Ilieuiwc ^ciJtsrljc iterant Rijnsburgs bloemencorso Amerika hervat bemiddeling in geschil tussen Engeland en Perzië Mossadeq, die spoedig zal terechtstaan, zucht nu in een cel Het Franse parlement zal niet bijeenkomen Ontsnapte gevangene weer in de kraag gepakt Wist U Sprekende kerk in een ziek land DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdellng: Tel. 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantvasticti fs gh«6!et>fo tnqn bert ia tcgljenspoet" Vier en dertigste jaargang No 9821 Alles vloeit, ook straks de olie DE AMERIKAANSE ambassadeur in Teheran, Loy Henderson, zal de eerstkomende dagen besprekingen voeren met de nieuwe Perzische bremier, Zahedi, over de buitenlandse politieke koers, die de nieuwe jegering nu denkt te volgen. Henderson zal Zahedi polsen over twee lunten: 1. Het herstel der diplomatieke betrekkingen met Engeland. Hervatting van de onderhandelingen over het oliegeschil. Amerika lal dus wederom de rol van bemiddelaar gaan spelen. Inmiddels heeft jahedi op een persconferentie verklaard, dat de besprekingen met de jowjet-Unie, ter regeling van bestaande geschillen, zullen worden voort- |ezet. Het gaat hier om grensgeschillen, die nog dateren uit de Tsaris- Ische tijd, Perzische aanspraken op 11 ton goud voor diensten in de pngste wereldoorlog aan Russische troepen verleend, alsmede over het iussisch-Perzisch verdrag van 1921. Dit laatste punt is het belangrijkste, lierin staat namelijk, dat de Sowjet-Unie het recht heeft, troepen naar [erzië te zenden, als zij meent, dat Perzië een „basis voor aggressie" bordt. Wat Mossadeq betreft, deze is met drie van zijn medeministers pans overgebracht naar een gevangenis en in een cel opgesloten. Een Perzisch blad eist de onmiddellijke [rechting van ex-premier Mossadeq en nders zijn uitlevering aan de wraak van et volk. Premier Zahedi verklaarde aan érslaggevers. dat Mossadeq terecht zal ban voor de beide Huizen van het par- jnient en wel voor de daden, welke hij èdreven heeft tot het moment, dat de jah hem verving door Zahedi. Voor zijn aden, na dit tijdstip, wordt hij berecht bor het Perzische Opperste Gerechtshof. iZo zucht Mossadeq nans in een cel. Men al zich herinneren, ptde ex-premier aan- bnkelijk was onder bracht in een der raai gemeubileerde ert rekken van het p'oouw, waar de of- icierenclub gehuis- Ést was en een spe- lale kellner bediende pm op zijn wenken. Inmiddels zijn te leheran 700 „Zolfag- feri" uit de provincie ingekomen om de [gering van de Sjah i beschermen. Wat [as de communisti sche Toedeh-partU 6ór Zahedi aan de nacht kwam, van (an? Volgens het jrsbureau A.F.P. zijn het politiebureau Teheran 20 galgen [vonden, die waren pargemaakt om de fe monarchistische Eatsgreep wilden itvoeren, terecht te tellen. Voorts heeft militaire gouver- [ur van de hoofd- (ad bekendgemaakt, it in twee schuilplaatsen van de Toe- !h-party duizenden postzegels zijn ge- inden met het (voorbarige) opschrift 'raanse republiek". Men concludeert pruit, dat Mossadeq van plan was, na !t (aanvankelijke) vertrek van de Sjah iar Rome, de republiek uit te roepen. Britten, voorzichtig bver de rol van Amerika als bemidde- ar in het oliegeschil schreef de corres- (ndent van A.P., dat Henderson tegen- er Zahedi zal herhalen wat president genhower op 29 Juni geschreven heeft E premier Mossadeq, nl. dat Amerika, vriendschappelijk het ook staat f' enover Perzië, geen belangrijke eco- oische hulp aan Perzië kan verschaf- h, zolang geen redelijke oplossing ge ilden is voor het oliegeschil. Engels-Amerikaanse gedachtenwisse- (gen over alle aspecten van de toestand bben plaats gevonden sedert Zahedi rieden week aan het bewind kwam. deze besprekingen schijnen de vol- hde drie punten te voorschijn t^ zijn 1. Amerika denkt dat de regering- fredi de weg zou kunnen effenen, niet Een voor een hervatting van de onder delingen tussen Engeland en Perzië, lar ook voor een nieuwe overeenkomst it een stabieler Perzië. 