Jlktttue griterfp GTouranl Boven de Poolcirkel Admiraal Mountbatten: Hier moet de hele wereld direct helpen Koning Paul en gemalin diep ontroerd na bezoek aan noodgebieden Op stakingsvloed volgt thans de eb DE Moord op agent Van Eek eindelijk opgehelderd wist r VA MI - IJS Machtsconcentratie op kapitaalmarkt Ju O ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenrtraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9813 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,StiMt»astfcfr fs gfreMwii mgn bert ia iegfjcaspott" De ontzettende Tamp in Griekenland DE AARDBEVINGEN, die de Griekse eilanden Zante, Cephalonia en Ithaka deze week zo ontzettend hebben getroffen, hebben een inter nationale hulpactie ontketend, die de campagnes na de watersnood in Nederland in herinnering brengt. Een enorm militair apparaat, waarbij Grieken, Britten, Amerikanen en ook Israëlische matrozen zijn ingescha keld, biedt hulp, waarbij het oog gericht is op: materiaal, tenten, kleren, dekens, verbandmiddelen, bedden, huisraad. Allereerst moeten de wegen worden vrijgemaakt van de honderden tonnen aarde en rotsblok ken; nood-onderkomens ingericht en gewonden behandeld. Koning Paul van Griekenland, die met koningin Frederika en kroonprins Constantijn de geteisterde gebieden bezocht, verklaarde, diep ontroerd: „De ramp is onbeschrijfelijk, de verliezen zijn niet in cijfers om te zetten; welvarende steden liggen in puin; het aantal doden en gewonden is schrikbarend". Reuter spreekt van honderden en honderden doden, 2000 gewonden, 3000 daklozen. De havenstad Argostoli van het eiland Cephalonia is geheel verwoest. nood op de getroffen eilanden hon- Tweehonderd-en-vijftlg gewonden den hier reeds weggevoerd, terwijl er zeventig op transport wachten. Op de kade wachten duizenden inwoners op het verdere verloop der reddingswerkzaam heden. Voorts zijn op Cephalonia de ste den Lixouri en Sami, op het eiland Zante de stad Zakinthos en op het eiland Ithika de hoofdstad Vathy verwoest. De bergbewoners van Cephalonia wei geren hun beschadigde huizen in de berg dorpen te verlaten om levensmiddelen er kleding van de kust te halen. Eén var „Wij blijven in de bergen, want als de eilanden wegzinken, is het alleen ier maar veilig." Admiraal Mountbatten, die de leiding heeft van de reddingsoperaties, zei op Malta dat hulp van de gehele wereld nodig is voor het herstel van de eilanden. Uit vele delen der wereld zijn reeds aanbiedingen voor hulpverlening ontvan- Regeringen zenden oorlogsschepen, transportvliegtuigen en hefschroefvlieg- tuigen. Ook stellen zij geld en voorraden ter beschikking voor de rampgebieden. Het Rode Kruis in vele landen heeft reeds hulp toegezegd in de vorm van geld, levensmiddelen, kleding, medi camenten enz. Honderd goed-uitgeruste Italiaanse brandweerlieden zijn ter be- ichikking van de Griekse regering ge steld. Uit verscheidene landen wordt mel ding gemaakt van inzamelingen. Ned. regezing schonk 100.000 Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren aan de koning en koningin van Griekenland tele grafisch hun medeleven betuigd met de ontstellende ramp, die Grieken- ind heeft getroffen. Ook stelden de ;oningin en de prins een aanzienlijk bedrag beschikbaar voor de „hulp actie-Griekenland" van het Neder landse Rode Kruis. De Nederlandse regering schonk ter leniging van de Stand der stakingen Spoorwegen: Op enkele hoofd lijnen was enig spoorwegverkeer, ofschoon de tijden van vertrek en aankomst niet konden worden gegarandeerd. Het verkeer naar de Parijse voorsteden lag nog ge heel stil. Later