Aan hoge dijken hebben eilanden niet genoeg de Leiden maakt - in 't geheim - nieuw merenplan Leidenaars leiden vacantiebezigheden voor de jeugd Verbazing over en weer, maar geen opheldering Huurverhoging voor Meijelaan moest doorgaan Vacanties in slagersbedrijf nog op losse schroeven Gastman zorgde gisteren voor buitengewone verrassing Twee nieuwe leerstoelen aan de Leidse universiteit VALKENBURG Z.-H. 353 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 Leiden helpt Nieuwe Tonge (Van een onzer verslaggevers) „Zo jongensnou zullen we eerst maar eens zien, of we samen wat kunnen zingen", zegt de centrale jeugdleider van de Leidse Hervormde Gemeente, de heer J. Roesttot de schare kinderen, die voor het eerst na de ramp van de watersnood, die ook het Flakkeese dorp Nieuwe Tonge zwaar trof, in hun dorpshuis zijn samengekomen. Hij haalt een mondorgel uit z'n zak en speelt Geel staat het koren op het veld". Hij betrapt zich er op, dat hij een beetje onwerkelijk liedje heeft gekozen, want het koren staat niet geel op de velden. De velden van Nieuwe Tonge zijn grijs. We hebben er al eens over geschreven. Er zit zout in de grond en de gewassen kunnen niet groeien. Maar dat zal weer komen. Dan toch maar zingen! De jeugd wil nu eenmaal zingen. „Geel staat het koren Zo zijn de vacantiebezigheden begon nen in het zich snel herstellende Nieuwe Tonge. Het verenigingswerk, ook voor de dorpen zo noodzakelijk, is ingezet. En al meteen op de eerste dag heeft de leiding, de heer Roest en mej. Bloem voor het jongenswerk en mej. Penseel voor het meisjeswerk. handen vol werk. De gemeente Leiden heeft deze imensen gevraagd gedurende een d,eel cantie van de Nieuwe-Tongse jeugd het jeugdwerk leiding te geven. De heer Roest woont dus in Leiden, mej. Bloem, een relatie van hem, is woonachtig te Koudekerk aan den Rijn en mej. Penseel werd namens het Leidse Volkshuis afge vaardigd. Zij zijn inmiddels teruggekeerd Maar er ziin weer anderen gegaan om het werk tot het eind van de vacantie voort te zetten. De gemeente Leiden heeft hier mee voldaan aan het verzoek van de bur gemeester van N. Tonge, de heer Van Hofwegen. We kijken verder bij het werk. Vooral als de jongens met handenarbeid bezig zijn, komt de leiding handen en ogen te kort. Ze zagen en timmeren alsof het leven er van afhangt. Bij de meisjes is het wat rustiger. Geblèr wordt zang Tedere morgen en iedere middag zijn de kinderen al ver voor het aanvangsuur present. Zodra de leiding, die domicilie heeft gekozen in café De Oranjeboom (te vergelijken 'bij een gezellige dorpsher berg), wordt gesignaleerd, .gaat er een gejuich op, dat pas tot 'bedaren komt als de heer Roest zijn fluitsignaal vanaf het podium laat horen. ■Dan wordt een zangrepertoire afge werkt. Steeds gaat het beter, 't Wordt meer gezang dan geblèr. Dat moet ook. want de liedjes moeten straks gezongen worden op de ouderavond. Ja, de ouders hebben met dit werk wel degelijk te ma ken. Het is geen steriele zoethouderij. Tekenen op de grond De tekeningen van de jongens zijn uiteraard afgestemd op de belevenissen van de afgelopen tijd. Ze kijken eerst een beetje vreemd op, als ze zien, dat ze op de achterkant van behangselpapier mo gen tekenen. En dan meteen met verf. Ieder aan een klein tafeltje. Wie geen tafeltje heeft, prikt z'n stuk behang op de grond. E daar komen ze dan in rijke kleur schakeringen: helicoptères, draglines, vliegtuigen, boten en vrachtauto's met zand. Enkele tekeningen met onder water staande huizen, waarop mensen staan te zwaaien naar de overvliegende machines. De jongens en meisjes vergeten de be levenissen en de verhalen van anderen niet. Hoe kan het ook anders. Natuurlijk wordt er ook wel eens wat „gekliederd", maar men is over het algemeen toch bui tengewoon verrast. Tentoonstelling Op de ouderavond zijn vele ouders aan wezig; zij kunnen, nu het werk van de afgelopen weken bekijken. De jongens hebben allemaal een werkstuk klaar ge kregen en deze staan nu opgesteld vlak voor het podium. De wanden hangen vol met de tekeningen. Het is een tentoonstel ling van producten van een doelmatige vrije-tijdsbesteding. De jongens en meis jes hebben zelf iets gemaakt en ze zijn daar trots op. En de ouders vinden het Er wordt ook nog een film gedraaid, de ingestudeerde liedjes worden gezon gen en aan het eind van de avond wor den prijzen gegeven aan enkele jongelui, die buitengewoon goed werk hebben ge leverd. Vijftien jongens krijgen éen eer volle vermelding. Dan zingen we aan het slot van dé avond.' De vreugd is kern der dagen, die blijft waar alles vlood, wanneer w' ons zelf maar wagen, al waar" 't ook in de dood. Er is slechts één vergeven, daar waar ons God vergeeft; er is ook slechts één leven: dat uit Gods liefde leeft. Dat is moeilijk voor iemand, die veel heeft geleden. Maar CJod-dank is het ook nog mogelijk. De eerste week van dit stuk opbouw werk is achter de rug. 