Franse premier Laniel richt taal tot zijn volk Speciale belangen - zoals die der wijn boeren - maken econ. herstel onmogelijk krachtige Toch is het zo Verhoging salarissen der ambtenaren aanvaard Goudvoorraad ditmaal slechts gestegen met 6,5 millioen Viervoudige werking Chefarine ,4 hW.III.IMJWIM.'Ta Van het ert van School en Kerk De 97ste lijst van slacht offers van de watersnood DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 195! (j In de trant van Pinay... JOSEPH LANIEL, de Franse industrieel, die thans Frankrijks premier is, heeft in zijn eerste grote rede een felle aanval gedaan op „de speciale belangen, die de economische en financiële genezing van het land onmo gelijk hebben gemaakt". In zijn toespraak, die door de radio werd uitge zonden, waarschuwde Laniel, dat het feodale tijdperk tot de geschiedenis is gaan behoren. In dit verband deed hij een krachtige aanval op de zelf bewuste wijnboeren, die zo juist in Zuid-Frankrijk grote demonstraties hielden en de verkeerswegen blokkeerden, omdat de Franse staat niet lan ger hun wijn-overschotten tegen een bepaald bedrag opkoopt, zoals tot nu toe gebruikelijk was. De Franse politici zijn altijd zichtig te werk gegaan wanneer het de grote wijnindustrie betrof. Laniel er echter geen doekjes om. want w ook gebeurt zo is onlangs wettelijk vastgesteld hij blijft aan het bewind tot de Nationale Vergadering in October van haar zomerreces terugkeert. ..Er zijn problemen, die reeds jaren lang bestaan", zei hij, „die niet onmid dellijk opgelost kunnen worden. Ik streef er naar eerst maatregelen te nemen ter verbetering van de situatie en vervol gens in stadia verder te gaan. Dit geldt ook voor de wijnbouw! De blokkades van de verkeerswegen en de demonstraties zijn nutteloos weest", zei hij. „Het speciale belang heeft niets gewonnen. Ik hoop. dat allen, die er op zinnen, de wil van de regering door wanordelijkheden te breken, deze v sohuwing duidelijk verstaan". De premier verklaarde, dat de schat kist des rijks in een hachelijke toestand verkeerde toen hij zijn ambt aanvaardde en dat de economie op de terugtocht was. „In enkele weken is echter de situatie, althans wat de financiële zijde betreft, zienderogen verbeterd". Het eerste doel van de regering ls het herstel van de landsfinanciën ten einde de begroting in evenwicht te brengen. „Ik weet zeer wel, dat deze eerste waarheid dikwerf verkondigd is" Laniel. „Mijn regering is voornei deze waarheid door haar optreden tot een realiteit te maken". „Het tweede doel", zei hij, „zal zijn, het zakenleven een injectie te geven en (Advertentie). A LS opgeschoten jongens moesten wij wel eens de frêle handjes van tere, oude dametjes drukker.. Het ge viel dan wel eens, dat wij uit een overmaat van hartelijkheid wat krachtige rukken aan zo'n broze arm gaven en op hetzelfde moment door schoot ons dan een panische angst dat wij bezig waren het voorwerp van onze vriendelijkheid uit elkaar te Gelukkig voor die oude dametjes zowel als voor ons is het zover nooit gekomen. We weten dat ge wrichten omgeven zijn door een stevig kapsel, en dat zij door banden en spieren op hun plaats worden gehou den. Maar, hoe uitnemend ook, deze voorzieningen zouden in het algemeen toch ontoereikend zijn om de ge wrichten in de kom te houden bij allo malle capriolen die wij uithalen. In de meeste gevallen is die kom immers vrij ondiep er. bestaat uit weinig méér dan een enigszins uitgehold vlakje, waarin de gewrichtsknobbel van het beweegbare bot moet steunen. Bij de geringste speling van die banden of van het gewrichtskapsel, zouden onze gewrichten al spoedig hun normale samenhang verliezen, en zeer zeker zou dit het geval zijn wanneer we aan de armen zouden gaan hangen. Neen, wanneer de pezen en banden de enige verzekering tegen ontwrichting zou den vormen, zou het leven hoogst on gemakkelijk en uiterst pijnlijk zijn. Behalve de bovengenoemde bevesti gingsmiddelen is er gelukkig ook nog een andere kracht werkzaam waar door de gewrichten in de kom worden gehouden en in het bijzonder door deze kracht is de normale function- nerlng van de bewegelijke delen van ons lichaam gewaarborgd. In het ge- wrlchtskapsel heerst n.L een lucht ledig. Wat dit zeggen wil, kunt u ogenblikkelijk gewaar worden