meldde Reuter, dat 13 treinen uit Parijs ver trokken. Mijnen: In het Noorden van het land werd vrijwel in alle mijnen voor de derde achtereenvolgende dag gestaakt. In Oost-Frankrijk moest in vele kolenmijnen het werk worden neergelegd, wegens gebrek aan vervoersmiddelen. Posterijen: Volgens het ministerie van Posterijen had gisteren on geveer de helft van de 220.000 employé's van de PTT het werk hervat. Openbare vervoer: In Parijs is het bij de onafhankelijke vakorgani saties aangesloten personeel van de „Métro" weer aan het werk gegaan, na een staking van 48 uur, doch het overige personeel, alsmede vrijwel al het personeel van de busdiensten, bleef thuis. Gas en electriciteit: De gasdruk bleef tot een minimum beperkt, terwijl de stroomvoorziening vele malen werd stopgezet. Radio en televisie: De technici, het administratief personeel en de musici van. de radio- en televisie stations zullen vanavond waar schijnlijk weer naar het werk terugkeren. Enkele streekzenders waren gisteren uit de aether ver dwenen. doch de uitzendingen van Radio-Parijs werden nor maal voortgezet. Openbare diensten: Het personeel van de ziekenhuizen, de vuilnis mannen, straatvegers, begrafenis ondernemers, doodgravers en veel administratief persoeel van de openbare diensten zette de staking voort. De grensovergan gen waren overal geopend, waar het douanepersoneel in staking is gegaan. Van het rijkspersoneel heeft slechts een klein gedeelte gestaakt, ondanks het stakings- parooL Particuliere bedrijven: De metaal arbeiders, die gistermorgen weer aan het werk zouden zijn gegaan, staken in steeds groter getale. De katholieke en communistische vakbonden hebben een 24-uur- staking afgekondigd voor de bouwvakarbeiders. De katholieke bonden riepen ook de arbeiders in de chemische industrie op tot een staking van 48 uur. De andere vakorganisa ties steunen deze laatste oproep nog niet. derdduizend gulden. Minister Luns stelde de Griekse gezant hiervan persoonlijk in kennis. Intussen is vanochtend een Dakota van de Kon. Luchtmacht naar Athene ver trokken met Rode Kruis-goederen aan boord. De tocht gaat via Rome waar een tussenlanding zal worden gemaakt. Collecten vóór 1 September De directeur van het Nederlandse Rode Kruis zond aan alle afdelingen van het Rode Kruis en aan alle burgemeesters een circulaire betreffende de hulp voor Griekenland. Hierin wordt gevraagd eventueel voor dit doel te organiseren collecten vóór 1 September a.s. te hou den opdat de hulp zo spoedig mogelijk kan worden verleend. Fokker-straaljagers voor Duitsland? Van de ongeveer 470 Hawker Hun-ter straaljagers, die Fokker in licentie gaat bouwen, zullen volgens berichten, die Avia-Vliegwereld uit Belgische bron heeft ontvangen, 100 toestellen worden bestemd voor de toekomstige Westduitse bijdrage in de luchtmacht van de Euro pese Defensiegemeenschap. Van welingelichte zijde wordt verno men. dat er van de hele serie 112 voor Amerikaanse rekening zullen worden ge jouwd en dat de rest" bestemd is voor de Nederlandse en Belgische luchtstrijd krachten. De 112 Huters worden bekostigd uit Amerikaaanse „offshore"-fondsen. ma; zijn nog niet aan bepaalde landen toeg< In bepaalde luchtvaartkringen is me er al zeker van, dat dit honderdtal bij Fokker te bouwen Hunters voor de toe komstige Duitse „Luftwaffe" zal dienen, aldus De TeL Ackermann is van zijn functie ontheven Als directeur van het Oostduitss Rode opleidingsinstituut Anton Ackermann. wnd Oostduits mi nister van Biiit. Zaken, is ontheven var zijn functie als directeur van het cen trale opleidingsinstituut van