Brylcreem Stijgende kansen om Avifauna voor Alphen te behouden Slechts enkele klachten over oefening Drietand Kerk en jeugd: een moeilijk er dringend vraagstuk DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER B. EN W. ZOEKEN NAAR EEN OPLOSSING Tijdens een In het Alphense raadhuis gehouden bespreking tussen B. en W. van Alphen aan den Rijn enerzijds en de directie van het vogelpark Avifauna en de curatoren in het faillissement, mr A. Th. E. Kastein en mr C. D. van Vliet te Amsterdam anderzijds, zijn de partijen tot overeenstemming gekomen om te trach ten het vogelpark voor Alphen te behouden. De curatoren zijn naar aanleiding hiervan zelfs over hun aanvankelijke eis, om vóór 1 September te veiling moet doorgaan, heengestapt genoemd. geen enkel bindend hebben nu als uiterste datum 13 September Uiteraard is n besluit genomen bereiden B en W. thans een voorstel aan de raad voor, dat zal worden behan deld in een op 1 September, 's avonds om half acht, te houden gemeenteraads vergadering. Het ziet er naar uit. dat B. en W. Avi fauna uit de gemeentelijke sfeer willen lichten om het te laten voortbestaan met gemeentelijke, provinciale en mogelijk landelijke bijdragen. Het gemeentebe stuur wil dan de nadruk leggen op de culturele betekenis van de verzameling Assurantiebemiddeling Wet wacht al IV2 jaar op commissie Minister Van de Kieft verwacht dat de Wet Assurantiebemiddeling, die reeds op 17 Januari 1952 door de Eerste Kamer werd aangenomen, nu binnen afzienbare tijd kan worden afgekondigd. Binnen twee maanden na de afkondi ging moeten alle tussenpersonen zich aanmelden bij de Sociaal-Economische Raad. In verband hiermee is het van be lang, dat bij de afkondiging van de wet gelijktijdig een aantal uitvoeringsmaat regelen omtrent de registratie kan wor den uitgevaardigd. Aangezien over deze maatregelen advies moet worden ge vraagd van een commissie die in de wet wordt genoemd, is het wenselijk deze commissie vóór de afkondiging van de wet samen te stellen. Pas kortgeleden kon echter het overleg over de samen stelling worden beëindigd. Minister Van de Kieft is van plan de personen die hij als voorzitter en leden wil benoemen, te verzoeken vóór hun officiële benoeming advies uit te brengen over de uitvoeringsvoorschriften. Na de officiële benoeming kan dit advies dan onmiddellijk worden bekrachtigd. Wan neer het voorlopig advies op deze manier is uitgebracht, kan de wet worden af gekondigd, aldus de minister. JcANATOBËjft HET ZENUWTONICUM Toch is het zo HET zou best kunnen gebeuren dat u op een goede dag van de be lastingen een kennisgeving kreeg, waarin wordt erkend dat u in de afgelopen jaren aanzienlijk te veel belasting hebt betaald, zodat u vrien delijk het bedrag van ƒ391 zal wor den gerestitueerd. Na deze char mante behandeling wilt u zich ook niet van de inhaligste kant la-ten zien en u denkt dit bedrag te kunnen op nemen wanneer u t.z.t. daar eens be hoefte aan hebt. Inmiddels hebben zich in de Staat en in het openbare leven allerlei nieuwigheden voltrokken, die ons niet geheel duidelijk zijn en het eind van het liedje is, dat u van de belastingen een brief krijgt waarin u wordt gevraagd nu eindelijk eens die op uw rekening geboekte ƒ287 te in casseren. Onmiddellijk stapt u naar het belastingkantoor om de heren te vertellen dat zij u eerst ƒ391 hadden toegedacht, maar dat zij in hun laat ste brief spreken over 287, hetgeen een verschil oplevert van maar liefst 104.—! Welwillend als zij zijn, vertellen de ambtenaren u dan, dat sedert het verzenden van de eerste brief het twaalftallige stelsel werd ingevoerd, zodat hetzelfde bedrag thans op een andere wijze dient te worden uitge drukt. Met potlood en papier reke nen zij u voor dat 287 in het twaalf tallige stelsel inderdaad met ons dagelijkse getal 391 overeenkomt, want 200 (twaalftallig) ls 288; 8 (twaalftallig) is 96, en 7 is in beide stelsel 7; samen dus 288 96 7 Nu weet ik niet hoe snel uw her sens werken, maar die van schrijver dezes laten in dit geval toch vol komen verstek gaan. Wel kan ik na enig puzzelen een getal in een ander tallig 9telsel overzetten, maar het is me eenvoudig onmogelijk 287 in het twaalftallige stelsel bij eerste oog opslag -te realiseren als een hoeveel heid van 391. Evenmin als we in staat zijn 100 (twaalftallig) direct te herkennen als 144, of 1000 als 1728. En een zodanige krachttoer zou