't Is nog maar een begin. Maar 't is goed, dat dit begin in opdracht van de gemeente Leiden door Leidse jeugdleiders wordt gemaakt. Want alleen aan hoge dijken hebben de eilan den niet genoeg. 1 Morgen caiillonconcert Morgen zal wederom een avondcon cert worden gegeven, op het carillon van het stadhuis. De beiaard zal worden be speeld door de stadsbeiaardier Rien Rit- ter, van 20—21 uur. Op 'net Stadhuisplein zullen ook ditmaal stoelen worden ge plaatst. Het programma luidt als volgt: 1 Improvisatie op de uurslag; 2 Pre lude, De Vries; 3. Sonate, G. van Hoey; 4 a. Trauermarsch (uit „Samson"). Han del; b. Lascia ch'io pianga (uit „Renal- do"), Handel; c. Courante in F, Handel; 5 Andante en Menuet (uit 6e Sympho nic), J. Haydn; 6 Halleluja, W. A. Mo zart; 7 a. Gavotte, G. Defesch; b. Ron- dino, Kersbergen; c. Mars, Hartop; 8 a. Fries volkslied; b. Gelders volkslied; c. Limburgs volkslied; d. Twents volkslied; 9 Andante Cantabile, Jef Denijn. Brand bij v. d. Berg en Co te Wassenaar Sterke rookontwikkeling belemmert bestrijding Hedenochten om 12 uur is doOr nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de opslagplaatsen van de levensmid- delen- en conservenfabriek v. d. Berg en Co aan de Rijksweg te Wassenaar. On geveer tier. minuten na de alarmering was de Wassenaarse brandweer reeds met groot materiaal op het fabrieks terrein aanwezig en onmiddellijk begon men het vuur met talrijke stralen aan te tasten. De brand woedt in een grote voorraad verpakkingsmateriaal. De be strijding wordt bemoeilijkt door de zeer sterke rookontwikkeling. De verkeers politie had alle moeite het verkeer gaan de te houden, daar. de brandslangen ook over de grote weg werden gelegd. Agenda voor Leiden Woensdag Hooglandse kerk, 7.30 uur: Avondstilte. Donderdag. Stadhuis, 89 uur: carillonconcert door Rien Ritter. Vrijdag Hooglandse kerk, 8.15 uur: Wiener Sangerknaben (melodieën van Schubert, Mozart, Brahms e.a.). Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en de apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Steenstraat IA: „18531953 H. A. Lo- rentz en H. Kamerlinigh Onnes" (tot 30 Augustus) De Burcht: schilderijen van B. C. van Ettinger Oranjerie Hortus 9—22 uur: aquarium (tot 7 Augustus). W.U.S.-conferentie op Oud Poelgeest Het Fridtjof Nansen H-aus uit Göttin- _en en het Nederlands comité van World University Service houden van 5 tot 20 Augustus een internationale ferentie op Oud Poelgeest, buitenlandse studenten zullen deelnemen. Het thema luidt: „Invloed van techniek industrialisatie op de twintigste- wse cultuur in Europa en ZX). Azië". Besproken worden de culturele wortels de technische revolutie, de gevolgen die revolutie en de vooruitzichten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Willem A A, z. van A H Jansen en C H v Hameren; Elisabeth P, d. W Smid en B Quaak; Cornells, z- van in Egmond en M v d Bosch; Maria A, an G A Roosen en S van Roode; Ger- i. van J Zwaan en D v d Bent; Theo- dorus z. van Smit en W van Egmond; Frans ,J, z. van H C van Ommen en S M Bouwens; Leendert. z. van L C Schaap en H M M v d Veer; Marijke C M, d. van W P M Berbee en M J de Romijn. OVERLEDEN: T H Brugman, man, 65 j. M. Dorsman, zn, 1 dg. RAAD VAN WARMOND Onderhandelingen over atkoop tol met G.S. In dé gemeenteraad van Warmond zijn in de rondvraag enige brandende kwesties aan de orde gekomen. Op een vraag van de heer Van Rijn deelde burgemeester Von Fisenne gisteravond mee, dat Leiden een nieuw meren plan in voorbereiding heeft, weer in de Zwanenburgerpolder. Ook deed de voorzitter mededelingen over onderhandelingen betreffende de afkoop van de tol. Het college van B. en W. heeft kennis genomen van de persberichten over het Leids merenplan, zo verklaarde de bui-ge- meester. Hij had zelf de bewuste zitting van de Raad van State bijgewoond. Wat de burgemeester van Leiderdorp hier- ;er heeft gezegd is juist. Leiden speelt geen open-deur-politiek n aanzien van het