Jlieuwe £ciftsrl)c (üourattl Stormboten versmaad Malenkof: Ook Rusland kent het geheim van de waterstofbom Sowjet-Unie beoogt stellig niet, zijn grondgebied uit te breiden Honderdduizenden dubbeltjes verstopt op Ned. schip Prins Bernhard terug van reis naar de West Wfst IJ Premier Laniel doet een enkele concessie MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37, Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9808 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JtutwtitMiHthHnn ojo tart ts Icgljenspott" Poging het Wesfen (e verbazen... AMERIKA bezit niet langer het monopolie van de waterstofbom. Ook de Sowjet-Unie kent thans de productiegeheimen. Aldus de verkla ring van Malenkof, tijdens een zitting van de Opperste Sowjet. De 1300 afgevaardigden, aanwezig op de slotzitting der beide Kamers van de Opperste Sowjet, juichten. In de diplomatenloge veroorzaakte de mede deling van Malenkof eveneens enige sensatie. Voorts gaf Malenkof in zijn rede het volgende te kennen: 1. Er is ontspanning ingetreden tussen Oost en West. 2. Het N.A.T.O.-verdrag bedreigt de wereldvrede en Ame rika voert politiek van „atoombom-chantage". 3. Moskou houdt vast aan het beginsel, dat alle internationale kwesties door vreedzame onder handelingen kunnen worden opgelost. 4. De Sowjet-Unie zal nimmer toestemmen in een herbewapening van Duitsland. 5. Rusland beoogt niet zijn grondgebied uit te breiden. Communisme en kapitalisme kunnen naast elkaar blijven bestaan. In Westelijke kringen wordt de ver klaring van Malenkof inzake de water stofbom aldus uitgelegd, dat deze waar schijnlijk neerkomt op hetzelfde als het „bevel", dat Truman in 1950 gaf. Dit be vel had tot inhoud, dat met de aanmaak van de waterstofbom (H-bom) begonnen moest worden. De zaak kwam hierop neer, dat Amerika toen over het recept van de H-bom beschikte. Dat Amerika sindsdien een waterstofbom heeft vaardigd, is nimmer bekend gemaakt, maap wel spraken Amerikaanse geleer den tien maanden geleden over „zeer succesvolle experimenten". Volgens prof. Massey, vice-voorzitter van de Britse Vereniging van Atoomgeleerden, beschik ken de Russen voor de vervaardiging de waterstofbom niet over een dergelijk groot aantal technici als de Amerikanen. Uit de rede van Malenkof blijkt, dat er, volgens de Russische zienswijze, geen reden voor een botsing tussen Amerika en Rusland bestaat. Hij waarschuwde echter voor, dat de Amerikanen zich v gissen als zij de Russische pogingen tot vrede te geraken, beschouwen als e Weer Oostduitse minister ontslagen Positie van Else Zaisser is wankel Anton Ackermann, de' Oostduitse on- I dermihister van Buitenlandse Zaken, ontslagen, omdat hij een politiek v verzoening voor d* opstandige arbeiders i bepleit heeft. Verder zou de nieuwe minister Onderwijs, Else Zaisser, wier echtgenoot I Wilhelm in Juli als hoofd van de gehei- j me politie ontslagen werd, in de naaste toekomst weer uit haar ambt worden Voor de Oostduitse voedselhalers is het weer moeilijker geworden. Binnen een I straal van 80 km rondom Berlijn wordt I scherpe controle uitgeoefend op allen die I te voet of per rijwiel, of verborgen op vrachtauto's naar de stad willen komen. Te Potsdam in de Russische zone is de kaartverkoop voor treinen naar Berlijn I weer stopgezet. Alleen werklieden, die kunnen bewijzen, dat zij in Potsdam wo- nen en in Berlijn werken, mogen door- gaan. Ondanks de verscherpte maatre gelen werden gisteren in West-Berlijn nog 60.000 voedselpakketten uitgereikt. Baby te Amsterdam in wieg gestikt I Een kindje van drie maanden is in ai acht van Zaterdag op Zondag in ei I woning aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam in de wieg gestikt. Toen men het Zondagmorgen wilde wakker maken bleek het reeds te zijn gestorven. Inlaagdijk bij Schelp- hoek weer gedicht 1 Herstel oude zeedijk vergt zeker nog een maand Men is er Zaterdagmiddag om half drie in geslaagd het gat in de inlaagdijk, tus sen Schelphoek en Zierikzee, te dichten. Daarna is men met alle beschikbare krachten begonnen aan de