door lucht door uw mond naar binnen te zuigen en gelijktijdig een blaadje papier op uw mond te leggen. Door de lucht- verdunning ln uw mond wordt het papier tegen uw lippen gedrukt. Hetzelfde vindt plaats in de ge- wrichtskom, die luchtledig is en waar tegen de gewrichtsknobbel dus met grote kracht wordt aangedrukt. Van daar ook, dat bij een ontwrichting van de schouder bijv., de gewrichtsknob bel een eind voorbij de kom „schiet'. Het kost dan bijzonder veel kracht de arm weer in de kom te krijgen, omdat o.a. de luchtdruk overwonnen moet worden. Hoe dit verder ook zij, we hebben thans geen angst meer sympathieke oude dametjes uit elkaar te rukken. O ja, heeft u r«- enig idee van wat een plaatselijk onweer kost? Daarover morgen. (Nadruk verboden) daardoor tot een volledig gebruik van c beschikbare arbeidskrachten te komen. Ik heb verklaard, dat ik in de regering noch de afgevaardigde van een partij, noch die van een maatschappelijke klasse zal zijn. Ik zal strijden tegen alle buiten sporigheden en tegen hen. die deze bui tensporigheden verdedigen". Uit de strijdlustige toon van Laniels rede bleek, dat hij er zich niet mei vergenoegen, het presidium te vc over een regering, die niets doet en nemens is iedereen te gerieven en mand te beledigen. Zijn rede leek op die van oud-premier Antoine Pinay, die evenals Laniel zonder veel fanfares de leiding van de regering op zich nam. Twijfel aan veiligheid Valkenburgse kabel baan wordt afgebroken Bouwer gebruikte slecht materiaal De eerste Nederlandse kabelbaan in Valkenburg, die Vrijdag heeft proefge draaid en Zatendag voor het eerst voor personenvervoer is gebruikt, zal nog in de loop van deze week worden afgebro- iNaaj- de exploitant, de heer Geenen, meedeelde, heeft het ingenieursbureau te Rotterdam, dat de 'oaan heefit gebouwd, gedeeltelijk tweedehands materiaal ge bruikt. De 44 geLeidewielen bleken af komstig <e zijn van oude Amerikaanse, tanks en de rubberbekleding der wielen was ondeugdelijk. De exploitant heeft het om veiligheids redenen noodzakelijk geacht he; perso nenvervoer stop te zetten. De heer Gee nen en het ingenieursbureau onderhan delen thans via hun juridische raadslie den over een accoord. De heer Geenen is voorts in onderhan deling met een firma in Dusseldonp. die reeds enige soortgelijke kabelbanen heeft gebouwd. Men hoopt de baan nog diit jaar te voltooien. Ook Eerste Kamer met vacantie Prijsbeheersing voor landbouwgronden en tegengaan van versnippering /"\OK DE EERSTE KAMER is gisteren eindelijk met vacantie gegaan. De eerstvolgende openbare vergadering wordt vermoedelijk pas op 8 September gehouden. In de afgelopen zittingsperiode is de Kamer 48 maal in het openbaar bijeengekomen. Met een sneltreinvaartje heeft zij zich gisteren nog door een groot aantal wetsontwerpen heengeworsteld. Eén daarvan was het ontwerp, waarbij f23,6 millioen was aangevraagd voor de verbetering van de salarissen der rijksambtenaren. Vrijwel alle sprekers betuigden 'hun Het wetsontwerp werd goedgekeurd 'met 22 tegen 11 stemmen. Tegen stemden instemming met dit wetsvoorstel. De heer V-ixseboxe (C.H.) had echter liever ge zien. dat de regering zich uitsluitend be perkt 'had to* de ambtenarensalarissen, die bij de nivellering betrokken waren De heer I-n 't Veld (Arb.) merkte op, U de Raad van State en de Staten- Genieraal geheel buiten de toekenning van toelagen aan topfunctionarissen wor. den gelaten. Hij heeft er bezwaar tegen, dat het beleid op dit punt aan de con trole van -het parlement wordt owtitrok- De heer Hellema (A.R.) zei, zich te stellen achter extra-salariëring van top functionarissen. De regering moet zt eohter nader overwegen het mogelijk te maken, toelagen te allen tijde in te trek- Minister Beel deelde o.a. mee, dat ver scheidene regelingen in ontwerp gereed voor de nog wachtende gevallen. De regering meent in dit stadium te moeten volstaan met de voorgestelde denivelle- ring. Over de opmerkingen van de heer In 't Veld zei de minister, dat de Staten- Generaal steeds de bevoegdheid heeft, posten te verlagen. De regering zal niet weigeren inlichtingen te geven als de Kamer die vraagt. Intrekking van toe- dagen zal steeds mogelijk zijn. De voorgestelde voorschotregeling zal. zodra de wet is afgekondigd, als alge- maatregel van bestuur in werking treden. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Landbouwgronden Voor de derde maal kwam gistermid- ag in de Eerste Kamer het wetsontwerp rechtshandelingen landbouwgronden aan de orde. Verleden week had minister Mansholt geantwoord op de opmerkin gen, die een week daarvoor gemaakt wa- Het doel van dit ontwerp is een ver antwoorde prijsvorming en het tegen gaan van bodemversnippering. Daartoe wordt de eigendomsoverdracht gebonden an goedkeuring door de grondkamers. De heer Kolff (C.H.) bestreed het on langs gehouden betoog van de heer Rip Hij herhaalde, dat een van zijn hoofdbe zwaren tegen het ontwerp is, dat het de landarbeider onmogelijk word* gemaakt eigen bedrijfje te vormen. Naar aan leiding van deze opmerkingen zei de heer Rip (AR), op de grondslag van zijn be ginselen voor- en nadeden van het ont werp te hebben afgewogen Minister Mansholt betoogde, dat prijs beheersing voor landbouwgrond nood. zakelijk is. Z i. kan hier niet worden ge sproken van enige vorm van sbaaitssocia- C.H, C.P.N., van de V.VD. de heren Molenaar en Wendelaar en van de A.R. de heren Tjalma en Hellema. Ondernemingsraden Met de aantekening dat alleen de heer Geugjes (Comm.) -geacht wilde worden, te hebben tegengestemd, aanvaardde de Kamer een wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Hierdoor wordt voor de Sociaal-Economische Raad de mogelijk heid geopend om voor de verschillende bedrijfstakken het tijdstip, waarop de verplichting een ondernemingsraad in te stellen een aanvang neemt, uiterlijk te stellen op 7 Juni 1954. Tot nu toe was de uiterste grens 7 Juni 1953. De verlenging van de termijn met een jaar is nodig, Inentingsplicht voor militairen aanvaard Vrijstelling mogelijk wegens gewetensbezwaren De Eerste Kamer heeft zich gisteren zonder hoofdelijke stemming verenigd met het wetsontwerp omtrent de inenting van militairen. Alleen de heer Geugjes (Comm.) wenste aantekening dat hij tegen was, omdat hij het ontwerp zag als m onderdeel van oorlogsvoorbereiding. Het ontwerp geeft, zoals men weet. de linister van Oorlog en Marine tijdelijk de bevoegdheid, militairen te verplichten zich voor de eerste maal tegen pokken te laten inenten. Deze bevoegdheid zal ge! den tot 1 Januari 1962. omdat tot die datum dienstplichtigen onder de wapenen kunnen komen, die zijn geboren voordat de inentingswet 1939 van kracht werd. Verder krijgt de minister een blijvende bevoegdheid, militairen te verplichten zich te onderwerpen aan herinenting tegen pokken en aan iedere door hem nodig geoordeelde inenting en herinenting tegen andere ziekten. In al deze gevallen kan de minister de verplichting alleen opleggen, indien hier toe wordt geadviseerd door een commis sie van deskundigen Als een militair of zijn ouders gewetensbezwaren hebben op grond van godsdienstige overtuiging kan een verzoek tot vrijstelling van de inen ting worden ingediend. Ook op genees kundige gronden kan vrijstelling worden verleend. Twee vliegen in één klap! Fluweelzachte handen en flonkerende vaat. Er zal wel geen huisvrouw te vinden zijn, die niet een hartgrondige hekel heeft aan dat „eeuwige" vatenwassen en het is dan ook geen wonder, dat de nieuwe vinding van Castella, de Castella vaatwas. overal met gejuich wordt begroet. Eindelijk er een einde gekomen aan alle moeite getob. Een lepel Castella Vaatwas en het actieve, blijvende schuim van i wondermiddel is de vuilste en vetste afwas fn een handomdraai gedaan. Met Castella Vaatwas is afwassen een plezier- n het is heus niet te veel gezegd, dat de huisvrouw het nu zingend zal doen Immers, ook aan die andere ergernis, de pijnlijke „Afwashanden" maakt dit middel voorgoed een einde. Zacht als fluweel komen nu iedere keer opnieuw Uw handen uit dit toverschuim te voor- schij'n, zonder enig 6poor van het huis houdelijke werk. dat werd verricht. Dank zij Castella Vaatwas (25 ct. per pak! vr iedere hufsvrouw thans zachte handen flonkerend schone vaat omdat de commissie ondernemingsraden de S.E.R. haar werk nog niet heeft voltooid. Zonder hoofdelijke stemming ging de Kamer voorts accoord met een wetsont- waarbij f26 millioen wordt be schikbaar gesteld als bijdrage aan het Waarborgfonds Rechtsherstel en f 22 mil