Rijnsburgs bloemencorso overtrof de stoutste verwachtingen DE NIDDENSTANDSCURSUSSEN ONDERWIJS INSTITUUT „M.E.A.B." I NIÉUWE LEIDSCHE COURANT r 4 DINSDAG 25 AUGUSTUS 195). NI Demonstratie van rakmanschap in bloemsierkunst Na een wekenlange voorbereiding en een nacht hard werken was het van morgen dan eindelijk zo ver; het Rijnsburgs bloemencorso kon starten. Wat de verwachtingen voor dit bloemfestijn ook zijn geweest, niemand zal vandaag zijn teleurgesteld. Het is een waardig corso geworden, waarop de Rijnsburgse vakmensen een onmiskenbaar stempel hebben gedrukt. Het was kort gezegd af! De resultaten waren dan ook zo ge- en niets viel uit de toon. Ook de re- weldig, dat zelfs de jury eigenlijk wel een beetje met de handen in het haar zat en pas na lang beraad de prijswinnaars kon bekend maken, Hierover moet niet te licht worden gedacht: ongeveer een uur na de vastgestelde tijd (vanmorgen om tien uur) kon het corso daardoor pas vertrekken. En de honderden, die zich langs de route hadden opgesteld, moesten dus hun ongeduld tot elf uur bedwingen. Maar dit wachten is ruim schoots beloond geworden. Geen der deelnemers heeft er zich met een Jantje van Leiden afgemaakt en in alle groe- clamewagens niet, waaraan eveneens ge degen bloemsierkunstenaars hun beste krachten hadden besteed. Origineel was ook de wagen „Katwijk Uw badplaats" met een oude botter in een golf van licht-purperen dahlia's en daarvoor de witte Katwijkse vuurtoren. Ook de Rijnsburgse damclub kwam met een bijzonder mooie en typerende wa gen uit. Een dambord van bloemen span de hierop de kroon. Een enkele deelne mer had zich behalve aan bloemen ook aan enige trossen groene druiven ge waagd, wat bijzonder aardig aandeed. Ook de bedrijven lieten zich niet onbetuigd in het Rijnsburgs bloe mencorso, dat vandaag door Rijnsburg, Noordwijk en Katwijk trok. Foto N. van der Horst pen waren ware staaltjes van bloem sierkunst te bewonderen. Er waren vier groepen: personenwa gens, personenwagens met reclame, be stel- en vrachtwagens en bestel- en vrachtwagens met reclame. Om een kleine greep te doen: eenprachtige, zwarte Mercedes met witte anjers en witte dahlia's Yolanda; een rood-bruine Kaiser met gele dahlia's en gele, geplo zen chrysanten; een zwarte Ford met gele dahlia's en Bougainvillea's; een grijze Opel met rode dahlia's; enz. enz. Eigenlijk is het ondoenlijk om een op somming te geven, want alles was mooi Tijdens de tocht van het corso deelden zestien charmante bloemen-prinsessen anjers uit aan de toeschouwers zowel in Rijnsburg als in Noordwijk en Kat wijk. Deze anjers, honderdvijftigduizend in totaal, waren beschikbaar gesteld door de Nederlandse kring van bloemenvei lingen. De uitslag is als volgt: Groep I: Ereprijs; M. Lindhout, Rijns burg, plus beste wagen van corso; Ere prijs: A. de Vletter, Oegstgeest; Eerste prijs: G. v. d. Vijver, Rijnsburg. A. v. Delft, Rijnsburg; derde prijs: J. Wessel, Rijnsburg; vierde prijs: Van Ulden, Lei den, J. v. Delft. Rijnsburg; Kees de Ko ning; C. v. d. 'Vijver, Rijnsburg; vijfde prijs: Van Vliet, Katwijk (badgast);, Veldhoven, Katwijk en Wervo. Rotter dam; zesde prijs: Smits, Rotterdam; Kralt. Rijnsburg en P. Willemse, Rotterdam; Eervolle vermelding: Motorhuis, Leiden; J. Zwaan, Rijnsburg en P. Ravensbergen, Rijnsburg. Groep II: Ereprijs: Bert Schricr, Lei den; meest originele wagen: W. v. Eg- mond, Rijnsburg; eerste prijs: D. Drie bergen, Rijnsburg; tweede prijs: Van Eg- mond, Leiden; derde prijs: Verhees, Rijnsburg: vierde prijs: Qucstro. Rijns burg; vijfde prijs: Damclub, Rijnsburg. Groep III: eerste prijs: H. Zandbergen, Oegstgeest; tweede prijs: A. Zandbergen, Rijnsburg; derde prijs: R. v. Delft, Rijns- burg. Groep IV: ereprijs: G. v. Egmond, Rijnsburg; eerste prijs: Hero, Breda; tweede prijs: Jac. de Mooy. Rijnsburg; derde prijs: C. K Wiegerinck.' Noordwijk; vierde prjjs: Beuk, Noordwijk; vijfde prijs: V. d. Meij-Post. Rijnsburg. VOORSCHOTEN Opheffing plaatselijke prijzcncommissic Met ingang van 1 Jan. 1954 zal de plaatselijke prijzencommissie volgens be sluit van