a Niet altijd liepen de Leidse tochten goed af Schutters vormden „leger" en „nationale reserve" FRANCIS Nederlandse visserij-experts veel succes in Liberia Ladderwagen, molen en verlof in 't geding Leidenaars op stap 195 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1953 On dei de stadsbaniei rond 1400 Een staand leger behoorde in vroeger tijden nog niet zo tot de „uitrus tingsstukken" van een land als tegenwoordig. Wanneer de nood aan de man kwam, moesten vaak ijlings manschappen gerecruteerd worden uit de burgers van de stad. Uiteraard vielen in de eerste plaats hieronder de schutters, een organisatie, die in Leiden reeds in 1351 met de voetboog oefende. Men noemde hen: „Scuten, die die papegaeye scieten". Zij ston den onder bijzondere bescherming van de landsheer, die de „Schutters- koning" jaarlijks een som uit zijn eigen middelen schonk. Omstreeks 1425 begon Leiden ook met het aanwerven van een 60-tal soldeniers, krijgslieden die in dienst traden bij de meestbiedende. Zij vormden een uitbrei ding van de vaste kern van weerbare mannen, die door de schutterij reeds werd geleverd. De rekeningen over deze „scuten" en „soudeniers" geven ons de gelegenheid om verschillende tochten dér Leidenaars te leren kennen. Behalve deze schutters en soldeniers konden ook de weerbare mannen van de bevolking worden op geroepen. Van belang voor Leiden waren de tochten naar Den Haag en Delft in het najaar van 1418, tot bescherming van deze plaatsen tegen de van Rotterdam uit te verwachten aanvallen van hertog Jan van Beieren. De eerste tocht begon op 4 October en duurde vier dagen. Bij klokkeslag waren „alle, die out waren beneden 60 jaren en boven 20 jaren" opgeroepen om onder de stadsbanier op te trekken naar Den Haag. de troep te voet, het gerecht in een wagen en gevolgd door „tharnasch ende anders reescip". Na vier dagen scheen het gevaar afgewend en keerde de Leidse burgerij terug, om echter reeds 10 Octo ber „omtrent 400 man sterk" naar Delft te trekken, weder onder het stadsbanier. Reeds vroeger waren dergelijke tochten gemaakt. De eerste, die naar Woudri- chem, staan in verband met de Gelders- Arkelse woelingen in het najaar van 1407 toen Willem VI na de hevige strijd on de kastelen Hagestein en Everstein, die met de verovering en vernietiging var deze Arkelse sterkten eindigde, Woudri- chem wilde bezetten als geschikt uit gangspunt voor een aanval op het vijan delijke Gorinchem, de hoofdstad van Arkelse gebied. Van deze tochten is ech ter weinig bekend. Meer weten wij van het beleg van Gor- kum in het najaar van 1408, toen de landsheer met de hulptroepen der Hol landse steden, waaronder die van Leiden, de hoofdstad van zijn vazal ernstig be- Het gerecht van Leiden benoemde toen uit de burgerij vier hoofdmannen, van wie twee Poortmeesters waren, tot lei ding van de tocht, waarbij tevens de Schout met twee Schepenen meeging. Met de zorg voor de grote stadsbanier (van fluweel met zijden franje en met de gekruiste sleutels in zilver als wapen figuur), werd de aanzienlijke burger Piet Butewech Dirxz. belast terwijl hij „des burggraven henxt" mocht berijden. Be halve de banier wezen roodwitte wimpels („penyoene") de Leidse gewapenden als zodanig aan. Onder de aanvoerders werd uit de bur gerij opgeroepen een getal van 66 „schu- ten" en verder vrijwilligers, gewapend met de zware voetboog en vergezeld van aantal knechts tot hun bediening en hulp bij het dragen der zware wapens, benevens 14 „jonge scuten", die ook met de voetboog waren gewapend. Behalve deze 80 zwaargewapenden gin gen nog 250 wapentuers uit de burgerij mede. De stadschirurg, een paar geeste lijken, een bogenmaker, koks en proviand dragers voltooiden het aantal van 350 manschappen, dat op