toch worden gevraagd v an de generatie die met het tientallige stelsel is op gegroeid. Alleen al om deze reden is een zo ingrijpende hervorming als de invoering van het twaalftallige stelsel zou betekenen, niet mogelijk. Kinderen, die op de lagere school het nieuwe talstelsel voor het eerst zouden leren, zouden hiertegen geen enkel bezwaar hebben, maar voor de tegenwoordige generatie, waarin het tientallige stelsel als het ware is in geheid, zou een dergelijke hervor ming niet minder dan een ramp be tekenen, waarvan een volkomen ont wrichting van het normale verkeer het gevolg zou zijn. Want wel zouden u en ik na veel moeite er waarschijn lijk in slagen in het nieuwe talstelsel te leren rekenen, maar het zou ons onmogelijk zijn de oude kennis die wij van het tientallige stelsel bezit ten geheel over boord te werpen. We zitten nu eenmaal in de ban van het tegenwoordige stelsel en daar komen we nooit meer uit. Dit voert ons automatisch tot een misvatting die we in populaire ge schriften over de ruimte-vaart nogal eens tegenkomen, en die er op neer komt dat we op een bepaalde af stand van de aarde bui-ten de aan trekkingskracht zouden geraken. Ge looft u daar maar geen steek van, want gaen sterveling zal, of kan, ooit buiten de aantrekkingskracht van de aarde komen. Daarover morgen. (Nadruk verboden). vogels en het is verder niet onwaarschijn lijk, dat het op gematigde wijze al thans ook het amusementsgedeelte wil handhaven. Voorts is het mogelijk, dat het park nog enige uitbreiding zal ondergaan door toevoeging van het tussen Avifauna en het gemeentelijke bospark gelegen ter rein. Een verbinding van beide parken, zoals de directeur van Avifauna, de heer G van den Brink, zich indertijd heeft in gedacht, zal echter moeilijk tot stand kunnen komen, nu de nieuwe complexen van de chocoladefabriek „De Baronie" daartussen werden opgetrokken en een toegangsweg voor deze fabriek over de gedachte verbindingsstrook moet leiden. In wplke vorm het gemeentebestuur van Alphen de exploitatie van het vogel park zal trachten te regelen, wordt nog overwogen. Het is niet uitgesloten, dat hiervoor de stichtingsvorm wordt geko zen, waarin alle betrokken instanties me dezeggenschap zullen hebben. Wat de restauratie van het park betreft, zal vermoedelijk de meest voor de hand liggende vorm, de verpachting worden gekozen. B. en W. zoeken nu naar een oplossing voor de financiëring van het vogelpark op brede basis. Naar wy ver nemen bestaat van de zjjde van vogellief hebbers in ons land hiervoor belangstel ling. mits de vogel-exposities een domi nerend karakter krijgen. Uit jeep geslingerd en overleden Adjudant maréchaussee omgekomen Landbouwer maakte dodelijke val van hooizolder Een jeep met twee mannen van de Koninklijke Maréchaussee is gistermid dag in de buurtschap Lintelo bij Aalten, toen hij uitweek voor twee kinderen, uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen. De naast de chauffeur zittende adjudant J. van Dieren uit Aal ten, werd uit de jeep geslingerd en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd. Onderweg is hij eten of de overleden. De heer Van D. was met in gang van 1 September a.s. benoemd als brigadecommandant van de Koninklijke Maréchaussée te Zevenaar. Hij was ge huwd en had drie kinderen. De chauf feur kwam met de schrik vrij. In Nijmegen is gisteren overleden de 53-jarige landbouwer J. Herregraven uit Ewijk bij Nijmegen. Bij het binnen halen van hooi was hij van de hooizol der gevallen. Hij was vader van acht kinderen. Op de Bilderdijklaan te Baarn ls gis teren het zesjarig zoontje van het echt paar C. onder de wielen van een zware vrachtauto gekomen. Het kind was op slag dood. Vermoedelijk doordat hij tijdens zijn werk struikelde, is de 60-jarige rangeer der C. van Houten gisteravond op het spoorweg-emplacement van de Oostelijke Handelskade te Amsterdam onder een zg. transfer, waarmede goederenwa gons van het ene spoor op het andere worden verplaatst, geraakt. Zijn beide benen werden daarbij afgekneld. Evang. arbeiders-congres te Düsseldorf Op 1 October begint te Düsseldorf, In het gebouw van de Noordrijn-Westfaalse Landdag, het vijfde congres van de Evan gelische Arbeiders-Internationale. Als sprekers op dit congres, waarop massa- en collectiviteitsproblemen aan de orde komen, zullen o.a. optreden prof. dr W. F. de Gaay Fortman en de heer C. van Nierop uit