Honderd jaar nieuwe bloei voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 LEIDEN INDUSTRIESTAD (III) Leidenaars op stap Secretaris Jan van Hout hield eerste volkstelling Wevers uit Vlaanderen, Stadsuitbreidingen en eerste labrieken Anno 1581 hield Jan van Hout in Leiden de eerste Nederlandse volkstel ling in de zin, die wij daar tegenwoordig aan hechten, met vragen inzake beroep en welstand. Daarbij bleek, dat Leiden weer volkomen was her steld van de aderlating van het beleg. Natuurlijk was niet alle leed ver geten, maar wat aantal inwoners betreft was er een grote wederopleving en Leiden had zijn positie van industriestad van wereldvermaardheid weten te behouden of te herstellen. Merkwaardig was de verdeling der beide geslachten in het Leiden van 1581: Op elke 1000 mannen kwamen 1334 vrouwen voor. Dus ook toen al trok de textielindustrie een groot percentage vrouwen aan. tiereteinen, stametten, rassen, warpen Met al deze nieuwe stoffen kwam er in grootscheepse nieuwe welvaart. In vijftig jaren tijds moest de stad driemaal orden „uitgelegd": er werden in 1611, >44 en 1659 nieuwe grachten en singels bijgebouwd. Men begon te woekeren met de ruimte, bouwde tweekamerwoningen tegen de muren van de kerk, richtte vrij gekomen religieuze gebouwen in to lakenhal en stichtte prachtige nieuwe bouwwerken, w.o. het waaggebouw er het stadhuis. De beroemde Leidse Laken' hal (thans museum) kwam in 1640 tot stand, het stadhuis in 1662. Gedenkraam Deze snelle opkomst van Leiden i: vooral het resultaat van het werk var de koppige secretaris Jan van Hout. Lei den had zich dan wel staande kunnen houden tegen de Spanjaarden, dank zij de onverzettelijkheid van burgemeester Van der Werff maar de stad zat n bevrijding op 3 October toch in diepe ellende. Er waren duizenden nijvere bur gers omgekomen en de lakenproductie was tot een onbeduidende omvang ge slonken. Leiden was een plattelandsstadje van „kleine nering en vermogen" ge worden en het aantal armlastigen, bede laars en boeven was schrikbarend toe genomen. Er is over die armoe in 1577 een rap port verschenen, dat vermoedelijk door de stadssecretaris zelf is opgesteld. Het is prachtige taal, die daarin staat. De schrijver fulmineert eerst tegen de lui, die onrechtmatig van de bedeling door de „gasthuizen" profiteerden; dat zijn lui die „metter coortse scheenen te worden geplaecht als zij mer van 't wereken hoorden spreecken", het zijn mensen, die hun verdienste „voor de nacht onder 't laecken helpen" en er voor zorgen „mei het speek onder 't bedde te zijn ende 't vet van de ketelen te schuymen." Maar aan de andere kant stelt de rapporteur vast, dat de rijke en ver mogende drapeniers toch eigenlijk de oorzaak van al deze ellende-zijn: zij waren er immers op uit zich zelf te verrijken; zij gaven „haere schamele arbeytsluyden" nooit zoveel loon, dat zij er van konden rondkomen. Zelfs 's Zondags moesten zij werken en in arren moede gingen zij dan liever bedelen. Het rapport doet enkele voorstellen de hand om de bedéling van de ar beter te regelen en om werkgelegenheid in Leiden te scheppen door aantrekking van industrieën, die er nog niet beoefend werden. In ander verband werkte de; weverszoon Jan van Hout ondertussen mee aan plannen, die snel tot een nieuwe bloei van de Leidse lakenindustrie den leiden. De wereld vroeg namelijk in die dagen naar ander laken, dan dat waarop Leiden zich al eeuwenlang