llietimc £eiitsd)C (üimranl Amerika: Rusland staat aan de zijde der Chinese en N.-Koreaanse aanvallers Marianne gaat nu prompt Marokko hervormen Adenauer en Ollenhauer tot Grotewohl: „Neen" Wist U N.E.S.B.-er Kruit weer vrij in afwachting van proces I DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,per kwartaal; 2,— per maand; f 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9823 Een man een man, een woord een woord Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHBISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanteastlclj ts gftefcltvra mgn bert ia tegfjeaspoet" Aggressieve iede van Wisjinsky in V.N. Cabot Lodge verwerpt Sowjetplan voor 15 Mogendheden-conferentie IN DE POLITIEKE COMMISSIE der V.N. werd besloten, de stemming over de vertegenwoordiging op de conferentie over Korea tot van daag uit te stellen. Zulks geschiedde, nadat de Franse gedelegeerde Hoppenot in herinnering bracht, dat de Veiligheidsraad reeds over min der dan een uur bijeen zou komen. Er kan niet worden gestemd, aldus de Fransman, terwijl er een geest van verwarring heerst. Aanleiding hier toe was mede, dat de Rus Wisjinsky om wijziging verzocht van de voor gestelde tekst, ter aanbeveling aan de Ver. Naties, om Rusland uit te nodigen, deel te nemen aan de conferentie over Korea. Blijkbaar poogde Wisjinsky roet in het eten te gooien. De Rus deed zijn voorstel in de vorm van het Westen zich eigenlijk? Lopen zij van een amendement. Het gedeelte der „vijftien mogendheden-resolutie", dat ge wijzigd moet worden, luidt thans: „De Algemene Vergadering der V.N., die haar goedkeuring heeft gehecht aan de reso lutie getiteld. toeDassmg van Daragraaf 60 der Koreaanse bestandsovereenkomst, be veelt aan, dat de Sowjet-Unie zal wor den uitgenodigd de politieke conferentie over Korea bij te wonen, mits de an dere part ij dit wens t". Maar de Rus wil n u de zinsnede „mits de andere partij dit wenst" weglaten. Engeland isj de gewijzigde resolutie te stemmen; andere delegaties hebben het zelfde verklaard, doch Amerika verzet zich -tegen de Russische deelneming aan de politieke conferentie op de wijze, zo als Wisjinsky heeft voorgesteld. Amerika wenst, dat in de resolutie tot uitdruk king zal worden gebracht, dat de Sow jet-Unie aan de zijde der „Chinees- communistische en Noordkoreaanse aan vallers" aan de besprekingen over Ko rea zal deelnemen. Wisjinsky hield weer een aggressieve rede en zei o.a.: „Men wil de deur voor onderhandelingen sluiten en die deur wordt dichtgesmeten in een geest van ruwheid en onverzoenlijkheid. Begrijp wel, de V.N.-landen hebben de strijd op Korea niet gewonnen. Zij waren niet in staat, de Noord-Koreanen tot in het ge bergte terug te dringen en hen uit te hongeren, zoals Syngman Rhee drie en een half jaar geleden heeft gedreigd. En nu denkt U, dat U door dit stukje pa pier, waarover U wilt stemmen, Uw wil aan het Noordkoreaanse volk zou kun nen opleggen? Waar bevinden de heren met het hoofd in de wolken, tuiging een heersersras te zijn?" Wij wijzen er op, dat enerzijds de Sowjet-Unie, volgens Wisjinsky onder de „neutrale mogendheden" gerekend moet wórden, maar anderzijds zeide hij: „Laat ons, terwille van de argumente ring, de Sowjet-Unie onder de andere partij rangschikken". Volgens Wisjinsky mag de conferentie over Korea niet ont aarden in een opmars van bataljons van soldaten in jacquet naar de vergadering! De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft er later op ge zinspeeld, dat deelneming van India aan een