Jacht op een Mau Mau-bende in het Afrikaanse oerwoud Uitputtende patrouille in de nacht over glibberige olifantspaden DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA 6 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 Ontdekkingstocht dooi Alrika (14) Wilde dieien Eindelijk wordt het licht. De zon blijft wel is waar achter grijze regenwolken verscholen, maar in ieder geval kunnen we nu zien Het oerwoud bestaat bijna geheel uit dunne, kaarsrechte bamboebomen, tussen in groeit allerlei onkruid. Lianen lopen als touwen van boom tot boom. De grond is zwart en zacht van de ver rotte bladeren. Afgestorven stammen lig gen dwars over het pad. Het geheel ademt een sombere sfeer. In deze omgeving wemelt het olifanten, buffalo's en neushoorns. En van de Mau Mau. Het is verre var genaam om hier te moeten leven, de Mau Mau heeft geen keus. En zelfs hier zijn ze niet honderd procent veilig. Het leger en de politie maken namelijk regelmatig patrouilles door het oerwoud om de bendes in hun schuilplaatsen op te zoeken. Het is echter uiterst moeilijk om hen ongemerkt te naderen. In de eerste plaats weten ze altijd waar en wanneer het leger zal toeslaan. Dan hebben ze in het bos overal uit kijkposten. Op het eerste alarm spreiden ze zich en ze weten zich onge lofelijk snel door het oerwoud te plaatsen. Het is dan ook een hopeloze taak om hen te volgen. Maar niettemin hebben we goede hoop hen ditmaal overrompelen. De twee gidsen kennen een geheim pad waar geen wachtposten zijn. En ze weten dat hun leven niet veel waard is als ze trachten dwaalspoor te lelden. Kampvuren „Stoppen....!" „StoppenI" gaat het fluisterend langs de colonne. Kapitein Branston be sluit te wachten tot het weer wat op klaart en de vliegtuigen van de Royal Air Force kunnen opstijgen om wat warring in het bos te stichten. Er den grote vuren van dood hout gemaakt iedereen schuift er rillend omheen zich te drogen en te warmen. D damp slaat al gauw uit onze kleren. H< (Van onze correspondent Alfred van Sprang) GITOEROE (Kenya), Augustus 1953. TTET IS EEN KOUDE AVOND. In de lemen hut, welke dienst doet als compagniesmess brandt een groot hout vuur. Acht militairen zitten over een tafel gebogen. Een stafkaart van het gebied, waarin zij zich bevinden ligt voor hen uitgespreid. Van de zolder hangt een olielamp aan een stuk roestig ijzerdraad. Het geelachtige licht ervan valt op de kaart. Kapitein John Branston, de compagnies-comman dant, bespreekt aan de hand daarvan de gegeven opdracht met zijn pelotonscommandanten. „Heeft iemand nog iets te vragen...?" „Yes, sirzegt een van de sergeanten. „Wat is 't, Tony...?" „Wie gaat morgen voorop, sir...?" De kapitein kijkt even de kring rond. „Paddy..." beslist hij dan kortaf. De anderen draaien onwillekeurig hun hoofd in de richting van ser geant Paddy Hewett. Niemand loopt graag voorop bij een patrouille in het bos met duizend-en-één kansen op een hinderlaag. En zeker niet in de omstandigheden van sergeant He wett. Over vier dagen verlaat hij de dienst. Dit is zijn laatste patrouille. „Verder nog ietsvraagt de kapitein. Alle hoofden schudden ont kennend. ..Welterusten dan...." „Welterusten, sir...." De mannen staan op en verdwij nen in de duisternis om nog een paar uur te slapen. De gezichten staan ernstig. Niemand heeft lust om praten. Sergeant Paddy Hewett het minst van allen. De trucks stoppen. In het aardedonker springen we er af. We zijn bij de politiepost van Kenjana. Enkele kilometers verderop begint het oerwoud. Er worden op fluisterende bevelen gegeven. De pelotons stellen achter elkaar op. We zijn met een kleine honderd man plus tien burgerwachters om de zware mortieren te dragen. Twee gevangen leden van een Mau Mau-bende zullen als gids dienst doen. „Alles klaar „Yes, Sir...." „Starten danI" De commandant van de politiepost doet ons uitgeleide. „Bye, John „Tot vanavond. Bill „Ja, en good luck „Thanks Het is even over half vijf. We kunnen geen hand voor ogen zien en moeten