had toegelegd. Er waren lichtere stoffen in de mode ge komen, maar de Leidenaars wisten niet hoe die moesten worden vervaardigd. En omdat er toch volk te kort was in Lei den, besloot het Leidse gemeentebestuur, met Jan van Hout als uitvoerende kracht, om wevers uit Vlaanderen aan te trek- Gemeente-secretaris Jan van Hout, aan wie Leiden tn donkere dagen zeer veel te danken heeft gehad. ken, die wél met de productie van deze „nieuwe draperieën" bekend waren. Daar had men de zware Engelse wol niet voor nodig; als de Engelsen die niet meer wilden afstaan, géén nood: dan behielp men zich met de lichtere kwaliteiten uit Spanje en de geiten- en kameelwol uit de Levant. Snelle uitbreiding Met die Vlaamse wevers, wier nakome lingen nog in Leiden wonen, kwam er voor de stad een nieuwe bloei, ongeveer gelijk aan de snelle uitbreiding, die de Twentse steden te zien gaven in de 19de eeuw. In 1574 telde Leiden nog slechts 15.000 inwoners, in 1600 waren het er 20.000, in 1622 was hun aantal toegeno men tot 44.000 en in 1672 woonden er in deze nijvere stad niet minder dan 70.000 zielen. Men maakte in de 17de eeuw in Leideu behalve zogenaamde Spaanse dekens van lichte Spaanse wol een groot aantal stof- PUZZLE PROMINENTEN 1. Mej. J. M. Crama. Schutterstraat 20, Leiden: 2. L. Laukens. Donklaan 33. Voorschoten; 3. A. Kiel, Gerrit Doustraat 37, Leiden. In deze Leidse Lakenhal kan altijd een gebrandschilderd raam bewon deren, dat door de dankbare industrie hier ter ere van Jan van Hout is ge plaatst. Er staat op „Ter eeren godts ende ghedachtenis des vlijts ende naersticheyt bij Jan van Hout, secretarius, bethoont; niet alleen tot vorderinge en onderstant van de oude, maar ook in ontfangen plan ten en queecken der gemeene draperijen, tsamen maeckende de Hooftneringe deser stadt Leyden, zijn dees glazen vensteren alhier bij de voorsz. neeringen doen stel len in den jare naer der gheboorte des Heeren en Saelichmakers Jesu Christi 1602." De grote verdiensten van de Se cretaris bestonden niet alleen daarirt, dat hij de Vlamingen uit Engeland had aangelokt door poorterschap, vrijdom van ambacht en ontheffing van de gildeproef in vooruitzicht te stellen, maar ook in de opstelling van de keur (het reglement), volgens welke de nieuwe poorters zouden werken. Zij werkten als vrije nering gildedwang bestond voor hen niet meer. Opkomst der labrieken Nog eenmaal zou Leiden omhoog ko men en Nederlands voornaamste laken- stad worden. De drapeniers begonnen te werken volgens een nieuw systeem; ter wijl vroeger het als huisindustrie gespon nen garen aan wevers en ververs en vol ders voor de verdere bewerking uitbesteed, ging men er nu toe eigen werkplaatsen in te richten, men ongeveer dertig wevers e overeenkomstig aantal spinners e: ders te werk stelde. In 1650 tot 1672 voerden immigranten uit Aken en Luik hier een prima kwa liteit zwaar laken in, die weldra het hoofdproduct vormde van de Leidse industrie. Ook weeskinderen werden uit Luik ..geïmporteerd". De fabrieken had den behoefte aan goedkope arbeidskrach ten met fijne vingers; zelfs kinderen var zes jaar werden in de fabrieken als spin ners te werk gesteld en weldra konden de weeshuizen nauwelijks voldoende „arbeidskrachten" meer leveren De Leidse fabriqueurs lieten daarom de wol tot garen spinnen door boeren en boerinnen van het Hollandse platte land tot onder de rook van Amster dam en toen dat niet meer