"In Vredespaleis zocht 40 jaar naar recht zij CasteUa-Vfaatwas ek1 Persoon van de Bondskanselier zou niet beslissend zijn Enkele stemmen over de Geref. oecumenische synode 951 nieuwe leidsche courant 5 dinsdag 25 augustus 1953 De mensheid is nog jong Gelderland helpt a.s. promovendi Gedeputeerde Staten van Gelderland willen een provinciale bijdrage beschik baar stellen voor een academisch proef schrift. in het bijzonder aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. over een Dor Gelderland belangrijk onderwerp. G. S. staat een bedrag van ƒ2 500 voor ogen, waarmee de provincie in de kosten een proefschrift zou kunnen bij dragen. Bovendien achten zij het niet uitgeslo- :n, dat een promovendus, bij wie be langstelling voor Gelderse landbouwpro blemen bestaat, na zijn promotie voor een functie in Gelderland in aanmerking kan komen. Congres P.T.T.-personeel in Kurhaus geopend Onder voorzitterschap van de heer C. J. Geddes uit Londen is in het Kurhaus Scheveningen gistermorgen het 14e congres van P.T.T.-personeel begonnen. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter de hoop uit, dat de organisaties be trokken zullen worden bij het overleg ir de wereldpostvereniging, die bestaat uil vertegenwoordigers van de P.T.T.-bedrij- ;n uit de diverse landen. Gasten waren gistermorgen de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T.. verschillende kamerleden en vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Den Haag en buitenlandse mogendheden. S Ieder kent het gebouw doch weinigen de bewoners nie O n dj (Van een onzer verslaggevers) nerij WHE 'S MORGENS met grote haast over het Carnegieplein fietst of 'aret W loopt, en in het voorbijgaan een vluchtige blik op de Zwitserse klok oUej werPt, zal niet beseffen welk een groots bouwwerk hier door internationale I samenwerking, en bovenal door de grootmoedigheid van Andrew Carnegie, tot stand kon komen. Maar wie, zoals premier Mossadeq van Perzië negen maanden geleden, door de Duitse smeedijzeren hekken gaat, de 's Graven- (1601 haagse trappen bestijgt en via de Belgische deur de hal van het Vredes- ■ing| paleis binnenkomt, die zal onder de indruk komen van wat mensenhanden kunnen maken. De prachtige decoraties van de gangen, alle ontworpen door de toen 24-jarige Nederlandse kunstenaar Herman Rosse, de door Engeland geschonken glas-in-lood ramen, de Franse gobelins in de kleine rechtzaal, zullen hem stil van bewondering en dankbaar voor de man, die dit mogelijk maakte: Andrew Carnegie, doen zijn. Maar het waren anderen dan Carnegie, die het plan opperden het „Palais de la 1 Palx" te bouwen. Naar alle waarschijn- I lijkheid zijn dit geweest: Andrew D. White, leider van de Amerikaanse dele gatie op de Haagse Vredesconferentie van 1899 en ambassadeur van de Verenig- de Staten in Berlijn, alsmede prof. De f ei Martens, verbonden aan de Russische am- Jv*?' bassade in de Duitse hoofdstad. Volgens een brief van White aan dr Alfred H. itelt' Friecl- de bekende Oostenrijkse pacifist, voor sPrak De Martens tijdens een bezoek aan i1CTnt hem de wenselijkheid van een permanent gebouw voor het Internationale Hof van jj Arbitrage in Den Haag uit. Hierdoor etitel t HJ In 1907 begonnen In 1907 begon de Nederlandse bouw- w€t meester ir J. A. G. van der Steur met de bouw van het Vredespaleis, naar een ont- werp van de Franse architect L. M. Cor- Imv» donnier. nadi Uit 31 landen over de gehele aardbol reclj stroomden de giften binnen. Enkele hier- plijm van noemden wij reeds. Voegen wij hier thans