Zaterdag 24 Novem- de stad verliet onder het vrolijk ge roffel der trommels. Hevige strijd Tevoren hadden de hoofdmannen een flinke hoeveelheid proviand ingekocht, aaronder 3 ossen, een koe, vaarzen en schapen, vis, boter, kaas, brood, wijn, enz. Het voedsel werd per schip via Alphen lar Gouda gevoerd, waar de bende des onds aankwam en de nacht doorbracht. Het Gerecht volgde ook de gemakkelijk- veg en liet zich in een platboomde schuit naar Rotterdam vervoeren. Des Maandags bereikte men Rotterdam a bleef hier enkele dagen om nieuwe krachten op te doen. Woensdags ging het verder naar Woudrichem en werden de Leidse troepen met nog ongeveer 350 ïrsterkt. Na twee dagen van hevige strijd werd Gorkum veroverd en des Zaterdags keer den de Leidenaars het toneel van hun hel- Communisten in Leidse raad schreven brief Naar men zegt in opdracht van de partijleiding, heeft thans ook de fractie van- de C.P.N. in de Leidse gemeenteraad een schrijven gericht tot de fractie v de P.v.d.A. en de V.V.-D., zoals ook al tal van andere steden is gebeurd. Het schrijven is ondertekend door de heer H. van Weizen, voorzitter van de commu nistische fractie in de raad, en stelt voor ihet college van B. en W. als volgt samer te stellen: 3 P.v.d.A.-wethouders en 1 V.V.D.-wethouder. Als „tegenprestatie' willen de communisten zitting hebben in enkele van de belangrijkste raadscom missies(De fracties van- de P.v.d.A. en de V.V.D. zullen met dit schrijven wel bijzonder ingenomen zijn, terwijl de K.V.P.-fractie en de Prot.-Chr. Groep zich wel ernstig gepasseerd zullen ge voelen.) Haagse Rechtbank Als een schuchtere jongeling stond een 19-jarige leerling-timmerman uit Leiden terecht voor de Haagse rechtbank. Hier moest hij zich verantwoorden, omdat hij op 28 Maart een fiets had weggenomen in de Trompstraat ten nadele van zekere K.. en op 10 April daaraan voorafgaande een rijwiel van een kade. Verd. vertelde, dat hij de fietsen had verkocht om een bekeuring van f 25 te kunnen betalen en om geschenken te kunnen kopen voor de kinderen van zijn zuster, die jarig waren. Uit het rapport van de psychiater bleek, dat verd. vol ledig toerekeningsvatbaar was. Plaatsing in een kamp en opleiding tot varensge zel werd aanbevolen, maar verd. voelde hier niet veel voor. Het liefst ging hij maar weer naar huis, naar zijn vader. De officier van Justitie requireerde een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht- stelling. Uitspraak 1 September. Uitgestelde huldiging van de heer J. Peerenboom De uitgestelde huldiging van de heer J. Peerenboom, procuratiehouder bij Hoekens houthandel, ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum, wordt Zater dagmorgen om 9 uur gehouden. Prof. dr A. D. Leeman Aan dr A. D. Leeman, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, is opdracht verleend om gedurende het tijdvak van 1 September 1953 tot en n 30 Juni 1954 in de faculteit der letteren wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de Latijnse taal- en letterkunde en Romeinse oud- Prof. Leeman, oud-leraar in de klas sieke letteren aan het Leidse gymnasium, werd met ingang van 5 Maart van hel vorige jaar benoemd tot gewoon hoog- leraar te Amsterdam. In de jaren 1945—'46 vervulde dr Lee man te Leiden als docent reeds eerder tijdelijke leeropdracht. veld werd gebivakkeerd. De overgebleven proviand werd aan de hertogin overge dragen, hetgeen nog een aardig bedrag opleverde, dat de kosten van deze tocht wat drukte. De terugtocht ging ditmaal voor de ge hele troep in schuiten. In Gouda waar de volgende nacht werd doorgebracht, werd duchtig feestgevierd door de Leidenaars en tot vroeg m de ochtend weerklonk in de herbergen van deze stad de luide (en zeker niet gekuiste) taal van