|lieumc Ccihsrlic ÖTeuraitl Millioenendans rondom Leiden Moskou overlaadt Oost-Duitsland met gunsten en concessies Over vrije verkiezingen in Duitsland wordt met geen woord gerept Drie leiders van de N.E.S.B, straks voor de rechter Vader en vier kinderen in kanaal verdronken Wist U Spoorbomen te vroeg geopend: kind onder trein gedood MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9820 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantpastlc(i ts gheftleoen tngn hert ia tegfjeaspoet" Vrijlating der krijgsgevangenen GROTEWOHL, de Oostduitse premier, aan het hoofd staande van een omvangrijke delegatie, heeft te Moskou met de Russische eerste ninister Malenkof en andere leiders van de Sowjet-Unie besprekingen jevoerd. Reeds is de delegatie in Oost-Duitsland teruggekeerd. Rusland leeft communistisch Oost-Duitsland een reeks verstrekkende economische oordelen aangeboden en tevens invrijheidstelling beloofd van Duit- ers, die als „oorlogsmisdadigers" nog steeds in de Sowjet-Unie ge- angen werden gehouden. Deze concessies van het Kremlin worden op- •evat als een plan om de positie der Oostduitse regering te verstevigen n de Sowjetzone deelgenoot te maken van de kring der satellietstaten, stijgende levensstandaard in West-Duitsland heeft Moskou tot deze cessies genoodzaakt. Nog geen week geleden stelde de Sowjet-Unie oor, dat een regering voor geheel Duitsland zou worden samengesteld, i afwachting van een vredesconferentie en algemene verkiezingen. De voorwaarden van het gevormde aot, diait het resultaat is van het overleg de Oostduitse delegatie onder pre- Gnotewöhl met de Sowj et-premier Dalenkof in Mosikou. ziin: 1. De betrekkingen tussen de Sowjet. e en de Sowiet-Unie zullen zijn ails tussen twee bevriende regeringen, die nbassadeurs uitwisselen. De Sowjet oge Commissie wordt vervangen door ambassaoe: De 33 Sowiert-fabrieken in Oost- sland worden zonder betaling aan d immuruistische regering overgedragen; De bezetitingskosten zullen drastisch srlaagd worden en niet meer bedragen 5 percent van de gehele Oostdiuitse sgroting: 4. Duitse krijgsgevangenen zullen vrij laten worden met uitzondering van diie veroordeeld zijn wegens ernstige isdiaden tegen de menselijkheid; :7. De Sowjet-Unie zal dat jaar levens- fiddelen, steenkool, koper, lood, alumi- lum, staalproducten en andere goede- •n naar Oost-Duitsland sturen en kort- pende credieten verstrekken om het sonomische leven van de Sowjet-z verstevigen. De voornaamste nadruk in het cornr qué wordt gelegd op de politieke onomische wijzigingen, waardoor Oost- ptsland een belangrijke schakel zal brden „in de strijd voor vrede tropa". Het Kremlin is hiermede een stap E gegaan met zijn campagne o te winnen van de Duitse kiezers tof heeft bittere woorden gericht t bondskanselier Adenauer en hield st aan de eis, dat spoedig een Duitse edesconferentie gehouden zal worden. Ij zei dat de Duitsers op de tweesprong [an en dat hun keus oorlog of vrede die na 1 Januari 1954 aan Oost-Duitsland zullen worden teruggegeven, behoren de Buna-f abri eken van syntheti- rubber en de Krupp-Gruson sche olie e Stahlwerke. Ass. Press vestigt de aandacht op, dat de Russen sedert de oorlog reeds meer dan 20 milliard dollar aan goederen uit Oost-Duitsland hebben weggehaald. Aan schulden wordt Oost-Duitsland 430 millioen mark kwijt gescholden, welke schulden waren ontstaan door de terug gave van 66 fabrieken. De bezettings- kosten zullen in 1954 dalen tot 1600 