Jlicuwo £ciiisd)c Courant Ontwikkeling der weerkunde In Marokko dreunden 41 schoten ter ere van de nieuwe sultan De afzetting heeft deining verwekt in Arabisch-Aziatische landen Koningin bezocht S.L.E.M. in Waalwijk Er is nog geen einde aan de Franse stakingen De Sjah is uit Bagdad in Teheran aangekomen Wist U Goede bedoelingen niet voldoende VAMI-IJS j-f3 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,per maand; f 0,47 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcli li gfirbfroeti tngn h<rt ln tcgtieaspoet* Vier ©n dertigste jaargang No In en om de Islam In de troonzaal van het paleis te Rabat heeft de 103-jarige Marokkaanse grootvizier, terwijl een duizendtal Marokkaanse hoogwaardigheidsbe kleders aanwezig waren, de nieuwe sultan uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk leider van het Franse protectoraat. Vandaag komt hij per spe ciale trein in de hoofdstad Rabat aan, om zich te vestigen in het keizer lijk paleis. Over juichend Marokko dreunden gisteren 41 saluutschoten. In Marokko en Casablanca, welke laatste stad het bolwerk is van de na tionalistische Istiqlal-beweging, was het rustig, maar te New York heeft het Aziatisch-Arabische blok besloten, onmiddellijk de Veiligheidsraad te verzoeken, in de Marokkaanse crisis in te grijpen. Onder deze omstan digheden is sultan Mohammed Ben Moulay Arafa zijn nieuwe regering begonnen. Het Franse ministerie van Buit. Zaken deelde mede, dat de troonsbestijging van de nieuwe sultan betere betrekkingen zal inluiden tussen Frankrijk en Marokko, ten doel hebbende de democratisering van het gebied. toe hebben zich slechts kleine incidenten voorgedaan. Zo werd in Casa blanca een politieman door een Marok kaan met een mes aangevallen, waarop het vuur geopend werd De Pasja var ISefrou, Si Bekkai, heeft bij de groot vizier zijn ontslag ingediend, van oor deel zijnde, dat de wettige sultan op ge welddadige wijze was verwijderd en hi. geen regering wenst te dienen die hü al* illegaal beschouwt Bij de plechtigheden, die gisteren aar de graftombe van Mohammed, te Mek ka, door de bedevaartgangers werden gehouden, heeft president Naguib. Allah in een gebed verzocht de Marokkanen te wreken. Naguib had Vrijdagmorgen, aldus Reuter, vóór hu zich naar de graf- tombe begaf, vernomen, dat de* sul-tan van Marokko was afgezet. In Cairo klaarde de vice-rector magnificus de Mohammedaanse universiteit, i aanleiding van de gebeurtenissen Marokko: „De kruistochten duren voort, het Westen vervolgt zijn strijd tegen de Islam". Hij betoogde, dat de Mohamme danen in Noord-Afrika door de Fransen en in Egypte. Perzië en Pakistan de Engelsen worden vervolgd. Da: dienen de Mohammedanen zich te enigen en moeten zij zich vrij m van de bezetting der Westelijke lanaen. Zoals reeds gezegd, wordt door ne' Arabisch-Aziatische blok aan de Veilig, heiosraad verzocht, de Marokkaanse kwesUe aan te snijden. Dit besluit wera. volgens de afgevaardigde van Syrië, met algemene stemmen genomen, in de wan delgangen van het gebouw der Ver. Naties wordt gefluisterd, dat de zestien landen de Assemblée. momenteel bueen voor de bespreking van het Koreaanse probleem, eveneens zullen verzot Marokko od de agenda te Diaa Engeland heeft reeds bekend gemaakt. Frainikryk in deze zaak te zuilen steunen, waar men een Brits voto in de Veilig heidsraad vreest. Wij hadden reeds melddat Frankrijk niet zal toet. dat de V.N. zich met de Marokkaanse problemen bemoeit, aangezien dit een r| „binnenlandse aangelegenheid" is. Od een persconferentie heeft de Syriër. Zei Neddin. verklaard, dat de Arabisch- Aziatische groep van zestien landen