Vreemdelingen worden door „gidsen" opgelicht Aalgladde figuren uit de onderwereld! op fooienjacht in grote stad Nieuwe verkeersborden bij fietspad en grote weg Behoorlijke aanvoeren; beste prijzen voor tulpen De vangsten vielen niet mee deze week NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 5 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 Onze goede naam (en deviezen) in gevaar (Van een medewerker) DE „RUNNERS", d.w.z. de parasiterende „gidsen", die de vreemdelin gen belagen en onze naam in het buitenland in opspraak brengen, beginnen in Amsterdam steeds brutaler op te treden. De heren, die zich meesterlijk „onzichtbaar" weten te maken, belegeren in steeds groter aantal vooral nu het seizoen op toeren gaat komen het Centraal Station, het Bureau voor Vreemdelingenverkeer en de ingangen der stad. Onlangs is het gebeurd dat een hooggeplaatst gemeentefunctio naris, die een afspraak had met de directeur van V.V.V., op het vast gestelde tijdstip de gewenste deur niet binnen kon, omdat een runner hem met alle geweld een hotel wenste aan te praten...! Het heeft er alle schijn van, dat in onze vreemdelingen-industrie het Wild-West- element is binnengeslopen. De rubriek 'der „ongewenste dienstverleningen" groeit steeds groter uit; de dollarkrach- tige personen worden zelfs reeds in de treinen aangeklampt door allerlei lieden, •die klanten werven voor obscure logies- adressen. Vele zogenaamde hotelportiers treden op als agenten voor bus-onder- nemingen, souvenirszaken en rondvaart- Kortom: er bestaat een met alle be grippen spottende fooienjacht, die aan zuivere oplichterij gaat grenzen. Alles kost geld en de prijzen worden soms tot in het dwaze opgedreven; een bedrag van f 8f 10 voor een enkel logies op een divanbed in de huiskamer met een sober ontbijt is geen zeldzaamheid, terwijl menig verbaasd vreemdeling ook wel eens dingen op zijn nota vindt als: nachtlogies voor hond f 1.50. Op dit be drag wordt dan nog 15 pet service be rekend1 Millioen vreemde lingen We zijn eens met de heer J. Nikerk. directeur van VVV Amsterdam en een uitstekend kenner van de verhoudingen hij was o.a. de man, die in opdracht van de regering het rapport Badplaats Zandvoort samenstelde, terwijl hij voorts optreedt als voorzitter van de Ned. Ver. van Directeuren van Vreemdelingenver keer over deze materie gaan praten. Van hem vernamen wij, dat voor het eerst in de historie der hoofdstad het aan tal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse bezoekers in 152 het millioen overschreed, waarmee het drievoudige van vóór de oorlog bereikt werd. In het begin van dit jaar had het er alle schijn van, dat zelfs nog een stijging met 25 pet te verwachten was, maar de afgelopen Junimaand geeft een duidelijke verslap ping te zien, hoewel Juli en Augustus alle vliegtuigen en boten naar Europa zijn reeds geheel volgeboekt het eind resultaat nog wel zullen goed maken. Indien men nu bedenkt, dat Amsterdam meer dan de helft van het gehele buiten landse bezoek aan Nederland verwerkt, krijgt de runnerskwestie een geheel an der aspect. De Amerikanen uit de States en uit het Geallieerde Bezettingsleger vormen een derde gedeelte der buiten landers, die naar de hoofdstad trekken en zij zijn het in het bijzonder, die zich in het interesse van onze Wild-West-men- oen" mogen verheugen. Onderwereld Op het ogenblik voert de heer Nikerk besprekingen met.de autoriteiten om het runners-kwaad zoveel mogelijk de kop in te drukken. Voor de politie is het tegen deze heren zeer moeilijk opereren, daar er immers vele aal-gladde onder wereld-figuren onder zijn Dit gespuis is van alle markten thuis en trainde zich kennelijk speciaal op de niéuwe taak. Ze hebben een poker-face en er zijn vele steuntrekkers onder, die hun „overheids toelage" als