elkaar bij de koppel vasthouden contact niet te verliezen. Er wordt geen woord gesproken. Het schuifelen gummi jungleschoenen over de grond is het enige gerucht. En nu en dan het kraken van een tak. De spanning is bijna voelbaar. Zo bewegen we ons st zichtbaar in de richting van het bos. Het begint al spoedig te regenen. Eerst grote, losse druppels. Dan gaan ze over in een stage stroom. In een half uur zijn we allemaal tot op onze huid nat. Het pad daalt Intussen. In de diepte klinkt het stromen van een riviertje. „Is er een brugvraagt iemand fluisterend. „Nee. Dan volgt een kernachtige opmerking. Het water komt tot aan onze knieën Het maakt ons nog kouder en ellendiger dan we al zijn. Met zware, soppende schoe nen klimmen we tegen de andere oevei op. De helling is steil en glibberig var al het water. Sommigen kunnen er niet zonder hulp tegenop komen. Er wordt gezucht en gescholden. Maar ten slotte halen we het toch allemaal. Dan sluit het donkere, natte oerwoud zich alles is, dat het er meer en meer op begint te lijken dat alle inspanning voor niets zal zijn. Er wordt dan ook alge- i gescholden, speciaal op de twee Mau Mau-gidsen. „Ze weten het kamp wel...." „Vuile schoften zijn 't...." „Waarom knallen ze ze niet neer....?" „Allicht...." Hindeilaag Het pad klimt verder. De grond is één modderpoel van de regen. Met moeite kunnen we de ene voet voor de andere plaatsen. „Tettettettet....!" Ineens barst er een salvo los. Een schreeuw klinkt. Een fractie van een seconde later galmt het bos van het schieten. We zijn in een hinderlaag gelopen. Verscholen tussen de bomen heeft een brengun het vuur op de colonne geopend. Het antwoord laat echter niet lang op zich wachten. Uit tientallen geweren, stenguns en Pat- chetts wordt teruggeschoten. Een mortier wordt in stelling gebracht. De mannen steken de bajonet op het geweer en stormen krijsend en gil lend naar voren. Midden op het pad ligt het lijk van een Mau Mau met Teneinde te voorkomen, dat de Mau Mau-benden in het oerwoud voed sel krijgen, houdt de politie scherp toezicht op de veestapel van de bevolking in het reservaat. De koeien, geiten, schapen en varkens worden regelmatig geteld en als er te weinig zijn, wordt de eigenaar naar elders geëvacueerd. een dunne, zwarte baard. De soldaat voor me springt er met beide voeten bovenop. Dan rent hij verder naar voren. Verder ligt een ander lijk met een blinkend kapmes in de vuist geklemd. „Zware mortieren Anderen nemen de kreet over. „Zware mortieren Even plotseling als het schieten begon- »n is houdt het op. Wij hebben twee helpt echter niet veel, want het blijft regenen. voelen ons stuk voor stuk ellendig een rookt een sigaret. De ander eet stuk chocolade. Er wordt weinig ge sproken. Sommigen doezelen een beetje met de rug tegen een boom. Maar de ichtposten zijn op hun hoede. Het is best mogelijk, dat er een Mau Mau-bende vlak in de buurt is. En in het dichte oerwoud zouden ze ons ongemerkt kun- »n benaderen. „Stilsist de kapitein. „Wat is er....?" „Een vliegtuig Inderdaad klinkt er uit de verte geronk van een vliegtuig. Door de lage 'olken kunnen we echter niets zien. De compagnies-commandant grijpt de m foon van de draagbare radio en roept „KAR voor Eagle Black Het blijft stil. „KAR voor Eagle Black...." We luisteren in spanning. Het geronk komt nader. En ineens klinkt er ee antwoord. „Eagle Black voor KAR...." „Ben jij dat, Tommy „Ja, John...." Er volgt een lang gesprek over om positie en over het weer. „Kunnen de claptraps opstijgen....?" „Denk het niet, John De claptraps zijn de Harvards van c Royal Air Force. De bedoeling is, dat zij het bos zullen bombarderen en mitrail leren, terwijl wij naar het kamp opruk ken. Het slechte weer dreigt dit deel de operatie te doen mislukken. Het heeft echter geen zin om nog langer op mooi te blijven wachten. En dus trek- Veidwaald Er is geen spoor van een kamp te bekennen. Twee uur en nog niets. Drie uur. De gevangenen beweren i: de war geraakt te zijn