Elten is vol Nederl. lof over bestuur het Internationale conferentie op Oud-Poelgeest Kleinjans verdiend eerste in algemeen klassement L.V.B.-seizoen 1952-'53 zonder hoogtepunten VALKENBURG Z.-H. Stuntteam Ruiten Vier beste van Nederland Leidenaars op stap '953 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1953 VIER JAAR NA DE ANNEXATIE Achterlijk stadje werd opgeknapt, lerensstandaard verbeterd H ei (Van een medewerker) Deze zomer was het vier jaar geleden, dat op het raadhuis van Elten, toen nog Duits grondgebied, het bestuur over dit stadje aan de Neder landers werd overgedragen. Bij de overdracht was niet het hoofdmotief, het Nederlandse grondgebied uit te breiden. Onze Regering beoogde slechts een verkorting van de grens en een verbetering van de plaatselijke ver- keersmogelijkheden. Men zal zich herinneren, dat deze grenscorrectie tot 1 ernstige critiek aanleiding gaf. En geen wonder, want de geschiedenis coj levert weinig voorbeelden van blijvende en geslaagde annexaties op. vendien: wil men het gebied volkomen in Nederland opnemen, dan zal ^et toc^ zove?* mogelijk op het Nederlandse welvaartspeil gebracht moe- worden en dit brengt belangrijke uitgaven mee. Hoe heeft Nederland ^Ijjzich in de vier jaar, die sedert de correctie verliepen, van zijn taak ge- ïbuij kweten? Om op deze vraag een antwoord te krijgen, wendden wij ons tot ii|- jj de landdrost van Elten, dr A. Blaauboer. beroepsbevolking is werkzaam in de in- dustrie, die in het _piaitsje zelf echter ïaajDoor het overstelpende toeristenverkeer ■jJ^-Sin de eerste maanden na de correctie raakten ze nog meer in verval. Een 90? de eerste maatregelen van 't Nederlands bestuur beoogde dan ook hierin verbete ring te brengen. Het resultaat is dat het stadje thans weer goede staat verkeren. Een ware zege was het opknappen de school. De laatste 40 jaar niets aan gedaan, terwijl het gebouw bo vendien in de oorlog schade had opgelo pen. De klaslokalen boden een troosteloze aanblik. Toiletten waren in de school niet Dol aanwezig, doch ondergebracht, in een ge- J. houwtje op enige afstand! Doorspoeling ontbrak! De leermiddelen, voor zover aanwezig, waren verwaarloosd, kortom: het geheel was een demonstratie van rh.J Duitslands armoede. Wie thans deze school, 'n imposant ge bouw aan de weg naar de Elterberg, be zoekt, krijgt een heel ander beeld. De leslokalen hebben een nieuwe inventaris ^JjDe wandversieringen zijn gloednieuw en volkomen aan de leerjaren aangepast: in lagere klassen afbeeldingen uit sprookjes, in de hogere portretten van onze grote schilders. In de hal hangt een prachtige foto van H.M. de Koningin. Toiletten, die aan alle eisen voldoen, thans zowel op de beneden- als op de bovenverdieping. Alles zit keurig in de verf en is een toonbeeld van Hollandse properheid. Voorzichtigheid Een woord van lof komt de Landdrost toe voor zijn voorzichtig financieel be- leid „Alleen wat noodzakelijk is. ge- V« beurt", is zijn standpunt Zo is b v dc grote aula van ie school, die een jam- g, merlyke aanblik biedt en slechts met hoge kosten weer zou kunnen worden opge knapt. onveranderd gelaten Zolang de correctie nog niet definitief is. blijft eer uiterst voorzichtig financieel beleid drin gend noodzakelijk. Ook de watervoorziening van Elten werd verbeterd: het buizennet was door sterke ijzerafzetting bijna verstopt e gebruikte bron kon niet voldoende ter leveren Ieder jaar worden, naar gelang van de middelen, een paar honderd of duizend meter nieuwe bulzen gelegd. Huisvuil werd vóór de correctie niet opgehaald en moest door de inwoners naar bepaalde verzamelplaatsen worden gebracht; thans wordt het met moderne vu.lnistrommelauto's