later stadium van de Koreaanse con ferentie niet onaanvaardbaar voor de Oost-Duitsers stromen naar het Westen Tweede voedselactie begonnen Gisteravond zijn duizenden Oost-Duit- xs aangekomen by de centra voor Amerikaanse levensmiddelenpakketten, vanmorgen de tweede grote uit reikingsperiode begon, welke tot 3 Octo ber duurt. Voor de actie liggen 1 millioen pak ketten gereed, terwijl er per 1 Septem ber nog 300.000 stuks aan deze voorraad zullen worden toegevoegd. Gouverneur Klaasesz naar Nederland De gouverneur van Suriname, mr J. Klaasesz, zal 10 September a.s. naar Ne derland vertrekken en daar enige weken lang besprekingen met de regering V.S 01 Alleen al op Cephalonia zijn 369 doden Rode Kruis hielp reeds voor bijna 2 millioen gulden In de Griekse hoofdstad Athene is gis teren officieel bekend gemaakt, dat op het eiland Cephalonia in de Ionische Zee tengevolge van de aardbevingen 369 men sen om het leven zijn gekomen. Er zou den op dit eiland voorts 759. mensen zijn. gewond. Het aantal slachtoffers op de eilander Ithaka en Zante kon nog niet definitief worden vastgesteld, daar hier nog "eel puin moet worden geruimd. Bovendien zijn veel lijken verast door de hevige branden, die na de aardbevingen uitbra- De wereldgezondheidsorganisatie heeft besloten, 95.000 gulden uit te trekken voor een program tot het voorkomen van epidemieën op de Griekse eilanden. Het program werd opgesteld nadat een Neder landse deskundige in dienst van de or ganisatie, de oud-Hagenaar en voormalig plv. hoofdinspecteur van de Volksge zondheid. dr D. K. Rijkels, een bezoek aan de Ionische eilanden had gebracht. Verder heeft de Liga van Rode Kruis verenigingen te Genève bekend gemaakt, dat het Poolse Rode Kruis een bedrag van 500 gulden heeft geschonken aan de slachtoffers van de aardbevingen. Andere bijdragen zijn: Ierland, penicilline ter waarde van 10.000 gulden: Finland, eer. bedrag van bijna 7000 gulden, Zuid-Sla- vië 8000 gulden. De hulp van het Rode Kruis aan Griekenland beloopt thans in totaal een bedrag van bijna 2 millioen gulden. Chet geallieerde luchtmacht Sir Basil Edward Embry in Den Haag Luchtmaarschalk Sir Basil Edward Embry, bevelhebber der geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal Europa, is vanmorgen op het vliegveld Soester- berg aangekomen. Vandaar vertrok hij naar Den Haag, waar hij. zoals gemeld is, bespreknigen zal voeren met minister Staf en de chef luchtmachtstaf, luit.-gen. I. A. Aler. Dc leider der Amerikaanse delegatie in de V.N., Cabot Lodge, heeft het Rus sische voorstel voor een vijftien-mogend- heden-conferentie verworpen, aanvoe rende, dat op deze wijze het grootste ge deelte der landen, die in Korea tegen de communisten hebben gestreden, niet ter conferentie vertegenwoordigd zou zijn, zees er op, dat bijvoorbeeld Polen, Tsjechoslowakije, India, Indonesië, Bir- Syrië en Egypte toch moeilijk be schouwd kunnen worden als Koreaanse buurstaten, die aan de komende confe rentie kunnen deelnemen. Waarom wordt de Russische resolutie dan niet rept over de Koreaanse buurstaat Japan er de regering op Formosa, die de Philippijnen of van Thailand? Vermelden, wij nog het volgende: De ministers van Buitenlandse Zaken Zweden, Noorwegen, Denemarken IJsland, zullen a.s. Maandag en Dinsdag Stockholm een van hun gebruikelijke bijeenkomsten houden. Van niet-officiële zijde verluidt, dat de ministers zich dan zullen beraden een gemeenschappelijk Scandina visch beleid, met betrekking tot de Koreaanse kwestie. Binnenlandse of internationale