bij de V.N. het volk van Marokko ln zUn r. i strijd voor vrijheid tot het bittere emoe zal blijven steunen. Juin naar Marokko? Zoals men weet, is de sultan naar Corsica verbannen, maar in Paryse kringen meent men. dat het verblijf van de sultan op Corsica slechts een tijdelijk i karakter zad. dragen. Nu Frankrijk na ae onttroning van sultan Sidi Mohammea Mn Ben Joessef van plan is, om geheel nieuwe wegen in te slaan bij het be talt stuur van het protectoraat, gaan er ge ruchten, dat de -huidige resident-gene- i raai van Marokko, dus generaal Guil- laume, van zijn post zal worden onx- sten' heven. In dort verband wordt als zijn op- ERS volger de naam van maarschalk Juin ïSM) Senoemd. die reeds eerder resident in Marokko is geweest, en voornemens is tegen het einde van dit jaar zUn 10 functie bij de Shape als opperbevelheb ber der Geallieerde strijdkraohten in Midden-Europa neer te leggen. h-i Van Franse zijde wordt er nog op gewezen dat de nieuwe sultan een typi- 6Che figuur is van traditie, religieus. en bescheiden in zijn levenswijze. Men neemt aan. dat hij de sympathie heeft van de Marokkaanse plattelandsbevol king en dit verklaart, waarom het ont tronen van de ex-sultan met zo weinig I vijandige reacties mogelijk is geweest. Wij voegen hieraan toe, dat driekwart der bevolking van bijna 10 millioen zie len, zwervende bergbewoners en stam men uit de vlakten zijn, aanhangers van de Pasja van Marrakesj Deze mensen stellen in het algemeen weinig belang in de nationalistische campagnes der mid denklassen van Casablanca en andere grote steden. Uiteraard interesseren zij zich ook niet voor de oproeping der communistische partij, die haar aanhangers heeft onder een zeer verarmd stadsproletariaat. De arbeidersbevolking van de steden kan op een millioen worden geschat. De conr. van Reuter, Harold King, concludeert, dat het optreden der Fransen tot dusver meer opwinding heeft veroorzaakt in Parijs dan in Marokko! Hel drama in Casiricum Slachtoffer van moord gecremeerd Het stoffelijk overschot van de 23-jarige Miriam Tingen uit Amsterdam, die Maandagochtend j l- in de duinen tussen Castricum en Bakkum door haar vriend werd doodgeschoten, is gistermiddag onder grote belangstelling in Westerveld gecremeerd. De sobere plechtigheid, waarbij op zoek van de vader, de heer F. G. Tingen uit Amsterdam, een leidende figu de Nederlandse blindenwereld, niet werd gesproken, werd bygewoond door fami lieleden, vrienden en kennissen, onder wie zich vele blinden bevonden. In de aula las de blinde ds J. Wit, pre dikant van de Waalse gemeente tf megen en penningmeester van de Neder landse Blindenraad, uit Brailleschrift twee vertaalde gedichten van Rainer Maria Rilke voor. De met bloemen bedekte kist daalde daarna onder orgelspel Ook namens de familieleden dankte de vader tot slot voor de belangstelling. Jongen door ontploffend projectiel gewond In het gehucht Ospel onder de ge meente Nederweert vond de 8-jarige jongen K. een granaat, die 'n overblijfsel was van de knjgsgebeurtenisen in streek in 1944. Het projectiel ontplofte, waarbij de jongen een duim geheel er twee vingers gedeeltelijk werden afge rukt. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis overgebracht Een fantasierijk avondschoentje, in de vorm van een pauw, ontlokte Ko ningin Juliana gistermiddag een glimlach op de tentoonstelling Schoenen, Leder en Mode 1953 (S.L.E.M.) te Waalwijk. Het schoentje werd aan H.M. getoond door de fabrikant Meys. Voor Prinsesjes werden schoentjes en tasjes ten geschenke meegegeven Na haar bezoek aan de Amercentrale Geertruidenberg heeft Koningin Juliana zich gistermiddag begeven naar de inter nationale tentoonstelling Schoen, Leder, Mode 1953 (SLEM) te Waalwijk. In het restaurant gaf burgemeester J. P. L. M. Teijssera een kort overzicht van de betekenis en groei van de schoen- en lederindustrie in Waalwijk en omstreken 1903-1953. De Koningin bezocht hier- liverse stands In de expositiehallen. In het restaurantpaviljoen werd thee ge serveerd. De Vorstin onderhield zich hier met enkele leden van het dagelijks be stuur en hoofdbestuur der tentoonstelling enkele burgemeesters uit de Langstraat Na de twee laatste expositiehallen te hebben bezocht, waar ook een volledige Ondanks voorlopig accoord De communistische vakbond blijft tegenwerken bakkers leggen het werk neer De oproep van de niet-communistische Franse vakbonden, het werk bij de P.T.T. te hervatten, is slechts gedeeltelijk op gevolgd. Men verwacht echter, dat van daag meer stakers het werk zullen hervatten. Zoals wij in een deel onzer edities reeds hadden gemeld, is een voor- lopig accoord bereikt tussen de regering en de niet-comimunistische vakbonden over de voorwaarden weer aan de arbeid te gaan. Tengevolge van de communisti- I sehe aotie- wordt er toch nog gestaakt. Er kwam zelfs een nieuwe staking bij: i arbeiders in de bakkerijen hebben op- dracht gekregen, voor drie dagen het wat: Werk neer leggen. Het is nog niet be- kend, hoeveel communistische arbeiders *0- ean de staking gehoor zullen geven, er- Zowel de R. Katholieke als de socia- ircjt listische vakbond hebben aangedrongen op een spoedige bijeenroeping van de len. Nationale Vergadering. Vanmorgen zou ens het bureau van de Nat Vergadering bij- i ik een'comen om de terugroeping, waartoe ook 223 afgevaardigden een verzoek heb- i ze ben ingediend, te overwegen, lob Intussen stelt de opsporingsdienst van ide Franse spoorwegen een onderzoek in naar twee gevallen van sabotage. In het e k ene geval werden signalen in onveilige ens stand vastgezet; in het tweede geval werd de sleutel van een wissel-beveili gingssysteem gestolen. Een langdurige stremming van het toch al zo zwaar ge troffen, spoorwegverkeer was in beide gevallen het gevolg. Spiritusfabriek vrijwel stilgelegd door explosie In de Zuldaiederlaimdse Spiritusfabriek te Bergen op Zoom is dezer dagen explosie ontstaan irn een ketel van geveer 10.000 kg. Het gevaarte werd zijn fundamenten gerukt en door de zol der van de eerste verdieping geslingerd, waarbij zware leidingen en ijzeren bal ken afknapten. Een der arbeiders, de heer Snoeyers uit Bergen op Zoom, kreeg een straal loog over zijn voeten en moest in het ziekenhuis opgenomen worden. Het bedrijf ligt door deze ont ploffing vrijwel stlL Gedurende de oorlog op Korea heb ben 105.625 van de 750.000 Amerikaanse soldaten onderscheidingen ontvangen. Bovendien zijn 2056 Zuid-Koreanen en an dere geallieerden door de V.S. onder scheiden. sohoenfabriek in werking was, werd H.M. door Rietje Teijssen, een dochtertje van de burgemeester, voor elk der Prin sesjes een paar schoentjes en een tasje aangeboden. Om omstreeks half zes liet HM. het tentoonstellingsterrein. Op uitdrukkelijke wens van HM. i tentoonstelling tijdens het bezoek ge opend geweest, opdat zij zich daar ge woon onder het bezoekend publiek zou kunnen bewegen. Aan de burgemeester van Waalwijk verklaarde de Koningin versteld te staan over wat Waalwijk hier gepresteerd had. Dat deze tentoonstelling zo groots was opgezet, had zij niet ver- Ha ruim een half jaar: Virgo vlotgesleept bij Vlieland Het ongeveer 5000 ton metende Zweed se schip Virgo, dat in de rampnacht was vastgelopen op de Vliehors bij Vlieland, vanochtend