door de vele nieuwe olifantpaden. Het is mogelijk, maar het is ook mogelijk dat ze ons niet naar het kamp durven brengen. Ze hebben tenslotte de Mau Mau-eed afgelegd en ze vrezen wellicht de consequenties als ze nu toch Euro peanen helpen. Het staat in ieder ge val vast, dat we verdwaald zijn. Er zit niets anders op dan maar door te lopen en te trachten een bekend punt te bereiken. En misschien kan Eagle Black ons straks vertellen waar we zijn. Zuchtend sjouwen we door. Het pad is spekglad en we glijden steeds weei Nu en dan blijft iemand met zijn voet in een liaan haken en valt languit over. Brandnetels en grote mieren be lagen ons. En we klimmen en dalen der ophouden. Iedereen loopt dan ook te hijgen en te zweten van vermoeidheid. „Hoe laat is 't, Tony....?" „Bijna half vier...." We zijn al dertien uur zonder eten drinken onderweg. De geweren wegen langzamerhand als lqod en de koppel met de bajonet, de volle reserve-maga zijnen en de handgranaten, knelt om hel middel. En het meest-ontmoedigende var TAIEP in de dichte bamboebossen aan de voet van het Aberdare- gebergte bevindt zich een grote Mau Mau-schuilplaats, compleet met een hospitaal voor gewonden. Een duizend mannen, sommigen vergezeld van hun gezinnen leven er onder uiterst primitieve en moeilijke omstandigheden in hut ten van boomstammen en blade ren. Als ze ergens voedsel kunnen stelen, hebben ze iets te eten. An ders lijden zij honger. Daar enkele van de leiders in het kamp leven heeft men uitgebreide bescher mingsmaatregelen genomen. Overal bevinden zich wachtposten, deels uitgerust met op het leger buit gemaakte automatische wapenen. Het is dan ook practisch uitgeslo ten om het kamp ongemerkt te naderen. Het Britse hoofdkwartier in Nairobi heeft niettemin beslo ten om dit kamp te overvallen. De A-compagnie van de 4th King's African Rifles (een bataljon neger troepen uit de aangrenzende Britse kolonie Oeganda) is met deze las tige opdracht belast. En onze cor respondent Alfred van Sprang is met hen meegegaan om een oog getuigenverslag te kunnen geven van deze typische operatie tegen de Mau Mau. lichtgewonden. Een schampschot heeft 1 stukje vel van het voorhoofd van ■geant Hewett meegenomen. Als het centimeter lager geweest was, zou het dwars door zijn hersens gegaan zijn. Een beetje opgewonden laat hij het schrammetje zien. De stemming is vol komen omgeslagen. De spanning is ge broken en iedereen voelt zich opgelucht. s geen sprake meer van vermoeid heid en lusteloosheid. Het gevecht heeft iedereen weer even met nieuwe energie vervuld. Nu de vijand verslagen het bos s ingevlucht geeft men uiting aan zijn •oldoening en zijn vreugde nog te leven. Ir wordt druk gepraat en gelachen. Men klopt elkaar op de schouder. En de si garetten smaken beter dan ooit. Zellgemaakt geweer Het kamp is leeg. Het is een verzameling primitieve on derkomens. Behalve woonhutten is er eer keuken, een hospitaal en zelfs een kerk hof. Veel van waarde heeft de Mau Mau niet achtergelaten. In een van de hut ten staat een lege ammunitiekist en eer fles machine-olie. Drie draagbaren er penicilline liggen in wat het hospi taal geweest is. En onder wat takken is primitief, zelfgemaakt geweer ver stopt, bestaande uit een stuk gaspijp, een houten handvat en een trekker als een katapult. De bende heeft blijkbaar ge noeg tijd gehad om de rest mee te ne- Ook het vee is verdwenen, t waarnemingsvliegtuig heeft het echter ontdekt en probeert het in de richting van het reservaat te drijven. Wij helpen een handje door een serie mor tiergranaten achter de kudde te laten ontploffen. Het is helaas te laat om ach ter de Mau Mau en het vee aan te gaan. We kunnen moeilijk de nacht in de open lucht doorbrengen. We hebben geen de kens en geen voedsel. En een dropping et mogelijk. De compagniescomman dant besluit dan ook naar de basis terug .Klaarmaken...." bevelen de pelotons commandanten. „Opschietenspoort kapitein Bran- 2t is al bijna half zes. De mars naar kamp eist zeker