Moeilijke positie der Indische Nederlanders Ook voor uitgezonden krachten is het tegen organisatie, maarze praten geen rozengeur en maneschijn Holland-week werd op het IJselmeer voortgezet Rijnsb. Boys sloeg sterke V.U.C.-comb. 1-0 Stormvogels veroverde de V.V.V.-beker SPIJKERBROEK! H, J. PLANJE NIEUWE LEIDSCHE COUHANT MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 (Van onze sociale redacteur) T\E NCWI komt op voor de sociale belangen van alle Nederlandse werk- aJ nemers in Indonesië. Leg vooral de nadruk op dat „sociale". Wij zijn geen politieke organisatie. Wij hebben de situatie te aanvaarden, zoals die ait de strijd op politiek gebied is voortgekomen. De beïnvloeding daarvan, zelfs de beoordeling, ligt buiten onze competentie. Natuurlijk ervaren wij de gevolgen van de politieke ontwikkeling. Zo is het heel natuurlijk, dat het aantal van de uitgezonden ambtenaren in Indonesië afneemt. Indonesië is een zelfstandige staat. Het is begrijpelijk, dat die als ambtenaren voorname lijk Indonesiërs aanneemt en dat de Nederlanders, die nu buitenlandse krachten geworden zijn, afvloeien. Alleen specialisten worden nog gehand-1 volle, exorbitant-hoge schoolgeld niet be- haafd. Ook het aantal particulier uitge- talen! zonden krachten neemt af. Er zijn er nu Nu is men bezig met het instellen van 12.000. Maar door de zgn. zgn. aanpassingsonderwijs, dat meer in gesteld is op de Indonesische maatschap pij. We moeten nog zien, hoe dat zich ontwikkelt. Het afkeurenswaardige hier bij is echter, dat niet de ouders, maar een commissie, met advies van het hoofd van de school, uitmaakt, welk onderwijs een kind zal volgen. Ik meen, dat daartegen wel principieel bezwaar te maken is! Van belang is wel, dat deze kinderen niet alleen worden opgeleid voor kantoor bediende. In die branche worden de mo gelijkheden voor hen hoe langer hoe klei ner. Van belang is daarom, dat er vak onderwijs komt. Als ze een vak leren, is er voor hen een kleine kans op een toekomst in het land, waar ze geboren zijn, al hebben ze de Nederlandse na tionaliteit. .screening", die beoordeelt, of blijfsvergunning verlengd, of een nieuwe gegeven, dan wel een terugkeervisum wordt gegeven, vermindert dit aantal steeds. Ook de deviezenbepalingen, die naar alle waarschijnlijkheid verscherpt zullen worden, hebben invloed hierop. Op de duur blijven er meest locale krachten over. Daaronder vallen dan ook de sen uit de groep, die men iheest duidt als „Indische Nederlanders". We waren weer in gesprek met de heer Beckmann, de algemeen sècrètaris Nederlandse Christelijke Werknemers organisatie in Indonesië (N.C.W.I.). Tegen die naam „Indische Nederlan ders" heb ik groot bezwaar. Men met hetzelfde recht van Friese of Gro ningse of Zuidhollandse arbeiders kum nen spreken, zeide hij. Het zijn mensen, die de Neder' 1 a n d s e nationaliteit hebben en voo: wie de Nederlandse regering dus verant woordelijk is. Wat zich te hunnen aanzien voltrekt, zou men gerust een drama kunnen Zij klampen zich vast aan de verklaring die minister-president Drees in zijn radio rede van 8 Januari gaf: „Het is echter vanzelfsprekend, dat regering en volk Nederland een bijzondere verantwoorde lijkheid dragen voor het welzijn van deze Nederlanders." Maar de algemene ten dens, die toch telkens naar voren treedt, is: houdt ze in Indonesië en geeft ze daar ondersteuning. Onlangs is nog de Com- missie-Werner naar Indonesië geweest, om een rapport op te stellen. Ik heb de indruk, dat het zonde van het reisgeld is geweest. Die conclusies had Den Haag wel op kunnen stellen. Trou wens, als wij geen contact met die missie hadden opgenomen, had zij het met ons niet gedaan! Het drama Indische Nederlanders" Het is een aanklacht tegen Nederland, dat deze groep Nederlanders naar een steeds lager niveau worden geschoven! Nederland heeft verantwoordelijkheid voor deze mensen en mag zich daar niet van afmaken. De