afgehaald De kindersterfte, die in Elten zeer hoog as. is nu niet meer opzienbarend: onder voeding was de hoofdoorzaak Ook is b Elten thans aangesloten bij de School- ,dvóf artsendienst van Didam Voorts worden de beide kerken met behulp van de Nederlandse Staat geres taureerd en is de straatverlichting aan zienlijk verbeterd. De woningen zijn meest oud; in de kern van het stadje zelfs 100 200 jaar Vijftig zestig huizen op de Elterberg zijn tijdens de oorlog volledig verwoest, terwijl Laag-EHten meer zware beschadi gingen kreeg De Nederlandse Staat heeft nu ook credieten verstrekt voor herstel van oorlogsschade aan woningen tot ongeveer ƒ125 000 Deze moeten op een termijn van 20 jaar worden afgelost In vele ge vallen zijn de credieten niet toereikend Maar ook met eigen middelen wordt er nog heel wat aan de huizen „geflickt" Want de Eltenaar is voor alles ijverig en spaarzaam De landdrost vertelt ons van onderwijzer wiens huis volledig werd voest Zijn crediet is niet voldoende Nu is hij al enige maanden na afloop van zijn lessen bezig, zelf aan zijn woning te metselen Op kosten van de Staat bouwt men thans 23 woningen die in October klaar komen Het worden keurige arbeiders- huizen. zoals wij die hier reeds jaren gewend zijn Geen werklozen Elten heeft volledig ontbreekt De machinefabrieken te Emmerik en de A.K U te Arnhem be horen tot de belangrijkste werkgevers. De werkgelegenheid in Emmerik neemt toe in verband met de wederopbouw, maar toch is de verhouding tussen het percentage Eltense arbeiders, dat in Dat de onzekerheid omtrent de definl- Ruirn vier jaar geleden, laatste dag voordat het Duitse stadje Elten bij Nederland werd gevoegd, verhuisden verschei dene bewoners nog met al hun hebben en houden naar Ooste lijker gebied. Waren zij be vreesd, dat het er in hun stadje niet beter op zou worden? Dan hebben zij zich toch wel schro melijk vergist Nederlandse grens is voor personenver voer. Alleen in Mei j.l. passeerden hier 140.000 personen de grens. Ter bevordering van het vreemdelin genverkeer werd het Kurhotel op de El terberg, dat in 1949 nog geheel onbruik baar was, gerestaureerd. Het maakt nu de trots van het stadje uit. Ook werd een van de bezienswaardigheden, de Dru- susput (de echoput van Apeldoorn, maar dan zonder echo) hersteld.. Blijvend Nederlands De correctie van April 1949 werd tot op heden niet definitief verklaard: nie mand weet nog of Elten bij Nederland zal blijven. Er is echter in het stadje geen enkele stroming,- die zich beijvert om weer aansluiting bij Duitsland te ver krijgen. Een bewoner van het sinds vier jaar Nederlandse plaatsje Elten wordt door een gehelmde maréchaussee aangehouden om zijn papieren te laten controleren. Nederland en Duitsland werkzaam is, sinds de correctie practisch gelijk geble. ven. nl. resp 45 pet en 55 pet. Onze sociale voorzieningen staan veel hoger dan de Duitse en dat geeft niet zelden de doorslag om hier te werken De Eltenaren worden door hun Neder landse werkgevers zeer gewaardeerd: het zijn „tüchtige Kerln" en van aanpassings moeilijkheden is zo goed als geen sprake. Elten mag zich gelukkig prijzen, geen werklozen te hebben. Slechts 17.8 pet van de mannelijke be roepsbevolking is in de landbouw werk zaam De meeste boerderijen zijn al 80 a 90 jaar oud en verkeren in zeer slechte staat van onderhoud. Ook de open kap- schuren maken een vervallen indruk. Hierin kon door gebrek aan middelen tot op heden geen verbetering komen. Na de correctie moesten de producten in Nederland worden afgezet en dus ook de aard en kwaliteit daarvan aan het nieuwe afzetgebied worden aangepast. Prachtig werk verricht bij dit alles onze La