Vele artikelen in Rusland slecht en peperduur Levensstandaard ver beneden die van armste groepen in het Westen Een volksstemming beslist over toekomst Kasjmir Duitse Kerk zonder politieke ascese Nederlanders in Korea voelen niet voor graafwerk Ruim 4200 ha ontrukt aan de macht van de zee Een pleidooi voor belastingvrij reserveren DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA - 21 Aan Oefening Mariner neemt half millioen deel 4 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 f> Theorie en werkelijkheid OP 29 MEI 1.1. citeerde de Moskouse Prawda in een artikel, getiteld „Sowjet Handel en Productie", Marx als volgt: „In een maatschappij gebaseerd op armoede hebben de armzaligste artikelen het fatale voor recht om te dienen voor de consumptie van de grote massa der bevolking". „De Sowjet-handel", aldus schreef Prawda, „is door zijn aard en zijn functie kwalitatief anders dan kapitalistische handel.... De Sowjet - consument wenst geen artikelen te kopen van inferieure kwaliteit". Als zulke inferieure artikelen op de toonbanken verschenen, dan vonden zij geen kopers. Maar toch, aldus Prawda, kwamen er nog altijd inferieure artikelen in het handelsverkeer terecht, en de handels-organisaties in- plaats van ze te verwerpen, boden ze te koop aan. Hoe waar deze laatste uitspraak is. blijkt wel uit een paar citaten uit de Sowjet- pers. Op 23 Mei LI. sohreef Prawda Ukrainy, dat de lichte en plaatselijke industrieën „onafgewerkte en inferieure artikelen af- Óeverden, zeggend, dat zij van superieure kwaliteit zijn". Op 22 Mei LI, berichtte Veohemaya Moskwa, dat artikelen van „verouderd model en inferieure kwali teit" zich hadden opgehoopt bij de han dels-organisaties en nu zouden worden uitverkocht. In Moskou weigerden de mensen nu ar tikelen van slechte kwaliteit, maar in de provincie, waar er geen andere winkels zijn, moeten de mensen kopen wat ze krijgen kunnen, vaak met ellendige ge volgen. Op 4 Juni LI. citeerde de Prawda een brief van een arbeider te Yelebuga, I, M. Kuronef, waarin deze zich als volgt beklaagt: „Ik kocht een paar rubberlaar zen, vervaardigd door de Industrie Com binatie van het Sverdlowsk District der stad Kazan. Na een paar dagen spleten de (laarzen en deze leken wel zeven". „Praw da" beschreef ook de sigaretten, vervaar digd door de Kazan Tabaks Fabriek en die „na één trek" opgebraand zijn. Op 28 Mei LL cntiseerde Izwestia de locale en coöperatieve industrieën van de Groot Russische S.F.S R. wegens achter lijkheid en het vervaardigen van goede ren van slechte kwaliteit. De meubel industrie bleek de ergste zondaar, maar de ondernemingen, die voertuigen voor paarden-tractie maken, waren geen haar tje beter. Op 11 Juni gaf de „Iswestia" een ver- Slag van de zitting van de Moskouse Stads Sowjet, waar de vice-voorzibter van (het Executieve Comiité, N. P. Fixyubin, zeide: „Ondanks de algemene toename der produotie onzer locale en coöpera tieve industrieën, blijft tooh de kwaliteit en de verscheidenheid der goederen ach ter bij de eisen der bevolking. Wij heb ben weliswaar een grote voorraad goe deren, maar terzelfdentijd is het moeilijk om een costuum te vinden, een jas of een paar schoenen, zoals men ze graag zou jwillen hebben, en het is moeilijk om goede, maar goedkope meubels te kopen tof huishoudelijke artikelen van welke sard. ook". Kinderkleding was in het bijzonder schaars en slecht. „Kleren en hoofddek sels voor kinderen zijn van primitieve samenstelling, tmaiken