Jüicuwe geii&cffe ÖToanml India zal geen zetel krijgen op de conferentie over Korea Cabot LodgeWisjinsky, wederom liet gij de kans tot zwijgen voorbijgaan Amerika en Engeland zijn het eens over Marokko Rode belhamels wilden voedsel actie verhinderer Drie duizend stakers poogden stadhuis te rammeien Wist U Frankrijk en het Overheidsgezag VSIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Stcenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9824 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E-DIEMEB Chef-Bed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden es Omstreken .Staatwsttdj ft gJiebleom n|a hert in te^enspott* De hele stad en de wijde omgeving dragen PRONONCE KOUSEN Geen wonder, het lijn de BESTE voor de LAAGSTE PRIJS Iedereen zegt het: PRONONCE en NYLONS tfjn synoniem. Leiden Oegstgeest Breestraat 65 Geversstraat 41. Nederland in de V.N. alzijdig TNE DEBATTEN in de politieke commissie der Ver. Naties hadden zich U de laatste dagen vooral toegespitst op het punt, of India een zetel zou krijgen op de komende conferentie over Korea. Welnu, de politieke commissie der V.N. besloot met 27 tegen 21 stemmen, bij 11 onthoudingen, de Assemblee aan te bevelen India uit te nodigen, maar deze meerder heid is onvoldoende, om, bij een overeenkomstige uitslag der stemming in de Assemblée, de deelneming van India te verzekeren. Hiervoor is namelijk een meerderheid van tweederden vereist. Rusland zal wel aan de conferentie meedoen, wanneer de „andere zijde", dus communistisch China en Noord-Korea, zulks wenst. Hier was de stemming over de be treffende resolutie 55 voor, 2 tegen en 2 onthoudingen. Resumerende, de stemverhouding over de deelneming van India betekent een overwin ning voor Amerika, welk land met Engeland en andere Westelijke part ners hierover van mening verschilde. Frankrijk en Nederland onthielden zich van stemming. Nederland was één der twee landen, die tevens tegen deelneming van Rusland aan de komende conferentie over Korea waren. De Nederlandse vertegenwoordiger Von Balluseck, verklaarde, dat zijn delegatie vóór deelneming van India zou hebben gestemd, indien zulks in het belang zou zijn der voornaamste betrokken partijen. Echter was Von BaTluscck van oordeel, dat juist de deelneming van India een afwijken betekende, van hetgeen met het sluiten der wapenstilstands-overecnkomst was nagestreefd. Zo heeft dus de commissie aanbevolen. Rusland wel uit te nodigen aan de ko mende conferentie deel te de communistische landen Men zal zich herinneren ,dat Wisjinsky wilde, dat de terminologie andere zijde dit wenst" uit de vijftien mogendhcden-resolutie zou worden ge schrapt. Het feitelijke Russische voorstel, luidende om de conferentie te doen bij wonen door vertegenwoordigers van vijf tien staten, waartegen Amerika zich fel kantte, werd verworpen met 41 tegen 5 stemmen, bij 13 onthoudingen. De Jebb verklaarde: „Ik vraag mij af, of de Sowjet-Unie nu al dan niet een politieke conferentie over Korea wenst". De Ame rikaan Cabot Lodge beschuldigde Wis jinsky er van, nauwelijks verhulde be dreigingen te uiten, dat de communisten niet aan de conferentie zouden deel nemen. tenzij Rusland medezeggenschap zou krijgen bij het aanwijzen communistische landen. Londen vertrouwt het niet Gooit Mau Mau de wapens neer? De leider van de geheime Mau Mau- organisatie in Kenya, Dedan Kimathi, die de blanken uit het land wil verdrij ven, heeft zijn oorlogsleiders 'bevel ge geven, na 31 Augustus niet meer te strij den. Aldus een 'boodschap die is gepu bliceerd in een dagblad