nog de grond bij, een geschenk ter veesj waarde van f 700.000 van de Nederlandse ipg hj regering. Toen de „Tempel des Vredes" ewu in 1913 zijn voltooiing bereikte, waren im e dan ook kosten noch moeite gespaard aan zijl dit monumentale bouwwerk, dat nog steeds in het centrum der internationale regi belangstelling staat. Nog immer worden b« hier geschillen tussen de landen in der hei minne geschikt, en nog immer stromen d duizenden uit binnen- en buitenland door de poorten van het paleis. tu Den Haag één vlaggenzee Op Donderdag 28 Augustus 1913, des middags om half drie, vond de plechtige s. opening plaats. Het zon-overgoten Den Haag was één vlaggenzee. Een nog kleur rijker schouwspel leverde de grote rechts er-, zaal, waar de opening zou plaats hebben, oemi op- met de vele gala-uniformen en Prach tige damestoiletten. Behalve de gezanten van de verschillende regeringen in Ne derland en vele hoge Nederlandse autori- in teiten waren de bekende vredestrijders Alfred Fried en Bertha von Suttner aan wezig. Om half drie precies arriveerden intei Koningin Wilhelmina. Koningin-Moeder 1 Rei Emma, en Prins Hendrik, gevolgd door hi de heer en mevrouw Carnegie. Tijdens hun binnenkomst zong een capella koor Nel het Wilhelmus, Jhr mr A. P. C. van Karnebeek sprak het openingswoord. Hij droeg het beheer hf van het Vredespaleis, dat hij niet alleen als werkplaats voor vrede door recht zag. maar ook als symbool van het voor- vooi uitstreven van het mensdom naar het uit*' ideaal der beschaving, waarin de oorlog onbekend zal zijn, over aan het Inter nationaal Hof van Arbitrage. Als ideaal zag hij een bijzondere rechtbank naast het Permanent Hof van Arbitrage, ter i voc regeling van internationale geschillen, ilwej Met een woord van hulde aan Carnegie filial eindigde hij zijn toespraak, die luide bij- ited- val vond, 31 R(. 1 C« „De belangstelling van de meeste be zoekers van het Vredespaleis gaat uit naar de Japanse zaal. Zij komen altijd onder de indruk, van de exotische pracht van dat vertrek". Dat vertelde deze week de gids. die vreemdelingen in het Vredes paleis pleegt rond te leiden. Doch er zit aan het Vredespaleis ook een menselijke kant. Het hoge gebouw met zijn koperen tinnen verheft zich boven een aantal wetsgeleerde koppen, de knapste van onze tijd. die er het in ternationaal recht bouwen. Een moeilijke en ondankbare taak. Wat zien de bezoe kers ervan, die dag in dag uit het Vredes paleis binnen drommen? Niets. Hoogstens een auto met het nummerbord CD-J en, als ze boffen, een enkele keer een heer in toga, maar dan moet het hof juist zit ting houden. Overigens vinden zij de weg naar het Internationale Hof versperd door een bordje: Verboden toegang. Het is zo Nederlands als het maar zijn kan. Zelfs op dit plekje grond, dat in feite niet eens Nederlands is, doch ex-territoriaal gebied.. De rechters zijn ook mensen Met de president mee zijn er op het ogenblik vijftien rechters. Sir Arnold McNair, de president, is een Schot. Als hij in Nederland verblijft, woont hij in een Haags hotel of in een Haags flatgebouw, dat wisselti nog al eens. Hij heeft een salaris van f 60.000.- per jaar, vrij van belasting, waarbij nog f 20.000.