geen goede indruk, zo ös ook het ondergoed en de schoenen. Er is maar heel weinig speelgoed en dat is van buitengewoon slechte kwaliteit". De industriële ondernemingen waren voor dit alles verantwoordelijk, omdat (hun leiders „geen rekening houden met de behoeften der bevolkingWanneer zij nieuwe artikelen gaan produceren, dan doen zij dat alleen als dde artikelen ge makkelijk te vervaardigen zijn". Deze citaten zijn willekeurig gekozen «it de Sowjetbladen van de laatste tijd. Klachten over prullige en schaarse ver- bruiksgoederen gaan hand in hand met klachten over nieuw gebouwde woonhui zen. Op 9 Juni IJ. schreef Izwestia: „De Sowjet-bevolking vraagt met recht om huizen van behoorlijke kwaliteit Niette min overtreden de bouw-organisaties op grove wijze de staats-voorschriften en leveren slecht werk af". Zo hadden bij voorbeeld in Pskof enige bouwonganisa- ties nieuwe huizen verhuurd in onafge werkte staat In het merendeel dier hui zen was geen badgelegenheid. Het was ook onmogelijk om een telefoon aan te brengen. De binnenplaatsen waren opge hoopt met rommel, die de bouwers had den laten liggen Wij zouden tot ln het oneindige kun nen voortgaan Hier ligt het verschil tus sen het leven in het Westen fen in de So wj et-Unie. De Sowjet-arbeider kan misschien wel een loon ontvangen, dat te vergelijken is met dat van de arbeider in het Westen, maar hij moet fantastisch hoge bedragen uitgeven voor het verkrü- goederen, waar een Westerse ar beider niet naar zou willen kijken Het gevolg is een levensstandaard, die onein dig veel lag r ligt dan die van de arm ste groepen in het Westen. Sinds de dood van Stalin heeft het regime van Malenkof pogingen gedaan de levensstandaard te verbeteren en betere verbruiksgoederen" en zelfs van importgoederen Doch te oordelen naar de het begin geciteerde uitspraak van Marx, kan men toch zeggen, dat de Sowjet-maatschappij is gebaseerd op ar moede, en dat is waarom grote delen der bevolking tevreden moeten zijn met arm zalige artikelen. Bus maakte salto, reed toch door De dijk te Ridderkerk, ter hoogte van Huis ten Donk, is niet breed en twee autobussen kunnen elkaar met moeite passeren. Dat onder vonden twee bus-chauffeurs gis teravond, toen de dijk bovendien door de regen glad was. De chauffeur van de RAGOM-bus, die uit de richting Rotterdam kwam, voelde de bus wegglijden en tenslotte duikelde de wagen van de d\jk. De bus maakte een slag over de kop, maar kwam keurig op de wielen beneden aan de dijk terecht, zodat hij kon door rijden. Van de inzittenden werden er zes lichtgewond, aldus het Alg. Dagblad. Accoord te New Delhi bereikt Premier van Pakistan politiek is een kwestie van „geven en nemen" VOLGENS EEN te New Delhi uitgegeven Indisch-Pakistaanse bekend making, hebben India en Pakistan overeenstemming bereikt over het, eind April 1954, benoemen van een administrateur, die tot opdracht zal krijgen, voorbereidingen te treffen voor het houden van een volksstemming in Kasjmir, Zulks ter bepaling van de toekomstige status van dit omstreden gebied, waar de laatste weken weer deining was ontstaan. militaire en voor Hindoes) bepleitte Pakistan op dte grond terecht aanhechting van Kasji (Vervolg van Pag. 1) ■f^OOR deze taak staat nu, aldus de schrijver, in Duitsland ook de Chris telijke gemeente, of de staatsvorm die we hebben ons schikt dan wel niet. Hij voegt daaraan de opmerkelijke woorden toe, idat de evangelische kerk helaas het hare ïieeft gedaan om