ïlicutue öTouranl Interessante ervaringen Communisten pogen de voedseltochten onmogelijk te maken Woedende menigte raakte slaags met de gehate Volkspolitie Prins Bernhard vertrok naar de Antillen Eensklaps 4500 militairen onder de wapenen Wist U Proefmobilisatie Amerikaanse troepen gaan helpen bij wederopbouw MAANDAG 3 AUGUSTUS 1933 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTLÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9802 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanttmstfcfj Is glreftfmri mgn bert fa tegfjenspoet" Wie wind zaait, zal stoim oogsten DE COMMUNISTEN slaagden er gisteren in, Berlijn volkomen af te sluiten van de rest van Oost-Duitsland. Met pistolen en geweren gewapend, belette de Oostduitse politie vele tienduizenden naar West- Berlijn te gaan om de Amerikaanse voedselpakketten in ontvangst te nemen. Woedende Oost-Duitsers, onder wie vrouwen met kinderen, die niettegenstaande de afgrendeling toch naar het Westelijke deel van de hoofdstad wilden, om de zo begeerde voedselpakketten in ontvangst te nemen, geraakten op vele plaatsen slaags met de Volkspolitie. Zater dagavond laat was door de Oostduitse radio bekend gemaakt, dat er geen spoorkaartjes naar Berlijn meer mochten worden verkocht en van reeds uitgegeven kaartjes mocht geen gebruik worden gemaakt. Zo nam men op kleinzielige wijze wraak op het feit, dat de vorige week reeds meer dan een millioen Amerikaanse voedselpakketen waren uitgedeeld. Slechts enkele duizenden slaagden er in, tot de voedselbureaux in West- Berlijn door te dringen. Maar duizenden, die terugkeerden werden aan gehouden en gedwongen hun pakketten af te geven. lukking van de oogst nog voorkomen. Wat het uitwijken betreft, nog het vol gende Reuterbericht: In Juli zijn meer leden van de Oost- Duitse Volkspolitie naar het Westen uit geweken dan ooit te voren, aldus werd te West-Berlijn bekend gemaakt. In totaal meldden zich 475 Oostduitse politieman- De communistische autoriteiten moti veerden hun schandelijke maatregelen met de volgende verklaring: „De Ameri kanen en de Westduitse oorlogsmakers hebben het voornemen in Berlijn provo caties te organiseren tegen de arbeiders en boeren van de Duitse democratische republiek". In plaats van de 250.000 men sen die verwacht werden, kwamen zodoende gisteren slechts 45.000 om voedselpakket te halen. Dat waren mensen die Zaterdag reeds waren gearriveerd en gisteren pas de beurt kwamen. Duizenden hongeren den, die ondanks het verbod te voet, per fiets en langs omwegen toch naar West- Berlijn waren gegaan, werd, als hier boven gezegd, hun pakket door de politie afgenomen. In het algemeen kan worden geconsta teerd, dat de maatregel der communisten maar al te doeltreffend bleek. Op de grote uitreikpost in het stadhuis Schoeneberg bijvoorbeeld waar Zaterdag nog 25.000 pakketten afgegevcen werden, was Zon dagmorgen om half negen nog niemand komen opdagen. De communisten zetten zwaar gewa pende infanteriebaltaljons in om hur hongerblokkade te verscherpen. Volgens ooggetuigen openden de troe pen het vuur toen een menigte het geslo ten plaatskaartenbureau van het station fe Kotfcbus, in Brandenburg, bestormde. Kogels vlogen over de hoofden der woe dende menigte, zes personen werden ge arresteerd. In Jena, Postdam, Gera en Rathenow verjoeg de volkspolitie met gummistok ken weerbarstige arbeiders, die probeer den in de treinen naar Berlijn te komen. Nadat er een bericht gekomen was dat arbeiders van de Leuna-Werke in Sach- sen-Anhalt en bloc op weg waren naar Berlijn langs de grote autowegen, werden troepenpatrouilles uitgezonden om ze tegen te houden. Behalve door het reisverbod, hebben de communisten nog op een andere pier een slag toegebracht aan de voedsel- tochten-naar-Berlijn: Elke Oost-Duitser, die zonder identiteitskaart óf met de identiteitskaart van een ander wordt aangetroffen kan 150 Mark boete krijgen. De