voldoende Volgende week in Leiden Collecte vereniging Het Zonnehuis De volgende week houdt de vereni ging „Het Zonnehuis" in onze stad haar collecte ten bate van de arbeid in haar tehuizen en om te komen tot realisering in haar ideaal: „Voor chronisch zieken eer Zonnehuizen". Er is wel niets wat de mens vanzelfsprekend aanvaardt dan het feit zijn gezondheid. Er wordt meestal niet over nagedacht dat dit ook anders in veel gevallen ook anders is. Niet alle mensen die ziek worden, wor den ook weer beter. Niet Ieder die een ziekenhuis binnengaat komt er genezen uit. Er zijn talloze medemensen die slepende ziekte hebbenen wie het daarenboven ontbreekt aan de noodzake lijke verzorging en verpleging. Hun deze te verschaffen en daardoor een flinke bijdrage te leveren aan de oplossing van het probleem der verzorging en verple ging van de chronisch zieken en blijvend invaliden ln Nederland, is de doelstelling m de Vereniging „Het Zonnehuis". Deze vereniging beoogt protestants- christelijke verpleging van chronische patiënten, ongeacht hun kerkelijke ge zindte ,in ziekenhuizen van een speciaal type, „Zonnehuizen". Er zijn reeds twee, binnenkort drie „Zonnehuizen", nl. „Het Zonnehuis-Beekbergen" (het oudste en grootste tehuis der Vereniging) en „Het Zonnehuis-Zuld-Holland" te Schiedam. In het najaar verwacht men het derde te huis te kunnen openen in het centrum des lands, nl. „Het Zonnehuis-Doorn". Gezien het streven van de vereniging n minstens in elke provincie een „Zon nehuis" te stichten is het duidelijk dat gehoopt wordt op een flinke opbrengst der te houden collecte, die met veel en thousiasme door de plaatselijke Zonne huiswerkers is georganiseerd. Als ieder, wie straks de collectebus wordt voorge houden met dankbaarheid het feit van de eigen gezondheid waardeert, twij felen wij er niet aan of de organisatoren zullen tevreden zijn. Epidemie Afgezien van het tekort aan arbeids krachten, dat het gevolg was van de snelle ontwikkeling van de Leidse indu strie, had men er nog te kampen met de ernstige gevolgen van een pest-epide- die in de jaren 1664 en '1665 16.000 Leidenaren het leven kostte. Daar er in het buitenland niet veel voelde zich in laken te hullen, dat wel licht door een pestlijder was gefabriceerd, werd tussen de epidemieën door het Leidse product voorzien van een speciaal certificaat, waarin verklaard werd, dat tijdens de vervaardiging geen pest in Leiden heerste. Voor de rest was het tijdens deze bloei periode in Leiden best vol te houden. Stakingen kwamen practisch niet voor: als het werkvolk klachten had werden wensen grif ingewilligd. Zo exporteerde Leiden zijn kostelijke weefsels naar Italië, Duitsland, Zwitser land,. Frankrijk, de Balkan-landen, Klein- Azië, Japan, Indië en Amerika en overal stond het Leidse product in hoog maar het bederf was al in kiem aanwezig. Toen in 1672 de moeilijkheden van alle kant besprongen toen Frankrijk, Engeland en de bisschoppen 1 Keulen en Munster ons gezamenlijk oorlog verklaarden, volgde de ir storting sneller dan ca honderd jaar voordien Leidens tweede bloeitijd w« gekomen. Agenda voor Leiden Vrijdag Hooglandse kerk, 8.15 uur: Wiener Sar gerknaben (melodieën van Schubert, M< :art, Brahms e.a.). Afdeling Leiden Ned. Chr. R(eis)-Ver- eniging, 2.30 uur: fietstocht naar Noord- wijkerhout (verzamelen hoek Haarlem- ïerweg—Rijnsburgersingel). Terrein volkstuinvereniging „Ons Ge noegen", 3 uur: kinderspelen. Zondag Pieterskerkplein, 's avonds 8.30 uur: Ge- loofsappèl (ter voorbereiding van de tentweek, georganiseerd door verschillen de kerken en groepen in onze stad). Maandag Terrein „Doorbraak", 8 uur: tentsamen- Idem, 3 uur: tentsamenkomst voor kin deren. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en de apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Steenstraat 1 A: „1853—1953 H. A. Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot 30 Augustus). De Burcht: schilderijen van B. C. Ettinger. Oranjerie Hortus 922 uur: aquarium en terrarium (tot 7 Augustus). Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gijsbertus G, z v J A Brugmans en A P Starrenburg; Wijnand, z v P J Bouwman en G Sloos; Johannes J, z v J Strijd en M v Nieuwenhuijzen; Hendrik, z v A P Rodenburg en C M A Karreman; Erick W, z v J van den Hoek en C J Biesheuvel; Andreas B, z v A C Witteman en P W Schrama; Alphonsus A M, z v E J Zoons en T A M Martij n. OVERLEDEN: G J Bracke, zo> mnd; N Schats, huisvr v Roozendaal, 56 jr; C C E van der Pijl, vrouw, 47 jr; M M Bouman, vrouw, 69 jr. ONDERTROUWD: J H van Walsum en T J L Wittkampf; P Schreuder J E van den Eikhoff; C N Bousie er A Siebert; H A N Rietkerken en M i Leeuwen; G J Rosier en W M Rozier; A van den Bogaard en S Kikkert; D D F v Berge Henegouwen en T M R Velis; J C Mooijekind en M F A Fromy; I Se- lier en K H Mugge; L P Herfst en J F van Eek; J Lingbeek en P F de Haas; J Zwart en G de Wolf; R Lim-A-Po van Kleeff; J Buis en A J van Vene- n; A Zuijderduin en J Sierat. Haagse Economische Politierechter Ontslagen van alle rechtsvervolging Een 46-jarige winkelier uit Leiden wl. op het matje geroepen bij de Haagse Econ. Politierechter omdat hij op 5 Juli 1952 pakjes boter, kippeneieren en Goud se kaas voorhanden had gehad. De verd. gaf dit volmondig toe. Achteraf was ge bleken dat verd. vergunning voor deze artikelen had. Het speet de officier van Justitie dat dit niet bij het opmaken van het proces verbaal was gebleken. Hij vroeg ontslag jn rechtsvervolging en de Poïitierech- >r was het hiermee eens. Vice-admizaal Lockwood: Nieuwe Am. dwerg duikboot betekent omwenteling In vlootstrategie en -tactiek Een nieuw type Amerikaanse „dwerg duikboot", die door geheime brandstof bijzondere kwaliteit wordt voort gedreven, zal mogelijk een omwenteling in de vlootstrategie en -tactiek teweeg brengen, zo schrijft vice-admiraal Charles Lockwood in een artikel in het Ameri- aanse tijdschrift „Colliers". Lockwood. die in de laatste wereldoor log het bevel voerde over de vloot in de Stille Oceaan, schrijft, dat de geheime brandstof de duikboot een actie-radius dan 900 km zal verschaffen en haar in staat zal stellen verscheidene dagen achtereen onder water te blijven. De duikboot wordt geconstrueerd bij de Fairchild-fabriek te Farmingdale in de staat New York. Zij zou een bemanning krijgen van vier kikvorsmannen, die. wat hun eigen lijfsbehoud betreft, dezelfde kans zouden hebben als bemanningen van andere onderzeeboten. De vestzak-duikboot zou een gewicht krijgen van 25 ton, niet groter zijn dan twaalf meter en er uitzien als een grote torpedo. Zij zou gemakkelijk onder stalen versperringsnetten door kunnen duiken of doorboren en kunnen manoeuvreren in water, dat voor grote onderzeeboten te ondiep zou zijn. Haar topsnelheid zou 16 kilometer per ur aan de oppervlakte en ongeveer 19 km in niet te woèlig water bedragen. Van dik hout zaagt men planken, ook in Leiden Sport en Wedstrijden Nederlandse militairen bestreden elkaar in het water Zwemkampioenschappen te' Overveen De uitslagen van de in Stoops bad te Overveen gehouden militaire zwemkam pioenschappen luiden: 100 meter vrije slag: 1. marn. 2 R. Zijl stra, afd. Marn. Doorn 1.01.9; 2. sergt F. Pieters, 43 ste mort cie, Oirschot 1.02.1; 3. adelb. 