- komt voor re presentatiekosten. In vroeger jaren placht de president van het Interna tionale Hof binnen Den Haag een grote staat te voeren. Dat was nog in de idealistische periode van de internationale rechtspraak, toen iedereen in het „alle mensen worden broe ders" geloofde en z'n best deed die illu sie waar te maken. De leden van het In ternationale Hof waren minder juristen, dan wel internationale figuren van naam en reputatie. De term excellentie was aan hen wélbesteed. Zij waren excellente mannen in elk opzicht cn de representatie toelage beantwoordde aan haar bestem- Niet alzo de taak van het hof. Mense lijk gezag is onvoldoende om rechterlijke uitspraken kracht bij te zetten als er geen straffende hand achter staat. De internationale figuren hebben, mèt hun reputatie, na de oorlog plaats moeten maken voor de vakmensen van het recht die. wetend dat vele uitspraken acade misch zijn, zich toch beijveren een Inter nationaal rechtsgebruik te scheppen. Minder dan de uitkomst achten zij het doel. Zij doen hun uitspraken in vertrou wen. dat eens een tot zelfrespect komen de wereld ze niet naast zich neer zal leg gen, zoals thans zoveel gebeurt en ze diepen zich in de talloze documenten die de zaken, welke aan hen voorgelegd Het Vredespaleis, dat op 28 Augustus 1913 geopend werd. Duizenden toeristen komen het jaarlijks bekijken, maar deze bemerken nauwelijks iets i de belangrijke arbeid, die hier voor het internationale recht verricht wordt. den, beschrijven. Het zijn geleerden, uit blinkend in hun vak, maar overigens een voudige mensen. President Mc Nair loopt dikwijls var zijn woning naar het Vredespaleis en de tijd dat hij thuis is. brengt hij groten deels in zijn studeerkamer door. Dat laatste geldt ook voor de andere leden van het hof: de Franse professor Basdevant, die met zijn vrouw in Den Haag woont, in zijn verschijning dooi door Frans bleef, maar een rustig Hol lands bestaan voert. De Pool B. Winiarski 'oont met vrouw en kinderen hiei Canadees J. E. Read heeft op Schevenin- een eenvoudige flat betrokken. Breiende toeschouwster Westduitse veikiezingen in zicht DE GEDACHTE aan de zesde September a.s., de dag waarop dertig mil- lioen Westduitse'stemgerechtigden een nieuw parlement zullen kie zen, schijnt op bepaalde Westerse staatslieden en met name op de Ameri kaanse buitenlandse politiek een verlammende uitwerking te hebben. Washington is nl. zeer bezorgd over de mogelijke invloed van een te vroeg bijeengeroepen viermogendhedenconferentie op de kansen van dr Adenauer. Deze beoordeling van de betekenis van de zesde September zou wel eens op een verkeerde opvatting kunnen berusten, nl. dat de Westerse politiek ten aanzien van Duitsland slechts gered kan worden, als Adenauer op nieuw Bondskanselier wordt. Berust deze bezordheid niet op Influis teringen van Bonn? Gaat het er inder daad om of Duitsland nazistisch dan wel communistisch wordt? Of gaat het er om of de sociaal-democraten, zodra zij alleen aan de macht zijn, gewaagde experimen ten op touw zullen zetten en afscheid van het Westen zullen nemen? Het Westduitse blad National Zel- t u n g, waarin bovenstaande beschouwing voorkomt, meent dat van dit alles niets te verwachten is. Het schrijft, dat men in het buitenland er goed aan zal doen, de betekenis van de verkiezingen niet te overschatten. Het vraagstuk van Duits- lands oriëntatie vormt geen punt van bespreking. In genen dele zal op 6 Sep tember worden beslist over de eenwor ding met het Westen en de hereniging Oost- en West-Duitsland. De beslis sing hierover wordt genomen achter de n van het Kremlin en wellicht oene tafel van een viermogendheden conferentie. De Amerikanen vergissen zich op gevaarlijke wijze, indien zij menen, slechts de persoon van de volgende bondskanselier zal beslissen over de komstige Westduitse politiek. Het hangt de houding der Russen