omstreeks zes uur vlotge sleept door de sleepboten Holland, Zuid en Stortemelk van de rederij Doek- op Terschelling. Het lag aanvanke- in de bedoeling de Virgo naar Am sterdam te slepen, maar wegens de slechte weersomstandigheden werd het schip naar de rede van Terschelling gebracht. De buitengewone aandeelhouders vergadering van de N V. ZUID PREAN- GER RUBBERMAATSCHAPPIJ heeft zioh verenigd met het voorstel tot uitwis seling van aandelen met de N.V. Ke- manglen en de N.V. Soember Kareng. De Ouden wisten het reeds: de volksgunst is veranderlijk. Hoe kort geleden is het nog slechts, dat de grote massa van bezeten Perzen gilde, dat de Sjah aan de galg moest. Het werk van premier Mossadeq. Op deze foto ziet men, hoe eenzelfde wraakzuchtige me nigte de woning van ex-premier Mossadeq in brand heeft gestoken en z\jn matras in vlammen opgaat. Wankel is de volksgunst! Nederland stelt voor: Wijziging Handvest der Ver. Naties Poging vetorecht te wijzigen? Nederland heeft gisteren de Ver. Na ties voorgesteld, dit jaar een aantal wij zigingen in het handvest, dat in 1945 werd opgesteld, in studie te nemen. Ne derland verzocht dit voorstel op te ne men op de agenda voor de komende zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, die op 15 September zal beginnen. Men verwacht, dat op een eventuele algemene conferentie een. ernstige poging zal worden ondernomen om het veto recht der grote mogendheden te wijzigen. In een memorandum, dat bij het Ne derlandse verzoek was gevoegd, wordt het voorstel gedaan een algemene con ferentie ter herziening van het handvest, In 1955, zo niet eerder, bijeen te roepen. Het voorbereidende werk voor de con ferentie zou kunnen worden verricht door de secretaris-generaal van de Ver. Naties en door individuele leden. Volgens Nederland zou elk lid zijn voorlopige mening over mogelijke wijzigingen kun nen geven en voorstellen Indienen. Prinses Margaret werd 23 jaar De Engelse prinses Margaret, de zuster /an Koningin Elizabeth, is gisteren 23 jaar geworden. Evenals andere jaren, vierde zij ook deze verjaardag met de leden van de koninklijke familie op Bal moral Castle, de Schotse residentie. De prinses geeft er de voorkeur aan. deze dag in Schotland door te brengen; zij is er trots op, sinds Koning Karei I (1600) het eerste lid van de koninklijke familie te zijn, dat boven de Engels-Schotse grens werd geboren. Hef Perzische volk bereidt hem een glorieuze intocht in de versierde stad "PiE SJAH VAN PERZIë vertrok vanochtend met zijn eigen vliegtuig uit -L' Bagdad naar Teheran, waar hij inmiddels is gearriveerd. De geruch ten, dat de Sjah van plan was'nog een week in Bagdad te blijven, zijn dus niet bewaarheid geworden. Teheran is in feeststemming. Alle leuzen van de verjaagde regering-Mossadeq werden van de muren verwijderd en overal prijkt nu „leve de Sjah". Groen-wit-rode vlaggen geven aan de straten en pleinen een feestelijk aanzien. Houten triomfbogen werden ge bouwd in de straten, die leiden van het vliegveld naar het centrum der stad. Electrische lampjes vormen de zinnen „welkom voor onze Sjah". Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, heeft generaal Zahedi uit het gebied langs de Iraakse grens twee eenheden, ieder bestaande uit 30 gevechts wagens, naar Teheran laten overkomen. Gisteren arriveerde het K.L.M.-toestel, waarin de Sjah gezeten was, op het vlieg veld van Bagdad. Vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht escorteerden hef K.L.M.