Nederland. „Wacht u voor het onheil Waarzegster (17 jaar) maakte vrouw sieraden afhandig Woonwagenbewoonster bewandelde hetzellde oplichterspad als haar moeder PR HANGEN SOMBERE DINGEN BOVEN UW HOOFD. Wacht U voor het onheil, dat uw leven bedreigt." Deze woorden sprak dezer dagen een 17-jarige helderziende tot een inwoonster van Dieren. Zij kon waar zeggen; ei en koffiedik kwamen er niet aan te pas. Zij zou naar Lourdes gaan en dan kwam alles weer in orde. Geld en goed zou haar kunnen redden. Advies slechts f 1. Advertentie Record gevestigd in de keuken. Veel verbreid euvel bedwongen De meeste huisvrouwen geven er niet veel om, of er ergens ün de wereld een snelheidsrecord wordt verbeterd. Auto's, vliegtuigen en hardlopers interesseren haar veel minder dan haar eigen keuken. Maar let op Ook in de keuken worden tegenwoordig records bereikt records van snelheid en gemak. Wij hebben hier het oog op Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel, dat in een oogwenk zorgt voor een schone vaat. Een eetlepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief schuim, dat snel alle vet, vufl en aanslag in zich opneemt. Ongelooflijk, zoals alles terstond weer blinkt en flonkert, zelfs zonder afdrogenEn voor de moderne vrouw is er nog een andere uiterst be langrijke reden om voortaan Castella Vaatwas te gebruiken. Dit moderne mid- s namelijk goed en beschermend voor de handen die na de afwas fluweelzacht aanvoelen. Dat is wel wat anders, dan die akelige „afwashanden", het veel verbreid euvel, waar men nu eindelijk van be- Justitie worden gesteld. Zij blijkt een stiefdochter te zijn van de enige tijd ge leden in Ede aangehouden „waarzegster", die inmiddels is veroordeeld. De hele fa miliegroep verblijft nog in de omgeving Rijkssteun in natura De goedgelovige dame ging op de toe komstvoorspelling in en gaf enkele sieraden en kledingstukken. E zegster kreeg haar vertrouwen en werd na het eerste bezoek nogmaals tot de woning toegelaten. Zij trof het echter want op haar pad ontmoette zij de heer des huizes. De schrik sloeg haar om het hart en ijlings verliet zij de woning. Zoals een goéd echtgenote betaamt, ver-L-.-fp T telde de Diërense haar man haar weder- 1W66 DlJ6nKGSt6n VOO! varen, maar deze geloofde niets van de beweringen van de „waarzegster". Nog. laat in de avond begaf hij zich politiebureau en deed aangifte tegen deze pseudo-weldoenster. Ook de politie ge loofde niet aan deze helderziende, maar wel aan artikel 326 Wetboek van Straf recht: „Hij die door listige kunstgrepen, hetzij door samenweefsel van verdicht sels, iemand beweegt tot de afgifte var enig goed. enzovoort, wordt schuldig be vonden aan oplichting." Men toog op pad en spoedig werd het medium gepakt. Het bleek een 17-jarige bewoonster van het woonwagenkamp te zijn. De buit kon voor het grootste ge deelte worden achterhaald. Het meisje zal ter beschikking van df geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging OMDAT BRYLCREEM geen gom. zeep ol alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM County Perfumery Co. Ltd. Stenm - de perfecte hairdressing In de gevechfsrantsoenen voortaan geen cacao meer, maar koifie (Van een onzer verslaggevers). De technische uitvoerbaarheid var. Nederlandse mobilisatiesysteem is bij de „Oefening Drietand" beproefd en daarbij uitstekend bevonden. Aldus verklaarde Woensdagmiddag een woordvoerder de Generale Staf te 's-Gravenhage. De rapporten van de Shape-waarne- mers zijn voor zover men kan nagaan bevredigend. De autovordering verliep niet overal zo vlot als was gewenst. In het Noorden, Den Haag en Leiden was het percentage „ter vordering" aangeboden auto's hoger dan b.v. in Utrecht en sommige plaatsen in Noord-Brabant Naar de oorzaak hier van wordt nu een onderzoek ingesteld. Toen Vrijdag de Drietanders huis toe gingen was al het gebruikte materiaal zoals geweren, stukken geschut, tanks, carriers, auto's etc. schoongemaakt e adspirant-imkers Minister Mansholt heeft thans v schriften vastgesteld, die voorzien, ir mogelijkheid aan beginnende imkers subsidie te verstrekken. Voor de subsidie komen in aanmerking personen, die onder toezicht Rijksbijenteeltconsulentschap met goed gevolg een cursus bijenteelt voor begin ners hebben gevolgd en voorts zij, die diploma van een Fruitteeltvakschool werven of tenminste een daarmee gelijk te stellen vorm van bijenteeltonderwijs