lioen als crediet aan dit fonds. Hetzelfde gebeurde met een wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie, waardoor nogelijk wordt, griffierswerkzaamiïe- den op te dragen aan niet-gegradueerden. Idem met het beschikbaar stellen van f250.000 voor de aankoop van het land goed Eikenrode te Heemstede, waar als de plannen doorgaan -het marinehospitaal uit Overveen wordt gevestigd; van ruim f281.000 voor de centrale eerste oplei ding rijkspolitie van f 100.000 voor natuur wetenschappelijk onderzoek in Frans equatoriaal Afrika; met naturalisatie-ont werpen, waardoor 65 personen Nederlan der worden en met de wijziging van het formaat van het Staatsblad. Weekstaat Nederlandse Bank In tegenstelling tot de verkorte balans der Nederlandsche Bank van de vorige keer vertoont de weekstaat per 3 Augus tus slechts weinig belangrijke verande ringen. De goudvoorraad Is opnieuw groot, doch ditmaal slechts met ruim 6,5 mnl, tegen de vorige week 143 min. De netto deviezenreserve i6 met 17,5 min verminderd en bedraagt thans ca 1680 min. Goud en deviezen tezamen belopen 4186,7 min tegen vorige week 4197,7 min. De bankbiljettencirculatie vertoont op nieuw een lichte uitzetting en beloopt thans 3.125,5 min, hetgeer. 10 m'.n is dan de vorige week. De ultimo viel ditmaal tijdens het weekend zodat nog geen contractie heeft plaats gevonden. Het rijk zag zijn tegoed met 51,7 min verminderen. Het bedrag aan vervallen schatkistpapier overtreft waarschijnlijk de binnengekomen belastingen met deze Het saldo bedraagt echter nog 713 min. Ook het saldo van de banken opnieuw gestegen en wel met 36 min tot 293,7 min. De bijzondere rekening van de schat kist die de gehele maand Juli onver anderd is gebleven, onderging ditmaal een daling met 3,4 min, maar bedraagt tooh nog bijna 1.200 min. Van de overige mutaties is de vermeerdering van .andere saldo's" met f 15 min. tot 115.8 min wel het meest opvallend. Op de geldmarkt blijft de situatie uitermate ruim en daggeld doet onveranderd VS pet. Verkorte balans in millioenen guldens: Activa Schatk.pap. enz. overgen v. d. Staat Voorschotten in rek. ert 3/8 27/7 30.893 31.527 23.718 23.718 1.000.000 1.000 000 Vord. en i Buitenl. t Vord. in j taalmidd. uit bet.acc :cningen Bankbiljetten (nieuw Bek.crt saldo Schat! Id. bijzondere reken Saldo's v. banken in Saldo's uit bet.acc. zijn belegd 32.130 32.175 3.125.646 3.115.574 731.001 764.726 1.199.536 1.2( 293.791 257.449 47.442 39.606 147.227 33.700 24.500 De vier beroemde geneesmiddelen in één iablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of griep-voelt U zich een ander mensl n4lje doet wonderen! Ook Eerste Kamer accoord Vierhonderd millioen voor rampschade Ontwerpen in verband met watersnood aanvaard Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsont werp aanvaard, waarbij f 400 millioen wordt beschikbaar gesteld voor herstel van de watersnoodschade. De totale scha^ de, die het rijk zal vergoeden, wordt zo als men weet op f 860 millioen geraamd. Dit bedrag wordt over twee jaar verdeeld. Eveneens z.h.st. ging de Kamer accoord met wetsontwerpen in zake belastingver lichtingen voor giften ten behoeve van de rampslachtoffers, regelen in zake de we deropbouw van het rampgebied en het toepassen van de herverkavelingswet Walcheren 1947 op het Zeeuwse ramp gebied. Over dit laatste ontwerp zei dr heer Kolff (C.H.), dat zijn fractie tegen zou stemmen, als de minister niet duide lijk kon maken, waarom de behandelirit niet was uitgesteld, zoals in een request was gevraagd. Minister Mansholt ant woordde hierop, dat er niets gedaan kon worden als de behandeling wordt opge schort. Het request geeft blijk van grote onbekendheid met wat er gaat ge beuren. De betrokkenen zullen hierover een uiteenzetting ontvangen. Met dit ant woord van de minister nam de C.H. fractie genoegen. Oudschans Dentz erelid van Alg. Ned. Verbond Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlands Verbond heeft dezer dagen de 75-jarige heer K. H. F. C. Oudschans Deutz (die ook dikwijls in ons blad pu bliceerde). benoemd tot erelid, wegens zyn verdiensten voor de Nederlandse stam, in het bijzonder in Zuid-Afrika. De afdeling Kaapstad van het A.N.V. bestond dezer da-gen 45 jaar. De thans 78-jarige mevr. E. M. C. LoopuytMaas