kwestie Mohammedanen in de Veiligheidsraad willen Frankrijk vonnissen DE FRANSE REGERING heeft gisteren, kort vóór de kwestie-Marokko in de Veiligheidsraad aan de orde werd gesteld, een aantal belangrijke j Vliegende SChötel lil Delft Marokko aangekondigd. In heel Marokko zullen ge- hervormingen meenteraden ingesteld worden, waarin zowel Marokkanen als Fransen zitting zullen hebben. Er zullen plattelandsraden komen, die de behoeften en de ontwikkeling van plattelandsgemeenten moeten nagaan. Het recht, dat de sultan elke rechtszaak kan overnemen, zal worden afgeschaft. Tenslotte zullen voortaan de leden van de Marokkaanse afdeling van de bestuursraad niet meer ten dele worden benoemd, maar allen worden gekozen. Generaal Naguib, de Egyptische president, die een Mohamme daanse pelgrimstocht maakt, wast op traditionele wijze zijn voeten, alvorens de gebedszaal van de grote Moskee in Mekka te betreden. (Telefoto) Franse stakingen nu geheel ten einde Weelde-artikelen zullen zwaarder worden belast In Frankrijk schijnen thans de stakin gen afgelopen te zijn. Gistermiddag heb ben de vakbonden de arbeiders in de gas- electriciteitsbedrijven en de mijnwer- s opgeroepen, het werk te hervatten. Genoemde bedrijven waren de enige, waar nog gestaakt werd. De Franse minister van Financiën en Economische Zaken, Faure, zal de minis terraad voorstellen doen tot vermindering van de invoer, door verhoging van de in voerrechten, op weelde-artikelen en door verlaging van de invoercontingenten voor niet-essentiële goederen. Tevens zal minister Faure voorstellen, deexporteurs nieuwe credietfaciliteiten en belastingverlichtingen te verlenen, ten- nde de uitvoer te bevorderen. Volgens gewoonlijk goed-ingelichte kringen, aldus Reuter, zal de minister waarschijnlijk in het najaar trachten, een grote staatslening uit te_schrijven. Montgomery Gemeenschappelijk doel kan Europa redden Veldmaarschalk Montgomery, de pl.v. Geallieerd opperbevelhebber in West- Europa, heeft in een toespraak in de Canadian Club te Ottawa gezegd, dat dè hoofddoelen van de Sowjet-politiek zyn: China en Duitsland in haar macht te krygen en de Ver. Staten van hun bond genoten te scheiden. Als de Sowjets daarin slagen, winnen zij, aldus Mont gomery. Het is volgens de veldmaarschalk voor het Westen noodzakelijk tot overeenstem ming te komen over een gemeenschappe lijk doel en te besluiten, hoe gepoogd moet worden dit te bereiken. Montgo-^ mery verwacht, dat men zeer spoedig voor een periode van nog veel grotere moeilijkheden zal komen te staan dan sedert het einde van de laatste oorlog geweest is, daar de inspanning dichter bij het economisch plafond zal komen. Amerikaanse dollars voor Perzië Politie in Teheran vindt wapens en Russisch geld De Perzische premier, Zahedi, en d< Amerikaanse ambassadeur, Loy Hender son, hebben besprekingen gevoerd over d< noodzakelijkheid, Perzië spoedig hulp ir dollars te verstrekken. Indien het Perzi sche verzoek wordt ingewilligd, betekent zulks extra hulp boven de 23 milli' dollar, die reeds eerder door het Ameri kaanse Congres aan Perzië werden toe gekend. Engeland heeft Amerika meege deeld, dat het tegen deze Amerikaanse hulp geen enkel ,oezwaar heeft, mits e eventuelé règèling van het oliegeschil niet door wórdt geschaad. Wij herinneren er aan, dat niet slechts Zahedi, maai de Sjah zelf dezer dagen gezegd heeft, dat Perzië zich in zulk een wanhopige toe stand bevindt, dat het van elk willekeurig land. Rusland inbegrepen, hulp zal Uit Teheran meldt