de Oostduit- se communistische partij. De leiding var he<t instituut is voorlopig toevertrouwd aan de onderdirecteur. Einicke. In de bekendmaking werd niet gespro ken over o Ackermanns positie als wnd minister van Buitenlandse Zaken en zijn lidmaatschap van het partijbestuur. Verleden maand werd Ackermann ont heven van zijn post in het Oostduitse „Politbureau", Deze radiografisch overgebrachte foto werd genomen op het grootste plein van de Griekse stad Zakynthos op het zwaargetroffen eiland Zante, in de Ionische Zee. Situatie in Frankrijk iets gunstiger Arbeid door bepaalde groepen hervat, nu Laniel van geen wijken weet E REGERING-LANIEL wijkt geen duimbreed van haar standpunt. Ofschoon het hoogtepunt van de stakingen voorbij schijnt te zijn, want geen nieuw stakingsparool werd uitgegeven en zelfs de C.G.T. (communistisch) heeft zich bereid verklaard tot overleg met de regering, is de situatie in Frankrijk nog chaotisch. Maar, inderdaad hebben de socialistische, confessionele en onafhankelijke vakbonden op verscheidene punten water in hun wijn gedaan. Het personeel van de stadsreiniging en der drinkwatervoorziening kreeg opdracht het werk te hervatten. In strijd met de houding der com misten tot „overleg" is de onthulling Paris Presse, dat de extremisten op de bevrijdingsdag vam Parijs, welke op 18 Augustus plaats vindt, een massale de monstratie zullen houden. Inmiddels heeft de voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, Herriot. reeds 201 verzoeken van afgevaardigden het parlement bijeen te roepen, ont vangen. Er zijn er 209 nodig. De voorzit ter van het Amerikaanse vakverbond A. F, L., de heer Meamy, verklaarde te Chi cago. dat de hogere klassen in Frankrijk meer van de Amerikaanse hulp hebben geprofiteerd dan de arbeiders en hij wees er op, dat de sociale omstandigheden van grote groepen Franse arbeiders ongunstig zijn. De gestrande Nederlanders Voor de ongeveer 600 Nederlanders, die dit weekeinde met reizen van de Neder landse Reis Vereniging via Frankrijk naar Zwitserland zouden gaan, zijn maat regelen genomen om hen via Duitsland te vervoeren. Op het station in Bazel zijn Nederlandse functionarissen gestation- neerd om de Nederlanders, die op de terugreis zijn en via Frankrijk zouden reizen, op te vangen. Zij worden dan ge holpen aan reisbiljetten die via Duitsland geldig zijn. Speciale maatregelen maken deze wijze van terugkeren, zonder bijbe taling, op grote schaal mogelijk. Een groep reizigers van de Nederlandse Christelijke Reis Vereniging was in Cha- monix in Frankrijk gestrand. De N C R V. houdt een autobus ter beschikking, maar de groep, waarmede men via Genève con tact heeft gehad, schijnt op eigen gelegen- hled via Zwitserland en Duitsland te 'kun- nen terugkeren. Zon-express Uit Ventimiglia is telegrafisch bericht ontvangen, dat de zg. Zon-express, waarmede ongeveer 400 Nederlandse toeristen reeds Woensdagavond uit de Rivièra in Amsterdam hadden moeten aankomen, gistermiddag omstreeks 12 uur uit Ventimiglia naar Amsterdam is ver trokken. Gereden werd over Milaan- Bazel-Keulen. De trein rijdt volgens een nog niet be kende dienstregeling, doch zal waar schijnlijk vanavond over Kaldenkirchen- Venlo ons land bereiken. Na negen maanden speurderswerk Scherpschutter uit Bodegraven pleegde al eerder soortgelijke aanslag T~\E REEDS GERUIME TIJD te Utrecht gedetineerde C. J. B. uit Bode- LJ graven heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. B. heeft er kend, dat hij, in November, na inbraken gepleegd te hebben te Harmeien, bij aanhouding te Woerden op de