B. en W. worden opgeheven. De subsidie van het ministerie van Econ. Zaken wordt per die datum ingetrok ken, terwijl van die zijde ook geen voor lichting meer wordt gegeven. Bovendien werd de laatste jaren slechts bij uitzon dering een beroep op de tussenkomst van de plaatselijke commissie gedaan. Maatschappelijk werkster Ter voorziening in de vacature van gemeentelijk maatschappelijk werkster is, met ingang van een nader te bepalen datum, in vaste dienst benoemd mej. E. Timmerman, thans als zodanig werk zaam in Harderwijk. Subsidie personeelsvereniging brandweer Regelmatig worden door de comman dant van de vrijwillige brandweer bij eenkomsten georganiseerd om dienst aangelegenheden te bespreken, terwijl periodiek wordt geoefend om de man schappen volkomen vertrouwd te maken met het materieel. Eens per jaar gaan de mannen met elkaar een dagje uit, terwijl van tijd tot tijd een gezellige avond wordt gehouden. De teamgeest is dan ook uitstekend. Het gemeentebestuur acht daarom een jaarlijkse subsidie van 150 aan de personeelsvereniging volko men verantwoord. Presentiegeld leden stcmbureaux Het presentiegeld ad ƒ5 per dag voor de leden van de stembureaux, wat be doeld is als compensatie voor gederfd loon, wordt door B. en W. te laag ge acht. Vandaar het voorstel dit te bren gen op ƒ7,50 per dag. Moderne straaljagers Nederland en België bouwen 460 Hawkers Waarvan 156 voor de Ned. luchtmacht Van de 460 Hawker Humter-straal- jagers. die Nederland en België samen zullen bouwen, zijn er 112 bestemd voor de Ver. Staten. De V.S. zullen deze vlieg tuigen op grond van de regeling voor de zgn. off shore procurements verstrekken, aan die luchtmachten van West-Europa, welke zij daarvoor in aanmerking ach ten te komen. De 348 andere jagers worden vervaar digd in opdracht van de regeringen van Nederland en België, 156 voor de Ned. en 192 voor de Belgische luchtmacht. Met uitzondering van de motoren, de onderstellen en een deel der vleugels zullen de vliegtuigen in Nederland wor den gefabriceerd en voor wat het Neder landse aandeel in de productie betreft, ook worden samengebouwd. Belgias sembleert de toestellen voor zijn eigen luchtmacht. De productie in Nederland geschiedt in nauwe samenwerking tus sen Fokker. Aviolanda en de Schelde. Fokker treedt daarbij op als hoofdaan- neemster en verzorgt in die funetle b.v. de inkoop van de materialen. Deze onderneming verzorgt de eind montage en het invliegen der jagers, ter wijl zij tevens alle rompmiddenstukken voor de 460 Hunters vervaardigt, even als de vleugelonderdelen, voor zover deze door de Nederlandse industrie worden gemaakt. Aviolanda heeft de fabricage der rompvoorstukken als haar aandeel en o.a. de samenbouw der in Nederland te vervaardigen vleugels. De Schelde is onder meer belast met het maken van alle rompstaartstukken. Om de luchtmachten van Nederland en België in de gelegenheid te stellen, ervaring op te doen met de nieuwe toe stellen en zo spoedig mogelijk met de vervanging van de Gloster Meteors te beginnen, zullen de eerste te leveren toe stellen in grotere onderdelen van de Hawker-fabrieken worden betrokken. S/eer In 'l gezin? De Nieuwe leidsche" ei in/ Reeds 125.000 bezoekers naar H. Landstichting Het bijbels openluchtmuseum de Heilig Landstichting in de omgeving van Nijmegen geniet uit alle windstreken een grote belangstelling. Deze zomer hebben minstens 125.000 personen het openlucht museum bezocht. Eén der deelnemende wagens van het Rijnsburgs bloemencorso. Een glimmende Ford, op vakkundige wijze getooid met gele dahlia's. Foto N. van der Horst De wekelijkse keuiing Nu dahlia's in plaats van de gladiolen Met de gladiolen is het nu büna gebeurd. Er stonden gisteren in de keu ringszaal van het Krelagehuis nog slechts enkele vazen en voor de rest was het dahlia wat de klok wenste te slaan. En de jury ging langs de stands met opge trokken wenkbrauwen. Maar niettemin was er zo veel moois, dat men met milde hand getuigschriften moest uitreiken. 