Honderd jaar geleden werd eerste grond verkocht Fris conservatisme of Bijbels denken in een moderne wereld? Para-parochiaal reservoir - Zichtbare eenheid - Een antiquiteit? - Een manco NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 Haarlemmermeer viel droog In de herberg bij het tolhek E te Warmond ■ef. óm Dr J. P. Heije werd later eigenaar van eer Abbenes en Lisserbroek ec- ion (Van een onzer verslaggevers) g'ej „Grote plas, grote plas! 'k Wou je leeggemalen was!verzuchtte res,-; Nicolaas Beets in 1838. Niet tevergeefs: het Haarlemmermeer is leegge malen en morgen is het reeds honderd jaar geleden, dat de eerste grond werd verkocht! Dit gebeurde namelijk op 23 Augustus 1853 in de herberg icn bij het Warmondertolhek en de belangstelling daarvoor was enorm, ook al omdat niemand kon bevroeden, welke prijzen geboden zouden worden. Maar weldra was de zaak beklonken en Nederland werd ruim achttien- ke- duizend hectaren kostbare grond rijker! 18 Aan het droogmalen van het Haar- >de" lemmermeer ls wel het een en ander |a^_' vooraf gegaan, maar de noodzaak ervan werd steeds groter. In 1531 had het oude st5e Haarlemmermeer nog slechts een opper- Morgen is het precies honderd bij de Warmondertol de eerste jaar geleden, dat in de herberg grond werd verkocht van de ruim achttienduizend hectaren grote Haarlemmermeer polder. Sindsdien kan ook hier worden gezegd: „En de boer, hij ploegde voort(gelukkig nog vaak met paarden!) w-Vennep, Hoofddorp, Vijfhuizen, Zwanenburg en Badhoevedorp, en daar- nog zes buurtschappen. Onge tachtig procent van de grond wordt de landbouw gebruikt en levert ieder jaar een rijke oogst. vlakte a 5600 hectare. Maar ten Zuiden en J hiervan lag het oude Leijdse Meer en aryj ten Noorden het Spieringmeer. ;be- In 1808 dus drie eeuwen later 1 te was het meer door afslag der oevers en ;sen- vervening reeds herschapen in één grote - waterplas van 17.775 ha. Meer dan twaalf- duizend hectaren land waren dus ver zwolgen en daarbij waren zelfs drie dor pen verdwenen: Vijfhuizen, Nieuwerkerk en Rijk. Jan Adriaensz. Leeghwater had deze ellende reeds voorzien en liet in 1641 zijn „Haerlemmer-meer-boeck" uitkomen. Dit was nu niet direct een scherp omlijnd St plan voor de droogmaking van het meer zijns inziens moesten daar onder meer 160 achtkantige molens aan te pas komen maar het was toch een vurig pleidooi en voor de droogmaking van de grote water dam plas tussen Leiden, Haarlem en Am- ge- Na het boek van Leeghwater versche el er nen nog meer plannen. Zo ook één in N V-1742 van Nicolaas Samuel Cruquius, op- on- zichter en landmeter van het waterschap Rijnland en tevens arts en burgemeester e van Spaamdam. be" Het plan van baron Van Lijnden, die aan" in plaats van watermolens, stoomwerk tuigen wilde gebruiken, werd ten slotte ee-oms^ree'cs 1820 aanSeprezen door de in- p^i'genieurs C. Blanken en D. Metz. Laatst- ^u_ genoemde ontwierp in 1829 naar aan gek leiding hiervan een nog uitvoeriger plan. doch De geweldige storm van het najaar hem van jggg gaj gchtgj. dg doorslag, d 28 Groot was toen de schade. Meer dan dent 7500 ha land was verzwolgen en zelfs de straten van Leiden stonden blank. Bij Koninklijk Besluit van 1 Augus tus 1837 werd een commissie belast met het inleveren van een ontwerp en op 22 Maart 1839 werden het plan en de wet tot droogmaking van het Haarlemmermeer aangenomen. Met de hand Op 5 Mei 1840 kwam een grote menigte bijeen in de Meerlaan bij Hillegom, waar de voorzitter van de meercommissie, mr F. v. d. Poll, de eerste van vele mil- nond- lfoenen steken in de grond deed. Luid jubelden de toeschouwers hierop hun n ot vreugde uit: een eeuwenoude gedachte ging werkelijkheid worden! 