2. Engeland, dat voorzichtiger is, pjfelt er aan of het nieuwe regiem inder nationalistisch zal zijn dan dat n Mossadeq. Echter hopen de Britten, jt Zahedi zich op een reëler standpunt L stellen en bereid zal zijn tot een ac- prd over de olie. 3. Beide landen schijnen zich te Wil li houden aan de voorstellen die een ir geleden aan Mossadeq voorgelegd Amerika en Engeland boden toen aan, de vorming te bevorderen van een pool van particuliere oliemaatschappijen, om ten minste 20 millioen ton Perzische olie per jaar op de wereldmarkt te kunnen brengen Amerika zou ongeveer 100 mil lioen dollar voorschieten op toekomstige olieleveranties, ten einde Perzië aan be nodigde contanten te helpen. In ruil werd van Perzië gevraagd, het geschil met Engeland voor te leggen aan het Inter nationale Hof van Justitie te Den Haag. Perzië heeft dit echter verworpen, omdat de toenmalige premier Mossadeq vreesde, dat zijn land daardoor voor de komende 50 jaar economisch gebonden worden aan Engeland. Mossadeq meende, dat het Internationale Hof de Anglo Iranian Oil Company een enorme Koningin en Prins vijf dagen in Amsterdam 3.M. de Koningin en Prins Bernhard n voornemens van 9 tot 14 September een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Woensdag 9 September wordt per rijtuig tl bezoek gebracht aan de tentoonstel- |g De Gouden Poort in Amsterdam- tord. Na een officieel diner bezoekt het jninklijk Paar 's avonds de stadsschouw- rg. Donderdag 10 September brengt de tningin een bezoek aan een openbare een bijzondere school in het nieuwe ast. 's Middags bezoekt de Prins een Ikswerkplaats. Die dag wordt ook de ineenteraad ten paleize ontvangen, s Avonds wonen Koningin en Prins een laconcert bij in het concertgebouw. Frijdag 11 September bezoekt het Ko- ttklijk paar de Van Gogh-tentoonstel- !g in het stedelijk museum. De Konin- k begeeft zich hierna naar de vergrote bouwen van het Kon. Ned. Blinden- leidehondenfonds aan de Middenweg. De Prins toont inmiddels zijn belang- llling voor de nieuwe electrische ile aan de Hemweg. 's Middags: bezoek h een R.K. Jongensweeshuis in de Jor- an door de Koningin en een bezoek atoom-oven door de Prins, 's Avonds: .tvangst van diverse kringen uit de bur- rij ten paleize. Zaterdag 12 September: bezoek van Ko- ngin en Prins aan de tentoonstelling van I Venetiaanse kunst in het Rijksmuseum. Middags: grote rijtoer en bezoek aan jt stadion, waar Aalsmeerse kwekers |n bloemenhulde zullen brengen en 1 fa spel zal worden opgevoerd. Kalkas en scherven bedekken de vloeren van het prachtige ge bouw, dat eens Mossadeqs paleis was. Een woedende menigte sloeg al het meubilair kapot en de matras van Mossadeqs bed V)erd op 't plein voor het paleis verbrand. Soldaten van het Per zische leger houden de „wacht" in het paleis, maar te vernielen valt er niets meer.... Onderzoek naar gedrag van politiechef Inspecteur te Onstwedde met verlof gezonden De inspecteur-korpschef van de ge meentepolitie te Onstwedde (Gr.), inspec teur G. J. O. uit Stadskanaal, is voor on bepaalde tijd met verlof gezonden, han gende een onderzoek dat de rijksrecher- ïe naar zijn gedragingen heeft ingesteld. De inspecteur zou gisteren na