moeilijkheid is, dat men te laat be gonnen is, met aan dit vraagstuk aandacht te geven en wegen zoeken door emigratie e.d. Ik weet, dat dit niet gemakkelijk is, maar er moeten wegen voor te vinden zijn. Het gevaar is aanwezig, dat deze sen tussen wal en schip in vallen. Eén van de moeilijkheden van de laat ste tijd is, dat de paspoortcontróle scher per werd. Zij moesten voor een verlenging van hun Nederlandse paspoort o.a. o leggen een geboortebewijs van hun der en grootvader. Dat was voor velen een onmogelijke eis. Zij moesten dan hun paspoort inleveren en warerr dan staten- loos. Dat waren dan menseft, die in Ne derlandse militaire dienst waren geweest, in Jappenkampen hadden gezeten, alles verloren hadden, geholpen hadden bij de opbouw van de bedrijven.... Ik kan je daar allerlei staaltjes van vertellen, want Ik heb de stukken bij me. GeV-kkig heb ik bij mijn besprekingen in Den Haag een open oor voo-- mijn bezwaren ge vonden. De grote werkgevers spelen feitelijk in dit spel mee, want zij hebben liever, dat deze Nederlanders het Indonesisch staats burgerschap aanvragen. Dat bespaart hun moeilijkheden. Maar de termijn voor dit aanvragen is verstreken en Indonesië heeft nog geen regeling opgesteld voor naturalisatie-aanvragen. Dat is hun eigen persoonlijke beslissing. Wij willen in dit opzicht helemaal geen invloed op deze mensen uitoefenen. Er is natuurlijk een groot gevèar, als deze mensen werkloos worden. Natuurlijk is dan de Nederlandse rege ring verplicht.hen te ondersteunen. Maar ja, als er veel van deze mensen zijn, heb je natuurlijk kans, dat de Indonesische regering hen op een boot zet en naar Nederland stuurt. Aan een aantal arm lastigen heeft men daar geen behoefte. Onderwijsmoeilijkheden Een ander punt, dat voor deze mensen zeer belangrijk is, is het onderwijs. De Stichting Nederlands Onderwijs wordt (naar mijn oordeel in te geringe mate) door de Nederlandse regering en door de grote werkgevers gesubsidieerd. De bedoeling van de werkgevers is daar bij. dat hun werknemers hun kinderen naar de lagere, ulo en middelbare scholen en ook het zgn. concordant-onderwijs kunnen zenden tegen een verlaagd tarief. Maar de practijk is daarbij, dat zij de locale krachten, die over het algemeen de laagste salarissen hebben, daarvan uit zonderen. En deze mensen kunnen het Een ander punt is, dat nog niemand in Indonesië enige schadevergoeding heeft gehad voor betgeen hij in de oorlog ver loren heeft. Er is nu een rapport van de Commissie Achterstallige Betalingen, maar het zal ook nodig zijn, dat die betalingen geschieden! De uitgezonden werkkrachten En dan de uitgezonden werkkrachten. Geloof niet, dat het daarmee alles ro zengeur en manèschijn is! Er zijn er, die op contracten werken, waarvan sommige bepalingen nog herin neren aan de tijd van Jan Pieterszoon Coen, met huwelijksverbod e.d. De Commissie Arbeidsvoorwaarden Werknemers Indonesië heeft hier in Ne derland indertijd de zgn. C.A.W.I.-voor- waarden opgesteld. Doch maar een zeer klein aantal contractanten, ook vpn de beste maatschappijen, voldoet daaraan. Bij de werkgevers heerst nog veelal een volkomen oud-liberale geest. Ze weten ook niet wat bona-fide organisatie is. Verbaas je er niet over, dat nog ver schillende grote maatschappijen in feite een organisatieverbod voor hun personeel hun arbeidsvoorwaarden niet met r buiten hun bedrijf, dus met de van de vakbeweging. Ook vele werknemers zien nog niet het belang van organisatie. Jonge mensen die in Nederland nog nooit een functi< bekleedden, komen in Indonesië ineens aan het hoofd van een afdeling te staan. Zij menen geen vakorganisatie nodig te hebben. Ik zou inmiddels uit mijn varing kunnen spreken over mensen, jaren in dienst waren en om een kl moeilijkheid zonder meer op staande voet ontslagen werden. Of over anderen, wier verblijfsvergunning niet verlengd werd en dië te horen kregen: „U vol doet piet meer aan de voorwaarden, die aor het vervullen van een functi azé dienst gelden." Duurte Dan komt er nog bij, dat ook de positie an de uitgezonden krachten door de steeds toenemende duurt steeds moei lijker wordt. Als ik eens een paar cijfers geef: De basis is Djakarta, 1 Januari 1950, ge steld op 100. Dan was het in Djakarta: Juni 1950 15Ö, Januari 1951 153, Januari 1952 175, Januari 1958 200, thans 225. De laptste cijfers voor andere steden waren? Bandoeng 228, Semabang 210, Soe- rabaja 237. Medan 258, Palembang 300 Makassar 244. Onder de?