ïlieuwr jTeihsrtif (Tmirant Laniel eist met vorderingsbevelen, dat het werk wordt hervat Burgeroorlog dreigt in Marokko door actie tegen de sultan Wellicht 5 millioen kg Ned. vlees naar Rusland Wist U VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9812 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staateastlcti It ghebleoen mgn turl In legljtnspotf Onopgehelderde mysteries Re geren of n iet-iegeien Arrestaties in Toulouse, waar saboteurs een installatie vernielden DE FRANSE PREMIER LANIEL zal nog krachtiger maatregelen nemen, nu de arbeiders weigeren het werk te hervatten. Als men de vorde ringsbevelen niet opvolgt, wacht veroordeling, eventueel de cel. In Toulouse werden reeds een aantal spoorwegarbeiders gearresteerd. Steeds meer militairen worden ingeschakeld, aangezien de vervoers- moeilijkheden groter worden. De regering richt het volle gewicht van de wet op handhaving van de openbare orde. Zij doet alles om de sleutel posities bezet te houden. Kleine incidenten hebben zich reeds voorge daan te Toulouse, waar groepen saboteurs een installatie in een trans formatorstation vernielden. De vakverenigingen hebben een leemte ont dekt in de wetgeving, die de regering toestaat stakers, onder dreiging van schorsing en gerechtelijke vervolging, te gelasten het werk te her vatten. De wet zou namelijk niet van toepassing zijn op stakers, die slechts 24 uur de arbeid stop zetten. Op die manier zouden de stakingen onbepaalde tijd kunnen voortduren. Meer dan vier millioen arbeiders, amb tenaren en andere gesalarieerden zijn nu staking. In de openbare bedrijven is de staking vrijwel algemeen. De nood maatregelen der regering om enkele trei- toch te doen rijden, hebben nog niet te betekenen. Wat de post betreft, soldaten, politie en vrijwilligers werken mede omt de post op te halen en te dis tribueren. Er zijn zelfs veroordeelden uit hun cellen gehaald om het vuil, dat in de brandende zon op de straten ligt te rotten, op te ruimen. Begrafenissen wor den door het Rode Kruis geregeld. Uiteraard ondervindt de zakenwereld met de dag meer last van de stilstand in het openbare leven. Hoe kan de handel wer ken zonder telefoon, telegraaf en zonder post? Zoals eerder vermeld, ontstaan er ook grote moeilijkheden in de voedselvoor- ïg van Parijs. De ziekenhuizen krij gen ten gevolge van de staking een te- aan bloed. In een desbetreffend com muniqué werd gezegd, dat men dagelijks 200 liter bloed en 100 liter bloedplasma nodig heeft. Aan donors, die de laatste drie maanden geen bloed meer hebben Intussen duurt op ander terrein de strijd voort, geleid door de vakbonden, Laniel te dwingen toch het parle ment bijeen te roepen. Men weet, dat 109 leden van de Kamer een dusdanig rerzoek moeten indienen. Gisteren had le voorzitter van de Kamer reeds 171 aanvragen ontvangen, grotendeels afkom- an socialistische of communistische afgevaardigden. De tegenzet van Herriot, die voorzitter van de Kamer is, bestaat i, dat hij geen genoegen neemt met telegrammen, want de verzoeken moeten ondertekend zijn. Door de staking bij de post zijn slechts 58 parlementsleden in aat geweest een brief te sturen. Calais, een typerend voorbeeld van vele Franse provinciesteden, is van Parijs en de omringende steden afgesneden. Slechts dringende telefoongesprekken kunnen met de buitenwereld worden gevoerd, aldus Reuter. Hoewel in de winkels voldoende te koop is. krijgen veel huisvrouwen te kampen met geldgebrek. Veel arbeiders, die 3 a 4000 frank per week verdienen, afhankelijk van maandelijkse rege- ringstoeslagen. die gewoonlijk in het mid den van de maand, via de posterijen, be schikbaar komen. Door de staking is de betaling ervan echter opgehouden. P.T.T.