Na het overlijden van Stalin is er nogal wat veranderd Ook de inschrijvingen op staatsleningen geschieden onder pressie Toch is het zo PANG Niet Freud, maar Christus alleen schenkt genezing van de ziel DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1953 Interessante ervaringen van Amerikaanse correspondent (Door Eddy Gilmore van A.P.) VOOR DE EERSTE KEER sinds jaren, schijnt het Kremlin zich meer zorgen te maken om Iwan Iwanowitsj, de gemiddelde Rus. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen, of dit gebeurt, omdat de regering en de partij oprecht iets voor het volk zullen doen of omdat ze bang zijn voor het volk of om beide redenen, maar er is wat aan de hand. En als Georgi Malenkof en de anderen de galopperende Russische troika op de weg kunnen houden en niet naar eikaars kelen vliegen, dan zal er nog meer gaan gebeuren.... Ik bedoel die dingen welke het leven voor het Russische volk prettiger zullen maken. Malenkof heeft beloofd het levens peil te verhogen. De Russen hebben dat al eens meer gehoord, maar dit keer gedragen partij en regering zich alsof het hun inderdaad iets kan schelen, hoe de mensen over de dingen denken. Neem nu bijvoorbeeld de paniek, die er onlangs in heel Moskou is geweest. Ik geloof niet, dat hierover al berichten buiten Rusland zijn verschenen, want de censor was +oen ik Moskou verliet zeer actief met zijn grote rode potlood. ander opzicht deed. Een devaluatie 1 hoogst onpopulair zijn, want de •nsen houden er niet van, dat de re geringen met hun geld kwanselen, ten- ze meer krijgen. Maar niettemin was een .paniek en tenslotte verscheen het ministerie van Financiën met een communiqué in alle kranten, waarin elke gedachte aan een op handen zijnde devaluatie werd ontkend. Dit was een merkwaardige stap. Onder Jozef Stalin zou dit niet gebeurd z(jn. De mensen zouden in paniek gelaten zijn: Het kwam er voor hen niet i. Maar de regering van Malenkof stelde hen gerust. Moest zij dit doen? Moest zij voor de eerste keer, sinds Stalin zijn ijzeren hand op het land legde, reageren op de open bare mening? Of deed zij slechts wat elke normale regering zou doen by een paniektoestand? U raadt het maar, ik weet het niet! Nog een voorbeeld. De dag van Sta- llns begrafenis. De regering nam geen risico's. Honderden en nog eens honder den vrachtauto's met soldaten reden in de vroege morgen de stad binnen. Zij stonden bumper aan bumper in honder den straten geparkeerd. Het was alleen mogelijk er door fe komen als een offi cier dit toestond of bevel gaf een ope ning te maken. Daarna reed de auto weer terug op zijn plaats in de barrica de in de voorsteden bevonden zich nog veel meer troepen en vrachtauto's. Daaruit is de volgende Russische anecdote ontstaan. De politie vond het lijk van een man in de Moskwa. Zij haalde zijn zakken leeg en daarin vond ze een staatsobligatie. Andere tekenen van geweldpleging ontdekte de politie niet, aldus het verhaal. Hier is het dan: tegen het einde van Juni verbreidde zich in Moskou het ge rucht, dat het geld weer veranderd zou worden. We hoorden het overal waar we maar gingen en het werd tenslotte zo ernstig, dat de buitenlandse ambassades er mensen op uit stuurden om eens rond te kijken. Sinds de oorlog had Moskou een devaluatie gehad. Tsjechoslowakije had er net een achter de rug. Bovendien was het midden van het jaar een logisch tijdstip. Ik had de vorige devaluatie of geldhervorming, zoals ze het in Moskou noemen meegemaakt. De symptomen waren hetzelfde. De mensen wisten het een paar dagen te voren. Ik ging nu weer op onderzoek uit. De ondergrondse, de hussen en de trams, hadden geen muntgeld. Bij de vo rige devaluatie was het er ook niet. De mensen hielden het vast. Er ontstonden twistgesprekken in de ondergrondse. De conducteurs vroegen muntgeld, dreig den anders niet terug te hebben. De men sen wilden allen met papieren roebels betalen. Met moeite kregen ze dan wat muntgeld terug, maar dikwijls hadden de conducteurs dit niet of gaven het met. De banken van lening hadden het druk en met het verkregen geld werd van alles gekocht. De levensmiddelen winkels waren vol kopers. Er scheen koopwoede te zijn. Je hoorde de men sen tegen elkaar zeggen: Heb je het ook gehoord? Denk je dat het inderdaad gaat gebeuren? De