12.25 Eerst werd daarna de ringvaart gegra- i LlOven, die gemiddeld veertig meter breed 1 JJjwerd en ongeveer drie meter diep. Dit erbetwer'c werd geheel zonder machines ge neva» daan, zodat het niet te verwonderen is srspel dat het graven van de bijna zestig kilo meter lange ringvaart acht jaren werk vergde. De uitgegraven grond werd ge- rrouv^ruikt om de ringdijk aan te leggen. Dalei Ondertussen werden drie voor die tijd i0 Mil reusachtige stoomgemalen gebouwd, elk Hoor-van vierhonderd pk. De eerste werd ge- tions,!Plaatst aan de Zuidzijde van ll,2£op de Lisserdijk bij De Kaag en kreeg de naam van de beroemde waterbouw- Gra™ kundige en ontwerper 3r»èl'plan' Leeghwater. Het zware gebouw Grarthwam te rusten op duizend dennepalen 11.46-» en vierhonderd eiken stammen. De twee andere gemalen, Cruqui Lijnden, kregen respectievelijk een plaats Qr^n nabij het Spaarne en Amsterdam. Beets Nwikon nu zingen: „Nu wordt de slokop op- geslokt, nu raakt zijn rijk ten einde. m°' Droog 1 t -1.01 Op 1 Juli 1852 werd de droogmaking ^,c^jten slotte een feit en het was toen vc lOjx waar voor velen een blijde dag. Een afzienbare moddervlakte strekte zich 8 00-binnen de ringvaart uit. Weldra was deze i0 0Q-r een dicht begroeide en hier en daar nog m; drassige wildernis. Het werd dus zaak, spoedig met de bewerking van deze meer dan achttienduizend hectaren grond te beginnen. Onder doodse stilte zette de notaris, morgen honderd jaar geleden, daar in die herberg bij het Warmonder tolhek, srkoop in met duizend gulden per ha. Hij daalde af, tot bij vierhonderd-en- vijftig gulden met luide stem „mijn!" werd geroepen. Eerste kopers Nu de eerste koper over de ring vaart was, lieten vele anderen zich horen en er gingen zelfs stukken weg duizend gulden per ha. In 1855 was, na elf verkopingen, het grootste gedeelte van de polder verkocht en de regering had hiervoor ruim negen millioen gulden ontvangen de droogmaking had in totaal ruim der tien millioen gulden gekost. Tot de eerste kopers behoorde in 1853 ds J. J. van Voorst te Amsterdam, die negenhonderdduizend gulden aan land kocht. Na zijn dood kwamen de uit gestrekte landerijen toe aan zijn dochter, Maria Margaretha van Voorst, de echt genote van de bekende Amsterdamse ge neesheer en kinderdichter, dr J. P. Heije. kwam hiermee in het bezit van vrij- geheel Abbenes en een belangrijk deel van Lisserbroek. Op 11 Juli 1855 werden het waterschap Haarlemmermeerpolder en de gemeente Haarlemmermeer gesticht. De eerste gemeester was mr J. P. Amersfoordt. De bevolking werd steeds groter. Thans om vat de gemeente de dorpen Abbenes, De moord op de Woerdense politieman Ook tweede verdachte in zaak-Van Eek bekent Nadat Chris B. uit Bodegraven verleden week bekende, de moord op de Woerden- agent Van Eek bedreven te hebben, heeft thans ook zijn broer Jan een beken tenis afgelegd. Deze gaf toe, dat hij zich tezamen met Chris aan verscheidene in braken, onder meer te Harmeien, heeft schuldig gemaakt. In zake de moord ver klaarde Jan B., dat hy met zyn broer de agent Van Eek ontmoette, die hen op wachtte. Jan verzekerde dat hij voorop had gereden en niet wist, dat Chris een pistool bü zich had. Plotseling hoorde hü achter zich schoten die Chris afvuurde. Samen zün zü daarop gevlucht De ge stolen goederen hebben zü op verschei dene plaatsen verstopt. De recherche is thans bezig deze goederen, deels volgens 'Üzingen van de gebroeders B., op te sporen. Amerikaans echtpaar bij Koningin Groeten uit Lynden (V. S.) voor Nederlandse volk Koningin Juliana heeft de heer cn me vrouw Le Cocq uit Lynden (V.S.) ont vangen. die haar een brief van de bur gemeester van Lynden hebben overhan digd, waarin deze naar aanleiding van de