een sigarettencentje beschou wen en in hun vrije tijd wat Engels stu- Punt 1 vaii het „oorlogsprogramma" van de heer Nikerk luidt: vang de vreemdeling aan onze grenzen op en geef hem een goede voorlichting. Indien dit niet gebeurt, dan zal de huidige hoog conjunctuur. die onze vreemdelingen industrie kent. waarschijnlijk belangrijk gaan dalen. Tot nog toe brengen onze be faamde bloembollen en het Paleis op de Dam ons jaarlijks millioenen en nog eens millioenen aan deviezen in het laadje Het afbrokkelingsproces, door de runners in gang gezet, zal ons op de duur een zeer slechte reputatie in het buitenland gaan bezorgen. De inkomsten van het Vreemdelingen verkeer op de Internationale Betalings balans van Nederland vormen ondanks genoemde millioenen ongeveer slechts 1 pet. terwijl onze nabuurstaten langrijk hoger percentage kunnen boe ken. De heer Nikerk ontwierp een ver gelijkende grafiek, waarbij de Neder landse curve op het laagste niveau kwam te liggen en eerst in de jongste jaren lichte stijging vertoont, hoewel we ech ter nog steeds op de onderste plaats blij ven. Voor het eerst begint de buitenlan der Nederland te ontdekken en wordt o.a. de uitdrukking „to do Amsterdam" een levend begrip. En terwijl het nu een •groot nationaal, belang is, de bezoekers- curve sterker omhoog te trekken, begin nen allerlei parasieten het tot nog bereikte teniet te doen. Flessentrekkers Een runner, dié zijn vak verstaat een buitenlandse familie aan de haak •heeft geslagen, probeert eruit te halen, wat erin zit. Onder het voorwendsel, dat alle logiesgelegenheden tjokvol zitten en hij „het" adres weet, worden de arge- lozen naar een relatie gelokt, waar met dubbel krijt geschreven wordt en de run ner zijn „provisie" in de wacht sleept. Ten slotte.stuurt de goede dienaar be leefd doch dringend op een redelijke fooi voor zich zelf aanhij kan toch slotte niet voor „niets" gaan werken zo kan het gebeuren, dat Ameri kaanse zakenlieden tegen een fikse prijs die soms nog boven het beste hotel op een zeer bescheiden hotel kamertje de nacht doorbrengen. Ken men het deze mensen kwalijk nemen, wan- ieer zp straks generaliserend verkondi- :en, dat wij een volk van flessentrekkers ;ijn. „Er moet aan deze duistere practy- cen een einde gemaakt worden", aldus rnze gastheer, „want ons bureau heeft :en uitstekend werkende logies-informa- iedienst opgebouwd, waardoor we drie maal zoveel bezoekers kunnen verwer ken als voor de oorlog. We hebben hier de lucht. De exporteurs drukten op de knoppen met drift, alsof het jaren gebruikelijk is met de inkoop niet op ee of minder te kyken van Brillant Star naar i van Lady Derby voor 13.80 per 100 en elven van deze soort'deze soort voor 18 en deden 10,70. De „gewone" Brillant Star i 16. Jan Bos noteerde werd afgedrukt op 11 en 12 per 100 en vóór 17 18 30.60 voor zift elf 8. Keizerskroon noteerde 22 per 100. 14.40 en 13.80 resp. voor zift 12 en 11 en Prins Carnaval bracht de zeer optimisti sche prijs van resp. 14.20 en 12 od. Een alledaagse Prins van Oostenrijk draaide voor even 6, zowel voor twaal- elven. Sunburst was ook be hoorlijk aan de prijs: 12,10 en 10.90. Couleur Cardinal werd verkocht voor 12,50 en 8,60. Het prijsverschil tussen bij deze soort wel be- uitgebreide lijsten van bona-fide parti culieren en kunnen rekening houden met j ieders persoonlijke wensen of we nu >n Amerikaan, een Deen, een Duitser of ;n Engelsman krijgen 1 Werkstudenten Inmiddels zijn er ook nog andere ka pers op de kust gekomen. Verschillende organisaties o.a. ook opgebouwd door werkstudenten hebben buiten VVV „gidsencen-trale" opgericht. Een nieuwe lichamen heeft brutaal weg een groot bord langs de snelver- onder Diemen geplaatst, ten einde de aandacht op zich te vestigen. Op het drukke kruispunt onder Watergraafs