é omstandigheden is er voor sn. vakorganisatie heel wat te doen. Nog altijd echter kampen we met de moeilijkheid, dat velen pas tot organisa tie komen, als ze in moeilijkheden En ook, dat er zijn, die lid blijven hun organisatie in Nederland, doch ze zelf en ook hun organisatiè geten, dat ze naar de N.C.W.I. moeten overgeschreven worden. Onder de Indonesiërs is nog geen Chris telijke vakbeweging. Dat zal de taak zijn 1 de Indonesiërs zelf. Wij geven, als dat vragen, natuurlijk wel voorlich ting. Ik heb bijv. een brochure geschre- werkstaking, die nu in de hasa Indonesia wordt vertaald. Ook is in bewerking een brochure, aarin uiteengezet wordt, dat politiek vakbeweging van elkaar gescheiden m ten blijven, terwijl die in Indonesië nog sterk vermengd zijn. Maar, zoals gezegd, daar ligt onze taak niet. Er zullen Indonesiërs moeten ko- die weten, wat Christelijke vakbe weging is en die dan onder hèt volk in de kampong willen leven, om zo het zaad te gaan uitstrooien. Dat zal natuurlijk aam werk zijn. Maar God zal op Zijn tijd de rijke vruchten daarvan laten tot zegen van Indonesië. Grofere jachten aan bod Duitsers kwamen (uit protest?) niet op Na het eerste deel van de Holland-week op de Loosdrechtse plassen zijn de grotere jachten aan bod gekomen op het IJselmeer, o.m. in de Flevorace. Aanvankelijk waren ook hier internationale wedstrijden in de Flying Dutchmanklasse vastgesteld, waaraan een viertal Duitsers zouden deel nemen. Zij zijn evenals in Loosdrecht, niet verschenen en deze klasse werd nu wederom met „vlag en wimpel" gewonnen door de „Frithjofna" van Van Duyl. Hij kwam hierdoor in het bezit van de Prins Bernhard-prijs, een model van een Flying Dutchman. Goetzee, ir J. Loeff (KNZ en RV); Jan KlaAesen, J. Scheffer (KNZ De voornaamste uitslagen luiden: Flevorace: eerste dag: ronde- en plat- jdemjachten: 1. Viking, H. Scheffer (KNZ en RV)2. Jan Klaassen, J. Schef fer (KNZ en RV); 3. Goetzee, ir J. Loeff (KNZ en RV). Drakenklasse: 1. Thalata, J. van den Berg (KNZ en RV); 2. Norremeer, ir J. C. P. Hofkes (KNZ en RV). RORC-jachten klasse 4: 1. De Stadt Nauwerina, J. H. van de Stadt (ZZV); 2. Doki, H. P. Heinen (KNZ en RV); 3. Stavast, H. Bollemeijer (Het Nieuwe Diep). RORC-jachten klasse 3: 1. Zuiderzee, dr P. R. Baarsma (Schiedam); 2. Befra, G. J. Matthieu (Nieuwe Meer); 3. Vage bond 3, A. W. de Gier (Viking, Den Bosch). RORC-jachten klasse 2: 1. Zeezwaluw, G. Sikkema (KNZ en RV)2. Gooilander. F. Hamming (KNZ en RV). Tweede dag: ronde- en platbodem- jachten: 1. Goetzee, ir J. Loeff, plus hoofdprijs: 2. Jean Bart, J. S. van Mes dag (KNZ en RV); 3. De Vrouw Lucia, ir W. H. Dudok van Heel (KI^ en RV). Drakenklasse E: 1. Windekind, S. Bak ker (Het IJ); 2. Ran, P. H. Keegstra (KNZ en RV); 3. Thalata, J. van den Berg. plus hoofdprijs. RORC-jachten klasse 4: 1. De Stadt Nauwerina, J. H. van de Stadt, plus hoofdprijs; 2. Jupiter, G. S. Kroes (Ned. van kustzeilers); 3. Sterna, J. D. Gunnink (NNWB). RORC-jachten klasse 3: 1. Zuiderzee, dr P. R. Baarsma, plus hoofdprijs; 2. Vagebond 3, A. W. de Gier; 3. Vlieter, ir J. C. van Hoolwerff (De Kaag). RORC-jachten klasse 2: 1. Zeezwaluw, G. Sikkema: 2. Adolphina Cornelia, J. A. Bijl (KNZ en RV). Nationale wedstrijden op 8 Augustus: ronde- en platbodemjachten: 1. Jean Bart. J. S. van Mesdag (KNZ en RV);. en RV). Drakenklasse: 