JMeuwv |Criiisrl|c (fourcml m Gevaren voor haringexport Massa-stakingen bedreigen Frankrijk met algehele chaos gevaarlijke toestand, die kan eindigen met nieuwe regeringscrisis Zijn de Nederlandse Prinsessen hier werkelijk Zeeuwen enthousiast bij bezoek Koningin Wist IJ Aansluiting en selectie i iS WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÉN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vïer en dertigste Jaargang No 9810 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilutiMUct N «Mltvra mjn hert in Itjlgenspni' Reusachtige machtsstrijd tussen Laniel en vakbonden FRANKRIJK wordt geteisterd door een nationale stakingsbeweging, die opnieuw is uitgebroken. De machtsstrijd tussen regering en vak- londen neemt gevaarlijke vormen aan en indien binnen 24 uur geen op- ossing gevonden wordt, dan zal de staking algemeen worden. Het onaf- lankelijke verbond van rijksambtenaren heeft aan alle andere vak- londen voorgesteld, een algemene staking af te kondigen van 48 uur als irotest tegen de „anti-sociale politiek der regering". Ook dit verbond ist de onmiddellijke bijeenroeping van het parlement. Stakingen bij de .T.T., de spoorwegen, Métro en bus, gas en electriciteit, publieke dien ten, havenarbeiders, de Air France, terwijl ziekenhuizen, banken, ver- ekeringsbedrijven, handelszaken, scheepvaartmaatschappijen, drukke- ijen zullen volgen. Althans heeft de socialistische vakbond Force eld Juvrière opgedragen, het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen. De egering heeft alle maatregelen genomen om het functionneren van inontbeerlijke openbare diensten te verzekeren. Politieke waarnemers te arijs zijn van oordeel, dat premier Laniel zal moeten aftreden als de inks-georiënteerde afgevaardigden er in slagen, hem te dwingen het arlement bijeen te roepen. dichtstblj gelegen steden worden met spoed levensmiddelen gezonden naar de plaatsen, waar de tderlsten zijn blijven steken, aldus Reuter. De Parijse stations maakten een trieste, verlaten indruk. Vele reizigers zagen zich genoodzaakt in de stilstaande wagons te overnachten. Naar bepaalde centra in de provinclea zijn speciale busdiensten en vliegtuig- verbindingen Ingesteld. Hier en daar De Force Ouvrière is de staking be- maar thans heeft de communis- iche vakbond de leiding genomen. Uiter- ird is premier Laniel in een zeer moei- ke situatie geraakt. Gisteren heeft het langdurig vergaderd en men ver acht op grote schaal de oproep het werk hervatten, op straffe van ontslag en rechtelijke vervolging. Een dergelijke iroep gold reeds de ambtenaren van de Hfoor de tweede maal binnen enkele dagen ligt het treinverkeer in Igeheel Frankrijk stil. Opnieuw worden duizenden vacantiegangers door de staking in hun plannen gedwarsboomd. Voor het St. Lazare-station e Parijs hebben honderden reizigers postgevat in de hoop, dat zij van de eerste trein die weer gaat rijden, gebruik kunnen maken. i verschillende personen die wei- werden gearresteerd. De socialis me Force Ouvrière had reeds een sta ll gas- en êlectriciteitspersoneel folen, waardoor vele huisvrouwen geen maaltijd konden bereiden, leeds hebben zich gevallen voorgedaan sabotage en de politie onderzoekt gevallen van brandstichting in •enbussen, die sinds een week niet eegd waren. Het spoorwegverkeer stil in vrijwel het gehele land; de stand bij de P.T.T. Yeroorz33kt een re chaos. Het personeel van de Métro de busdiensten zou vanochtend voor uur in staking gaan. Officieren en nschappen van de koopvaardij te Duin en andere havensteden zijn reeds ds gistermiddag in staking, oals hierboven vermeld, zal ook in renhuizen door de bij de Force aangesloten leden, het werk rden neergelegd. Welk een toestand, ïr de regering order moest geven om mijnen in Oost-Frankrijk te sluiten, dat de gedolven kolen niet kunnen rden vervoerd. Ook de Air France be- 24-uur-staking voor al het grond- soneel. De nieuwe stakingsgolf volgde het gepubliceerde regeringsdecreet, arbij de arbeiders en ambtenaren ln lü-openbare en genaaste