vlucht naar het Westen houdt aan. Twee en veertig Oost-Duitsers, die door de Volkspolitie met gummistokken waren bewerkt omdat ze pakketten hadden aan genomen, zijn gisteren naar West-Berlijn gevlucht. Men taxeert, aldus een later bericht, dat de communisten 30.000 voed- selpaketten in beslag genomen hebben. In Dresden, Halle, Merseburg en Maag denburg werden voedselrazzia's ge houden. Hoe jammer! In zes dagen waren reeds 1.200.000 kappetten uitgereikt, nl. 600.000 aan Oost-Berlijners en 600.000 aan mensen Uit andere gebieden van Oost-Duitsland. Het ligt in de bedoeling der Amerikanen de uitdeling van voedselpakketten gedu rende negen weken toch te doen voort duren. Het semi-officiële Oost-Berlijnse blad „Berliner Zeitung" heeft in zijn editie van Zondag medegedeeld, dat ongeveer zestig procent van de aardappeloogst in het gebied van Berlijn is aangetast door de coloradokever. Alleen onmiddellijke actie zou een mis- Staatsbegrafenis voor Taft Congresleiders hebben regelingen ge troffen voor een staatsbegrafenis van se nator Robert Taft- Het stoffelijk overschot is naar Washington overgebracht, waar het werd opgebaard in de „rotonde" van het Kapitool. In het eerste half uur trok ken reeds 2000 mensen langs de baar. Vandaag zal een plechtige dienst wor den gehouden, die ook wordt bijgewoond door president Eisenhower. De begrafe nis zal plaats vinden in de vaderstad van de overledene, Cincinnati in de staat Ohio. Proef-mobilisatie nen in West-Berlijn. In de eerste z< maanden van 1953 weken in totaal 2454 politiemannen uit. West-Beilijn, een eiland van hoop Op een bijeenkomst van 25.000 vluch telingen hebben de burgemeester van West-Berlijn, Ernst Reuter, en de minis ter voor Zaken geheel Duitsland betref fende, Jakob Kaiser, scherpe critiek uitgeoefend op de communistische actie tegen de voedselhulp voor Oost-Duits- „Wie wind zaait zal storm oogsten", ver klaarde burgemeester Reuter. „Ulbricht, Pieck en Grotewohl zouden er goed aan doen, speciale vliegtuigen in gereedheid te hebben om zich uit de voeten te kunnen maken als hun tijd komt". Het vrije West-Berlijn was meer dan ooit een „eiland van hoop geworden" voor de 18 millioen Oost-Duitsers. „Wij hebben allen de Ellende, waarin deze mensen verkeren, gezien. En zij hebben ervaren, wat de vrije wereld voor kan doen. Wij allen hadden het gelukkige gevoel, onze broederschap te kunnen tonen. Wij weten dat de 18 millioen i sen achter het „IJzeren Gordijn" geen communisten zijn. Maar Duitsers die bij Wij hebben de heersers van de Sowjet- zone het initiatief ontnomen. Zij zullen op moeten passen". Rechts op deze foto ziet men Wilhelm Zaisserdie als minister van Staatsveiligheid, dè schier almachtige opperbaas van de Geheime Poli tie in Oost-Duitsland, ontslagen werd en opgevolgd door'Wollweber. Na de val van Beria kwam aan Zaissers carrière een spoedig einde, om dat de communisten aan Beriaanse gunstelingen geen behoefte meer haddën. De andere figuren op de foto zijn, links Tsjoeikof en naast hem Yudin, beiden voor de Sowjets een belangrijke functie bekledende in Oost-Duitsland. Prinsessen Beatrix en Irene schrijven enthousiaste brieven naar huis Om twintig minuten over tien, ruim :n uur later dan de dienstregeling aan- tf, is Prins Bernhard gisteravond met de DC 6B Jan Huyghen van Linschoten, die onder commando staat van gezag voerder F. C. Bick, van Schiphol naar New York vertrokken. De Prins zal twee dagen in Cape Codd blijven, bij de Prin- n Beatrix erii Irene, die daar loge- :n op 6 Augustus in Willemstad aan komen. is niets bekend geworden over de opdracht, waarmee de Prins in zijn kwa liteit van inspecteur-generaal van de Kon. Marine naar de Nederlandse Antil len is gegaan. De Prins wordt vergezeld van zijn ad judanten, majoor C. C. Geertsema en luit. ter zee eerste klasse A. F. Eibers. H.M. de Koningin deed de Prins uitge leide. Voor het vertrek zei de Vorstin tegen K.L.M.