1. Windekind, S. Bakker (Het IJ); 2. Baroeboe, J. Bier (KNZ RV); 3. Thalata, J. van den Berg (KNZ en RV). RORC-jachten klasse 2: 1. Gooilander, F. Hamming (KNZ en RV); 2. Zee zwaluw, G. Sikkema (KNZ en RV). Regenbogen: 1. Coppelstock, J. H. C. Sieverts (Vennemeer); 2. Anneraarle, L. de Wit (ZZV). Tram- en buselftal tegen V.V.A. op 2 Sept. Het vertegenwoordigend Westelijk Tram/Bus elftal, dat Woensdag 2 Sept. a.s. om 19 uur in Amsterdam een wed strijd bij kunstlicht speelt tegen de tweede klasser WA, is als volgt samen gesteld: Falet (A'dam)) d.; A. de Neef (HTSV Den Haag) en Kolberg (A'dam) a.; T. H. v. d. Meer (HTSV Den Haag). Werdler (Utrecht) en v. d. Heyden (Lei den) m.; J. de Korte (HTSV Den Haag), Lubbers (Utrecht), De Vries (R'dam), Derksen (A'dam) en De Brakel (R'dam) v. Reserves: Beukendam (Utrecht), Baay (Haarlem), N. de Neef (HTSV Den Haag) en Ripper (Leiden). Het is de bedoeling het volgend seizoen ook uit te komen tegen Buitenlandse Tram/Bus elftallen. M.V.V. won van Vorwaerts met 32 Te Maastricht werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen de eerste-klasser MVV en de eerste-klasse olub Vorwaerts Oostenrijk De Maastrichtenaren 32. na by rust reeds met 3—1 te hebben geleid. D.O.S.R. won in finale L.D.W.S.-toumooi Voor de L.D.W.S.-seriewedstryden had den D.O.S.R.-I en het Amsterdamse D.W.S. zich in de finale geplaatst. Deze werd Zaterdagavond op het D.O.S.R.- terrein in Roelofarendsveeen gespeeld. De „thuisclub" ging. aangemoedigd door een grote schare supporters, reeds direct na de aftrap in de aanval. Als D.W.S. in het veld was gekomen in de overtuiging met een zacht eitje maken te hebben, dan werd die indruk wel spoedig teniet gedaan. D.W.S. gaf zich dan ook ten volle en toonde zich technisch zeker de meerdere van DOSR. Maar laatstgenoemde club wist toch tal rijke gevaarlijke aanvallen te lanceren, vooral over de rechtervleugel. Al spoedig bleek, dat de Amsterdam- ,ers in schotvaardigheid tekort schoten. Het duurde tot twaalf minuten voor de rust. voor D.O.S.R. de leiding nam met scherp op het D.W.S.-doel genomen hoekschop, die door Joop van der Tang werd ingekopt. Na de hervatting maakte D.O.S.R. ei reeds spoedig 20 van. doordat Waas dorp goed gebruik maakte van een fout van de D.W.S.-doelverdediger. Een kwar tier later bracht dezelfde speler de stand op 30. D.W.S. zette nu alles op alles om de achterstand in te lopen. Toch duurde het tot negen minuten voor het einde, de snelle linksbuiten de enige speler uit het eerste elftal op be heerste wijze de bal inschoot langs de uitgelopen doelman: 31. De voorzitter van L.D.W.S. reikte na afloop in het clublokaal van D.O.S.R. de prijzen uit. Van de zijde van D.W S. werd nog de wens uitgesproken, dat het contact met de winnaar van blijvende aard zou zijn. Beide elftallen bleven nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. Universitaire ploeg verloor van Spanje In het kader van de internationale uni versitaire wedstrijden, welke in Duits land worden gehouden, verloor de Ned. universitaire voetbalploeg te Coesfeld (Westfalen) met 20 vgn die van Spanje De wedstrijd werd bijgewoond door 4000 toeschouwers. Maurice Pefferkorn overleden Te Parijs Ls op 69-jarige leeftijd aa hartaanval de bekende sportjournalist Maurice Pefferkorn overleden. Hij w medewerker van talrijke dagbladen tijdschriften, eerst van de Echo des Sports van Breyer. daarna van l'Auto, na de tweede wereldoorlog van l'Equipe en France-football Pefferkorn was rid der van het legioen van eer sinds 1931 Met zijn boek „Football, joie du monde" had hij de gTOte pry's van de sportlittera- Uiur P.S.V. verloor van Saarbrücken erste-klasse club P S V uit Eind hoven verloor te Saarbriiecken met 21 reservepioeg van FC Saar- bruecken. Nieuw record Voor het eerst de speer over de 80 meter Voor het eerst in de geschiedenis is ten athleet er in geslaagd bij speerwer pen boven de 80 meter te