vorige devaluatie was een zware slag geweest voor Iwan Iwanowitsj. Hij heeft nooit veel voor een bank gevoeld on bewaarde zijn kostbare roebels thuis. Toen de regering devalueerde kreeg hij een nieuwe roebel voor tien oude. Ik keek nu naar twee banken. Daar ston den lange rijen voor de deposito-loket ten. Bij de vorige devaluatie hadden n.l. de Russen die hun roebels op de bank hadden, nieuwe gekregen tegen de koers van één nieuwe voor één oude roebel. Alles wees er op, dat er een devaluatie zou komen. Toch 'klopte er iets niet. Een devaluatie zou niet in overeenstemming zijn met wat de regering van Malenkof (Advertentie) it onhandige likdoorn sltplekken en ekató^rogen^ver- üe, jodium en het pljnatlflenda AIGEMEEN verbreid is bij ons volk de opvatting dat een gevonden voorwerp, wanneer het na 1 jaar en 6 weken niet door de rechthebbende is opgevorderd, aan de vinder zou toe vallen. In andere woorden, men meent, dat een gevonden voorwerp na deze termijn door de vinder mag worden behouden. Dit is een dwaling. Van „behouden" wordt in de wet niet gerept. Wèl is het waar, dat de rechthebbende het voorwerp na een zekere tijd niet meer kan opvorderen, omdat zijn recht daar op verjaard is. De vinder wordt dan in feite eigenaar, wijl niemand hem het eigendomsrecht meer kan betwis ten. Maar dat is niet na 1 jaar en 6 weken het geval, maar pas na 30 jaar! M.a.w. na 30 jaar kan de vinder zich als eigenaar van het gevonden voor werp beschouwen. Onlangs merkten wij in deze rubriek op, dat aan dergelijke dwalingen veel al zéér oude rechtsregels ten grond slag liggen. Dit is ook hier het geval, want het Oud-Vaderlands Reoht ken de vroeger de verjaringstermijn van „jaar en dag", hetgeen neerkwam op een tijd van 1 jaar, 6 weken en 3 da gen. Immers, na een voorwerp gedu rende 1 jaar in bezit te hebben gehad, moest in de kerk driemaal worden afgekondigd dat mèn eigenaar van dat voorwerp wenste te worden. Deze afkondigingen moesten voorts ge schieden met een tussenruimte van 2 weken, zodat er in het totaal 6 weken mee gemoeid waren. Worden hierbij nog de 3 afkondiglngsdagen geteld, dan komen we dus op een termijn van in het geheel 1 jaar, 6 weken en 3 dagen. Daarvan zijn het jaar en 6 weken door alle eeuwen heen in het bewustzijn van de mensen blijven hangen. Ten onrechte, gelijk wij ge zien hebben, want momenteel is de verjaringstermijn 30 jaar. Laten we ons nu maar eens bezig houden met een probleem dat zich bij een verhuizing zou kunner. voordoen. Stelt u zich dan voor, dat de verhui zers in staking zijn gegaan, of een snipperdag hebben, en dat u voor het probleem bent geplaatst uw inboedel vanaf de parterre naar de derde étage te verplaatsen. U beschikt niet over een takel, maar gelukkig heeft u wel een katrol, waarmee de zware voor werpen langs de voorzijde van de gevel naar boven kunnen worden ge hesen. Nu wordt u gevraagd met be hulp van deze katrol een kist op te hijsen die precies even zwaar is als uzelf. Voorts nemen we nog aan dat het gewicht van het touw geen rol speelt, evenmin als de wrijving va katrol. Wat gebeurt er met die kist, kunt u haar naar boven krijgen, of blijft zij op de grond staan en klimt u het touw, de derde étage tegemoet? Daarover morgen. (Nadruk verboden) (Advertentie). Geen huissloof meer, maar moderne, verzorgde vrouw Nieuwe methode maakt dit mogelijk. Niet langer behoeft de huisvrouw na de dagelijkse afwas met een zucht naar haar ruwe en vaak pijnlijke handen te kijken, want het nieuwe verrassende wasmiddel de Castella-fabrieken maakt daar voorgoed een einde aan. Vol vertrouwen kan zij voortaan haar handen in het sop steken, want het actieve schuim van de Castella Vaatwas reinigt niet alleen haar vaatwerk, lepels en vorken op verbluf fend snelle wijze maar maakt ook haar handen zacht ais fluweel. Het is dan ook geen wonder, dat duizenden en duizenden huisvrouwen dit nieuwe afwasmfdd'el reeds vol enthousiasme gebruiken. Naast goede „huisvrouwen" willen zij immers graag keurig verzorgde, moderne wen zijn En de geringe prijs (25 cent per pak) brengt dit wondermiddel binnen ieders bereik. Angst van het Kremlin Vreesde de regering iets? Vreesde de regering, dat het Russische volk nu Sta lin was heengegaan, in opstand zou ko men, of nam zij eenvoudig geen risico's? Ik