1 O. Rademaker, min. v. Mar., Den Haag 1.04.2. 200 meter vrije slag: 1. sergt. F. Pieters 43ste zw. mort cie, Oirschot 2.24.8; 2. adelb. 1 O. Rademaker, Min. v. Mar., Den Haag 2.26.8; 3. marn. 2, R. Zijlstra, afd. mariniers, Doorn 2.30. 400 meter vrije slag: 1. sold. C. de Wit, sch. verbindingsdienst. Utrecht 5.14.8; 2. sold. G. J. de Bruyn, 146 WTC, Loon op Zand, 5.18; 3. N. Luchs, electr. mont. j Kon. Marine, Oegstgeest 5.18.6. 1500 meter vrije slag: 1. sold. G. J. de Bruyn, 146 WTC Loon op Zand 21.04.3; 2. sold. C.de Wit. sch. verbindingsdienst. Utrecht 21.17.3; 3. vdg C. H. A. Razoux Schultz, STE, Utrecht 22.25.5. 100 meter rugslag: 1. sold. C. Kievit Mat. insp. VDB Utrecht 1.12.8; 2. sold. N. Korevaar, SROTD Utrecht 1.16.9; 3. sergt. J. Sonneveld, Kon. Luchtmacht, Soester- berg 1,18. 100 meter schoolslag: 1. sold. J. Sievers BKL, Amsterdam 1.20.8; 2. sold. B. T. Leyendekkers, LUA-School, Amersfoort 3. korp. G. Otten, Kon. Luchtm., Breda 1.24.4. 200 meter schoolslag: 1. cadet Korp. C. de Rijk, KMA, Breda, 1.59.7; 2. sold. B T Leyendekkers. LUA-School Amersfoort 2.59.7; 3. sold. A. van Huiten, inf. school Harderwijk 3.06.3. Schoonspringen: 1. huzaar. F. Gnodde. regt. Huzaren van Boreel, Amersfoort 112.01 pnt; 2. marn. 2 C. H. van Dongen, afd. Mariniers, Doorn 101.73 pnt; 3. sold D. Mookhoek, Kon. Luchtmacht, Nij megen 92.16 pnt. Geertje Wielema en Sievers winnen te Hengelo Een in het zwembad „Het Tuindorp" te Hengelo (O.) gehouden 1 kilometer zwemwedstrijd is bij de dames gewon nen door Geertje Wielema (H.Z.C.. Hil versum). In 15 min. 19.8 sec. sloeg zij haar zusje en clubgenote Emmy Wie- Wielema, die in 16 min. 3 sec. op de tweede plaats beslag legde. Thea de Vos (Wcusthag, Hengelo) werd derde in 16 min. 4.8 sec. en Annie Meinsma (H.Z.C., Hilversum) vierde in 23.4 sec. Bij de heren zegevierde Jos Sievers (H.Z.C., Hilversum), die eerder op de dag te Haarlem de Nederlandse militaire titel op de 100 meter schoolslag had ver overd, in 14 min. 48.6 sec. Heuvelman (H.Z.C., Hengelo) kwam in 15 min. 6 sec. op de tweede plaats. Van de Water (H.Z.C., Hilversum) eindigde in 15 min. 11.4 sec. als derde en Henschke (H.Z.C., Hengelo) in 15 min. 30.4 sec. als vierde. Op naar de Trofeo Italia De Nederlandse spelers voor Nijmegen aangewezen Voor het waterpolotournooi om de Tro feo Italia, dat van 17 t/m 22 Augustus a.s. te Nijmegen wordt gehouden, zijn door de sporteommissie van de KNZB de volgende spelers aangewezen: Bijlsma 'Haarlem), Cabout (GZC). Van Feggelen Meeuwen). Fienee (Dolfijn), Van Gelder IZ en PC), Keetelaar (Robben). Kore naar (Merwede). Luchs (Robben), Sievers HZC), Smol (HZ en PC) van der Toorn (GZC) Spaanse Kikvorsenmaken reis door Nederland De Spaanse waterpoloploeg, di? van 17 t/m 22 Augustus a.s. te Nijmegen aan de strijd om de Trofeo Italia zal deélnemèn, zal voor en na dit tournooi in verschillen de plaatsen van ons land wedstrijder, spelen. Op Vrijdag 14 Augustus zijn de Spanjaarden de gast van AZ en PC te Amersfoort, op Maandag 24 