watersnood zün medeleven met het Nederlandse volk en zijn hoop op een spoedig herstel uitspreekt. Lynden, een plaatsje van 2000 inwoners bracht des tijds 9.000 dollars bijeen voor de ramp. De inwoners zijn voor het grootste deel van Nederlandse afkomst. Koningin naar cultureel vertoon in Arnhem Koningin Juliana zal de cultuurmani festaties bywonen, die Zaterdag 5 Sep tember 's middags in het openluchtthea- of bü slecht weer in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem gehouden worden als slot van het tweedaagse con gres o er cultuur en gemeenschap, uit gaande van het Nederlands Cultureel Contact, Kring 1950 en het Comité Ge- westelyke Culturele Manifestaties, me medewerking van het Prins Bernhard- De Koningin zal 's avonds tevens d« première bijwonen in de Arnhemse Stadsschouwburg van de nieuw gevorm de Oostnederlandse toneelgroep Theater. Opgev.ierd wordt La Dame Duende (De onzichtbare dame) van Pédro Calderon de la Barca in de Nederlandse vertaling en bewerking van Hendrik de Vries. Hechtenis Van der Neut verlengd Het hoge hof van Neder-Saksen Celle heeft gisteren besloten de hechte nis van Van der Neut, één der uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, te verlen gen, in afwachting van een beslis over zijn uitwijzing naar Nederland. Postzegelrubriek Het eenzaamste eiland ter wereld Bevolking hoorde niet van wereldoorlogen, maar heelt 25 postzegels 1 door G. Pee/en DUIZEND KM ten Westen van Kaapstad, en 850 km ten Zuiden van St Helena ligt temidden van vulcanische onbewoonde eilanden groepen het eenzaamste eiland ter wereld Tristan Da Cunha. Er woonden tot voor kort 140 mensen in een dorpje of nederzetting, dat Edinburg heet. Deze eilanden werden in 1506 ontdekt door een Portugees Tristan d'Acunha, die ze naar zichzelf noemde. vanger moet de port betalen. Overigens gaat dat maar om heel kleine bedragen, omdat er practisch geen banden meer mei het buitenland bestaan na honderd en Daar het geen bodemschatten of koop aar te bieden had, bleef de belangstel ling voor dit eiland tot een zuiver geo grafische beperkt. Tot in 1811 bleef het onbewoond Toen kwam er een zeerover zijn bemanning aan wal een zekere Jonathan Lambert, die zich tot keizer van het eiland uitriep en de wereld uitnodig de handel met hem te komen drüven. Tot hun ongeluk hadden deze ruige knapen te veel whiskey mee van boord genomen, waaraan ze in de barre een zaamheid en onherbergzaamheid van het eiland zo verslaafd raakten, dat ze alle betrekkelyk vroeg stierven. Toen Enge land in 1816 dit eiland in bezit nam. om m garnizoen te legeren, met de be doeling te voorkomen, dat het eiland ge bruikt zou worden om Napoleon van St. Helena te bevryden, was er nog maar /an die oude piraten in leven. Maar hij stierf nog datzelfde jaar In 1817 trok Engeland zijn garnizoen eer terug, maar een artillerie korporaal William Haas, met zün vrouw en twee rienden hadden geen zin het eiland te verlaten. Uit dit kleine groepje is hele kolonie gegroeid volkomen geïso leerd van de buitenwereld, en slechts af >e uitgebreid door een groepje schip breukelingen. En tot voor kort, na 135 jaar, was het aantal bewoners 140 man. Een gelukkige kleine gemeenschap, zon. der geld, zonder belasting, zonder amb tenaren.... het klinkt als een sprookje! Ook zonder postzegels, want er geen vaste verbinding met de rest va wereld Slechts af en toe liep er toevallig een schip binnen, dat dan de post van jaren meenam en bracht. Geld om de port te betalen is er niet, want op het eiland gelden alleen aardappelen dierenvelden als betaalmiddel De brie gaan ongefrankeerd weg en de ont- De Leeghwater op de Lisserdijk bij De Kaag, het eerste van de drie gemalen, die