is gedurende al deze jaren bestuurslid geweest. Een droeve omstandigheid is. dat de voorzitter der afdeling, de heer G. Siemelink, juist ten tijde van dit ju bileum is overleden. De heer Siemelink kwam in 1910 voor de Nederlandse Bank Zuid-Afrika en is daar sindsdien blijven wonen. In Pretoria is vandaag een nieuwe af deling van het A.N.V. opgericht. Beroepingswetk Bisschop Oxnam vóór McCarthy Ned. Her*'. Kerk en: te Hoog-Blokland Graafland ,cand. te Gouda. rad: tot vicaris te Haarlem- (standplaats Vijfhuizen) L. C. Baljé, vicaris te De Kaag. a n k t voor Haarlem (vac. W. Elden) A. A. Koolhaas te Amers foort; voor Rijssen L. Vroegindewey Papendrecht. Geref. Kerken Tweetal: te Nieuwlande P. A. Kou- wenhoven te Schildwolde en R. de Vries te Oldeboorn. Beroepen: te Klazinaveen Feenstra te Dokkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Nieuwe Pekela Sj. Wijnsma, cand. te Hantum. De scheuring in de Geref. Gemeenten In Alblasserdam is dezer dagen ee vergadering gehouden van uitgetredenen uit de Geref. Gemeenten. Daar v aanwezig afgevaardigden van 37 Gemeen ten en zg. stations. Deze vergadering gaf een beeld van de omvang die de recente scheuringen hebben aangenomen. Dr Steenblok heeft in 25 procent de 147 Gemeenten aanhangers. In totaal zijn er 9 Gemeenten, die zich in haar geheel achter hem hebben gevoegd. Men schat het totaal aantal uitgetredenen op ongeveer 5000. Dit is 8 pet var leden en doopleden der Geref. Ge meenten. Internat, conferentie Geref. jeugdwerk Als centraal thema van de internatio nale conferentie voor Gereformeerd jeugdwerk die van 17 tot 22 Augustus wordt gehouden in het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide (Utr.), is gekozen „Jezus Chris tus. Koning der jeugd". Het doel van de conferentie, waarvan president is prof. mr P. J. Verdam secretaris de heer Ad. Kuiper, is inzicht te verkrijgen in de betekenis van he Calvinistisch jeugdwerk voor de verschil lende levensterreinen: versterking van dit jeugdwerk in alle landen en te komen tot een sterke samenwerking tussen de Calvinistische jeugdbewegingen over de gehele wereld. De voornaamste referaten zijn: „De be tekenis van de Calvinistische Reformatie voor het jeugdwerk", door Ad. Kuiper; ..Jeugdwerk en Kerk", door de co-referen ten Pastor Tien uit Bunde en dr P. J. Coetzee uit Bloemfontein; „Jeugdwerk en Overheid", door de heer I. Stap te Amers foort; „Internationale samenwerking", door Richard Postma uit Grand Rapids. De N.C.R.V. zal gedeelten van de cor ferentie uitzenden. Onderwijsbenoemingen •emö tot onderwijzer te Ouderkerk IJssel (Laeeweg) J. de Rooy te Am- rendijk (tijd. Haamstede) 1 te Zwollerkerspel (tijd. mej.W. J. H. Ter Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft een 97e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven, luidende: Kruiningen Dek—Jansen, Maatje, geb.: 6.4.1907 te Kruiningen. Laatste adres: Polder weg 8 te Kruiningen. St Maartensdijk HendrikseDen Haag, Maartje, geb.: 2.4.1901 te St Annaland. Laatste adres: Paaldijk D 140, St Maartensdijk. Nieuwerkerk Flikweert-Breen. Maria, geb.: 2.4.1900 te Ouddorp. Laatste adres: Weststraat 39. te Nieuwerkerk. Folmer, Jan, geb.: 4.3.1922 te Nieu werkerk. Laatste adres: Stationsstraat 371 te Nieuwerkerk. ZeemanBraai. Cornelia, geboren: 27.9.1874 te Poortvliet. Laatste adres: Ooststraat 246 te Nieuwerkerk. Ouwerkerk Van Damme, Jacob, geb.: 12.9.1944 te Dubbeldam. Laatste adres: no 202 te Ouwerkerk. Van Damme, Pieternella. geb.: 5.8.'48 te Ouwerkerk. Laatste adres: no 202 te Ouwerkerk. Goudzwaard. Adriaan, geb.: 3.5.1926 te Ouwerkerk. Laatste adres: Henne- kespad 105, te Ouwerkerk. Kuijper, Pieternella Johanna geb.: 11.2.1935 te Ouwerkerk. Laatste adres: no 98 te Ouwerkerk. Pannekoek, Adriaan, geb.: 8.9.1906 te Ouwerkerk. Laatste adres: no 99 te Ouwerkerk. PannekoekHendrikse, Cornelia, geb.: 14.4.1887 te Ouwerkerk. Laatste adres: no 194 te Ouwerkerk. Serooskerke Oosse, Jacobus, gèb.: 6 5.1888 te Serooskerke. Laatste adres: B 14 te Serooskerke. Het lied der aethergolven DONDERDAG 6 AUGUSTUS Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 Mc 8.15 Gram 9.00 Voor 10.30 gengebed 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gi Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de - 11.50 „Als de ziele luistert' 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuw NCRV: 2.00 Zendingsdag 2.45 Vc 11.45 Gra limbi r 3.15 Gra 1 4.00 Bijbellez 5.00 „O ja. di i, flui ïram 8.00 Radiokrant 8.20 Radio-Vossen jacht 9.15 „Achter grachten, wallen en kan telen", klankbeeld 9.45 Metropole orkest, en soliste 10.20 Cello en piano 10.45 doverdenking 11.00 Nieuws 11.1512, 38. Eline keert zich van het venster af, ziet pein zend naar het grote ledikant. Een stil verdriet kropt in haar keel, en treurig zegt ze: „Met al die mensen om me heen ben ik nog alleen..." Rick behoefde zich geen moeite te geven om de staatsgreep, waarmede Moeder Cosier de vol gende morgen de macht aan zich trok, geheel mee te maken. Glashelder en luid overstemde zij alle anderen: „En nou zijn we gekomen om jou eens wat rust te geven. Lien." In zijn verbeelding zag Rick Eline zitten, zwak protesterend tegen de ijzeren wil van de klei ne vrouw: „Maar Moeder, dat gaat immers niet? De maaltijden..." „O, dacht ik het niet?" klonk het beledigd. „Dat betekent natuurlijk, dat ik niet voor het eten kan zorgen. Ik begrijp niet, dat jij nog groot geworden bent aan mijn tafel." „Och Moeder, dat bedoel ik niet. Er zou ook helemaal geen bezwaar tegen zijn, wanneer we met..." Rick begreep, dat ze naar de suitedeuren wees. Want haar moeder antwoordde prompt: „Ja hoor, heus, ik zal wel zachtjes spreken. Janny heeft bij de dokter gediend en die weet dus pre cies hoe het hoort. Niemand zal wat tekort ko- Aha, dacht Rick, Janny wordt dus de dienster. Bereid je dus maar voor op een praatje. „Dus we doen het zo: de jongens zorgen voor de tuin en de meiden doen het huiswerk. Je ver stelwerk geef je maar aan Greet en Ko..." „En wat moet ik dan doen?" vroeg Eline. „Jij gaat maar met je vader wandelen", be sliste Moeder. „De jongsten zijn oud genoeg om op Hannie en Jetje te passen. En als Vader nou wil lezen en danken, gaan we aan het werk. Dan zijn we vroeg klaar." Ditmaal had Rick geen aandacht voor de hui selijke godsdienstoefening. Het stak hem, dat de vader geen enkele poging had aangewend zijn dochter tegen de heerszucht van haar moeder te beschermen. Het viel hem tegen van de rustige man, voor wie hij gisteren dadelijk sympathie had opgevat. Nu ja, ze vochten het maar uit. Hij ging fijn naar zyn boskuil. Als hy wat op schoot zag niemand hem. Rick had zich echter misrekend. Cosier ving hem bij het hek op. „Mag ik u even spreken, meneer?" door CAREL VAN DER HOEK „i sel 324 r „Zegt u maar waar u me hebben wilt", ant woordde Rick een beetje geschrokken door 's mans ernst. „Het liefst op de weg. Daar praten we het vrijst, hè?" Coslers halve glimlach zei duidelijk: Jij hebt ook alles gehoord vanmorgen. „Ik wou je graag als man tegenover man spreken, zie je", begon Cosier toen zij een eind je van het huis verwijderd waren. Hij aarzelde even. „Ziet u... eh... Lientje weet er niks van, dat ik dit met u bepraat, waar? Ze durft het u niet zelf te zeggen. Maar om de gehorigheid in huis is het beter, dat ik het u maar zeg, had ik zo gedacht. Anders valt het u misschien al te veel op het lijf... Eh... Want ziet u... Over een maand of wat kan Lientje een poosje niet voor u zorgen en daar zit ze erg over in, be grijpt u?" Cosier zuchtte. Lientje had wel gelijk. Het was een riskante onderneming. Die jongen leek wel erg goedig, maar hij had iets over zich dat alle kanten uit kon. „Neen", antwoordde Rick, „ik begrijp er mets „ja. 't Is niet duidelijk", gaf Cosier toe. „Ik zal het dan maar ineens zeggen. Lientje is in verwachting..." Rick stond zo plotseling stil, dat Cosier er ei genlijk van schrok. En bijna smekend veront schuldigde hij: „Ze is er zo blij mee..." De tegenstrijdigheid in zijn beweringen drong niet eens tot hem door. Haastig hervatte hij: „U moet me goed verstaan, meneer. Als de mei den er wat van loslaten, dat u het kan horen, dan zou u er van alles van kunnen maken. En daar om zeg ik het maar." Doch Rick luisterde niet. Diep in gedachten liep hij verder; Cosier bleef trouw naast hem. Bij het paadje naar de boskuil stond hij stil, zei: „U moet teruggaan naar uw dochter, Cosier. U bent de enige op wie zij helemaal kan leunen. U zult me misschien een opa vinden, omdat ik dit zeg. Maar