Augustus komen zij te Steenwijk uit en op Woens dag 26 Augustus worden zij door de Futen te Amstelveen ontvangen. Wie de tegenstanders van het Spaanse team deze drie ontmoetingen zullen zijn thans nog niet bekend. Bovendien zal getracht worden op Donderdag 13 Augustus het Nederlandse militaire zevental in Stoops bad te Haar lem tegen Spanje te laten uitkomen. Eerst na aankomst van de Spanjaarden Nederland 12 Augustus zal hier- er echter een beslissing kunnen worden genomen. De Sleutelstad IZian I 2—6 Een sterke Zian-combinatie heeft hét gepromoveerde eerste zevental van De Sleutelstad laten zien. hoe het spel ge speeld moet worden. Het plaatsen en pó- sitie kiezen der gasten was véél beter verzorgd dan dat der Leidenaars. Vlak na het begin flitste Zian door de Leidse verdediging heen (9—1) en binnen kele minuten was het 0—2. Nadat Dool een goede kans had gemist, werd keeper Van Royen voor de derde maal geslagen. Dool wist daarna een goed tegenpunt te maken (13). De Sleutelstad zette de tweede helft in met felle aanvallen en Dool wist zo waar de achterstand tot 2—3 te verklei- Van Berkel miste even later de kans van de avond. Toen Van Zijl blunder beging werd het 2—4. Hierdoor raakte de thuisclub even de kluts kwijt dat kwam haar op nog twee doel punten te staan (2—6). Vooraf speelden de veteranen adspiranten van De Sleutelstad tegen elkaar. De jeugd kon veel van de „oud jes" leren en verloor met 14. Ongeval bij de training voor motorraces Donderdagmiddag is tijdens de training voor de internationale motorraces te Tubbergen de Snekenaar Pieter Reen met zijn A.J.S.-machine op het circuit nabij Kroezeboom uit de bocht gevlogen 1 enkele malen over de kop geslagen. Na medisch onderzoek, waarbij g^en ernstige verwondingen werden geconsta teerd, kon de motorrenner per zieken auto naar zijn woonplaats worden ver voerd. Schitterende tijden van de athleten Whitfield en Herman Met de Amerikaan Mal Whitfield zorgde de Belg Herman voor de hoogtepunten an de athlctiekwedstrijden, wélke 21.000 lenscn trokken. Whitfield, die algemeen beschouwd wordt als de beste middenafstandloper de wereld, legde de 800 meter op een natte baan af in een minuut 48.4 sec. Een fantastische 300 meter lange sprint be zorgde Frans Herman, de Belgische niéu we ster op de lange afstand, een prachtige overwinning op de 3000 meter. Hij was bijna zes seconden snéller dan no. 2. de Fin Taipale. Sportflitsen - De 80-jarige Jules Rimet zal in 1954 afloop van het tournooi om het we reldkampioenschap aftreden als presi- van de FIFA. Spelen voor doofstomme sportlieden te Brussel Ook Nederland zal vertegen woordigd zijn Van 15 tot 19 Augustus zullen doof stomme sportlieden uit 19 landen zich Brussel verzamelen voor de zevende int. spelen. Ook Nederland is vertegenwoor digd. Het programma omvat zwemm voetbal, tennis, basket ball, wielrijden schieten. Het aantal deelnemers zal omstreeks 550 bedragen. Verder worden er 2.000 doofstomme toeschouwers uit het buiten land verwacht. Koning Boudewijn i schermheer van de spelen. Verwacht wordt, dat hij bij de opening vertegen woordigd zal worden door zijn broer Prins Albert. Er worden bij de opening geen volks liederen gespeeld. In plaats daarvan wor den 1000 postduiven en aan balonnen be vestigde nationale vlaggen opgelaten. Vruchteloze pogingen om Kanaal over te steken Vi«r zwemmers en drie zwemsters gaven de strijd op Zes zwemmers en