mil lioen mark in vergelijking met 1950 mil lioen mark in 1953. Het is duidelijk, dat deze Russische concessies niet maai vallig plaats vinden, namelijk vlak de Westduitse verkiezingen. De Oost duitse Volkskamer is voor morgen Woensdag in buitengewone vergadering bijeengeroepen, om het rapport a? horen over de Russisch-Duitse bespre kingen. Voorts is het te Moskou opgevallen, dat twee vooraanstaande Sowjeti schalken niet aanwezig waren op de receptie, ter gelegenheid van de Oost duitsers op het Kremlin gehouden. Het waren maarschalk Grigor Zjoekof maarschalk Alexander Wassilefski. In middels heeft radio-Warschau bekend ge maakt, dat na 1 Januari 1954 ook Polen geen herstelbetalingen meer van Duitsland zal verlangen. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Hoeveel krijgs gevangenen Algemeen ziet men in Westelijke krin- n in deze Russische maatregelen po- )gen de geschokte positie der Oost- Itse regering te versterken. Het lemlin denkt er niet aan, aldus het istelijk oordeel, de Oostduitse nistische regering op te offeren, door te geven aan de Westelijke eis houden van vrije verkiezingen in ge il Duitsland. Zulks als voorbereiding het herstel der eenheid van Duits- d. Aan de besprekingen te Moskou van Oostduitse zijde deelgenomen Grotewohl, Ulbricht en Nuschke, 1 aan de Russische kant Malenkof, lotof, Kroetsjef, Worosjilof en Boel- lin op de voorgrond traden, i belangrijkste concessie aan de Duit- is de vrijlating der krijgsgevangenen, e jaar geleden sprak men In Duitse igen nog van een millioen „vei naar het Westduitse Rode Kruis kort geleden met het cyfer 000 krijgsgevangenen, terwijl het door Russen genoemde aantal niet i 1 13.000 bedraagt. Tot de 33 fabrieken, louillon in kinderwagen baby ernstig gewond i meisje van 1 Vz jaar van een fami- in de Bos en Lommerweg te Am- ■dam heeft Zaterdagmiddag ernstige fidwonden opgelopen en moest in het tiengasthuis worden opgenomen, rdat haar zusje haar voortduwde in kinderwagen, waarin ze tevens een met hete bouillon had geplaatst. Ze te met de kinderwagen' tegen efn waardoor een golf hete bouillon de rand van de pan in de kinder- (en terecht kwam. I ,Wat een nat weekeindehè?" Een Italiaanse duiker ontdekte vorige week de staart van de K.L.M.- Constallation PH-TER Roermond, die op 23 Juni 1949 door onver klaarbare oorzaak bij Bari in de Middellandse Zee stortte. Bij deze ramp verloren 33 personen, onder wie een zoon van dr A. Plesman, het leven. De staart van het toestel werd thans aangetroffen op 500 meter van de plaats waar het vliegtuig in zee terechtkwam. Neder landse deskundigen onderzoeken of aan de hand van deze vondst een verklaring voor de ramp kan worden gevonden. Na huiszoeking en arrestatie Paul van Tienen ontkent, dat zijn beweging een voortzetting van de N.S.B. is TVTADAT ZATERDAGMIDDAG in Amsterdam de algemeen leider van de -L Nationale Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.), de 31-jarige Paul van Tienen, en de 29-jarige werkgroepleider A. M. Kruit waren gearres teerd, is ook de landelijk leider van de beweging, mr J. Wolthuis, aange houden. Mr Wolthuis is oprichter van de Stichting Oud-politieke Delin quenten. Hij werd gearresteerd in zijn woning aan de P. Campersingel 211 te Groningen. Van Tienen en Kruit werden in hun kantoren aan de Koninginneweg en de Nicolaas Maasstraat 64 te Amsterdam aangehouden. dat by zijn party vele expolitieke Op al deze adressen ging een