1 even met de restanten te beginnen: daar stond de forse White Autumn van Jonkman-Hulsebiseh, Lisse, ook weer t de niet minder kloeke rose Flower Dream. G. Eldering N.V., Sassenheim, liet Prinses Beatrix weer zien, nog steeds een der beste oranje gladiolen, die in de cultuur zijn. Van Zantèn's Glorie is een mooie aanwinst van Gebrs. Van Zanten, Hillegom, die het uitstekend deed, even als de malvarose Evangeline van C. S. v. Dobben de Bruijn Jr, Noordwijk, die een zeer mooi gebouwde tak had. Dezelfde firma liet ook nog de rode Brillant zien (getuigschrift van verdienste) en de flauw-zalmrose Stralia. Lelies waren er ook. Beste takken lilium speciosum Melpomene van A. Schoon, Akersloot, en lilium speciosum Rubrum, getoond door Joh. W. Tijms, Assendelft. De laatste firma liet ook een tafelversiering van deze lelie zien, com pleet met de borden, de wijnglazen en het tafelzilver. Bij de dahlia's was de fa Bruidegom uit Baarn weer met een grote collectie present. Om te beginnen werden de witte halskraag Cherubino en de dec. rode Corsair met het getuigschrift eerste klasse bekroond. En verder vielen in deze stand op de rose cactus Danceuse, de typische cactus 899, waarvan de gele bulsbloemen als het ware rond „gepijpt" zijn, de apart gevormde witte semi cactus 806 en de middelgrote hard-lila semi cactus Benvenuto. Gebrs. De Ruiter, Oegstgeest, brachten eveneens een mooie groep naar vorer beste gele semi cactus Yellow Star e grote decoratieve lila Manhatten kregen het getuigschrift eerste klasse. Red Moon is een forse oranjerode decoratieve winst, die veel effect maakte, evenals de fonkelend-rode middelgrote dec. Brillant Star. Ludwig Co., Hillegom, sleepte ver schillende getuigschriften van verdienste in de wacht. Onder meer met de witte s.c. 2, de grote helderrode dec. 10, de purperrose s.c. 10, de fluweelrode dec. Souvenir de Pierre Thiebout, de zeer e lila dec. Lilac Ornata en de violet kleurige s.c. 87. Van H. J. Flaton, Naald- waren het de oranje dec. Autumn Glory en de lichtgele s.c. Candlelight, die de meeste aandacht trokken. De rode Meteor was bij N. J. v. Oosten, Den Haag, sterk in het oog springend, evenals de wonderlijk gekleurde pompon Confetti en nieuwere lila pompon Flash. De zwavelgele s.c. 152 deed het ook goed. Bijzonder mooie zaailingen liet L. A. Hoek, Den Haag, zien: de rode s.c. 29, de iver purperrode s.c. 43, de dec. 90. die gloeiend rood van kleur is, dat er vonkjes schijnen af te springen, en tot slot: de helderrose s.c. Clingendaal. Van K. Maarse, Aalsmeer, noteerden we de dec. 5004, helderrood met „gouden" punten, de antlekrose s.c. 5010 en de bloedrode s.c. Athos. De mooiste uit de groep van G. Aartsen, Harderwijk, was ongetwijfeld de oranje dec. Veluwegroet. Hoewel: de zacht-rode cactus R35, de zalmkleurige s.c. Linnaeus en de s.c. La Victoire mochten er ook zijn. C. Geerlings, Heemstede, bracht schit terende halskraagdahlia's (met Kaiser- waltz als uitblinker) en de specialiteit de firma: pomponnen; een vaas met ge mengde bloemen van deze dahlia trok veel bekiiks. In dezelfde groep: de enkele rode Nelly Geerlings. Een fellere rode perkdahlia is er niet! (Advertenite) (ex. 1954—1955) van de CHR. MIDDENSTANDSVEREN ICING „KATWIJK" in samenwerking met het o.l.v. M. van der HORST HERENGRACHT 4 LEIDEN TELEF. 01710—30660 beginnen de volgende maand. ENGELS (beginners en gevorderden) DUITS (speciaal voor zakenmensen cursisten of 95 Raad Katwijk Critiek op nieuwe bezoldiging gemeentepersoneel Gisteravond kwam de gemeenteraad van Katwijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de loco-burgemeester de heer H. P. Bloot. Afwezig was dc heer D. van der Marei. Allereerst kwam ter tafel een voorstel met betrekking tot de bezoldiging het gemeentepersoneel. waarbij men sloot bij het Koninklijk Besluit v Augustus. Dit voorstel bracht di\ leden van de raad tot woorden var keuring. Het bezwaar, dat domineerde gold het feit dat de laagst bezoldigden, speciaal de ongeschoolde arbeiders, slechts f20.48 voordeel hebben, terwijl de hoogste functionaris, n.l. de burgemeester, aldus de heer H. Haasnoot f 1000 per jaar voordeel heeft. Naast