twee-en-een half Nauwere banden tussen ons land en Denemarken In de eerste week van October Deense orkesten in Nederland (Van een onzer verslaggevers) Het zal wel voor de eerste keer zijn ge weest, dat er op de Deense volkshoge school in Fynshav. op het eiland Als, het lied van onze grote admiraal „In uur. We zullen dus moeten opschie- om voor donker uit het bos te zijn Gelukkig weet een van de burgerwach- een rechtstreeks pad. De twee gid- zijn namelijk niet meer in staat om de weg te wijzen. Zij behoren tol jeven doden van deze actie. Het is echter zeer twijfelachtig of ze door vijan delijk vuur gevallen zijn Als Malakka De actie is voorbij. Wel is waar heeft het leger de bende iet onschadelijk kunnen maken, maar dat had ook niemand durven hopen. Wel heeft men de Mau Mau laten voelen :elfs diep in het oerwoud niet veilig Behalve de zeven doden zijn ei getwijfeld een aantal gewonden. En het kamp is verder onbruikbaar. Dergelijke dingen maken het leven voor de Mau Mau loeilijk. De leiders zullen zich daar niet door laten ontmoedigen. Maar de duizen- meelopers wel. En zonder hen kan Mau Mau niet blijven bestaan, want zij zorgen voor de bewaking, voor het stelen van voedsel, het verzamelen van inlichtingen in het reservaat enz. De politiek van het leger is dan ook het voortdurend opjagen van de bendes in het bos. Tegelijkertijd tracht men te voorkomen dat de Mau Mau voedsel krijgt. Dit systeem heeft men ook in Malakka toegepast. En met succes. Er is geen reden waarom het in Kenya niet zou wer ken. Men heeft er alleen veel meer troepen voor nodig. En geen Britse dienstplichtigen, maar eenheden als de King's African Rifles en het Kenya Regiment. (Nadruk verboden) Met allerlei middelen bestrijden de Engelsen, samen met de loyale Kikoejoes, de Mau Mau. Hier ziet men pantserwagens in actie. 22 De oorlog 1812 85. Gedurende de oorlogen van Napoleon verklaarde de U S A. zich neutraal. Toch werden zij in het grote con flict gemengd. De Engelsen enterden namelijk de Ameri kaanse handelsschepen en dwongen het scheepsvolk dienst te doen op de Engelse oorlogsschepen. Bovendien geloof den de Amerikanen, dat het voortdurende oproer onder de Indianen aan de Engelsen moest worden toegeschreven. Daarom verklaarde Amerika in Jund 1812 de oorlog aan Engeland. 86. De Engelsen zetten dadelijk troepen aa-n wal qp de Oostkust en trokken naar de hoofdstad Washington-, dat in minder dan geen tijd veroverd werd, De meeste open bare gebouwen worden afgebrand, daaronder de woning van de president. Toen die later weer opgebouwd werd, waren de muren rwart van rook. Zij werden daarop wit- geverfd, en daarvan is de naam „Het Witte Huis" afkom stig. 87. De oorlog wend door geen van beiden energiek ge voerd. De Engelsen hadden de handen vol in Europa en de U S A was volkomen onvoorbereid. Aan land waren de Engelsen het sterkst, maar op zee de Amerikaanse vloot In December 1814 vielen de Engelsen New Orleans aan, dat verdedigd werd door generaal Andrew Jackson, een zoon van een pionier in het Wilde Westen. 18. De ®tr(jd duurde slechts 20 minuten. Toen hadden de Engelsen 2000 man verloren en Jackson slechts 13, „die zich onnodig aan gevaar hadden blootgesteld". De aanval was trouwens overbodig, want er was 14 dagen eerder te Gent in de Zuidelijke Nederlanden (België) vrede geslo ten Dit bericht bereikte USA echter pas in 1815 Hei vredesverdrag bevatte uitsluitend de bepaling, dat al-les zou blijven zoals het was bij het begin van de strijd. (Wordt vervolgd) blauwgeruite kiel" werd gezongen Dat gebeurde op een avond van de vorige week tijdens een gezellig samenzijn 33 Nederlandse deelnemers, die daar men met een tiental Denen een week lang een Nederlands-Deense zomercursus gen. Fynshav, de Denen spreken dit uit Fuunshau; zult U op weinig kaarten a treffen, zo klein is het. Maar het is wondermooi gehucht daar op de Oostkust van het eiland Als, met een weids uitzicht over de Kleine Belt. aan de horizon duidelijk zich