-officials:' „Het spijt mij, dat ik niet mee kan gaan, want het is niet prettig, de kinderen zes weken te moeten :n. Zij zullen het enig vinden, dat vader er is, als Prinses Irene op 5 Augus tus verjaart. Ik krijg veel brieven van de Prinsessen, waaruit blijkt, dat zij het erg hun zin hebben. Dat kan ik heel goed begrijpen. Ik ben goed bekend met de mooie streek, waar zij verblijven, want ik ben daar tijdens de oorlog zelf, ge weest." Rome koerst iets meer naar rechts7 Piccioni formateur in Italië De 61-jarige Christen-democraat Attilio Piccioni heeft, na een onderhoud drie uren met president Einaudi, lopig de opdracht tot vorming van nieuwe Italiaanse regering aanvaard. Hij zal over enkele dagen definitief antwoord geven aan president Einaudi. Piccioni, van beroep advocaat, is leider van de rechtervleugel der Christen democraten. Gedurende het gehele be wind van Mussolini was hij consequei anti-fascist. Verwacht wordt, dat aan De Gasperi de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal worden aangeboden. Piccioni rechtser dan De Gasperi, en men heeft reden aan te nemen, dat als hij pre mier wordt, het tempo van de agrarische hervormingen verlangzaamd zal worden. Uit Amsterdam zijn vanmorgen 80 doofstomme padvinders naar het 2e in ternationale kamp voor gebrekkige pad vinders in La Fresnaye (België) vertrok ken- Uit andere delen van het land nemen nog 90 padvinders aan dit kamp deel. Bij het vertrek was ook aanwezig nister ir C. Staf, die volgens protocol wel het ministerie van Oorlog als dat Overzeese Rijksdelen vertegenwoor digde, daar minister Kernkamp pas van- 'aag in ons land zal terugkeren. Snelverkeer eiste vier doden Zoontje op duo zag vader door trein overrijden De ongeveer 45-jarige leraar aan de Rijks-H.B.S. te Amersfoort, de heer H. L. it de Piersonlaan aldaar, is Zondag avond op de tweede onbewaakte overweg Bi.rkhoven met zijn motor tegen trein gebotst. Hij was op slag dood, Zijn 11-jarig zoontje, dat op de duo zat kreeg een beenbreuk. De heer B. had trein uit de richting Amsterdam laten passeren, maar niet gezien, dat er ooi it Amersfoort naderde. Een bromfietser reed Zondagmorgen plotseling de verkeersweg tussen V a 1 - nswaard en de Belgische grens op werd door 'n personenauto gegrepen. De achteropzittende 15-jarige A. V. uit Dommelen overleed ter plaatse; de be stuurder van de bromfiets, de 16-jarige H. M. uit Valkenswaard. liep een knie- verwonding en een zenuwschop op. In S o e s t is Zaterdagmorgen de 62- jarige bromfietsrijder J. v. A. uit Zeist door een achteropkomende bestelauto uit Zwolle aangereden en om het leven komen. Het slachtoffer was plotseling de weg overgestoken om op het fietspad t: gaan rijden. Bij M a r i a h o u t is Zaterdagavond een 18-jarige motorrijder, toen hij var een zandweg de verkeersweg St. Oeden- rodeLieshou.t opkwam door een auto gegrepen en ter plaatse overleden. Churchill bezocht zijn koningin Voor het eerst na zijn ziekte Sir Winston Churchill heeft gisteren te Chequers, op 60 kilometer van Londen, internationale problemen besproken met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden en diens plaatsvervanger, de markies van Salisbury. Later is de premier op Windsor Castle ontvangen. Churchill had zijn vorstin vier dagen vóór bekend werd gemaakt dat hij rust moest gaan houden eer zoek gebracht en de audiëntie van giste- sn schijnt nu de veronderstelling te •ettigen, dat Churchill spoedig zijn erkzaamheden zal hervatten. Koningin Elizabeth vertrekt morgen naar Schot land voor haar jaarlijkse zomervacantie. Pieck in Oost-Berlijn teruggekeerd De 77-jarige president van Oost-Duits land, Wilhelm Pieck, is na een rustkuur van vier maanden in de Sowjet-Unie hersteld van een longontsteking en Zater- weer in Oost-Berlijn teruggekeerd. ;ag er gebruind en welvarend uit. Hij werd begroet door een delegatie on der leiding van premier