Reuter, dat staande Perzische communisten zijn aan gehouden, onder wie Bahar. De arrestatie vond plaats in een woning, waar de poli tie Russisch geld, een automatisch pistool en een hoeveelheid diplomatieke paspoor ten aantrof. Bij invallen elders werde 200 anti-tankgranaten en dozen dynamii gevonden. Blijkbaar dienden deze wapens voor de uitvoering van verraderlijke munistische plannen. De Sjah bevorderde Zahedi tot generaal van een legercorps, de hoogste militaire De bestuursraad is een lichaam, dat adviseert bij economische en financiële vraagstukken. De aangekondigde hervor mingen hebben op de besprekingen van de Veiligheidsraad echter vrijwel geen invloed gehad. De groep van vijftien Aziatisch-Arabische landen bleef zich uitspreken vóór plaatsing van de kwestie- Marokko op de agenda van de Veilig heidsraad. De Pakistaanse gedelegeerde, Viqar Ahmed Hamdami, bestreed in het bijzonder de aan het begin van de ver gadering door de Franse afgevaardigde, Henri Hoppenot, uitgesproken bewering, dat de Marokkaanse aangelegenheid een binnenlandse kwestie is. De Franse af gevaardigde had de Aziatisch-Arabische poging, de kwestie voor de Veiligheids raad te brengen, onverantwoordelijk ge noemd. Hij noemde het een interventie in de nationale aangelegenheden van staten. Naar zijn mening kon de V.N. verdragen tussen staten niet interpre teren. Dit zou slechts uitlopen op bin nenlandse tweedracht. Henri Hoppenot verklaarde ten slotte, dat de afgezette Sultan naar Corsic zonden was, omdat dit de enige ir om „een bloedig en ruïneus flict" te voorkomen tussen de Fransen de bevolking, die zich tegen het gezag de Sultan verzette. Spreker besloot t een beroep te doen op de Veilig heidsraad, de behandeling van de Marok kaanse kwestie te weigeren, op grond van het feit, dat deze zuiver en alleen de Franse regering aangaat. Namens Amerika, dat met Engeland de zijde van Frankrijk heeft geko: vanmiddag aan het woord komen Henry Cabot Lodge. Voor Maandag of Dinsdag kan geen beslissing verwacht worden, daar sommige afgevaardigden de kwestie eerst dan bestudeerd kunnen hebben. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur van de wereldfederatie van Mohamme danen zich in een 18 punten tellend me morandum over de Marokkaanse kwestie tot de voorzitter van de Veiligheidsraad gewend. In de Arabisch-Azlatische lan den zou een storm van verontwaardiging zijn opgegaan bij het vernemei houding van Amerika en Engeland in zake Marokko. De anti-Westerse gevoe lens zouden zich zeer versterkt hebben. Vandaag komen op de Indonesische ambassade U Cairo de diplomatieke tegenwoordigers van zestien Arabische en iatische landen bijeen, ten einde op tiatief van Indonesië een afzonderlijke conferentie over de kwestie-Marokko te houden. Ook het Internationale Vakver bond heeft zich aan de zijde van de Aziatisch-Arabische landen geschaard. (Wij wijzen er nog op, dat de Veilig heidsraad is samengesteld uit vertegen-' vioordigers van elf staten. Ten eerste de ;gn. „Grote Vijf", zijnde de V.S., Enge land, Frankrijk, Rusland en Nationalis tisch China. Voorts voor dit jaar nog Chili, Columbia, Denemarken, Grieken land, de Libanon en Pakistan. Om de klacht der vijftien Aziatisch-Arabische landen op de agenda te krijgen, is nodig 1 der elf leden van de Veilig heidsraad verklaren, dat de toestand ir Marokko inderdaad als een „bedreiging de internationale vrede en veiligheid" moet worden gezien). Actie tegen Frankrijk De voorzitter van de Arabische Unie, dr Mohammed Alloeba, heeft er