-toestel. Langs de weg, die de Sjah met zijn gevolg door de stad nam stonden duizen den mensen, die hem toejuichten. Kort voordat hij per auto, geëscorteerd door motorpolitie, naar de benedenstad Bagdad ging, vertelde de Sjah aan verslaggever, nog niet te weten, of Mos sadeq ter dood veroordeeld zal worden. Hij zeide: „Mossadeq is een slecht man. die maar één ding in zijn leven wenste, macht ten koste van alles. Om dit te bereiken was hij bereid, het Perzische volk op te offeren en hij slaagde er bijna in." De Sjah verklaarde voorts, dat alle verraders berecht zullen worden. Daarna zal een nieuw kabinet worden benoemd en zal hij confereren met de ambassa deurs van de Westelijke landen. In dit verband maken wij melding een A.F.P.-bericht, dat Amerika de kenning van de regering-Mossadeq heeft ingetrokken, toen de Sjah uit het land vluchtte. Dit is aan Mossadeq Dinsdag j.l., een dag vóór de staatsgreep Zahedi, medegedeeld. Agenten van Zahedi hebben nog drie vooraanstaande assistenten van Mossa deq gearresteerd. De Perzische gezanten in Brussel en Parijs hebben ontslag ge- omdat zij de regering van Zahedi Frank C. Grismer legt de eed af, na zijn benoeming tot hoofd van de missie Nederland van het bureau voor Buitenlandse werkzaamheden, voor heen M.S.A. De heer Grismer, een 56-jarige zakenman uit Cleveland (Ohio), zal over een week of drie in Den Haag aankomen om zijn nieuwe werkzaamheden te beginnen. H\j volgt, zoals gemeld is, Clarence Hunter op, die deze functie op 30 Juni heeft neergelegd. DAT de bond Heemschut 4 Sept. te Sit- tard zyn algemene ledenvergadering houdt. DAT de Utrechtse rijtuigpoetser der Ned. Spoorwegen G. H. de Vreede in de trein de portefeuille vond van de 45-j. Amerikaanse zakenman S. C. v. Vulpen, die tijdelijk in Hilversum verblijft en hij van de eigenaar ruim 60 dollar (10 pet. van de inhoud) als beloning kreeg. DAT op 1 en 2 Sept. in de veehallen in Den Bosch de 21e Nat. Trekpaardenten toonstelling van de Kon. Ver. Het Ned Trekpaard gehouden wordt DAT door J. v. Kruchten in Konings bosch. gem. Echt (L.) een hamster gevan gen is, eén in ons land zéér zeldzaam dier. DAT ruim 30 Engelse historici een stu diebezoek aan ons land brengen, voor namelijk aan Limburg. DAT de doortrekking van de rijksweg Hoevelaken-Emmen van de Wakkerendijk tot aan de rijksweg Amersfoort-A'dam Maandag voor het verkeer wordt openge steld. DAT in Zelhem (Gld.) sedert 20 Aug. de 31-j. schilder Johan Herman Hoftijzer wordt vermist. DAT de ambtenaar van de buitenlandse dienst B. Kleyn Molekamp 30 Aug. als consul-generaal naar Barcelona vertrekt en de adj.-dir. bij het directoraat-generaal voor Buitenlandse Econ. betrekkingen J P. Engels, eind Sept. als handelsraad naar Pretoria gaat. DAT de Limburgse V.VV. opnieuw bij minister Beyen heeft aangedrongen op op heffing van het visum voor Duitsers bij bezoek aan ons land. DAT de A'damse eethuisjeseigenaar Nic. Kroese, de humorist Max Tailleur en de Zandvoortse tekenaar Piet Worm Vrijdag met de Nieuw Amsterdam voor 3 weken naar Amerika gaan, waar zij voor de te levisie optreden. DAT de raad van Deventer zich heeft neergelegd by het besluit van Ged Sta ten om de HBS-leraar, mr dr H. H. Schoemaker. die vanwege zijn betrekking door de raad geweigerd was. alsnog als KVP-raadslid toe te laten. DAT de bevrijder van Deventer, de Ca nadese brigade-generaal T. G. Gibson, gisteren met zijn vrouw en 2 zonen, een bezoek bracht aan de Canadese begraaf plaats te Holten (Ov.). DAT de gemeente Herkingen (Goeree- herstel 24.000 m2 gors en slikken heeft herstel 24 000 m2 gois en slikken heeft aangekocht. niet steunen. In Bagdad weigerde de Sjah de Perzische ambassadeur aldaar te ontmoeten, zodat ook die wel zyn ont slag zal krijgen. In Heidelberg (Duits land) hebben