Leidens hei- Maandagsmiddags was men in de stad terug, waar de zegepraal met een feeste lijke wijnuitdeling aan de terugkerenden en een maaltijd aan het gerecht werd ge- Vier tochten Ook in 1426 trok Leidens bevolking een viertal keren de poorten uit om slag te ..en. Niet altijd echter liep de zaak zo goed af als bij Gorkum. De eerste tocht had plaats omstreeks 1 Januari, toen men met het garnizoen van Picardië onder de Heer Van Croy en de in 1425 benoemde stadskapitein Heer Willem van Egmond, de Goudse sluis ging „dammen" en met de banier uittrok, evenals kort daarna geschiedde tot het afdammen van „Hey- mans wetering". Een derde „reyse mitten baniere" was „die quade reise, die God bete en moet", op Mei-avond (30 April), toen de Leide naars zware verliezen leden en de Heer Van Croy nauwelijks de vijand buiten de Hogewoerdse Poort kon houden; een vierde had plaats op 22 Juli, toen die van Gouda „voir Leyden quamen om die koe" en de bevolking door de klok te wapen geroepen moest worden. En dat alles Het jaar 1426 was wel bijzonder onrus tig. zoals blijkt uit de aanzienlijke kosten, voor bewaking overdag en des nachts bij de bomen en poorten en voor de „voir- waerden" of voorposten buiten de stad en „crupers" of spionnen op het land. Voor dit laatste baantje werden ook in 1426 al vrouwen gebruikt, die zich hiervoor goed lieten betalen. Agenda voor Leiden Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur: C.F.A., Francis de sprekende ezel. Atjehstraat, 8 uur: concert Leidse mondaccordeonvereniging Crescendo. Stadhuistoren, 89 uur: carilloncon cert Kees Roelofs. Apeldoorn. Vrijdag Prediker. 8 uur: feest-ouderavond Zondagsschool, Zaterdag Station, 2 uur: VERON, excursie naar de zenders in Lopik. Tentoonstellingen Steenstraat 1A: „1853—1953 H. A. Lo- rentz en H. Kamerlingb Onnes" (tot 30 Augustus). De Burcht: schilderijen van B. C. vaD Ettinger (tot 31 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. telefoon 20523 en de Doeza-apotheek. Doezastraat, telefoon 21313. Feestdag voor 90-jarige Zondagsschool Prediker Voor de Zondagsschool Prediker 12 rers la begon gisteren de feestviering ter gelegenheid van het negentigjarig be- i. Met vijf autobussen begaven per soneel en kinderen (het waren er onge- tweehonderd) zich op weg om een dagtocht te maken. In de buurt van de pyramide van Austerlitz werd een speeltuin aangedaan. ;en weiland in de omgeving van Baarn werden de meegenomen eetwaren genuttigd, 's Middags bezocht men Artis. Even over zes eindigde deze geslaagd» tocht in de Janvossensteeg. Gisteravond was er een gezellige avond het personeel van de Zondagsschool. De voorzitter, de heer H. A. Korswagen. opende de avond. Spreker wees er op. men het Zondagsschoolwerk alleen kan doen in het geloof. We staan nu aan het begin van een nieuwe periode en daarom is het goed om ons een ogenblik te bezinnnen. zo zei hij. Hebben we in de afgelopen jaren ons werk wel goed gedaan, met de inzet van onze hele per soon? We moeten God vragen om nieuwe kracht en nieuwe moed endan mo- we onze taak voortzetten tot Gods ;n zo meewerken om Zijn koninkrijk uit te breiden,aldus eindigde de voor- Nadat de heer J. A. de Klerk Wolters. secretaris, verslag had uitgebracht over de laatste vijf jaar van het bestaan der Zondagsschool, bracht men de resterende uurtjes op een gezellige manier door. Wetenschappelijk ambtenaar Bij beschikking van de minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is vaste dienst benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse bij de oriëntalistiek aan de Leidse universiteit dr J. W. de Jong, thans hoofdassistent. (Advertentie) C.F.A. AFD. LEIDEN Zomervoorstelling Ontspanningsavond ENAVOND om 7 uur en 9.15 u. t in het CASINO