Grotewohl en vice-premier Ulbricht. Het station en de omliggende straten stonden onder scher pe bewaking van de volkspolitie, die machinepistolen in de aanslag had. Pieck zal zijn werkzaamheden hervatten. Proeimobilisatie begonnen Gevorderde auto's behoren morgenvroeg op de verzamelplaatsen te zijn Met een oproep van de chef van de generale staf, die vanmorgen voor het eerst in de nieuwsuitzending van 7 uur is omgeroepen, is de proef-mobilisatie van de derde divisie, Oefening Drietand genaamd naar het embleem van deze divisie, begonnen. Deze oproep luidt als volgt: „De militairen van de koninklijke landmacht, die éen oranje waarschu- wingsbericht „Proefmobilisatie" hebben ontvangen, moeten nu onmiddellijk in werkelijke dienst komen. Zij moeten handelen overeenkomstig de lastgeving, die in zakboekje voor- Niet welkom in Petzië Dit is de tweelingzuster van de Sjah van Perzië, die, toen ze in haar va derland arriveerde om daar wat van haar bezittingen te verkopen, door haar broer bevolen werd onmid dellijk terug te keren, omdat men van haar opnieuw acties tegen de rege ring vreesde. Ze reisde daarop naar Zwitserland en vervolgens naar Parijs, waar déze foto Zaterdag werd gemaakt. komt, hetzij op blauw papier gemerkt de letter Q, hetzij op oranje papier gemerkt BI. Deze oproeping is dus alleen bestemd voor hen. die een waarschuwingsbericht „Proefmobilisatie" van oranje kleur heb ben ontvangen. De militairen van de koninklijke land macht. die een wit waarschuwingsbericht .Proefmobilisatie" hebben ontvangen, moeten er rekening mee houden, dat zij spoedig in werkelijke dienst zullen wor- opgeroepen. Ieder wordt verzocht aan dit bericht zoveel mogelijk bekendheid te geven." In alle gemeenten in Nederland zijn vanochtend ook de oranjekleurigae ken nisgevingen aangeplakt, waarin de op komst wordt gelast van de kern van de onder te wapenen té roepen eenheden; de commandanten met hun administra tieve staf, de manschappen belast met de verzorging van het materiaal en de kwartiermakers. Dit betekent, dat van daag als eerste groep tussen 20 en 30 procent van de eenheden van de derde divisie (4000 a 5000 militairen) onder de wapenen zullen komen. In totaal betreft deze mobilisatie ongeveer 20.000 militai- Proelvordering van motorvoertuigen Voorts is overal aangeplakt een oranje kleurige openbare mededeling betreffen- m algemene proefvordering van mo torrijtuigen. Daarin roept de -minister van Oorlog alle houders van motorrijtuigen, die lastgevingen inzake een algemene vordering van motorrijtuigen (proefvor dering) hebben ontvangen, „en welke mitsdien hun motorrijtuigen ter vorde ring moeten aanbieden, op, om deze mo torrijtuigen op 4 Augustus te 7.00 uui voormiddag aanwezig te doen zijn op de gemeentelijke verzamelplaats (en), meld in de ontvangen lastgeving. Er dient worden gerekend, dat de motorrij tuigen van bedoelde verzamelplaats(en) door de zorg van de houders gezamenlijk moeten worden gebracht naar de door de minister van Oorlog aangewezen bestem ming. De motorrijtuigen moeten in drijfsvaardige toestand zijn, voorzien volle benzinetanks en bij het motorrijtuig behorende reserve wiel (en) met binnen- en buitenband (en-)." Tenslotte wordt er in de mededeling de aandacht op gevestigd, dat deze openbare kennisgeving rechtens voldoende is ei derhalve de houders van motorrijtuigei in verzuim stelt, indien zij niet aan d> oproeping gevolg geven. Met opzet in de vacantie Het tijdstip voor de proefmobilisatie met opzet in de vacantietijd gekozen. Dat is gedaan om te voorkomen, dat door hei vorderen van scholen voor de legering van militairen, het onderwijs te veel worden gehinderd- Het nadeel is. velen in deze tijd niet direct bereikbaar zijn, maar zij, die bij de oefening zijn be trokken, hebben allen tijdig een w< schuwing gekregen. De proef heeft een tweeledig doel, de eerste plaats de bedoeling na te gaan hoe het ontworpen