meer dan 50 Perzische stu denten gisteren een sympathie-byeen- komst gehouden voor de afgezette Mos sadeq. Vermelden wij nog, dat óók Hoessein Makki zich achter Zahedi heeft ge schaard. Mak-ki leidde onder Mossadeq de nationaiisa-tie van de Brits-Perzische oliemaatschappij, maar viel later in on genade. Eeuwenoud Egyptisch graan gedijde jN HET midden-Limburgse dorp Neer hebben twee landbouwers vorig jaar enige korrels eeuwen oud Osirisgraan afkomstig uit een Egyptisch Koningsgraf uit gezaaid. De eerste „oogst" is thans binnen. Dit Osirisgraan wijkt in groei wijze geheel af van de in Neder land geteelde graansoorten. Uit een korrel schieten vaak meer dan twintig halmen op, die op hun beurt elk verschillende aren dra gen. De opbrengst is dus veel gro ter dan die van de inheemse graan soorten. Het Egyptische graan is bovendien tevreden met lichte grond en heel weinig bemesting. Wel vraagt het meer werk van de verbouwer. Prins Bernhard in Het Prinsenhof Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs in „Het Prinsenhof te Delft. De Prins was vergezeld van zijn parti culiere secretaris dr de Graaff. Ongeveer aur heeft Prins Bernhard in het mu- vertoefd en liet zich rondleiden door de heren D. A. Hoogendyk en drs D H. G. Bolten, resp. voorzitter van de Stichting Oude Kunst- en Antiekbeurs en directeur van Het Prinsenhof. Dit weekeinde koud en buiig weer 0E DEPRESSIE. die ai,Ieren met regen over ons land trok, was vanmorgen bij de Zuidkust van Noor wegen aangekomen, aldus deelt De Bilt mede. De regen-hoeveelheden. die gisteravond gemeten werden, wa ren op sommige plaatsen zeer groot Zo werd b.v. te Leeuwarden 39 en te De Bilt 24 mm gemeten. Intussen bleef de luchtdruk op de gehele Noordzee laag. Het lage-drukgebied is gevuld met vrij koude en zeer onstabiele lucht, zodat er op uitgebreide schaal buien in voorkomen. In Engeland en ons land gingen deze plaatselijk met onweer gepaard. De krachtige Westelijke winden dra gen ertoe bij het weer een onaange naam karakter te geven. Aangezien de genoemde depressie dicht bij ons land blijft, is te verwachten dat het koude en buiige weer morgen zal voort- Een kleine aardbeving heeft gisteren gedurende drie minuten het dorp Glarus (N.O. Zwitserland) in opschudding ge bracht. Er werd nagenoeg geen schade aangericht ZON EN MAAN Zondag: Zon 5.36 tot 19 48 uur; maan 19.05 tot 3.23 uur. Maandag: Zon 5.38 tot 19.46 uur; maan: 19.24 tot 4.55 uur. Maandag V.M. TAE schrijver in het Duitse Protestantse maandblad Kirche o der Zeit willen wij nog even volgen in zijn betoog. Zijn belangwekkend artikel immers laat de kijk zien, welke vele mede-Christenen in Duitsland hebben op de verkiezingen, die straks, op 6 September, in hun land warden gehouden. Uit zijn artikel hadden wij reeds op gemaakt, dat in Duitsland vele ge meen'.zieden in deze weken aan hun predikant vragen, hoe ze zullen moeten stemmen. Hij begint voorop te stellen, dat deze mensen niet zonder antwoord mogen worden gelaten, integendeel, want deze mensen verwachten juist van de kerk een antwoord, dat zakelijk verantwoord is en ndet door allerlei belangen wordt ingegeven. En hy voegt er aan toe: Hoe moeten we ons eigenlijk om dit ver trouw/ schamen, daar wij (de kerk) dit vertrouwen nauwelijks verdiend In die vragen om advies in de ver kiezingsstrijd ziet hij zelfs nog iet» meer. Want hij proeft er het verlangen in naar een advies dat niet maar, men selijk bekeken, verantwoord is, doch dat op de een of andere manier ook een geestelijke grond heeft. En door dat te constateren, schrijft hij, zyn we by de kernvraag aangeland. TAAVRNA gaat de schrijver