het Duitsland van Wei- mar te ondergraven, doordat vele predi- 'kanten het hunne deden om de par lementaire instellingen van dat Duitsland belachelijk te maken, waartegenover zij tuin voorkeur voor een autoritaire staats vorm niet onder stoelen of banken staken. Daarom ziet hij in de strijd, die de kerk te voeren heeft gekregen, een gericht Oods, dat ze verdiend heeft. Tot het wezen nu van een parlemen taire staat behoren de verkiezingen. Daarbij is niet beslissend, of we de ma nier kunnen toejuichen, waarop de ver kiezingsstrijd gevoerd wordt. In een slech te democratie hebben we evengoed onze Verantwoordelijkheid, misschien nog wel meer dan in een goede. Wanneer we „ja" zeggen tegen de staat <0ie God ons gegeven heeft, dan moeten Wve bereid zijn de zwakke zijden en de keilen van het stelsel op de koop toe te ^Bovendien, zo voegt de schrijver er eer lijk aan toe, kunnen wij, Duitsers, weten, dat het niet alleen de democratie is, die haar zwakke kanten heeft. Een verkie zingsstrijd zal nu eenmaal altijd vrij ste vig gevoerd worden. Maar dat mag voor de kerk geen reden zijn, de Christenen tegen hun politieke plichten op te zetten. HEEFT de schrijver van dit artikel in Kirche in der Zeit aldus zijn lezers niet in het onzekere gelaten, dat een Christen, ook als Christen, allerminst on verschillig mag staan tegenover het staats leven, uit het vervolg van zijn artikel blijkt wel, dat ln Duitsland vele Christe nen in deze dagen hun predikant om advies vragen, hoe zij straks hun stem hebben uit te brengen. Het is alweer belangwekkend, hetgeen hij in verband daarmede heeft op te mer ken. Maar dat bewaren we voor een vol gend artikel. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: W W Zijlstra en D A M Berentzen, Arnhem; M de Jong en u Her- weijer, Dordrecht; Ir F P v Groningen en L E Metaal, Velsen-Noord; I E Qulntus Bosz en W J Ph van Mens, Utrecht-Bilthoven. BEVALLEN: mevr Hulsman-Krijn. Breda; mevr v Luyk-De Wolf, dr R di mevr Tanzer-Weller. zn R'dam; mevr Rom- pelman-Mljnlief, zn Tilburg; mevr Bergsma- Bsse v Heemstra, dr A'dam: mevr Vegelir van Claerbergen. dr Kasteel Wisch Terborg. OVERLEDEN: L W Dekker. venhui: Ned. emigranten-echtpaar in Canada omgekomen Baron F. W. van der Borch tot Ver- wolde, oud-burgemeester der gemeente Buurmalsen, en zijn echtgenote wonend te Geldermalsen werden er dezer dagen telegrafisch van op de hoogte gebracht, dat nun zoon Willem Philippe, die in '48 naar Canada was geëmigreerd, door een ongeluk om het leven is gekomen. Nau welijks een half etmaal later bereikte hun langs dezelfde weg de mededeling van het verscheiden van de echtgenote, die door een hartaanval was getroffen. Twee zeer jonge kinderen blijven achter. Baron van der Borch, die 28 jaar oud werd, was in Canada in een landbouw- en een houtbedrijf werkzaam. Hij werd door een vallende boom dodelijk ge- Juist drie weken geleden waren de te Geldermalsen wonende ouders, wier enige andere zoon tijdens de oorlog door de Duitsers om het leven werd gebracht van een bezoek van drie maanden aan hun in Canada wonende kinderen terug gekeerd. andere deskundigen ingesteld, die taak zullen hebben de Indische en Pa kistaanse minister-presidenten van ad- te dienen over de voorbereidende maatregelen, welke zullen moeten wor den genomen, om een eerlijke volksstem ming, onder onpartijdig toezicht, in ge heel Kasjmir te doen houden. De bekendmaking werd uitgegeven, na ier dagen van besprekingen tussen Nehroe en