bedrijven, wat pensionnering betreft, gelijk worden teld met rijks- en gemeente-ambte- Toeiisten gestrand et plaatselijke en internationale spoor verkeer is vrijwel stilgelegd. Tien- zenden vacantiegangers, van wie ve- op terugreis waren uit Spanje, Italië Zwitserland, zijn gestrand. Rels- eaux en consulaten in Parijs doen alle gelijke moeite om gestrande toeristen helpen met voorschotten en relsge- enheid. Reeds hebben de Engelse orwegen geadviseerd, geen reizen Frankrijk te ondernemen. Uit de zorgden verpleegsters lingen melk kregen. Nog wordt gemeld, dat de Belgische spoorwegen de diensten op Parijs hebben gestaakt. Een en ander brengt mee, dat vooraanstaande reis- bureaux, zoals in Engeland, hun reizen het continent wijzigen, waarbij de, door de staking getroffen Franse havens a spoorwegcentra, worden vermeden. Vijf grote passagiersschepen, w.o. de lie de France en de United States zijn met ruim 2000 passagiers, die Parijs als be stemming hadden, in de haven van Le Havre aangekomen. Later werden de pas sagiers met ruim veertig autobussen naar de Franse hoofdstad vervoerd. Elke pas sagier ontving een pakket, waarin zich levensmiddelen bevonden. >r, dat zulge- Amsterdam-Paiijs Treinen slechts tot Franse grens Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen werd gemeld: De treinen van Amsterdam naar Parijs, lopen in ver band met de Franse spoorwegstaking, slechts tot de FransBelgische grens. De treinen, die van Parijs naar Amster dam moeten rijden, lopen slechts van Brussel af. Wegens de verwarring in de materieel-omloóp, door de staking te weeggebracht, hebben de treinen niet hun normale samenstelling. Voor de treinen van Nederland via Brussel, Lu xemburg door Oost-Frankrijk naar Ba zel en terug, is (tot nu toe) de dienst regeling normaal. De trein Amsterdam- Brussel, die -te 13.40 gisteren van Zuid-station te Brussel naar Parijs vertrekken, is echter niet verder dan Brussel gekomen. De K.L.M.-dienst op Parijs Het ligt in de bedoeling van de K.L.M op de lijndiensten ParijsAmsterdam, naar behoefte, viermotorige toestellen in te schakelen- Deze maatregel overweegt men, teneinde de vervoerscapaciteit te kunnen verhogen, zolang de staking van het Franse vervoerspersoneel voortduurt. Gewoonlijk wordt deze lijndienst mét tweemotorige toestellen uitgevoerd. Van Parijs vliegen dagelijks drie KLM-toestel- len naar Amsterdam. Premier Laniel en de ministers var kernkabinet beraadslagen voortdurend. De leiders der vakbonden broeden op tegenacties. Momenteel zijn er nog geen tekenen dat de Nationale Vergadering zal worden bijeengeroepen, zoals door de vakbonden wordt geëist. Het gaat er of bijzondere bezuinigingsmaatregelen de regering-Laniel grondwettig zijn of niet. Daartoe trachten de socialisten de communisten, die in het parlement over 209 zetels beschikken, de Kamer leden bijeen te krijgen. Maar dit is heel moeilijk, omdat post en telefoon niet functionneren. Dit aantal van 209 zou doende zijn om de voorzitter var Kamer, Herriot, te dwingen het parlement bijeen te roepen. Laniel beroept zich echter op, dat de regering de volmachten van het parlement heeft gekregen de decreten. Reeds gonst het gerucht een nieuwe regeringscrisis, waarbij het aftreden van Laniel op het spel staat. Vanmiddag zal Laniel een radiorede tot hèt Franse vólk houden. Hoe dramatisch de situatie ook is, de humor ontbreekt niet: de nationale loterij, een van de standvastigste Franse staatsinstellingen heeft aangekondigd, dat er deze week, wegens de algemene toestandgeen trekking zal zijn! (Men zie 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Nieuwe actie der wijnboeren De wijnboeren in het Zuid-Westen van Frankrijk hebben vanmorgen gedreigd a.s. Vrijdag opnieuw de wegen in Z.W.