af Adenauer (als nieuwe bondskanselier) tenslotte zal besluiten de Europese Defen- Uit de kerkelijke pers Wire-recorders kunnen sprekers wat voorzichtiger maken Vorige week plaatsten wij in deze rubriek een uitlating van prof. dr D. Nauta in het Centraal Weekblad, waarin hij opmerkte dat van de Geref. Oecumenische Synode tevoren weinig inlichtingen aan de pers zijn ver strekt. Maar ook de kerken zelf blijken maar matig op de hoogte te zijn geweest, althans zo schrijft (ds P.) van S(trien) in de Gereformeerde Kerkbode van Delft onder het hoofd „Ongezonde Toestand". Ongezond is dat aan de kerken het meewerken en meeleven practisch onmo gelijk werd gemaakt. Onze kerken zijn daar vertegenwoordigd en góed vertegen woordigd. Maar in welke Gereformeerde kerk in ons vaderland weet men, wat daar nu precies aan de orde komt? Wie over de acta van de vorige Synode be schikt, weet dat daar toen al een rapport had moeten zijn over de inspiraties. Is het er nu misschien? Wie in Nederland heeft, het gezien? Heeft iemand het gezien? Heeft één kerkelijke vergadering hier het dóór kunnen spreken? Een ander punt. Op de vorige Synode is besloten dat er een rapport en voor stellen komen moeten inzake de bevoegd heid en het karakter van de oecumeni sche synodes. Is het verschenen? Heb ben de kerken in Nederland er geen recht op daarvan kennis te nemen en dat on derling door te praten en daarover een kerkelijk oordeel te geven? Moeten een paar afgevaardigden dat allemaal uit maken, afgevaardigden die nota bene zelf vertrokken zijn naar de vergadering ir Schotland zonder dat ze één rapport ir handen hadden of onder ogen hebben ge had? Moeten deze vragen ergens in on zichtbaar hoge regionen uitgemaakt wor- De rechters van het Internationaal Hof van Justitie in plechtige zitting bijeen. Geheel rechts de griffier, de heer E. Hambro. Bij de laatste openbare zitting van het Hof, had de griffier een apart tafeltje gekregen. end aan een eindeloze reeks van kle dingstukken, variërend van zacht- blauwe babykousjes tot felgekleurde grote shawls. Zo wordt de plechtig heid van de statige zaal wat opge fleurdTrouwens een enkele maal zit ten er op de stoelen, die voor het Corps Diplomatique gereserveerd zijn zoveel elegante vrouwen, dat het wel een show van de nieuwste Parijse hoedjes lijkt, in plaats van een zwaarwichtige rechtszitting. Al die eenvoud en gewone menselijk heid maakt nu, dat men in Den Haag van het Internationale Hof evenveel merkt als b.v. van de Hoge Raad. Het hof, zijn leden en personeel zijn een normaal on derdeel geworden van de Haagse samen leving. Vele rechters en employé's van het hof zijn zeer aan ons land gehecht, maar als het hof vacantie neemt, stappen zij in het eerste het beste vliegtuig en trekken naar hun land van herkomst. Waaruit dus volgt, dat ze nog al eens buitenslands zijn, wellicht op een enkele rechter na, die de situatie hier prettiger vindt dan thuis! Wie de levensbeschrijvingen van deze rechters leest komt onder de indruk van de belangrijke staat van dienst, die zij hadden, vóór zij deze functie aanvaarden. Na 40 jaar Dat het Vredespaleis, waarin nu behalve het Hof van Arbitrage het Permanente hof van Internationale Justitie en de Aca demie van Internationaal Recht zijn on dergebracht, 40 jaar bestaat is alleen buiten het gebouw bekend. Er binnen zijn het enkele Nederlandse employé's ervan gehoord hadden", „doch het staat tc bezien of de leden van het Hof er iets var weten", zo zeiden zij. Het zal wel niet. Vrede en recht zijr waarden