weet, dat er gedurende de dagen, dat Stalin opgebaard lag-, nare dingen zijn gebeurd. Botsingen met de politie waar-1 bij heel wat mensen werden gedood of gewond. Er was heel wat politieke poli tie op de been in die dagen, maa waren nog veel meer soldaten. Vrienden van mij hebben verteld, dat zij tanks dn de voorsteden hadden gezien. Na de dood van Stalin in Maart was de 1-Mei-dag de eerste grote feestdag. Dat is altijd een grote affaire in Moskou en in de andere Russische steden geweest. Maar voor heel wat mensen verre een pretje. Jarenlang was het de ge woonte geweest om op het Rode plein een militaire parade te houden. Dan volgde er een „demonstratie van volk". Die was ongeveer even spontaan als het opstaan van soldaten wanneer de reveille wordt geblazen. De mensen van de fabrieken, kantoren, regeringsbureaux, werkplaatsen en collectieve boerderijen kregen te horen waar en hoe laat zij pre sent moesten zijn. Er werd gecontro leerd of zij er inderdaad waren. Dit be tekende dat zij van de vroege ochtend urenlang in de rij moesten staan. Die rij was soms verscheidene kilometers lang. Dan begon het marcheren meestal erg langzaam door de straten naar rode plein. Dan paraderen over het plein en schreeuwen en wuiven naar de leiders. Maar dit jaar lag Stalin in 'het Mau soleum. Er werd rond verteld, dat het 1-Mei dag voor het volk zou worden, dat de spontane demonstratie veel kleiner zijn dan de laatste jaren, dat de par tijfunctionarissen en fabrieks-directeuren de voormannen en de opzichters de meerderheid zouden worden van de op tocht. Zo gebeurde het ook inderdaad. De „spontane demonstratie" was urén eer der afgelopen dan anders. Het voetbal seizoen werd diezelfde dag geopend ir plaats van op 2 Mei, zoals vroeger. Ei werd gedanst in de parken, gevaren op de Moskwa, en er werd gelachen. Nooit had ik zulk een sfeer van ontspanning Moskou beleefd. De mensen schenen zich inderdaad te amuseren. Malenkof zou zijn regering populair der kunnen maken als hij het wat kal- aan zou doen met de „vrijwillige inschrijvingen" op de staatsleningen, welke elk jaar op het programma staan. Elkewoning wordt bezocht, elke vol wassene wordt aangeklampt en geno- Mr M. Ch. de Jong voorzitter Ver. van Herv. kerkvoogdijen Als opvolger van de heer J. A. Bakker uit Menaldum, die na 25 jaar is afgetre den als voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, is door het hoofdbestuur gekozen mr M. Ch. de Jong uit Den Haag, die deze benoe ming voorlopig voor een jaar heeft aan vaard. Op Maria Hemelvaart (15 Aug.) Roomse zaken gesloten Het Nederlands episcopaat heeft aan R.K.-zakenlieden geen dispensatie ver leend om hun bedrijven op Maria-Hemel- vaart op 15 Augustus geopend te houden, In verband hiermede heeft de Nederland- Katholieke Middenstandsbond er bij zijn leden op aangedrongen de zaken op die dag te slui-ten en het personeel i gelegenheid te stellen Maria Hemelvaart ien Zondag te vieren. Min. Drees opent in Lochem nieuw bejaardencentrum Zaterdagmorgen 8 Augustus zal min ter-president, dr W. Drees, het nieuwe bejaardencentrum De Berkelhof Lochem openen. Dit centrum, dat tot stand is gekomen door samenwerking gemeente, kerk en bedrijfsleven, biedt plaats aan vijftig personen. Bij A. W. Sijthoff te Leiden scheen de le aflevering van de 45e jaar gang van het viermaal 'sjaars uitkomen de tijdschrift De Wegwijzer gewijd aar de studie van het alcoholvraagstuk, onder redactie van dr R. E. Wieringa, prof. dr A. H. Edel'koort en dr mr F. M. Havermans. Öuóla( 'jfi/déó Wié van drups of populair gezegd van „ziiurties" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heelt ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetfe" EUCS m De heer M. Ruppert N.V.C. laat communis ten toe als bestuurders Rode mantelorganisatie moet geroyeerd In het jongste'nummer van De Gids, orgaan van het Chr. Nat. Vakverband, schrijft de verbondsvoorzitter M. Rup pert over de Ned. Vakcentrale (N.V.C.) die reeds bijna twee jaar tevergeefs poogt, in contact te treden met de Raad 'an Vakcentralen, waarin. N.V.V., K.A.B. ;n C.N.V. samenwerken. De heer Ruppert wijst er op, dat de .neutraliteit" van de N.V.C. zo ver gaat, dat ook communisten als lid en bestuur der worden aanvaard. „De N.V.C. heeft als aangesloten orga