merenplan, zo meen de de voorzitter. Dit is in strijd met het beginsel, dat publieke zaken openbaar moeten worden behandeld. Dit geeft aan leiding tot twijfel, of de voorlichting en behandeling wel juist geschieden. Volgens de burgemeester was de be handeling van de zandput in de Kal'k- polder onder Leiderdorp in een open bare zitting van de Raad van State voor Leiden zo onaangenaam, omdat toen in 't openbaar werd verteld wat ingewijden a>l lang wisten, namelijk dat de grond boringen hadden aangetoond, dat pas na 12 meter boren slecht zand; was aange troffen. Deze ernstige tegenvaller heeft men, aldus spr., te lang verzwegen. In dit verband was het hem onbegrijpelijk, dat men overging tot aankoop van gronden, die nu ongeschikt blijken te zijn voor zandwinning. In Leiden is een nieuw merenplan in de maak. Leids Merenplan Wethouder Jonge/een geeft geen commentaar meer Het Leidse Merenplan schijnt nog steeds een duistore zaak tè zijn. Naar buiten heeft het er althans sterk de schijn van. Op het bericht, dat de Rijkswaterstaat zich van het plan had gedistancieerd, verklaarde wethouder Jongeleen, dat dit niet wilde zeggen, dat het Merenplan nu van de baan was. „Voor Leiden is er door deze beslissing van Rijkswaterstaat niets veranderd", aldus de wethouder. Toen de burgemeester van Warmond deze verklaring van de Leidse wethouder als reactie op ons bericht over het besluit van Rijkswaterstaat in een deel van de Leidse pers las, was hij zeer verbaasd over de Leidse zelfverzekerd heid. Immers de gemeente Warmond, het hoogheemraadschap van Rijnland en de betrokken polderbesturen wisten nog van Toen kwam de Juli-vergadering van de Leidse gemeenteraad. De heer Van Iter- son sprak daarin over verwarring stich tende berichten met betrekking tot het Merenplan. Waarop de heer Jongeleen antwoordde, dat sinds October van het vorige jaar besprekingen gaande zijn met Rijkswaterstaat. Een ingenieur had het nu nodig geoordeeld tussentijds in de Raad van State een verklaring af te leg gen, hoewel de boringen nog niet eens waren voltooid. Op Vrijdag 24 Juli is het resultaat van de laatste boringen bekend geworden. Deze stemmen overeeh met de in het be gin door de gemeente verrichte boringen. De wethouder kon wel zeggen, dat hij met stijgende verbazing kennis had ge nomen van de mededelingen, die burge meesters uit omliggende gemeenten hier over hadden gedaan. Verbazing dus in Warmond en in Lel den. De Leidse verbazing zal wellicht snel stijgen, als men kennis neemt va verklaring, die de burgemeester van War mond in de gisteravond aldaar gehouden raadsvergadering over het Merenplan af- De burgemeester zei, dat naar zijn ning in de kwestie van het Leidse Meren plan door Leiden geen open-deur-politiek wordt gespeeld. En dat er nu in Leiden aieuw Merenplan in de maak is! Ook dit geschiedt weer in het geheim en zon der raadpleging van het gemeentebestuur Warmond en het bestuur van de Zwanenburgerpolder. Aldus de burge meester van Warmond. Voor verdere op merkingen zie men het verslag van deze Warmondse gemeenteraadsvergadering el ders in dit blad. We hebben naar aanleiding van deze verklaring vanmorgen wethouder Jongeleen opgebeld en gevraagd om commentaar. De wethouder bleek niet bereid te zijn op deze zaak ln te gaan. Hij zei alleen, dat hij bleef bij zijn verklaring, afgelegd in de laatstge houden vergadering van de Leidse raad en dat andere verklaringen hem verder niet interesseerden. Wellicht zal de burgemeester van War mond over deze woorden van de heer Jongeleen weer verbaasd zijn. En de bur gemeester van Leiderdorp zal er ook het zijne van denken. Wij beginnen ons zo langzamerhand af te vragen, of er in deze zaak nog wel werkelijk gedacht kan worden. Het is allemaal zo tegenstrijdig en raadselachtig. De een lacht om de verklaring van de ander. En beiden geven de indruk, het goed te weten. Men kan glimlachen om die persoonlijke en gemeentelijke verba zing over en weer, maar de kwestie wordt er niet duidelijker door. En dit plan zo tergend lang in het geheimzinnigheid blijven? Ook dit geschiedt weer op de beken de wyze: geheim en zonder raadple ging van het gemeentebestuur van Warmond cn het bestuur van de Zwanenburgerpoldcr. De heer Van Bladel informeerde naai de stand van zaken bij de tol. Het col lege is, zo bleek uit het antwoord, op de hoogte gesteld van de onderhande lingen, die plaats vinden op basis van afkoop van het tolrecht. G.S. hebben