werden gebouwd om het Haarlemmermeer droog te malen. Aanvankelijk met een stoomwerktuig uitgerust, heeft het gemaal sinds 1911 Dieselmotoren en bovendien sinds de jongste we reldoorlog ook nog een électrische motor. Samen met het gemaal de Lijnden bij Amsterdam kan de Leeghwater zo nodig thans per minuut twaalfhonderd kubieke meter water uit de Haarlemmermeerpolder malen. Het gemaal de Cruquius aan het Spaarne is niet meer in wer king en werd ingericht als poldermuseum. Foto N. van der Horst Kerkelijke pers schrijft over TN BAARN op de Nijenburgh, is onlangs een conferentie gehouden van de Ge reformeerde evangelisatie-predikanten Daarover schryft prof. dr R. Schippers in zyn kroniek in „Bezinning". Onder meer werd de vraag gesteld „of wy wel mo derne mensen zijn „Prof. Wurth vertelde ijt Baarn, hoe hy de laatste tijd telkens getroffen werd door dat kleine woordje „nieuw1' in het Nieu- de Testament. Er zjjn zeker perspectieven een Calvinistisch Bybels denken in moderne wereld; het oudé aanpas singsvermogen van het Calvinisme, de re ligie van zoveel emigranten en pioniers, treedt mede als garant op bij het verlan gen zulke perspectieven te realiseren Reeds kerkrechtelyk is het merkwaardig, dat de synodaal-presbyteriale kerkorde zo weinig vast legt, zo weinig in handen stelt van permanente instituten, zo gere serveerd staat tegenover cumulatie van traditionele machten, en bovendien tel kens zo zeer de maatschappelijke ontwik keling vooruit is geweest. Een belangryke vraag is evenwel, of wij Gerefoimeerden, ons daarvan nog bewust zyn of dat wü. in een stuntelig verlangen om niet al te ouderwets en toch ook weer niet al te nieuwlichterig te zyn, maar het liefst rondlopen in de afleggertjes van de be schouwingen, die onze natuur- en tydge- noten uit „de wereld" en vyfentwintig jaar geleden als de nieuwste mode heb ben aangetogen. Voortdurend ontwaar ik symptomen van zulk „fris conservatis me".... Het zit overal „Het rit bijvoor beeld in het moralistisch elkaar op de vingers kijken en overvragen. En tot myr vreugde ben ik de enige niet, die het ook aanwezig acht in veel liturgisch „vernieu- wingsstreven". p.p.-gemeente" TpEN ANDERE kwestie, waar men zich in Baarn mee bezig hield, is die van de vorming ener para-parochiale gemeen- te. Daarover schrijft prof. Schippers in dezelfde kroniek o m. het volgende: „Omdat dit een hele mond vol is, heeft iemand op De Nüenburgh ik meen dat het Volten was ons de term p.p.-ge- meente aan de hand gedaan. Het gaal over de vraag, of een kerkelijke integra tie op betrekkelijk korte termyn mogelijk is van hen, die al meer dan een geslacht lang, van het Evangelie vervreemd en los van de kerk en van de Christelyke le vensvormen. zoals ze in onze cultuur ont stonden. hebben geleefd. Buskes heeft deze vraag in zyn kring aan de orde ge steld en ook Hoekendijk lanceert keer op keer de gedachte van de p p.-gemeente Men is er op de Nijenburgh wat bang voor. Het is net, alsof de evangeliserende kerk zich de winst voor zichzelf niet wil laten ontgaan, die er liggen kan in het „nieuwe bloed" van de aanwinst door „bekeerlingen". Er zit veel aan deze zaak vast. kerkrechtelyk en confessioneel ook En inderdaad is het een belangrijk ge zichtspunt, dat men de bestaande ge meente niet de moeite en de zorg, de zelfcritiek en de openheid ten opziente van eigen manco's mag besparen door maar een reservoir op veilige afstand haar te scheppen, waar dan voorlopig de mensen in een para-kerkelijk samenleven worden opgeborgen, die wèl willen luis teren naar het Woord van God. maa nu eenmaal in hun hele levensstijl er in hun verwerken" van het Evangelie der genade het allemaal anders aanleggen dan de doorgewinterde