-personeel, dat gisteren vergader, de, ter bespreking van de staking, werd belegerd door groepen vrouwen, die aan drongen op hervatting van de werk zaamheden. Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit Extra trein naar Bazel Wegens de onzekerheid die bestaat ten aanzien van de loop bezuiden Luxemburg van trein D 35. Den Haag H S., vertrek 9 /ia Luxemburg en Oost-Frankrijk Bazel, wordt reizigers die voorne mens zijn morgen (Zaterdag) met deze trein naar Bazel te reizen, aangeraden zich tijdig naar het station Rotterdam DP te begeven. Van dit station kunnen zij om 7.02 uur hun reis vervolgen met de Lorelei Expresse (trein D-164) naar Ba zel. Deze treLn zal met enige rijtuigen worden versterkt. Morgen (Zaterdag) zullen de Ned. Spoorwegen 'n extra treini van Hoek van Holland naar Bazel laten rijden voor de talrijke reizigers met bestemming Zwit serland die met de dagboot uit Engeland worden verwacht en die de gebruikelijke oute via Frankrijk ten gevolge van de taking niet kunnen gebruiken. Deze sxtra trein vertrekt om 20 45 uur van ïoek van Holland Stapels poststukken op Schiphol Aanvankelijk heeft Schiphol de post- tukken voor Frankrijk maar doorgezon den, nadat bij de Franse P.T.T. de staking /as uitgebroken.. Echter is gebleken., dat Parijs de zakken met post op het plat- im worden neergesmeten, terwijl nie- nand er meer naar omkijkt. Vandaar, ook door Schiphol geen post meer laar Frankrijk wordt verzonden. ALs ge- olg hiervan, bevindt zich momenteel op Ichiphol Teeds ruim 100 kilo post uit federland. Gelukkig geven de meeste nensen gevolg aan het verzoek geen post neer naar Frankrijk te zenden. De hoe- eelheid buitenlandse post, die op Schlp- >r doorzending ligt te wachten, is og veel groter. Rundvlees naar Rusland Ze wil niet naar Si-Beria Stand der stakingen Aantal „deelnemers" boven de 4 millioen. Eisen: hogere lonen, al gehele intrekking der bezuini gingsdecreten en een nieuw, links-georiënteerd kabinet. BU de P.T.T. zijn kleine groepjes van het hogere personeel weer aan het werk gegaan. Van de 220.000 man lager personeel is minstens één dërde deel op deze tiende dag der staking niet ver schenen; dit cyfer zal nog ongun stiger worden. Spoorwegarbeiders: Deze staken nog voor onbepaalde tijd. Aantal geschat op 350.000. Gas- en stroombedrUven: 130.000 ar beiders staken reeds vier dagen. Mijnbouw: 150.000 arbeiders niet op het werk verschenen. Tabaks- en luciferindustrie: Twee de dag van de 48-uurstaking is ingegaan. Metaalarbeiders: Wat de millioen werklieden, die gistéren voor 24 uur het werk neerlegden, verder zullen doen is nog niet bekend. Bouwvakken, textielindustrie en militaire installaties: ook hier wordt gestaakt. Koopvaardij: In havens als Marseil le en Duinkerken hebben grote groepen het werk eveneens neer gelegd. Ziekenhuizen en andere openbare diensten: velen zijn van het werk thuis gebleven. Drukkerijen: Zondag zullen de drukkers bij dagbladen 24 uur staken en men verwacht, dat Maandag geen couranten zullen verschijnen. Ziehier de droeve balans van algehele ontwrichting der sociale orde. De Afsluitdijk wordt tijdens deze periode van warmte weer onveilig gemaakt door millioenen muggen, die voor het verkeer een ware plaag zijn. Fietsers die het muggengebied passerenhebben hun ge zicht zoveel mogelijk beschermd. Pasja