nisatie de zogenaamde Algemene Bond Werkers in het Mijnbedrijf (A.B. W.M.) toegelaten. Dat is een bond, die onder communistische invloed is ont staan en waarin ook vandaag nog com munisten als lid èn als bestuurder wor den geaccepteerd. Men versta ons goed. De A.B.W.M. is géén communistische organisatie. Maar èl een door communisten geïn filtreerde organisatie, een organisatie dus, waarin communisten binnengedron gen zijn". ,Maar een door de communisten geïn filtreerde organisatie is veel gevaarlij ker dan een organisatie, waarvan ieder- weet, dat zij communistisch is. Of zegt 't niets, dat de C.P.N. en de E.V.C. alle bedrijfstakken „bonden" oprich- en alleen in het mijnbedrijf niet? Zegt dat niet iets? Men moet wel met blindheid geslagen zijn als men dat niet dóór heeft". „Ons standpunt is daarom kort goed: Wij zijn in principe bereid de N.V.C. te erkennen, indien de N.V.C. de A.B.W.M. als aangesloten organisatie royeert", aldus de heer Ruppért. EUROPA ONDERWEG. Onder deze titel heeft de Ned. Raad der Europese Beweging (Alexanderstraat 2, Den Haag) zijn achtste brochure, ge schreven door P. Brijnen van Houten, uitgegeven. Het boekje geeft een alge meen overzicht van de Europese ontwik- Oecumenische Synode van Geref. Kerken Van 4 tot 14 Augustus zal in Edin burgh, de hoofdstad' van Schotland, de tweede Gereformeerde Oecumenische Synode worden gehouden, als een voort zetting van het werk, dat drie jaar gele- Amsterdam (bakermat zowel van de Wereldraad van Kerken als van de I.C.C.C.), werd begonnen. Bleek reeds Amsterdam-1949 van grote betekenis te de bezinning op de vele pro blemen van deze dag, thans kan na drie jaren studie en commissie-arbeid op- belangrijke „synode" worden verwacht. Namens de Geref. Kerken in Neder land worden afgevaardigd prof. dr H. N. Ridderbos, prof. dr D. Nauta, ds Y. K, Vellenga van Meppel, ds C. v. d. Woude van Leeuwarden, en de heer T. Spaan te Leidschendam. De Chr. Geref. Kerken in Nederland zenden enige offi ciële waarnemers, nl. prof. J. J. v. d. Schuit en ds J. C. Maris van Haarlem- Noord. Belangrijke zaken komen aan de orde: _jn rapport over de Wereldraad van Kerken (waarover reeds in Amsterdam uitvoerig werd gesproken), Kerk echtscheiding, de positie van de vr in de kerk. Er is o.a. een instructie uit Zuid-Afrika, die wenst dat de Geref. Oecum. Synode zich afzijdig zal houden tegenover kerken die lid zijn van andere oecumenische bewegingen. Aan deze synode liggen ten grondslag de Helvetische confessie, de Heidelbergse catechismus, de Franse, de Nederlandse, de eej-ste en tweede Schotse en da West minster confessie de Canones van Dordt en de 39 artikelen, Jeugdcongres te Huis ter Heide In het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide zal van 17 tot 22 Augustus a.s. een inter nationaal Calvinistisch jeugdcongres den gehouden, waar vertegenwoordigers In Groot-Brittannië zal van Vrijdag 14 Augustus tot Zondag 23 Augustus de jaar lijkse luchtverdedigingsoefening onder de naam „Momentum" worden gehouden. Het doel van de oefening is de Britse lucht-' verdediging te toetsen op het onderschep pen van luchtaanvallen op doelen in En geland en op convooien langs de kust. Wsmim* Zaterdag raakte een Tiger Moth van de Nationale Luchtvaart School direct na de start in een vrille, waardoor het van een hoogte van 60 meter neerstortte. De machine kwam terecht in een weiland bij de proefboerderij van Calvé, vlak bij de rijksweg langs Ypenburg. De be stuurder, de 19-jarige jnilitair W. E. van Laarhoven uit Amsterdam, is met een gebroken enkel en verwondingen aan het hoofd naar het Mili tair Hospitaal in Den Haag overgebracht. Hedenochtend was zijn toe stand bevredigend. Het toestel werd zwaar beschadigd. het jeugd- Gerei, congres in Montpellier Indrukwekkend psalmgezang in de Cevennes Calvinistische jeugdorganisaties uit talrijke landen van gedachten zullen—"- selen over „De aanpak werk". Het doel van het congres is te komen tot een coördinatie van het jeugdwerk. Tot dusver hebben jeugdleiders ui- Afrika China., Japan, Engeland, Schot land en Duitsland toegezegd, het congres; te zullen bijwonen. Dit congres, is een aansluiting op de bijeenkomst ie Montpel lier die op het ogenblik wordit gehouden en waar ons land onder meer vertegen woordigd is