met goed gevolg hebben doorgemaakt. Bovendien wordt van de adspirant-imker verwacht, dat hij het voornemen koestert de byenhouderij blijvend te gaan beoefe nen en dat hij niet in staat is de aan schaffing van de bedrijfsbenodigdheden geheel uit eigen middelen te bekostigen. De bijdrage wordt verstrekt in natura, waarbij wordt gedacht aan twee nïet-be- volkte bijenkasten. De aanvrage -voor subsidie-verlening moet worden ingediend bij de Rijksbijen- teeltconsulent. Indonesië heeft weer bezwaren Bij de algemene beschouwingen in commissie van de Ver. Naties, die zich bezig houdt met de kwestie inzake niet- zelfbesturende gebieden, heeft de afge vaardigde van Indonesië, mej. Roesad, eer kort protest geuit tegen het indienen door Nederland van een verslag over Nieuw-1 De vertegenwoordiger van Nederland, .r A. I. Spits, antwoordde, dat Nederland /er dit gebied de souvereiniteit uit oefent en ingevolge de verplichting con form art. 73e van het Handvest als behe rende mogendheid verslagen indient. Mr Spits stelde de voorzitter voor. aan gezien het protest van de Indonesische afgevaardigde buiten de competentie van valt, de discussie te slui ten. Zonder verdere opmerkingen sloot de voorzitter hierna de besprekingen. Lichtere straffen voor speelclub De Komeet Noordwijker krijgt 300 boete na eis van 6 maanden Zes personen, die op 8 Maart van het vorig jaar betrapt werden toen de poli tie een inval deed in de speelclub De Komeet te Amsterdam, zijn gisteren door de Amsterdamse politierechter ver oordeeld. De hoofdfiguur, de 42-jarige voormalige lompenkoopman (thans autohandelaar) H. B. uit Noordwyk, op wiens strafblad 12 veroordelingen staan, j kreeg f300 boete. Vier andere verdach- ten werd f 150 boete opgelegd en een niet verschenen verdachte kreeg f200 boete. In Augustus 1952 was-tegen H. B. een gevangenisstraf van zes maanden tegen de anderen vier maanden geëist. De zaak werd daarna teruggewezen naai de instructie. Gisteren, bij de voortge zette behandeling, was de eis resp. f 5000 en f300 boete. De officier zei, dat het strafbare feit min of meer was gepleegd in een overgangstijd. De Hoge Raad had toen nog niet uitgemaakt, dat een com binatie van personen kan worden aan gemerkt als bedrijf in de zin van hel desbetreffende wetsartikel. Landbouwwerktuigen voor rampslachtoffers De grote hoeveelheden landbouw werktuigen, die vele landen in en bui ten Europa ter beschikking hebben ge steld van de Nederlandse slachtoffers van de watersnood, worden thans degenen die hiervoor in aanmerking komen, uitgereikt. Er wordt naar gestreefd de getrof fenen een in verhouding gelijkwaardig geschenk aan te bieden. Het kan ook voorkomen, dat grote werktuigen niet aan één, doch aan meer slachtoffers worden geschonken. Werknemers, en in het algemeen on dernemers met een bedrijf tot vier hec taren, zullen in aanmerking komen voor een toewijzing van een gereedschapspak ket, dat een waarde heeft van rond f 100. Dit pakket is door mensen van de practijk samengesteld. Indien in een werknemersgezin meer an één persoon in de landbouw werk- lam is. zullen nog aanvullende pakket ten worden verstrekt ter waarde van ongeveer f 40. In het rampgebied werden ongeveer 15.000 bedrijven beneden de 4 hectare en ongeveer 6000 bedrijven boven de 4 hectare getroffen. goede staat bij de mobilisatiemagazijnen ingeleverd. Allerlei kleine klachten in de versla gen van de z.g. „contröleteams" worden nu onderzocht door de Generale Staf. In de gevechtsrantsoenen zal de cacao worden vervangen, b.v. door koffie. Rucphen heelt de primeur Eerste voortgezette BLO- school in Nederland Omdat men in de gemeente Rucphen heeft te kampen met een zeer hoog per centage geestelijk onvolwassenen. zal daar een school worden gesticht, die een aan sluiting vormt op de schooi voor buiten gewoon lager onderwijs. De school zal verrijzen in Sint Willebrord, een kerk dorp van Rucphen. Geestelijk onvolwaar dige leerlingen van 14 tot 18 jaar zullen er een plaats kunnen krijgen. Deze school, die in September van het volgend jaar geopend zal worden, is uniek voor Neder- Toeristen in Volendam filmden „zeekoe" Een koe, die zich vlak voor zij het slachthuis werd binnengeleid losrukte alsof zij begreep wat haar te wachten stond, en vervolgens ia wilde vaart de benen nam, heeft gisteren grote verwar ring gesticht in het door vele buiten landse toeristen overstroomde