van Kenya. De boodschap was door Kimathi in de vorm vam een brief aan 'het dagblad gezonden. Ook de Britse gouverneur. Sir Evelyn Baring, ontving een gelijkluidende brief. De Mau Mau-leider zou tot zijn besluit zijn gekomen „om de vrede in zijn land te doen terugkeren". De Britten blijken echter geen ver trouwen te hebben in de brief van de Mau Mau-leider. Het ministerie van Oor log te Londen maakte gisteravond be kend, dat versterkingen naar Kenya zul len worden gezonden om de strijd tegen de Mau Mau te verhevigen. Binnenkort vertrekken twee 'bataljons uit Engeland Voor het volgen van cursussen Veertig Ned. militairen naar de Ver. Staten Veertig Nederlandse militairen zullen in de Ver. Staten weer een opleiding tot vlieger, een technische- of een instruc teurs-cursus volgen. Voor de vliegeropleiding vertrokken gisteren per vliegtuig naar New York om. de reserve-soldaten H. T. J. Tap, R. van der Ven, en P. Visser uit Den Haag en J. de Miranda en H. J. M. Vending uit Leiden. Voor de technisohe cursus vertrokken eveneens per vliegtuig: o.m. vaandrig H. van Deutekom uit B o s k o o p en de sgt.- maj. A. J. M. van Staren uit D e n H a a g. Vandaag vertrok eveneens voor de technische cursus de le It. M. C. Bree- mans uit Delft met de Nieuw Amster dam. Voor een instruoteurscursus zal kap. vlieger B. W. Sohippers uit S c h e- veningen morgen met de Rijndam van de H.A.L. vertrekken. Spoedig zullen te Brussel onderhan delingen beginnen over de uitvoer van 5 millioen kg gezouten haring naar Rus land. De Belgische prijs zou de verge lijking met de Nederlandse kunnen door- Alle Geallieerde landen kunnen dr aan de conferentie deelnemen, want mi 42 tegen 5 stemmen, bij 12 onthoudingei werd door de „politieke commissie" haar goedkeuring gehecht aan het pis alle landen met strijdkrachten op Korea, vertegenwoordigd kunnen zijn. Zulks be tekent dat van Geallieerde zijde, behalve de Zuidkoreaanse delegatie, nog delega^gedane ties van zestien landen, namens de V.N. bij de besprekingen tegenwoordig kunnqn zijn. Men verwacht echter niet, dat al deze landen van dit recht gebruik zullen maken. Vermoedelijk zullen het er slechts acht zijn. In het Geallieerde voorstel is ook bepaald, dat de Ver. Staten zich met de „andere zijde" in verbinding zullen stellen over de datum, niet later dan 26 October, waarop de besprekingen zullen worden gehouden. Zowel plaats als datum moeten bevredigend zijn voor beide partijen Cabot Lodge heeft Wisjinsky nog een lesje gelezen. Hij verzocht Wisjinsky zich eens op de hoogte te stellen van stalenkaart van rassen, die New Yoi biedt. Ook beval hij de Rus aan, de n men te lezen der aan Amerikaanse zijde gesneuvelde militairen. Wisjinsky, aldus Cabot Lodge, gij zult dan vertegenwoor digers van alle rassen ter wereld aantref fen. En onder aanhaling van een oud Amerikaans gezegde, voegde hij Wisjins ky toe: „Wisjinsky, gij hebt wederom en voor de zoveelste maal in Uw leven, een uitstekende gelegenheid om Uw mond te houden, laten voorbijgaan". Ook de Brit, Sir Gladwyn Jebb voe| hem toe: „Wisjinsky, Uw toespraak een der onverzoenlijkste geweest, die ik heb gehoord". .Vermelden wij nog, dit de Assemblée vanmiddag half vier in voltallige zitting bijeen zou komen ter bespreking van d( lanbevelingen der „politieke Onmiddellijk na de Amerikaanse oproep kwam een grote stroom Oost-Duitsers West-Berlijn binnen om de voedselpakketten af te halen, die hier worden uitgereikt tijdens de tweede grote voedselactie, welke tot 3 October duurt. De blijdschap over het bezit van een voedsel pakket