zijn va- cantie zijn werk aanvanèen, maar hij werd op last van de burgemeester niet tot zijn bureau toegelaten. De burgemeester heeft hem daarna medegedeeld, dat de rijksrecherche reeds enige weken met een onderzoek bezig is. Het werd daarom noodzakelijk geacht, de korpschef voor onbepaalde tijd met verlof te zenden. De burgemeester kon de pers niets na ders mededelen. Twee Nederlanders in Korea vrijgelaten Soldaat Van Leeuwen uit Valken burg en korp. Plant uit Dokkum Vierhonderd geallieerde militairen, onder wie twee Nederlanders zijn van daag uit Noordkoreaanse krijgsgevangen schap teruggekeerd in Vrijheidsdorp bij Pan Moen Dj on. De Nederlanders zijn soldaat Gerard van Leeuwen uiit Val burg (Z.-H.) en korporaal Jan Nicolaas Plant uit Dokkum. Zij bevinden zich in goede welstand. Soldaait Genard van Leeuwen werd op 21 December 1930 gebaren. Hij is onge huwd. Soldaat van Leeuwen vertrok op 11 Maant 1953 met het m.s. General Blatohford als vrijwilliger naar Korea. Korporaal Plant uit Dokkum werd op 21 December 1928 geboren. HU is gehuwo. Korporaal Plant behoorde oorspronkelijk tot het regiment Jan Willem Friso. Op 3 Januari 1953 vertrok hij met het sa Waterman als vrijwilliger naar Korea. Korporaal Plant en soldaat van Leeu wen werden sinds 26 Juli vermist Zij maakten deel uit van een patrouille dile op die dag nog geen 24 uur voor de slui ting van het bestand door de Noord- Kareanen werd overvallen. Bij deze aotie verloren, zoals men weet, vijf Nederlanders het leven. som zou toewijzen voor het verlies aan activa, ter waarde van anderhalf mil liard dollar, tengevolge van de nationa lisatie der olie en dat Perzië dus zou moeten blijven betalen. Hopen wij, dat de spreuk van de Griek Hesiodus „Alles vloeit..." spoedig ook weer zal gelden voor de Perzische olie! Aan latere telegrammen ontlenen wij Radio-Teheran heeft een lijst met namen van elf voormalige ministers, afgevaar digden en andere bekendgemaakt, die worden opgeroepen zich binnen 24 uur bij de politie te meiden. Boven aan deze lijst staat Hoessein Fatemi, de voortvluchtige ex-minister van Buit. Zaken. De regering maakte gisteravond be kend, dat twaalf leden van de communis tische „Toedeh"-partij zijn aangehouden. Volgens A.F.P. zou Mossadeq vandaag worden overgebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Teheran. Premier Zahedi heeft tegenover ver- slaggevers verklaard, dat zijn regering niet de wet van de regering-Mossadeq1 zal hernieuwen, waarbij olie te koop wordt aangeboden tegen de helft van de prijs op de wereldmarkt. Deze wet, die een geldigheid heeft van zes maanden, loopt binnenkort af. Gaaf Mossadeq in hongerstaking Mossadeqs gezondheidstoestand is zorg wekkend. Hij zou bovendien hebben ge dreigd in hongerstaking te gaan als de behandeling in de gevangenis volgens hem onterend zou zijn. Wij wijzen er op, dat de berichten over Mossadeq elkaar tegenspreken. Enerzijds wordt beweerd, dat hij in het ziekenhuis ligt, anderzijds wordt gezegd, dat de ex-premier is over gebracht naar de gevangenis van Djam- sjiddieh. Spoedig conferentie van de Grote Vier? Over hereniging van Oost en West-Duitsland De Westerse Grote Drie zouden het vrijwel eens zijn over een nieuwe uit nodiging aan Sowjeit-Rusland voor een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. Deze conferentie zou dan zeer binnenkort gehouden wor den in Genève. Zwitserland zou reeds toestemming hebben gegeven. Het ligt in de bedoeling, de uitnodiging te verzenden vóór 6 September, de datum van de verkiezingen in West-Duitsland. Volgens diplomatieke