werpen. Zater dag bereikte de Amerikaan. Franklin Bud Held. te Pasadena een afstand van 80.41 m en daarmede bijna 2 meter boven het oude record van de Fin Hiekanen (78.70) te blijven, welk record in was gevestigd. Een harde klap voo Finnen, die een van hun meest geliefde records zijn kwijt geraakt. Inmiddels is bekend geworden, dat de tijd van Werner Lueg over de 1500 me- n. 43 sec., gemaakt op 29 Juni 1952, door de internationale athletiek als wereldrecord is erkend, houdt dit record met de Zweden Haegg n Strand. Bergbeklimmen kostte dit jaar 143 doden De gevaarlijke sport van het bergbe klimmen heeft dit jaar in Europa tot dusver 143 mensenlevens gekost, aldus blijkt uit een statistiek van Associated Press. Doelpunt kwam in de laatste minuut Drie minuten voor tyd gebeurde dan dat. waarop de Rynsburgse voetbalfans al drie kwartier hadden staan wachten. Toen mikte rechtsback Zandbergen de bal met een harde, verre trap vooi V.U.C.-doel en kopte J. van Duin de bal voor de grijpgrage vingers der Haag- doelman weg: 10. En hoewel de V.U.C.-crs in de resterende minuten alles op de aanval gooiden, in de stand kwam geen verandering meer. 't Is anders een pittige, spannende wedstrijd geworden, waarin beide par- zich volledig gaven. Zuiver spel- technisch gezien, waren de Haagse wit- zwarten wel beter, maar daar stond tegenover dat Rijnsb. Boys zoveel geest drift aan de dag legde, dat het techni sche vermogen geen doorslaggevende factor was. Het sterkste waren onge twijfeld de verdedigingen. Die lieten de resp. voorwaartsen weinig of geen kans de wèl-gerichte schoten kon mer. ook -oyaal op de vingers van één hand tellen. Bij Rynsb. Boys ontbraken midvoor Van Egmond, linkshalf Van Duin linksbinnen Kromhout. Als gevolg daar- kwam Dén Haan op de linksbuiten plaats. Koemans werd linkshalf e in midvoor. Deze laatste heeft in zijn huidige vorm o.i. minstens evenveel 'jn mars als Van Egmond, terwyl Harlinger (76) per brommer naar Portugal De 76-jarige oud-hotelhouder A. C. W. ra Riet uit Harlingen. die reeds meer ra zich deed spreken door buitenlandse bromfietstochten. gaat binnenkort op de bromfiets naar Portugal. Hij wil de Por- e president uit dankbaarheid de hulp na de watersnood een beeldje aanbieden van de Portugees Caspar dl Robles, die in de tyd van het Spaanse bewind landvoogd over Friesland was Het beeldje is een nabootsing van het standbeeld, dat op de zeedijk by Harlin gen staat. Weer onrust in Coevorden Wederom heeft de jeugd, die in Coe vorden fietswedstrijden houdt. Vrijdag enige onrust in deze Drentse stad vei zaakt Op verschillende punten vai stad werden weer „races" gehouden. De politie, die met een zijspanmotor wa: uitgerukt, werd herhaalde malen uitge daagd. Voor de woning van de agent, die trste keer een jongen naar het poli tiebureau had gebracht, werd gepost. Toen de agent in dienst moest komen, werd hij door twee collega's naar bureau begeleid, waar hij uitsluitend binnendienst kreeg te verrichten. Auto bij Ter Apel in kanaal, alle 4 inzittenden gered Na een botsing met een vrachtauto an Stork uit Hengelo is Vrijdagavond en veeauto van J. Kropveld uit Nieu-v- Weerdinge (Dr.) onder Ter Apel West (Gr.) tegen twee bomen gereden e het kanaal terechtgekomen. Wonder bo- 'en wonder bleef de auto onder water •echtopstaan en konden de 4 inzittenden, de eigenaar, diens ku cht en twee kin deren ongedeerd op het droge worden gebracht De veeauto is later door kraanwagen uit het kanaal gehaald. Motorfietsen van Maserati Maseratl, de befaamde Italiaanse auto- fabriek, gaat motorfietsen bouwen! Het eerste model, dat in productie wordt ge- n, is een sportieve 158 cc viertakt met vierversnellingsbak en verend frame. Maserati zal ook een 125 cc tweetakt op arkt brengen. ook Koemans verdienstelijke dingen deed. Voor de rust was V.U.C. iets meer in de aanval, maar na de thee hadden de geelzwarten een behoorlijk