THEATER (de sprekende ezel) Gouden huwelijk Het echtpaar Fr. van der Mark en G. m der Mark-van der Holst, Julianastr. I te Leiden, hoopt op 2 September vijf tig jaar gehuwd te zijn. Ook het echtpaar J. C. Kanbier en E Kanbier-Loeber, Catharina Maartens- dochterhof (Pasteurstraat), hoopt op 2 September zijn gouden huwelijksfeest GEMEENTE LEIDEN Otticiële publication STREMMING SCHEEPVAART VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 24 Augustus 1953, het scheepvaartverkeer door de Korte Mare naar de Oude Vest. gedurende pLm. negen maanden zal zijn gestremd. Europese kampioenen gehuldigd In clubhuis van „Die Ley the" De acht van „De Vliet" en de vier van ,Die Leythe", die in Kopenhagen elk ien Europese roeititel behaalden, zijr gisteravond in het clubhuis van „Dit Leythe" gehuldigd. een kort openingswoord van dt heer Doeve, was het de voorzitter var „Die Leythe", ir G. J. Flins, die de da- complimenteerde met de behaalde ;ssen. De wedstrijden waren spannend en de dames deden het beter dan de heren. Zij brachten twee Euro pese kampioenschappen mee naar Lei den. Jan Leering, de coach, die in de hulde werd betrokken, gaf de gouden plaquette, die hij had ontvangen, aan de vereniging. Hem werd een schilderij aan geboden en ook de zeer oude bootsman, de heer Papé, werd niet vergeten. Mej. Berends sprak namens „De Vliet" waarderend over de prestaties. Zij ver wachtte, dat de banden tussen de beide verenigingen nog hechter zullen worden. Loco-burgemeester J. C. van Schaik bracht de gelukwensen van het gemeen tebestuur over. Hij hoopte, dat er mede door deze successen meer Leidenaars de roeisport zullen gaan beoefenen. Nog vele sprekers voerden het woord, o.a. een vertegenwoordiger van „Njord" en de oud-roeier L. H. Krol. Na de hul diging bleef men nog lang bijeen. Duivensport Wedvlucht „Het Oosten" Wedvlucht vanaf Libramont op Zater dag 15 Augustus. De duiven werden om 10.30 uur met N.N.O.-wind gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 2.49.15 snelheid van 1001.55 meter per minuut. De laatste prijswinnaar om 3.13 26 uur met een snelheid van 907.64 meter per minuut. De uitslag luidt: J. van Leeuwen 1; W. Nagtegaal 2, 12; L. Bur gers 3, 13; J. Boekkooi 4, 9, 10, 15; B. Singeli'ng 5, 11; A. ter Haar 6; P. Uljée 7, 8, 17, 19; W. Alting 14, 16; Ch. Selier 18. Wedvlucht jonge duiven Wedvlucht van „Het Oosten" met jonge duiven vanaf Ciney op Zaterdag 8 Augus tus. De duiven werden om 11.15 uur met N O.-wind gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 2.57.2 uur met een snelheid 42.72 m per minuut, de laatste prijs- 3.33.15 uur met een snelheid 5.58 m per minuut. De uitslag luidt: Haar 1 10; Lolkes de Beer 2; W. Nagtegaal 3. 4. 12; W. Alting 5. 20. 25; F. Breedijk 6. 11; J. van Leeuwen 7, 14, 16; Jac. Marijt Jr 8, 19; W. Ruis 9. 15; Ch. Selier 13, 23; J. Boekkooi 17; P. Uljee 18; H. Kettenis 21, 22; J. Marijt Sr 24. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Annetta J. H. P. d. van J. C. Buijs en A. M. J. de Winter; Pe- tronella C. M. d. van J. van Dijk en P. de Bruin; Johannes z. van D. L. Vo gelenzang en J. Strijk; Cornelia M. d. van J. L. Kwakkenbos en J. A. van der Hoorn; Frans z. van P. Sjardin en C. W. Gulde- mond; Maria G. d. van C. L. Menken en A. M. Peltenburg; Cornelia d. van W Oranje en E. M. J. Nobel; Folkert z van F. van Kan en S. Willemse; Rudolf z. van J. Nievaart en J. te Water. GEHUWD: A. van den Bogaard en S. Kikkert; J. C. Mooijekind en M. F. A. Fromy; H. Knetsch en C. W. Develing; I. du Prie en J. de Lange; J. Lingbeek er. P. F. de Haas; A. Zuijderduin en J. Sierat; H. A. N. Rietkerken en M. van Leeuwen. OVERLEDEN: J. F. Gcenjaar, zoon, 7 jaar; C. Wassenaar, man, 65 jaar; B. van der Meij, wedn., 91 jaar; J. C. de