- Frankrijk te zullen versperren, als hun sen niet worden ingewilligd. Reeds tweemaal hebben de wijnboeren wegen versperd om inwilliging van deze namelijk het opkopen van over tollige voorraden door de regering tegen een door de boeren bepaalde prijs, af te dwingen. Tevens is verklaard, dat Zondag alle parlementsleden, burgemeesters en ge meenteraadsleden in deze streek, een protest-demonstratie naar de regionale prefecturen zullen houden en daarna hun ontslag aanbieden. Ongestoorde vacantie in Chatham Tennis, waterskiën, winkelen en.... lange brieven schrijven naar huis ONGESTOORD en ongedwongen bewegen zich in Chatham (V.S.) temid den van andere vacantiegangers de Prinsessen Beatrix en Irene. Velen weten niet eens, dat de twee figuurtjes, die rustig een partijtje tennis spelen op de baan vlak aan de baai, de Nederlandse Koningskinderen zijn. Onder goede hoede bekwamen zij zich in het zeilen en ondergingen zelfs al eens de sensatie van waterskiën, dat in Chatham zeer populair is. Ze weten nauwelijks wat haar over komt, wanneer ze in de winkelstraat van Chatham haar bescheiden inkopen doen het geringe zakgeld, dat haar wordt toebedeeld, en geen starend blikken op zich gericht voelen. Haar begeleider vertelde, dat hy eens aangeschoten werd door een dame, die zei gehoord te hebben, dat de Nederlandse Prinsessen er waren. „Is dat werkelijk was het antwoord. „Dan moet ik toch ook eens gaan uitkijken om ze te want ik ken ze welWat de dame niet wist, was, dat Beatrix en Irene naast haar stonden. Hoewel de Prinsessen zich dus koste lijk amuseerden, wordt Soestdijk niet vergeten en de brieven tellen vaak vele velletjes. Een evenement was natuurlijk, toen vader op de terugweg van Curagao opbelde uit Montreal. Op 20 Augustus rijden ze per auto aar Ottawa, waarschijnlijk in 2 dagen, Piccioni geeft zijn pogingen op Italië heeft dus nog steeds geen kabinet Attilio Piccioni die 10 dagen geleden werd belast met de vorming vap' een nieuwe Italiaanse regering heeft vanmor gen zijn opdraoht aan president Liaandi teruggegeven daar nog een weekje te blijven bij de familie Feaver, onder wier hoede zij in Cap Cod zijn. En dan gaat het per K.L.M.-vliegtuig via Montreal weer huiswaarts. Zomaar op de rijksweg landde gisteren bij Rilland-Bath een helicopter, waaruit Koningin Juliana stapte. Langs een groep inwoners in Zeeuws costuum begaf de Koningin zich naar de wachtende auto's om haar tocht langs de getroffen dorpen voort te zetten. Naast H.M.: de com missaris der Koningin in Zee land, Jhr De Casembroot. Zes militairen gewond bij oefening Granaat kwam terecht binnen veiligheidsgrens Zes personen werden gisteren gewond, toen bij een oefening van onderdelen der Vierde Divisie in het Artillerie-schiet kamp bij Oldebroek een projectiel, af gevuurd uit een stuk veldgeschut van 25 ton, binnen de veiligheidsgrens viel. Twee personen zijn ernstig gewond op genomen in het militair hospitaal te Zwolle, maar verkeren 'buiten direct levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. Twee van hen zijn overgebracht naar -het militair hospitaal te Utrecht en twee naar de legerplaats 't Harde. De oud eis der -gewonden zijn ingelicht. Het ongeluk gebeurde tijdens de oefe ning van een compagnie in de aanval, gesteund door zware mitrailleurs, mor tieren artillerie en vliegtuigen, waarbij gebruik werd gemaakt ven scherpe munitie. Alle hierbij voorgeschreven veiligheids maatregelen waren getroffen, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst mede. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een on derzoek ingesteld. Per boot en jeep door rampgebied Helicopter daalde 's avonds onverwachts op Rotterdamse heliport GROOT was de belangstelling van de getroffen bevolking in Zeeland voor het bezoek van H.M. de Koningin, die gisteren per helicopter van Soestdijk naar Haamstede vloog. Het toestel was, zoals men weet, de Sikorsky 55 van de Sabena, bestuurd door Gerard R. Trèmèrie, die tijdens de overstroming in Zeeland met een helicopter boven de getroffen gebie den opereerde. Te Haamstede werd H.M. ontvangen door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, het gemeente bestuur en vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat. In het gerestaureerde K.L.M.