veldover- wicht. Zoals gezegd: de wederzijdse de fensies gaven de voorhoeden vrijwel geen kans en het gebeurde maar zelden, dat de keepers moeilijk werk te ver richten kregen. Aan spanning ontbrak het echter de gehele wedstrijd niet, zo dat de toeschouwers geen minuut gele genheid kregen om zich te vervelen. Willem II werd met 31 verslagen Naar schatting 4000 voetballiefhebbers zagen Zaterdagavond de wedstrijd tussen de eerste klassers Stormvogels uit IJmuiden, en Willem II uit Tilburg. Het werd, tot teleurstelling van de vele Noordwykers, een slap partijtje voetbal. Stormvogels spande zich nog het meeste In en won de door de V.V.V. te Noordwyk beschik baar gestelde beker. In het begin gaf Stormvogels de toon aan. Het Tilburgse doel werd direct al onder zware druk gezet en slechts door slecht schieten kwam het niet tot doel punten. Het typische was, dat juist de sporadische aanvallen van de Tilburge- naren in deze periode het gevaarlijkst waren. Piet Kraak, die weer met zyn oude bravour het IJmuidense doel v dedigde. moest soms diep in zijn ar naai tasten om enkele felle schoten keren. Zijn haast spreekwoordelijk ge luk verliet hem ook nu niet; een harde schuiver van Jan v. Roessel ketste juist buiten zijn bereik tegen de paal. NIEUW-VENNEP Vergunning B Op verzoek van de kerkeraad der Geref. Kerk hebben B. en W. voor jeugdgebouw aan de Prévinaireweg vergunning B toegestaan. NOORDW HEERHOUT Rijkspolitie Met ingang van 12 Augustus is de wachtmeester der eerste klasse vai rijkspolitie. Th. Louw, overgeplaatst Maasniel. Hij wordt opgevolgd door wachtmeester P. Zonderop te Papen- drecht. KATWllK Keuring Ko-PIu-Ko Ko-PIu-Ko hield haar jaarlijkse tafel keuring voor jonge konijnen. De deel neming was zeer groot: 98 dieren en 7 nesten. Keurmeester was de heer J. Westhoeck uit Wassenaar. Oe uitslagen iuiden als volgt: klasse I: beste dier I Schaddée van Doorn; grote rasser Hommel; midden rassen: I. Schaddée van Doorn: kleine rassen: L. A. Kreft; korth. rassen: L. Parlevliet; tek. rasseb: P. J. v. d. Went. Klasse II: beste dier L. A. Kreft; gr. rassen: J. van Rootse- laar; midden rassen: A. Th. den Holl der: kl. rassen: L. A. Kreft; korth. r sen: L. Parlevliet; tek. rassen: C. Barn- hoorn; Klasse III: 1. P. Hommel; 2. L. A. Kreft. KATWIJK AAN ZEE Opbrengst collecte extra collecte voor de Hervormde diaconie heeft f 1075.17 opgebracht. Consulent Ds D. Bouman zal na het vertrek ds J. J van der Krift consulent worden an de wijkgemeente Zuid-Oost. Hoog en laag water Dinsdag 11 Augustus: hoog water 4.15 ar en 16.40 uur (springvloed); laag ater 0.12 uur en 12.28 uur MAAK UW JONGEN BLIJ met (Advertentie) ieale, oersterke vacantiedracht IN ALLE MATEN bij KATWIJK AAN ZEE VALKENBURG (Z.-H.) Geen werkweek, maar vacantie vonden NCGV-leiders! Het CI.O.S. te Ovezveen een ideaal oord voor sportbeoefening wN HET prachtige C I.O.S., het centrale instituut de omstandighedi nodige inspanning vergde terdam). Brouwer (Leeu- van spier en geest. Maar warden), Zuydervelt (Den MS J' kant waren Haag(, De Knegt (Delft) Postema (Meppel) heeft het Ned. Chr. Gym- '"eesten het als e in- deze ideale sportplaats. De heer Reynhardt, lei- -r van Hercules te Sche- iuur -ninBen, die wij „thuis" Utm oijeen- eens Seweest is, toil er icel lJ°Hen. toen de rest van de leiders elk jaar terugkomen. Zoals gezelschap juut een populair geworden bijeen komst, van het Verbond het nodi ge kunnen bijleren en al- Bevestigd op leszins nuttige gedachten- dat f wisselingen beti oefenstof het peil in de ge lederen der Christelijke met Z( gymnasten omhoog stu- mers. Dat de opzet het instituut locht)e var Schiphol 1 een landgoed, maken op de vrije rijke baron Woensdagmiddag zei week inderdaad aan zijn ook loopt, overal ziet doel beantwoordt, is ook deuren van kamers tijdens deze zom gebleken. De Bonds Tech nische Commissie N.C.G.V. was m tevreden. Men Als de zon haar stra len zo mild over