versterking van I deze afsluiting. Het gat in de oude zeedijk, welke vóór de thans geheel gesloten inlaagdijk ligt, blijft stationnair. Nieuwe afkalvingen heb ben zich niet voorgedaan. Men verwacht dat het herstel van de oude zeedijk, waarin zoals men weet een I gat is geslagen van ongeveer 100 meter, zeker een maand zal duren. Treinen in Frankrijk rijden weer :i erg op elkaar teken van zwakte. Ten aanzien van het punt, dat Rusland geen territoriale aan spraken doet gelden, wees Malenkof op Perzië, Israël, de Arabische landen, Tur kije, Frankrijk en Japan. Voorts legde hij er de nadruk op, dat de vredelievende volken steeds krachtiger besprekingen verlangen der grote mogendheden „op het hoogste niveau". Wat de binnenlandse politiek betreft, zeide hij: De wegzuive ring van de verrader Beria moet niet gezien worden als een teken, dat slapper tegen verraders zal worden op getreden. De vervolmaking van het leger, waarin de begroting voorziet, betekent dat een krachtige slag zal worden toe gebracht aan hen die het wagen Rus sisch territorium te schenden. Over Rood- China zei Malenkof, dat de toelating var dit land tot de V.N. de zaak van de vrede zeer zou dienen. Op de slotbijeenkomst werd de staats begroting voor 1953 goedgekeurd. Deze bedraagt een totaal van 543.357.000.000 roebel. (Men zie het Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Malenkof kondigde aan, dat de nadruk zou worden gelegd op een vergrote productie van verbruiksgoede- Uit de besluiten bleek voorts, dat een nieuwe procureur-generaal van de Sow- je^-Unie is benoemd. Het is Roman A. Roedenko, die als zodanig Nikolai Safo- nof opvolgt. Tevens werden Peter Bar- dinof en Fedor Belyaef, oud-aanklager, tot leden van het Hooggerechtshof be noemd. Saboerof werd benoemd tot voor zitter van de „Staatscommissie voor de plannen", een post, die hij vele jaren lang onder Stalin bezette. Roedenko, een generaal van het Rod< Leger trad bij de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers te Neurenberg ii op als openbare aanklager voor de Sow jet-Unie. Na urenlange besprekingen bereikten president Syngman Rhee van Zuid-Korea en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, eindelijk overeenstemming over een wederzijds veilig heidsverdrag tussen Zuid-Korea en de Ver. Staten. Volgens dit verdrag mag o.m. Amerika bases aanleggen op Zuidkoreaans gebied. De foto werd genomen op het moment dat Dullesrechts, en de Zuidkoreaanse minister van Buitenl. Zaken, Pjoeng Joeng Tai, het verdtüg tekenden.. Telefoto. Zilvergeld in balen suiker Twee smokkelaars vlak voor vertrek van Cottica naar de West gegrepen Honderdduizenden oude, overigens nog geldige Nederlandse dubbeltjes met het hoogste zilvergehalte zijn vorige week Amsterdam door de douane ontdekt diverse schuilplaatsen op het Neder landse schip Cottica van de KNSM, dat gereed lag om naar de West te vertrek ken. Het zilvergeld, dat bestemd was smokkel naar Suriname en Curagao, is in beslag genomen. Twee bemannings leden van het schip zijn gearresteerd. De „Cottica" was aan een speciaal onderzoek onderworpen, omdat de re cherchedienst door bepaalde waarnemin- argwaan had gekregen. Na geruime tijd zoeken werden de dubbeltjes aange troffen in balen met geraffineerde sui- V.N. droegen 400 Rode Kenau's over Verscheurden hun kleren en gooiden met schoenen Vierhonderd communistische vrouwen, die .gisteren te Panmoendjon werden uit geleverd, hebben ruiten van spoorwagons vernield, zichzelf verwond en met eigen bloed leuzen .geschreven. Bij aankomst te Panmoendjon begonnen zij haar kleren te. verscheuren en met schoenen te gooien. Een Noördkoreaanse officier wees de vrouwen streng terecht, zo meldt Reuter, doch volgens A.P. was het een Zweeds journalist die de vrouwen met barse stem tot rede bracht, nadat hij door een schoen was getroffen. Verder verloopt de uit wisseling zonder noemenswaardige inci denten. Twee vrijgelaten Amerikaanse milital- :n verklaarden -Zaterdag, dat enkele andere Amerikaanse gevangenen Noord- Korea weigeren te verlaten, omdat zij als verklikkers hadden gefundeerd en nu represailles van hun vroegere kampge noten vrezen. Enige tijd geleden waren twee van deze verklikkers door hun kampgenoten vermoord. Tussen de krijgs gevangenen, die gisteren in vrijheid wer den gesteld, bevond zich de fotograaf van Ass. Press, Frank Noel. Hy is de eerste burger, die tot dusver repa trieerde. De communisten hebben Zaterdag, de vierde dag van de uitwisseling van krijgs gevangenen te Panmoendjon, 25 Britten, 90 Amerikanen. 