meer worden buitenlandse auto's aange houden en bieden studenten-gidsen diensten aan. Inmiddels heeft de heer Nikerk reeds vele klachten over genoem de organisatie ontvangen; zo zijn o.a tegen de wil der betrokken hotels ir voorschotten op de logiesprijzen geno men. Hoewel men deze gidsen oogluikend laat opereren, heeft onze gastheer erop gewezen, dat de hele gidsenorga bij Amsterdams raadsbesluit in handen van de plaatselijke VVV gelegd werd Tot nu toe is echter een officieel verbod uitgebleven. Grotewohl degradeert min. Weinberger Lokroep van Oostduitse Volkskamer De Oostduitse Volkskamer heeft zich In en oproep tot het Duitse volk bereid verklaard, tot besprekingen tussen Oost- West-Duitsland over de hereniging van Duitsland, zonder vooraf bepaalde voor vaarden te stellen. De vertegenwoordi- ;ers van Oost-Duitsland zijn bereid ook onder een van te voren vastgestelde agenda alle voorstellen van „beide zijden" ver de hereniging van Duitsland op reedzame en democratische wijze te be spreken. Inmiddels werd de staatssecretaris voor de Nationale Veiligheid in Oost-Duitsland, Ernst Wollweber, benoemd tot onder minister van Binnenlandse Zaken. Voorts is de minister van Vervoer en van de Landbouwmachineindustrie, Bernd Weinberger, van zijn functies ontheven en benoemd tot hoofd van het bur voor herstelbetalingen. De naam van opvolger is nog niet bekendgemaakt. Naar Göttingen overgebracht Wilde men Van der Neut met geweld bevrijden? De bollenhandel deze week De gearresteerde Bredase vluchteling Van der Neut is van het dorp Uslar gebracht naar de gevangenis te Göttin gen, omdat er geruchten liepen, dat hem met geweld uit het politiebureau in TJslar wilde bevrijden. Van der Neut daar verhoord door een ambtenaar v ihnt Bundes Kriminal Amt te Bonn Resumerend kunnen we echter zeggen, door een Nederlands opsporingsambte- dat alle krachten ingespannen moeien raar. Hij wordt voorlopig in hechten' worden om onze goodwill, die in het bui- gehouden wegens het aannemen van ee tenland begint op te bloeien, te behou- valse naam en het dragen van valse pa den en verder uit te bouwen. Voor een 'pieren. goede naam moet gevochten worden, een i Van der Neut heeft zich sinds Mei i slechte krijgt men gemakkelijk en raakt 'het dorpje Vale bij een landbouw» men niet zo gauw meer kwijt. ;].esemann verborgen gehouden. Hy gaf ï.ch uit als een Sudeten-Duitser persoonsbewijs gek: De veilingen hebben ir erken gekregen. En i de afgelopen week anders behoorlijke aanvoeren te ver at de prijzen betreft was er voor de kwekers geen vuiltje zift 12 duidend. Van de dubbele vroege tulpen liepen de dikke bollen van Couronne d'Or, Electra. Jan Vermeer, Oranje Nassau e.d. allemaal rond 11,50. Dante. Willemsoord en Scarlet Cardinal kwamen nog beduidend hoger. Van de darwintulpen deden de twaalven van Aristocrat. City of Haarlem. Demeter en Niphetos rond 12 per 100. All Bright vond kopers voor 9,10 en 5.75, resp. voor zift 12 en 11. Uit dit prijsverschil blijkt wel, dat er niet heel veel dikke bollen van deze soort zijn. Dat geldt trouwens voor Bartigon met alle sports. De gewone Bartigon draa de bifv. resp. 8,10 en 5.40, twaalvt Cordell Huil voor 10.20, Pruni r 8 of daaromtrent en Campfire r 8,20 en 5.60. Princess Elisabeth d verkocht voor 6.70 en 6; Rose Copland voor 6 50 en 5.45, William Copland voor 5.20 en 5, terwijl Clara Butt 7 en ƒ6 noteerde. William Pitt deed 6 en 5.50. Bij de parkiettulpen was Red Champion (ook een Bartlgon-sport) zeer goed ge vraagd. Twaalven werden afgedrukt op 20 en elven vonden een baas voor f 12.10. Sunshine liep ook best: 19 en 18. Tulpen t er niet bepaald een overvloed is rose tulpen, kwam vooral bij de triumphtulpen goed tot uitdrukking: Elizabeth Evers 12.20 en 11, Glory of Noordwijk zift twaalf 12.60 en Beauty 