-gebouw op het vliegveld was er een eenvoudige ontvangst. Groot was de toeloop van de burgerij en de badgasten. veerde. Omstuwd door een groot aantal Al spoedig vertrok de vorstin per auto aar Burghsluis en vandaar ging het per boot via Schelphoek en de Flauwers- nlaag, waar onlangs een dykval voor kwam, naar Zièri-kzee. Te kwart vooi één arriveerde de Koningin daar met het Rijkswaterstaat-vaartuig Breezand. Na de ontvangst nam H.M. een kijkje /er het overstroomde land. Om twee uur vertrok H.M. per jeep door de droge corridor, via Dreischor, Brouwershaven. Scharendijke en Renesse, m weer naar Haamstede te gaan. Te Brouwershaven Te Brouwershaven toonde de Koningin grote belangstelling voor de Herv. Kerk uit 1380, die thans nog bij hoog water twee meter water binnenkrijgt. Een der tig leden tellend kamp van de Oecumenische Jeugdraad is nu bezig een kistdam rond de kerk te leggen. Alle deelnemers van het kamp werden aan Koningin Juliana voorgesteld. De inwo ners van Brouwers enthousiast over dit eerste bezoek van de vorstin aan hun ge- Na een half uur werd naar Scharen dijke gereden. Om dit plaatsje van onge veer 200 woningen pas een nooddijkje aangelegd, waardoor het weer drooggelegd kon worden, doch slechts enkele gezin nen zijn op eigen ri sico naar de gemeente teruggekeerd. H. M. bracht hier een kort bezoek aan de wo ning van een terug gekeerd gezin. Via - Renesse ging het weer naar Haam stede en vandaar werd na 20 minuten de reis per helicopter naar Rilland Bath, Waarde en Kruinin- gen voortgezet. Het was reeds vijf minu ten voor zes toen de Koningin hieï arri- DAT tijdens de najaarsbeurs dn Utrecht i de lunch-pauzes op het Croeselaan- terrein en in gebouw R. voordrachten worden gehouden over intern transport. DAT ook de Ned. Televisiestichting op de radio- en televisie-tentoonstelling in Dusseldorp eind Augustus -met twee programma's vertegenwoordigd zal zijn. DAT m.i.v. 1 Sept. de wetenschappelijke medewerker le klasse bij het K.N.M.I. te De Bilt, G. A. Lenstra is benoemd tot adjunct-directeur. DAT tijdens de jubileumfeesten van de Kon. Luchtmacht deze maand in de «keinden op Heumensoord vliegtoch- voor burgers boven Nijmegen wor den gehouden. DAT de hoofdredacteur van De Maas bode. L. J. M. Hazelzet. Zaterdag 29 Aug. zijn 50-j. journalistenjubileum viert DAT 15 Aug. op de Leeuwarder lucht basis de jaarlijkse luchtvaartdag gehou den wordt. DAT tegen de 36-j. Nijmegenaar B. R„ die in een taxi zekere M. P. heeft be roofd van ruim f400, tien maanden werd geëist DAT voortaan de burgemeesters de daarvoor in aanmerking komende Gelderse gemeenten jaarlijks opgave zul len doen van vaartuigen, die bij een eventuele watersnood beschikbaar zijn. DAT de jongens van Jongensland, een ontspanningsoord o.l.v. een politieagent in de Velserduinen, toen zij dezer dagen vacantie op de Veluwe terugkwamen, hun oude woonwagen leeggeplunderd aantroffen. DAT de nieuwe blauwe dieseltreinen ln de 2e kl. geen rookcoupé's hebben, r er, na uitvoering van de gehele order, aan het eind van het volgend jaar in ieder tweewagenstel per 133 zitplaat- sn er 28 in rookcoupé's zullen zijn. DAT het officieel orgaan van de Anti- Rev. Partij, Nederl. Gedachten, is ver schenen met een speciaal nummer tg.v. de 70ste verjaardag van dr J. Schouten, met o.a. een bijdrage van minister-presi dent dr W. Drees. DAT gisteren in Arnhem 10 maanden is geëist tegen de Nijmeegse koopman A. J. v. R., die toen hij onder de invloed was in Mei te Lent een visauto Zwartsluis aanreed, waardoor zijn mede passagier L. H. Gerrit* om het leven kwam. DAT J'kvr. mr C. W. I. Wttgwaall van Stoetwegen (CH), dr ir A. Vondeling (PvdA) en ir F. C. M. Wijffels (KVP) ons land vertegenwoordigen op de 42e jaar lijkse conferentie van de-Interparlemen- tare Unie van 9—14 Oot. in Washington. DAT Maandagnacht 'het Engelse ms. Satco Prefect op weg van Terneuzen naar Antwerpen ter hoogte van Bath aan de grond liep. maar op eigen kracht weer vlot kwam. DAT in Arnhem tegen de Nijmeegse koopman C. G. C. J. 10 maanden werd