het land- hoog en hoe "men 0oed werpt en je de vogels hoort fluiten tegen J achtergrond van zacht rui- zaaltjes. Dc sanitaire in- *ende bomen, dan vergeet richting is van de beste ,e Bewoon opaten „werk" het kwaliteit. douchehokken week te zijn.' waskamers zoveel men ja> mcf piezier hebben I afgev wil.. Verder, onder <je c dc, dat de prestaties zich het huis. gezellige eetzalen digden voorts van Adven- i DIO, droogkamer. Op de do. Oranje-Nassau parterre bevindt zich een en verdeeld over ge- ders- lor- sus. de geneugten zich in een hotel tuur en gymnastiek geno ten. Bodemtumen, betoe- alie ge- gingsscholing, spel, toestel- makken voorziene gebouw ïen, rhythmische gymnas- strekt zich een door Moe- tick, alle onderdelen ran der Natuur rijk begiftigd het rijke terrein der gym- gebied uit, zoals ook ge- nasfische oefening kregen deelt elijk uit de foto moge weer een beurt. Af gewis- het blijken: prachtige graslan- seld met athletiek, de tra den en bossen, waarin het ditionele volleybalwed- de.:e. 'Vd van het iaar strijd tussen de B.T.C. en HB*- de „rest van Nederland. Die grasvelden worden en een sportfilm werd het natuurlijk als sportterrein geheel een week. waaraan gebruikt. De N C.G.V -ers. met veel genoegen zal die hierop onder leiding worden teruggedacht. En het Verbond ho- stijgende lijn bewegen grote vol doening. Ook in kwanti- conversatiezaal tatief opzicht wint de zo- makkelijke stoelen, merwerkweek steeds meer. in mer Bestond er eerverleden waant, jaar belangstelling van een Rond dit ongeveer 80 personen, het jaar daarna steeg dit aan tal al ruim over de 100 en thans waren er met min der dan 141 dames uit alle delen Z\j hebben het deze week niet gemakkelijk gehad, heerlijk dwalen Morgens en 's midaags as het oefenen geblazen, afgewisseld met theorie en de avond werd besteed aan J0BHH besprekingen, lezingen en ,.an de fefc bestaande" uit discussies. Hetgeen dus de de heren Van Asch (Rot- peljjk reel zal profiteren. later kreeg hij de bal op een wonderlijke manier klemvasttussen zijn benen. Na een half uur spelen was het echter eindelijk raak: een hard schot van Lup- pens kon v. Neer niet goed onder con trole krijgen en Snoeks Jr was er als de kippen bij om de bal het beslissende tikje te geven. Vlak voor de rust ging Lindenberg er alleen van door, en met een vrij onnozel tikje wist hy de voorsprong van Storm vogels te vergroten: 20. Na de thee werd Willem II hoe lan ger hoe meer ingesloten. De Til burgena ren volhardden in hun peuterige spel. waarmee ze geen draad opschoten. Stormvogels daarentegen bleef hameren op de Tilburgse veste en het scheelde maar een haar of het werd 30, maar v. Neer kon het harde schot van Lup- pens juist over de lat tippen. Er kwam echter toch nog een doelpunt van Storm vogels. maar aan de verkeerde kant! Jan van Roessel herinnerde zich blijkbaar (voor de eerste keer in deze wedstrijd!) zijn reputatie en loste een goedgericht schot, dat Kraak echter op fraaie wijze uit zijn doel hield. Hij kon de bal ech ter niet wegwerken en dat zou v. d. Oever dan wel even voor hem doen.... over Kraak heen. in het doel! Dit doelpunt gaf Willem II blijkbaar enige moed; er werd tenminste een beetje aggressiever gespeeld. De voor treffelijke Stormvogels-defensie gaf ech ter niet thuis, en langzamerhand zakte het spelpeil af tot een show. die tamelijk vervelend was. Toen scheidsrechter v. d. Meij, die deze wedstrijd behoorlijk leidde, reeds zijn horloge raadpleegde, trok v. d. Meer er in zijn eentje op uit. en scoorde op fraaie wijze het vierde doelpunt van Stormvogels. Zonder twijfel heeft Stormvogels op verdiende wijze de beker veroverd. Voor de aanvang van de wedstrijd was er nog een korte plechtigheid. De Boer van Stormvogels die deze avond zijn laatste wedstrijd speelde na ruim 20 jaar de kleuren van zijn club te hebben verde digd, werd na enkele toespraken in de bloemetjes gezet. Visserijgolfjes