de heer Haasnoot (PvdA) uitten zich in dezelfde geest de heren D. Natveld (PvdA), C. van der Plas (OH), B. Vooijs (CH) en mr J. van der Plas (AR). De voorzitter repliceerde, dat het voorgestelde een product is van het georganiseerd overleg. Mr J. van der Plas kwam met het voorstel om het door B. en W. voorge stelde terug te nemen en aan de raad bekend te maken hoe de bezoldiging per persoon is. Wellicht kan er dan voor de laagst-gesalarieerde personen een weg ge vonden worden. Het voorstel Van der Plas, in stemming gebracht, werd aan genomen met 15 tegen 3. Tegen stemden de drie wethouders. Het voorstel om de begroting van het grondbedrijf 1953 i.v.m. het bouwrijp maken van het Molenblok te wijzigen werd aangenomen. Alvaardiging Zoals gemeld, zal het college van Ge deputeerde Staten in zijn vergadering 3 September behandelen de inge diende bezwaren inzake de herziening het uitbreidingsplan in onderdelen gronden ten Zuiden van het uitwa teringskanaal. B. en W. stelden voor naar die vergadering af te vaardigen de wet houder van openbare werken de heer H. P. Bloot en de directeur van Gemeente erken de heer P C. Priester. De heren Haasnoot en Van Duvvenbode meenden dat deze zaak van een zodanig belang is, neer personen de raad dienen te ver tegenwoordigen. Na stemming werden af gevaardigd de heren Bloot, wethouder van openbare werken,. Priester, directeur van gemeentewerken en de raadsleden H. Haasnoot en N, J. van Duyvenbode. de afgelopen zittingsperiode zijn vele be langrijke beslissingen genomen. Teleur stellingen zijn ons niet bespaard. Toch heeft Katwjjk een grote stap vooruit ge zet. Elk van u heeft naar vermogen en geaardheid gedaan wat hij kon. niet al leen in de openbare zittingen, maar ook de commissievergaderingen. De heer N J. Van Duyvenbode sprak ïrvolgens de vertrekkende leden toe. Achtereenvolgens voerden hierna nog het woord de heren D. C. van Leeuwen D. J Kleen. n een bijeenkomst van raadsleden en pers, die na afloop van de zitting in de Trouwzaal werd gehouden, werd nog eens door verscheidene aanwezigen gesproken verband met het afscheid van de vier raadsleden. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt In het kerkgebouw van de Geref. Ge meende spreekt morgenavond om half acht student Cabaret uit Rotterdam. De tennisbanen Nu het badseizoen 1953 ten einde spoedt lijkt het ons niet ondienstig de balans op te maken van de activiteit op de tennisbanen. Naast de vele onderlinge partijen, die er werden gespeeld, werden 160 wedstrijdpartijen genoteerd. Om een ndruk te krijgen van de intensiteit kan de vergelijking dienen, dat in Noordwijk dit jaar 160 wedstrijdpartijen werden gespeeld. Hoog en laag water Woensdag 26 Augustus: hoog water 55 en 16.44 uur; laag water 12.14 uur. Springvloed. Verlichting De verlichting van het Prins Hendrik kanaal is niet voldoende, vooral wan het personeel van de rederijen er moet overwerken. Gelet op het belang van de haringvis serij en de aanverwante bedrijven ii gemeentebestuur van mening, dat verbetering van de verlichting noodzake lijk is. De kosten van de verbetering be dragen f6.600. Accoord. De R K school te Katwijk aan den Rijn is te klein geworden, waarom het be stuur van deze school vroeg medewerking te verlenen om een lokaal in bruikleen hebben van het parochiehuis. Tegen dit voorstel bestond geen bezwaar. Hierna volgde de rondvraag. Op vraag van de heer H. J. Grimbergen, hoe het zit met het vervangingsgebied var Cleijn Duijn, werd geantwoord, dat ge- wacht dient te worden op de beslissing van Gedeputeerde Staten. De heer Pronk wees op de enigszins slechte lichting in de raadzaal. (Inderdaad r ten wij als schrijvende bezoekers der gaderingen toegeven dat de heer Pronk een urgente zaak heeft aangesneden. Redactie N.L.C.). Afscheid De voorzitter richtte zich tenslotte tot de scheidende raadsleden de heren Van Eijk, Van Rijn, Dijksman en Vooijs. In LEIDERDORP W. Oostrom 25 jaar bij de Touwfabrieken Op 24 Augustus 1928 stapte de heer W. Oostrom als veertienjarige jongen de fa brieken van de N.V. Verenigde Touwfa brieken aan de Zijldijk te Leiderdorp bin- Drie jaren werkte hij daar in de staaldraadkabelfabriek, waarna hij werd overgeplaatst naar de afdeling expeditie daar een grote rijdende kraan te be dienen. Onafgebroken heeft de heer Oostrom zijn best gedaan, 25 jaren lang. Zijn ju bileum werd gisteren aanleiding tot een hartelijke huldiging, waarbij ook mevr. Oostrom niet ontbrak. De directeur, de heer J. van Deventer, de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, spraken de heer Oostrom in waarderen de bewoordingen toe, daarbij een grati ficatie en de zilveren V.T.