no'bouw voorlichtingsdienst. Mede dank zy deze instelling zijn de producten dich ter bij het Nederlandse peil gebracht. Deze verbetering heeft inmiddels vruch ten afgeworpen: de landbouwers konden tractoren kopen en hun inventaris mo derniseren Bij voortgaande opbloei zul len ook de boerderijen ongetwijfeld spoe dig een beurt krijgen. Jaarlijks 400.000 toeristen Door de correctie hebben de Eltenaren het materieel beter gekregen. De levens standaard werd hoger en de prijzen daal den. De meer verdienende arbeiders gin gen meer besteden. De resultaten bleven niet uit: winkels hebben bijna alle een gerestaureerde pui. Op dit alles heeft ook het vreemdelin genverkeer grote invloed: Elten is een bezoek waard en dit blijkt wel uit de cijfers: in de zomer van 1949 bezochten ongeveer 500 000 vreemdelingen het stadje: van 1950 tot en met 1952 waren het er jaarlijks ongeveer 400 000 en dit jaar verwacht men er zelfs meer Ook van Duitse zijde is er veel belangstelling: Duitsers, die een bezoek aan de bollen velden brachten, vertoefden minstens een halve dag in Elten. dat dan ook de druk- merendeels R.K. arbei-'ste grenspost langs de gehele Duits- tieve status van Elten remmend werkt, ligt voor de hand. Er is nergens in Neder land particulier crediet te krijgen en dit wreekt zich in het gehele maatschappe lijke leven. Wat het bestuur betreft: men is er vol lof over. En geen wonder: op het drost ambt staat men onder de deskundige en bezielende leiding van dr Blaauboer ai- tijd voor de mensen klaar en waar gehol pen kan worden wordt geholpen. De resultaten van dit uitstekend be stuur tekenen zich dan ook nu, zo kort nog na de correctie, al af: Elten is niet langer het achterlijke gebied, waarvan men direct na de overname kon spreken. Agenda voor Leiden Donderdag. Stadhuis, 8—9 uur: carillonconcert door Rien Ritter. Vrijdag Hooglandse kerk, 8.15 uur: Wiener Sangerknaben (melodieën van Schubert, Mozart. Brahms e.a.). Zaterdag Afdeling Leiden Ned. Chr. R(eis)- Vereniging, 2.30 uur: fietstocht naar Noordwijkerhout (verzamelen hoek HaarlemmerwegRijnsburgersingel) Zondag Pieterskerkplein, 's avonds 8.30 uur: Geloofsappèl (ter voorbereiding yan de tentweek. georganiseerd door verschil lende Kerken en groepen in onze stad). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502, en de apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Steenstraat IA: „1853—1953 H. A Lo- rentz en H. Kamerlingb Onnes" (tot 30 Augustus) De Burcht: schilderij*. .1 van B. C. van Ettmger Oranjerie Hortus 9—22 uur: aquarium en terrarium (tot 7 Augustus). Twee dagen raad De eerstvolgende raadsvergadering van Lelden zal wo. den^ehouden op 31 Augus- en 1 September. Invloed van de techniek WELKOM VAN PROF. Dr DUYVENDAK Op het kasteel Oud-Poelgeest is gisteravond de internationale zomerconferentie, die aldaar is belegd door het Fridtjof Kansen Haus en het Ned. comité van World University Service, geopend. Vele buitenlanders van uiteenlopende nationaliteit waren naar Poelgeest gekomen om zich in deze dagen te bezinnen op het thema: „Invloed van techniek en industrialisatie op de twintigste-eeuwse cultuur in Europa en Z.O. Azië". zelfvoldaan gezicht in een auto rondrijden of van het vliegtuig gebruik maken, ter wijl zij geen inzicht hebben in de bescha ving en de cultuur van andere volkeren. Spreker zag dit als een soort middel eeuwse bekrompenheid. Hij hoopte, dat deze conferentie er toe zal bijdragen, dat wederkerig begrip krijgt voor elkan- Prof. dr J. J. L. Duyvendak, die als rec- tor-magnificus der Leidse Universiteit de buitenlandse gasten welkom heette, achtte het van buitengewoon belang, dat een dergelijke conferentie