mobilisatiesysteem de practijk werkt, in de tweede plaats willen de militaire autoriteiten wa; mers van de Noordatlantische Verdrags organisatie (N.A.T.O-) in de gelegenheid stellen kennis te nemen van het Neder landse mobilisatiestelsel. Dit systeem wijkt namelijk af van de methode andere landen van het Atlantische pact DAT mr E. Star Busmann, onze i we gezant in Oostenrijk, Zaterdag zijn geloofsbrieven aanbood aan pres. Th. Koerner. DAT onze gezant in Venezuela ƒ9291, de opbrengst van een gala-avond, als dank voor de Venezolaanse hulp bij de watersnood, overdroeg aan de Venezo laanse ver. voor kankerbestrijding aldaar. DAT de oud-voorz. van de Ned. Ver. v. Huisartsen, de A'damse arts dr S. Sturkop, Zaterdag, 71 j. oud, in Alkmaar is overleden. DAT het 20 Juli geopende lichtfeest Berg en Bos in Droomlicht te Apeldoorn Zaterdagavond de 25.000e bezoeker boekte. DAT de stichting tot het beheren landbouwgronden haar bezit rondom het vliegveld Deelen wil liquideeren en Ari hem hiervan 424 ha wil terugkopen vo< 423.669. DAT de Italiaanse ambassadeur Zate: dagniiddag een officieel begin maakte a: de feestmaand „Hilversum ontvangt" op het Stadserf en de Belgische ambassadeur 's morgens in het raadhuis aldaar een ex positie van Belgische kunst opende. DAT het Centraal Planbureau in Den Haag het centraal economisch plan 1953 het licht heeft doen zien. DAT de Perzische minister van bui tenlandse zaken, Fatiml, Zaterdag voor een officieel bezoek van 10 dagen aan ons land op Schiphol aankwam. DAT aan de Noordelijke op- en afrit van de Rijnbrug te Arnhem een ver- keerscircuit met tunnels zal worden aan gelegd (kosten f 150.000), DAT ir P. Ubbels te Beekbergen i zijn 25-jarig dienstjubileum bij de rijks- voorlichting voor de pluimveeteelt Zater dag o.m. werd toegesproken door de directeur van het veeteeltwezen in Den Haag. ir Th. C. J. M. Rijssenbeek. DAT t.g.v. de Tegelenweek de commis saris van de Koningin in Limburg, mr dr F. Houben, aldaar op 8 Aug. een Handels-, Industrie- en Nijverheidstentoonstelling opent. DAT dé zwaar getroffen gemeente Oude Tonge op Goerèe en Overflakkee door een nieuw uitbreidingsplan een ge heel ander aanzien zal krijgen. DAT Zaterdag aan de rampslachtoffers in Stavenisse 800 jonge hennen, geschon ken door bewoners van Ede en Epe, zijn overhandigd en daarmede een kwart van ae verlóren gegane pluimveestapel is vervangen. Niet lang nadat de afkondi ging van de proef-mobilisatie vanochtend een feit was ge worden kon men op diverse stations in ons land dit beeld aanschouwen. Erg prettig deed het niet aan, doch de omstan digheden dwingen er nu een maal toe. Jeugdig diplomaat overleden aan kinderverlamming Dezer dagen is té* Makassar tengevol- 5 van kinderverlamming na een ziekte an slechts één dag overleden de 32- jarige ambassade-attaché J. F. G. Boom van het commissariaat der Nederlanden Remarque weer in ons land De auteur van het bekende boek „lm Westen nichts Neues", Erich Maria Remarque, bewaakt op een der Rotterdamse stations zijn bagage. Hij maakt een vacantie- reis door Europa. T"\E proefmobilisatie Drietand is van- morgen begonnen. Nederland zal dus, speciaal voor het buitenland, moeten waar maken, dat het snel mobiliseren kan. Er is nl. geen enkel land, dat zo snel zijn troepen kan mobiliseren dat uit de huiskamers, kantoor of fa briek volledig uitgerust en bewapend in de stelling brengen als Nederland. Ons land heeft op dit gebied een naam op te houden en dus is er alles aan ge legen, dat deze oefening waar ver tegenwoordigers van de NATO naar ko- kijken slaagt. HET is een oefening voor 20.000 man. De eersten stafpersoneel, chauf feurs, koks en kwartiermakers zijn van morgen opgeroepen. De rest volgt een dezer dagen. Ieder, die bij deze oefening betrokken is, is van tevoren gewaar schuwd, dat hij begin Augustus kon worden opgeroepen. Alle anderen heb niet deze oefening niets te maken. Maar