-legpenning voegende. Mevr- Oostrom ontving bloe- Van het expeditiepersoneel, dat de ju bilaris persoonlijk de hand kwam druk ken, ontving hij uit handen van zijn personeelschef, de heer H. Klip, een siga- rettenkoker. Het woord werd verder nog gevoerd door de kernvertegenwoordiger, de heer B. Kisman. Na afloop werd de jubilaris naar huis gereden om de dag feestelijk in de huise lijke kring door te brengen. Bouw van 72 woningen Vanmorgen vond in het dorpshuis de aanbesteding plaats van de bouw van 72 woningwetwoningen op een terrein gele- in het Zijlkwartier. De uitslag luidt als volgt: Jansen, Voorschoten f793.000, Oosteren, Warmond f790.000, Groenendijk, Dordrecht f796.000, P. W. de Graaf, Lei- muiden f758.000, Hennipman, Leiderdorp .000, Osnabrugge, Leiderdorp f 813.000, Groen en Bregman, Benthuizen f779.000, Brandwijk, Sliedrecht f 856.000, Verdoes Vooijs, Katwijk f766.000. Lange en Van der Plas, Oegstgeest f770.700. Den Ouden. Oegstgeest f793 000, Leidse aann. combinatie f774.359, bouwcomb. A.S.B R'dam f790.000. Van Wieringen, Alphen aan den Rijn f759600. (Advertenite) OPENINGS RECLAME Bij aankoop van 2.50 krijgt' U een GOUDVIS CADEAU PETERS' SPECIAALZAAK in Dierenvocders en benodigdheden. Princestraat 24 Katwijk aan Zee KATW11K AAN DEN RIJN Geslaagde restauratic Het Inwendige van de Geref. keric is lm de afgelopen maanden grondig geres taureerd. Er is een nieuw spreekgestoelte gekomen en ook de banken zijn ver nieuwd. Zondag j.l. Is het gerestaureer de gebouw in gebruik genomen. Ondanks de restauratie is er in de afgelopen maan den geen stagnatie in de diensten op getreden. VISSERIjGOLF Een paar seizoenrecords... en de zorgen Er zjj'n een paar seizoenrecords gevestigd, de vorige week in IJmuidens hallci\ Met een gemiddelde aanvoer van 7000 kisten werd er een zwaar beroep gedaan 0| de loscapaciteit van het havenapparaat en de dagen, die achter en voor ons liggen werden en worden beheerst door de haring, die in overvloed uit de ruimen dei trawlers en loggers stroomt. Van de 42.000 kisten aanvoer, die de vorige week werden aangebracht, waren ongeveer 27.000 gevuld met het zilveren zeebanket en het is dus te begrijpen, dat de vishandel, die he van de verse vis moet hebben, als vanouds weer in de knel kwam, terwijl men de klanten maar met moeite te vriend kan houden, nu het weer koeler is geworden en dus de vraag naar rond- en platvis is toege- Er is van die haringaanvoer nogal het een en ander naar de pufschuit ver wezen; haring is nu eenmaal een gevoe lig artikel, dat het nauw neemt met zout en ijs en als daar iets aan mankeert, is de straf onverbiddelijk. Dat hebben di verse loggers en trawlers moeten mer ken; in totaal gingen er 7500 kisten verse haring naar de gezamenlijke vismeel- fabrieken. Maar het is niet alleen deze oorzaak geweest, die een aantal boten ..voor de vismeel" deed varen, want In het begin van vorige week was er nog maar fluis terenderwijs iets bekend van de export naar Tsjecho-Slowakije en deze export, die mondjesmaat inderdaad ook begon nen is. heeft elke dag dan toch maar weer een duizend kisten van de beste haring uit de markt genomen. Tenslotte is het beter te vangen voor de Tsjech dan voor de ketel. Deze hoogtijdagen kunnen echter nau welijks de zorgen der visserij doen ver geten, zorgen, die de laatste tijd van diverse kanten nog eens nadrukkelijk aan de openbaarheid werden prijs gege ven. De Stichting voor de Nederlandse Visserij heeft bij monde van haar voor zitter