Kooter, dochter, 4 dagen; A. Hogewoning, 41 jaar. VISSER1JGOLF Twee groepen experts van de F.A O.. de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, werken op het ogen blik aan de verbetering van de visserij in Afrika. In Liberia zijn dat de Neder landers J. en H. v. Pel. die met ten dele zelf gebouwde hulpmiddelen hebben be- n, dat het mogelijk is om met de locale vissersschuiten tot 10 km buiten de kust te varen en daar grote vangsten te maken. Zij toonden verder in de prac- aan, dat deze vis goedkoop op de markt te Monrovia, de hoofdstad van Liberia, kan worden aangeboden, het geen een sterke stimulering van het vis- verbruik betekende. Bovendien demon streerden zij met succes, dat de voor de kust gevangen vis gerookt kan worden daardoor lang genoeg houdbaar blijft naar het binnenland te worden ver voerd. Voor Liberia is een verhoging van de visvangst en daardoor van het visver- bruik van het grootste belang, omdat in dit land vele ziekten voorkomen, die het gevolg zijn van een gebrek aan proteïne, wielke voedingstoffen in aanzienlijke mate in vis voorkomt. De regering van Liberia is vol lof voor het werk, dat door beide landgenoten wordt verricht Twee jubilarissen bij potterij Zaalberg Het ls vandaag 25 jaar geleden, dat twee medewerkers van potterij Zaalbert aan de Hoge Rijndijk -onder Zoeter- woude, hun intrede-deden in de destijds zeer kleine werkplaats. Het zijn de heren Jan Oyendijk, Lusthoflaan 51, en Pi eter van den Hoed, Rijndijkstraat 33, beiden te Leiden. Eerstgenoemde heeft zich ontwikkeld tot een bekwaam ovenist Het vullen en legen van de ovens eist, vooral als dit heet gebeurt, veel doorzettingsvermo gen. De heer v. d. Hoed heeft zich veel moeite getroost om het zo moeilijke vak van lijndraaier eigen te maken. Als zoon van een doorkneed pottenbakker is hij een bekwaam draaier geworden. Zij werden vandaag thuis en in de poóterlj gehuldigd door hun leermees ters. de pottenbakkers Zaalberg, en medewerkers. Raad van Woubiugge In de raadsvergadering van Woubrugge is gisteren opnieuw de aanschaffing van een ladderwagen ter sprake gekomen. B. en W. dienden een voorstel in om de gemeente-monteur C. Slingerland een renteloos voorschot van 1475 te ver lenen. Deze heeft inmiddels een ladder- vagen van 9 m hoog, met beugel en plat- orm, levertijd ongeveer een maand, voor eigen risico aangeschaft. Deze wagen 'ordt nu beschouwd als een onderdeel an zijn gereedschap. Het voorstel werd aanvaard. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mee, dat het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening wenst, dat, wat betreft de aanleg van waterleiding aan de Woudsedijk, eerst besprekingen moe ten worden gevoerd met de drie gemeen- Het gemeentebestuur zal in onder handeling treden met de N.A.L. over de kosten en plaatsing van de wachthuisjes, overleg met provinciale waterstaat. De raad ging accoord met het voorstel ontheffing te verlenen voor melkvervoer auto op de weg van Hoogmade naar Rijpweterlng, hoewel de gemeente Alke made voor haar deel geen ontheffing ver leent. De raad kon zich tevens met de nieuwe ziektekostenregeling verenigen. De sala risverhogingen voor het rijkspersoneel zullen ook voor het gemeentepersoneel gelden hetgeen per jaar 1300 extra zal argen. De raad keurde de inschrijving an 9450 van Tromp voor de bouw van >n transformatorhuisje goed; de begro- ng was ƒ9200. De nadere raming voor de speelplaats an de R.K. lagere school te Hoogmade bedroeg 10.600; Jansen Bontebal en Uit geest schreven in voor 10.135. Voor de afbraak van de oude klapbrug was A. v. d. Pouw Kraan uit Hoogmade de laagste Inschrijver met 4650. De heer Venhui zen had hier liever openbare aanbeste ding en uitvoering van het baggerwerk