door de heer Ad. Kuiper, directeur van. het Gereformeerd Jeugd centrum. Op het congres in Huis ter Heide, waar van Nederlandse zijde vertegenwoordi gers van de jongeüings. en meisjesbonden op Gereformeerde grondslag zijn uitge nodigd en waarvoor een ere-comité is ge- vormd uit hoogleraren van de Vrije Uni versiteit en de Theologische Hogeschool te Kampen, zullen onder meer prof. P, J. Verdam, hoogleraar aan- de Vrije Universiteit, de heer I. Stap, oud-secre taris van de jongelingsbond en de heer Ad Kuiper het woord voeren. Jon- (le gèd.); C Reijniersé, Den Haag (le ged.). Het Gereformeerd Congres in Montpel- 3r is voortgezet met een referaat van dr A. Schlemmer uit Parijs. In een uit eenzetting van ruim anderhalf uur con fronteerde deze medicus de Bijbelse zielszorg, zoals Jezus die heeft toegepast ~ijn discipelen heeft voorgeleefd, de moderne psyoho-analyse van Freud en zijn school. De 29ste stelling van zijn referaat luid de: „De waarheid omtrent een zielsziek te weten, bevrijdt nog niet van de ziek te, tenzij iemand het Woord van Jezus Christus kent en daarin rust. Dat reden, waarom psycho-analyse en karak terstudie de zielen der mensen niet ezen". Dr Schlemmer wees er op, dat .elszorg ten diepste betekent: mensen tot Jezus brengen. Alle mensen hebben deze zielszorg nodig, en allen kunnen ge roepen worden om die uit te oefenen. Ambtsdragers en gemeenteleden dienen hierin samen te werken, al naar God vrijmachtig hier zijn gaven distribueert. Het referaat gaf aanleiding tot diep gaande besprekingen, waaraan vooral de Londense predikant dr Lloyd Jones, zelf oorspronkelijk een medicus, deelnam. Na menige predicatie, aldus dr Jones, krijg ik mensen bij mij, die dan allerlei zonden uit hun leven opbiechten. Ze hebben dit en dat gedaan. Dr Jones merkte op, dat hij dan altijd ingreep en zei. dat hij geen behoefte had om al dat vuil te weten, maar dat de men daren voor God moeten worden, één sector van het leven, maar op alle fronten van het bestaan. De dag, die op deze referaten volgde, werd besteed aan een grote excursie naai de oude Hugenotenplaatsen. Op deze tocht werden o.m. de plaatsjes Anduze en Mas Soubeyran bezocht. Vlak daarbij bevindt zich het woestijn-museum (mu- sée du désert) van de Franse Protestan ten. Deze plaats is zeer rijk aan ontroeren de herinneringen uit de tijden loofsvervolging. Diep treffend toen daar onder een eeuwenoude boom in de woeste hoogten van de Cevennes. prof. Serr uit Aix-en-Provence op gaf te zingen, wat de oude Hugenoten onder dreiging van de dood zo vaak, op die zelfde plek gezongen hebben: „Comme un cerf altéré brame", 't Hij gend hert der jacht ontkomen. (Ps. De Psalm klonk uit honderd mensen kelen en in verschillende talen. De Huge noten hebben niet te vergeefs geleden er gestreden. Hun geesteskinderen leven nog. Moge God hun even getrouw maken. Prof. dr H. Dooyeweerd heeft voorts een grote en doorwrochte rede gehouden, die in lengte alle andere overtrof, en die op het Congres een diepe»indruk maakte Stelling I en III luidden: „De gedachte dat de niet-theologische wetenschap op grond van haar eigen intrinsieke aard, onafhankelijk zou zijn van het persoonlijk geloof, waardoor haar „objectiviteit" zou worden bedreigd op grond van het feit, dat zij zou kunnen worden verbonden met zekere vóór- onderstellingen van het Christelijk geloof, is nog altijd zeer verbreid onder de Christenen." „Het centrale thema van de bijbelopen baring (d.w.z. het thema van schepping, val en verlossing door Jezus Christus en de gemeenschap met de H. Geest) is de sleutel der kennis van God en zichzelf. Dat centrale thema is integraal radicaal. Het is vrij van elk dualistisch dialectisch karakter." larisatie der wetenschap, ligie werd geïsóleerd. Een der eerste dringende vereistèn is, dat de wijsbegeerte der Reformatie het dogma van de autonomie der wetenschap ontmaskert. Arbeidsprobleem Na de grote rede van prof. Dooyeweerd volgde een referaat van de Duitse in dustrieel Wienands over het arbeidspro bleem. Hij voerae ons midaen in de vele moeilijkheden van de moderne samen leving met haar industrie en fabrieken luizenden religieus en kerkelijk ontwortelde arbeiders. emen enkele van de stellingen Duitse industrieel en wei stel ling 8 en 11, welke aldus luidden: De