35 Turken en 250 Zuid- Koreanen overgedragen. De Roden beloofden. Dinsdag 250 Zuid- Korea nen, 100 Amerikanen, 25 Turken en 25 Britten te zullen uitwisselen. ker en in geheime bergplaatsen in de hutten der twee gearresteerde opvaren den. In hun hutkasten troffen de recher cheurs speciaal aangebrachte dubbele bodems aan, waartussen duizenden dub beltjes waren verstopt. De gearresteerden zijn de 26-jarige slager J. O. uit Amsterdam en de 23- jarige bakker C. H. W. uit Rotterdam, die aan boord van de Cottica hun beroe pen uitoefenden als leden van de be manning. Volgens de recherchedienst douane wa ren zij van plan het zilvergeld in Cura sao en Suriname van boord te smokkelen. Zaterdag hebben de rechercheurs nog een huiszoeking verricht in de woning van de gearresteerde slager in Amster dam-Zuid. Ook daar troffen zij vooi kele duizenden guldens aan dubbeltjes aan, die eveneens in beslag zijn geno men. De verdachten hebben naar de recherche meedeelde de dubbeltjes op normale wijze bij banken of postkan toren tegen afgifte van bankpapier ver kregen. Reiger zette Weesp drie kwartier in 't donker Een reiger vloog Zaterdagavond half tien in de Bijlmerpolder bij Duiven- drecht in de draden van het 50-kilovolt voedingsnet van de P.E.N. voor het Gooi en veroorzaakte daar een storing, waar door Weesp tot kwart over tien in het duister werd gehuld. Toen slaagde men er in de stroomvoeding uit de richting Amsterdam over te schakelen op de reservevoeding van Naarden -uit. Zondag 'hebben technici van de P.E.N. de ver brande resten van de reiger ontdekt en de storing definitief verholpen. Weer uitvoer tomaten naar Engeland Verlenging uitvoermachti- gingen is niet toegestaan Met ingang van heden mogen tot nader order alleen machtigingen tot uitvoer van tomaten naar Engeland worden afgege- aan die exporteurs, die in de maand Juni 1953 tomaten naar genoemd land hebben uitgevoerd. Zo deelt het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit, in tegen stelling met het eerder vermelde, thans Aan de in aanmerking komende expor teurs is per afzonderlijk schrijven contingent toegewezen, dat voor een paalde periode geldt. Uitsluitend onder overlegging van laatstgenoemde toewij- zingsbrief mag door de veiling, waa aankoop heeft plaats gehad, de benodigde uitvoermachtiging worden verstrekt, ter wijl de hoeveelheid op de toewijzings- brief moet worden afgeschreven, onder aantekening van de naam der veiling, netto kg UM. en datum afgifte U.M Er moet nauwkeurig op worden toege zien, dat de toewijzing beslist niet wo overschreden. Indien geen toewijzingsbrief kan w den getoond, mag door de veiling voorlopige uitvoermachtiging worden af gegeven, met vermelding als land bestemming: „Bedrijfschap voor Groep ten en Fruit". Deze U.M. kan later binnen de aangegeven, geldigheidsduur bij een veiling worden ingewisseld voor een U.M met bestemming Engeland, wanneer de toewijzingsbrief. wordt overgelegd. Het voor Maandag 10 tot en met Woensdag 12 Augustus vastgestelde con tingent bedraagt plm. 900 ton. De op 10. 