woordvoerders zou deze conferentie gehouden worden in de komende twee maanden. Dit staat vermeld Ln de gelijkluidende nota's, dia Amerika, Engeland en Frankrijk aan Rusland zullen zenden in antwoord op de Russische nota's van 4 en 15 Augustus Daarin 'wordt verder gezegd dat de ver schillen tussen Moskou en het Westen over de wijze van hereniging van Duits land nog steeds te groot ziin voor vruchtdragend diplomatiek overleg Alleen rechtstreekse onderhandelingen kunnen hier resultaat hebben. De vier ministers zullen gezamenlijk de voor waarden moeten opstellen voor de vor ming van een regering voor heel Duits land diie vrii zou moeten zijn, elke alli antie met het buitenland aan te gaan. dde het wenst De drie Westerse regeringen zullen het ontwerp, voorbereid door deskundigen.' moeten goedkeuren. Het bureau der Kamer besluit Socialisten leden een nederlaag; kans op uitbreiding stakingsfront "T\E FRANSE NATIONALE VERGADERING wordt niet van vacantie -L' teruggeroepen om in een buitengewone zitting de stakingsbeweging te behandelen. Aldus de beslissing van het bureau der Franse Nationale Vergadering, welke genomen werd met 10 stemmen tegen, 8 stemmen vóór en 2 onthoudingen. Deze belangrijke beslissing viel, terwijl politie agenten en speciale patrouilles, uitgerust met geweren en traangas, een cordon hadden gelegd om het gebouw, waarvoor zich honderden demon stranten verzameld hadden. Het bureau grondde zijn besluit op het feit, dat nog geen derde deel van de parlementsleden een schriftelijk verzoek, beogende bijeenroeping van het parle ment, had ingediend. De leider van de socialistische fractie verklaarde, dat hij het besluit onlogisch en ongrondwettig vond. Vermoedelijk zal men de actie toch voortzetten. Wat de staking zelf betreft, ondanks het, met de regering getroffen accoord, is er nog slechts weinig betering te bespeuren bij de postdienst en de vervoersbedrijven. Gisteren lag het spoorwegverkeer naar de voorsteden Parijs vrijwel geheel stil. Bij de Métro reden 198 van de 285 treinen. Inmiddels heeft het Christelijk vak verbond voor de spoorwegarbeiders zijn leden aanbevolen, het werk onmiddellijk te hervatten. Voor vandaag wordt er op gerekend, dat op de grote stations U Parijs ruim 100.000 reizigers zullen kun nen worden vervoerd en een honderdtal treinen naar alle richtingen uit de hoofd stad zullen vertrekken. De stakingen zijn echter nog niet van de lucht, want Wat doe je, wanneer een stralende Augustusmaand opeens een kwade bui krijgt en je toch nog vacantie hebt? Thuis gaan kniezen? Nee hoor, dan maar op avontuur uit! Een badhanddoek houdt de ergste nattig heid wel tegen. Vooruit, ergens moet de zon toch weer schijnen! hebben weer de, bij de communistische C.G.T. aangesloten, taxichauffeurs beslo ten, voor 24 uur in staking te gaan. Het Franse kernkabinet heeft gister avond. onder voorzittcrcshap van pre mier Laniel, besloten, dat tegen werkne mers die zich niet ernstig misdroeg* of sabotage gepleegd hebben, mits de uiterlijk vandaag het werk hebben her vat, geen strafmaatregelen zullen worden genomen. Overigens verwacht men, de communistische vakbondsleiders munt zullen slaan uit de weigering van bureau der Nationale Vergadering het parlement bijeen te roepen, en de communisten zullen pogen, de sta kingsbeweging uit te breiden. Telefoonverkeer met Frankrijk nog traag De verwachte verbetering in het tele foonverkeer van Nederland met Frank rijk blijkt eerst langzamerhand tot stand te komen. Het te Parijs besohikbare per soneel is nog niet groot genoeg om alk geleidingen te