Mohammed Ali. Premier Mo hammed Ali van Pakistan verklaarde te hopen, dat zijn besprekingen met pre- Nehroe binnen het jaar een alge hele oplossing van het vraagstuk-Kasjmir tengevolge zouden hebben. Het valt moeilijk te voorspellen, aldus tekent Reuter hierbij aan, of India en Pakistan in de komende acht maanden overeenstemming zullen kunnen bereiken een te benoemen administrateur. (Reeds is de naam van de Birmese Hoge rechter Mjint Thein genoemd), doch de besprekingen te New Delhi schijnen in ieder geval een hartelijke atmosfeer te hebben geschapen. In de bekendmaking werd voorts ver klaard, dat zo spoedig mogelijk in Cal cutta een conferentie zal worden belegd, uitwerking van bijzonderheden van uitwisseling van enclaves in Cooch Behar (India) en Oost-Bengalen (Pa kistan). Mohammed Ali verklaarde voorts, dat hij waarschijnlijk later nog een bespre king met premier Nehroe zal hebben, ter regeling van resterende moeilijkheden. >i niet geheel bevredigd te zijn, doch bij onderhandelingen moest men altijd geven en nemen. Wij tekenen hierbij aan, dat in principe beide landen 't reeds vroeger eens waren volksstemming onder leiding van de Ver. Naties een oplossing voor Kasjmir kunnen bieden. India nam het stand zijn grondgebied. Echter, de vorst an Kasjmir is een Hindoe. In het najaar van 1947 stonden de Mo hammedanen van Kasjmir op tegen de Hindoe-Maharadja, die daarop de aan sluiting bij India proclameerde. India ging over tot bezetting van het betwiste De zaak is ten slotte voor de Veiligheids- raad gekomen. De resoluties, welke deze raad nam. bepaalden o.a. demilitarisatie Kasjmir en de voorbereiding plebisciet. Luit.-Kolonel C. M. Schilperoord, die kortgeleden het commando over Ned, Korea-detachement aan overste Knuist overdroeg, ontving gisteren bij zijn aankomst op Schiphol het Korea-kruis Voor Recht en Vrijheid. Met overste Schilperoord (midden) arriveerde ook de sergeant Van Ooyen die wegens opgelopen verwondingen repatrieerde. Hij ontving het kruis eveneens. Overste S. da Costa (links) overhandigde de eretekenen namens de Minister van Oorlog, ir C. Staf. Enthousiasme verdwenen Overste Schilperoord (terug in ons land) over tragisch verlies vlak voor bestand MIJN OPVOLGER, luitenant-kolonel C. Knuist, heeft een zware taak. Het is niet gemakkelijk om de Nederlandse oorlogsvrijwilligers in Korea, wie het verrichten van versterkingswerkzaamheden bij ontbreken van gevechtshandelingen weinig bevredigt, bezig en in de hand te houden. Dit zei luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, die tot voor enige weken com mandant van het Nederlandse detachement Ver. Naties is geweest en gis teravond, na 12% maand, met de K.L.M.-Constellation Tilburg uit Tokio op Schiphol terugkeerde. Toen de wapenstilstand was onderte kend, heerste bij ons niet geheel dezelfde stemming als bij de Amerikaanse troepen die uitgelaten waren van vreugde, ver telde overste Schilperoord In de laatste dagen voor het bestand zijn namelijk zoals men weet nog vijf Nederlandse mensenlevens verloren ge gaan in een frontpatrouille, die onder commando van luitenant Douma al drie de vijf aangewezen gevaarlijke pun- was gepasseerd, toen zij in een hin derlaag viel van vijftig jonge Chinezen, die haar onder krijgsgehuil met hand granaten bekogelden. De patrouillecom mandant en zijn plaatsvervanger werden dadelijk uitgeschakeld en het is mogelijk, dat de drie of vier minuten, die volgden, daardoor nog noodlottiger zijn ge