van Marrakesj„Het is te laat" „Het is te laat. Ik kan de gebeurtenissen niet meer tegenhouden. Ik ben een soldaat en daar ben ik trots op. Ik zal niet terugtrekken, wat er ook gebeurt". En als men nu weet, dat de Pasja van plan is, aldus A.F.P. vandaag sultan Sidi Mohammed Ben Youssef af te zetten en te vervangen door diens neef, de Fransgezinde Moelay Mohammed Ben Arafa, kan men de rest wel raden. Als de Pasja zijn plannen inderdaad uitvoert, is het welhaast zeker, dat er een gewapend conflict zal uitbreken tussen aan hangers van de Pasja en de huidige sultan of beter gezegd: tussen de Fransgezinde Marokkanen en hun tegenstanders. groep in de Ver. Naties, de voorzitter van de Alg. Vergadering, de Canadees Lester Pearson, er van in kennis gesteld, dat de Fransen van plan zijn de sultan af te zetten. Verzocht werd de Franse regering te overreden, het plan te laten Het paleis van de sultan wordt op diens verzoek door de Fransen bewaakt. Het is echter niet zeker, dat de Fransen de sultan in alle opzichten zullen steu- daar zijn houding de laatste jaren onvriendelijk tegenover Frankrijk is geweest. Bovendien bestaan er lang- dui-ige en betrouwbare vriendschapsban den tussen Frankrijk en de. Pasja van Marrakesj. Het enige wat de Fransen waarschijnlijk zullen doen, is alle mo gelijke maatregelen nemen om een bur geroorlog in de kiem te smoren. Gisteravond heeft 8e Pasja in zijn pa lels te Marrakesj een honderdtal Pasja's, Kaids en notabelen uit delen van Ma rokko medegedeeld, dat vandaag een be langrijk besluit bekend zou worden ge maakt. Hij doelde hier klaarblijkelijk op de aankondiging van de afzetting van de huidige sultan. Te elfder ure heeft de sultan volgena A.F.P. gisteravond nog een aantal her- vormingsstatuten. die hem door de Fran sen waren voorgelegd, goedgekeurd. Men vreest evenwel, dat dit gebaar van de sultan te laat is gekomen, gezien de hou ding van zijn tegenstanders. Inmiddels heeft de Aziatisch-Arabische Toestand nog onrusfig Nieuw kabinet in Kasjmir Baksji Ghoelam Mohammed, de nieuwe premier van Kasjmir, heeft zijn kabinet samengesteld. De ministers zouden van daag worden beëdigd. Zoals gemeld, werd Baksji Zondag benoemd na het ontslag en de arrestatie van zijn voorganger, sjeik Abdoellah. De politie van Kasjmir heeft gisteren het vuur geopend op demonstranten die de vrijlating eisten van de afgezette sjeik Abdoellah. De agenten werden tot vuren gedwongen, omdat de menigte hen aan viel. Volgens Reuter, kwam het vooral In de stad Tral, 40 km ten Oosten van Srinager, tot hevige botsipgen. Spaans pistool voor Prins Bernhard De industriëlen van de Noordspaanse stad Eibar, waar vuurwapenen voor de export worden gefabriceerd, zullen Prins Bomhard binnenkort een met goud en diamanten ingelegd pistool schenken. Koningin bezoekt de Amercentrale Koningin Juliana zal op Vrijdag 21 Augustus een bezoek brengen aan de reusachtige nieuwe Amercentrale te Geertruidenberg. Onderhandelingen in Den Haag Prijsdaling op binnenlandse markt wordt in het najaar waarschijnlijk voorkomen VVTELLICHT nog deze week zal beslist worden over de levering van niet minder dan vijf millioen kg Nederlands vlees aan Rusland. Vorig jaar voerde Nederland een kleine partij varkensvlees naar Rusland uit, maar .thans gaat het in hoofdzaak om rundvlees. Nederlandse vlees exporteurs zijn over de bestelling in onderhandeling met een Russische handelsdelegatie, die zich op het ogenblik in Den Haag bevindt. De grote Russische order zal waar- Overigens valt over