aftekenend het gro tere eiland Funen, waar de grote sprook jesdichter Andersen werd geboren. Wie, zoals wij, voor het eerst in Dene marken komt, kan als deelnemer aan eer speciale cursus, met tal van interessante excursies, heel veel opsteken van leerza me en onderhoudende uiteenzettingen door hoogleraren en de leider school. Deze leider heeft, op zijn afgele gen post, de goede gewoonte zijn gasten uiterst voorkomend en vriendelijk tege moet te treden. Vooral nu, want hij is een groot vriend van Nederland en bezoekt i bedrijven of geregeld elk voorjaar met zijn leerlingen nen worden, onze provincies. Er zijn veel merkwaar dige overeenkomsten met het eigen volk, maar ook grote verschillen in levensop vatting en allerlei maatschappelijke toe standen. Verzot op havermouth De Denen zijn, dat valt onmiddellijk op, als men èr van 't eusle goed verzorgd* ont bijt geniet, verzot op havermout. De on gekookte havervlokken en dat is in de gezinnen al net zo staan elke morgen op tafel en ze worden zó, met wat melk suiker genuttigd. Behalve dat men veel houdt van havermout en smorehrood dik belegde, dunne broodsneden zingt graag in dit land met zijn gele ko renvelden en groene weiden op zacht- glooiende hellingen. Het eiland Als ligt bij de Oostkust van het veelomstreden Sleeswijk-Holstein, en is niet alleen door een grote brug, maar ook door vele banden verbonden met het vasteland. In 1864 sloeg Bismarck zijn begerige handen uit naar Sleeswijk. De Pruisen wisten de Denen in felbewo- gen Aprildagen te overweldigen en met het eiland Als bleef Sleeswijk tot 1920 Duits. Zoals bij ons de Grebbelinie, zijn de laatste stellingen bij Dybbol. op het vasteland bij de brug naar Sonderborg de grootste plaats van het eiland in gehouden. Daar stierven op de 18de April 1864 trouwe strijdens voor het be houd van een welvarende streek, waar- slechts de helft, na een volksstem ming, in 1920 weer Deens werd. Nog bruist bij de eilandbewoners en vele Sleeswijkers het verlangen om Soderjyl- land (Zuid-Jutland) weer Deens te krij gen. Geen kosten worden ontzien om in het Duits gebleven deel scholen te stich- er zijn er nu zelfs 55 en de jeugd Deens besef bij te brengen. Of men gewacht. Enige grote probleem Met tranen ln de ogen stond de leider van onze volkshogeschool bij de graven van hen, die bij Dybbol vielen. Daar ver-; telt hij van het verlangen naar de her eniging van heel Sleeswijk met Denemar-1 ken. Al denken niet alle Denen gelijk! over dit probleem, in Sleeswijk en op Als leeft dit verlangen naar hereniging sterk,' Een moeilijk, maar misschien ook wel he( enige grote probleem, dat de Denen ken-' nen. Want het is een volk, dat liever geen kwesties opwerpt en ze liever uit de weg gaat. Evenals elders in Denemarken staat de landbouw op een hoog peil. Ook de kleln^ boer. de ..smallholder", kent er geen zor gen. Hij verzorgt net als de grote boe ren. zijn vee en beplanting met gebruik making van de meest moderne middelen,- electrisch melken e.d. Zelfs zagen we op een kleine boerderij een gestroomlijnde De hoge ontwikkelingstrap van de boe renbevolking is te danken aan de volks hogeschool, waarvan er thans 55 zijn, met' 6000 studenten per jaar. De jongelui, meestal omstreeks 18 jaar, volgen door gaans een driemaandelijkse of halfjaar lijkse cursus, wanneer zij het best op de de fabrieken gemist kunJ Grundtvig De man, die in de vorige eeuw oog had voor deze noodzakelijke ontwikkeling van de Deense bevolking en niet alleen on agrarisch gebied was Nikolai FredriM Severin Grundtvig, die 'n enorme inl vloed heeft uitgeoefend, op het gebied van het onderwijs en ook op het godsdienstig,' staatkundig en maatschappelijk leven. Tot' in hoge ouderdom, hij stierf in 1872, 89 jaar oud, dichtte hij. Zijn 1432 psalmen en liederen, waarin het godsdienstige en nationale leven nauw zijn verweven, zijn gebundeld en in de kerken en op de scho len worden zij veelvuldig gezongen. Het Danske Selskap, het Deens Insti tuut (Jan Luykenstraat 