ik begrijp nu ook heter, waarom ze zo naar deze dagen verlangd heeft. Ze moet alles zo alleen doormaken, nu... en straks..." Cosier zuchtte opgelucht. „U bent er toch niet kwaad om, dat Lientje u dit niet zelf heeft ge zegd? Ze is in die dingen nogal schaamachtig, ziet u?" Hij verwachtte een glimlach, maar Ricks gelaat bleef ernstig. „Het is toch een heel ding om zo helemaal alleen te zijn", zei hij zacht als tot zichzelf. „Maar hoe kan ze denken, vliegtuigen voor passagiersvervoer van dat ik haar daarom in de steek zou laten... nee, de British European Airways, heeft men dat begrijp ik niet." in de eerste 2000 uur van commerciële Hij is beledigd, dacht Cosier. We hebben hem exploitatie een winst van bijna 70 000 verkeerd beoordeeld en dat vindt hij erg. pond sterling of f737.450 gemaakt. 8.00 Ni« 9.15 Gr, 10.50 Vc var. progi n II 298 m. AVRO: 7.00 Nleuwi VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: s 815 Gram 9.00 Morgenwijding 9.30 Voor de vrouw 9.40 G: de kleuters 11.00 Gram 11.15 Ge- pian< inetje 12.33 Acc lek 12.50 „Uit het bedrijfsleven" 1.00 Nleui Gram 1.20 Metropole orkest 2.00 Cabaret 2.30 Sopraan en plano 3.00 Ini Gevar. muziek 4.00 Kamerorkest en soliste 4.45 Gram 5.00 Voor de jeugd 5.30 Gram 5.41 sending drs B. van Eldik: ,.D< Niei Indonesië" 6.00 v Nieuw 6.15 Sportproblemcn 6.25 Reportage 6.30 Gevar. muziek 7.00 Gesproken brief uit Londen 7.05 Mil. orkest 7.35 Hawaiian muziek 7.50 Gram 8.00 Nieuws 8.05 Residentie ork« 9.55 Chansons 10.25 Dansmuziek 11.00 11.15 Sportact. 11.30—12.00 G: Engeland BBC 330 m. 12.15 Voor de 12 25 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1 Filmprogramma 1.55 Cricketuitslagen Concert 2.30 Reportage 3.15 Gram 3.30 Cric ketreportage 4.00 Crltieken 4 45 Voordracht 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport n en walsen 7.00 Gevar. program- oncert 8.15 Twintig vragen 9.00 u 15 ..Taking Stock" 9.45 Hoorspel :k 10.15 Lichte muziek 11.00—11.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Dans- lek 12.45 Concert 1.45 Voor de kinderen 2.00 'oor de vrouw 3.00 Sopraan en piano 3.30 •ianospel 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs. Dale s Dagboek 4.30 Gram 4.45 Mil. orkest 5.30 Or gelspel 6.00 Concert 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws programma 8.00 Hoor- programma 9.30 Quiz 10.00 Sport 7.3 ■pel 8.30 Ge' Vieuws 10.15 Dansmuziek 11.05 Voordi 11.20 Orgelspel 11.56—12.00 Nieuws. Frankrijk Nat. Programma 347 m. 12.30 u loncert 12.59 Nieuws 1.20 Concert 2.05 Gram .25 Operamuziek 3.15 Gram 5.10 Concert .30 Am. uitzending 7.00 Gram 8.02 Concert J.25 Gram 11.15 Hoorspel 11.45—12.00 Nieuws. Gram 12.34 Gram 1.00 «est 200 Operettemu- 5.10 Kinderkoor 5.15 Voor de kinderen 6.15 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 7.50 Caus. 8 00 Gram 8.10 Klankbeeld 8 30 Verzoekprogramma 9.00 Voor de vrouw 'erzoekprogramma 10.00 Nieuws 10.15 gelspel 10.50 Gram 10.55—11.00 Nieuws, isel 484 m 11.45 Gram 12.10 Omroep en sol. 1.00 Nieuws 1.20 Gram 4.00 uur iek 5 00 Nieuws 5.15 Verzoekpro- 3 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel -s 10.10 Gevar. muziek 10.50 uur Lichte (Op 224 Met de 9 Viscounts, de eerste straal- Hij verklaardi van totalitarism' i binnen- tot diep in Meer dan honderd leden van het Ame. rikaanse Congres hadden gereserveerd^ plaatsen aangevraagd in de zaal dezer dagen bisschop G. Bromley Oxj nam, van de Methodistenkerk, i de leidende figuren in de Wereldraad van Kerken, vrijwillig verscheen de Commissie betreffende On-Ameri] kaanse Activiteiten (voorzitter Josepij MacCarthy). Bisschop Oxnam verzocht de sie. op te houden met onbewezen bej schuldigingen dat hij i me zou sympathiseren, zich tegen alle vormt van rechts of links, tenland. Gedurende 10 V4 uu nacht werd Oxnam verhoord wezigheid van meer dan 500 belangstel; lenden, die steeds weer voor hem applauj diseerd<n en de commissieleden uitjouwj De bisschop erkende dat hij had bej hoord tot enige organisaties die lata revolutionnair werden genoemd. Oxnaa gaf toe, dat hy lid was van de Raai voor Amerikaans-Russische Vriendschai en het Noordamerikaanse Comité tol hulp aan Spaanse democraten. Maar hij zei. in goed gezelschap te zijn me] mensen als oud-minister Cordell Huil es de vroegere