zwemsters zijn gis terochtend vroeg bij Cap Gris Nez gestart voor een poging om het Kanaal over te zwemmen. Het waren de Deense Elna •Anderson, de Engelsen Margaret Feather, Victor Birkett. Fred Gill en Kenneth Wray, en de Schot Ned Barnie. Tezelfder tijd ging te Dover de Engelse Kathleen Mayoh in zee. om te trachten het Kanaal in omgekeerde richting over te steken Allen hebben echter hun poging op moe ten geven. Na zeven uur en tien minuten staakte Gill de strijd. Ruim een uur later gaven ook Elna Anderson, die het de zesde keer probeerde, en Birkett, die vorig jaar de tocht volbracht, het op. In het zicht van de „haven", namelijk op 5 km van de Engelse kust „strandde" Wray. Hij was toen 12 uur en 18 minuten in het water geweest. 2 uur later moest Mar garet Feather opgeven. Kathleen Mayoh kwam het gestelde doel het meest -nabij, maar op 1 km van de kust moest zij zioh na 17J/4 uur in de volgboot laten hijsen. Barnie. de oudste van de zeven (56 jaar) hield het het langste vol. Maar ook 'hem gelukte de poging niet: na 18 uur c minuten gaf hij op, op 3 km afstand Dóver. D.O.S.R.D.W.S. De finale van het L.D.W.S.-tournool tussen DOSR en DWS wordt Zaterdag om 6.30 uur in Roelofsarendsveen ge speeld. Ned. schip Robert bij Deense kust vlotgetrokken Het Nederlandse motorschip Robert uit Rotterdam, dat Woensdag bij het Deense eiland Sprogoe in de Grote Belt aan de grond was gelopen, is gistermid dag vlot gekomen en naar Nyborg (eiland Funen) gesleept voor een onder zoek. Naar verluidt, is 't schip niet lek. Lichtfestijn Middachten tot eind Augustus verlengd De duur van het lichtfestijn Middach ten is verlengd tot Zaterdag 29 Augus tus. Tot die datum zal het eeuwenoude kasteel Middachten 's avonds verlicht zijn. Binnenkort wordt de 30.000ste be zoeker verwacht Motorfietsen van Maserati Maserati, de befaamde Italiaanse auto- fabriek. gaat motorfietsen bouwen! Het eerste model, dat in productie wordt ge nomen, is een sportieve 158 cc viertakt met viersnelllngsbak en verend frame. Maserati zal ook een 125 cc tweetakt op de markt brengen. door Aleid van Rhijn 15 Als men in Leiden een wandelstok draagt, is men student. Als men in Tirol een wandelstok gebruiktis men toerist. De Breestraat aflopen en een sin geltje pikken kunt ge heel goed zon der zo'n ding. Maar als ge de flan ken van de Kaiser gaat beklimmen, kunt ge er niet buiten. Neemt u dit van mij aan. De andere ochtend gingen we dan ook dadelijk een bergstok kopen. Om daar een winkel voor te vinden, be hoefden wij niet lang te zoeken. Ell- mau heeft namelijk maar één winkel. Daar kunt ge een pond zout kopen, maar ook een costume. Een half ons rookvlees en kroontjespennen. Een hark maar ook een pocketbook. En al deze artikelen staan gestouwd in een huisje, zo groot ais een matige burgermanswoning. De winkel staat vol tot aan het plafond, maar ook de gang en de slaapkamer en de kelder. Over zakken bloem en overalls, foto toestellen en bakken aardappelen kruipt de brave winkelier om voor u een doosje punaises te zoeken, of een postzegel van tien schilling. Ge moet geen haast hebben en waarom zou u ook? want het Bijenkorfje staat altijd vol mensen. Wij kochten er onze stokken, be nevens een kleurig blikken plaatje van Ellmau am Wilden Kaiser, dat de schoenmaker verderop wel even zou willen vastspijkeren op onze stok. Ach so, Holland!" riep de schoen maker uit, terwijl hij Ellmau am Wil den Kaiser