moderne arbeidsproblemen kunnen .et door nieuwe organisaties worden opgelost, maar alleen uoor de band van onderling vertrouwen en solidariteit. Stelling 11 luidde: De Christelijke waardering van de ar beid is teloor gegaan in onze dagen. Rondom dit referaat, dat zo uit de praetijk van het leven was geboren, ontspon zich een leerzame discussie. Van Nederlandse zijde werd begrijpe lijkerwijze de vraag gesteld, hoe de heer Wienands dacht over de Christelijke or ganisatie en Christelijke vakorganisatie. de beantwoording zei de heer Wienands, dat de Chr. organisaties in Duitsland dood waren, maar dat hij op het standpunt stond, dat in een organi seren van Christenen veel zegen en kracht kon liggen. Van één ding kwam men bij het horen dezer dingen in een land als Duitsland diep onder de indruk, hoezeer de ont kerstening van het sociale en oeconomi- sche leven reeds is voortgeschreden. Het Christendom is hoogstens nog een rand versiering, maar tegelijk vertolkten de Nederlandse congresleden, hoe dankbaar wij moeten zijn voor de pioniersarbeid der vaderen op 't gebied van onderwijs, het politieke, sociale en culturele leven. Met alle gebreken aan ons Chr. On derwijs, Chr. Politiek, Chr. Radio, Chr. Organisaties, hebben wij, dank zij deze organisaties nog een diepe en penetre rende invloed op het volksleven. „Natuur en genade" Heel de diepingewortelde gedachten in het Europese denken als zou de we tenschap én wijsbegeèrte „objectief" naast de religie kunnen bestaan, is eer. principiële misvatting. Heel de geschie denis der wijsbegeerte is een bewijs, hoezeer 's mensen religieuze wortel ook zijn wetenschap en wijsbegeerte be heerst. Ze is hier geen dualisme, maar eer eenheid. De RK. visie met haar_ onder scheiding van „natuur en genade", heeft het Christelijk wijsgerig denken op dwaalspoor gebracht en ook de Refor matie is nog steeds niet geheel at R.K. conceptie ontkomen. Het is juist deze verkeerde construc tie van „natuur en genade", die onbe doeld meegewerkt heeft aan de Het lied der aethergolven DINSDAG 4 AUGUSTUS Hilversum I. 40? m. KRO: 7.00 Niev 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. Moreengebed 8,00 Nieuws 8.15 Gram. Voor de vrouw 9.35 Gram. 9.40 ..Lichtbak. 10 00 Voor de kleuters 10.15 Gram 11.00 V de vrouw 11.30 Jeugdorkest 12 03 Gr; 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Gr; 1,30 Maastrichts Stedelijk Orkest 2.00 Lie muziek 2 35 Gram. 3.30 „Ben je zestig? Voor de 'zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Voor Dit Gram. 6.20 Sportpraatje 6.3( i" 6 45 Gram. 6.52 Actualiteiter 7'.00 Nieuws 7.10' Gram. 7.15 „Uit het Boek der boeken" 7.30 Gram. 8.05 De gewone mar 8.30 Philh. orkest, koor en sol. 9.15 Gram 9 30 Viool en piano 10.00 Kamerorkest er solist 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws ll.lo- 12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuw: 7.10 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening AVRO 8 00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Moi ■gel 9." wijding piar 10.50 r de kiei s 11.00 Alt-n 11.30 Gram. 11.40 Orgelspel 12.0( 36. zweeg geschrokken. Dit had ze niet mogen zeg- gen. Zoiets behoorde niet. Maar zijn verheugd Zij rukte haar zware stoel ineens dicht naast lachje deed haar niets herroepen, de zijne. Slapende Jetje hing als een jammerlijk hoopje in haar arm. „O, God", schreide Eline half, „wees ons genadig!" Een plotselinge doodse stilte leek een verho ring. Rick zag op, zei: „Het is nogal meegeval len, hè?" Eline keek hem stomverwonderd aan. Hoe kon hij dat zeggen na zo'n verschrikkelijke bui. Maar hij lette niet eens op haar. Hij keek naar Hannie, en ineens zag Eline hoe ongemakkelijk hij zat, hoe bewegingloos om haar niet te storen. Zijn machtige handen omsloten het tengere kin derlijfje zo voorzichtig, alsof hij bang was hét te beschadigen. En in zijn ogen lag een teder heid, die Eline er nog nooit in had gezien. Hield hij zo veel van Hannie? Of vergoedde zij hem een gemis? Hij hief het hoofd op. „We kunnen weer rus tig gaan slapen", zei hij. „Ja", antwoordde zij „Wek haar maar." En opnieuw verwonderde Eline zich om dat merkwaardig milde in zijn stem, toen hij het kind in het oor fluisterde: „Hannie!" Hannie bewoog zich niet eens. „U doet ook niet echt moeite