Christenmensen de officiële kerk." Weerstanden PROF. SCHIPPERS schrijft vervolgens dat het bewustzyn, dat er wederzydse weerstanden zijn tegen de noodzakelyke integratie in het éne, ook zichtbaar éne lichaam van Christus, voor de zelfkennis van de evangeliserende kerk heilzaam „Waar het hier toch vooral op aankomt is, dat het Evangelie voor zover dat aan ons ligt en in onze methodieken over weging krijgen kan het eigen milieu van hen. die voor Christus worden ge wonnen, geheel doordringt en heiligt er zegent, het saneert en opheft. Lang niet ten aanzien van ieder, die reeds lang van het Nederlandse Christendom leefde en wiens voorgeslacht daar reeds var vervreemdde, kan worden gezegd, da zijn dagelijks milieu een volkomen var de kerkelijke wereld afgesloten karakter draagt Maar vooral als men denkt aan de groep van de ongeschoolde arbeiders in de grote steden kan niet worden ontkend, dat zij een wat Van Krimpen in Baarn noemde haast hiologische gebondenheid hebben aan een milieu, dat voor de kerk niet anders dan volgens geheel aparte methoden bereikbaar is En dan zal het er op aankomen, dat de kerk die eigen methoden zoekt om de mensen zulk een milieu aan te spreken met het jaren. SN leefde er rustig en in vrede, tot 1943, toen de Royal Navy en d« Zuid-Afrikaanse luchtmacht er een draad loos station en een meteorologische waar nemingspost vestigden Toen hoorde mer het eerst, dat de hele wereld buiten hen in brand stond, en al voor de tweede maal in deze eeuw! Denkt u dat eens in: geen radio, geen kranten, en geen weet van oorlogen, die de hele wereld beroerden! Die militaire posten vermeerderden de bevolking tot 200 man, maar waren ook oorzaak dat het isolement enigszins werd ver derd. In Maart van 1948 zyn er voo eerst 6 inwoners van het eiland, dat door de Engelsen als Kroonkolonie genaast was, met een oorlogsschip meegevaren, om een bezoek aan Kaapstad te brengen. Dat was de eerste keer in hun leven, dat ze een trein of een auto zagen! De „oorlogsbevolking" verdween intussen weer van het eiland. Alleen een kleine meteorologische waarnemingspost bleef Die wordt eens per jaar afgelost, door Woord van God, er weet van heeft, wat precies gebeurt, zodra het Evangelie beslag gaat leggen op het hart van i in zulk een niveau." Moderne inzichten OVER een aanverwant onderwerp schrijft ds G. Fafié in het „Evange lisch Luthers Weekblad". Hy beveelt het stichten van kleine parochies (wykge- meenten) aan. „Wanneer men indertyd naar Prof. Slo- temaker de Bruine had geluisterd zouden we reeds 40 jaren dit zogenaamde paro chiestelsel hebben bezeten en was opge bouwd waaraan we nu nog pas aan ten beginnen. Hier openbaart zich direct al een onzer zwakke zijden Het duurt in de kerk vaak te lang alvorens goede en moderne zichten, die aansluiten by de veranderde situatie veld winnen Wanneer een zakenman in 1950 nog net zo zou denken en handelen als in 1900, kreeg hij geen voet aan de grond. De kerk echter sluit haar ogen maar vaak te lang voor wyzigingen in de s tuur van maatschappij en mensenleven en stelt zichzelf daardoor buiten dat leven als een antiquiteit, interessant om te misschien, maar niet als een krachtcen trum voor het dagelijks bestaan. De in voering van het parochiestelsel, de verde ling van de onoverzienbaar grote ge meente in kleinere eenheden rondom eigen wijk- of kerkgebouw en met eigen voorganger en kerkeraad. probeert enigszins het dorp in de stad te brengen." Verder merkt ds Fafié o.m- op, dat de moderne inzichten hebben geleerd, dat de men, zich meer tot zijn geestelijk eigen dom maakt door zelf iets te doen, dan door passief te luisteren en voor zich te laten doen-. „Meer en meer zal de predi kant dan