door waterstaat gezien. Hij kreeg aan tekening tegengestemd te hebben. Na langdurige onderhandelingen mei het bestuur van de Hoogmadese polder kon de raad nu een financieel voorstel beoordelen, betreffende schade aan de windvang van de molen. Het behelst een voorstel van Rijnland, dat de te verwach ten overlast door het gewijzigde uitbrei dingsplan zal verminderen, zodat de ver goedingsplicht niet verder behoort te gaan dan nodig is voor aan te brengen wijziging in de wiekvorm van de molen. Het polderbestuur mag voor de wijziging f 1800 vragen van de gemeente. Het stel hiervoor een post op de kapitaal- dienst te openen werd aanvaard. dacht n korte i de Limburgia ook De Vem- deze middenweekse Na enige discussie kon de raad instem- len met een gewijzigde regeling betref fende onderling hulpbetoon van brand weercorpsen met omliggende gemeenten. De kleine gemeenten zullen hiermee ge baat zijn. Daarna discussieerde de raad, naar leiding van een schrijven van G.S.. het op 21 April 1951 genomen besluit ian de heer K. de Brave aan Kruisweg niet langer een verbod v< verlof A voor een bepaald gebied op leggen. De inspecteur van de Volksgezondheid wil geen chauffeur daar in de verleiding brengen. De stemmen staakten over al of niet handhaving van het raadsbesluit. Wethouder Schraverus stemde, ondanks aandringen van de voorzitter om dit niet te doen, blanco. Dit agendapunt wordt tot de vogende vergadering aangehouden. Voor musea en openbare bibiotheken erd 500 uitgetrokken, inplaats var gulden. zijn afscheidsboodschap aan scheidende raadsleden dankte de voorzit ter hen voor de bewezen dientsen. De heren H. Angenent en P. Schraverus heb ben sinds 1945 de belangen van de ge- ite uitnemend als wethouder ge diend. De heren dankten voor deze woor- ;n en spraken de raad nog kort toe. In de rondvraag informeerden de heren Venhuizen en Schraverus naar de moge lijkheid van stichting van een openbaar zwembad aan de Wijder Aa, met kleed hokjes en toezicht. De voorzitter zegde toe hierop in de vergadering van B. en W. terug te komen. Route Rijnsburgs corso Het bloemencorso Rijnsburg-Noordwijk- Katwijk begint Dinsdagmorgen om half tien bij de veiling Flora. De route in Rijnsburg is daarna als volgt: Rijnsbur- gerweg, Oegstgeesterweg, Tramstraat, Kerkstraat, Hofstraat, Herenweg, Lange- vaart. Dubbele Buurt, Vliet N.Z., Kerk- straatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegst geesterweg. Korte Brouwerstraat. Brou werstraat. Burg. Meyboomstraat. Kanaal straat. Dubbele Buurt, Vliet N.Z„ Vliet Z.Z.. Koestraat. Daarna wordt de stoet voorlopig ontbonden. Om elf uur start het corso in Noord- wijk aan Zee, waar van half een tot kwart voor twee wordt gepauzeerd. Via Noord- wijk-Binnen en de Rijksweg gaat de stoet dan naar Katwijk, waar om drie uur de' tooht begint. Er worden in verband met het corso, corsages uitgereikt. Waarschijnlijk wordt hier Maandag reeds een aanvang mee ge- gisteren alle losploegen in touw gewekt om de aanvoer op tijd in de hal te krij gen: totaal 6220 kisten, 346 kantjes steur- haring en 475 stijve kabeljauwen kwa men er te voorschijn waarvan vierdui zend alleen al ingenomen werden door verse haring. Duizend kisten makreel wat plat- en rondvis completeerden de visvelden van deze morgen. Weinig rood-wit Het is koeler en de prijzen stoorden zich gelukkig aan het gunstiger „vis- Er war^n bijvoorbeeld gisteren opmerkelijk weinig rood-witte briefjes op de kisten geplakt, ter herkenning door de mensen der v ismeelf abrieken, de haringtrawlers hebben van deze marktverbetering ten volle profijt kun- »n trekken. Meer dan m< De Post Boy maakte evenals de vangpt viel de voorraad nog r had 1700 kisten haring en 60 btjvis de Limburgia zette in plaats