wordt gehouden. De ontwikkeling en de verhouding moderne techniek in een moderne roept vele problemen op, wereld de Oosterse landen zich hiermede veel meer dan vroeger bezig houden. Vergeleken met een aantal eeuwer leden, toen de ontwikkeling van de tech niek slechts in een langzaam tempo ge schiedde. is dit tempo in de laatste twee eeuwen doorbroken. Door de buitenge wone ontwikkeling van de natuurweten schappen heeft de techniek zich sinds de 17de eeuw sterk ontwikkeld, waardoor het aspect is veranderd. Vervolgens wees spreker er op, dat nog vele Westerlingen zijn, die met „Tour van Valkenburg" Vliegtuigmaker Kleinjans is de beste fietser van de bemanning van het vliegkamp Valkenburg. Hij heeft dat in de derde en laatste étappe van de „Tour van Val kenburg" overtuigend bewezen. Geheel in overeenstemming met de werkelijke krachtsverhoudingen kon hü zich gisteren, nadat de uitslagen waren bekend gemaakt. in de „gele trui" steken. Het zal du9 wel duidelijk zijn, dat de in de derde étappe verwachte spanning tussen hem en de gele-truidrager na de tweede étappe, de marinier Garstman, is uitgebleven. eerste Tour, tot de jury en tot de deel nemers. Vooral wat de organisatie ,Nog vijf, nog vier, drie, twee, nog één secondeproficiat!" Met deze v den gaf luitenant ter zee III, G. Smelik. en O.officier, gisteravond om precies ïur het startsein aan de rennerska- an op tourrijwielen. Kleinjans werkte zich van stonde aan naar voren en maal aan de kop gekomen, wist hij Schaar, Broertjes, Van der Niet en Kins het peloton los te komen. Na het af leggen van één ronde om het vliegkamp had deze groep zich al op 200 meter voor de eerstvolgende grotere groep genesteld. Er werd om beurten kop gedaan. In de duinen tussen Katwijk en Wassenaar wa: de toestand over het geheel genomen ge lijk gebleven. Van der Niet kon het hoge tempo van de kopgroep niet volgen bleef op korte afstand hangen. Daarachter hadden zich verschillende groepen gevormd, die hardnekkig bleven jagen, maar toch weinig verandering in het wedstrijdbeeld konden brengen- Het 21 kilometer lange traject werd het snelst afgelegd door Kleinjans, die een maakte van 42 min. 35 sec. Tweede werd Kins op één seconde. Verder was rangschikking in het dagklassement: Broertjes, 42.37; 4. Bakker. 42 35: 5. Kou- rik 43.36; 6. Potters 43.47; 7. Schaar 43.48; 8. Van der Niet 43.50; 9. Dekker, idem; 10. De Reu, idem De rangschikking in het algemeen klas sement was na de laatste étappe: 1. Klein jans, 1 uur, 33 min. 28 sec.; 2. Garstman 1.37-52; 3. Broertjes 1.39 24; 4. Koutrik 6; 5. Kins 1.41.13; 6. Van der Riet 1.41.41; 7. Schaar 1.42.15; 8. De Haan 1.42.36; 9. Van Prooyen 1.43 01; 10. Bakker 1.43.07. Het definitieve bergklassement luidde: 1. Kleinjans 29 p. 2. Broertjes 21 p. 3 Schaar 9 p. 4. Van der Riet, 9 p. 5- Kou trik 6 p. Sergeant De Vries Humel werd tot de strijdlustigste renner van de derde étap pe verklaard. „Heer" De belangstelling van de zijde van t publiek langs het parcours was vooral Katwijk en Valkenburg groot. De mede werking ook, behalve van een heer, die bij hotel Duinoord willens en wetens niet uit de weg ging voor een groep renners daardoor een valpartij veroorzaakte, waarbij hofmeester I. Van Rooijen bloe dige verwondingen opliep. De „heer' wandelde rustig verder en liet het slacht offer aan zijn lot over. Van Rooijen bleek bij nader onderzoek gelukkig niet ernstig gewond te zijn. In tegenstelling tot het optreden de genoemde wandelaar stond de mede werking van de wachtmeester der rijks politie Dorresteijn en de smid Stijn te Valkenburg, die majoor Willemsen be hulpzaam waren bij het verwijderen var zand van het parcours te Valkenburg. In