Britse ambassadeur Halifaxj Het zou hem spijten als communisted deze organisaties hadden „geïnfiltreerd*! maar hij meende dat er geen kwaad is was gelegen, lid te zijn van organisatie die mensen uit verdrukking willen be vrijden. Congres van Montpellier gesloten Calv. Centrum komt in Amsterdam Op de slotzitting van het International Gereformeerd Congres te Montpellier op voorstel van pastor W. Langenohl i Rheydt besloten het volgende congres ii 1955 te Lippe-Detmold te houden. He Duitse comité zal voorlopig bestaan pastor Langenohl, dr Lothar Coenen Dusseldorp en de fabrikant Gerhard Wie nands uit Rheydt. Het Calvinistisch Centrum komt lopig in Amsterdam. Dr J. D. Dengerink adj.-secretaris van het college van direc teuren der V. U. werd met algemem stemmen tot secretaris aangesteld. Dit nieuwe internationale centrum conferenties organiseren, inlichtingen geven, een periodiek uitgeven en voorti reformatorische werken vertalen, heruit ,geen en populariseren.. Op de laatste zitting heeft prof. Wil liam Stanford Reid uit Montreal gespro ken over de verwereldlijking van het ge zin. De dankdienst werd geleid door ds Marchand uit Frankrijk en pastor Lan genohl. Examen Nijverheidsonderwijs A Berends Wels< Uk. A Noorman DEN HAAG, 4 Aug. J B Hei ïijverheidsonderwljs akte Geslaagd voor 6 (timmeren) E P Akkermans, Öss; D J Alberts, Amster- de Boer. Schagen; D Bos. Winscho- in; T Bosch, Nijkerk; Voor akte N F (meu. J d Brug, Oosterend (Fr); belmaken) N Bruin, Alkmaar. DEN HAAG. 5 Aug Geslaagd vóór ken M.O. (acte MA) mej E E M v Driel, -ussum; mej C v Gulik, Amsterdam; A Ch M v Dijk, Den Haag; A P F de Groot, Den Haag; J Huizinga, Grc - W P Buil, Zoeterwoude. AMSTERDAM. 5 Aug. Geslaagd ingels M.O. C Meulenbeld, Nijverdal; e 'elthoven. Rotterdam; voor het ex Er ïlk-vertaler: mej E J Cusell, W T Kt n M Elderson, allen Den Haag. AMSTERDAM. 4 Aug. Geslaagd Engels M.O. (a); J J M Echteld en S E "oses. De examens zUn geëindigd. UTRECHT. 3 Aug. Geslaagd voor Fra M.O. (a); de dames R Blourwaert. Rotti M A Veltman. Den Haag; en de h< Jruin, Buss n; B Dai Den Ha« R Panneborg. Nieuwe Pekela; R Spi Winschoten; G Stekouwer. Maass' d Zeljden, Laren (N.-H.). UTRECHT. 4 Aug. Geslaagd voor Frans M.O. mej J Mazure. Goes, en de heren A1 *™negraaf. Heemstede en L W H Peters, Band bood toehoorders j regenkleding aan Tijdens een concert door de Engelse' Marken Main Collery Band in het parkl van Den Burg op Texel werden te toe-l hoorders gisteravond overvallen door een zware regenbui. De dertig leden van de band. die in een muzieknis hun nummert ten gehore brachten, stelden daarojJ spontaan hun capes ter beschikking van' de omstanders die geen regenkleding bijl zich hadden. Het aanbod werd vanzelf sprekend gaarne aanvaard. Invalide padvinders met woonwagen naar België Enige honderden invalide padvinders uit Nederland. België, Engeland en Italië houden deze week. zoals gemeld is. in Belgie hun „agoon", waar zij met hun leiders op dezelfde manier kamperen ah hun gezonde, niet-belemmerde kamera den. Ongeveer 160 van deze jongens ko men uit Nederland. Zij zyn ondergebracht in La Fresnaye bij Brussel en in het kam- peercentrum De Kluis by Leuven. Het transport van zoveel invaliden heeft veel hoofdbrekens gekost. Niet alle Jongens zijn per trein of per bus geko men. Hopman J. H. Heessels van de St Maartengroep uit Nijmegen heeft de reis met zijn groep in drie dagen volbracht per woonwagen. Behulpzame boeren leenden op verschillende punten verse paarden. Weer 3 jaar geëist tegen dienstweigeraar Al o 1 niet principieel? De dpi. soldaat H. A. J. K. uit Zwoller karspel hoorde voor het Hoog Militair Gerechtshof drie jaar m.a. tegen zich eisen, wegens dienstweigering. De Krijgs raad te Velde-West veroordeelde hem op 20 Mei jl. tot 3 jaar en 6 maanden en ontslag uit de militaire dienst. K. had beroep aangetekend, omdat (hij meende principieel dienstweigeraar te zijn. De president, mr J. W. U. Doornbos, meende de juistheid hiervan te moeten betwijfe len, omdat K. geen godsdienstige be zwaren tegen de dienst had. De advo caat-fiscaal, mr J. Zaaijer, kon zich hier- nee verenigen, maar vond het niet nodig -an de norm af te wijken. Uitspraak 25 Augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2