onlangs nog het bittere geluid laten horen, dat zij al zo lang Den Haag voor houdt: Waar blijft een positieve politiek ten opzichte van de visserij in dit door sterke buren bedreigde landie? De reder durft persoonlijk verder te gaan en gaat voor een aantal der oor zaken van dit onzekere beleid terug naar de structuur der politiek ten deoarte- mente. Een tweemanschap vloot-distri- butie heeft in de hoogste regeringskrin gen de mogelijkheid tot het ..verdeel en heers" geopend tot schade van het be drijf. maar nu er de kans was, dat een derde machthebber boven het duet zou kunnen uitzingen, een derde man, die zo heel nodig een staatssecretaris voor Vis serijen moet worden, is er een trio van het duo gemaakt met alle slechte kansen van dien. Wij willen hier niet te veel ov»r zeg gen, maar het blijft tot nader order een open vraag, waar de rechte lijn in de politiek ten opzichte van Neerlands vis serij te vinden is. zolang dergelijke din gen blijven spelen in het organisme, dat ..ministerie van.... visserij en voedsel voorziening" heet. Drukke nering Er waren gisteren drie trawlers, 27 log gers en 12 kotters aan de markt: de Ber gen met 1600 haring en 20 vrai, de Eli met 1200 haring en 310 bijvis en de Vikingbank met 1450 haring en 65 bijvis. Van de 27 loggers waren er veertien op de schelvis de gul gèweest, dus niet op de tong. Van goede tot Zuid De haringprijs liep gisteren van de ƒ14 oor de goede kwaliteit haring van de Eli •t de opvangprijs voor de Zuidkwalitei- m van Vikingbank en Bergen. De ex port hield zich, in verband met de weinige Internationale tweekamp in De Zijl Ook werden zwemwedstrijden gehouden De internationale tweekamp tussen De ijl en Cheltenham (Engeland) is ons, eerlijk gezegd, lang niet meegevallen. Jammer genoeg verschenen de gasten over tijd, waardoor besloten werd eerst de waterpolo-ontmoeting te doen plaats vinden, zodat de zwemwedstrijden dusdanig in het gedrang kwamen, dat een volgen der wedstrijden in het donker geen sprake meer kon zijn. Was te verwonderen, dat een groot deel de mensen, in groten getale opgeko- de inrichting maar verliet? een kort openingswoord van de voorzitter, het aanbieden van een vaan- in het spelen van de beide volks liederen gingen de ploegen te water, de thuisclub versterkt met Beydeweller en d. Toorn (beiden G. Z. C.). Vrij spoe- g nam de thuisclub door v. d. Toorn de leiding, maar even vlug wist Jones fraai gelijk te maken. Na een afgeslagen aanval van De Zijl lag Jones geheel vrij met als gevolg: 12. Nog voordat de thuisclub zich her steld had. vloog een boogbal in de Leidse touwen. Gelukkig kwam het herstel spoedig. V. d. Toorn en Prevo maakten de stand gelijk: 33 Nog voor de rust zorgde Prevo voor een 5—3 stand. In de tweede helft ging het voor de Engelsen minder goed. Door slecht plaat sen kreeg de thuisclub eén groot over wicht. V. d. Kwaak zag een mislukt schot in 't doel drijven, 63. waarna Prevo en Stokhuijzen voor een 83 eindstand irgden. De uitslagen van de zwemwedstrijden zjjn als volgt: 100 M rugslag Heren: 1 H. de Tombe (De Zijl) 1.15.1; 2 Bryan Applyard (Ch) 23.2; 3. J. Jones (Ch.) 1.29.8. 100 M rugslag Dames: 1. J. de Haan (SI. Stad) 1.26.2; 2 D. Enseling (de Zijl) 1.30.5. 100 M schoolslag Dames: 1 C. v. Iterson (de Zijl) 1.32; 2 A. Pley (L.G.B.) 1.33.8; 3 A. Zwartjes (L.G.B.) 1.37.6. Voetbalprogramma voor 5 September Zoals we gisteren reeds meldden, be gint de competitie van de K.N.V.B. in district West II reeds op 5 September. De Sportkroniek van gisteren vermeldde het programma voor die dag. Het ziet er als volgt uit: 3de Klasse A: Quick BoysC.S.VD.; 's-Gravenzande S.V.Monster; Excelsior Rijnsb. Boys; ZwaluwenNoordwijk. 4de Klasse A; Bodegraven—R.C.L.; LeidenS.V.O.W.; WoerdenSportlust '46; RouwkoopV.W.S.; Jodan Boyi Lisser Boys. Res. 3de klasse A: Noordwijk 2ARC 2; Rijsb. Boys 2—JAC 2; CSVD 2—Quick Boys 3RCL 2Jodan Boys 3. Res. 3de klasse B: ZWSH 2—Zwalu- en 2; Quick Boys 2Excelsior M. 2; CSVD 3—RAS 2; Jodan Boys 2- Haghe 2. 100 M borstcrawl Heren: 1 F. Thijssen (de Zijl) 1.04.1; 2. Ph. Yones (Ch.) 1."" 