politieman Van Eek, die hem aanhield, heeft geschoten, waardoor de agent dodelijk werd getroffen. De man blijkt reeds eerder een soortgelijke aanslag te hebben gepleegd. B. werd reeds op jeugdige leeftijd in het opvoedingsgesticht Valkenheide te Maarn ondergebracht. Eenmaal weer de maatschappij teruggekeerd, ging hij spoedig weer het verkeerde pad op. Hij behoorde op den duur tot het vaste in brekersgilde en werd onder zijn kamera den „Chris" genoemd. Samen met zijn broer Jan, die ook in arrest zit. pleegde hele serie imbrakeni. Hun stroop tochten strekten ®ich zeer ver uit. Chris werd op een van die tochten door een agent aangehouden en had, t dat hij toen op de politieman schoot, nog drie jaar voorwaardelijk te goed. In de beruchte nacht van de dertiende November pleegden de twee broers B. drietal inbraken in Harmeien. Chris, die vaak een vuurwapen bij zich droeg, heeft toen op de Woerdense agent Van Eek geschoten. Hij trof deze in de buik en de politieman overleed aan de gevol gen, De spoorwegman Van de Broek, die eveneens aanwezig was toen Chris en zijn „maat" zonder licht aan kwamen fietsen, kreeg een kogel in zijn been. De Woerdense politie arresteerde in verband met de moord op Van Eok een tweetal ingezetenen van Woerden, zekere Verhoef en de ex-politieman Van Hunen. Drie maanden hebben deze twee mannen, 's met de moord uitstaande had- de cel moeten verblijven. Toen en hen wegens gebrek aan bewijs loslaten. Tal van nuttige sporen die drie maanden uitgewist. Het onder zoek werd nu opgedragen aan de rijks recherche. Deze ging aandacht schenken aan een punt, waaraan tevoren geen waarde was gehecht. Laatste woord De agent Van Eek had, voordat hij stierf, alleen nog het woord „Bodegraven" kunnen fluisteren. Aanvankelijk was ge dacht. dat hij daarmee wellicht bedoeld had. de politie in Bodegraven ter assisten tie op te laten bellen. De rijksrecherche echter zocht achter deze woorden een heel andere bedoeling Waarom zou Van Eek met zijn laatste krachten niet getracht hebben nog een aanwijzing te geven? HIJ kende immers vele mensen in de streek. Wellicht had hij de daders herkend en wast hij niet hun naam, maar wel hun woonplaats. In deze richting verder werkend, kwam en ertoe, in Februari de ©ebr. B. aan te Meer tomaten naar Engeland De Engelse autoriteiten hebben besloten, de toegestane invoer van tomaten met 1000 ton te verhogen tot 3300 ton voor de maand Augustus. Het bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft zich belast met de bewaking van dit contingent en de verdeling over de exporteurs. houden. Al spoedig bleek, toen het onder zoek tot in de details werd voortgezet, dat de beide broers een hele serie inbra ken op hun kerfstok hadden. En niet lang duurde het ook, aleer men de eerste, zij het nog zeer zwakke bewijzen tegen Chris in handen kreeg. Dat Chris de schutter was geweest werd waarschijnlijk geacht, aangezien hij uit zonderlijk vaardig was met het pistool. Maar ook Jan had een reputatie als schutter. Tal van bijzonderheden, die in het eerste stadium van het onderzoek waren voorbijgegaan, werden nu bekeken, /an minuut tot minuut werd het doen en laten der gebroeders in de bewuste nacht nagegaan Chris en Jan ontkenden, iets met inbraak op moord uitstaande te heb ben. Chris had- voldoende ervaringen bij politie-ondervragingen. Hij was er door en door op getraind. Maar stukje voor stukje kwamen de bewijzen op de tafel. Eindelijk hadden deze zich zo opge stapeld., dat ontkennen niet meer baatte. Vandaag viert de lieftallige prin ses Anne, dochter van de Engel se