Volendam. Haastig zochten velen van hen een goed onderkomen in de lage huisjes, ter wijl de koe over de dijk galoppeerde. Het nerveuze dier stormde tenslotte loeiend de dijk af, dwars door enkele prikkel draadversperringen heen en botste ver volgens tegen het zg. misthuisje aan. Prompt begon de sirene, die normaal be- nut wordt voor waarschuwingen bij mist, te loeien. Intussen stortte de koe zich in het IJsselmeer en zwom snel weg. Drie man nen sprongen in een bootje en gingen achter de vluchteling aan. Als een vol leerde comboy wierp een van deze Vo- lendammers het dier een touw om haar hals, waarna de koe op sleeptouw werd genomen. Met vereende krachten trok men het uitgeputte dier de dijk weer op. Het'werd ter plaatse meteen afgemaakt, aangezien de overhaaste vlucht én spe ciaal de zwempartij teveel van haar krachten had gevergd. De toeristen waren intussen van de schrik bekomen. Velen van hen legden het terugbrengen van de koe uit het wa ter op de gevoelige plaat of op de film band vast. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 195 Internat. Gerei. Jeugdcongres Duitse en Zuidafrikaanse predikant behandelen dit onderwerp (Van onze kerknieuws-redacteur) HET GEVARIEERDE GEZELSCHAP op het Internat. Geref. Jeugd| congres in Huis ter Heide (behalve de afgevaardigden van de verschil! lende landen waren er ook gasten uit Buenos Aires, China en de Presbytel rian Church in de Ver. Staten) heeft gisteren geluisterd naar inleiding^ over de verhouding tussen jeugdwerk en kerk. Daarover spraken Pastof H. Tien uit Bunde, voorzitter van de Bund Altref. Jünglingevereine i' Duitsland, en dr S. J. Coetzee, predikant te Bloemfontein in Zuid-Afrik^ Nadat Rev. Monsma uit Grand Rapids het morgengebed was voorgegaan, sprak ds Tien, die het Geref. jeugdwerk in Nederland uitstekend kent. Deze Oost- friese predikant is in ons land welbe kend; hij was lid van de generale synode der Geref. Kerken van Rotterdam en preekt ook wel in Nederland. Ds Tien wilde Kerk en jeugdarbeid scherp onderscheiden, naar het ontstaan (jeugdarbeid ontspringt aan het per soonlijk initiatief, terwijl de Kerk Gods bouwwerk is), naar het wezen (de Kerk is de verzameling der gelovigen, doch de jeugdorganisatie is een gemeenschap van jongeren) en naar arbeid en doelstelling. Toch wilde Pastor Tien jeugdarbeid en Kerk niet scheiden. De jeugdorgani satie bouwt op de belijdenis der Kerk. stelt zich vrijwillig onder haar toezicht en leeft dicht bij de Kerk. De kerk haar zijde neemt dat toezicht graag op zich en ondersteunt naar haar vermogen en in overeenstemming met haar wezen het jeugdwerk. Jeugddiensten en jeugdkerken meende Pastor Tien te moeten afwijzen. De Kerk is vergadering van gelovigen met de kinderen: ook de jongeren moeten en zijn (liefst in dezelfde bank); men zou dan ook aparte diensten voor andere leeftijdsgroepen moeten houden; de ge zinnen worden dan gescheiden en jeugd- plete gemeenten gaan ontbreken. De Geref. jeugdorganisatie is, zo be sloot Pastor Tien, enerzijds t.a.v. haar grondslag kerkelijk (confessioneel); anderzijds t.a.v. het toelaten van leden Beroepingswerk Ned- Herv. Kerk Bedankt voor predikant voor bui tengewone werkzaamheden (verzorging emigranten in Canada) H. P. Swets, **'- caris te Badhoevedorp. Benoemd: tot vicaris te Vreeland C. D- Kousemaker, cand. te Haarlem. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Hellendoorn J- J. Poort cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Lemele J- J. Poort te 's-Gra venhage. Geref. Kerken Beroepen: te Ten Post L- F Böttioher. cand. te Rotterdam. Geref. Kerken art. 31 K-O. Beroepen: te Uithuizen J. Bomhof. cand- t. Hasselt. Schorsing ds T. Wakker nietig verklaard De president van de Zwolse rechtbank heeft hedenmiddag ds T. Wakker, i ganger van de Vrije Hervormde Ge meente te IJsselmuiden, ontvankelijk verklaard in zijn eis. die hij bij kort geding aanhangig had gemaakt. Dit wil zeggen, dat het besluit van de kerke- raad waarbij hij werd geschorst teniet wordt gedaan. Tevens is dit geschied met het besluit, het stemrecht aai gemeenteleden te ontnemen. Op elke handeling die wordt ondernomen or predikant te verhinderen zijn ambt uit te oefenen staat een dwangsom van f 10.000. Deze uitspraak geldt tot Zate dag a.s., wanneer, zoals men weet, in IJsselmuiden een vergadering zal den gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zullen alle hangende kwesties in de ge meente omtrent benoemingen en ontsla gen van ouderlingen en diakenen wor den besproken. Na dé premier van het aan Perzië grenzende Russische Azerbeidsjan, Ba- girof. zijn thans ook de minister Binnenlandse Zaken én de vice-voorzit- /an de raad van ministers. Emelya- nof en Soembatof. WEGGEZUIVERD. Het lied der aethergolven VRIJDAG 21 AUGUSTUS um I. 402 m, NCRV: 7.00 Nieuw n. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.4 de dag 8.00 Nieuws 8.15 Ge 7.10 Gram en woord 'ijde muziek 8 45 Grai 1.25 Gram. 12.33 4 00 Tulnb.praatje 4.15 Gram. 4.45 K rkest 5.30 Sopr. en piano 5.45 Fri 6.00 Metropole-ork. 6.45 Gram. 6. ivs 7.00 Trofeo Italia 7 45 Gram. 8. krant 8.20 Sluiting Intern. Calvini Jeugdco.nferentie 9.15 Vocaal conce •ringen a. d. ster Italia 10.25 Viool e 10.45 Avondovei 51. En plotseling was er het telegram. Moeder bracht het haar en zei ongerust: „Dat is vast niet goed; je moet het Tornberg maar even bren gen." Ze stond dadelijk op, geschrokken. Een tele gram was altijd een ongelukspapier geweest. Bij die ervaring was ze opgevoed. En terwijl zij het land in liep, was in haar hart de angstige vraag, wat er gebeurd kon zijn. Heel even hoopte ze nog, dat het een wat laat gekomen gelukwens met Tornbergs succes was. Doch onmiddellijk beklemde haar een voorgevoel, dat haar belan gen niet minder dan de zijne bij dit bericht wa ren betrokken. Vergeefs keerde zij het papier om en om. Ze hield het tegen het licht. Maar het gaf niets van zijn geheim prijs. Ze wist noch het vanwaar noch het waartoe, toen zij tussen de schoven bindende vrouwen en meisjes toeliep op de halfnaakte, forse gestalte bij de muur van ten ondergang verwezen halmen. Hij scheurde het papier open. en zij zag gespannen naar hem op. Maar ze was niet gerustgesteld, toen zijn gelaat ophelderde. Zij stond er klein en onmachtig tus sen de toelopende broers, zusters en Leemannen. En bij zijn antwoord op de hem toegeroepen vra gen kon zij alleen maar haar hand drukken op haar bonzende hart... „Mijn vroegere chef tele grafeert me: vertrek dadelijk naar Heivelde voor sollicitatie bij Herwaardens Staalbeton". Ze zeiden allemaal, dat ze blij waren voor hem. En Eline geloofde ook, dat ze het rrteenden, of schoon Leeman er met zijn gewone stugge lach je aan toevoegde: „We zullen je nog missen, jonk." Maar Eline had geen woorden. Ze. kon slechts stom knikken, toen Rick haar vroeg -of zij zo hard gelopen had. Hij bracht haar zelf bij zijn klerenbundel, spreidde die wat en zei haar, dat zij pas naar huis mocht, wanneer ze uitgerust was. Maar verder verloor hij geen minuut aan haar en trok dadelijk weer aan het werk. Bezeerd staarde Eline hem aan. Hij wist immers, dat het vonnis over haar inkomsten nu was ge veld? Wat moet ik beginnen, juist tegen de win ter? vroeg ze zyn haar toegekeerde glimmende rug. „Wat moet er van ons terecht komen als jij weggaat?" Die vraag beheerste haar denken van het door CAREL VAN DER HOEK ogenblik af, waarop zij naar huis liep. Zij voel de niet, hoe de scherpe strostoppels haar enkels verwondden. Ze dacht er slechts aan, dat niet alleen haar broodwinning gevaar liep, maar ook, dat tevens het kleine handvol geluk, dat haar nog was gelaten en waaraan zij zich met de dag vaster hechtte, van haar genomen zou wor den. Hoe blij was ze in stilte geweest, toen Tornberg voor zijn laatste examen niet geslaagd bleek te zijn. Het was haar een zekerheid te meer, dat hij zijn lessen zou vervolgen en al thans nog één jaar zou blijven. Had hij bij zijn leraren niet reeds opnieuw cursus-uren ken? Alles scheen te wijzen op een onbezorgde, gelukkige winter. En nu waren al haar wanke le zekerheden ineengestort. Zij, weduwe immers, mocht niet eens de eerlijke woorden van Oom Leeman nazeggen of er zich openlijk bij aan sluiten, dacht ze met een bittere glimlach. Wat moet er van ons terecht komen? Niemand van de ganse familie scheen daar slechts een ogenblik aan te denken op de dag, toen Rick naar Heivelde was vertrokken. De kansen, welke hij maakte om er aangenomen te worden, wer den druk besproken en gering bevonden. Her waardens Staalbeton, mensen, dat was een we- reldbedrijf, waar ze zo maar niet de eerstbeste binnenhaalden. Maar Eline zelf torpedeerde de in haar gerezen hoop door op te merken, dat die meneer Joeling niet voor niets aan de bel zou trekken. Maar dat Tornberg