langdurige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden de beweging werden in beslag geno- Hetzelfde geschiedde op nog twee andere adressen in de hoofdstad, waar de recherche een huiszoeking deed; op het woonadres van de gearresteerde werk groepleider Kruit, Runstraat 9 (3-hoog), woning aan de Allard Pierson- straat van een vrouweiyk lid der bewe ging, mej. Gryseels, die voor de partij het uitvoeren van administratieve bezigheden op zich had genomen. In beslag werden genomen exemplaren m De Dialoog, het maandeiyks orgaan, dat alleen onder de leden van de NESB wordt verspreid, voorts exemplaren van het colportageblad der partij Alarm, en de gedrukte beginselprogramma's, waarin de doelstellingen zijn neergelegd. Even als op de overige adressen legden de rechercheurs beslag op dossiers en map pen met correspondentie, ledenlysten en andere administratieve bescheiden. De nieuwe party vertoont, volgens het Openbaar Ministerie niet alleen in de naam, doch ook in haar doelstellingen overeenkomst met de voormalige NSB van Mussert. Paul van Tienen zelf heeft bovendien als SS-er aan het Oostfront gevochten en mr J. Wolthuis was tydens de bezetting vrederechter te Arnhem. De Justitie baseert de verrichte arresta ties op de volgende gronden: By het Koninklijk Besluit E 102 van de voormalige Nederlandse regering in Lon den. daterend van 1944, werd de NSB ont bonden. In art 2 van dit Kfi werd voorts wettelyk vastgesteld, dat „alle organisa ties, die het streven de NSB of een der verwante organisaties trachten voort te zetten, aangemerkt werden als verenigin gen, strijdig met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden". Dit KB is nog steeds van kracht. Nu stelt art. 140 van het Wetboek van Strafrecht deelneming aan een verboden vereniging strafbaar met een gevangenis straf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten, hoogste f300. De drie leiders der NESB zyn op grond van dit artikel in voorlopige hechtenis genomen. interview, dat een ANP-verslag- gever met Van Tienen daags delinquenten zijn aangesloten. Wel ont kende hy, dat hier sprake was van een voortzetting van de NSB. „Wy hebben zuster-organisaties in vele Europese lan den", zei hij. Gevraagd hoe hy zich voorstelde met zyn party aan de verkiezingen deel te nemen in 1956, nu immers aan zovele oud-SS-ers by hun veroordeling de kies rechten zyn ontzegd, antwoordde hy: „Vele oud-politieke delinquenten zyn nimmer uit de kiesrechten ontzet, ande ren slechts voor 10 jaar. Die zullen allen in 1956 weer hun stem mogen uitbrengen. Ik zelf heb mijn kiesrechten nimmer ver loren, aangezien mijn zaak als zgn jeugd- geval is behandeld". Van Tienen was nl. nog minderjarig, toen hy zich by de SS meldde. Hy heeft dan ook niet, zoals vele andere SS-ers zyn Nederlandse staatsburgerschap ver loren. Nog vóór de NESB bestond, richtte Van Gewapende recidivist op de vlucht' Ontsnapte gevangene verwondde vrouw Uit de rykswerkinrlchting te Norg, waar hij sedert November van het vorig jaar was gedetineerd, is Vrijdag de 35- jarige in Vianen geboren recidivist Simon Baggerman ontsnapt. Na zijn ontvluchting zocht hy in Amsterdam zijn vrouw op. Aangezien de grond hun wat heet onder de voeten leek, verlieten zij samen het huis en namen hun intrek in een klein hotel in het centrum van de hoofdstad. Zaterdagmorgen kreeg het echtpaar in de kamer van dit hotel hooglopende ruzie over een financiële aangelegenheid. In hevige woede ontstoken, greep de man een waterglas van de