vorstin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, haar derde ver jaardag. Deze foto werd speciaal voor deze gelegenheid gemaakt. Het prinsesje draagt het japon netje, dat zij op de kroningsdag van haar moeder aan had. Om haar hals heeft zij een snoer van acht prachtige parels aan een platina ketting. Haar broche, een ring van diamanten en andere edelstenen, was een geschenk van koningin Mary aan konin gin Elizabeth, toen deze nog een meisje was. DAT van 14 tot 26 Sept. op de volks hogeschool Overcinge te Havelte (Dr.) een cursus voor mannelijke deelnemers wordt gehouden over de samenwerking Ln en buiten het bedrijf. DAT het hoofd der afd. mechanisatie van de staatsmijnen, ir P. Velzenboer. m.i.v. 1 Sept. in dienst treedt bij de National Coalboard, het bestuursapparaat van de Engelse genationaliseerde kolen mijnen. DAT in de Bommelerwaard de bramen- oogst begonnen is en er tot midden Sept. dagelijks ciroa 20 ton op de veilingen zal worden aangevoerd. DAT men geleerd door de ontploffing van 24 Juni in de springstoffenfabriek te Ouwerkerk. de ketels, als zij niet in ge bruik zijn. met verdund zwavelzuur ge vuld zal houden. DAT gisteravond op de Hilversumse Straatweg een van de weinige herten, die de Baarnse bossen rijk zijn. door mevr. W. uit Baarn met haar auto is doodge- DAT gisteravond in het nieuwe dienst gebouw de gemeente Ede de tentoonstel ling Scheppend Ambacht is geopend, die t/m 22 Aug. duurt. DAT kap. luit. t.z.-vlieger-waarnemer L. J. Fritz Donderdag 20 Aug. het com mando over de vliegbasis Woensdrecht overdraagt aan kapt. It. t.z.-waarnemer W. Bierenbroodspot. DAT in A'dam op de Franse mijnen veger Bisson aan kapt tz. b.d. J. S. Bax de commandeursversierselen in de orde van L'Etoile noir zijn uitgereikt en aan luit. t.z. Ie kl. W. v. d. Tol het officiers kruis in deze orde. DAT de grote boerderij van ae land bouwer Kalis aan de Hallinxweg te Nu- mansdorp gistermiddag is afgebrand. DAT het comité R'damse bloemencorso 22 Aug. het 25e corso houdt en aan dit corso een wedstrijd voor amateur-foto grafen is verbonden. DAT een onbekende insluiper bij land bouwer V. aan de Grentelseweg te Apel doorn f4300 wegnam en bij V.'s buurman 5 spaarpotten met in totaal f 114 ledigde. schorst. DAT gisteravond 16 mijl Z.Z.W. van Texel in zee een drijvende mijn werd opgemerkt DAT het Groningse m.s. Bornrii (300 ton) gisteren in de Baltisohe Zee lichte motorschade opliep en voor reparatie de haven van Visby iZw.) is binnengesleept. DAT in Almelo een 17-jange Duitser' is aangehouden, die dezer dagen te Zand-1 voort een bromfiets had gestolen. Tijdens oefeningen van di Amerikaanse luchtmacht nabij de kust van Virginia dook een piloot na .het starten van een vliegkampschip met zijn toestel in zee. Juist toen een reddings- helicopter een lijn had uitge worpen om de piloot op te pik ken, ging diens parachute open, waardoor de vlieger in zee werd getrokken, weg van de helicop ter. 'n Torpedoboot jager schoot te hulp en redde de piloot. Evacué's uit Kruiningen kunnen weldra terug De commissaris der Koningin in Zee land heeft machtiging verleend tot het doen terugkeren van de bevolking var Kruiningen op voorwaarde, dat er eer duidelijke alarmeringsinetallatie aanwe zig is. Deze installatie is thans nog niet gereed maar getracht zal worden een er ander zo spoedig mogelijk klaar te krij gen. De bevolking kan aus binnenkort terugkeren, voorlopig echter nog voor eigen verantwoordelijkheid. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir Heyiblom, heeft ver klaard, dat de -dijken vooralsnog niet be trouwbaar zijai. Hij is va-n mening, dat pas na 1 October a.s. de djjiken voldoende verstevigd zullen zijn- Onweersachtig weekeind verwacht Een vrij krachtig hogedrukgebied boven de Oostzee, dat ons eerder in deze week enkele warme dagen be zorgd heeft, is nu naar het Noorden van Rusland getrokken, aldus deelt De Bilt mede. Wel kwam gisteren nieuw hoge-druk-kemtje afkomstig van de Azoren, over ons land te gen, maar dit trok met vrij grote snel heid door in Noordoostelijke richting en is van te weinig betekenis om land te vrijwaren voor de invloeden van een onweersdepressie, die boven Frankrijk is ontstaan. Een eerste storing, die zich uit dit Franse onweersgebied los maakte, heeft vanochtend in het Zuid-Oosten van het land reeds onweer ve zaakt. Het laat zich aanzien, dat ge durende het week-einde meer van dergelijke onweders zullen optreden, die dan ook over andere delen van het land kunnen trekken. Nieuwe botsing in Tunesië In Zuid-Tunesië is een afdeling van het leger en de gendarmerie, bij Medenine, in gevecht geraakt met een groep van zeven Tunesiërs. Vijf van hen kwamen on leven. De twee andere, waarvan er gewond was, wisten te ontkomen. Aan de zijde van de ordetroepen waren twee doden te betreuren. Eén van de dodelijk gewonde Tunesiërs verklaarde voor hi, stierf, dat de groep waarvan hy deel uil- maakte, een sjeik met steenworpen had gedood in de streek van Gabes De groep beraamde ook verdere aanslagen, o. de streek van Medenine. Maar hij reed wel per Franse trein... Ondanks de staking, is gisteren een heer per trein uit Parijs in ons land aangekomen. Het was hem gelukt, via een achteringang op het Gare du Nord te komen, waar een arbeiders treintje met oude wagens onder stoom stond. Hij werd door het treinpersoneel zeer voorkomend behandeld en heeft, na eenmaal te zijn overgestapt, de Belgische grens bereikt. Daar stond de expresse naar Nederland gereed. De reis had slechts één uur langer geduurd dan normaal Iets lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweers buien. gevolgd door opkla ringen. Zwakke tot matige wüid uit uiteenlopende rich tingen. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 10 uur). 3w rUAtc, tv r-c.+1- allengs de geld- en kapitaalmarkt be heersen en er toe meewerken dat de rentestand laag blijft, lager dan die in andere landen is en lager dan in deze tijd redelijk kan worden genoemd. Wanneer bedacht wordt, dat ook van de rente van staats- en andere inkom stenobligaties door de particuliere beleg ger inkomstenbelasting moet worden be taald, kan worden gezegd, dat bij een rendement van 3'1 procent, gelijk dit thans voor de meeste staatsfondsen geldt, in de meeste gevallen niet meer dan 2 procent netto overblijft, een beloning de beschikbaarstelling van kapitaal welke wel in een zeer scheve verhouding staat tot de beloning van de arbeid, waar van wij niet zeggen dat ze te hoog is. TJET staat thans zo, dat niet meer de particuliere belegger beslist, of een obligatielening van staat of gemeenten zal slagen, maar dat de .beslissing hier onbetwist bij de institutionele belegger ligt. Het is zelfs zo, dat de particuliere belegger soms aan een uitgifte van een staats- of gemeentelijke lening in het geheel niet meer te pas komt. De open bare emissies zijn een zeldzaamheid ge- 'orden. Veelal worden door de institutio nele beleggers de gelden op onderhandse schuldbekentenis aan gemeenten ver strekt en de staat houdt er een zgn. vóór- Inschrijf rekening op na, waarop de in stitutionele beleggers hun voor belegging beschikbare gelden kunnen 6torten in af wachting