meegedeeld, dat deze zaak nog niet is voor openbare behandeling. Het college beraadt zich nog ove in deze zaak te nemen stappen. De heer Beug-elsdijk bracht de op 4 October ingaande busdienst ter sprake. De N.Z.H. is met het gemeentebestuur overeengekomen, dat de lijn Leiden- Haarlem door Warmond zal lopen. De voordelen, hieraan verbonden, zijn groter dan de nadelen. Bij de ingekomen stukken bevond zich de koninklijke goedkeuring op de on langs vastgestelde vermakelijkheidsbelas ting. Deze zal op 1 September in wer king treden. De raad besloot zoveel mogelijk reke ning te 'houden met de bezwaren, ont vouwd door de Nederlandse architecten in een zendbrief aan alle gemeentebe sturen over de kwestie van „Wat doet gemeentewerken". Winkelsluiting De minister heeft bezwaar gemaakt tegen de oorspronkelijk vastgestelde winkelsluitin-gs-verorden-in-g. Ingevolge de thans vastgestelde wijziging zal het watersportseizoen lopen van 1 Mei tot 1 October. Wanneer deze wijziging de Kon. goed keuring zal verkrijgen, zal in het water sportseizoen o.m. de volgende regeling gelden: Op Zondag zullen van 812 uur geopend mogen zijn: groentenzaken, melkzaken, winkels in schrijfbenodigd heden e.d., bakkers- en kruidenierszaken, vis- en bloemenwinkels; tot 22 uur: zaken in kleine scheepsbenodigdheden en on derdelen. Op Zaterdag zullen tot 21 uur geopend mogen zijn-: bazars, groenten- slagers- en melkzaken, zaken in schrijfbenodigd heden e.d., textiel-, schoenen-, kruide niers-, electr.- en sigarenzaken, viswin kels, drogisterijen, bloemen-, bakkers zaken en zaken in kleine scheepsbeno digdheden en onderdelen. Op de overige werkdagen zullen tot 20 uur geopend mogen zijn: groenten-, sla gers-, melflcwinkels, zaken in schrijfbe nodigdheden e.d., textiel-, schoenen- en kruidenierszaken, electr. zaken, zaad- handel, sigarenzaken, viswinkels, drogis terijen, bloemen- en bakkerszaken en zaken in kleine scheepsbenodigdheden en onderdelen. Op Kaagweekzondagen zullen alle winkels open mogen zijn van 8 tot 23 uur. Buiten het watersportseizoen zal, uitgezonderd enkele „bijzondere dagen", geen van de Winkelsluitingswet afwijkende regels gelden. De heer Dekker deelde, namens de commissie, mede, dat de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden in orde waren bevonden. Vastgesteld werd een wijziging van de begroting 1953 i.v.m. het sluitend maken dier begroting. Daarbij bleek, dat de onlangs getroffen nieuwe regeling in zake de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, voor Warmond een voordeel betekent van ruim f 39 000! De raad verleende daarna een crediet van f 250 voor het inwinnen van advies bij het Bouwcentrum voor de verbouw en de uitbreiding van het gemeentehuis. Men tastte vervolgens nogmaals in de buidel en stelde f 2500 beschikbaar voor woningverbetering en -splitsing. Voor de verbetering en verbreding van de Jan Steenlaan werd een strookje grond aan gekocht gelegen vóór de villa Romi. Bij het delegeren van de bevoegdheden van de raad inzake verkeersregels aan B. en W. brachten de heren Van Vliet, Van Rijn, v. d. Voet en Beugelsdijk nog ter sprake de situatie, welke op ver keersgebied ontstaan is door de aanleg van het nieuwe gedeelte Sweilandstraat. De voorzitter deelde méde, dat het in het voornemen ligt, éénrichtingsverkeer vast te stellen voor auto's en paarden- tractie, vanaf de Lockhorstlaan tot de spoorwegovergang, op dit gedeelte een inhaalverbod en vanaf de Lockhorstlaan bezien aan de linkerzijde een parkeerver bod in te stellen. De Sweilandstraat zal voorts, waar zij de Lockhorstlaan kruist, als voorrangsweg worden aangewezen. Het berijden van de Sweilandstraat zal in beide richtingen vóór alle verkeer mogelijk blijven. De „punt" grond t.o. huize St Liduina" zal voorlopig als gazon ingezaaid worden. De voorzitter richtte zich ten slotte tot de raadsleden, die niet in de nieuwe raad zullen terugkeren. Hij dankte de heren Van Elburg, Beugelsdijk en Nijman voor al hetgeen zij bij hun raadslidmaatschap voor de gemeenschap hadden gedaan. De heer Van Vliet sloot zich, namens de KVP-fractie, bij de woorden van de voorzitter aan. Speciaal de heer Nijman, die weliswaar nu niet aanwezig was, dankte hij voor de prettige wijze, waarop deze steeds met sprekers fractie had samengewerkt. Vinger in de knel De heer A. Schavemaker had het on geluk met zjjn vingers bekneld te raken tussen de deur van een ijskast. Een vingertop werd