Katwijk aan den Rijn maakte matroos II C. J. Colijn een val. Hij liep schaafwon den op, maar behoefde niet in de zieken boeg te worden opgenomen. Waardering Gisteravond werden op het feest, da: ter gelegenheid van het einde val ,Tour" in de cantine werd gehouden, de dagprijzen uitgereikt door ltz. Smelik er de algemene prijzen door de eerste offi- kapitein-luitenant ter zee A. J. de Bruin. Deze laatste richtte woorden raardering tot de organisatoren van dezei Competities konden tijdig worden aigewerkt ..Hoogtepunten zijn blijkbaar voor de afdeling Leiden niet of in ieder geval zeer weinig weggelegd", zo merkt de administrateur van de K.N.V.B., afdeling Leiden, de heer L. J. F. van Leeuwen, in het zojuist verschenen jaarverslag 1952'53 op. Hij constateert, dat eerst op de laatste Zaterdag van Januari een volledig programma kon worden afge werkt. Tengevolge van de nationale ramp was er in Februari ook slechts één vol ledig programma. Toch konden de com petities, op enkele wedstrijden na, tijdig worden afgewerkt. Er is weinig vooruitgang in de ver betering van de terreinen te bespeuren, vooral in de stad. De steller van het ver slag hoopt, dat B. en W. van Leiden spoedig iets beters zullen kunnen aan bieden. De heer C. J. Metsch, die jarenlang af delingsbestuurder is geweest, moest om gezondheidsredenen bedanken. Hij werd tot erelid uitgeroepen. De heer D. Goed hart nam zijn plaats in. Ook in de ver schillende commissies, het corps consuls en het soheidsrechterscorps deden zich veranderingen voor. De consuldienst deed voortreffelijk werk. Voor de diverse commissies was niet al te veel werk weggelegd. Het aantal strafzaken was veel minder dan in het vorige seizoen, vooral de Zaterdagvoet ballers hebben zich zeer goed gedragen. Twee ernstige zaken worden nader ge noemd. De jubileumcommissie had veel te doen. Ze bereikte, dat een waardige herdenking mogelijk is geworden. Het aantal aangesloten verenigingen bedraagt momenteel 64, 5 minder dan op 31 Mei 1952. Er zijn nu 8643 leden. In het verslag treffen we voorts de overzichten van de Zaterdag- en Zon dagcompetities aan. resp. van de heren J. C. J. Blankwaardt en L. J. F. van Leeuwen. De balans geeft een voordelig saldo ra ƒ89,31 aan. Het jubileumfonds is 5716,37 groot. Op de begroting 1953—'54 wordt rekening gehouden met een na delig saldo_ ad 766. Tenslotte* vinden we in dit verslag de overzichten van de diverse commissies en de eindstanden van de competitie 1952-'53. De te Utrecht gespeelde voetbal wedstrijd tussen D.O.S. en de Oosten rijkse club Vorwaerts is in een verdiende 6—3 overwinning voor D.O.S. geëindigd. de Tour betreft, was deze waardering op haar plaats. Die was namelijk, vooral aanmerking genomen, dat de Tour voor het eerst werd gehouden, perfect. Er zal over de Tour. die werd opgezet door ltz. Smelik en schrijver II W. Bonarius het bureau O.S. en O., op het vliegkamp Valkenburg nog wel vaak worden ge sproken. Ter geruststelling van hen, die in deze „Tour" zucht naar sensatie menen te moeten bespeuren, vermelden wö nog, dat de prijzen voor de clowns in de Tour werden uitgereikt aan de korporaals Visser, Schrik en Pfeiffer. Waarmee gezegd wil zijn, dat de Tour net zo goed humoristisch als serieus werd opgevat. Voor de bemanning van het vliegkamp was dit een waardige inleiding tot het 'zomerverlof. ders belangen. Het begrip, dat wij in Europa één cultuur gemeen hebben, van het allergrootste belang voor de gewenste eenheid van Europa. Onze cul tuur kan alleen dan blijven bestaan, aldus spreker, indien wij deze eenheid Nadat prof. dr Lamla dit woord vai groeting en inleiding in het kort had be antwoord, hield prof. dr