geëist voor het wegnemen van goederen het Rampenfonds ter waarde honderden guldens, en tegen de twee medeplichtige, de reiziger C. J. v. T. en de metselaar J. C. J. F. 6 mnd. DAT te Ede het nieuwe gemeentelijk dienstgebouw officieel is geopend en dit het in 1942 door brand verwoeste raad huis vervangt. DAT de eerste steen voor het complex van 250 Patrimonium-woningen te Am hem niet gelegd is door burgemeester Matser. zoals abusievelijk werd gemeld maar door C. Smeenk. DAT Woerden, Kamerik. Harmeien Lange Ruige Weide. Nieuwerbrug, Zeg veld. Montfoort en Oudewater m.i.v. 181 Aug. per telefoon automatisch bereik baar zijn. begaf H.M. zich naar de woning van enige 'inwoners, die4m het~bezit zijn van een eremedaille verbonden aai Orde van Oranje-Nassau Tien ovei werd vertrokken naar Kruiningen. Eerst om kwart voor acht vertrok H.M. weei per helicopter, waarmee zij een half uui later volkomen onvenvacht op de Heli port te Rotterdam daalde, omdat het te donker werd om naar Soestdijk te vlie- De hekken van de luchthaven warer reeds gesloten en per taxi reed de Ko ningin naar het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereniging Maas, van v uit het gezelschap later in de avond per hofauto naar Soestdijk terugkeerde. Koningin ontvangt sultan van Selangor De sultan van Selangor die vandaag met de Willem Ruys in Rotterdam zou aankomen, wordt Donderdagmorgen om half elf met zijn echtgenote zijn schoon zoon en diens echtgenote ten paleize Soestdijk ontvangen door H.M. Koningin. Morgen ontvangt de Koningin op het paleis Soestdijk eveneens de nieuwe Braziliaanse ambassadeur José Roberto de Macedo Soares die zijn geloofsbrieven zal overhandigen. De 60-jarige Brit Mullina. die Maan dagavond in zee viel toen hij tegen de reling van de Amsterdam der Harwich- lijn leunde, heeft zeven uur in het water gelegen, voor hij door een Frans vissers vaartuig werd opgepikt. Ook een noodgeval I Uitsluitend, bij ernstige ziekte- of sterfgevallen, aldus A.P., zijn de stakende P.T.T.-ambtenaren tn Frankrijk er toe te bewegen, een telefoongesprek tot stand te breji- Toen dus ergens in het land een opgewonden man een postkantoor kwam binnenhollen en zei, dat hij dringend moest opbellen wegens een sterfgeval, maakte men vlot de verbinding in orde. De opgeroe- pene was een garage, een paar dorpen verder. „Spreekt u maar", zei de P.T.T.- ambtenaar. „Hallo, met Dupont", zei de opgewonden man. „Ik zit hier in(de naam van het dorp) en eh, het is verschrikkelijk, maar nu is hij dood." Ongetwijfeld vroeg toen de verbaasde aan de andere kant van de lijn „Wie?" „Mijn accu" kon de man nog net zeggen voor dè verbinding verbro ken werd. De man kreeg zijn accu en was dus net gered. TJOEWEL dr G. W. Huizinga in het nummer van 21 Juli jJ. zeer terecht opmerkt, dat er in wezen weinig verschil is tussen, zijn en mijn mening over de waarde der toelatingsexamens der mid delbare scholen, heeft hij toch enkele bezwaren tegen mijn beschouwing van 9 Juli. Volgens hem zou ik de toelatings examens „tot de grond afbreken", zon der er iets beters voor in de plaats te stellen. Wie goed gelezen heeft, weet, dat ik onderscheid maakte tussen „aan sluiting" en „selectie". Aansluiting onderstelt het voort bouwen op de leerstof, welke de L.S. onderwees, dus het voorkomen van hiaten in kennis en vaardigheid. Men kan dis cuteren over de vraag, of de L.S. moet aansluiten op de eisen die de diverse, sterk uiteenlopende scholen voor voort gezet onderwijs menen te moeten stellen, of dat omgekeerd de verschillende school typen voor V.O. moeten aansluiten op de leerstof, die de L.S. het meest verant woord acht. M.a.w. men kan pleiten voor aansluiting „naar boven" of voor aansluiting ,m a a r beneden". Het wil mij voorkomen, dat het klassikale stelsel met zijn beperkte differentiëringsmoge- liikheden de keus niet moeilijk maakt. A LS.de L.S. duidelijk omschrijft, welke leerstof zij verantwoord acht, dan kan daarna op die basis worden voort gebouwd. Eigenlijk kan die omschrijving beperkt