worden. Slechts één man kon met ma chinegeweervuur antwoorden. De radio viel uit na nog bericht „contact" zonder verdere bijzonderheden te hebben ge seind. Dadelijk uitgerukte hulp onder luitenant Koesveld kwam te laat. Nachts keerden drie man van de ver ongelukte patrouille terug. Behalve de vijf doden waren er vier gewonden en twee vermisten. Het is heel moeilijk, dit drama precies te_reconstrueren. maar zulke dingen kunnen in de oorlog nu eenmaal altijd gebeuren". Wat de krijgsgevangenen betreft, her innerde luitenant-kolonel Schilperoord aan de terugkeer van soldaat Biever. Soldaat Lamberti, die eerst met Biever in Bromfietsen, die op het rijwielpad thuis horen Minister Algera heeft bekend ge maakt dat bromfietsen met motoren van de merken Ranger, type 45 cc (van de N.V. Inter nationale Motoren- en Rijwielfabriék te Schiedam); J.L.O., type FP-50 (van de rijwielen-, motoren- en schaatsenfabrieken Bata- vus) en J.L.O., type FP-50 (van de N.V. Union Rijwielfabriek te Den Hulst) zijn gelijkgesteld met gewone fietsen en dus gebruik moeten maken van rijwielpad. krijgsgevangenschap was geweest, schijnt op de vlucht van honger te zijn omge komen. Dan zijn er nog zes vermisten, van wie er twee door de Noord-Koreanen als krijgsgevangenen zijn opgegeven. Namens de minister van Oorlog werd luit.-kol. Schilperoord gisteravond bij zijn terugkomst door lu:t.-kol. Da Costa, com mandant van het regiment Van Heutsz, het kruis voor recht en vrijneid uitge-| reikt. Binnenkort zal overste Schilper oord ook de United Nations Service Me- jn de op een na hoogste Amerikaanse onderscheiding, Legion of Merit (wegens uitnemende dienst in Korea) ontvangen. Met hetzelfde vliegtuig keerde terug sergeant H. van Ooyen uit Nijmegen, die de laatste weken van actie zwaar ge wond is geraakt en nu uit het hospitaal te Tokio als lopend patiënt was ont slagen. Tweede gat bij Ou weikeik dicht Oostelijke helft van Schouwen-Duiveland kan nu worden drooggemalen TIJDENS DE EERSTE VLOEDGOLF in de nacht en vroege morgen van 1 Februari kwam het water in Ouwerkerk 1,50 tot 2 meter hoog in de straten. De tweede vloed bereikte een nog veel hoger peil, zodat sommige huizen zelfs tot de zolderverdiepingen geen wijkplaats meer boden. Ouwer kerk en Nieuwerkerk behoren tot de zwaarst getroffen gemeenten in het rampgebied. Nieuwerkerk met ca 1900 inwoners betreurde 288 doden, in Ouwerkerk verdronken van de 575 inwoners totaal 91 personen. Volgens de laatste gegevens, verstrekt door het Rode Kruis, worden in deze twee dorpen in totaal nog 118 mensen vermist. drie gaten ontstaan, van Ouwerkerk is het mogelijk de ge hele Oostelijke kant van Schouwen- Duiveland droog te gaan malen, daar In de dijk Het ene gat was echter niet groot kon vrij snel voorlopig worden gedicht. De beide andere gaten echter geschuurd tot resp. 100 m e breed. Het grote gat met een breedte van 200 meter heeft een diepte meter! Achter deze gaten is eer van stroomgeulen ontstaan, die het dich ten op korte termijn onmogelijk maakte. Zee-inwaarts van de Oude Dijk heeft nu Waterstaat een Nieuwe Ringdijk aan te leggen voor de beide gaten, over hei slik. Hierdoor kan men van enige land- aanwinst spreken. Op 22 April werden de werken op het IJsselmeer van de Zuiderzee-Combinatie plotseling beëindigd en werd onverwijld met personeel en materieel begonnen met het dichten van de gaten bij Ouwer kerk. Het gat van 100 m werd in de Nieuwe ringdijk gedicht met een stenen dam. Het laatste gat zal morgen met behulp van caissons worden gedicht. De lengte van de Nieuwe ringdijk over het slik heen is 2,2 km. Door het dichten van de sfcroomgaten Middenstand vindt piijs te hoog In Fijnaart geen kopers voor geschenkzending Enkele degen geleden kwam in Fij naart (N.