het verloop van schijnlijk geen prijsstijging van het vlees de vleesprijzen nog niets met volkomen land veroorzaken. Wel verwacht men in deskundige kringen, dat de prijs daling, die anders tijdens de grote vlees- aanvoeren in het najaar optreedt, geheel of ten dele zal worden tenietgedaan. Het spreekt dan ook van zelf, dat de slagers de Russische bestelling zullen toejuichen. Voor de leverantie van de vyf millioen kg vlees zullén naar schatting 15.000 runderen nodig zijn. Men verwacht dat aan deze vraag gemakkelijk zal kunnen worden voldaan, omdat in de komende herfst op de markten zeer waarschijnlijk veel slachtvee zal worden aangevoerd. Dank zij de vele regen is het tot dusver een goed grasjaar geweest en dit is de koeien duidelijk aan te zien. DAT de koningin beschermvrouwe la geworden van het huldigingscomité van de tbc-bestrijder Jan van Zutphen, die 7 Oct. t.g.v. zijn 90ste verjaardag in het Hilversumse sanatorium Zonnestraal ge huldigd wordt. DAT ln de Haarlemse Vishal tot 31 Aug. een terrarium- en aquarium tentoon stelling wordt gehouden. DAT Arnhemse pleegouders, die kin deren uit Kortgene (Noord-Beveland) enkele weken vacantie hebben verschaft, 21 Aug. aldaar een tegenbezoek zullen brengen. DAT Alkmaar van 21 Juli t/m 8 Aug. 1954 zijn 700-j. bestaan zal vieren. DAT België op de komende Utrechtse najaarsbeurs voor de 30e maal met een gemeenschappelijke stand aanwezig zal zijn. Pella formateur in Italië Tijdelijk zakenkabinet De 51-jarige economische deskundige Guiseppe Pella heeft de opdracht van de Italiaanse president Einaudi om te trach ten een zakenkabinet te vormen, aan vaard. Pella is de derde Christendemo craat die zal pogen een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Pella is de laatste zes jaar minister van Financiën geweest. Men verwacht, dat hij een geheel Christen-democratische re gering zal samenstellen, wier lot in het parlement moet afhangen van de omstan digheid of de monarchisten, liberalen, re publikeinen en rechtse socialisten zo ge nadig zullen zijn zich van stemmen te ont houden. De meerderheid zou dan 17 be dragen over de oppositie van communis ten, linkse socialisten en neo-fascisten in het nieuwe parlement. De 61-jarige Christendemocraat Pic- cioni moest Woensdag zijn pogingen op geven. Hij stond op het punt de lijst met ministers van zijn kabinet aan de pre sident voor te leggen, toen de rechtse socialisten lieten weten, dat zij zijn coali tie niet zouden steunen. Vanavond heeft Pelle wederom een onderhoud met president Einaudi. Men verwacht dat de formateur dan zal kun nen meedelen, of hij definitief in staat is een nieuwe regering te vormen. Scheepje in brand op IJsselmeer Gistermiddag is op het IJsselmeer brand uitgebroken in de roef van het motorscheepje „Nieuwe Zorg" (120 ton), dat geladen was met tarwe, bestemd voor Wormerveer. Door noodseinen te geven, wist de schipper. E. Boertien, de aandacht te trekken van de tankmotor boot Esso Nederland 58, kapitein H. Weinrich. Deze kon door inschakeling van zyn brandpomp de brand beperken tot de roef, die echter grotendeels werd vernield. DAT het Utrechtse gemeentebestuur voor ruim f4 min een complex industrie terreinen aan de Lageweide aldaar zal laten aanleggen. DAT ln Utrecht voor fits min een overdekt- en openluchtzwembad op hei Suikerterrein bij de Croeselaan gebouwd zal worden. DAT in Odoorn (Dr.) de clandestiene radiozender De stem van Brussel is op gespoord en in beslag genomen en de beide exploitanten geverbaliseerd zijn. DAT het circus Mullens, waarvan in April 1950 bij een brand in Utrecht hei gethele paardenbezit verloren ging. 21 Aug. in A'dam weer begint met zijn voor stellingen ln een nieuwe tent van 75 m lengte. 