wordt helaas bedorven door de vrees voor de communisten: de kans is groot, dat het zojuist ontvangen voedselpakket wordt af genomen en dan is de reis, die vaak erg lang is, vergeefs geweest. Kansen Mohammedaans blok gedaald Probleem moet niet in Veiligheidsraad besproken worden A MERIKA EN ENGELAND hebben in de Veiligheidsraad verklaard, ■t* tegen het voorstel te zullen stemmen, de kwestie-Marokko op de agenda te plaatsen. Dit was voorgesteld door de vijftien Aziatisch-Ara- bische landen. Amerika is van oordeel, dat de toestand in Marokko hele maal geen bedreiging vormt voor de internationale vrede en veiligheid. Engeland meent, dat de Veiligheidsraad de bevoegdheid mist, de Marok kaanse crisis, welke leidde tot het afzetten van de vorige sultan, te be spreken. De heren Cabot Lodge en Sir Gladwyn Jebb waren het roerend eens, dat door de toestand in Marokko de vrede niet gevaar gebracht wordt en het hier zur een „binnenlandse" aangelegenheid be treft. Daarna werd de Veiligheidsraad verdaagd tot Maandagavond, Nederlandse tijd. De Franse autoriteiten te Rabat hebben meegedeeld, dat in het geheel sinds de jongste ongeregeldheden 504 personen Amerika houdt vol Westberlijnse politie koelde de communisten af met een waterkanon Ongeveer vijfduizend opgeschoten com- nunistische jongelieden hebben gister- ivond geprobeerd, de uitreiking van Amerikaanse voedselpakketten in Berlijn, war te sturen. Zij verschenen op twee punten van de sectorgrens, waar zij dreigende houding aannamen en schreeuwden tegen de mensen, die in jen stonden te wachten. De West-Ber- jnse politie verspreidde de demonstran- :n met een waterkanon. De grootste last werd veroorzaakt in de -ijk Wedding, in de Franse sector, en bij de Tiergarten, waar de opruiers raketten met pamfletten afschoten. Hier vielen van politiezijde enige rake klappen. Er werden 64 personen gearresteerd. De uitreiking van de voedselpakketten kon echter wel doorgaan. Tot dusver schijnen de Oostduitse auto- teiten nog geen uitgebreide maatregelen tegen de Amerikaanse voedseluitreiking hebben getroffen, hoewel aan de grens de douanecontrole versterkt schijnt te Later zijn in de Engelse sector nog 75 ommunisten, wegens ageren tegen de ■oedseluitreiking, gearresteerd. Zij kwa- nen voor het merendeel uit Oost-Duits- Had Flying Enterprise schat aan boord Kapitein Carlsens Flying Enterpise. die i geleden voor de Brits had een grote schat a deelte van deze schat vrachtschip, uim anderhalf jaar kust is gezonken, in boord. Een ge- onlangs door eer Dwingeloo 1954 Italiaans bergingsvaartuig geborgen Oostende gelost. Aldus heeft een haven autoriteit van Oostende aan een verslag gever van Ass. Press verteld. Volgens deze autoriteit bestond de schat uit een grote hoeveelheid Engels en Ame rikaans bankpapier, dat werd vervoerd voor een Zwitserse bank. Ass. Press ver nam, dat het geborgen gedeelte van de schat in een Belgische bank is opgeslagen, j De bankbiljetten waren zo goed verpakt, dat zij niet door het zoute water zijn getast. Mysterie in Leusden Lijk van onbekende man gevonden op heide Op de Leusderheide in de gemeente Leusden is gisteren het in verregaande staat van ontbinding verkerende stoffe lijk overschot van een onbekend mans persoon gevonden. De man was gekleed in een bruingestreepte broek, grijsge- streept colbertjasje, lichtgrijze sokken en beige overhemd met rode das. Zijn lengte bedroeg ongeveer 1,75 meter. Hij had een zeer gaaf gebit en had donker blond, vrij lang haar. Zijn leeftijd wordt op middelbaar geschat. Hij droeg zwarte hoge schoenen (werkkistjes), waarvan de rechterschoen orthopaedisch was. Op de man werd een portemonnaie met enig kleingeld gevonden. Verder twee opgevouwen zakdoeken en houten sigarenpijpje. Zijn onderkleding was voor het merendeel gemerkt een in rood geborduurd cijfer 31, terwijl op de rechtervoorzüde van zijn onder pantalon en op een der zakdoeken de letter A. voorkwam. Ieder die inlichtingen omtrent de identiteit van de man kan verstrekken, ordt verzocht zich in verbinding te illen stellen met de groepscommandant der rijkspolitie te Leusden, tel. K 3490— 7673. Man aangespoeld op Texel Op het Texelse strand is gisteravond een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk aangespoeld van een mans persoon. Het stoffelijk overschot is op de algemene begraafplaats in Den Burg Veehouder in Maasland zet gezin op straat In Maasland is gistermiddag het gezin V.. bestaande uit mau. vrouw en 2 kleine kinderen, door de veehouder B. op straat gezet. Tot Januari j.L was V. bij B. in dienst. In zijn 3-jarig dienstverband had hij nimmer Zondags vrij gehad, geen snipperdagen en vacantie. noch het extra- loon. waarop hij recht had. De Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond berekende, dat V. recht had op f 1300 achterstallig loon. hetgeen door B. ten langen leste werd uitbetaald. Aangezien V. niet meer bij B. in dienst was. kon deze hem thans de bedrijfs woning laten ontruimen. Het gezin, waar binnenkort een derde kind verwacht wordt, heeft op het Maassluise politie bureau voorlopig onderdak gevonden. werden gearresteerd. In de stad Oejda kwamen bij botsingen 18 personen om het leven en in verscheidene plaatsen werden Fransen gedood, in totaal 32. Aan 30 per sonen werd moord ten laste gelegd en de rechtbank van de Pasja van Oejda, als mede die van Casablanca, hebben dan ook vele inheemsen veroordeeld tot zwar» vangenisstraffen. Vertegenwoordigers van de Arabische Liga en de Aziatische landen publiceer den te Cairo een communiqué, waarin ge dreigd wordt met krachtige maatregelen om de Marokkanen te steunen. De be treffende vergadering werd gehouden op de Indonesische ambassade te Cairo. Om tien over half zeven gister avond is de laatste opening in de Oosterinlaagdijk bij Schelp- hoek (Schouwen-Duiveland) gesloten. Dat is gebeurd. Met twaalf caissons, die in twee ele menten tegelijk werden ge plaatst. Nu is negenduizend hectare van de zee afgesloten. Op de foto: het grote moment is aangebroken. Uit vluchtelingenkampen Hongaarse kinderen naar Nederland Minister Donker heeft gunstig be schikt op een verzoek van de stichting Hulpactie voor Hongarije te Amsterdam, om een transport van Hongaarse kinde ren uit de vluchtelingenkampen in Oos tenrijk en Duitsland naar Nederland te doen komen voor een tijd van drie maan- Het is de bedoeling, vijftig kinderen uit Oostenrijk en vijftig uit Duitsland onder te brengen bij Nederlandse pleeg ouders. Hiermee wordt een historisch werk voortgezet. Na de eerste wereld oorlog werden niet minder dan 34.000 kinderen uit Hongarije ondargebrnrht bij Nederlandse pleegouders, en na tweede wereldoorlog werd in December 1947 het eerste Hongaarse transport var 500 kinderen naar Nederland gebracht. „Politiek van de straat" in Frankrijk Politie raakte slaags met ordeverstoorders, waarbij gewonden vielen TE ANGERS, in West-Frankrijk, hebben 3000 stakers bij overheidsdien sten, zoals posterijen en spoorwegen, gepoogd het stadhuis binnen te dringen. Er ontstond een hevige vechtpartij met de politie, die traangas- bommen moest gebruiken om de ordeverstoorders te