wastafel en sloeg dit op het achterhoofd van de vrouw in scherven. Met het stuk dat hij in zijn hand nog vasthield, bleef hij doorslaan. De vrouw kreeg ettelijke sneden op het voor hoofd, vlak by haar ogen. Toen de man zyn woede op deze wijze had gekoeld, kreeg hy biykbaar enig berouw. Hy be stelde een taxi en bracht zyn vrouw naar het Binnengasthuis, waar ze werd behan deld. Dezelfde middag kon ze weer ver trekken en meldde zich ter bescherming op h§t politiebureau. De ontsnapte gevan gene was inmiddels echter spoorloos ver dwenen. Hij is, naar men meent te weten, gewapend met een pistool. De man mist zijn linkerpink en heeft een litteken op de bovenlip. Officieel is zyn opsporing Rode luchtparade boven vliegveld van Moskou By de jaarlijkse luchtparade. gisteren boven de luchthaven Tuschino bij Mos kou gehouden, waren op het balkon aan wezig: Malenkof, Molotof, Kroetsjef, Worosjilof. Boelganin, Kag>novi>tsj, Mi- koyan, Saboerof, en Pervoekin diie door de radio tal deze volgorde werden ge noemd voorts ministers, maarschal ken, generaals en admiraals. Aan de parade werd deelgenomen dooi" 424 militaire vliegtuigen, alle met straal- aandrijving, doch nieuwe types werden niet getoond. Er waren 200.000 toeschouwers, het weer was fraai. Terwyi de vorige jaren de luchtparade steeds onder leiding stond van de zoon van Stalin, It. generaal •Vassily Stalin, werd ze dit jaar geleid door it. gen. S. U. Rubanov. De parade werd geopend door 12 Yak- vliegtuigen. die portretten van Lenin e Stalin droegen en de vlaggen van de 1 Sowjetrepublieken. Daarna kwam ee: formatie van 74 Yak-18-jagers. die in d lucht de woorden „Hulde aan de U.S.S R, vormden. Verleden jaar luidde deze tekst „Hulde aan Stalin". Het hoogtepunt van de parade was het parachutespringen van 400. 800 en 1100 meter. Gedurende verscheidene minuten de lucht vol met rode. blauwe, pur peren. geile en witte parachutes. Jongen in Friesland door de bliksem gedood Tijdens het hevige onweer, dat Zater dagmorgen boven Friesland losbarstte, is op de weg tussen Heerenveen én Joure een 14-jarige onbekende jongen door de bliksem getroffen. Medische hulp mocht niet meer baten, Kermis-exploitant door stroom gedood Te Gellicum in de gemeente Dedl (Gld.) is de 24-jarige exploitant van een danstent G. Kegelaar uit Eerbeek giste ren door de electrisohe stroom gedood. Het ongeluk gebeurde by het afbreken van een tent na afloop van de gehouden; Oranjefeesten. De heer Kegelaar hield' er geen rekening mee, dat de electrische stroom nog niet was uitgeschakeld. Het slachtoffer was ongehuwd. Vreselijk ongeluk bij Raalte Ook echtpaar bij Zuidlaren door verdrinking om het leven gekomen IN RAALTE is gisteravond omstreeks zeven uur een vreselijk ongeluk gebeurd. Een vrachtauto reed in het Overijssels kanaal, waarbij de heer Van Essen uit Raalte en vier van zijn kinderen verdronken. Uit het Zuid- laarderkanaal bij Zuidlaren zijn de stoffelijke overschotten van de heer G. Harm uit Vries en zijn echtgenote opgehaald. Het echtpaar is ver moedelijk te water geraakt doordat de sturen van hun fietsen in elkaar zijn gehaakt. De heer Van Essen uit Raalte reed gis teravond met zyn vrachtauto naby de zuivelfabriek De Hoop langs genoemd kanaal, toen het voertuig plotseling door onbekende oorzaak kantelde en in het water terechtkwam. In de cabine vrachtauto zaten tezamen met de be stuurder drie van diens kinderen, twee jongens en een meisje. Achter, open laadzak, zaten nog een