tijdens bijeenkomst te Cairo op aangedron gen, dat op de scholen in de Arabische landen het onderwijs in de Franse taal door dat in het Duits zal worden ver gen. De spreker eiste voorts een ec misehe en culturele boycot van Frankrijk. Bovendien moeten de Arabieren alle Franse onderscheidingen teruggeven en geen reizen naar Frankrijk meer maken. In Delft is een vliegende schotel v genomen, waarvan de identiteit on dellijk kon worden vastgesteld. Het bleek en te zijn van Chinese origine e al zo oud dat de vraag of hij uit rood dan. wel uit nationalistisch China afkom- ig was niet eens aan de orde kwam. Enige personen, die zich op de binnen plaats van. het stedelijk museum Prinsenhof bevonden, waarin de oude kunst- en antiekbeurs wordt gehouden, zagen de schotel vliegen en hoorden hem stukken kletteren op de grond, s een schotel (Chinees familie rose), in een der bovenzalen van het im voor het open raam had gestaan. Vermoedelijk is de schotel door de tocht naar buiten gevlogen. Aan deze vliegende schotel behoefden geen deskundigen van het ministerie v; Oorlog, doch moest wal de verzekering pas komen. Twee kleine jongetjes verdronken Bejaarde bromfietser uit het Reitdiep (Gr.) opgehaald De brugwachter van de Kapteijnbrug over het Oosterkamnkkanaal te Gro ningen heeft gistermorgen het lijkji geborgan van de drie-jarige Ronald Meijer, die sedert Dinsdagmiddag werd vermist. In Zuidwolde (Gr.) is het twee jarig zoontje van de landbouwer G. Dijkinga in een gracht bij de boerderij- gevallen en verdronken. Te Wierumerschouw (Gr.) i: dezer dagen de 73-jarige J. Drenth uit Zuidwolde levenloos uit het Riet- diep opgehaald. De bromfiets ve heer D. had men de avond te vore: de kant van het kanaal gevonden. De rode eenheids"-oiierte Geen onderhandelingen mogelijk met de DE Oostduitse marionetten ,E REGERING IN BONN en de leiders der socialisten hebben gisteren duidelijk en onomwonden „neen" gezegd tegen het Oostduitse par lement, dat de Westduitse Bondsdag verzocht had, mee te werken aan de vorming van een voorlopige regering, die de hereniging van heel Duits land zou voorbereiden. Grotewohl Zowel de regeringsautoriteiten als de socialisten in West-Duitsland hebben ver klaard, dat ze nooit willen onderhandelen de „marionettenregering" van Oost- Duitsland en zeker niet na de opstand 17 Juni. Die opstand heeft wel over duidelijk bewezen, dat het OostdUitsè parlement; de achttien millioen Oostduit- jrs helemaal niet vertegenwoordigt. Ulbricht, de Oostduitse vice-premier, ad in het parlement de lof gezongen an de overeenkomst tussen Moskou en Oost-Duitsland en de Westduitsers opge wekt straks bij de verkiezingen com munistisch te stemmen. Dat was volgens hem de enige manier om de Duitse een heid te verwerkelijken, want de Chris ten-Democraten van Adenauer en de socialisten wilden toch niet met Oost- Duitsland onderhandelen. Inmiddels heeft Grotewohl bekendge maakt, dat de Sowjet-Unie in een nieuwe poging het prestige van de wankele Oost duitse legering te verstevigen, heeft be- n Oost-Duitsland te ontheffen var •erplichting te zorgen voor de voed selvoorziening van de Sowjetrussische bezettingstroepen! en rapport aan hel recente Sowjetrus- lisch-Oostduitse besprekingen in Moskou, de Sowjets hebben beloofd in hei vervolg 75 procent van het voedsel er de overige benodigdheden van de Sowjet russische bezettingstroepen in Oost-Duits land te zullen leveren. Prinsessen Maandag terug uit Amerika De Prinsessen Beatrix en Irene worden Maandagochtend a.s. met het