waarvoor langer dan 40 jaren ge worsteld moet worden. Dat er, na zoveel eeuwen geschfedenis nog maar viei cennia een vredespaleis bestaat bewijst, hoe jong de mensheid overigens is. En in die 40 jaar is het werk in het Vredespaleis nog tweemaal gewelddadig onderbroken. Een jaar na de opening brak de wereldoorlog uit. Tot de eerste slacht offers behoorde de jonge Franse kunste naar la Roche van wie men in de kleine rechtszaal nog steeds een muurschildering kan zien. Zij was aanvankelijk bedoeld als tekening voor een wandtapijt. Maar het bleef bij een ontwerp, omdat de vrede een te grote opgaaf bleek voor de rr heid. La Roche viel bij Verdun. In 1939 werd het werk van het Hof de tweede maal onderbroken. Seys Inquart opperde het idee om in het Vredespaleis het Germaanse Instituut on der te brengen. In het jaar waarin de wapenstil stand in Korea een feit werd, bestaat het Vredespaleis 40 jaar. Zelfs een stad als Den Haag heeft geen aanlei ding gevonden het feit groots te vie ren. Misschien is het wel verstandig. Vrede viert men niet, die beleeft men. Omdat zij niet berust op men selijke waarden of daden maar slechts op Gods genade. krijgen de kerken eenvoudig te prijzen wat de broeders afgevaardigden wijzen? 'k Heb alle respect voor die af gevaardigden en alle vertrouwen in hen, e dat nadrukkelijk vastleggen. Dat niet weg, dat deze toestand onge- 'k Weet wel: er z(jn verontschuldi gingen. De hele zaak van een oecumeni sche synode moet nog op toeren komen, 't Zijn jeugdziekten. Maar ze moeten toch bestreden worden. Men zal ter oeci nische synode moeten beseffen dat deze onderneming op de duur niet slagen zal, 's ze niet echt wortelt in de kerken. Ingetogen Schotten Prof. dr Herman Ridderbas, die een de afgevaardigden der Geref. Kerken Edinburghse synode was, schrijft daar over in het Geref. Weekblad. Er heerste, zo zegt hij, een eigenaardige eigen sfeer, waarop niet name de Schotse kerk haar stempel heeft gezet en die i als vreemdeling uit Nederland sterk dergaat. De Schotten hebben een ik zou gen: meer spirituele wijze van verga deren. Iedere avondzitting wordt geopend met een „devotional address", d.i. 'n korte Schriftoverdenking en bidstond, waarin een van de afgevaardigden voorgaat. Alle zittingen worden door de praeses gesloten met een ambtelijke zegen. Typisch is ook, dat zowel de Synodezittingen als de kerkdiensten 's Zondags het beslist zon der orgel moeten doen. De Free Church handhaaft hierin een oude traditie. En derhalve treedt bij ieder psalmgezang (geen gezangen!) een „presenter" of v zanger op, die luidkeels leiding geeft het gezang. In het algemeen kan men zeggen, dat de toon en de omgang ernstiger en inge togener zijn dan men elders dikwijls aan treft en dat ook in hun kleding de Schot ten meer aan de Geref. vaderen herinne- p dan hun Amerikaanse en Nederland- broeders. Men krijgt over het algemeen ae indruk, dat de grens tussen kerk en wereld hier scherper zichtbaar is dan bij Enerzijds ligt daarin iets buitengewoon aantrekkelijks. Er komt, ook in de ge wone omgang, een eenvoudige, hartelijke vroomheid aan de dag, waarvan wij in onze misschien wel eens al te Neder landse nuchterheid wat kunnen leren, vooral ook omdat zij zo natuurlijk en on gekunsteld is. Anderzijds gevoelt men hier ook hoe nodig het is dat een kerk wil zij haat vat op het volk en op de jeugd met verliezen, zich niet buiten de omwikkeling van het moderne leven kan plaatsen, doch daarin op de een of andere wijze moet ingaan. In dit opzicht hebben onze kerken