Jlicuwc £ditsrljc (L'oumnt Verbijsterende comedie van krijgsgevangenen Vier jaar na de annexatie Vier Amerikanen (nog in leven) opgepikt Wist U Reeds anderhalf millioen pakketten uitgereikt DONDERDAG G AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: j 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJrec .Stantwastfclj it gftetfmti tngn bert in tegfienspctt" Vier en dertigste jaargang No 9805 ALLEEN CHINEZEN TOT ZO IETS IN STAAT )ER rs En een weerzinwekkende propagandastunt a=r, van rode filmoperateurs TET „DRAMA", dat gisteren in Pan Moen Djon door aanschouwen. Ondanks dit lot vonden zij nog 1 600 vrijgelaten Chinese krijgsgevangenen werd j de kracht om strijdliederen te zingen ter ere van ^gevoerd, deed levendig denken aan een Pekinese Mao Tse Toeng en om hun schoenen en kleren naar ioppenkast met al haar tonelen van hartverscheurend het hoofd van hun Amerikaanse bewakers te gooien. gekerm en geweeklaag, aldus een verslaggever van it Franse persbureau A.F.P. Chinese filmoperateurs hebben het spektakel hele- jnaal opgenomen, zodat het Chinese publiek over enkele dagen in de bioscoop deze „Rampzalge 600", lorren gehuld, uitgeput, door leed overmand badend -in tranen, voor een rode vlag kan Dezelfde scène speelde zich af, telkens wanneer een nieuwe vrachtwagen een verse lading Chinese krijgs gevangenen afleverde voor de houten keet in Pan Moen Djon, die voor de gelegenheid was versierd met een bos van vlaggen en een triomfboog. Telkens op nieuw stonden de gevangenen op, trokken hun kleren uit en poseerden in hun ondergoed voor tientallen Chinese en buitenlandse filmverslaggevers. De sigaretten en de pakjes, die van t Rode Kruis kwamen en die hun door Amerikanen waren uitgereikt, gooiden op de grond en vertrapten die. Tubes indpasta knepen zij in lange slierten smeerden die op de vrachtwagens, kwamen Noorkoreaanse ver- ileegsters en verplegers, in het wit ge leed, met open armen op hen toegesneld, gen de armen om hen heen en speel- moedertje met gevangenen, die zich linkend naar de keet lieten slepen, waar nieuwe uniformen kregen. De slimmerds De Chinese filmmensen zullen wel niet aten zien, wat aan dit „hartverscheuren- sohouwspel in Pan Moen Djon is oorafgegaan en zij zullen dezelfde Chi- ese krijgsgevangenen niet laten zien, oals die vorige week eruit zagen, nadat ij door de Amerikanen in het kamp van sjejudo geheel in het nieuw waren ge- token. De gevangenen hebben toen hun leren kapot gemaakt met scheermesjes op het schip, dat hen naar Intsjon racht hebben zij al dit nieuwe goed nog extra beurt gegeven door zich uren ing tegen ijzeren platen en wanden te churken. Tegen dat zij aan wal gingen agen zij er dan ook lekker uit als vol- lagen landlopers, die in geen jaren een stuk kleren aan het lijf hadden En de Chinese cineasten zullen ook wel iet laten zien, dat die hinkende krijgs- evangenen één minuut te voren nog zo ren als paarden en konden lopen ls kievitten. Zij zullen ook niet gekeken ebben onder de haastig aangelegde ver- anden. Want onder al die zwachtels zat iets; geen lidteken, geen bultje, geen lauwe plek, geen spatje bloed, kortom: iets. Zij zullen ook niet laten zien, dat krijgsgevangenen in de zes eerste raohtwagens gelaten en kalm het ver verloop van hun uitwisseling af- raohtten en pas begonnen te kermen P.T.T.