lijntoesl van de KLM van haar vacantieverblijf Amerika op Schiphol terugverwach'. Na aankomst zullen zij zich terstond naa Paleis Het Loo begeven- Deze jongedame leeft wel op zeer grote voet. Aan reserve „schoei sel" ontbreekt het haar evenmin. Ze maakt propaganda voor de klomp op de klompenbeurs, die gisteren te Doetinchem gehouden werd. DAT het stadhuis en de gevangenpoort te Bergen op Zoom op het ogenblik ge restaureerd worden. DAT voor nieuwbouw in A'dam West B. en W. de gemeenteraad verzochten geldleningen aan woningbouwverenigin gen toe te staan tot een totaal van f 11,5 millioen, waarvan f 2.656.500 aan Patri- DAT de gevaarlijke bocht bij het kerk plein te Steenbergen, de Kruispoort, beterd zal worden. DAT ir J. Knapen m.i.v. 1 October v. Hijfte als landbouwconsulent in Noord- Limburg opvolgt nu deze als zodanig Oss is benoemd. DAT de dir.-gen. van de PTT, L. Neher, morgenavond van 19.10 tot 19.20 uur een radiopraatje houdt over bet her stel van de PTT in het rampgebied. DAT de kantonrechter te Meppel op 8 Sept. uitspraak zal doen in zake de door de KNAC aanhangig gemaakte vraag of de handhaving van een maximumsnelheid van 20 km op overwegen na de nieuwe verkeerswet nog van kracht Is. DAT morgen de A'damse rondvaart- rederij P. Kooy 25 jaar bestaat. DAT Zaterdag het echtpaar S. Wij- nands-Engels te Belfeld (L.) 60 jaar ge trouwd is. DAT de „Zon-expresse" vannacht om 4 uUr in A'dam arriveerde en vrijwel alle reizigers deze nacht nog hun bestem ming bereikten met extra-materieel van de N S. DAT de besprekingen in Middelburg om Zeeland ook in het helicopternet op' te nemen nog geen resultaat hadden. DAT de Noorse gezant met echtgenote gistermiddag in de R'damse haven een bezoek bracht aan het mi. Norefjpord van de Scandinavische Oost-Afrika-lijn, voordat dit zijn eerste reis begon. DAT de Commissaris der Koningin Overijssel ir J. B. G. M. Ridder de der Schuei-en, op 31 Aug. aan de haven van Ommen het nieuwe bedrijfsgebouw van de Zwolse coöperatieve kruidenteelt en afzetvereniging Angelia zal openen. DAT mr A. D. C. van de Velde op zijn verzoek m.Lv. 1 September eervol is ont slagen als kantonrechter te Sommelsdijk. DAT begin Sept. de adj.-dir. van Eerste Ned. Cement Industrie (ENCI) te Maastricht zijn zilveren dienstjubileum I viert. Wonderlijk harmonisch, haast vredig, is dit beeld van het front Indo-China. De silhouetten een aantal Frans-Vietnamese soldaten steken af tegen de avond lucht, waaraan echter dreigende wolken samenpakken. Dreigend is ook de communistische vijand, die de andere zijde van de brug allerminst vredige bedoelin gen op de loer ligt Broodslijters protesteren bij minister Mansholt Zij kunnen zich niet verenigen met rapport-Schilthuis De Nederlandse bond van broodslijters Ons Belang heeft bij minister Mansholt geprotesteerd tegen dc conclusies van de nissie-Schilthuis inzake de sanering b de bakkerijbedrijven. omdat deze commissie verzuimd heeft vooraf overleg te plegen met de broodslijters. Het be- •■i zwaar richt zich voornamelijk tegen de Yj levenslange binding van de bakker-leve- rancier, terwijl de broodslijters naar het i oordeel van de bond zelfstandige onder- Sj nemers zijn. Ons Belang ontwerpt thans een nieuwe w verordening én verzoekt de minister nog geen gevolg te geven aan de aanbevelin gen van de commissie-Schilthuis. Nu al spruitjes geveild in Poeldijk Hoewel men aan de winterproducten nog lang niet toe is, werden gisteren op de fruit- en groenten veiling Poeldijk reeds spruiten aangevoerd. Ze werden