45 m breedte en 14 m hoogte met plaats voor 7.000 toeschouwers. DAT de socialistische voorman. Sam de Wolff, die gisteren 75 jaar werd, door mi nister Drees en de Israëlische minister van Landbouw schriftelijk werd geluk gewenst, in Febr. zijn mémoires zal pu bliceren. zekerheid t hankelijk is September zeggen, omdat van de weersgesteldheid in n October. LUK VAN LOUBENS BLUFT IN DE GROT Het stoffelijk overschot van de Franse groionderzoeker Marcel Loubens zal op de bodem van de grot van Pierre Saint Martin, waarin hij het vorige jaar de dood vond, blijven Joggen. Men acht de gevaren, verbonden aan het ophalen van het lijk, te groot. Herhalingsoefeningen voor de zeemacht Dit jaar komen voor herhalingsoefenin gen in werkelijke dienst de gewone dienstplichtigen der zeemacht, bestemd voor het personeel van de Marine-Mij- nenwachtdienst, voor zover zij door de minister van Marine worden aangewezen. Het verblijf in werkelijke dienst van de gewone dienstplichtigen duurt ten hoogste 9 dagen. Onder het motto: „Niet de si gaar, maar een sigaar" hebben de verkeerspolitie en de Ver. voor Veilig Verkeer in Hilver sum een ongewone actie op touw gezet. Elke weggebruiker,van wie opvalt dat hij zijn plichten op de weg berijpt, ontvangt een grote sigaar, voorzien van een veilig-verkeersbandje. Op de foto: Een bus-chaffeur neemt glunderend een reuzen-exem plaar in ontvangst. DAT thans dagelijks duizenden kilo's pruimen op de veilingen in Goes en Ka- pelleBiezelinge worden aangevoerd en de puimenoogst wel groot is maar toch kleiner dan die van vorig jaar. nomen inzake de arbeid in broodbakke rijen. DAT op het voormalige vlieg vela Waalhaven te R'dam gistermiddag een koelhuis en pakstation van de N.V. Zuid- hollandfee Eilanden geopem, is. DAT de Limburgse gedeputeerde Sta ten bij de regering met klem hebben aangedrongen op afschaffing van het visum voor Duitsers. DAT 54 aardappelverbouwers kleine teelt in Dokkum terechtstonden we gens overtreding van de wet op de aard appelmoeheid en er 11 werden vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs, ter wijl de boeten voor de anderen varieer den van f2,50 tot f40. In de omgeving van Lisse, het bloembollencentrum bij uit stekwordt deze dagen onder hoogspanning gewerkt voor de export. De exporteurs en daar door ook de kwekers leveren een wedloop met de tijd om hun producten op tijd op de schepen te hebben, die de bollen ver voeren naar alle windstreken van de aarde. Op de foto de haven van Lisse, ivaar de bol len worden gereed gemaakt voor de verzending naar de zeehavens. 2.5 millioen pakketten met gratis levens middelen aan Oost-Berlijners en Oost- Duitsèrs uitgereikt. Niet alle pakketten hebben echter hun bestemming bereikt. Werden ze in de afgelopen weken alleen maar in beslag genomen, gisteren gooide de communistische politie Spree. Ook verscheurde deze de identi teitskaarten van de voedselhalers, die daardoor voor grote kosten en het ge vaar van een veroordeling komen te Uit Oost-Duitsland komen nog steeds berichten binnen over ..langzaam-aan- acties". waarmede de arbeiders tegen de regering protesteren. Het blad van de S.E.D. in Chemnitz, de Volksstimme meldt, dat door gedeel telijke stakingen, in het gehele kolenge- bied, de productie nog steeds vermindert. Nieuwe zuivering in Noord-Korea Onder