geheel afgekneld. Aangesteld Door het Gemeentebestuur is als tijde lijk assistent bij de dienst van gemeente werken aangesteld de heer A. J. Corpel te Leiden. Gemeenteraad van Leiderdorp Positieve mededeling over verlichting Van de Valk Boumanweg De gemeenteraad van Leiderdorp is gisteravond onder voorzitterschap van bur gemeester K. van Diepeningen bijeen geweest. Afwezig waren da heren Broxter- man en Los. Voor de 32 woningen in het Zijlkwartier, aanvankelijk verhuurd voor 6.50 per week, welk bedrag met ingang van 4 Januari van dit Jaar werd ver hoogd tot 7,30 per week, moest wederom een huurverhoging worden vastgesteld, ingaande 30 Augustus aanstaande. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting 'heeft zich op het stand- •punt gesteld, dat het rijk voor deze 32 woningen (aan de Meijelaan) met ver minderde rijksbijdrage slechts een bij drage wenst te geven naar de bij de aan besteding bekende grond- en bouwkosten de risicoverrekening, in tegenstelling met andere woningwetwoningen. De minister heeft de 'huur nader vastgesteld op f 7,60 per week. een verhoging dus van dertig cent. Met dit bedrag wordt het ontstane huurverlies, dat op 6 Juni 1953 f 2.342,17 bedroeg met f 166 per jaar ingelopen. Burgemeester Van Diepeningen deel- mee, dat de bewoners van de Meije laan een schrijven tot het gemeentebe- -hadden gericht, waarin zij tegen de huurverhoging protesteerden. (Van dit schrijven maakten wij in ons blad van gisteren reeds melding. Red. N.L.C.) De heer Kuilenburg kon zich indenken, dat het voor de bewoners van de wonin gen niet prettig is meer huur te moeteri betalen, maar anderzijds moet men toch zien, dat de gemeente zich bij deze be slissing moet neelHeggen. Ook de heer Van der Stoel zou het on juist vinden, als de raad een ander stand punt innam. Deze verhoging is een logisch gevolg van het bouwen door de gemeente. De heer Moraal accentueerde, dat het de gemeente is, die de huur vaststelt én niet de minister, die slechts adviseert. Burgemeester Van Diepeningen gaf ten antwoord, dat de gemeente als huiseige- aar dient te handelen en dat de raad erantwoordelijk is voor een juiste ex ploitatie van de woningen. Daar er huur verlies wordt geleden, is het dus noodza kelijk, dat de huren worden verhoogd. Op voorstel van de heer Van der Stoel zullen de bewoners met betrekking tot zaak wórden Ingelicht. Transportleiding Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten houdende de benoeming van de heer B. J. Huurman tot lid van de commissie belast met de schattingen voor het grondbedrijf de benoeming tot lid van die commissie aannam. Met de inbreng van enkele per celen bouwterrein in het grondbedrijf ging de raad zonder hoofdelijke stemming accoord. Het voorstel inzake de nieuwe trans portleiding voor de waterleiding, waar over in het college van B. en W. een meerderheid en een minderheid was bracht enkele raadsleden aan het woord. De heren De Graaf, Moraal, Van der Stoel en wethouder Snel zagen me voordeel in het leggen van de leiding de Lage Rijndijk. De heren Kuilenburg en wethouder Winkel achtten de Hoge Rijndijk geschikter. De burgemeester beantwoordde de op merkingen met er aan- te herinneren. dat in 1952, toen deze aangelegenheid in de raad werd behandeld, alle leden voor de Hoge Rijndijk hun stem uitbrachten. De raad kon niet tot het besluit komen om aan het plan Hoge Rijndijk uitvoering te geven. De heer Van der Stoel stelde voor nogmaals een onderzoek in te stel len en in de volgende vergadering een beslissing te nemen. De burgemeester kon zich hiermee wel verenigen, maar stelde voor, dat de raad zou besluiten voor het hoogste crediet de kosten van de leiding in ae Hoge Rijndijk zijn be groot op f 140.500 toestemming te ver lenen. Zonder hoofdelijke stemming nam de raad beide vooratellen over. Afscheid Bij de rondvraag bracht de heer De Graaf de verlichting van de Van de Valk Boumanweg ter sprake. Burgemeester deelde mee. dat de palen voor de ver lichting van het eerste deel reette zijn besteld en binnenkort aankomen, zodat plaatsing vermoedelijk in September kan geschieden. Aangezien de heren Velóhuijzen en Diseraad niet in de nieuwe raad terug keren. dankte de burgemeester de beide raadsleden voor hun werk en de prettige wijze van samenwerking. De heer Van der Stoel sprak beide mede namens de raad toe. Ook hij gewaagde van een har telijke verstandhouding. Wethouder Snel dankte de heer