verspreiden. Hierbij werden drie politiemannen en verscheidene stakers gewond; de toestand van een der politiemannen is ernstig. Zo wordt de actie der vakbonden dus op overduidelijke wijze verplaatst naar „de straat", volgens commu nistisch recept. In spanning luisterde de Indische afgevaardigde bij de Ver. Naties naar de discussie over de vraag, of India al dan niet mag deel nemen aan de politieke conferen tie over Korea. Amerika zege vierde: India mag niet deelnemen. DAT het raadslid B. Voorsluys te Nieuw-Lekkerland benoemd is tot rid- sr in de orde van Oranje-Nassau. DAT de Wageningse prof. ir J. J. J. Sprenger een inleiding zal houden op us voor graanopslag, welke van 3 Sept. t/m 3 Oct. in Engeland plaats heeft en waaraan 30 Westeuropesc land- bouwconsulenten, w.o. 3 Nederlandse, deelnemen. DAT de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr J. A. Jonkman, gisteren de Waa'wijkse S.L.E.M. bezocht. DAT gisteren op 88-jarige leeftijd is overleden de oud-archivaris van Vught. F. de Bekker. DAT de gemeenteraadscommissie zake de malversaties bij het Vlaardingse ziekenhuis ernstige nalatigheid in he nemen van maatregelen bij B. en W. er het ziekenhuisbestuur constateerde. DAT de jaarlijkse Heemschutdag di i-'jaar op 4 Sept. in Sittard wordt gehou- I den. DAT in Haarlem tegen de 44-j. koop- an K. S. 1 jaar en 3 mnd is geëist we gens oplichting, tot een totaal van een 25.000. van meubelfabrikanten uit Gouda. Groningen en Den Haag, en erduistering van een huurauto. DAT minister Beyen, blijkens het ant woord van minister Luns op vragen van het Eerste-Kamerlid Wendelaar (WD), zal nagaan of een meer bevredigende re geling kan worden getroLcn voor Franse toeristen, die thans bij een bezoek aan ons land nog een paspoort moeten heb ben. in tegenstelling met België. DAT dc weg UtrechtJutphaas tus sen het voormalige tolhuis te Utrecht en het A'dam-Rijnkanaal van 31 Aug. tot 26 Sept. voor alle verkeer (uitgezonderd fietsen) gesloten zal zijn. DAT de 43-j. H. K.. de 30-j. H. M. en H. T.. de 31-jR. H.. de 41-J. S. K.. allen uit Ouwe Pekela en de 23-j. J. J. L. uit Nieuwe Pekela gearresteerd zijn wegens diefstal en heling in Oude Pekela van technische materialen tot een waarde van ruim 2000. DAT van 2 t'm 4 Sept. in de Utrechtse Raadskelder een int. wijnbeurs en proe- verij gehouden wordt. DAT in Haarlem 2 j. met aftrek is ge- eist tegen de 56-j. chauffeur A. H. wegens oplichting van een 38-j. hulp in de huis houding en H. reeds 16 veroordelingen achter de rug heeft. DAT de raad van Ede gisteravond be sloot. garant te blijven voor een jaarlijks bedrag van ƒ218.000, zijnde rente en af lossing van een geldlening van ƒ3.640.000 voor het Prot. Streekziekenhuis te Benne- kom. DAT de in Bolsward verblijvende Zweedse kunstschilder-schrijver Lars Norman, die in samenwerking met het N.V.V. een boek over ons land opstelt, bij een ongeluk met zijn scooter een ge kneusde rib opliep. DAT een uit 1715 daterend patriciërs- paAd in de Marktstraat te Bolsward ge restaureerd zal worden. DAT 5 arbeiders van de N.V. Nederl. Linoleumfabriek te Krommenie voor 3 maanden in Amerikaanse bedrijven gaan werken. DAT het Franse fregatschip Croix de Lorraine vanmorgen om 8 uur voor 4-daags bezoek in de R'damse haven Naar Reuter meldt hadden dc 3000 arbeiders in overeenstemming met de. door de vakorganisaties gedane oproep, besloten weer aan het werk te gaan. Zij zonden echter een afvaardiging naar het stadhuis, om de oude eisen hadden gestaakt, nogmaals te brengen. De stakers rukten, onder het roepen van leuzen tegen de