-staking in Frankrijk en te lamenteren, toen zij binnen het gezichtsveld van de camera's waren ge komen, en vanaf de zevende vrachtwa gen het bevel werd gegeven: „Ja.., nü!" En de Chinese filmoperateurs zullen ook niet laten zien, dat na deze tonelen, waarin de krijgsgevangenen „met mis prijzen hun schoenen wegwierpen naar het hoofd van de Amerikanen", de Chi nese bewakers ijverig rondgingen om alle weggeworpen spullen weer snel bij een te rapen. De Chinese camera's keken al die tijd de andere kant uit. De man, die hiervan niets begreep, was een Amerikaanse chauffeur, die een vrachtwagen met Chinezen had bestuurd. „Onderweg waren ze zo aardig tegen mij", zei hij beduusd. Neen, dan de Noordkoreaanse krijgsgevangenen. Toen van hen de eerste lading in Pan Moen Djon aankwam, schalde het in de vallei krijgsgevangenen. Maar hun „zieke" en hand hielden zij rode, witte en blauwe lapjes en van de andere hand hadden zij een vuist gemaakt. Dit waren gezonde krengsgevangenen. Maar hun „zieke" en „gewonde" landgenoten, die een vracht wagen eerder waren aangekomen, had den zich ook op zijn Chinees aangesteld. Een kreupele Noordkoreaan had zijn krukken in de richting van een Ameri kaanse kolonel gegooid en een andere raar gewonde" zat met zijn schoenen de hand een Amerikaanse sergeant achterna. Zij liepen in gestrekte draf driemaal om de vrachtauto heen, voor dat de Noordkoreaan bemerkte, dat zijn pogingen vruchteloos waren. Toen gooi de hij zijn schoenen maar naar de ser geant. Zij troffen geen doel. Over de ervaringen met de teruggekeer de geallieerde krijgsgevangenen kan men 'nteressante bijzonderheden lezen op Pag. 2. Internationale reacties op Russische nota WASHINGTON: Het Russische ant woord laat de deur open voor een con ferentie der ministers van Buit. Zaken van de Grote Vier. De nota is echter dubbelzinnig en vereist diepgaande be studering. Alvorens te antwoorden zal overleg gepleegd worden met Engeland en Frankrijk. Uitbreiding der agenda, zoals Moskou wenst, zal een oplossing van het Duitse en Oostenrijkse vraag stuk vertragen. LONDEN: De Russen hebben het Wes telijke voorstel niet verworpen, maar de aard der ministersconferentie als door Moskou wordt beoogd, verschilt zozeer van de oorspronkelijke opzet der Weste lijke mogendheden, dat het Russische antwoord van alle kanten moet worden bezien. Toch is er reden tot gematigd optimisme. PARIJS: Duidelijk is, dat de Sowjet- Unie zeer ruime besprekingen wenst, opdat algehele overeenstemming tussen Oost en West kan worden bereikt. Tal van parlementsleden spraken zich uit vóór aanvaarding van het Russische voorstel, dus zonder de agenda te be perken. Nu de Russen ook willen spre ken over de toelating van communis tisch China tot de Ver. Naties, wordt de deur geopend voor onderhandelingen die mogelijk tot beëindiging van de strijd in Indo-China kunnen leiden. Bidault, de Franse minister van Buit. Zaken, minder geestdriftig. BONN: Hier is men van oordeel, dat in de Sowjetnota de Westelijke voor stellen, die alleen betrekking hadden op Duitsland en Oostenrijk, feitelijk worden verworpen, maar dat de Nowjet-Uhie wel een algemene gedachtenwisseling wenst. De Russen hebben het vraagstuk der vrije verkiezingen in geheei Duits land omzeild. In geen geval mogen de belangen van West-Duitsland opgeofferd worden aan regelingen van andere kwes ties. Primair, aldus Adenauer, dienen onduidelijke verklaringen te worden op gehelderd, alvorens geconfereerd kan worden over de vermindering van de internationale spanningen. De West- duitse socialisten juichen het toe, dat de Sowjet-Unie de Westelijke uitnodiging heeft aanvaard. Deze kans, zo oordeelde Ollenhauer. mag men niet ongebruikt I voorbij laten gaan. Gat in Rampaartse dijk gedicht In Oosterland staan nog steeds woningen onder water Het grootste gat in de Rampaartsedijk bij het zgn. Laurensweegje tussen Ooster land en de polder Vierbannen is gister middag gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen te kunnen beginnen. Het gat in deze binnendijk, nu gedicht met zandzakken en klei, had en breedte ongeveer 80 meter. De dichting van dit grote gat is resultaat van verscheidene maanden zwoegen door ongeveer honderd arbei