blijven tot de essentiële stof der vakken rekenen en Nederlandse taal. Of de leerlingen een jaartal of rivier meer of minder kennen, is voor aansluitend onderwijs van geen betekenis. Dit laatste is ook de mening van dr H., zoals we met voldoening konden constateren. Aan dit oordeel kunnen we grote waarde hechten, daar dr H. deze vakken doceert. Dit ideaal stond waarschijnlijk de heer E. H. Bos, hoofdinspecteur van het L.O in de 2e hoofdinspectie, voor ogen, toen hij de speciale opleiding voor het V.O. vergeleek met een kankergezwel. Aan dit ideaal dacht ik. toen ik mijn artikel van 9 Juli besloot met de cri de coeur: .Wanneer kan de lagere school of liever de Nederlandse schooljeugd verlost wor den van het didactisch wangedrocht, dat opleidingsschool of opleidingsklas heet?" "jl/TERKWAARDIG is, dat mijn ontboe zeming zeer verschillend werd uit gelegd. Een door mij zeer gewaardeerd collega zag er een scherpe aanval in op opleidingsscholen in plaatsen, waar deze mogelijk zijn en welke scholen bedoeld meer intelligente kinderen. Ik verklaar daarom graag, dat ik indertijd in mijn brochure „Intelligentie-onder zoek" heb gewezen op de voordelen van scholen voor de intellectuele „bovenlaag". Maar dergelijke scholen zou ik toch graag verlost zien van onredelijke eisen, die menige inrichting voor M.O. of V.H.O. meent te mogen stellen. Een andere scribent echter, die jaar lijks tientallen leerlingen moet afleveren H.B.S., Lyceum of Gymnasium, stemt enthousiast in met mijn hartekreet, omdat hij deze beschouwt als een ver wijt aan het adres van hen, die dwaze toelatingsexamens afnemen. Deze heeft mij beter verstaan. Nu is er heel geleidelijk iets aan het •eranderen. Want binnen het raam der huidige toelatingsvoorschriften zijn er verbeteringen mogelijk. Ik zou echter graag zien, dat onze scholen voor M.O. en V.H.O. zonder enige uitzondering de wenken in acht nemen van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum in brochure No. 4, „Examineerbare Stof". Dat zou a flinke stap in de goede richting zijn. TTIT het voorafgaande kan men afleiden, dat er m.i. niets tegen is, dat de toelatende school een eenvoudig examen afneemt, om te bevorderen, dat de leer lingen inderdaad de essentiële L S.-stof onder de knie hebben, met het oog aansluitend onderwijs. Van tot de grond afbreken van een toe latingsexamen is dus geen sprake. Ik betoogde slechts, dat een dergelijk xamen als selectie-apparaat met voldoet, daar het de ongeschikten niet uitzeeft. Geschiktheid wordt niet ge waarborgd door momenteel toetsbare kennis en vaardigheid, evenmin door sommenpuzzles, waarop candldaatjes kunnen worden afgericht. ïschiktheid eist een complex eigenschappen, zoals voldoende in telligentie in allerlei richting in verband met het veelzijdig M.O.-programma. een behoorlijk concentratievermogen en psy chisch tempo, een goed geheugen, een flink doorzettingsvermogen, enz. Hier omtrent geeft een toelatingsexamen wei nig aanwijzingen. (Voor vervolg zie pagina 2). HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: De Russische zone van Oostenrijk P.T.T.-censuur opeens opgeheven In de Russische zone van Oostenrijk is onverwacht de censuur op het post- en telefoonverkeer met het buitenland op geheven. zulks met ingang van heden. Reeds twee Jaar geleden hadden de Wes telijke Hoge Commissarissen dit voorge steld, maar de Russen weigerden toen. Aangezien de censuur slechts door een eenstemmige beslissing van de uit de drie Westelijke landen en Rusland gevormde Raad kan worden opgeheven, ligt het de hand, dat de WesteeÜjken weder- de volledige afschaffing der een de Russische partner zullen stellen. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. M ^3 27 0 27 0 31 0 2® 0 27 0 30 0 33 0 Plaatselijk onweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Over wegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAX Donderdag: zon 5.20 tot 20.09 uur» '•aan: 9.33 tot 20.52 uur. Op 17 Augustus

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1