I. J. Brugmans van Amsterdam een inleiding over industriële revolutie. Zilveren jubilaris bij Groismederij De heer A. la Lou heeft hedenoch tend zijn zilveren jubileum in dienst van de Grofsmederij gevierd. Hij kwam half 11 met zijn echtgenote in de fabriek aan, waar mevrouw bloemen werden aangeboden. In de directiekamer roemde hoofdingenieur H. E. Kruit de heer La Lou als een man die het moeilijke vak van kettingsmid uitstekend verstaat. Hij betrok ook mevrouw La Lou in de huldiging en bood de jubilaris het erend getuigschrift van de My Nijverheid en Handel en een geschenk onder couvert aan. Namens de fabriekskern sprak de heer J. Coert de heer La Lou op waarderende wijze toe. Hij overhandigde enkele ge schenken. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden. De villa met garage en erf „Winde- vanck" te Noordwijk aan Zee, Koepel- weg 18, in bod koper de heer P. J. F. Dwarshuis q.q. te 's-Gravenhage voor ƒ21.200. (Advertentie) KOUSENREPARATIE IN ÉÉN DAC KLAAR. H. PLANJE Seafuries waren Harvards de baas bij het wedstrijdvliegen op Soesterberg Het Meteor stuntteam Ruiten Vier de Kon. Luchtmacht, onder leiding va majoor-vlieger B. J. Wansink, is gisteren op Soesterberg uitgeroepen tot het beste van Nederland. Een jury, samengesteld uit kol-vl. Ver- steegh b.d., de Amerikaanse luchtmacht attaché lt.-kol. J- Wright, de Britse Wing- commander Ryder en de heer Snitslaar, chef vliegdienst van de K.L.M., heeft met 119 punten de erepalm toegekend aan dit team, dat voorts bestond uit 2e lt.-vl. J. W. J. P. Heynen, 2e lt.-vl. H. E- Tiel en sergt-vl. P Jansen. Het eerste deel van deze wedstrijden, waaraan verder een team Seafuries de Marineluchtvaartdienst in een team Harvards van de Vliegopleiding te Gilze Rijen deelnamen, werd, zoals gemeld, Za terdagmiddag gehouden. Toen waren hei verplichte figuren, maar gisteren moes men vier figuren vliegen uit de volgende vijf opgaven: steile bocht van 360 graden, waaier formatie (stall turn), looping, rol en looping met halve rol. Ruiten Vier, dat met een reserve chine vloog (de andere is kort geleden beschadigd) gaf daarnaast nog een i GEMEENTE LEIDEN Otiiciële publicatie Afsluiting overweg Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de overweg van de lijn LeidenWoerden in de Haagweg van Zondag 9 Augustus a.s. 22.00 uur tot Maandag 10 Augustus d.a.v. 18.00 uur, gesloten zal zijn voor het ver keer in beide richtingen met voertuigen, met uitzondering van rijwielen. Eerste lustrum van Keukenhof Volgend jaar bestaat Keukenhof vijf jaar. Dit feit zal feestelijk worden ge vierd. Het Centraal Bloembollencomité heeft besloten voor deze viering f 25.000 beschikbaar te stellen, aldus de grote waarde van Keukenhof als onpersoonlijk reclamemiddel erkennend. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria Wilhelmina Diede- ca dr van N. G. Peters en C. M. Haa- ;r; Wanderina Maria dr van G. M. Seijn M. Wassink; Elisabeth dr van J. B. Mader en E. Veilbrief: Machteld Johanna Wilhelmina dr van C. Eggink en E. B. Offringa; Hette Frederik zn van F. Mei- i en A. Hiemstra: Arie zn van G. Klomp en L. van der Naait. OVERLEDffo: T. A. Zaal, man, 56 jr; M. A. van de Berg, huisvr. van van Oord. 65 jr. GEHUWD: A. B. Hemerik en M. de Boer; B. v. Schoonderwoerd den Beze- en A. de Fey; A. R. Blok en H. J. an Egmond; J. van Gent en J. H. Mink; J. Hakkaart en J. J. Rosenboom; M. P. Brittij n en J. M. Stouten; M. van 1 en J. C. Montanje; J. W. Cuvelier J. C. G. van der Linden; H. Voorzaat J. Piket; L. Overduin en J. Bekooij; G. G. Gerkens en D. H. Y. Delachaux; J. N. Pijpers en A. J. van Peperstraten. mertje show, waarbij de leider in de for matie op zijn