hoge Noordkoraanse autoritei ten heeft een nieuwe zuivering plaats gehad. Elf leden van het uit vijftien bestaande centrale comité van de i munistische partij zijn op beschuldiging van tegen de staat gerichte activiteit uit hun functies ontslagen. Zeven hunner zijn tevens uit de partij gestoten. Deze nieuwe zuivering volgt op de ter doodveroordeling op 8 Augustus va: vroegere ministers, die ten behoeve de Ver. Staten een gewapende opstand zouden hebben voorbereid. In Zuid' koreaanse kringen brengt men dit alles in verband met de val van Beria. De centrale comité's van de Noord- koreaanse comm. partij zijn grondig ge wijzigd en er is één nieuw, uit vijftien leden bestaand centraal comité gevormd, waarvan premier Kim II Song deel uit- Negen kinderen in ijskast omgekomen In de afgelopen twee warme dagen zijn in de Ver. Staten negen kinderen om het leven gekomen, doordat zij in de ijskast waren gekropen en de deur ach ter zich hadden gesloten. Vijf der slacht offertjes waren uit één gezin. Emigrant (op huwelijksreis) geopereerd Gisteren is de Zuiderkruis met 650 Ne derlandse emigranten in de Zuidafrikaan- se haven Kaapstad aangekomen. Een der opvarenden, de electriciën Joseph Wid- dershoven, die op huwelijksreis is, had tydens het oponthoud in Las Palmas (4 uur), een blindedarmoperatie ondergaan. Autobotsing bij Muiden eiste één dode Op de rijksstraatweg bij Muiden zijn gisteravond twee auto's in botsing ge komen, doordat van een vrachtwagen een aantal eieren op de weg waren vallen. De eieren waren tot struif ge reden. waardoor de weg glibberig was geworden. Een uit Amsterdam komende per sonenwagen, bestuurd door de heer D., kwam met grote snelheid aanrijden. De heer D. remde niet vlug genoeg en gleed naar de linkerkant van de weg. Op dat moment naderde een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richting. De wagens reden op elkaar in. De heer D. en zijn echtgenote werden uit de auto geslin gerd. waarbij de 40-jarige mevrouw H. J. Dietz ernstige verwondingen opliep. Zij is vanmorgen in het ziekenhuis overleden. De heer D. werd licht gewond* De be stuurder van de vrachtwagen kreeg geen letseL Machtsconcentiatie op kapitaalmarkt j De uitgifte van de nieuwe 314 Nederlandse staatslening heeft nog1 eens weer de aandacht gevestigd op een verschijnsel, dat weliswaar niet nieuw is. maar op de geld- en kapitaalmarkt) een steeds grotere invloed uitoefent cn waarby de particuliere belegger ten( nauwste is betrokken. Het is de gewij zigde spaarstructuur in ons isnd. als ge volg van de geweldige ontwikkeling van. de sociale verzekering in heel haar om vang. welke langzamerhand tot een niet onbedenkelijke machtsvorming leidt, waarvan de particuliere belegger tot op zekere hoogte de dupe wordt. Het zijn formidabele bedragen, welke jaarlijks door de fondsen worden bijeen gebracht. Wanneer men de bijdragen aan de diverse fondsen, de premies van de levensverzekeringsmaatschappijen en de spaargelden bijeenvoegt, komt men tot een bedrag, dat vermoedelijk groter is dan f 1 milliard per jaar. Blijkens de jongste opgaaf werd in het tweede kwartaal van 1953 aan premiën en koopsommen door de levensverzeke ringsmaatschappijen f 117 millioen ont vangen tegen f 149 millioen in het eerste halfjaar; dat is voor het eerste halfjaar reeds meer dan f 250 millioen. De beleg gingen zijn op 30 Juni jj. tot f 4l4 mil liard gestegen, waarvan bijna f 2 mil liard in de vorm van onderhandse schuld bekentenissen is uitgezet en f >4 milliard in effecten is belegd. Wat