Veldhuijzen voor de samenwerking in de fractievergaderingen. Chr. jeugdhulp De collecte, die de vorige week in ons dorp werd gehouden ten bate van Chr. jeugdhulp, heeft 132 opgebracht. Circulaire aan 90 Leidse werkgevers slechts door 23 teruggezonden Tussen de plaatselijke unie en de landelijke unie voor de voedings- en genotmid- delenbedrijven is een bespreking gevoerd over de verhoudingen in de voedings- scctor. Reeds vier jaar is er gedokterd om artikel 15 van de C.A.O. voor het sla gersbedrijf, dat de vacantie regelt, in toepassing te brengen. Ook de plaatselijke commissie voor het slagersbedrijf, die let op de naleving van de C.A.O., wag niet in staat dit tot werkelijkheid te bréngen. leend vóór het geven van tweemaal vier dagen. De plaatselijke unie had in Mei dit jaar een bespreking met de gecom bineerde besturen van de werkgevers in het slagersbedrijf en de plaatselijke missie, waar besloten werd, dat door de gezamenlijke organisaties een circulaire gezonden zou worden naar alle werk gevers in het slagersbedrijf te Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Leiderdorp, waarbij verzocht werd voor 8 Juni deze terug te zenden met de vermelding wan neer het personeel een week met vacan- gaan. Voor werkgevers met 1 per- brief van de heer G. Vogelaar, dat hij soneelslid zou medewerking worden „Tour van Valkenburg" Het leek er gisteravond veel op, dat vliegtuigmaker Kleinjans, die de eerste étappe 'an de „Tour van Valkenburg" met zo'n verbluffend gemak had gewonnen, met ijn overwinning bij de tijdritten zonder risico als de winnaar van de Tour gedood- ■erfd kon worden. Hij zou in de étappe van vandaag met een matig succe* al vol doende winst hebben behaald voor de definitieve verovering van de „gele trui". Hoe anders ziet de zaak er nu echter it. Kleinjans heeft in de algemene klas- :ring zelfs een achterstand va-n 1 min 1 sec. op n-ummer één, marinier E. Gast. ia-n. De zaak heeft zich als volgt toege dragen. Bij de verificatie van de gemaakte tijden aan de finish kwam men tot de conclusie, dat Gastman de twee ronden over de landingsbanen van het vlieg kamp had afgelegd in de tijd va-n 17 min 37 sec. Deze tijd was echter zo fenome naal laag, dat men dacht een -vergissing te -hebben gemaakt. Men verhoogde de net tien minuten, tot 27 min. 37 sec. ze fout van de jury is al zeer begrij pelijk. Immers, de tijd van 17 min sec. drukte uit, dat Gastman met snelheid van gemiddeld 48 km per zou hebben gereden. Dat was niet -te ge loven en niemand geloofde het dan ook. Gastman zelf was er echter van over tuigd. dat 'hij 17 m, 37 s. nodig had gehad en dat zei hij gisteravond bij de prijsuit reiking dan ook. Men stond op het punt Kleinjans te eren voor zijn tweede overwinning. De huldiging ging evenwel niet door, want bjj het nauwkeurig nagaan van de cijfers, bleek Gastman gelijk te hebben. Er moeten toen verscheidene mensen met stomheid geslagen zijn geweest. Gastman heeft namelijk zijn korte tijd gemaakt by een harde Dr W. Froentjes en dr H. Veldstra benoemd De prof. A. E. J. Moddermanstichting heeft tot bijzonder hoogleraar in de natuur wetenschappelijke criminalistiek aan de Leidse universiteit benoemd dr W. Froentjes te Voorburg, thans directeur van het gerechtelijk laboratorium van het Departement van Justitie. Bij K.B. is dr H. Veldstra, leider van het onder zoekingslaboratorium der Amsterdamse kininefabriek, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde, met al6 leeropdracht de bio-chemie. Dr Froentjes studeerde scheikunde te Groningen, waar hij in 1934 promoveerde. Van 1937 tot 1943 was hij aan de Groning- sche universiteit verbonden, laatstelijk met de opdracht om onderwijs te geven in de physische scheikunde. Met ingang van 1 Mei 1943 werd hij benoemd tot hoofd van het scheikundig laboratorium van de recherche-centrale van -het depar tement van Justitie, waarna in 1945 zijn benoeming volgde tot scheikundig ad viseur bij de afdeling politie van dit departement, en in 1947 zijn benoeming in zijn huidige functie. De heer Veldstra studeerde scheikunde te Utrecht. Geruime tijd was hij als as sistent aan het laboratorium voor orga nische chemie aldaar verbonden, onder leiding van prof. Kögl. In 1945 promo veerde hij cum laude. Nog een jaar bleef dr Veldstra daarna assistent te Utrecht, waarna hij als che micus in denst trad bij de Amsterdamse kininefabriek. Dr Veldstra heeft het laboratorium van deze fabriek