3 F. Watkins (Ch.) 1.13.1. 100 M borstcrawl Dames; 1 J. de Groot (L.GD.) 1.22.1; 2 B. Taffijn (de Zijl) 1.23.8; 3 A. Menijn (de Zijl) 1.28.2. 3 x 50 M wisselslag Heren: 1 de Zijl I 1.45; 2 de Zijl II 1.47.6; 3 Cheltenham 1.48.3. 5 x 50 M vrije slag Heren: 1 Chelten ham 2.38.5; 2 de Zijl. Bij de aanvang van het schaakseizoen Hoe Reshewsky Vasconcellos versloeg De zomer loopt ten einde. De avonden worden langer. Voor de meesten is de va- cantie weer voorbij. Dit is de tijd, waar- ).a. de schaakclubs hun winterpro- gramma gaan opmaken. Straks zullen de winterwedstrijden en 10-tallen compe tities weer een aanvang nemen en er zullen ook in het komende seizoen weer vele honderden partijen worden ge speeld, goede en slechte, van de laatste soort, helaas, 't meest. Maar, goed of slecht, iedere partij zal de schaaklief hebbers weer die bekoring geven, die hem dit spel zo doet liefhebben. Hoeveel bekoring een schaakpartij kan schenken, blijkt wel uit de onderstaande, door een van onze grootmeesters ge speeld, en die wij als een inleiding tot het komende seizoen de liefhebbers aanbieden. Wit: Reshewsky. Zwart: Vasconcellos. Gespeeld te Boston in 1944. 1. e2e4, e7—e6; 2. d2—d4. d7—d5; 3. e4—e5, c7—c5; 4. d4xc5, Pb8—d7; 5. Pgl—f3, Lf8 x c5; 6. Lfl—d3, Pg8—e7; 7. 0—0, Pe7c6; 8. Lel—f4, Dd8— c«; 9. Pblc3, a7a6 (Want op 9Pxe5 zou volgen 10. Pxe5 Pxe5; 11. Dh5. Ld6; 12. Pb5 met winst); 10. Tfl—el; Dc7b6 (zwart is plonwinst uit. maar overziet niet de gevaren hieraan ver bonden); 11. Lf4—g3, Db6 x b2 12. Pc3xd5! e6xd5; 13 Tal—bl, Db2—a3; 14. e5e6, Pd7—f6; 15. e6xf7t, Ke8xf7; 16. Lg3h4 Pc6b4 (Zwart ziet zich plotseling tegenover de dreigende witte raadsheren geplaatst en tracht er alvast één van te ruilen. Het blijkt echter te laat); 17. Pf3—e5t, Kf7—f8; 18. Lh4 x 16, Pb4xd3 (Op 18gxf6 volgt 19. Dh5 fxe5; 20. Txe5 enz.); 19. Lf6 x g7t, Kf8 x g7; 20. Tbl x b7t (Slaat zwart deze toren, dus 20Lxb7 dan 21. Dg4t, Kf6; 22. Df3 en 't wordt mat). 20Lc5e7; 21 Ddl—-h5Th8—f8; (21Lxb7; 22. Df7t, Kh6; 23, Pg4t enz) 22. Dh5—g5t. Kg7—h8; 23, Pe5g6th7xg6; 24. Dg5—h6t; Kh8— g8; 25.Dh6xg6t, Kg8—h8; 26. Tb7xe7 en zwart gaf op. W. H. van der Nat. weinig goeds voor de kwaliteit van de vi^ Er wordt dan met andere woorden geei reclame van deze partij verwacht. Zo gin het gisteren vaak: veel lekkere vis stonj niet in de markt en de goede piepeij j liepen van 26 tot ƒ30 tegen ƒ22 voor di gemengde gul en tussen de ƒ12 en de ƒ11 de braadjes van klein model. Goedj wijting bracht het tot 17; de slappe sooii ten zijn voor 12 verkocht. Zwarte kod is hoog verkocht; ongeveer 70 de 12) n de grete gullen zaten bij de ƒ25 ii de buurt, terwijl de middelsoorten voo '15 tot ƒ17 zijn verkocht en de torretje) m 12 tot opvangprijs gingen. Goede dikkoppen voor de Belg Voor export naar België waren alleei de beste kabeljauwen goed genoeg en dt uitleggers in deze sortering deden da» ook 80 voor de .gemiddelde rijen, tot ƒ91 de uitblinkers. Kisten grote kabel| jauw zijn ook naar onze Zuiderburen ai gezet voor ƒ90 tot ƒ95 en de kleinere diki koppen bleven in het binnenland voor ƒ71 ƒ8 per kist. Te weinig tong r was in de handel te weinig tong aan gevoerd en de lappen handhaafden ziel dientengevolge op ƒ4 tot zelfs ƒ4,20 pel kilo; de grootmiddelsoorten deden ƒ1,9" de kleinmiddel 1.70 tegen ƒ1,35 vooi tong I en een gulden voor de slips. Grot» tarbot is veelal gekocht voor België tege» 2,20 tot ƒ2,40 per kilo. Schol verkocht Van de scholaanvoer is heel weinig blij. I =n staan voor de vismeelfabricage: haasj alle drietjes zijn verkocht en wel i >or het gewone spul tot ƒ12 vooi soorten. De tweeën deden orr in de grovere soorten gingen ïiacu Engeland voor aanmerkelijk lagere prijzeij Dg dan vorige week mede door de minderj i kwaliteit. De enen deden ongeveer ƒ21 k de zetschol (middel en groot) ij E verkocht voor ongeveer 30. Aland aan de kop Met de Eli Chénefièvre ligt schippei 1 Aland op het ogenblik stevig aan de koj f de Marezatenvloot. Gisteren maakt» oor een mooi schip haring na eet achtdaagse reis ƒ21 200. Schipper