wel wordt verwacht, dat een ieder de grootst mogelijke medewer king zal verlenen. Militairen sjouwend >t een volle plunjezak, die om v lift vragen, dienen nu te worden geholpen. Op snelheid komt het aan bij deze oefening. "FVE oefening is zodanig opgezet, dat het publiek er zo weinig mogelijk last van heeft. Het treinverkeer wordt bijv. niet stopgezet voor de burgers. Wel zal men er mee moeten rekenen, dat het op de mobilisatiedag drukker zal zijn in de treinen en het is niet onmogelijk, dat in een van de komende nachten militaire colonnes een of andere weg zullen blok keren. Maar dat is dan ook alles. Deze proefmobilisatie stelt onze mobi lisatie-organisatie op de proef. We zijn er van overtuigd, dat met aller mede werking deze proef slagen zal. Natuurlijk zullen er tekortkomingen ontdekt worden, maar dat is ook een der redenen, waarom de oefening „Drietand" op touw werd gezet Keizer Bao Dai is reeds in Nice Onderhandelingen met Frankrijk Keizer Bao Dai, staatshoofd van Viet nam, is vandaag per vliegtuig te Nice aangekomen. Hij zal met de Franse re gering gaan onderhandelen over de vol ledige onafhankelijkheid van zijn land. Bij zijn aankomst verklaarde hij, dat zijn eisen worden ondersteund door alle politieke groepen in Vietnam, ook door de nationalisten, die tot nu toe tegen Bao Dai waren gekant. Na het bestand in Korea Bondgenoten der V.S. worden geraadpleegd bij belangrijke beslissingen President Eisenhower heeft zijn goed keuring gehecht aan een plan, dat Ame rikaanse troepen in Korea zullen helpen by de wederopbouw. Amerika hoopt, dat de andere landen die strijdkrachten in Korea hebben, insgelijks zullen doen. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, die dit mededeelde vóór zyn vertrek naar Korea, verzekerde, dat dit geen belemmering zal zijn het sluiten van een overeenkomst, die voorziet in het terugtrekken van Ameri kaanse troepen uit Korea. Dulles is var plan het werk van de Ver. Staten voortaan via de Verenigde Naties te doen lopen. De minister deelde voorts mede, dat de bondgenoten van Amerika ten volle zul len worden geraadpleegd bij het nemen van beslissingen over de toekomst van Korea. Intussen is president Syngman Rhee van Zuid-Korea van plan, minister Dul les mede te delen, dat de enige manier waarop er een herenigd Korea kan komen, is: het houden van verkiezingen in Noord-Korea voor het aanwijzen van 1-00 afgevaardigden in de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering. Op deze wijze zou Syngman Rhee voornemens zijn, geheel Korea onder zijn gezag te brengen. Voorts Korea met vredelievende middelen herenigen. Lukt dat niet, dan zal Zuid- Korea zelfstandig optreden, zo verklaarde Rhee. Generaal Nam II, die namens Noord- Korea de wapenstilstandsonaerhandelin- gen te Pan Moen Djon heeft geleid, is thans benoemd tot minister van BuitenL Zaken van Noord-Korea. Zyn voorganger, Pak Hon Jong, schijnt het slachtoffer te zyn geworden van de jongste zuivering in Noord-Korea. Pak Hon Jong was tegenstander van een wa penstilstand. De Zuidkoreaanse Nationale Vergade ring heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt ge- eist, dat alleen de landen, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, de komende politieke conferentie over Korea zullen bijwonen. In de resolutie wordt ook geëist, dat de conferentie tot drie maanden zal wor den beperkt, zoals president Rhee heeft verzocht. De vergadering verklaarde dat zy gekant is tegen elke op- Iets warmer De Bilt verwacht tot morgen- jvond: Aanvankelijk weinig, later voornamelijk in het Noor den en Westen van het land toe nemende bewolking. Droog Zwakke tot matige wind krimpend van Noordwest naar Zuidwest. Koude nacht, iets ho gere temperaturen overdag. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 5.06 tot 20.25 uur; Maan 24 tot 17.14 uur. Op 9 Augustus N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1