zelf niet scheen te begrij pen, hoe erg dit alles voor haar was, bezeerde haar toch. Hij zat die avond tussen hen in de tuin zó trouwhartig verslag te doen van zijn ge sprek met de personeelschef van dat reusachtige kantoor, dat hij wel aan niemand denken kon dan alleen aan zichzelf. Had hij dan werkelijk zo weinig besef van haar moeilijkheden, dat hij zo gemakkelijk tot haar kon zeggen: „Welbeschouwd heb ik dit aan u te danken, mevrouw Refting. Want als u er niet zo sterk op aangedrongen had. zou ik mijn vroegere chef niets over de examens geschreven hebben." Geslagen dook zij terug in haar hoekje, waar het licht van het op het tafeltje staande schemer lampje haar niet kon bereiken. Want juist dit woog haar zo zwaar, dat zij in dit alles zelf de hand had gehad: „U moet het meneer Joeling schrijven, al was het alleen maar omdat hij u deze studie indertijd heeft aangeraden." En nu had die man een betrekking voor hem! n II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.45 V uw 9.00 Gymnastiek 9.10 Gram kleuters. VPRO: 10 00 „Kindejer Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.40 i diofeuilleton 11.20 Gra 12 33 Sport i 100 Ra- 12.00 Twee 12.48 Gram. I.00 Nieuws 1.20 Pi-BHR Kookpraatje 2.20 Pianokwintet 2 55 Voordr. 3.15 Bassethoorns 3.30 Gram. VARA: 4.00 Gram. 4.40 Gevar. muziek 5.10 V. d. jeugd 5.40 Orgelspel 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 „Tanden op elkaar", vraaggesprek 7.00 Gemengd koor 7.15 Koperseptet. VPRO: 7.30 „Wat geloven wij Vrijzinnige Protestanten" 7.46 „Op bezoek bij anderen" 8,00 Nieuws 8.05 Vrijz. Protestanten uit alle landen in bijeen 8.15 Sopr. en piano 8.30 We- Kopenhageh bijeen 8.40 VARA: 9.00 „Uitlopers 9.35 Skut-ne-vPn". klankb. 9.55 Gram. 10.00 Bultenl weekoverz. 1015 Orgel en zang. VPRO: 22.40 „Vandaag" 10.45 Avondwijding. VARA: 11.00 Nieuws II.15—12.00 Radio Philh. orkest. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Latijns-Ame rikaanse muz. 12.25 Gevar. progr. 1.10 Nws. 1.10 Lichte muz 1.55 Cricketuitslagen 2.00 Gram. 2.30 Dansmuziek 3.00 Concert 3 45 Hoorspel 4.15 Gram. 4.45 Caus 5 00 V. 'd kind 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.2Ó Gram 7 00 progr. 7 30 Concert 9.00 Nieuws 9.15 progr. Gcnèi reld-federi „Verdraagzaamheid' de Pai Amerikaan: 10.00 Caus. Engeland. 1500 brief 9 30' G< anorecital 11.00—11.03 Nws. 12.00 Orgelspel „.00 Orgelspel .00 Dansmuziek 1.45 V. d. kind duw 3.00 Concert 3.45 Lichte Mrs Dale's Dagboek'' 4.30 Or- ïevar. muz. 5.45 Gevar. progr, 8.45 Twintig Vragen 9 15 Zang 10.00 Nieuws 1015 Dansmuziek 11.05 Voordracht 11 20 Lichte muziek 11.56—12.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12 30 Concert 1.00 Nieuws 120 Hoorspel 150 Nieuws 6 30 Am. uitzending 7.01 Gram. 7 10 Concert 7 58 Pianorecital 8.02 „Rheingold", opera 10 47 Gram. 11,00 Planoreottal 11.45—12 00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuws 1,15 Elcctr. orgelspel 2.00 Kamermuziek 3 00, - - ,.l<- 5.30 op. piano 8.35 ,jLo- -eoriji') 9.45 Filmmuz. .00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55—11.00 Nws. Brussel. 484 tn 11 is r.r 1.10, 2. Volksliedere Nieuws 8.00 Gram sst 10.00 Nieu 10.50 Nb BBC. Uitzendin» 10.30 Nieuws. O weekbladen. Film en toneel. 1.00 Nieuw am. 5.00 Nws f 6 50 en 7.00 Grs .00 Idem 9.15 O 10.10 Kamerm Nederland: 10.00— die de grondslag aanvaarden interkerkelijk. Dr Coetzee uit Zuid-Afrika, die hi internationale Geref. leven goed kent voorzitter is van het Geref. jeugdwer in de Oranje-Vrijstaat en Transv illustreerde een en ander met Zuidafr kaanse toestanden. De Kerk die z niets van de jeugd aantrekt, heeft g< toekomst, aldus ds Coetzee. De discussiegroepen behandelden dez morgen dit onderwerp verder. 'sAT dags maakten de congresleden een t tocht, o.a. naar de N.C.R.V.