ders. Verscheidene tegenslagen moest men incasseren, waardoor nu na de dich ting van het grote gat, nog water i polder Oosterland stroomt. Er is in deze dijk namelijk bij Sirjansland nog klein gat, waarvan de reparatie vorige week tijdens het springtij weer is bezwe ken. Aan het herstel van dit gaatje wordt thans hard gewerkt door de fa Zanen en Verstoep; het is een kwestie van enkele dagen. Een aantal bewoners van de hoger ge legen huizen in het dorp Oosterland zijn reeds teruggekeerd. Zij zijn bezig met het verwijderen van modder uit hun wonin gen. De lager gelegen woningen in Oos terland staan nog steeds onder wate Frappante beelden uit Korea: Een grote groep rode Chinese en Noord koreaanse krijgsgevangenen wordt met schepen van de Ver. Naties te Intsjon aan land gebracht. (Links). Deze gevangenen zijn afkomstig uit de kampen op de eilandjes voor de Zuidkoreaanse kust. Van Intsjon zullen zij per spoor naar Panmoendjon worden vervoerd. Daar worden zij dan overgegeven aan de communistische autoriteiten. Op de rechtse foto worden de gevangenen, onder strenge bewaking van zwaargewa pende soldaten der Ver. Naties, op de trein naar Panmoendjon gezet. (Exclusief N.L.C.) De ramp mei de RB-36 Onafgebroken blijven schepen en vliegtuigen naar overlevenden zoeken OP DE ATLANTISCHE OCEAAN, circa 500 mijl ten westen van Shannon (Ierland) is op het ogenblik de grootste reddingsactie aan de gang, die ooit ap deze uitgestrekte zee is uitgevoerd. Onafgebroken zochten ook vannacht schepen en vliegtuigen van verschillende nationali teit naar de Amerikaanse vliegers, die gisternacht met hun parachutes de reusachtige RB-36, een 10-motorige verkenningsbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, verlieten, omdat enige der motoren in brand waren gevlogen. Zoals reeds gemeld, waren de vliegers voor een 30-daagse oefencursus op weg naar Engeland. Een Brits vrachtschip heeft vannacht vier in leven zijnde vliegers opgepikt en de lijken van twee hunner kame raden. De RB-36 had in totaal 23 personen aan boord. Over het lot van de 'overige 17 Amerikanen verkeert men nog in het onzekere. zee is ter plaatse zeer ruw en begeven, waarvan In het één-na laatste bovendien woedt een hevige storm, om standigheden, die het reddingswerk ern stig bemoeilijken. Hieronder laten wij nog enige bijzon derheden volgen over deze vliegramp. Gistermorgen om 6 minuten over half- vijf Nederlandse tijd ontving men plot seling een alarmbericht van de telegra fist van de RB-36: „Twee van de vijf ituurboordmotoren staan in brand." Op :ee en aan de wal werden onmiddellijk voorbereidingen getroffen voor een red dingsactie. De noodsignalen van de tele grafist volgden elkaar met zeer korte tus senpozen op. „Alle vijf stuurboordmotoren in brand", was de tweede mededeling, die men uit de cabine van de telegrafist ontving en onmiddellijk daarop: „Wij verliezen snel hoogte." Toen kwam de laatste boodschap, die -en over halfzes op een vliegveld op IJsland ontvangen werd door een vlieg tuig van de K.L.M. Het was een ondui delijk bericht, maar de enige verstaan bare woorden „Springen er uitlieten geen twijfel omtrent het lot van me bommenwerper. Dit laatste bericht, dat van IJsland uit werd doorgegeven naar alle bereikbare schepen op de Atlantische Oceaan, was het teken voor een grootscheepse red dingsactie. Tientallen schepen wijzigden Prins Bernhard was bij zijn jarige dochter Prins Bernhard heeft gisteren deelge- omen aan het verjaarsontbijt. dat voor zijn dochter Irene was aangericht. Er was veel vrolijkheid en de jarige Prinses verd verwend met leuke cadeaux. In de ochtend vertrok de Prins per vliegtuig van het Amerikaanse leger naar de Nederlandse Antillen. De verjaardag verliep rustig en ge zellig, maar het feest was eigenlijk Dins