dochtertje de bestuurder en een nichtje uit Deventer. Dit nichtje kon door toege schoten hulp nog tijdig uit het water worden gehaald. De andere inzittenden, de beer Van Essen en zijn vier kinderen, zijn verdronken. Onmidellyk na het ongeluk werd de brandweer gealarmeerd, die tezamen met EHBO-helpsters. artsen. RK geestelyken zusters van het RK ziekenhuis Raalte reddingspogingen ondernam. Een familielid van de heer Van Essen had de kantelen in het water (Advertentie.) Tienen de Nationaal Europese Jongeren Orde op. Naar wy uit andere bron vernemen, geraakte indertyd mr J. Wolthuis als voorzitter van de Stichting oud-politieke delinquenten in conflict met zyn mede bestuursleden. Een deel van de leden stond achter hem. Toen volgde contact met Paul van Tienen en kwam een soort fusie tot stand. Van Tienen werd alge leider zowel in Nederland als in Vlaanderen. In ons land werd mr Wolt huis landelyk leider en onder toezicht Van Tienen werd als Vlaams leider aangewezen Guido Lauwers. Na de arrestaties nam een aantal leden in de werkgroep Amsterdam der NESB de voorlopige leiding over. „We achten de arrestaties aanvechtbaar, aangezien we mening zyn, dat onze party geen ver boden vereniging is", zo luidde hun com mentaar. Zy verzonden een request aan de Koningin, waarin zy protesteerden tegen de arrestaties. De réchter zal thans moeten uitmaken of de NESB inderdaad als verboden ver eniging dient te worden beschouwd. Dit proces kan nog wel enige tijd op zich laten, wachten. Allereerst zal de politie de vele in beslag genomen bescheiden moeten doorlezen bij het verrichten van het vooronderzoek. Daarna zal de rech- ter-commissaris, mr B. van der Waarden, de instructie voeren en, wanneer die ge sloten zal zyn, zal een datum kunnen worden vastgesteld voor de behandeling het proces door de rechtbank te Am sterdam. DAT de Noorse gezamt, Lars J. Jorstad, na een afwezigheid van enkele weken zijn werkzaamheden hervatte en de Ar gentijnse gezanrtschapsraad, P. M. Olaza- bal, ons land verliet. DAT sedert 21 Aug. dn Deventer de 76- jarige wed. T. Mamtens-Eltmk vermist wordit. DAT de Joegoslavische gezant, Melan Rlstlc, morgenmiddag de Amersfoartse tentoonstelling, Friesland in het Centrum zal bezoeken. DAT de vergunning tot tydeiyke uit voer en wederinvoer van Ned. jachten voor vervoer op de openbare weg voor-' zien moet zyn van de handtekening van de Inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen in het desbetreffende ressort DAT rrü..v. 1 Dec. 300 man luchtdoel artillerie naar Appingedam komen ter bescherming van het radarstation de Kon. Luchtmacht aldaar, cn 150 Milva' arrestatie voerde, ontkende" deze geens- hét plottingwork zullen verzorgen. DAT het voormalige Centraal Israëlie- tLsah Krankzinnigengesticht: Het Apel- d oom se Bosch binnenkort onder de naair Groot Schuylenburg als zwakzinnigen, gesticht in gebruik wordit genomen, uit gaande van de Stichting voor de Verple ging van Geestelijk Gestoorden te Den Haag. DAT aan de burgemeester van Appin gedam, C. C. J. Welleman, by de ope ning van de Kon. Luohtmachbtentoon- stelling aldaar, als eerste burger het Jubileumbord van de Luchtmacht is uit gereikt iv.m. zyn grote verdiensten vooi de Kon. Luchtmacht DAT L W. J. van Kempen uit Maas tricht voorzitter is van de subcommissie Fiscaalrecht, die moet rapporteren op het van 510 October in Italië te houden eerste Europese Accountantscongres. DAT bij de opening van Groenlo Sprookjesstad het sprookje