-Br.) uit de Noord-Franse ge meente Valenciennes, die de door de wa tersnood getroffen gemeente Fijnaart heeft geadopteerd, een groot aantal goe deren binnen. Het gemeentebestuur riep de plaatselijke middenstand bijeen, met het verzoek de binnengekomen goederen te verkopen. De opbrengst zou worden afgedragen aan het gemeentebestuur, dat dan watersnoodslachtoffers financiële bij stand zou verlenen. De belangstelling van de plaatselijke middenstanders was echter zeer gering. Slechts twee van hen presenteerden zich voor de verkoop. De rest vond de verkoopsprijs te hoog. De goederen zullen nu vermoedelijk ln prijs naar beneden gaan. Daardoor zal de schenking van Valenciennes, geraamd op f 50.000 aan goederen, vanzelfsprekend kleiner worden. Viedestein gaat moderniseren Overproductie van 50 pet dwingt tot export, die zeer behoorlijk loopt IN DE GISTERMIDDAG gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Nederlandsch-Amerikaanse Autobanden- fabriek Vredestein zijn het jaarverslag en de jaarstukken over 1952 goed gekeurd. Het dividend werd overeenkomstig het voorstel vastgesteld op 8% (v.j. 7%). Ir F. G. Waller werd als commissaris herkozen, roord op vraag omtrent de oprichting van een concurrerende fabriek te Amsterdam deelde de directie mede, dat haar voorlopige capaciteit 300 buiten en 300 binnenbanden per dag bedraagt- De capaciteit van Vredestein is 300.000 banden per jaar. Aan deze mededeling voegde dhr Schiff nog toe, dat de capa citeit van de Industrie in Nederland en in de Benelux reeds nu zodanig Is, dat er een overproductie van 50 procent is. Er moet aanzienlijk worden geëxporteerd. De fabriek is goed van orders voorzien. De export blijft zeer behoorlijk lopen en De aankoop van Louisiana 81. Het gehele gebied tussen de Mississippi en de rots. ketenen heette Louisiana en behoorde aan Spanje. Spanje stond het echter aan Frankrijk af en in 1802 sloot de gouverneur te New Orleans de Mississippi voor alle Amerikaanse handel. Het dreigde oorlog te worden, maar Jefferson, dde op dat tijdstip president van de Verenigde Staten van Amerika was. wilde toch eerat beproeven het conflict op vreedzame wijze op te lossen. trokken om voor New Orleans ten minste het recht van scheepvaart op de rivier te kopen. Twee Amerikanen, Robert Livingstone en James Monroe, werden gekozen om de onderhandelingen te voeren, dde in Parijs plaats vonden. Daar werd hun intussen het sensationele aanbod gedaan om voor 15 millioen dollars geheel Louisiana te kopen- punt in, niet te kunnen ingaan op de Pakistan, dat vóór het te houden plebisciet de troepen van India vooi overgrote deel uit Kasjmir moesten zijn teruggetrokken. De aanwezigheid va; dische troepen zou een nadelige invloed op de stemming kunnen uitoefenen. Voorts herinneren wij aan de jongste gebeurtenissen in Kasjmir, waar sjeik Abdoellah als premier, vervangen werd door Baksji Ghoelam Mohammed. Overi gens sleept de zaak-Kasjmir reeds vanaf het begin der zelfstandigheid van de sla- ten India en Pakistan. De bevolking van Kasjmir bestaat voor 80 pet uit Moham medanen. Daar de verdeling van het vroegere Brits-Indië is geschied, op grond van de godsdienst der bevolking (Pakistan voor Mohammedanen, India 83. Na korte onderhandelingen kochten zij dit gehele uitgestrekte gebied voor de verlangde prijs. Ze deden het op eigen risico, ook al hadden zij er een zwaar hoofd in Toen zij het contraot ondertekend hadden, merkte Livingstone op: „Wij hebben lang geleefd, maar dit is het voortreffelijkste werk van ons gehele leven. Vanaf vandaag nemen de Verenigde Staten een waardige plaats in onder de eerste rang mogendheden". 