de sociale fond sen betreft, het fonds van de verplichte ziekenfondsverzekering beschikt naar wij dezer dagen lazen, over een vermo gen van f 125 millioen. zijnde f 75 mil lioen meer dan nodig is. de wachtgeld- werklooshcidsfondsen zullen dit jaar naar verwacht wordt f 130 millioen over houden. T\IT zijn dan de z.g. institutionele beleggers, welke op de geld- en ka pitaalmarkt meer en meer een domi nerende rol spelen, hetgeen o.a. wel hieruit blijkt, dat meer can 70rJ van de Nederlandse staatsschuld zich thans in handen van de institutionele beleg gers bevindt. Men kan een warm voorstander zijn van een goede sociale politiek en toe juichen dat de Nederlandse bevolking de laatste jaren in verschillende vormen weer de oud-vaderlandse deugd van het sparen betracht, maar niettemin de ont wikkeling van dit proces met zorg gadeslaan. Men heeft er in vroegere jaren dik wijls en niet ten onrechte bezwaar tegen gemaakt, dat het kapitaal zich ..op ho pen" bevond cn met name de socialisti sche ministers hebben de laatste jaren gedaan wat in hun vermogen was om ten aanzien van inkomens en vermogens via het belastingstelsel tot distributie en nivellering te komen, waarvan thans bij de grote en middelmatige inkomens de excessen worden gezien. Ligt hierin op zich zelf beschouwd een onbillijkheid, welke ook een gezonde ontwikkeling van het bedrijfsleven be- dat het kapitaal thans wederom ..op hopen" komt. namelijk bij de institutionele beleggers, waardoor een machtsconcentratie ontstaat, welke omdat de regering bU de rijksfondsen uiteraard een sterke vinger in de pao heeft, maar ook omdat deze grote be leggers hun gelden grotendeels bij Staat en gemeenten bellegen. op de regerings- politiek van invloed is en het gevaar van een geruisloze socialisatie met zich brengt. T~)E regering kan In deze tijd onbe perkt over de millioenen spaar gelden beschikken. Want de grote be leggers bepalen zich. moeten zich tot op zekere hoogte bepalen tot de obligatie- markt en het schatkistpapier dat door de regering ter beschikking wordt gesteld en waarmee de regering de geld- en kapitaalmarkt voor een goed deel in de hand heeft. Nu wij laten hier nog in het midden wat de regering met de haar ter be schikking gestelde gelden doet. Met alle waardering voor de activiteit van de overheid om de werkloosheid te bestrij den. moet toch worden gezegd dat een deel van de geprojecteerde en uitge voerde openbare werken alleen een tij delijk karakter dragen, maar. wat meer zegt. min of meer improductief zijn. waar dan tegenover staat, dat de industriële investeringen, welke productief zijn. sinds 1952 in een bedenkelijk tempo ver minderen. In het jongste verslag yan het Centraal Planbureau is hierop met na druk gewezen. Het gaat ons thans evenwel om iets artikel Daarover ®chter een volgend HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nur: De Berlijnse voedselooilog Roden werpen pakketten in het water M In West-Berlijn ztjn lot dmt r«d, I opjwkeuiïê "verschuil 'doet Zich voor dat het-lranitaal than» licht b;w half bew. licht bew. ht bew licht bew. bew. /el licht bew windstil windstil windstil windstil ZZO OZO HU ï2 sti 24 0 23 0 21 0 24 0 30 0 28 0 32 0 32 0 29 0 29 0 32 3 27 0 27 0 verwacht windstil windstil NNO 2 Warmer Tot morgenavond De Bilt: Droog, vrij zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidooste lijke wind. (Opgemaakt om tien uur). zon: 5.23 tot 20 05 uur; maan: 20 uur. Op 17 Augustus EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1