om haar wakker te krijgen", zei Eline. Maar meteen wist zij, dat hij dit ook niet wilde. Hij kon geen afscheid nemen van dit ogenblik, dat hem om de een of andere reden lief was. Ze stond op. Een koud gevoel aan haar voe ten herinnerde haar plots aan haar onvolkomen kleding. Een haastige poging om de teruggegle den mantel voor haar hals te trekken deed hem opzien. Hij glimlachte trots. „Wat slaapt ze lek ker, hè?" „Als u haar eens in haar bedje bracht..." Ze HOOFDSTUK 13. De lucht stond naar regen, toen Rick zijn fiets de pastorietuin uitloodste en in een opgewekte stemming regelrecht naar de enige banketbakker van het dorp wandelde. De gang naar Canossa was hem stukken meegevallen, en deswege wil- door CAREL VAN DER HOEK de hij morgen tracteren. Een reuzebestelling voor de bakkerin, nu vanmiddag de logeergasten wer den verwacht. Maar de zaak was het geld waard vond Rick. Wat had hij opgezien tegen een her nieuwde ontmoeting met dominé Doeben en hoe vlot was alles verlopen. De dominé was een bo- venstebeste man. Hij had zelfs van geen veront schuldiging willèn horen en was onmiddellijk be reid geweest een speciaal uurtje af te zonderen toen bleek, dat de gewone catechisatie-uren on gelegen waren. Rick stapte op de fiets en reed het dorp uit. Jammer, dat het weer na de onweersbui van ver leden week zo was omgeslagen. De logeergasten troffen het niet. En dat zou jammer zijn. Ook voor de moeite die hij zichzelf had getroost om alles voor de ontvangst gereed te maken door de zorg voor de slaapplaatsen op zich te nemen. Welwel, als hij nog dacht aan dat gesleep met bossen stro naar de zolder waar de jongens zou den bivakkeren. Het hele huis lag er mee be zaaid. Enfin, alles was toch onderdak verschaft. Geen kleinigheid overigens: veertien logeerders de eerste week èn vijftien de volgende. Hoe was het mogelijk geweest, dat ze allemaal tegelijk vacantie hadden kunnen losbranden! Maar daar zou moeder Cosier wel achter gezeten hebben. In volle vaart passeerde de bus en Ricks ver moeden, dat het hele Coslerleger door de laan marcheerde, werd bewaarheid. Achtereenvolgens haalde hij de in kleine groepjes voortwandelen- de schare in en maakte snel kennis. Bij Janny en Geert was hij het meest welkom. Zij was het verjongde evenbeeld van haar moeder, vond Rick, zodra hij haar rond figuurtje ontwaarde. En die gelijkenis paste volkomen bij haar korte bevel: „Geen gejuffrouw, alsjeblieft", waarna zij hem onbeschroomd begon te overstelpen met een onregelmatige reeks vertellingen over de ge neugten en de lasten van de reis. Geert liep maar stillekens naast haar voort en Rick vroeg zich vermaakt af, hoe die jongen der gelijke woordenstromen kon verwerken. Wat zou dat straks aan tafel een lawaai zijn! En zo was het ook- Elirte's waarschuwing, dat ieder woord in de voorkamer te verstaan was, werd door de opgewonden schare prompt in de wind geslagen. Hannie schaterde en taterde vrij uit met de jeugdige ooms en tantes; de verloof den plaagden elkaar goedmoedig en luidruchtig; soms was even de zwaardere stem van de va der te horen, maar boven alles klonken de stem men van de moeder en Janny. mofo Engela Voor de 1.40 Spo Reportag Planorec kinderen - inde vingi 15 Voor de jeugd 5.30 Zang en orgel iws 6.15 Pianospel 6.30 Gram. 6.35 iek 7 00 Paris vous parle 7,05 Gram. hoorspel 10.00 Gram. 10.05 Tirole 10.45 Buitenlands overzicht 11.0 1.15 New York calling 11.20—12.0 mmuziek. ,d. BBC. 330 .00 Orgelspel 1! arüciaers 1 uu nieuws 1.10 Gr; •tultslagen 1.45 Orkestcóncert 2 3.15 Vespers 4.00 Causerie tal 4 45 Voordracht 5.00 Voor 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Gr; programma 7.45 Causerie 8.00 So praan. bariton en piano 8.15 Klankbeeld 9"" Nieuws 9.15 Causerie 9.30 Gev. program; 10.00 Causerie 10.15 Viool én piano 11.01 1,1.