van een nieuwe staatslening. Vandaar de mededeling bij de uitgifte van staatsleningen, dat voor de inschrij ving reeds een belangrijk bedrag is ge plaatst. Wat er dan over is, wordt op de vrije markt gebracht, maar de vraag is zó groot, dat men twee of driemaal zoveel moet inschrijven als men wenst A LSOF dit nog niet erg genoeg is, komt daar nu nog bij, dat de grote banken de institutionele beleggers een handje komen helpen om hun de verkrijging van staats- en gemeente-obligaties te verzekeren. Vóór-financiering noemt men dat. De institutionele beleggers weten, dat zij maandelijks op een bedrag van 70 a 80 millioen nieuw geld kunnen rekenen. Normaliter zouden zij dus, ook ir niet meer dan dat bedrag op een uwe lening kunnen inschrijven, terwijl dan moeten afwachten, welke beleg gingen er beschikbaar zijn, als in de toe komst nieuwe gelden ter beschikking er nu een lening aan de markt, die de institutionele beleggers aantrekkelijk lijkt en waarin zij ook de in de toekomst beschikbare gelden zouden willen beleg gen, welnu, dan zijn daar de grote ban ken, die zich gróte bedragen van zulk een lening verzekeren en deze voor de institutionele beleggers beschikbaar stel len, zodra dezen de gelden daarvoor be zitten. Na een bepaalde tijd, een half of heel jaar, of twee jaar, dragen de banken de obligaties dan aan de institutionele beleggers over en zelfs beneden de emis- siekoers, zodat dezen 'n hoger rendement maken dan de particuliere belegger, ter wijl de banken voor een bepaalde, maar korte tijd, een zeer rendabele belegging hebben voor hun creditgelden, welke ~^rs niet meer dan 1 a l)a procent TfTAT zien we dus? Dat de banken de hun door de bedrijven toevertrouw de gelden gebruiken om de institutionele beleggers in staat te stellen de in de toekomst beschikbaar komende gelden te beleggen tegen een rente, welke hoger is dan die op de kapitaalmarkt geldt. Het aanbod van geld voor obligaties op lange termijn, waarvoor onder normale omstan digheden alleen zgn. lang geld mag wor den gebruikt, wordt dus vermeerderd door ook geld aan toe te voegen, dat alleen ar belegging op korte termijn, zgn. kort geld, bestemd is. Daardoor ontstaat op de kapitaalmarkt een verwrongen beeld dat uiteraard resulteert in een daling van de rente, waarvan de parti culiere belegger de dupe wordt. gIJ al het goede, dat men van de sociale fondsen en het gezamenlijk sparen kan zeggen, treedt hier een verschijnsel aan de dag, dat niet alleen uit de ge zichtshoek van de particuliere belegger nadelig gevolgen heeft, maar ook een ernstige politieke kant heeft. Het is daarom goed gezien van de pre sident van de Nederlandsche Bank, dat thans maatregelen worden genomen om de opbrengst van exporten naar en dien sten aan het buitenland ln vreemde va luta bij een bank te kunnen aanhouden, dus wil zeggen, dat de banken over minder grote bedragen in Nederlands geld de beschikking zullen hebben. Nog beter is het, de Nederlandse ka pitaalmarkt allengs ook weer voor het buitenland open te stellen, waardoor, als gevolg van een grotere vraag naar geld, de rentestand ongetwijfeld zal stijgen, ge zien het hogere niveau dat in de meeste landen daarvoor bestaat. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nur: Helsu Stockholm Luxemb. PartJ» mbew. licht bêw. haU^bew. windstil windstil windstil z ZO |1 sj 24 0 28 0 28 0 32 0 31 3 27 O 31 0 30 0 28 0 27 0 31 0 32 0 ZON EN MAAN Zondag: Zon 5.25 tot 20.03 u 13 05 tot 21.39 uur. Maandag: Zon 5.27 tot 20.01 li 14.19 tot 22.04 uur. Maandag E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1