11 en 12 dezer te verstrekken uitvoer- machtigingen mogen uiterlijk tot en mei 12 Augustus geldig worden gemaakt. Ver lenging van deze uitvoermachtigingen is niet toegestaan. Uitvoer van uien naar Duitsland stopgezet Met ingang van Maandag 10 Augustus mogen de veilingen tot nader order geen machtigingen tot -uitvoer van uien (incl. bos- en zilveruien) en consumptie-sjalot ten naar West-Duitsland verstrekken. Het bovenstaande geldt eveneèns voor d< U.C.B. controleurs af te geven U.M. vooi niet geveilde uien. Voorts moge dienen, dat de vóór Maan dag 10 Augustus uitgereikte uitvoer machtigingen hun geldigheid met ingang van 10 dezer verliezen. Verlenging is niet mogelijk. Locomotief Bello en 2 rijtuigen ontspoord Passagiers ongedeerd; rails en wagens beschadigd Bij Koedljik, tussen Alkmaar en Bergen, zijn gistermiddag de veelomstreden loco motief Bel'lo en twee rijtuigen door tot op heden onoopgehelderd-e oorzaak ont spoord op een wissel. Er deden zich c bij geen persoonlijke ongelukken De locomotief kwam 30 meter verder tot stilstand. Van de rijtuigen werden de baleons ingedrukt. Een buffer werd af gebroken en verscheidene ruiten zijn ge sprongen. Er bevonden zich weinig p< glers in de wagens, De. rails zyn over enkele tientallen ters verbogen, terwijl een- stuk van circa anderhalve meter -lengte afgeknapt la. Ruim twee weken geleden zij-n by de zelfde automatische wissel ook twee rlj- '"ligen uit de rails gelopen. Zondagavond om 9 uur stond Bello weer in de rails. De algehele 'herstel werkzaamheden waren echter niet vooj hedenochtend gereed. Braziliaanse maatregel tegen KLM en Scandair In een maatregel, die tegen de Scandi navian Airlines en de KLM gericht is, heeft de Braziliaanse regering Zaterdag een voorlopige beschikking uitgegeven, volgens welke buitenlandse luchtvaart maatschappijen met lynen op Brazilië 50 procent van hun passagjers moeten aan voeren uit het land. waar de vlucht be gonnen is. De KLM betwist de beschikking, die binnen enkele maanden opnieuw bestu deerd zal worden. Minder vast weer op komst nOVEN grote delen van Europa heerste tijdens het weekeinde zon nig en vrij warm zomerweer, dat ver oorzaakt werd door een uitgebreid ge bied van hoge luchtdruk. Alleen in de Povlakte kwamen zware regen- en on weersbuien voor onder invloed var een storing, die Zaterdag over Frank rijk trok en ook daar op tal van plaat sen onweer veroorzaakte. Grote hitte heerste echter nergens, met uitzonde ring van Spanje, waar dagelijks maxi mumtemperaturen van bijna 40 graden worden gemeten. Elders bleef het kwik vrijwel overal beneden 30 graden, al dus het K.N.M.. in De Bilt. Intussen heeft de algemene lucht drukverdeling boven de oceaan zich zodanig gewijzigd, dat de aldaar heer sende depressie-activiteit zich geleide lijk naar Noord-West Europa gaat uit breiden. Ons land blijft zich daarbij op de grens bevinden van een nieuw ge bied van hoge luchtdruk, dat zich de Golf van Biscaye uitbreidt en pressies die ten Noorden daarvan het Oosten trekken. Of deze depressies hun invloed ook tot ons land zullen uitbreiden, is nu nog niet met zeker heid te zeggen, maar men moet er wel rekening mee houden, dat het weei een iets minder vast karakter zal krijgen dan het de laatste paar dagen heeft gehad. -*»■ fit- w«its ffp Eén van de koffers vermist.... Spoedig opnieuw naar de Antillen, maar dan voor een „echt" bezoek TEGEN HET KRIEKEN van de dag, vanochtend om 4 uur, is Prins Bernhard, toevallig in de naar hem genoemde DC-6 machine Prins Bernhard van de K.L.M. uit Curagao in ons land teruggekeerd. Op dit vroege uur waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig de heer C. C. Steensma, vertegenwoordiger der K.L.M.-directie en de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de luchthaven Schiphol. Aruba. Op het vliegveld Dakota van Oranjestad stond een erewacht van De prins, die op zijn reis naar de Ver. Staten en de Antillen vergezeld was door zijn adjudanten overste C. C. Geertsema en luitenant-ter-zce 1ste klasse A. F. Eibers, stond op het platform de aanwe zige journalisten enkele ogenblikken te woord. Hö betuigde zyn tevredenheid over zijn reis, vertelde, dat hij op Cura gao en Aruba overal „een goede stem ming" had aangetroffen, en bevestigde, dat hij de reis gemaakt had in zijn func tie van inspecteur-generaal der .Kon. Marine. „Wat de marine in de West doet, is goed", was de commentaar van de Prins. „Wanneer myn dochters uit Amerika terugkomen? Dat zullen wij nog bezien. In ieder geval op tijd voor de school". Prins Bernhard