regering, door hen gehouden vergadering, stadhuis op. Een afvaardiging der stakers werd door een beambte ontvangen. Op een tijdstip, dat deze zich nog in het gebouw bevond, begonnen de stakers er buiten, nen naar de ramen te werpen. Tevens drong de menigte op in de richting der deuren van het stadhuis. Hier greep de politie in, om te voorkomen, dat de deu ren zouden worden beschadigd of aar stukken gebroken Dit werd de aanlei ding tot de gevechten. De politie zette de omgeving van het stadhuis af. Zij gebruikte, als gemekl. traangasbommen tegen de ordeverstoor ders en zij wist dc toegang tot het stad huis vrij te maken. Hierna ontstonden ook verspreide ge vechten in aangrenzende straten. Dc po litie wist uiteindelijk de orde te herstel len. Ook elders duurt de stakingsonrust nog voort, hetgeen bewijst, dat het aan de oppervlakte van het sociaal-maatschap pelijk leven in Frankrijk wel rustig schijnt, maar ieder ogenblik de politieke wind weer golvingen kan veroorzaken Alle Rouaanse havenarbeiders, doe gisteren, na het officieel beëindigen van de staking, naar hun werk waren terug gekeerd. zijn door hun werkgevers uit- gesloten. De werkgevers verklaarden. da< dc arbeiders niet normaal werken. Voorts liepen er geen treinen van er naar Rouaan, daar 400 spoorwegarbeiders het werk neerlegden, uit protest tegen de strafmaatregelen, die aan medearbei ders waren opgelegd, wegens deelneming aan de juist beëindigde staking. De spoorwc-gmannen kwamen bijeen bij de plaatselijke bureaux van de spoor wegen. Posters haakten dc locomotieven los van de treinen, die op het punt ston den uit Rouaan te vertrekken. Nadat een woordvoerder van een vak organisatie. de mannen had medegedeeld, dat de regering beloofd heeft, hun eisen te onderzoeken, gingen de mannen naar huis. (Men zie 't verklaarde uitzicht in dat nummer). Het 10.000 ton metende Deense hospi taalschip Jutlandta zal Zaterdag a s. uit Tokio naar Europa vertrekken. Het schip heeft 250 herstellende geallieerde militai ren, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, aan boord. Onder hen be vinden zich ook Nederlanders. T^OOR buitenstaanders blijft het huidig» sociale Franse conflict een probleem Er was algemene ontevredenheid, maa nauwelijks een concrete actuele aanlei ding. De intelligente Franse arbeidei heeft natuurlijk begrepen. welke schad» de staking zou toebrengen aan de wan kele economie van zijn land en aan zijr reputatie als toeristenland. Bovendier was het weinig waarschijnlijk, dat d» actie merkbare verbetering in de arbeids voorwaarden zou brengen. Het belangrijkste punt in het geschl ligt dan ook ergens anders. Men heeft dt staking ontketend, toen de regering haai voornemen had kenbaar gemaakt, enkeU maatregelen in te voeren. Dit geschiedde toen het parlement voor geruime tjjo was verdaagd en de regering intusser gebruik kon maken van volmachten. Blijkbaar wilde men via de staking invloed uitoefenen op de regering. Hel stilleggen van de bedrijven geschiedde dus in de eerste plaats met politieke bedoelingen. In de verte doet dit alles denken aan de tweede spoorwegstaking van 1903 in ons land. die dit jaar overal is herdacht TVU treft het bijzonder, dat het initiatief van deze politieke staking genomen is door socialisten en dat bij verschillende onderdelen ook de Rooms-Katholieken hun medewerking hebben verleend. Van communisten had men dit verwacht. Im mers. dezen hebben opvattingen over hei overheidsgezag, die zoiets zouden toe-, laten. De voorzitter van de volksvertegen-' woordiging. Herriot óók socialist, heeft