dagavond al begonnen, toen ging de Prins met zijn beide dochters naar een voor stelling in Hyannis. Lloyd George naar Nederland De Britse minister van Voedselvoor ziening, Lloyd George, heeft op een re ceptie te Kopenhagen onthuld, dat de sui ker volgende maand in Engeland van de bon gaat. Hij is gisteravond na een in spectiereis langs de Deense exportindus- "n naar Nederland vertrokken. hun koers de plaats te radiobericht van de RB-36 sprake was. Ook van het vasteland uit spoedden zich onmiddellijk schepen naar de plaats de ramp, geassisteerd door een grote vloot van verkenningsvliegtuigen en bom menwerpers van de Engelse en Ameri kaanse luchtmacht. Moedige telegratist Ruim drie kwartier heeft een ander Amerikaans toestel, een Douglas-6b, die onderweg was van Amerika naar Frank fort in West-Duitsland, contact met de bommenwerper gehad. Aan boord de Douglas, waarin zich 88 vrouwe: kinderen van Amerikaanse soldaten in Duitsland bevonden, heeft men spannen de ogenblikken beleefd tijdens dit tact. Kapitein Vinyard, die het bevel voerde over het toestel en niet aa: reddingsacties kon deelnemen wegens benzinegebrek, vertelde na aankomst in Frankfort: „De telegrafist van de RB- heeft schitterend werk gedaan. Hij sprak zó bedaard, alsof hij een praatje ove: weer maakte. Aan boord van ons toestel waren wij allen stomverbaasd ovei veel moed. Ik zou die man graag Vanmorgen zijn opnieuw een groot tal rubbervlotten en aluminiumboten bo ven de Oceaan uitgeworpen. Verschil lende reddingsschepen en -vliegtuigen maakten melding van overlevenden. In DAT gisteren in Rilland-Bath de nieu we burgemeester Jobse, is geïnstalleerd als opvolger vhn burgemeester J. A. de Goffau, die bij de ramp is omgekomen. DAT de Oosterbrug over de Zuidooster stadsgracht te Harlingen wordt gesloopt en tegen het einde van het jaar vervan gen door een andere. DAT in Apeldoorn tot en met 15 Aug. de grote handels- en industriebeurs Apeldoorn Roept U (ARU) gehouden wordt. DAT de Nederlandse kinderen uit het rampgebied, op bezoek in Frankrijk, gis termiddag op het Parijse stadhuis ontvan gen zijn door de vice-president van de gemeenteraad, Charles Fruth. DAT de Zweedse vereniging voor hulp aan kinderen Radda Barnen voor de kleuterscholen in het rampgebied circa 3000 m2 linoleum schonk. DAT de nieuwe Ned. gezant in Wenen mr E. Star Busmann, gisteren een bezoek bracht aan de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken. Gruber. DAT dezer dagen de nieuwe automati sche telefooncentrale in Ouddorp (Goe- ree-Overflakkee) in gebruik is genomen. DAT het reeds door 60.000 kinderen be zochte attractie-oord Wonderland in het Amsterdamse RAI-gebouw met 3 dagen verlengd is en nu Woensdagavond sluit. DAT gisteravond in Bruinisse het eer ste D.U.W.-kamp op Schouwen-Duiveland „De Stoofpolder" plaats biedende aan 144 man, officieel is geopend. het licht .van schijnwerpers zag men man- op rubbervlotten ronddrijven; een afschuwelijke aanblik in de ziedende zee. De RB-36 De verongelukte RB-36 was één der grootste toestellen ter wereld, waarvan ïr tijdens de vliegfeesten te Soester- berg voor het eerst,boven ons land werd voorgevlogen. De reusachtige machine wordt aangedreven door zes normale zui germotoren en vier straalmotoren. Het toestel kan 48 uur lang vliegen, zonder tanken en kan zonder moeite stant op bijna 14.000 meter hoogte vlie gen. Van vleugelpunt tot vleugelpunt meet de RB-36 niet minder dan 69 meter. De lengte bedraagt 39 meter, de hoogte 14 meter en het gewicht 180 ton. Reuter meldt nog: Eén van de moeilijk heden, waarvoor de reddingseenheden zich zien gesteld, is het feit, dat enkele vliegers vermoedelijk in het toestel zijn gebleven, toen dit neerstortte, terwijl het trendeel der inzittenden het bevel springen