Grave- maker van de Vikingbank had dit keel minder geluk en besomde voor negen da- gen (Vrijdag al binnen maar Zaterdag nie gelost) ƒ15.900 terwijl de Bergen voor achl dagen toch nog tot ƒ18.800 kwam. Van di Noordloggers waren de KW 51 en de 12| met ƒ6100 en ƒ4500 de beste besommer^ Tl De loggers, die op de kustvisserij ware» gebleven, hadden, zoals gezegd, wel hee weinig tong gevangen, maar aan scholle» hebben zij flink wat neergezet. sai Vandaag tol De markt van vandaag wordt bezoch; mj door de Shamrock (650 haring, 300 ma- kreel en 40 diversen). Flamingo (1601 11 haring en 85 bijvis), Thorina (1600 haring) pa IJM 14 met 470 makreel, 60 schelvis, II ]<u n 60 stijve kabeljauwen en de KV 159 met 360 haring, 25 varia en 100 stijve öo Er Naumann van politiek™ toneel gezet Weg naar Bondsdag pg afgesneden HJJ In Düsseldorf heeft men korte mettei ga» met Naumann en zijn camdldaituur voa vg] de Westduiitse Bondsaag gemaakt. He de samenspel tussen de Britse bezetting ei Mg de landelijke regering van Noororun land-Westfalen. in Düsseldorf. heeft Göb beis gewezen staatssecretaris in zijn wed ioop naar de parlementaire ..immuniteit" gestuit, Hii werd bestempeld als „voor P stander van het nationaal-socialismtne' onder Hitier en aanhanger van. de D« rucnte nazistische rassentheorieën". D Naumann werd door het genoemde kaw Ecr net in de tweede categorie van ex-nazi) *oe geplaatst en dat betekent, dat hij zyi b0' passief en actief kiesrecht verliest Hl mag zelfs geen lid meer zijn van eei politieke partij. Ook mag hij niet mei in de journalistiek of bij de radio wei- ken- t. Zoals gemeld begon de regering val e Noordrij-nland-Westi'alen met de zuiv» 001 ring van Naumann. onmiddellijk nadJ de Britse bezetitungsautoriteiten hun recti E'r daartoe aan de Westduitse landelijk vai regeringen had overgedragen. ths Naumann is nooit gezuiverd geweeS wa al zegt hij van wel. In 1952 ontving h' reg te Frankfort een denazificatie-bewijl in doch toen noemde hij een valse naam e dai vertelde niet, wat hij allemaal op zijl dit kerfstok hadste Naumann zal het besluit van de regi bel ring binnen veertien dagen kunnen bi hie twisten, maar volgens Reuter, kan hei mi dat niet redden als candodaat van d du Duitse Rijks Partij voor het pa-riemen de De grootste voldoening heerst evenwi in de gelederen van de Duitse partij e van de liberale partij, die beide ze< naarstig dingen naar de stemmen van hi halve millioen nationalisten, die vort 1 jaar nog op de, inmiddels verboden. Sc P' ciaJdstische RijkspartU stemden. rjji op, Tot directeur van N.V. Slavenburg Bank kantoor 's-Gravenhage is bi ir L. van Wcrmeskerken. Reshevsky speelt mee in Jeï candidatentournooi Volgens een mededeling van de intei Kc nationale schaakfederatie zal Samuel Rei Eit hevsky in ieder geval deelnemen aan hi de candidatentournooi om het wereldkan hui pioenschap, hetwelk 30 Augustus te Nei hel hausen begint. Het aantal spelers bedraaf J dus 15. hel De F.I.D.E. heeft voorts besloten he' Vai Europese zonetournooi door de Duit! a)s Schaakbond te laten organiseren. Waai zaj schijnlljk zal het tournooi in het vooi uit jaar van 1954 te Lindau worden uitgi schreven. onl Sportflitsen he' De uitslagen van de gisteren de Engelse league gespeelde voetbaiv.ei Me strijden luiden: le divisie: Aston Villa-ein Manchester City 30 Sheffield United- Val Arsenal 10; tweede divisie: Bristol R' versDoncaster Rovers 01, Huil Cit Everton 13, Leicester CityFulhai 22, Plymouth ArgyleBirminghai City 22, Rotherham UnitedWest Hai United 50, Stoke CityDerby Count 2—2. De Rus Lltuev is er te Moskou i geslaagd het Europees record 400 meti horden op 50.7 sec. te brengen. Het oud record stond met 51.6 sec. op naam va de Duitser Hoelling, do Fransman Arifo en de Italiaan Tiliput. Het wereldrecoi staat met 506 sec. op naam van c Amerikaan Glen Hardin. Zeshonderd deelnemers uit 35 la1 den, w.o. Nederland, zullen deelneme j aan de vierde Maccabiah Jood! Olympische Spelen die van 20 tot 2 September in Israël gehouden word*

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4