ln dit Duitse Protestantse maandblad in op het standpunt, dat de geboden Gods wél algemene richtlijnen bevatten voor het politieke leven, maar dat ze niet ais het ware met een handleiding in de wereld lijke orde in mogen grijpen. Volgens deze opvatting mag de kerk niet een bepaalde politieke conceptie goei of verkeerd houden. Ze kan alleen maar een beroep op het geweten doen. doe dat ze zich keert tegen „de oude Adam", die zich altijd nog wel achter onze vaak fraaie vertogen ver bergt. Doet de kerk echter méér, aldus deze opvatting, treft ze als het ware zelf politieke beslissing, dan overschrijdt zU haar bevoegdheid. Tegenover dit standpunt vraagt de schrijver zich af. of hierbij geen schei ding wordt gemaakt tussen geweten en handelen. Want betekent deze opvatting niet. dart we al zuiver staan wanneer we van goede bedoelingen bezield zfjn? God echter, zo vervolgt hij. God vraagt meer dan onze goede bedoeliin- gen. HIJ vraagt van ons gehoorzaamheid. En dan herinnert de schrijver aan hert woord van Jezus, dart de mens aan de vruchten gekend zal worden. Onze be doelingen hebben in zichzelf geen waar de. wanneer ze niet in ons handelen uit komen. TAAAROM is de schrijver ook van '-'mening, dat de kerk niet alleen een boodschap heeft voor het geweten van de maar dat ze ook iets te zeggen heeft met betrekking tot onze activiteit, ook op het gebied van de politiek. Met andere woorden: de kerk mag het aar niet zonder meer aan het geweten m de mens overlaten, daarbij als enige els stellend, dat die mens zijn geweten in zuiver bewaren zal. Dat betekent intussen volgens de schrij- •r niet. dat de kerk zich nu maar met alles op politiek terrein moet gaan be en. Hij maakt dan een opmerkelijke beperking. Hy wil, dat de kerk spreken keren en er niemand te vinden is. die het >or deze mensen in ernst wil opnemen- Uitemdelyk. zo schrijft hij, is het de liefde, die de politieke verantwoorde lijkheid van de kerk in het leven roept die deze verantwoordelijkheid tegelijk begrenst. yO is het volgens de schrijver nu ook met de verkiezingen op 6 September n Duitsland. By die verkiezingen gaat het m feite om het grote conflict tussen Oost ;n West. Die vraag is het, die heel het politieke, sociale en culturele leven be- En dan constateert de schryver, dat ook Duitsland de kloof tussen Oost en West steeds groter wordt. We drijven, vreest hij, stuurloos in de richting van de cata strophe, waarin, naar zijn overtuiging, wraak en vergelding hoogüj zullen vieren. Onder zulke omstandigheden mag daarvan is hy overtuigd de kerk niet blijven toezien en mag zij de gang zaken maar niet aan de beroeps politici overlaten. De kerk mag zich niet neutrale positie aanmeten. Hierom gaat het in feite: kunnen we nog met onze buren in vrede leven dan wel niet? Welk advies deze schryver dan door de kerk aan de gemeenteleden wil doen geven? Het blykt dit advies te zijn: geeft tern aan die party en aan die candi dates die zijn vóór de „ausgleich" tussen Oosten en Westen, die dus zyn voor een regeling tussen Oost en West en die. voegt r aan toe, alles vermijden wat ue spanning zou kunnen verhogen. Hoe de schryver dit standpunt argu menteert daarop willen wy in een slotartikel nog nader ingaan. HET WEER IN EUROPA Weerrapporlen van hedenmorgen 7 nor: f S H Z)! geh. t windstil Nog enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt f met enkele buien. H-er en daar mert onweer. Overdag iets minder koud. Aanvan kelijk krachtige, aan de kust nu en dan harde, later _t afnemende wind tussen Noord-West en Zuid-West. (Opgemaakt om Uen uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1