heeft gedurende de reis enkele uren in de cockpit doorge bracht naast de gezagvoerder Westlake en daarbij geruime tijd de stuurknuppel gehanteerd. Vlak na de aankomst der machine bleek dat een koffer van de Prins mist werd. Men vermoedt dat deze door een abuis op het vliegveld van Curagao is achtergebleven. De overige koffers werden in de gereedstaande auto geladen, een nieuwe 12-cylinder Ferrari met een topsnelheid van 220 kilometer per uur, waarmee de Prins met zyn twee metge zellen enige ogenblikken later in snelle vaart van het platform verdween. Spoedig terug Zaterdag, de laatste dag van zyn blijf op de Nederlandse Antillen, heeft Prins Bernhard 's morgens niet op Cura gao vertoefd. Reeds vroeg in de ochtend vertrok de Prins per vliegtuig De Indonesische premier, dr Ali Sastroamidjojo, die zoals wij meldden, Zaterdag op Schiphol aankwam, heeft korte tijd in Nederland vertoefd voor een be spreking met de Indonesische ambassadeurs en gezanten in verscheidene Europese staten. Hij was op doorreis naar Wash ington, waar hij ambassadeur van Indonesië was geweest, naar Djakarta, waar hij z'n ambt zal aanvaarden. Zaterdagavond vertrok hij om 9 uur met de K.L.M .-Constellation Pontianak. DAT de K.M.A.-feesten te Breda reeds door 250.000 personen zyn bezocht. DAT de N.V. Koninklyke Weverij Van Dijk te Eindhoven Zaterdag haar eerste eeuwfeest vierde. DAT minister-president dr W. Drees Zaterdagmiddag in Lrchem het een: voor bejaarden opende. DAT het Zaterdag gehouden vliegfoest op het vliegveld West-Brabant in Hoe ven, waaraan 8 Thunderjets en 4 Meteors deelnamen, zeer geslaagd is. DAT de in Amsterdam gebouwde 15 meter lange stalen kotter, Gracias a Dios, van de Gebr. II J. en W. J. Coenders. die er de Atlantische Oceaan mee zijn overgestoken. Zaterdagmorgen op het Ontariomeer tegen de schoener Lady Jet (12.m.D opbotste en deze licht be schadigde. de DAT de Ebro en de Oceaan wéér een lisson uit Engeland hebben aangésléept voor het gat by Schelphoek en het bij de Onrust gestrande caisson nog steeds ligt. DAT burgemeester P. Hens van Val kenburg (D 1 Sept. met pensioen gaat. DAT Zaterdag in Vlaardingen het nieuwe gebouw voor de coöp. boeren leenbank aam de Kethelweg officieel is geopend. DAT het Noordfranse industriegebied weer voor invoer van mosselen uit ons land is opengesteld en België de laatste tijd meer mosselen afnam dan voordien. DAT het Amersfoortse gemeentebe stuur o.m. aan dé Haagse architecten ir R. D. Bleeker en ir v Kranendonk opdracht gaf voor schetsontwerpen voor een nieuw stadhuis (bouwkosten f3',4 min). mariniers opgesteld. In gezelschap van de gezaghebber, Kwartz, maakte de Prins een grote auto tocht over het eiland, dat er door de stralende zon en de vele vlaggen bijzonder vrolyk uitzag. Het leek wel of alle Arubanen deze dag hun bezigheden in dé steek hadden gelaten en geen andei doel hadden dan de Prins hartelijk toe te juichen. By diverse scholen werden bloemen aangeboden. Voor de radio zei de Prins, zyn bezoek Honderdduizenden waren Za terdagmiddag samengestroomd op de Boulevard te Schevenin- gen om het bloemencorso te be wonderen en om afscheid te nemen van het charmante bloemenkoninginnetje, dat niet moe werd 't juichende publiek toe te wuiven. De foto geeft een goed overzicht van de enorme drukte, die er heerste. De derde wagen van rechts stelt de „ont- spitste" Haagse toren voor. spoedig te zullen herhalen en dan eer „echt bezoek" te zullen brengen. De Prins bezocht ook het zwembae Malmok. Hy kon geen weerstand bieder aan het lokkende water. En toen di koninklijke bezoeker, na ook nog he' kamp der mariniers op Savoneta bezoch' te hebben, tegen elf uur op Dakota wai teruggekeerd, speet het menige Arubaar van harte, dat dit bezoek maar zo kor was geweest. In de middag na de lunch, maakte d< Prins een korte wandeltocht door di winkelstraten van Willemstad, waarm hy naar de Caracasbaai ging om opnieuv te trachten diepzoefoto's te maken 's Avonds omstreeks negen uur vertrok 1 de Prins uit Willemstad naar Nederland Naar een