vastnagelde. ,JDa bin ich ja auch gewesen! Wahrend der Be- stezung! Schönes Land, Holland! Nimwegen, Rotterdam, Herzogen- busch!" Nou ja, de man kon het ook niet helpen, dat hij gedwongen lid was geweest van Hitiers dievenbende, maar je kunt dat toch altijd beter voor je houden, dacht ik zo. Die morgen kwam er niets van on ze eerste bergtocht. We gingen eerst eens het dorp verkennen, dat ge ge makkelijk in een kwartier kunt om lopen. Rond het witte kerkje waren gra ven, en een oud heertje de rusten de dokter, vernamen we later legde wat bloemen op een graf aan de voet van een eiken kruis, waarin gegrift stond, dat aldaar „unser lie- ber Karl" rustte. Een vriendelijk man, deze gewezen dokter. En hij vertelde ons van de schoonheid van dit goede land. Hij wees ons, over de huisjes van Ellmau heen, naar de grimmige toppen van het Kaisergebergte. „Dit gedeelte heet de Wilde Kai ser. Omdat hier nogal gevaarlijke toppen zijn. Daar, die driehoekige top, is de Fleischbank, dat zegt u al genoeg. En daarnaast de Totenkirch'l. Op één dag stortten er negen toeris ten neer. Allemaal van die Zondags klimmers. Zonder gids. En zonder ervaring. En als er één gaat, gaan ze allemaal. Koning Leopold van Bel gië kwam hier ook vaak. Logeerde ook bij Hochfilzer. Was een knap klimmer. Heeft al deze toppen be klommen. De Fleischbank is de moei lijkste. Veel loodrechte wanden. Mijn zoon Karl was ook een echte klim mer. De Fleischbank over was 2?n lievelingstocht. Maar op zekere dag, vier jaar geleden is dat nu alweer, is het misgegaan. Hoe het kwam, kom je natuurlijk nooit te weten. De beste klimmer kan iets overkomen. Nu ligt hij hier. Ik heb speciaal deze plek gekocht, omdat hij van hier uit net op de Fleischbank kijkt". De man sprak zonder droefheid. In Duitsland vinden ze de dood op 't slagveld een mooie dood. Maar de Tirolers houden 't, wat dit betreft, meer op de bergen, geloof ik. Gevraagdschilderij van dokter of medische practijk De Kon. Ned. Maatschappij voor Ge neeskunde wil graag een schilderij of tekening of prent hebben, waarop de arts of de medische practijk uitgebeeld wordt. Daarom heeft zjj ter gelegenheid van de jaarvergadering, die in October aj. in Den Haag zal worden gehouden, een prijsvraag voor alle beroepskunstenaars uitgeschreven. De Jury bestaat uit de heren mr L. J. F. Wijsenbeek. directeur de Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag, G. J. Voskuyl, Paul Citroen, H. Wlegersma en dr A. Melchlor. Vóór 1 October a.s dienen de Inzendingen bij het Gemeente-museum te Den Haag bin nen te zijn. longen door vallende lak gedood Verdronken visser gevonden De negenjarige P. Peters uit de Stijn Buysstraat te Nijmegen. d±e op da muur van de achtertuin van een woning de Sint Annastraat zat om te kijken -ar het afhakken van boomtakken, is door een zware tak. die middendoor brak. getroffen. De jongen werd van de muur geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hy werd naar een ziekenhuis ge bracht. waar hij is overleden. Gisteren is het stoffelijk overschot ge- oorgen van de 39-jarige slachter E. M. uit Amsterdam-Oost. die in de nacht van 4 op 5 juli met twee vrienden in een roeiboot had gevist by de Strekdam op het Buiten-IJ. Bij een hevige rukwind was de toot vol water gelopen. De man nen probeerden zwemmend de vaste wal te bereiken, hetgeen aan slechts twee van hen gelukte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3