aan de veiling gebracht door de kweker f L. H. de Vreede. Er werd 20 ct per kg J voor betaald. Paul van Tienen blijft voorlopig in bewaring; j over mr Wolthuis nog niet beslist DE AMSTERDAMSE rechter-commissaris, mr B. van der Woerden, heeft gisteren na een verhoor beslist dat de aangehouden algemeen leider van de N.E.S.B., de 31-jarige Paul van Tienen, in bewaring zal blijven. Daarentegen is de 29-jarige werkgroepsleider A. M. Kruit in af- wachting van het komende proces voorlopig vrijgelaten. Over de in be- waringstelling van de landelijk leider, mr J. Wolthuis uit Groningen, zou j vandaag worden beslist. van de N.E.S.B. uit andere Europese lan- den protesten naar ons land gestuurd de arrestaties. Naar reeds werd ge- J) De drie N.E.S.B.-functionarissen wa ren, zoals men weet, Zaterdagmiddag jl. gearresteerd. Hun in verzekering stelling was gelast door de officier van justitie, mr F. Hollander. Na de eerste twee da gen werd die verlengd. Het thans tegen Van Tienen uitgevaar digde bevel tot bewaring is volgens de wet slechts 6 dagen van kracht en kan eenmaal met 6 dagen worden verlengd. Mocht men het daarna nog nodig achten hem vast te houden, dan zal een voltal lige rechtbank in raadkamer moeten be slissen of zij een bevel tot voorlopige hechtenis zal uitvaardigen. Zo'n bevel is 30 dagen geldig, doch kan een onbepaald aantal keren met die termijn worden verlengd. Intussen zijn van diverse zuster-partijen Jonge motorrijder uit Loosduinen gedood De 30-jarige C. van 't Klooster uit de Dillenburgstraat te Loosduinen is gisteravond bij Deventer met zijn motor tegen een auto gereden. De jongeman wérd op slag gedood. Hij was ongehuwd. Een BeLgische auto, bestuurd door een zwager van de eigenaar, de heer Strauven uit Sint Truiden in België, is gistermiddag in volle vaart op de Berger- weg bij Sittard tegen een vrachtauto ge reden, komende uit de richting Einighau- sen en bestuurd door N. uit Schinnen. Zes personen werden gewond naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Een der Belgen verkeert in levensgevaar. De 81-jarige weduwe E. van Rijnsberghe uit de Van der Takstraat te Rotter dam is gistermiddag bij het oversteken van de Nassaukadc onder een tien- wielige takelwagen terecht gekomen en overleden. De oude vrouw stak langs de wagen, die in een file voor de Koningin- nebrug stond te wachten, dwars de weg over, juist toen de file zich in beweging zette. De chauffeur kon de oude vrouw van af zijn hoge zitplaats niet zien. De 87-jarige Viaanse H. A. Kinnegln uit V i a n e n is dezer dagen op de rijks weg VlanenUtrecht, ter hoogte van het pompstation onder IJsselstein, door eeft auto aangereden en aan de opgelopen verwondingen bezweken. meld, kwam het eerste protest uit Duits- f land. Thans heeft het ministerie van Bui- tenlandse Zaken in Den Haag een pro-| testtelegram ontvangen van dr Per Eng-I dahl, de leider der Zweedse afdeling van I de Europese Sociale Beweging, terwijl het ministerie van Justitie een protestbrief t heeft ontvangen van de Zwitser Aman-f druz, leider van de Zwitserse zusterorga-p nisatie Parti Populaire Suisse. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 i 18 0 23 0 16 12 28 0 WEERBERICHT Nu en dan zon Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met hier en daar mist, overigeni droog weer. Overdag perio den met zonneschijn en iets hogere temperaturen. Ma tige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. (Opgemaakt om tien uur.) ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1