Voldoende voorraad De markt van Zaterdag zat dik in de voorraden: drie trawlers spuiden hun vangst in de hal en men kwam loskracht te kort om alles op tijd gereed te hebben de handel. De Post Boy zorgde voor 1770 kisten, waarvan 1220 haring en 450 makreel; de Haarlem had er 1740 in to taal. waaronder 1400 haring en 200 ma kreel. en de Claesje voerde 800 kisten aan, waarvan 670 makreel en 100 schel vis, plus 120 stijve kabeljauwen. Voorts was de SCH 27 present met 925 kisten (500 haring) en de KW 52 had 360 kisten waarvan 350 makreel met de IJM 209 als tweede kabeljauw-aanvoerder: 60 kisten, buiten zijn 400 makreel en wat diversen. Haring wat minder De stevige haringprijs van de laatste week zette tijdens de Zaterdagmarkt niet door: de beste kwaliteit bracht het tot f 12,50 f 13,50 en het mindere goed, voor ditkeer ook de Haarlem zorgde, deed tussen f 11 en f 12,50. Van de laatst- geloste haring is nogal wat opgehouden ter vismeel fabriek veroordeeld. Ma kreel daarentegen werd allemaal ver kocht en bracht van f 10,50 tot f 12 per kist op. Schelvis van Kees en Claesje De handel heeft deze Zaterdag ook eer eens wat schelvisjes gezien zo wel de Claesje als de IJM 209 zetten neer. Schipper Kees Buys kreeg zijn goede piepers om en de bij de en de mooie wijting maakte onge- f 13 terwyl de haringwij ting voor f 9 verkocht werd. Belg mak De Belgische markt was niet erg graag de weinige regels kabeljauw die er gestaan hebben gingen maar moeizaam weg voor rond f 60 terwyl de kisten ka beljauw voor f 80 zyn verkocht. Drietjes taboe Met warme dagen in het zicht zyn de scholletjes haast niet aangekeken: de drieën gleden goeddeels de pufschuit in de tweeën van de snurrevaad deden ongeveer f 20 met I 14 voor de gewone Dan maar per auto De verwarde toestand in Frankrijk heeft dc tongenhandel niet lang in zak s doen zitten: het spaak lopen der treinverbindingen deed de handel omzien ander vervoer en men vond er auto's voor. De wagons tongen voor Italië wer den omgelegd via Zwitserland-Duitsland daardoor bleef de prijs „er op". Voor al het lichtere goed heeft redelijke be dragen opgebracht. Lappen waren er bijna niet en deden f 3.75 per kilo; de grootmiddel bracht het tot f 1,90 en de kleinmiddel en tong één haalde rond f 1,85. Slips zakten tot f 1.15 de kilo. Reisduren en besommingen De Haarlem maakte Zaterdag voor een achtdaagse reis f 20.300; de Post Boy be- somde f 20.000 en de Claesje deed in ne gen dagen f 12.000. Verder besomde de SCH 27 f 8.300. de IJM 209 f 8 400 en de KW 52 bracht het er met f 4900 ook lang niet slecht af. Petten de oudsto De markt van vandaag werd bezocht door een groot aantal schepen, waaron der de Petten (van 30 Juli) als oudste. Voorts waren er de Allan Water en tie Polderman, beide van 31 Juli. terwyl de Sumatra, de Zeelandia. de Gelria of de Bloemendaal de vierde plaats moeten delen. Met vier trawlers was de eerste losbeurt meer dan bezet De Dinsdag- markt zal dus zeker een paar van de genoemde laatkomers moeten helpen. Voor de Woensdag- en de Donderdag- markt worden verwacht de Flamingo. Mary.. Dirkje. Tzonne. Hoop, Limburgia Grotere kern De loskracht is vandaag met 17 man uitgebreid, waardoor de vaste kern van ïslossers op 180 man is gebracht. Daar door kunnen er, dank zij de reservisten (20 man), steeds drie of vaak zelfs vier tawlers gelost worden, plus enkele log gers en vele kunstvissers in de eerste eurt. Zelf doen Zaterdag liep het zo druk, dat er vele handen te kort waren bij het losapparaat verscheidene vissers zelf de handen uit de mouwen staken, om de vangst in de hal te krijgen. Trekkers De loggers KW 138 en 45 hebben de leet van boord gedaan om te gaan trek ken. Dokken Voor een dokbeurt liep Zaterdag bln- m de IJM 229. Na de lossing is het schip Zaterdagochtend vroeg direct in dok ge gaan voor een schoonmaak- en verfbeurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3