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Gra 1.00 Sport 1.35 Gram. 1.45 Voor de kinder 2.00 Voor de vrouw 3.00 Lichte muziek 3 Gev. muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 Rhythmische Militair orkest 5.45 Dansi: 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuw; Quiz 8.00 Gev. programma a.uu noorspei me r, 111 Md hi 13 Dansmuziek 1 0. Voordracht 11.20 Gev. muziek 11.56—12.0! unse uitzending 7.58 :rt 9.50 Exotische r 11.45—12.00 Nieuw Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.15 Gram. 2.00 Rhythmische Gram. 3.30 Orgelspel 1.00 Nieuws muziek 2.35 - Orgel- Gram. 10.00 Nieuws 10.1 ïws 1,10 Gram. 4.00 vs 7.15 Gram. 6.30 n. 7.45 Nieuws 8.00 i Gev. muziek 10.50 tzendingen voor Nederland: 10.1 i. Nieuws; Vraaggesprek met on; Boeken en schrijvers (op 224 e (Advertentie). Haak 'n «inde aai dat ondragelijk» znarbrandan Neem een ol twee Bennies, en op 't zelfde móméftt is dat zuurbran- den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en gemakkelijk ïn te nemen, zonder water of wat ook. Obbeek, Utrecht. Internationaal Centrum De Woensdagavond werd doorgebracht met de bespreking van de vraag over het Stichten van een Geref. Centrum. Besloten werd, dat er een Internationaal Geref. Centrum zal worden gesticht. Zetel daarvan zal voorlopig de eerste jaar in Nederland komen, terwijl de Ned. delegatie werd toever trouwd definitief uit te maken, waar dat dan zal gevestigd worden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk .roepen: te Dubbeldam (toez.) W. Brinkman te Asperen. Aangenomen: naar Haatten T. Poot, cand. te Bodegraven, die bedankte voor Arnemuiden, Dirksland. Lage Vuur- se, Melissant, Stad aan het Haringvliet en Zalk en Veecaten; naar Opijnen P. D. de Bruin, vicaris te Rotterdam-IJsselmonde. Bedankt: voor IJsselmuiden L. Blok te Kampen. Aangenomen: naar Benthuizen A. van Eyk, cand. te De Bilt; als vicaris te Gemert W. A. Bos, cand. te Amsterdam. dankt: voor Brandwijk, Hoog- blokland en Lexmond A. van Eyk, cand. te De Bilt. Geref. Kerken Beroepen: te Maassluis (vac. E. Dijkstra) H. Vollenhoven te Leerdam. Aangenomen: naar Toronto-2, Ca nada, Chr. Ref. Church, F. Guillaume te Amsterdam-W. Bedankt: voor Groningen (achtste pred. plaats); J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Middelharnis B. Bijle- veld te Noordeloos en M. S. Roos te Zwijndrecht; tweetal te Nieuwe Pekela P. op den Velde te Murmerwoude en Sj. Wijnsma, cand. te Hantum. Beroepen: te Harderwijk J. P. Geels te Rotterdam-C. Examens Geref. Kerken De classis Sneek heeft praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard H. Bade te Sneek, cand. aan de V.U. Ulo krijgt steeds meer leerlingen Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde statistiek van het Ulo 1949—1953 blijkt, dat het aantal leerlingen in deze periode van 127.500 tot 139.400 is gegroeid. Van de Nederlandse jeugd ontvangt thans 29 procent Ulo-on derwijs (in 1949: 26 procent). Het gemiddeld aantal leerlingen uei onderwijzer bedraagt 26,9. Dit was ir 1949: 25.7. Slechts 45 procent der toegelaten leer lingen behaalt het Mulo-diploma. In 1952 waren dit er 19.018. Van de mannelijke gediplomeerden zette 33 procent zijn studie voort bij een nijverheidsschool (bv. M.T.S.), 16 procent ging naar de kweek school voor onderwijzers en 6 procent vèrtrok naar de middelbare school. De vrouwelijke gediplomeerden gingen voor 18 procent over naar het nijverheids onderwijs, voor 11 procent naar de kweekschool en voor 2 procent naar het middelbaar onderwijs. Er zijn thans 5 181 (in 1949: 4.915) hoof den en klasse-onderwijzers en 1.715 (in 1949: 1.461) vakonderwijzers aan het Ulo verbonden. Civitasdagen 1953 van de V.U. in Oosterbeek De Civitgsdagen van de V.U. worden dit jaar gehouden van 2 tot en met 5 September in het conferentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek. Op deze dagen hebben allen, die met de V.U. in meer directe zin verbonden zijn, zoals hoogleraren, reünisten en studenten, ge legenheid nader met elkaar in contact te komen, zowel door het bespreken van verschillende onderwerpen als door ve lerlei soort van ontspanning. Het cen trale thema zal zijn: „Vrijheid in weten schap en studie". Hierover zullen het woord voeren prof. dr R. Schippers („Wetenschap en persoonlijke verant woordelijkheid"), dr J. A. H. J. S- Bruins Slot („Wetenschap en staat"), dr K. van Nes („Wetenschap en maatschappij") en prof dr G. Wielenga („Vrijheid in de studie"). Deze referaten zullen, in dis cussiegroepen worden besproken. De Ci vitasdagen wordèn geopend met een cau serie van ir A. Rothuizen over het on derwerp „Rondom de groei van een uni- versiteitsplan voor de V.U." ;j H Latour, Den Haag, e

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2