bedienen, zodat de ver keersafwikkeling nog aan vertraging on derhevig is. Vanmorgen is een D-trein uit Amster dam naar Parijs vertrokken, maar de zijde der spoorwegen werd rekening gehouden met de mogelijkheid van grote vertraging. Rijnsburg hield vandaag zijn bloemencorso. Hier ziet men een deel van de wagens klaar staan voor het veilinggebouw Flora. Vanmiddag trok dit corso door Noordwijk en Katwijk. Kansen voor Ned. boeren op Chileens eiland Plaats voor 250 gezinnen Chili kan 250 Nederlandse gezinnen gebruiken om een gedeelte van het land, namelijk het eiland Isla Grande ten Zui- "»n van de 42ste breedtegraad, te koloni- Een speciale missie heeft de mogelijk heden van dit eiland bestudeerd en aan het ministerie voor de Kolonisatie een rapport uitgebracht, waarin wordt gead viseerd Nederlandse gezinnen op het eiland te vestigen. In het rapport wordt erop gewezen, dat er op het Noordelijk-centrale gedeel te van het eiland ca 80.000 ha voor ont ginning in aanmerking komt. Er zou veeteelt kunnen worden gedaan, 'e zouden graan en aardappelen kunnen worden verbouwd. Later zou men e suikerbiet kunnen telen, die kortgele den in Chili is ingevoerd. De eerste sui kerfabriek wordt op het ogenblik Dij de stad Los Angeles In het zuiden gevestigd. Het land behoort voor het grootste ge deelte aan particulieren. Slechts 10.000 ha is staatseigendom. De staat zou het dus eerst moeten kopen voordat er im migranten kunnen wórden toegelaten Het kostbaarste aspect van de plannen is echter de aanleg van wegen in dit uiterst dun bewoonde, vrijwel onbetre den gebied en de uitbreiding van scheepvaartverkeer naar het eiland. Voygens het rapport zal dit alles geveer 400 millioen pesos f 14 millioen) Nieuw-Guinea voor V.N.? Hooggeplaatste Indonesische ambtena ren te Djakarta hebben, volgens een be richt van Antara ln De Tel., verklaard, dat Indonesië in de volgende vergadering der Verenigde Naties Nieuw Guinea zal ter sprake brengen. Indonesië zal spoe dig in Den Haag protesteren tegen de laatste uitlatingen van Nederlandse zijde, dat Westelijk Nieuw-Guinea Nederlands gebied is, in plaats van een land, over getwist wordt Na jacht van anderhalve dag: Simon Baggerman (die zijn vrouw mishandelde) in Amsterdam op straat gegrepen ATA EEN INTENSIEVE JACHT van anderhalve dag op de Vrijdag uit de hebhmtWer^ln"CT ?!-te N°rg ontsnaP'e 35-jarige Simon Baggerman, i Schipper en brigadier J. de Roos van de Amsterdamse recherche gistermiddag de vluchteling in de binnenstad van Amsterdam op straat weten aan te houden. De man had, zoals we reeds meldden, Zater dagmorgen een waterglas aan scherven geslagen op het hoofd van zijn IIr"t tu ,Tl"Wi' me' W'e hï de nadU in een kWn hoteI haii doorgebracht. Het tweetal had over een financiële aangelegenheid ruzie gekregen Nadat hjj zjjn woede had gekoeld, bracht Baggerman zijn echtgenote per taxi naar het Binnengasthuis, waar zjj werd behandeld. Intussen verdween de man spoorloos. De vrouw wendde zich diezelfde middag tot de recherche om bescherming te zoeken. Op dat moment begon de jacht op de vluchteling. Een opsporingsbericht werd door de radio omgeroepen en op diverse adressen werd een inval gedaan Zon dagmorgen ratelde op het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam de telefoon en iemand, die onbekend wenste te blijven, gaf een adres op, waar Bag german aanwezig zou zijn. Een onder zoek van de recherche leverde hier echter niets op. De hele Zondag werd de jacht voort gezet en wel speciaal in de buurten, die tot die van de Amsterdamse onder- DAT in de St Gomaruskerk in Steen