zonder twijfel iets vóór op sommige van haar zusters in deze Geref. familie, en kan men, alle critiek ten spijt, met dankbaar genoeg zijn voor de weg die een vorige generatie ons in dezen heeft gewezen. Gemeenschap aan schenken en als Rijkskanselier in Berlijn plaats te nemen; of dat een Ollenhauei rieuwe bondskanselier) moet beslui ten de hoop op een herstel van de een heid te laten varen en op grondslag var de Duitse deling de verdragen met het Westen af te sluiten. De Amerikanen zouden er beter a loen, de kloof in het Duitse volk niet •erdiepen door openlijke steun a Adenauer. In plaats daarvan zouden goed aan doen te bedenken, dat de oppositie er niet aan denkt, zich laten met de Russen ondanks de zijdige houding der Amerikanen. Vrees In werkelijkheid vrezen de Amerikanen echter, dat een Ollenhauer of Reinhold Maier als bondskanselier zullen ingaan ;n Russisch aanbod, de Oostduitse af te staan in ruil voor de neutrali- van geheel Duitsland. De Amerika- bedriegen zichzelf, indien zij den ken, dat Adenauer zich onder alle om standigheden zal kunnen verzetten tegen verleidelijke Russische aanbiedingen. Het ontbreken van duidelijke tegen stellingen opent bij de verkiezingen de weg voor demagogie. Adenauer voelt zich in zulk een situatie in zijn element; hij is altijd een meester geweest in de kunst zijn politiek met onverwachte argumenten te verdedigen. De oppositie is nu ook wel niet van porcelein, maar Ollenhauer, aan wie het demagogische in wezen vreemd is. zal zijn natuur geweld moeten aan doen. wil hij niet op dezelfde gronden falen als b.v. Adlai Stevenson, temeer om dat de sociaal-democraten geen alterna tief voor de buitenlandse politiek hebben. Tenslotte gaat het bij de verkiezingen ook om binnenlandse politieke vraag stukken. De C.D.U. heeft haar zege in 1940 niet slechts te danken aan kerkelijke steun, maar vooral ook aan de minister van Economische Zaken, prof. Erhard. Deze won de massa door de argumenta tie, dat de sociaal-democraten de geleide economie en de rantsoenering weer zou den invoeren. Met het ook op de grote successen van Erhards politiek zal het de oppositie moeilijk vallen, kiezers te winnen door te wijzen op bepaalde sociale schaduwplek ken in de economische politiek. De so ciaal-benadeelden stemmen toch wel op de socialisten, terwijl de middenstand zich in tijden van goede conjunctuur nooit heeft bekommerd om de achterge- Raad v. d. Scheepvaart over mijnongeluk met Cornelia B II De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel, dat de mjjnontploffing, die de Cornelia B II (499 tor.» op 12 October jl. heeft getroffen, terwijl het schip langs de geveegde route benoorden de Wad deneilanden voer. een uitzonderlijk geval is, waaruit weer oliikt, dat het vegen volstrekt atdoende is. Aan de be vaarbaarheid van net vroegere mijnen- gebied wordt telkens opnieuw grote zorg besteed, zodat de Raad geen nadere aan wijzing behoeft te geven. Juriste stal ringen en ging er van door Na haar opleiding tn Nijmegen en Utrecht met succes te hebben voltooid kon de Haagse juriste, mr A. L. J. L. C. geen werk krijgen, „vrouwelijke meesters de rechten kunnen zc alleen gebruiken met steno en typen. Als U soms een baantje voor me hebt", zei ze tegen de Haagse politierechter. Ze stond terecht voor diefstal van enkele ringen. Na deze daad was ze naar Zwitserland vertrok ken en uiteindelijk was ze wegens een vervalste pas terechtgekomen in een Duitse gevangenis. Verd. vertelde een ziekte te hebben gehad, waardoor ze het geleerde had vergete.