tot grote ontwikkeling ge- Kantongerecht te Leiden Aanhangwagen aan een touwtje Een chauffeur uit Voorburg had op 10 April op de Haagweg gereden met een vrachtauto, waaraan de aanhangwagen door middel van een touw was beves tigd. Bovendien had de aanhangwagen geen rem en geen kenteken. Wegens op roekeloze wijze rijden eiste de ambtenaar voor hel Leids Kantongerecht f 100 boele. De kantonrechter-plaats-vervaneer maak te er f 60 boete of twintig dagen van. bracht, waardoor het uitgroeide tot een bekend researchcentrum op bio-ehemisch gebied. Sedert een jaar heeft dr Veldstra reeds een leeropdracht aan de Leidse universiteit vervuld. Deze twee benoemingen betekenen tevens het vestigen van twee nieuwe leerstoelen te Leiden. Wedvluchten Het Oosten Wedvlucht met jonge duiven vanaf Maastricht op Zaterdag 1 Augustus. De duiven werden om 12.30 uur met N.W.- wind gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.12.27 uur met een snelheid van 1015.50 m. per min. De laatste prijswin naar om 3.32.19 met een snelheid van 917.06 m. per min. De uitslag luidt: H. v. d. Vecht 1; J. Boekkooi 2, 10, 11. 23, 24; F. Breedijk 3, 29, 30, 31; Ch. Selier 4, 13; Jac. Marijt jr 5; A. Singeling 6, 8; P. Uljee 7; H. Ket- tenis 9, 15. 27; J. Smeets 12; B. Singeling 14, 28; W. Nagtegaal 16; W. Alting 17; L. Burger 18, 22, 32; S. Schoeman 19. Lolkes de Beer 20; W. Ruis 21, 26; A. ter Haar 25. Wedvlucht vanaf Bordeaux op Donder dag 30 Juli. In concours 39 duiven, welke om 13.00 uur met Z.W.-wind werden ge lost. De eerste duif bereikte zijn hok Vrijdag om 13.1.30 met een snelheid van 933.70 m per min. Zaterdag kwamen nog 11 vogels door. waarvan de laatste zijn hok bereikte om 21.27.32 uur met een snelheid van 369.75 m per min. De uitslag luidt: J. de Weerd 1, 3, 12; J. Braxhoven 2. W. Nagtegaal 4. 5. 6; H. v. d. Vecht 7; J. Boekkooi 8, 9; J. Smits 10, 11, Van de negentig werkgevers in Lei den zonden slechts 23 de circulaire ln, van wie enkelen nog onjuiste gegevens hadden verstrekt. Uit dc buitengemeenten werd er niet meer dan 1 ontvangen. Alleen zes paarden- slagerspatroons te Leiden hadden een regeling getroffen in onderling over leg voor een week sluiten. Verder kwam in deze bespreking de contróle op de arbeidswet in de gehele voedingssector ter sprake: wat betreft de regeling van de werktijden in de sla gerijen. dé vleesverwerkende industrie en de bakkerijen kwamen verrassende mededelingen naar voren. De landelijke unie heeft besloten deze gehele materie in de hogere regionen te bespreken, omdat zij van mening is, dat op deze wijze niet kan worden door gegaan wind, die de tijdritten over de kale, open en Moot liggende landingsbanen zwaar maakte. De verklaring voor dii-t succes van Gast- i man, die bij de eerste étappe helemaal; geen bijzonder goed figuur sloeg, ligt het feit, dat hij gisteren mat een nieu fiets reed. Eergisteren reed hij op een oud vehikel, waarmee hij geen snelheid kon krijgen De veranderde situatie biedt in elk ge val het voordeel, dat bij de derde étappe, die vandaag verreden word-t, de spanning er geducht in zal zitten. Want Kleinjans za-1 zonder twijfel trachten zijn achter stand in de algemene klassering te niet te doen. Het is gistermiddag overigens goed ver. lopen. De organisatie sloot als een bus. Binnen de vastgestelde tijd waren a Lie renners weg, met een fiks duwtje na van Ome Sjaak, de canibinebaas. De suiker prijs, beschikbaar gesteld voor de meest strijdlustige renner, ging ditmaal naar De Neef, die twee lekke banden kreeg, maar desondanks doorreed. Ltz I. Greve, de oudste deelnemer, kreeg een Edammer kaas. De uitslagen van de tijdritten zijn: 1. marinier Gastman, 16 min. 37 sec. (met bonif 1 minuut); 2. vLiegtu-igm. Klein jans, 22 min. 50 sec. (met bonif. min.); 3. Broertjes, 23 22 4 korp. Derks 23.54; 5. Koutrik, 24.12; 6. Van Mook, 24 14; 7. v, d. Riet. 24.16; 8. De Haan, 24.19; 9. Van Rooyen, 24.22; 10, Schrijver Siege-1, 24 40, Klein goed in de raad De raad van Valkenburg is gister- .vond bijeengeweest. De geloofsbrieven •an de nieuwe raadsleden werden in orde bevonden. De burgemeester dankte de niet meer terugkerende heer R. Ouda- hoorn voor zijn werk als raadslid. Hij hoopte, dat hij zijn arbeid voor de B.B. zou voortzetten. Op zijn verzoek werd de heer Jac. de gymnastiekvereniging Hercules en door padvindsters. Openluchtbijeenkomst ln bries Er stond gisteravond een sterke bries op de boulevard. Men