bergen enige offerblokken geplunderd zijn met een vermoedelijke inhoud van f 100. DAT het Britse oorlogsschip Fleet wood (1000 ton) van 30 Aug. tot 2 Sept. R'dam bezoekt. DAT de R'damse burgemeester, mr G. E. v. Walsum, 19 Sept. met het m.s. Astrea naar Noorwegen gaat voor een kort bezoek en 24 Sept. per vliegtuig terugkeert. DAT door de geboorte van een doch tertje van de fam. Schrljver-Fakkert het inwonertal van Raalte (Ov.) thans 14.000 bedraagt. DAT de Britse ambassadeur. Sir Nevile Montagnue Butler, en gezelschap, het R'damse bouwcentrum en de haven be zocht en door burgemeester Van Walsum op het stadihuis werd ontvangen. DAT in het Scheldewater de vierde broedval van dit jaar is geconstateerd en er andere jaren slechts 3 broedvallen voorinvamen. DAT er een nieuwe weg voor gemotori seerd verkeer van Eursinge naar Hooge- veen ontworpen is. DAT het Zaandamse echtpaar D. Nijn- tj es-Wezel 17 Sept. 60 jaar getrouwd is. DAT in Bruinisse het eerste schip met landbouwgif, voor de bodemontzilting aankwam. breed, van de A'óamse Bank naar het Jaarbeurs terrein in Utrecht is vertrok ken. DAT de Franse oud-minister van Bui tenlandse Zaken. Robert Schuman, in het kader van de actie Hilversum ontvangt West-Europa, gisteravond eregast was op het Stadserf aldaar. wereld mag rekenen. Al spoedig bleek, dat men de man dicht op de hielen zat, doch even nog geraakte de politie op een zijspoor. Er leek een aanwijzing te zijn, dat hij naar Utrecht was gevlucht. Een onderzoek op een bepaald adres aldaar had echter geen succes. Zelfs verrichtte op speciaal verzoek de plaatselijke poli tie te Groningen een huiszoeking, die evenmin resultaat opleverde. Gisteren echter wist de recherche het ..et zo nauw om Baggerman aan te ha len, dat hjj zich tenslotte moest over geven. Hjj zal thans voor de officier van jus titie «-orden geleid in verband met de mishandeling van zjjn vrouw en zijn ont vluchting uit de rijkswerkinrichting. Vliegtuig stortte in Slikken Belgische piloot in Zee land gedood De Belgische piloot Raymond Brislola is om het leven gekomen toen gisteren een Belgisch lesvliegtuig van het type Saab-Saphir eigendom van de burger lijke vliegschool neerstortte bij Krab be ndijke op Zuid-Beveland. Het toestel kwam terecht op de slikken 70 km uit de kust Het vliegtuig werd geheel ver nield. Wat de oorzaak van het ongeluk ia heeft men nog niet kunnen nagaan. Oog getuigen zagen het toestel plotseling uit hst laaghangende wolkendek naar be neden schieten. Een gedeelte ervan ver dween ia de grond. TTIT hetgeen wij aan het artjkel in Kirche in der Zeit ontleend hebben, blijkt wel, dat volgens de schrijver de Protestantse kerk in Duitsland tegenover de verkiezingen die daar straks worden gehouden, een eigen verantwoordelijkheid heeft. En die verantwoordelijkheid gaat dat de kerk maar niet mag vol- met aan te dringen op een zuiver ten en verder de beslissing aan de en zelf over te laten. Neen, de kerk verder gaan. Zij moet de mensen wijzen op de plicht tot gehoorzaamheid m het gebod Gods. Voor ons, die buiten Duitsland wonen, doet het dan echter wel wat teleurstel lend aan, wanneer we vervolgens lezen, dat het advies van de kerk aan de ge meenteleden volgens de schrijver zal moeten luiden: Geeft uw stem aan die partijen, die uit zijn op een „Ausgleich", i een compromis tussen Oost en West. Het blijkt intussen ook wel, dat de schrijver hier duidelijk wil spreken van uit de huidige positie van Duitsland, een land dat door twee „vijandelijke mach- bezet is en dat zich bepaaldelijk geen avonturen mag veroorloven. Het is het oordeel van deze Duitse Pro testant beslissend, dat de vrede blijft ge handhaafd en niet op het spel wordt gezet. 