echter zeer goed ingezien, dat hier het overheidsgezag in het geding was en wei gerde pertinent de Kamer van Afgevaar digden anders dan langs de wettelijk omschreven weg samen te roepen. En het Kabinet Laniel heeft vooral aanvan kelijk door haar daden bewezen, dat zij het wezen dezer politieke staking heeft onderkend. Vandaar, dat zij volstrekt weigerde, ofrf voet van gelijkheid met de leiders derj I staking te onderhandelen. De regering^, I regeert overeenkomstig de constitutie en het volk behoort zijn invloed te doen: gelden overeenkomstig de bepalingen van* diezelfde constitutie. Dat is democratie. Voor een beweging van de straat is" hierbij geen plaats. En voor een politieke* actie van de vakbeweging evenmin. Eigenlijk zijn dit overbekende waar heden. Maar het kan nuttig zijn met het'| YF7ANT de ontkenning van het eigen.' karakter van het gezag der Overheid' hangt samen met het gebeuren in-J Frankrijk van 1789. Het wezen van dee! toenmalige grote politieke revolutie was i niet, dat men de ene gezagsdrager door de andere verving, maar dat men h gezag als zodanig aantastte. Ni Dieu. ni maitre. geen God en geeni meester, dat was de korte samenvatting c van do revolutietheorie in haar uiterste: consequentie. Het volk was souverein bleef souverein. De regering ontleende haar macht aan het volk en had de stem des volks te vertolken. Voor een regering uit eigen recht, met eigen gezag, w geen plaats. De regering vertolkte haar maatregelen „His master's voice de wil van het volk. En deze wil des volks was door niets gebonden, nochc door goddelijke, noch door menselijke 1 wetten, noch door eigen besluiten van J| vroeger. „Naar welbehagen schept en1 vernietigt de volkswil", zegt Thorbecke ergens zeer terecht. En hij vervolgt: 1 „Volkssouvereiniteit is de chaos". fl En nu bewijst de geschiedenis zeer"?' duidelijk, hoe juist Thorbecke dit heeft gezien. Waar het gezag ontkend wordt, s; het wezen van de Overheid wordt mis- kend, ziet men de samenleving zich ont- wikkelen tot de chaos. Tenzij een despoot j optreedt, die de vrijheid van het volk l. onderdrukt en de democratie vermoordt, rj Het huidige Franse drama is blijkbaar-] een phase in deze ontwikkeling. In Bel- j gië heeft men de straat ingeroepen tegen M de constitutie cn thans in Frankrijk de politieke staking. Weet de regering haar I gezag niet te handhaven, dan komt over :'i dat prachtige, rijkbegenadigde Franse volk de chaos (Voor vervolg zie pagina 7.) I Brand in meubelfabriek te Middelstum Kort na middernacht is te Middelstum (Gr.) brand uitgebroken in de meubel fabriek van dc firma Miske. Het grootste deel van de fabriek werd door het vuur vernield. Door het Ingrijpen van de brandweer, die werd geassisteerd door de brandweer uit Kantens, konden een dubbel woonhuis, dat aan de fabriek was gebouwd, alsmede de toonkamer en de lakkerij behouden blijven. Om drie uur was de brandweer het vuur meester. De schade is aanzien lijk. De Inboedel was verzekerd op beurs- polis. De brand ls ontstaan in de afdeling houtbuiging. HET WEER~IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 oor: I Si iPJ 21 0 19 0.2 IS 0 17 0.1 22 0 19 0 22 0 25 0 23 0 Beiiljn Frankfor munc hen Plaatselijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met op vele plaatsen tijdelijk AHs regen of motregen Over- wegend matige wind, hoofd- zakelijk tussen West en mL Zuid Vannacht minder koud. morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.46 u tot 19.35 u; Maan 20.56 u tot 12.25 u. Op 31 Aug. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1