heeft opgevolgd. Dit zou bete kenen, dat de overlevenden over vele honderden mijlen Oceaan verspreid den zijn. Onderwijzerssalarissen worden alle ontknikt De regering heeft besloten met terug werkende kracht tot 1 Januari j.l. de volledige ontknikking der onderwijzers- salarissen te doen gelden voor alle onder wijzers De centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft zich dezer dagen met deze wijziging in de salarisregeling kunnen verenigen. Rode deken was even in Amsterdam Op weg naar Praag. De commu nistisch gezinde Rode Deken van Canterbury vertoefde gisteren op doorreis naar de Tsjechoslo- waakse hoofdstad enige minuten op Schiphol. In Praag zal de 79- jarige Deken deelnemen aan het communistisch jeugdfestival. Na negen dagen „voedselooilog" „Blauwe Trein" tussen Berlijn en Moskou door partisanen beschoten TTET AANBOD van de Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant, om -L-*- Oostduitse dollartegoeden in de Ver. Staten vrij te geven voor aan koop van voedsel zou kunnen worden aanvaard als er geen voorwaarden aan worden verbonden. Aldus meldt het officiële Oostduitse persbureau A.N.D., dat de mening van „gezaghebbende kringen" weergeeft. Inmiddels heeft de communistische blokkade en de reeks terreurprocessen het aantal voedselhalers uit Oost-Duitsland gereduceerd, maar gisteren kwamen toch nog velen naar de Westelijke sectoren om hun Amerikaans voedsel pakket in ontvangst te nemen. Het is thans de negende dag. van de voe<J- selactie en reeds zijn anderhalf millioen pakketten uitgereikt. In Berlijn, aldus het Int. Verbond van Vrije Vakverenigingen, wordt Maandag bestuursvergadering gehouden, ter DAT sinds gistermiddag half drie in Duivendreoht de 4-j. Jantje Lering, nende Molenkade 32 aldaar, wordt DAT de gemeente Wychen de gemeen telijke industriehallen, waarin garenfa- briek De Patrijs gevestigd was, verkocht heeft aan de N.V. Kunstzijdespinnerij Nijma te Nijmegen, die ze practijkproeven zal inrichten. DAT de eerste groep kinderen uit het rampgebied, die 4 weken vacantie hadden in het Rode Kruis-kamp te Pian Castag- naio (Italië), vandaag in ons land terug kwam. DAT reizigers, die via Canada de V.S. willen bezoeken, zich reeds van een Amerikaans visum DAT 240 kinderen va: Duitsland gisteren in o men voor een vacantie Ned. pleeggezinnen. voorbereiding van financiële steun de arbeiders in de Sowjetzone van Duits land „in hun strijd tegen de onderdruk king." Dat de toestand in de Sowjetzone nog zeer onrustig is, blijkt uit het feit. dat Fritz Selbmann, de Oostduitse mi nister voor de zware industrie, heeft toegegeven, dat de rode regering het ge vaar van een nieuwe staatsgreep vreest. Gewezen wordt op fascistische onder grondse bewegingen, die door het Wes ten, aldus Selbmann, worden georgani- l Nederland Ned. ouders in land aankwa- seerd. Deze verklaring werd afgelegd tijdens de vergadering van arbeiders in een staalfabriek te Henningsdorf, waar 15.000 man aan werkstakingen hebben deelgenomen, na de relletjes op 17 Juni. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat vol gens arbeiders van de rijtuigenfabriek van Admendorf (Oost-Duitsland) die naar het Westen zijn uitgeweken, de zgn. „Blauwe Trein" die tussen Oost-Berlijn en Moskou rijdt, door Poolse verzets strijders zou zijn aangevallen. De wagons die talrijke sporen van een beschieting droegen werden, naar de fabriek te Ad mendorf getransporteerd om te worden hersteld. Alnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt en bijna overal droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West Koudere nacht. De zelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 5.10 uur tot 20.20 uur; aan 2.23 uur tot 19.24 uur. Op 9 Augus-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1