rug vloog en de drie anderen prachtig aangesloten bleven. De Seafuries, die om hun programma achter elkaar af te kunnen werken, grote hoogte waren om daardoor snelheid te kunnen houden, waren nog niet hoog genoeg geweest en bleven daardoor iets onder de verwachtingen. Het team was echter goed genoeg om de Harvards een punt achter zich te houden, 105 tegen 104. Jammer was het dat het Nederlandse Thunderjetsstuntteam, dat op de NATO- show te Soesterberg zo voortreffelijk werk te zien had gegeven en het team van de Rijksluchtvaartschool niet aan de wedstryd hebben deelgenomen. De winnaars mochten de grote wissel beker en vier kleine bekers in ontvangst nemen en alle vliegers die deelgenomen hadden kregen een medaille- De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart en de vice-voorzitter van deze vereniging, de heer Cuypers, reikte ze met een kort woord uit. De KNWL had voorts ter gelegenheid van deze wedstrijden een jeugdlucht- vaartdag op Soesterberg georganiseerd en honderden jeugdige vliegenthousiasten (waaronder jongens van de Amerikaan se en Canadese Civil Air Patrol) hebben de gelegenheid gehad de vliegtuigen vai nabij te bekijken, er in te kruipen er vragen te stellen. Amerikanen wonnen bijna alle nummers te Hannover Twintigduizend toeschouwers hebben gisteravond te Hannover tijdens eer ternationaal athletiekfeest de door Euro pa toerende Amerikaanse athleten op nieuw vele overwinningen zien behalen. Mel Whitfield oogstte daarby ongetwij feld de meeste lauweren door de 800 meter in de fraaie tijd van 1 min. 49.; zijn landgenoot Cryer (1.49 9 De 100 meter was voor Brown de 1500 meter voor Druetzler in 3 min. 49.8 sec. en de 110 meter hor- Culbreath in 15 sec. rond. Laatstgenoemde zegevierde ook op de 400 meter horden in 52.5 sec. O'Brien nam het kogelstoten met 16,97 meter voor zijn rekening. Slechts twee nummers gingen naar niet-Amerikanen. Geister (Did.) bleek in 21,6 sec. de snelste op de 200 meter en de Zuid-Slaviër Milakow werd met 4.20 meter eerste op polsstokhoog springen. Finland en Zweden speelden gelijk Het Finse voetbalelftal heeft te Hel sinki gelijk gespeeld tegen Zweden: 3—3. Met rust hadden de Zweden een 20 voorsprong. Deze wedstrijd gold voor de voorron- ?n van het tournooi om het wereld kampioenschap. Pijprokers gaan weer hun krachten meten Op Zaterdag 12 September zal tijdens de roazomerfeesten te Purmerend een con tours pijprokers worden gehouden, waar- tan ook Belgen en Duitsers zullen deel- Er zal gestreden worden om de titel .Kampioen van Nederland 1953". De kampioen zal een zilveren pijp ontvan gen. Er wordt gerookt met 2ü gram tabak van Nederlands fabrikaat door Aleid van Rbijn 14 Die eerste maaltijd in Tirol, vrien den Nimmer heb ik gewetendat één journalistenbuik zóveel kon bevatten. Probeert u, terwijl ge in uw huis kamer op de Garenmarkt of in uw tuintje aan de Koninginnelaan of op uw platje in de Secr. Varkevisser- straat zit, voor te stellen, hoe die eer ste maaltijd van Peter en Joosje en Liesbeth en mij was. Wij zaten onder een oude kastanje op een grasveldje van het hotel. Een prachtigmooie zomeravond, en de toppen van de Kaiser leken bij de ondergaande zon brokken puur goud. Op de groene weiden buiten het dorp langzaam oplopend tegen de hellin gen van het gebergte, speelden kin deren, en over het dorpsweggetje, dat langs ons grasveld liep, kwamen Ellmauers; mannenruig en ge bronsd, maar altijd zonder haast; vrouwen, sober gekleed en het wer ken niet vreemd. Men groet gauw en graag, in Tiro- lerland, en men verwacht dat gij dit eveneens doet, en zo, zittend onder de vorstelijke avondhemel, de longen vol klare zuurstof, omgeven door