opgegeven 1050 kisten over de elfhonderd kisten verse haring op de halvloer. Wat bijvis leverde de Weimar-boot ook nog op. Vlak Mi huis De prijs van de goede haring, die zich „onder de rook van IJmuiden" (op 270 tot 280 mijl) laat vangen, bedroeg gis teren tussen de f 11 en de f 12,80. Iets Noordelijker haalde de Abraham haring, maar door de langere reis had de kwaliteit iets geleden. De handel bleef echter graag cn schipper Van der Plas zag zijn 1500 kisten dan ook goeddeels verkocht. Hoogst* De Abraham, die ook nog 346 kantjes steurharing uitloste, haalde de hoogste besomming !JJ Vierde De vierde trawler van deze drukke dag werd de Claesje met 100 kisten schelvis. 400 stuks stijve kabeljauwen (van een kleine spok) en 70 kisten ma kreel. Schipper Van der Bos trof het, omdat er weinig verse vis door de an deren werd aangebracht, zodat de prijs stevig bleef Gul duurder De Woensdag leverde voor de gullen «en flinke prijsstijging op: België belangstelling voor de grote sorteringen en er werd dientengevolge tot f 40 per kist voor betaald. Ook de middengul was met f 30 goed aan de prijs en de torgul deed mee met f 11 voor een. kist. Dikkoppen ook Ook de kabeljauwen haalden aa lijk op: voor het mooiste spul is zelfs per kist van 125 kilo een paar keer f 100 neergeteld en de onderkantprijs zat bij de f 85 in de buurt. Schol eveneens meer ln trek Voor schol groeide de belangstelling ook weer en de uivertjes, die de laatste tijd strijk en zet naar de pufschuit den verwezen, vonden zelfs kopers voor f 11 per kist. Voor drietjes is f 16 be taald en f 24 was een aardig prijsje de tweeën. De zes snurrevaadkotters heb ben het dus niet slecht getroffen met deze markt. Na twee etmalen maakte de snurrevaadkotter die even na klokke twaalf Zondagavond uitvoer, een be somming van f 1700. Gauw, gauw De Urkers 202, 68, 5 en 44 hebben di rect na het lossen de haven van Umui- den weer verlaten om te proberen voor Zaterdag nog eens te markten. Even langer Drie weekloggers gaven er de voor keur aan, enkele dagen langer te en dan voor de Woensdagmarkt te komen. De vangst van de Dina Marie (KW 57) was het hoogst uit dit ploegje: 285 kis ten, maar ook de Adjowico, die vroeger voor Roelofs uit Rotterdam nu een Katwijkse baas heeft, vaart best. Deze (nu de KW 10) loste 150 kisten mooie verse vis en dan was nog de KW 17 present met 185 kisten Dit .schot op Woensdag" was dit keer zo onfortuinlijk r.og niet. Kleine strubbeling Tijdens het lossen van de Abraham (VL 77) deden zich gistermorgen paar moeilijkheden voor. In de vroege ochtend kwam de „runner"; waaraan vier ploegen de eigen rondschijven be vestigden, met een reserveschijf naar be neden tuimelen Gelukkig was een vei ligheid aangebracht, waardoor de jom- per voorkwam, dat het geval op het dek viel. De havenarbeiders kwamen met de schrik vrij. Bij onderzoek bleek, dat de door Aleid van Rhijn 19 Vóór het avondeten zouden Peter en ik nog even een bergje omlopen. Zoals we in Leiden zouden spreken van een Breestraatje pikken of een singeltje nemen. Liesbeth en Joosje gingen even rusten en daarna toilet maken, zodat we een uurtje de tijd hadden. Om zeven uur zouden we dus mooi op |tüd zijn. Enfin, we kwamen om half tien terug. Peter kwam namelijk op het vol gende rampzalige idee: i,Als we nou eens van de gebaands wegen afweken en recht toe recht aan dwars door gindse bossen naar boven klommen met de vrouwen kan je zoiets niet doen maar nou zijn we mannen onder mekaar en we kunnen dan tegelijk controleren wie de beste longen heeft voorwaarts mars." Ge kunt beter op het Levendaal van de gebaande wandelwegen af wijken, vrienden, dan in de bergen. In de bergen zijn alleen maar de kloven en rotsen en steilten en genie pighedendie u