6. Amsterdam), wil de betrekkingen en de vriendschap tussen beide landen zoveel mogelijk be vorderen en reeds gelegde, maar ver flauwde, contacten vernieuwen. Enige journalisten werden uitgenodigd voor een door Denemarken en een bezoek aan der volkshogescholen. In de eerste week van October komt er in ons land uitgebreid programma van culturele' artistieke manifestaties. Het Deens Ra- diosymphonie-orkest geeft concerten, die ook door de radio worden uitgezonden. Het Stedelijk Orkest van Aarhus gaat iar Rotterdam en het Unge Akademike- is Kor treedt o.a. in Rotterdam en in Alphen aan den Rijn op. Verder staan de Deense week op het programma tentoonstellingen van moderne Deense schilderkunst in Amsterdam en van Deen se tekeningen in Den Haag. In de Hofstad zal men bovendien nog trachten een Deense filmpremière te brengen van Del Sande Ansigt Het ware gelaat. Een programma dus dat tot de goede verstand-J houding van beide landen zal kunnen bijdragen. Cricket: het gesprek van de dag U"ET grote nieu- Woensdag Engeland voor 't 5inds negentien j« jaarlijkse cricket Match tegen Australië heeft gewonni Groot-Brittannië vooral die cricketsport niet kennen of haar maar ten dele begrij s Londense correspondent) werkgever zouden hebben nuchtere Nederlander, die eco- niet door deze betrekkelijk I mil- trage en slome sport in ver- vervoering kan worden ge bracht, is gauw geneigd nsen dit laatste te onderschrij-i omdat hij geen is en cricket het volgens ons niet fair zo te denken. Cricket een rus tige, weinig spectaculaire wel, dat gestaan, om de heel eerst voudige reden, dat r de lioenen productieuren ver- Test loren zijn gegaan. Tien millioen mensen hebben de Test Match op ven. Maar Degenen, die niet in televisie gevolgd. In Engelsman i nen en fabrieken, op kantoren en °°k nie* han die de 'n de huizen hebben 's morgens elf radlo-commentarei vele winkeliers de City, weinig inspannende sport, klinken. Maar hier in Lon- J>ord J™®4 uitslagen den en men kan wel zeg- "un eta'age hadden han- in overeenstemming. Cric- gen: in het hele Britse lm- gen. verdrongen zich dui- ket is eigenlijk zó Engels, perlum, is al het wereld- zenden mensen. En op dat het nooit kans heeft gebeuren voor één dag Oval,het beroemde cricket- gezien buiten de grenzen door deze sportgebeurtenis *eld in Kennington,- «--* «-- - - - 35.000 mensen bije< men om de Test Match nabij ware het niet, dat het tal zit- en staanplaatsen ',Je gelimiteerd verdrongen. Voor de kran ten bestond er maar één onderwerp: het Britse suc ces op het cricket-veld. De omverwerping van he giem van Mossadeq, vrijlating van de Engels man Sanders uit Hongaar se gevangenschap en dt eerste kabinetszitting var de herstelde Churchill is match, of door een cricket-overwin- interesse ning overschaduwd. Kort- het Gemenebest popu- bijeengeko- lair te worden. En de vervoering, waar aanschouwen. En de Engelsen deze week in zijn geraakt, hangt nauw| met de overwinning samen as, er waren een overwinning, die millioen ge- grote proporties krijgt, om-! dat zij nu negentien jaar i typisch Alle radio- en kracht inboetende natie, heeft dit soort stimulansen nodig. De cricket-overwin- televisie- ning op Australië Engels spel overigens, is programma's werden plot- eigenlijk op het zelfde psy- T"\EZE week hebben met eigen ogen i schouwd, hoe verzot de cricket Engelsen op cricket zijn en cricket.... hoe enthousiast te worden, ze de cricket-match het jaar winnen. En mogen er wel aan toe voegen, dat we niet graag in de schoenen van een ding zonder schrapt of naar een ar dag verschoven. Het alles cricket, Londen over H chologische vlak als de» recente beklimming van da Mount Everest. De patriottische en men sprak, cricket, kan haast wel zeggen: nog eens chauvinistische Engelsman, heeft na de oorlog zoveel nationale dieptepunten: legemaakt, dat hij eerder leggen dan andere vol- OE dit alles te verkla- ziekelijk misschien? Een keren doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6