de schoonheid van het land en de harte lijkheid van zijn brave bewoners, ge noten w\j van onze eerste maaltijd. Laat ik u eerst vertellen, dat de Tirolers aardappelen bijzaak vinden. Als ge goed de tafel rondkijkt, vindt ge een schaaltje ermee achter een grote schaal met iefs anders. Dat „iets anders" is dan groente, vlees, een tweede groente of een tweede soort vlees. De aardappel is meer een garnering. Die aardappels steekt ge in uw holle kies, maar de groente en het vlees kunt ge niet op. Verrukt vergeleek Liesbeth de dikke brokken varken en de enorme plakken rund met de atoompjes, die ze tweemaal 's weeks ergens op de Hogewoerd pleegt te halen. We aten alsof we zo juist die zwa re derde etappe van de Laura had den gereden. Zoals ik zeg: ik wist niet, dat er zoveel in één journalis tenbuik kon. Uit een plas donkerbruine jus had Peter een niertje opgevist, waarmee hij onmiddellijk z*n anatomische ken nis ging luchten. „Kijk," zei hij, „hier zie je nog iets van het nierkap sel en dat zou wel eens nierschors kunnen zijn en dit is niermerg en daar heb je de toegang tot de nier kelk en er zit ook nog iets van een ader in en jullie moeten maar flink van de andijvie eten, want daar krijg je prachtig bloed van; ik voor mij neem nog een stukje van dit zwijn". Toen de purperen gloed langzaam van de bergtoppen wegtrok, kregen wij onze toespijs: groente met vlees. gefüllte Knollrabi. Een uit geholde knol, sappig en zacht ge kookt, met van binnen het deftigste soort gehakt dat ge maar bedenken kunt. Van Liesbeth kreeg ik 't peuk je, want ze kón niet meer. Ik vraag u vergeving voor het feit, dat ik u tweemaal lastig gevallen ben met onze maaltijden. Ik zal het niet weer doen, want ik begrijp dat gij, op de Hooigracht, op het Rapen burg, aan de Langevaart, in de Dr de Bruynestraat, of waar ook deze krant bezorgd mag worden, dat gij, zeg ik, maar schele ogen krijgt bij deze eet- reportages. „Ik word veel te dik hier," zucht te Joosje. Ik wees naar de Kaiser, die zich nu langzaam in avondnevelen begon te hullen. De andere dag zouden we on ze eerste tocht maken. Ginds ligt je slanke lijn", zei ik. Ook scheuring in Geref. Gemeente van Leiden Naar wij vernemen, is er ook in de Geref. Gemeente van Leiden enige span ning ontstaan met betrekking tot de kwestie dr Steenblok. Er zijn op dit ogen blik drie gezinshoofden, die zich van de Gemeente hebben afgescheiden. Morgenavond om half 8 spreekt ds Steenblok in het gebouw Prediker. Het is te verwachten, dat de scheuring in de Geref. Gemeenten, haar oorzaken en ge volgen in deze bijeenkomst wel ter sprake worden gebracht Boekbespiekin g Boekje over de Russische luchtmacht Vliegtuigen van de Russische lucht- macht, samengesteld door A. P. en P. A. de Jong. Uitgegeven by Born N.V. te Assen. In de serie Moderne Oorlogsvliegtuigen is dit handige boekje aLs nummer 1 ver schenen. Het bevat de nieuwste gege vens over de huidige stand van de Rus sische luchtmacht en is geïllustreerd met 25, voor het grootste deel nog niet ge publiceerde foto's. Wü delen de mening van kapitein F. van der Lelie der Milt, taire Luchtvaart, die in zijn inleiding dit bijna 70 pagina's tellende werkje enig in zijn soort noemt. Behalve een nauw keurige, chronologische opsomming met illustraties van de in het Westen beken de Russische vliegtuigtypen .bevat het boekje, dat op fraai papier is gedrukt, een interessante beschouwing over de ontwikkeling van d« Russische lucht vaart Voorts vindt men in dit boekje korte carrière-beschrijvingen van de Russische vliegtuig-technici, waarnaar alle Russische toestellen met afkortingen zijn genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3