naar 't leven staan. Leer dat van iemand, die door schade en schande wijs geworden is. Goed, daar gingen we dan. Ik floot een vrolijk wijsje, niet wetend, dat ik m'n Waterloo-als-alpinist tegemoet ging. Dwars door de donkere wouden klommen we naar boven, ons een weg banend, door de varens. En toen na drie kwartier onze kuitspieren om hulp en onze longen om zuurstof schreeuwden, besloten we even uit te rusten en daarna terug te keren. We rookten een sigaret en toen kwam rampzalig idee nummer II. Eveneens ontsproten aan het medi cus-brein van Peter. „Als we nou ereis door deze Schlucht afdaalden dan zijn we in een kwartier beneden". Een Schlucht is een kloof, een bergspleet. En deze Schlucht dan liep van bo ven naar beneden. De bodem er van was vele graden steiler dan de hel ling van de berg, maar vrij goed be gaanbaar, zo te zien. Hij bestond uit roodachtig gruis, bezaaid met grote en kleine gesteenten. Inderdaad, als de hele kloof zo was als hij er van hier uit uitzag, zouden we rap be-* neden zijn. We lieten ons omzichtig langs de vrij steile rand naar beneden zakken. Muizen, die opgewekt de klaargezette val binnenstapten. Althans, wat mij betrof. Het ging prima. Zoals alle muizen vallen in 't begin prima zijn. In vijf minuten tijds waren we een flink stuk gezakt, soms in een sukkeldraf- je, soms klauterend over de versprei-* de rotsblokken. En toen ging de val dicht. Er was 'n raar stuk in de Schlucht, waardoor we opeens voor een steilte een meter of tien stonden. Langs een smalle richel werkte Peter zich naar een gemakkelijker gedeelte* waarna hij weldra de hindernis voor bij was. Nu ben ik even bang voor hoogte als een communist voor de Paus. Ik had een paar meter over de richel geschuifeld, me dicht tegen de steile wand aandrukkend, terwijl be neden me een afgrond van tien meter gaapte, toen ik niet verder durfde. „Schiet op!" riep Peter, veilig op de bodem van de kloof staand, be neden me. Maar ik durfde niet. En ik durfde ook niet terug. „Wat ga je nou doen je kan daar niet blijven staan," zei Peter, terwijl hij rustig een sigaret opstak. Ik keek boven m'n hoofd. Daar, op een halve meter afstand, was een rand. Als ik me daar eens aan op hees? Maar als dat eens niet lukte en ik terugviel, op die smalle richelf Er moest inderdaad iets gebeuren. Voorzichtig bracht ik m'n handen naar de rand en hees me op. Een ogenblik later lag ik op m'n buik op een smalle kam die vrij steil naar boven liep. Ik was bang dat ik terug zou glijden, en daarom kroop Xk blin delings verder naar boven. Over die kale kam. Vaag hoorde ik Peters ver wonderde stem. Maar ik kroop verder. Weg van die afgrond. Ik kroop tien meter, twintig meter, dertig meter, en nog meer. Zonder te beseffen dat ik de afgrond steeds dieper maakte, hoe hoger ik klom. En toen kon ik niet verder. Het werd tè steil. En daar lag ik dan. Als een wand luis op die naakte kam. Met een af grond van zestig meter diepte onder me. Met links noch rechts noch boven me uitkomst. En terug gaan was volkomen uit gesloten. sluiting in de voormast. waaraan de schijven omhoog getrokken worden, doorgesleten was cn nadat er een nieu we veiligheid aan de runner was beves tigd. kon het schip met een poos ver traging verder gelost worden. Klaas maakt lange reis De IJmuidense trawler Klaas Wijker, die verleden week na een stil-lig periode van vier jaar weer naar zee ging. maakt een lange reis. Het zit het schip niet erg mee onder leiding van schipper Huib Krab en omdat het in de Noord niet best wou, is men naar de Zuid verstoomd. Net atuk De Gelria, die voor de Donderdagmarkf zou lossen, heeft met een „vastloper* een splinternieuw net verspeeld. Qi haring ging vatoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3