„Ik ben een slecht juriste", zei Na een eis van drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Ned. Genoot schap van reclassering. Bedrijfsleven zoekt contact met handelsattaché Een veertigtal Nederlandse handels- diplomatieke ambtenaren, die over de hele wereld gestationneerd zijn, zullen van 2125 September voor dienstbespre- kingen in Nederland vertoeven. Teneinde een zo ruim mogelijk contact tussen de Nederlandse industrie en deze functio narissen te bevorderen, wordt in overleg met de Ministeries van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken, door het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgevers- Vakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland een contactbespreking belegd op Woensdag 23 September in de Wittebrug Oorkonde voor hulpverlening in rampgebied De provinciale diaconale commissie der Ned. Herv. Kerk in Zeeland heeft allen, die van buiten de provincie in kerkelijk verband hulp geboden hebben bij de leniging van de gevolgen de watersnood een herinnering doen toekomen in de vorm van een oorkonde. De praeses van de provinciale kerk vergadering van Zeeland, ds A. W. M. Odé uil Goes zal op Zondag 30 Augustus het IKOR te 11.50 een dankwoord richten tot allen, die in de watersnood ramp behulpzaam zijn geweest bleven sociale groepen. Bedriegen de tekenen niet, dan zal de S.P.D. bij de verkiezingen een zware krachtproef moe ten doorstaan. Rechtbank tikte Adenauer op de vingers Ook rechtbanken spreken een woord lee in de Westduitse verkiezingscam pagne. Thans heeft zelfs de civiele Kamer het Gerecht in Bonn niemand minder dan Bondskanselier Adenauer veroor deeld. De Bondskanselier had in een ver kiezingsrede van twee socialistische pro pagandisten beweerd, dat zij tienduizend mark voor de partijkas uit de Sowjetzone in ontvangst zouden hebben genomen. Een der socialisten. Heinrich Schroth uit gen, heeft deze bewering onwaar ge- d en een klacht tegen Adenauer in gediend. De rechtbank heeft de bonds kanselier nu het recht ontzegd, de ge wraakte bewering te herhalen. Naar twee zijden Zoals men weet heeft de Geref. Oecu menische Synode, wat betreft de Wereld raad van Kerken en de I.C.C.C., naar beide zijden een min of meer afwijzend advies gegeven (al was er meer sympa thie voor deze laatste). Ook daarover schrijft prof. Ridderbos in het Geref. Weekblad. Deze discussies noemt de schr. vrucht baar. Hij acht het nodig dat de grotere kerken die, zoais bjjv. de onze in Neder land de strijd tegen het modernisme en tegen de vermenging van geloof en on geloof in eigen kring reeds in een verder verwijderde tijd hebben uitgevochten, leren hun waakzaamheid niet te verliezen. Daarvoor is het goed. dat wij in gemeen schap staan met kleinere en grotere Geref groepen in andere landen en werelddelen, voor wie deze kerkstrijd nog een grote mate van actualiteit heeft. Er is een gevaar dat degenen, die. zo als bijv. de tegenwoordige generatie in onze kerken, deze strijd niet meer zelf gestreden hebben en die voor de erken ning van het Koningschap van Christus de. k"k z*,f nooit pen persoonlijk offer hebben behoeven tc brengen, de lauweren rusten. Dit is het respectabele motief, dat sommigen ook onder ons drijft om voor de I.C.C.C. te pleiten. Anderzijds is op deze Synode echter ook duidelijk geworden vooral uit de ervaringen die verschillende kerken in Amerika met de I.C.C.C. hebben, dat niet iedere bestrijding van het moder nisme of van een kerkelijke en theologi sche vermenging verantwoord en heil zaam