Sneeuwwitje en de zeven Dwergen door circa 200 kinderen is opgevoerd. DAT Zaterdagmiddag, ondanks wind en regen, voor de 25e maal het Rotter damse bloemencorso gehouden is. tSjah, dat komt er van, als je zo geraffineerd aard-olie dom doet. Had liever een Amerikaans siga retje opgestoken - bijvoorbeeld een Lexington, van America's Best Tobaccos. DAT tot rechter in Roermond benoemd is de oud-Indisch rechterlijk ambtenaar mr L. E. Movis, rechter-plaaitsvervanger aldaar. DAT gisteravond in de Rotterdamse haven als 10.000ste schip van dit jaar aankwam, het Engelse s.s. British Navi gator (6135 brt), en vorig jaar 't 10.000ste schip eerst op 2 Sept. binnenliep. DAT tot notaris in Den Bosoh benoemd is R. H. J. Lamers aldaar, als opvolger van wy-Len J. R Hofhuis, en de aan no tairis A. ten Noever de Brauw aange wezen standplaats Wyk bij Duurstede mi.v. 1 Sept is veranderd in standplaats DAT volgend jaar van 23 Mei tot 3 Juni in de Utrechtse Bernhardhal de Techni-«how 1954 wordt gehouden. DAT het vorig jaar 902 E.H.B.O.- mens zijn afgenomen en 15.041 nieuwe diploma's zyn uitgereikt, doch 14.266 diploma's vervielen, omdat de houders verzuimden ze te laten verlengen.. DAT minister Drees op ue Fakkel dragersdag van de P.v.d.A. 14 Nov. in Utrecht, de tafelrede zal houden. wist uit diens aanwijzingen dat zich vier personen in de cabine moesten bevinden. Dat bleek toen de wagen was opgehaald, juist te zyn. Men vond de lyken van de vader en van drie van de kinderen het eerst. Later dregde men nog het stoffe- lyk overschot op van het dochtertje, dat achterop de auto had gezeten. Nog een ongeluk Zaterdagmorgen ontdekten voorby gangers in het Zuidlaarderkanaal bi, Zuidlaren het stoffeiyk lichaam van eer. manspersoon. Direct werd de politie op de hoogte gebracht, waarna men al spoe dig te weten kwam, dat het de dienst- geleider der belastingen, de heer G. Harm uit Vries was. Toen men de echtgenote van de heer Harm van het ongeval op de hoogte wilde brengen, bleek er nie mand thuis te zyn. Wel werd men ge waar, dat het echtpaar Vrijdagavond op visite was geweest in Zuidlaarderveen. Avonds om half elf waren zy per fiets eer naar huis vertrokken. Toen de po litie dit hoorde, is men in het Zuidlaar derkanaal gaan dreggen. Het bange ver moeden. dat ook de echtgenote verdron ken was. werd al gauw bewaarheid. Vermoedelijk zyn de sturen van de rij wielen in elkaar gehaakt toen het echt paar langs het kanaal reefl, want beide sturen waren enigszins verbogen. De weg is ter plaatse slecht en smal. De geleerden van de Britse luchtmacht hebben het ant woord gevonden op de straal- bommenwerper, die met grote snelheid, op duizenden meters hoogte een atoombom kan ver voeren. Tot nu toe was zo'n bommenwerper vrijwel on kwetsbaar. Het nieuwe Britse wapen is een bestuurbare raket, welke op gang wordt gebracht met een achttal kleine straal motoren, die er in paren aan gemonteerd zijn. De raket kan een hoogte bereiken van 16.000 meter en heeft een topsnelheid van 3000 km per uur. Als het toestel goed op gang is, vallen de kleine straalmotoren af en op eigen kracht schiet de raket met haar explosieve lading naar het doel. Noord-Koreanen leveren 2 Nederlanders uit Tot nu toe 7800 geallieerde gevangenen terug De eommunisten hebben Maandag te Panmoendijon meegedeeld, dait zich bij de groep van 400 geallieerde krijgsge vangenen, dde Dinsdag zullen, worden uitgeleverd, twee Nederlanders en een een Griek bevinden. De