'U weten wij niet, in hoeverre deze schrijver in Kirche in der Zeit ge acht wil worden en ook geacht kan wor den, namens de Protestantse kerk te Het is opmerkelijk, dat, wanneer hier daar in Duitsland kerken tot uitspra ken met betrekking tot de verkiezingen kwamen, deze uitspraken meestal heel wat gereserveerder waren en zich dan bijvoorbeeld beperkten tot een oproep tot een verantwoorde keuze (maar welke?) en tot een verre houden van allerlei onzuiverheden in de verkiezings strijd. En toen onlangs Pfarrer Niemöller enkele wèl zeer duidelijke uitspraken deed, haastte men van officiële kerke lijke zijde zich, mede te delen, dat Pfarrer Niemöller niet gesproken had in zijn hoedanigheid van „Klrchenprasi- dent", maar als particulier persoon en dat de kerk bleef staan op het standpunt de „partij-politieke neutraliteit". T~\E schrijver in Kirche in der Zeit laat ons omtrent zijn standpunt niet in het onzekere. We moeten het niet doen komen, zo schrijft hij, alsof het bij deze verkiezingen gaat om de redding de Westerse Christenheid en om het behoud van de heiligste goederen. Dat alles noemt hij een mythe. En aldus ver volgt hij: Wat zou in deze tijd een Chris telijke gemeente niet van grote betekenis zijn, die bestond uit wijze en bedachtzame leden, maar met begrip voor datgene waarop het in de politiek aankomt. Dan zou zij een gezond element zijn in het zieke Duitsland van vandaag. Want dat het Duitsland van vandaag ziek is daarvan Is de schrijver over tuigd. Het is ziek in zijn eerzucht en in zijn begeerte, weer een rol te kunnen spelen in de wereldgeschiedenis, ziek omdat het zijn schuld aan het verleden niet wil erkennen en omdat het datgene weer wil bezitten wat God het ontnomen heeft. Met ontsteltenis heeft de schrijver opgemerkt, hoe verkeerde geesten zich opnieuw van het volk trachten meester In dit alles, meent hij, moeten wij staan in de vrijheid, want juist de vrijheid is in gevaar. WAAROM wij dit alles vermeld heb ben? Omdat het onze plicht is, ook Christenplicht, hier in Nederland,, kennis te nemen van de moeilijkheden, voor onze mede-Christenen in Duits land staan. Of het advies van de schrijver ln Kirche in der Zeit daarom bevredigend is? Wij betwijfelen het. Omdat het de vraag Is, of de kerk en de vrijheid waarin zij gaarne staan wil, gebaat is een compromis tussen Oost en West omdat de vrijheid iets is, wat het Oosten haar wel het allerlaatst geven kan. Wij hopen echter binnenkort ln onze krant nog enkele en dan zeer positieve uitspraken te kunnen doorgeven, zoals zij in deze dagen van Protestantse zijde in Duitsland, en weer met het oog op de naderende verkiezingen, zijn gedaan. Door een ontploffing van mangas zijn gisteren vier Britse mijnwerkers in de ijzermijn van Lingdale (Yorkshire) om het leven jpkomen. Vijf anderen werden ernstig gewond. HET WEERÜN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nur: Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Nice Genève ZOrich Berlijn Frankfort München Wenen li ii£A zw. bew. regenbul half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. 24 0 27 1 25 2 WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met hoofdzakellijc in het Noorden van het land plaat selijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk langs de kust krachtige, overigens ZON EN MAAN Woensdag: zon: 5.41 tot 19.41 uur; maan: 19.56 tot 7.57 uur. Op 31 Augustus LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1