-studio de Vrije Universiteit. De discussies gisteren stonden onder leiding van r E. G. van Egmond, Geref. jeugdleidsl in Amsterdam. Mossadeqs kruik gebarsten TN PERZIë volgen de gebeurtenissel x elkaar zó snel op, dat het tot goe| begrip van de ontstane toestand diensti is, de voornaamste feiten nog even d| revue te laten passeren. Tijdens hi weekeinde sloegen aanhangers van Sjah toe, proberende de -regering-Moi sadeq ten val te brengen. De Perzisch premier sloeg terug, hield de macht il handen en de Sjah met zijn gemalu moesten de wijk nemen naar Rome. Te) wijl de Sjah te Rome verkondigde, di er in Perzië nog veel meer broeide e] niet Mossadeq, maar generaal Zahedi ij feite de wettige eerste minister wa| zagen monarchisten, royalisten, aanhao gers dus van de Sjah in Teheran <4 kans schoon, met militair geweld hi wettige gezag te herstellen. Men kan zulks eigenlijk moeilijk ee) „staatsgreep" noemen, omdat toch c| Sjah heerser is en Mossadeq de figuul die zich tot dictator had gebombardeerd Men moet ook nu nog de nodige resenj betrachten wat de verankering der maclj van de royalisten betreft. Immers, dj- bron van het nieuws was radio-Tehera en de zender is verscheidene malen u de aether geweest. "lyTAAR uit de proclamaties zou mei -L*J- kunnen opmaken, dat Mossadeq mi zijn team van ministers gearresteerd zei zijn. hetgeen niet het geval is. Zijn recb terhand, de minister van Buit. Zake; Fatemi werd aanvankelijk als vermóori opgegeven. terwijl de droom val de Sjah in Rome werkelijkheid werd want generaal Zahedi zit nu op het kussej van Mossadeq. Hieij uit blijkt dus. 't Verklaarde uitzicht deel van 'ha leger de Sjal trouw is geblevej dat tanks,. o| duidelijke tad verstandig doft „gewapende macht" e spreken. Of de Sjah i van de invitatie gebruik te maken onmiddellijk naar Teheran terug ft keren, staat nog te 'bezien. Met het oo| op de hartstochten van vóór- en tegen standers, komt dit ons niet zo erg veilij voor. Immers er kan nog van alles ge beuren, daar niet slechts Perzisch nationale, maar ook internationale kracb ten in het spel zijn. Dit beseft de nieuwe premier Zahedj die in de wereldoorlog nazi-sympa thieën had, dan ook zeer goed. De schat' kist is leeg, dank zij de onheilzame olie politiek van Mossadeq. Het voIk is verj armd, paupers telt Perzië genoeg ei eerst door een totaal gewijzigde olie} politiek, een met concessies aan de Brit' ten gepaard gaand accoord. zou Zahed weer geld in het laatje kunnen brengen Zahedi's proclamatie tot het volk „jullij krijgen meer loon en kosteloos genees middelen" is voorlopig slechts politiek) W^IJ merkten reeds op, dat er in Perzij nog van alles kan gebeuren, ook t werd Mossadeqs woning in brand gesto] ken, de „slimme vos" zelf vermoedeliji reeds gearresteerd, de staat van belej afgekondigd en de avondklok ingesteld Niet te ontkennen valt, dat Mossadeq bj zijn strijd tegen de Sjah nver epn enormj aanhang beschikte en de leiders daari van kan men toch maar niet allen liqult deren en de beweging zelf „ausradieren.' Men kan er zijn verbazing over uitspra ken, dat een zó sluw diplomatiek, eer zuchtig man als Mossadeq. die alle pot tieke barrières stuk voor stuk wist o) te ruimen, toch de Invloed en macht val bepaalde leger- en hofkringen heeft on derschat. Denk eens aan, Mossadeq was er ie geslaagd, de Sjah alle privileges te ontj nemen en hij noodzaakte de moeder e| de tweelingzustor van de Sjah het lanj te verlaten. De Sjah was niet veel meei dan een „ja"- en „neen" knikkend! figuur geworden uit de Perzische poll' tieke poppenkast, waarbij Mossadeq aa: de touwtjes trok. Na de geforceerdt volksstemming in Perzië lag tot Zateij dag voor Mossadeq de weg vrij opet naar het onbetwiste .heerserschap. T7RAGEN die rijzen zijn nu, of it ultra-linkse elementen van de Tof deh-party zich zonder meer bij de hui dige gang van zaken zullen neerleggen Juist de laatste maanden waren er dui delijke symptomen, dat Mossadeq ziet meer en meer afwendde van Washington] ondanks de verzoeningspolitiek van een Foster Dulles, en steun zocht bij Moskou Had niet de Russische premier Malenkof de vorming aangekondigd van een ge mengd Russisch-Perzische commissie, ter regeling van de bestaande geschillen' Sinds het uitbreken van het olieconflict waartiij Mossadeq hardnekkig weigerdé aan de Anglo Iranian Oil CompanJ schadevergoeding te geven voor de na tionalisatie der installaties in Abadar. werd de verhouding tot het gehele Wes ten steeds slechter. In Perzië is sprake van een voortdu rende „renversement des alliances" et alleen al het nuchtere feit van een zich de grenzen bevindend, (Russisch), Azerbeidsjan moet hierbij van prikkel lende invloed zijn. Niet slechts Londen' Washington, maar ook Moskou volgt het spel in Teheran met grote aandacht) Waakzaamheid blijft geboden; de Sjan zou beter nog even in Rome kunnen blijven. Wat Mossadeq betreft: de kruifc gaat zolang te water, tot ze (voorlopig)i barst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2