beraadslaagde er over of men de openluchtbijeenkomst desondanks op de boulevard zou houden dan wel naar de Oude Kerk zou gaan. Besloten werd op de boulevard te blij ven. Het Herv. zangkoor uit Bodegra- n. begon met enige liederen te zingen. De wind ten spijt nam het aantal oehoerders steeds toe. Toen d6 D. Bou- nan voor de microfoon zijn toespraak begon, stond er een drom mensen om hem heen. Hij sprak over het onderwerp „Is dit alles?" Samenzang en koorzang wisselden elkaar af. Morgenavond, half 8. spreekt voor de Geref. Gemeente candidaat Honkoop van Den Haag. Donderdag 6 Augustus; hoog water 0.23 en 13.08, laag water 8.29 en 21.05. Haasnoot ontslag verleend als huur- ophaler voor de gemeèntewoningen. De heer P. Koppert werd in zijn plaats be noemd. Voor de tijd van een jaar werd tot havenmeester benoemd de heer H. Ouwersloot sr. De bond van mobilisatie-invaliden krijgt geen subsidie. Op zijn verzoek werd de heer Jac. Bol eervol ontslagen narktmeester. In deze vergadering afwezig de heer K. Postmus. (Advertentie) KOUSENREPARATIE in één dag klaar. H. J. PLANJE. KATWIJK AAN DEN RUN Cursus tulpenteelt Het bestuur van de afdeling Katwijk in den Rijn van Bloembollencultuur voornemens na 15 Aug. voor de leden m de afdeling een cursus tulpenteelt te gaap geven, alleen voor volwassenen. Tot 15 Aug. kan men zich opgeven bij de secretaris, Rijnstraat. KATWIJK AAN ZEE Grote VVV-wandeltocht Voor de grote wandeltocht van V.V.V., die vanavond wordt gehouden, hebben zich al meer dan 700 personen aange meld. Dit tot gisteravond. Het aantal aanmeldingen is vandaag ongetwijfeld nog gestegen. Vanavond wordt de route pas bekendgemaakt. Aan de tocht wordt deelgenomen door groepen militairen van het vliegkamp Valkenburg, politie uit Wassenaar, de E.H.B.O.-afdeling Katwijk, DE KAAG Oranjefeesten begonnen De Oranjefeesten zyn gisteren begon nen met een hindernis-wedstrijd voor motoren. Twaalf deelnemers bekampten elkaar. De heer Boot kwam als eerste prijswinnaar uit de strijd. Een speciale attractie was het optreden van de Troupe René, een trio koorddansers, dat het aanschouwen alleszins waard was. Het optreden werd bemoeilijkt door de sterke wind. Vanavond om half zeven gaat men waterskiën. Om elf uur treden de koord dansers op en een vuurwerk besluit het geheeL Benoeming vicaris Baljé Vicaris L. C. Baljé is benoemd tot vicaris in de gemeente Haarlemmermeer met als standplaats Vijfhuizen. LISSE Meer licht op rijksweg De verlichting van de rijksstraatweg is een onderwerp, dat uitvoerig is be sproken bij de behandeling van de ge meentebegroting. B. en W. delen de raad thans mee, dat voor de verlichting van de trajecten buiten de bebouwde ko:n 1127 masten zijn geprojecteerd, voorzien van natriumiampen. Hierdoor zal via de zogenaamde Randweg een aaneengeslo ten keten van natriumlicht worden ver kregen van ae ene naar de andere kant van de gemeente. In het belang van de etala geverlichting zullen in het dorp, vanaf Vreewijk tot de Laan van» Rjjckevorsel, vijftig licht masten met elk twee kwiklampen wor den geplaatst. B. en W. vragen de raad hiervoor een crediet van ƒ115.000 toe te staan. Ook het Rijk is een bijdrage in de kosten gevraagd. Abva bijeen De afdeling van de algemene bond van ambtenaren is in De Witte Zwaan bij een geweest. De oud-Lisser, de heer J. v. d. Ploeg, sprak over de salarisverbe tering voor de ambtenaren. Het is de bedoeling het bezoldigingsbesluit te her zien en deze wijziging te doen ingaan op 1 Januari 1954. afgezien van de met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1953 ingaande verhoging. In de plaats-van secretaris J. H Land- kroon werd gekozen zijn zoon F. Land- kroon. De bestuursleden J. H. Eijskoot en W. Meijer werden herkozen Voorstellen aan de raad. B. cn W. vragen dc raad een crediet toe te staan van f8500 voor de aanschaffing van een eenvoudige rioolzuiger, die ach ter een vrachtauto kan worden gekop peld. De meerdere kosten voor de nieuwe werkwijze zullen per jaar f 2500 bedragen. De straat, waarsan de Bemexwonineen worden gebouwd, zal, als de raad met het voorstel van B. en W accoord gaat. Mont- bresiastraat worden genoemd. Wegens het uitbreiden van het leer lingental van de O L school zijn nieuwe banken en leermiddelen tot een bedrag fUOO nodig. Tenslotte vraagt het college de raad een crediet van f1150 de mechanisatie van de bevolkings registers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3