ook als zijn taak moeten zrer het bezielen en pastor zijn voor een zich steeds uitbreidende kring van ouderen jongeren, die samen met hem de kerk gaan vormen als een levend organisme waarin ieder lid naar gave en tijd zyn haar plaats vindt om God te dienen den naaste tot een zegen te zijn." Kerk en pers WIJ CITEREN ten slotte het volgende stukje uit een artikel van prof. di D Nauta in het „Centraal Weekblad". Het handelt over de Geref. Oecumenische Sy node, waarover wij dagelyks berichten Voor de Synode begon, schreef prof Nauta o.m Niemand zal ontkennen, dat het samen komen van een synode als waarvan hier spraKe is, een belangrijke gebeurtenis verdient genoema te worden. Daarom moet het te meer opvallen, dat de pers er tot dusver vrijwel het zwygen over bewaard heeft. Velen zijn er onkundig van, wat deze week in Edinburg gebeurt, of hebben, indien zy het al wisten, toch hun gedachten er niet opzettelyk bij be paald Dit bleek mij nog onlangs bij ge sprekken met verschillende personen, die overigens gewoon zün van harte mee te leven met wat op kerkelyk gebied zich afspeelt. De reden van dit verschynsel. dat ik meen te moeten betreuren, moet stellig niet zoeken in een nalatigheid de persmensen. Zy zyn daarvoor veel te veel gebrand op een gelegenheid om hun lezers nieuws te verschaffen, christelijke persmensen willen gaarne oecumenische synoden en dergelyke tellen, veel liever nog dan anderen hun krantenkolommen vullen met prestaties, die de renners in de beruchte Tour de France weten te verrichten. Het zijn evenwel de kerken, die tekort geschoten zyn in het verstrekken vai gevers en in het toezenden van commu- niqué's aan de pers. Ik krijg wel eer indruk, dat men van die zijde het belang van brede publicering niet genoegzaam inziet. In alle geval staat het voor myn besef vast, dat de kerken in veel sterkere mate dan zulks pleegt te gebeuren, het middel der publiciteit door de grote pers te baat moeten nemen. Ook meen ik te moeten constateren, dat in het gegeven geval de oorzaak ten dele schuilt in de omstandigheid dat de oecumenische sy node een vast bureau of secretariaat ont beert. Was dat aanwezig geweest, dan zoudefi wy ongetwijfeld reeds geruime tijd geleden allerlei mededelingen over Edinburg in de pers aangetroffen hebben Dit punt zal mijns inziens de aandacht der synode moeten hebben. Zij zal m het belang van de goede zaak. die zij beoogt dienen, op maatregelen moeten zinnen, dat in het vervolg de pers tijdig over de nodige gegevens omtrent een synode be schikt en ook dat regelmatig artikelen kunnen verechynen over a>13es wat met de zaak der oecumenische synode in ver band staat, ook gedurende de tijd dat tij niet bijeenkomt en Zuid-Afrikaans schip, dat de enige erbinding vormt tussen het eiland en de buitenwereld. Een makkelyke dienstre geling: eens per jaar! De mensen waren dan ook volkomen gelukkig zonder post zegels. Ze bezaten alleen een datumloos poststempel met enkel Tristan Da Cunha op, dat op de brieven gestempeld werd. als bewijs van onmacht tot fran keren van de spaarzame post. In 1952 werd dat anders. Twaalf ze gels van St Hele na kregen de op druk Tristan Da Cunha, (van Vx p. tot 10 sh.) en een nieuw land in de postzegelalbums was ontsloten. Nu, met de kroning kreeg ook de kroonkolonie Tris tan Da Cunha zyn kroningszegel (zie afb Er waren er zoveel verloren ge gaan, dat men blijkbaar alle zeilen wou byzetten, om toch nog maar met een groot aantal kolonieën voor den dag te kunnen komen! Het moest toch nog wat lijken, en de bladders en deuken van het Brits imperium moesten zo goed moge lijk gecamoufleerd worden voor de bui tenwacht Daartoe kregen atollen als speldeknop- pen op de kaart, Tokelau