legervoorlichtingsdienst is niet op de hoogte gesteld van de namen van de betrokken Nederlandse krijgsgevan genen. Het hoofdkwartier van de Verenigd» Naties in Korea heeft gisteren bekend gemaakt, dat de communisten tot nu toe 7.820 geallieerde gevangenen hebben te ruggezonden. Naar schatting bevinden zich thans nog ongeveer 12.000 man tal communistische krijgsgevangenschap. Het Deense hospitaaIschip Jutlandia ia Zondag op zijn thuisreis te Tokio aan gekomen. Zaiterdag as. zal het schip met 300 soldaten aan boord de terugreis naar West-Europa voortzetten. Tragedie in Maassluis Ook twee personen op „onbewaakte" in Ede door trein gegrepen en gewond T"\OORDAT DE SPOORBOMEN te vroeg werden geopend, is gistermorgen •L' om half twaalf op de bewaakte overweg te Maassluis het 7-jarige jongetje F. J. van Ingen uit Maassluis door de D-trein HamburgHoek van Holland gegrepen. Het kind was op slag dood. De spoorbomen van de drukke over weg, die toegang geeft tot het Brielse gingen naar boven, nadat de electri- sche trein uit Hoek van Holland was ge passeerd. Juist toen het verkeer zich in beweging zette, kwam, tot grote ontzet ting van een ieder, uit de tegenoverge stelde richting de D-trein naar Hoek Holland aangedenderd. De machinist gaf onmiddellyk aanhoudende fluitsignalen. Rakelings passeerde dt personenauto, maar de zeven jarige F. J. van Ingen uit Maassluis wei felde even op de rails. Dit werd het jon getje noodlottig. Hy werd op slag ge dood door de trein. Van de zijde van de Nederlandse Spoor wegen werd later meegedeeld, dat de man die de spoorbomen moet bedienen, de iverweg heeft open gezet, hoewel het sein 'oor de D-trein op veilig stond. Ook in Ede Genève Ztlrlch München In Ede zyn Zaterdagmiddag twee per- inen eveneens door een trein gegrepen ernstig verwond. De 65-jarige C Kwint, bedryfsleider bij de betonfabriek De Kroon en de 45-jarige aann Veldhuizen, die zich samen per fiets op weg hadden begeven om de optocht ter gelegenheid van de laatste Heide weekdag, te zien en daarby een onbe waakte overgang in de spoorlyn tussen de stations Ede-Centrum en Ede-Wage- ningen passeerden, bemerkten niet, dat de electrische trein naderde, die om 5."" Ede-Centrum was vertrokken. Zy den beiden, hoewel de wagenvoerder nog op het laatste moment signalen gaf, ge grepen en opzy geslingerd. Vooral K. werd zwaar gewond en men vreest voor zyn leven. Zyn metgezel liep eveneens ernstige kwetsuren op. De trein had enkele minuten vertraging. Door onbekende oorzaak is Zaterdag avond aan de linkerzyde van de be stuurderscabine van een electrische trein die B a a r n binnenreed, een ruit in stuk-i ken gesprongen. De machinist van de 119.40 tot 626 trein werd door een scherf ernstig aan een oog gewond. Een arts heeft hem voor behandeling naar een ziekenhuis te Hil versum verwezen. Een andere bestuurder heeft de trein van de gewonde machinist overgenomen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 unr: iti m half. bew. licht bew. ibew. zw bew. bew. zzw zzw zzw ON'O ZZW 3 ZZW 3 idstil NNO 20 3 19 4 16 0 24 0 35 0 23 0 31 24 0 Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien, hoofd- zakeiyk in de Noordelyke helft van het land. Wemig verandering in temperatuur. Matige en af en toe vry krachtige Zuid-Westelyke. later Weste- ïyke wind. (Opgemaakt om tien uur». ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.40 tot 19 44 uur; maan: -.Op 31 Augustus L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1