84. Door de aankoop van Louisiana werd het gebied van U.S.A. met één slag verdubbeld en het spreekt van zelf, dat deze aankoop in Amerika groot opzien verwekte Het congres keurde de koop met grote meerderheid van i goed Weldra begonnen landverhuizers bij dui- -ieuwe land binnen te stromen en ln bezit te (Wordit vervolgd) heeft mooie nabestellingen. Het portkantoor te 's-Gravenhage breidt zich n dc resultaten zijn zeer bevredigend. Ook de binnenlandse afzet is zeer behoor lijk. De verkoop van het filiaal in België loopt zeer goed. Ook dit jaar is men voornemens tot belangrijke investeringen in Nederland 1 te gaan. Te Enschede gaat m< magazijn bij bouwen van 5.000 vler kante meter, terwijl er ook een nieu- ketel bijkomt. Op het ogenblik is het, in -erband met de concurrentie, zaak modern mogelijk uitgerust te zijn. Ir Schiff vroeg zich af, of de regering in het algemeen niet zou kunnen toestaan, :r gelden voor uitbreiding en inves tering belastingvrij gereserveerd zouden worden .welke dan binnen een bepaalde periode besteed zouden moeten worden. Het is, aldus spr., echter moeilijk de regering daarvan te overtuigen. Zender Hilversum I was twee uur gestoord Het heeft vanochtend tot kwart voor negen geduurd eer de zender Hilversum I door de radioluisteraars werd gehoord. Ook de landbouwberichten om half zeven n niet op Hilversum I te horen. Dit het gevolg van een zeer gecompli ceerde technische storing aan de zender te Lopik. Terwijl men in Lopik met mar macht werkte om de zender weer t« laten functionneren, gingen de uitzendin gen te Hilversum gewoon door ten be hoeve van de radiocentrales. Om kwart voor negen was Hilversum I weer in de lucht. Het Amerikaanse ministerie voor Landbouw schatte de wereldpaardensta- aan het begin van dit jaar op circa 75 millioen stuks. Dit betekent een ach teruitgang van circa één millioen stuks ten opzichte van 1950/'52. Het totale aantal paarden zou thans over de gehele wereld circa 22 procent kleiner zijn dan gemiddeld in de jaren 1934/1938. het sbroomgat op de Noordelijke kant van het eiland, bij Stevensluis al gedicht ls. Met dit succes heeft de Dienst Dijk herstel Zeeland 4200 ha aan de macht van het water ontrukt. Thans rest nog de algehele sluiting van het stroomgat Schelphoek. Dit is het laatste gat dat nog te d/ichten is in de zeedijken van het rampgebied. Spoe dig hoopt men ook deze laatste bres ge heel overwonnen te hebben. Strooptochten langs auto's Zeven plunderaars en helers veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen als volgt uitspraak gedaan tegen acht verdachten, beschuldigd van roof respectievelijk heling: M. van S„ 40 jaar, monteur te Amster dam; 2% jaar met aftrek (conform de eis). Paulus S., 32 jaar, metselaar te Am sterdam: 10 maanden (waarvan 5 voor waardelijk) met aftrek. De eis luidde 1% jaar. Piet S„ 34 jaar. los werkman te Am sterdam, 2% jaar met aftrek, conform de eis. J. B. M„ 35 jaar, loswerkman te Am sterdam, lVi jaar met aftrek (eis 2% jr). H. K. en J. B. E., elk zes maanden met