eil. byv. en Pitcairn (124 inwoners!!!) hun eigen kro ningszegels, en ook Tristan Da Cunha mocht niet achterblyven, en thans draaien op de persen in Lorden al weer de nieu we zegels, de definitieve, met de eigen landsnaam, en het portret van de vorstin, weer twaalf m getal, zodat de gelukkige inwoners thans binnenkort de beschik king hebben over 25 verschillende post zegels in een tijdsbestek van nog geen Mi jaar! Maar of ze daar al beschikbaar zijn? Hindert niet! Men kan ze by de „Crown agenten" in Londen bestellen! U ziet, het zyn niet alleen dwergstaatjes als San Marino en Monaco die de kneepjes kennen van het melkkoetje, waarover ik u eerder schreef! Financieel Overzicht [van de week Rumoerig Perzië, stakend Frankrijk en onrustig Marokko brachten beurs niet uit evenwicht HOEWEL DE EFFECTENBEURS deze week niet te klagen had over een gebrek aan nieuws in de komkommertijd, kon de handel zich door een gebrek aan zaken niet ontplooien. Het nieuws uit Perzië, de langdurige stakingsgolf in Frankrijk, de onlusten in Marokko hebben de effecten- markt niet uit haar evenwicht kunnen brengen en het koerspeil vertoonde aan het einde der week weinig verandering. De val van Mossadeq kan van beteke nis worden voor de internationale petro- leum-industrie. Gelyk bekend, behoorde Iran vóór de controverse met Engeland tot de voornaamste productiecentra der wereld. Het uitvallen van de Perzische olievelden heeft men grotendeels weten op te vangen door een uitbreiding der productie elders (b.v. Irak) De mogelyk- heid bestaat nu. dat het nieuwe bewind in Iran tot overeenstemming komt met Engeland over een hervatting d< ductie en export der Perzische olie. Dit zou dan leiden tot een vermeerdering der olie-aanvoer op de wereldmarkt en afge wacht moet worden in hoeverre de olie prijzen daardoor beïnvloed zouden den Wel dient men rekening te houden met een ver gaande samenwerking tus sen de grote internationale concerns, waardoor eventueel de inschakeling der Perzische olie langs lijnen der geleidelük- heid zou kunnen plaats vinden. Maar in ieder geval nam de effecten beurs enige reserve in acht tav. Ko- ninklyke Petroleum, welke maatschappij overigens vrijwel niet rechtstreeks betrok ken is bij de Perzische olievelden. De conversie van obligaties Koninklijke heeft de laatste maanden goede voort gang gemaakt Deze week werd een aan vrage ingediend voor de officiële note ring van f10 millioen nieuwe aandelen Koninklijke, waaruit men kon afleiden, dat „zodra begonnen wordt met de af gifte van de nieuwe nummers ter con versie van obligaties, er per saldo nog slechts f66 millioen van laatstgenoemde stukken uitstaan (eind 1952 f152 mil lioen). Het concern heeft derhalve dit Jaar wel „de wind in de zeilen* gehad offi de voor de maatschappij zeer voor delige conversie-transacties uit te voe ren. In hoeverre er dit jaar nog een extra aflossing van obligaties door het concern zal geschieden, moet, in het licht der jongste ontwikkeling, worden afgewacht. "pvE OVERIGE internationale aandelen waren eveneens niet veel veranderd. Slechts cert. Unilever moesten enkele punten prijsgeven tengevolge van bui tenlandse ruilorders. Van Philips ging bet gerucht, dat een grote Argentijnse order zou zijn geboekt, maar het koers peil werd er weinig door beïnvloed, hoe wel het publiek toch wel wat orders had gegeven. Cultuurwaarden lagen verwaarloosd ln de markt en de hausse van vorige weken is omgeslagen ln een lichte baisse. De berichten uit Indonesië zyn niet opwek kend. Het verslag van de president der Javasche Bank heeft tot een gereser veerde houding van het publiek geleid. Indonesië leeft ver boven de draagkracht de gemeenschap en noodzakelijk ls