geacht kan worden. Hier ligt een ernstig gevaar voor sectarisme en extre misme, waartegen de echt-gereformeerde traditie ook in het verleden altijd op haar hoede heeft moeten zijn en waardoor de Geref. kerken in de wereld zich niet mogen laten compromitteren. Het een opmerkelijk en verheugend schijnsel, dat de in Edinburgh vergader de kerken zich met betrekking tot deze beide gevaren in grote meerderheid één Komende Synode t nu toe citeerden wij persstemmen de Geref. Oecumenische Synode. Ten besluite van deze synodalia een gedeelte :en artikeltje van (prof. L. H.) van der M(eiden) in De Wekker. Hij en W. Kréfner van Apeldoorn schrijven ir de generale synode der Chr. Geref. Kerken, die in September gehouden It en waarnaar in en buiten deze kerken misschien met meer belangstel ling dan ooit wordt uitgezien. Er wordt ontzaglijk veel gesproken; naar het ons voorkomt veel te veel, aldus de hoogleraar. Wij hebben in veertig jaren al onze Gen. Synoden meegemaakt en het heeft ons vaak getroffen dat geveer altijd dezelfde afgevaardigden op elke Synode over elk onderwerp het woord voerden. Ook hebben wij het be leefd dat afgevaardigden, die voor he eerst een G S. meemaakten, bij schier elk onderwerp het woord vroegen. Dat is zeker niet altijd te rechtvaardigen. Laat men niet spreken, wanneer dit niet direct nodig is. Wanneer de wire-recorder eens werd aangezet ora al het gesprokene op te nemen en daarna uitgerekend werd hoe veel tijd sommige sprekers in beslag ge nomen hebben, zouden de resultaten wat verwondering wekken En dat raakt dan nog alleen maar de tijd van spreken. O. wanneer die wire-recorder eens klapte alles wat er gezegd wordt en het gezegd wordt, gij zoudt dikwerf baasd staan. De broeders afgevaardigden vergeten wel eens dat er van elk ijdel woord rekenschap moet worden afgelegd voor Gods aangezicht. Laten wij het nooit vergeten. Dat zal op de GS. de sfeer vaak veraangenamen en veel tijd en geld (dus) sparen. Nu wy het toch over de wire-recorder hebben, willen wij nog een opmerking maken in dit verband. Het Is voo scribae vaak moeilijk om een en ander zuiver weer te geven. Wanneer de draad alles opneemt, gaat het heel gemakkelijk. En de sprekers zullen wellicht ook voorzichtiger zijn ln het gebruiken hun woorden. Het is van betekenis schien dat onze Theol. School zulk wire-recorder bezit. Er kan gebruik gemaakt worden wanneer de G.S. te Apeldoorn vergadert. Otn^elUe\ing de keuken blinkender vaat en zachtere handen! Dubbel pok 45 een! K.L.M.-bemanning voor de Christchurch-race De directie van de K.L.M. heeft de volgende bemanning aangewezen vooi Christchurch-race, waaraan de K.L.M. met de DC-6A Liflmaster dr ir M. A. Damme, de PH-T.G.A., zal deelnemen: Gezagvoerder H. A. A. Kooper, le of ficier J. F. Griffith, tweede officier P. A. Aarts, derde officier J. I. Noomen, eerste radio-telegrafist J. M. C. Kiepe, tweede radio-telegrafist J. van den Bos. eerste boordwerktuigkundige H. van den Ham. tweede boordwerktuigkundige W. F. J. Tieiman. Op twee punten ln de route zullen twee stewards en een stewardess ver wisseld worden. Uit Londen vertrekken de eerste steward L. J. M. Hermans, ae tweede steward J. H. Hoftijzer en de stewardess E. M. L. Pinault, op een derde van de route zullen instappen eerste steward J. Stil. tweede steward W. J. Jobse en stewardess N. T B. Jaspers: in Christchurch zullen aankomen eerste steward M. de Jongh. tweede steward J. A. van Praagh en stewardess M. S. J. Kremer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5