aftrek, conform de eis. G. C. S. ƒ100 boete. L. F. R„ een 24-jarige Amerikaan, werd van rechtsvervolging ontslagen. De drie eerstgenoemden hadden zich schuldig gemaakt aan een onafzienbare reeks diefstallen uit étalages, geparkeer de auto's e.d. Op twee van hun tochten (één in Amsterdam, één via Den Haag Haarlem, ln een gehuurde auto) had ook J. B. M. („Rooie Harry") deel uitgemaakt van het gezelschap. Deze hid zijn kornuiten, die hem zeer n, aangezet tot meinedige verkla ringen, waardoor hij van schuld moest worden vrijgepleit. Dank zij overreding door zijn raadsman had hij ter zitting toch nog een bekentenis afgelegd en wa de anderen aan een vervolging we gens meineed ontkomen. Kampeerder gewond door klap van autospiegel Jongetje onder melkauto verongelukt Door de uitstekende spiegel van een achteropkomende N.B.M.-bus is dezer da gen een negentienjarige kampeerder uit St Oedenrode (N.-Br.), die 's avonds gearmd met een meisje op de Utrechtse- weg ter hoogte van de Zwaluwenberg on der Huizen (N.-H.) liep te wandelen, aan het achterhoofd geraakt. Met een zware hersenschudding is hij in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Te Nieuwkuyk (N.-Br.) is de 35-jarige mijnwerker K. Stevens uit E 1 s h o u t (N.-Br.), om het leven gekomen, na een aanrijding met een bromfiets. Gistermorgen is de 10-jarige Jan Schip per uit Dcdemsvaart, die in de Noord-Oostpolder, op de Polderweg aldaar met zijn fiets onder een melkauto terecht gekomen en zwaar gewond naar het zie kenhuis te Vollenhove vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De 80-jarige heer A. van Beek, die dezer dagen voor zijn woning aan de Kerklaan te Apeldoorn werd aangereden, is in het Julianaziekenhuis aldaar aan de be komen verwondingen overleden. Dezer dagen is op de Zanddijk onder Yerseke de 67-jarige M. Koster, toen hij op zijn fiets plotseling de weg over stak onder een AM.Z.-bus gekomen en ter plaatse overleden. Het personeel van de telefoondienst in zes Zuidoostelijke staten van de V.S., in totaal ongeveer 53.000 man, is in sta king gegaan, omdat de vertegenwoordigers van de vakbond met de Bell Telephone Cy. geen accoord hebben bereikt over de Schepen en vliegtuigen uit negen landen Aan de Geallieerde marine-oefening Mariner die 16 September begint, zullen meer dan 500.000 man deelnemen, die ver deeld zullen worden over 300 schepen en 1000 vliegtuigen. De schepen zullen variëren van slagschepen tot kleine pa trouillevaartuigen, terwijl de vliegtuigen voor een deel straalaandrijving hebben. Van de grote schepen noemen we: de slagschepen Vanguard (Eng.) en Iowa V.S.), de vliegkampschepen Magnificent (Can Eagle Illustrious, Implacable. In defatigable (alle Engeland), Bennington, Wasp en Sidony (alle V.S.), de kruisers Quebec (Can.), Swlfture en Sheffield Eng.). Macon Worcester en Des Moines (V.S.). De volgende negen landen doen aan de oefening mee: België, Canada, Dene marken, Frankrijk, Nederland, Noor wegen, Portugal, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Arrestatie inzake de moord bij de Theems Na enige weken van Ingespannen speur- derswerk hoopt Scotland Yard thans een goede slag geslagen te hebben in de Op zienbarende moord bij de Theems, waar bij in Juni twee meisjes werden aange rand en in de rivier geworpen. Rechercheurs van „de Yard" hielden gisteren de 22-jarige arbeider Alfred Whiteway aan. Hij werd in staat van be schuldiging gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4