het. aldus genoemd verslag, dat de 7-urige werkdag wordt afgeschaft in het rme land en dat meer buitenlandse steun wordt verkregen. Het is ernstig te betreuren, dat de Indonesische autoriteiten de buitenlandse hulp niet meer stimuleren. Het verslag der Nat. Handelsbank merkte op, dat er onzekerheid is op belastinggebied, de transferkwestie, wat betreft sociale zaken, het kort de directie van deze bank toonde zich weinig optimistisch gestemd. De Ned. Ind. Suiker Unie (NISU) klaagde in het verslag erover, dat de on gebreidelde acties der vakverenigingen de stabiliteit van het bedrijf ondermijnde, verder over de moeilijkheden om Neder landse werkkrachten in het land te krij gen, terwijl inlandse krachten met vol doende scholing onvoldoende aanwezig rijn. Dergelijke moeilükhcden kunnen uiter aard het buitenlands kapitaal niet aan moedigen, evenmin als de redevoeringen in president Soekarno. Door berichten inzake nieuwe stakin- en 37 grote tentet gen werd de terughoudendheid nog gro ter. De koersteruggang bleef echter tot dusver beperkt. De obligaties van Indische gemeenten lagen flauw in de markt. Het uitblijven van de uitloting der obL Soerabaia, wel ke uitgesteld werd, doet hieraan geen goed. de handel beperkt. Bü vele fondsen ziet men de koers „gedaan en bieden" geno teerd, hetgeen wyst op voortdurende vraag. De dividendverhoging door de By en- korf van 6 op 8 pet leidde tot een koers- stüging voor deze aandelen. Eveneens werden gevraagd de aand. Cartonfabriek Scholten. in verband met de herkapitali satie van 50 pet Hoeks Machinefabriek daarentegen werden aangeboden, nadat de directie het gerucht over een komende herkapitalisatie had tegengesproken. Scheepvaartaandelen bleven vrijwel onveranderd, ondanks het bericht inzake een lichte verbetering 'op de vrachten- Op de beleggingsmarkt werd de vaste stemming gehandhaafd. De nieuwe pet Staatslening noteerde omstreeks 1% pet boven de uitgiftekoers. Nog nimmer heeft een emissie van staatsobli gaties zoveel inschry vingen tot zich ge trokken als ditmaal. De lening werd on geveer 6-maal o vertekend. Wel een bewys hoe ruim de geldmarkt op het ogenblik is. Hoewel risicodragend kapiatla wel enigszins in ruimere mate voorhanden is, blijft de tegenstelling tot de hoeveelheid risicomijdend kapitaal toch wel groot De traagheid der aanpas sing van het rendement op aandelen en vaste rentedragers is opvallend en moet o.i. mede worden toegeschreven aan d® voorzichtigheid, waarmede men de voor uitzichten van het zakenleven beschouwt. Overigens dient men in aanmerking te nemen, dat de beleggingslichamen alj levensverzekeringmaatschappijen, spaar banken e.d. hoofdzakelyk zich beperken tot obligaties. Koningin op het Loo tót einde van deze maand De Koningin zal tot het einde van deze maand met de jongste twee prinsessen op Het Loo verblyven. De Prins zal de volgende week enkele dagen naar Het Zoute in België gaan en aldaar het in tern concours hippique bij te wonen. Op 31 Augustus zal de gehele koninklijke familie in paleis Het Loo verenigd zü» om de verjaardag van Prinses Wilhelmina gezamenlyk te vieren. Eerste schip met goede ren naar Griekenland Rode Kruis heeft al f 65.000 bijeen gebracht Er is tot nu toe 65.252.27 binnenge komen op girorekening 777 van het Ne derlandse Rode Kruis voor de hulp aan Griekenland. Het vorige bedrag was 55.511.77. Het Rode Kruis zal nog twee ton koffie kopen, die spoedig na de aankoop naar Griekenland zullen worden verstuurd. Met het ».s. Jupiter van de KNSM is vanmorgen uit Amsterdam een zending hulpgoederen vertrokken. De zending omvat 1800 dekens, partüe» zeep, babyvoedmg, gecondenseerde mém

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3