compromis met de vakbonden Rust in Frankrijk gedeeltelijk hersteld, maar de P.T.T. staakt door "PkE FRANSE PREMIER LANIEL heeft een concessie gedaan aan de sta- -L' kende arbeiders, luidende, dat de verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd ongedaan zal worden gemaakt. Voor handarbeiders in overheids dienst blijft die 55 jaar en voor hoofdarbeiders 60 jaar, maar zij zullen eventueel tot hun 62ste en 65ste jaar aan de arbeid mogen blijven. Aan de overige bezuinigingsmaatregelen heeft de regering niet getornd. De ver schillende vakbonden komen vandaag bijeen om te besluiten of zij hun stakingen zullen voortzetten dan wel opnieuw het bijltje er bij neerleggen, daar waar men reeds weer de arbeid had hervat. De grootste moeilijk heden worden geleverd door het feit, dat de P.T.T. ambtenaren door gaan met staken. Vandaar, dat vandaag leger en politie zullen worden in geschakeld bij het transport en het eventueel distribueren der poststukken. Afgezien van de reeds genoemde cessie, blijft de regering op haar stuk staan. Dit blykt uit het besluit, dat wie zyn arbeid vandaag niet heeft hervat, ontslagen kan worden of voor de rechter gebracht. Overigens is het treinverkeer weer bijna normaal en uiteraard bestorm den tienduizenden gestrande toeristen de eerste treinen. Ook by de energiebedrij ven is het wérk hervat en de reinigings diensten hebben de strijd aangebonden tegen de kolossale hopen huisvuil. Als de Franse regering alle voorgenomen maat regelen uitvoert, zal er ongetwijfeld eer «■e stakingsgolf ontstaan, die de na tionale economie nog groter schade zal berokkenen dan deze reeds heeft gedaan Velden in Frankrijk vragen zich af of de staking begon om betere levensvoorwaar- voor de arbeiders te bedingen of dat het doel is de regering-Laniel te doen aftreden. Wij herinneren er aan, dat Her- riot, de voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering, verklaarde, dat hy zou ingaan op het verzoek socialistische partij om het parlement in verband met de stakingen terug te roe pen van recés. Volledigheidshalve laten wy nog volgen, dat de jongste Franse decreten o.m. be vatten: 1) Een nieuw plan voor de suikerpro ductie, dat beoogt de hoeveelheid suiker, die de Franse overzeese gebieden in het dollargebied kopen, jaarlijks met 300.000 >n te verminderen. 2) Werknemers, die meeradan tien per- men in dienst hebben, zullen één pro cent van het bedrag, dat aan lonen wordt uitbetaald, storten In een fonds voor de oningbouw. 3) Ambtenaren kunnen in het bezit komen van door de staat gewaarborgde leningen ten einde hen te helpen by het krijgen van een eigen huis. 4) Enige bezuinigingen: ten eerste door het niet lgtén bezetten van een aantal ite plaatsen voor tijdelijk o\%irneids- personeel; ten tweede door een nieuwe regeling betreffende aanspraken wegens oorlogsschade en door het inkrlm K.-n van de administratieve dienst van het leger. De regering krUgt een grotere co.itró'e op de financiën van gerationaliseerde in dustrieën en openbare lichamen. 5) Maatregelen tegen prijzenkartels. ten einde „de handhaving of het herstel i van de vrije concurrentie" te verzekeren. 6) Een besluit om het bedrag, dat vol gend jaar voor burgeriyke investeringen zal worden besteed, te verlagen van 220 tot 190 milliard Frank. Een belangrijk deel hiervan zal worden gebruikt voor de woningbouw. Treinverkeer met Nederland weer normaal Het vertrek en de aankomst van de in ternationale treinen van en naar Frank- ryk geschiedt weer normaal volgens de dienstregeling, aldus wordt gemeld van de züde der Ned. Spoorwegen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève WNW ONO i windstil windstil windstil windstil M =s 33 0 26 0 25 0 25 0 26 0 25 0 24 0 23 0 23 0 Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wisselen de bewolking. Overwegend maii e Westeiyke wind. La gere middagtempera turen dan vandaag. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.17 tot 20.12 uur; maaru 7.15 tot 20-29 uur. Op 17 Augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1