10.20 en 8.30. Korneforus gewild: rond 9 voor twaalven en 6 60 elven. Edith Eddy deed 6.40 5.40. Mendeltulpen: Early Queen 6.60 5.40. Fridjof Nanssen 6 90 en f Her Grace 5.80 en 5.40, Hildegarda 6.65 en 5.45. Krelage's Triumph 4.70 ti 4; Piquante 11.60 en 9.70 (dat 'ordt wel een beetje te duur broeierij Van der Eerden 5.30 en 5.10 White Sail ging nu weg voor 4.30 en 3.70. wat ook al de nodige dubbeltjes ;r 100 méér is dan in het begin van het Narcissen e.a. De narcissen aanvoer heeft nog niet zo erg veel te betekenen. Trompetten waren duur: Golden Harvest (extra beste) 22.80 voor „enen" en ruim 16 voor tweede sortering en Magnificence voor 16.20 en 13.80. Spring Gloy (zware bollen) verkreeg 16. Rembrandt 10.80. Victoria 18.20 voor „enen", Texas 18.20 en Golden Phoenix 15. En dan heeft de Hobaho gisteren de eerste speciale hyacintenveiling van het seizoen ook weer gehad. Na de pessimis tische geluiden vielen de prijzen niet eens tegen, al kon men tevoren op zijn tien vingers uitrekenen, dat van l'Inno- cence alleen de allerbeste kwaliteit boven de minimumprijs zou gaan. Tussen twee haakjes: deze minimumprijzen zijn nogal hoog: 17 voor zift 19. 14.50 voor zift 18 enz. De blauwe soorten liepen over het algemeen goed, behalve met de zware bollen van Bismarck. Van de rose variëteiten bleven er al heel weinig onverkocht: 16 17 van Mar coni gi nog weg voor 21, negentienen Knoop doorgehakt bij hyacinienteelt Over het gepubliceerde besluit vai het bedrijfschap voor sierteeltproducten ten aanzien van de hyacintenteelt overleg geweest met de minister Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Naar aanleiding van de hieruit voort gevloeide correspondentie tussen het ministerie en het bedrijfschap is de druk verkregen, dat de minister zijn goedkeuring zal geven aan een verorde ning, die behelst: 1. Een vermindering van het teeltrecht hyacinten voor het a.s. seizoen met 10 procent; 2." Eén binnen dit teeltrecht gelden de regeling, waarbij een eventueel surplus gebracht wordt ten laste van hen die het surplus 'hebben oorzaakt. met dien verstande, het surplus ten belopc van 7 procent van de totale productie van lever bare bollen ten laste van alle kwe kers zal komen. 3. Een verplichte inlevering van hya- cintenbollen uit de oogst 1952/1953, ongeacht maat of kwaliteit, tot de volgende hoeveelheden: a. 17.5 kg per are voor degenen die maximaal 4.99 procent van hur teeltrecht onbeolant hebbén ge laten in 1952/1053; b. 15.75 kg per are voor degenen die 5 tot 999 procent van hur teeltrecht onbeplant hebben ge laten in 1952/1953; c. 14 kg per are voor degenen die 10 tot 14 99 procent van teeltrecht onbenlant hebben ge laten in 1952/1953: d. 7 kg per are voor degenen, d 15 tot 19.99 procent van hu teeltrecht onbeplant hebben ge laten in 1952/1953, aldus deelt het bedrijfschap voor sierteelt producten mede. Nieuwe afdelingen bij de luchtmacht Bij de Kon. Luchtmacht is met ingang van 15 Mei opgericht het Meldings- Gevechtleidings-Squadron. dat onder de -echtstreekse bevelen van de comman dant van het Commando Tactische Lucht strijdkrachten staat. Het Depót Vliegtuigen is met ingang van 1 Mei samengevoegd met het Depót Vliegtuigmatereel II onder de bevelen van de commandant van het Commando Materieel Luchtmacht. Voorts is met ingang van 1 Mei opge richt de Administratieve Groep van he' Commando Depóts Materieel Luchtmacht. Aanleg nieuw stationsplein in R'dam kost IV2 min. Nu het nodig blijkt dat volgend jaar reeds begonnen wordt r-et de bouw var het stations-postgebouw bij het nieuwe Centraalstation in Rotterdam, stellen B en W. voor de aanleg van het nieuwe stationsplein en het aanirenzende Kruis plein spoedig ter hand te nemen. Bestra tingskosten enz. worden geraamd op f 885.400, bijbehorende tramwerkcr f 680.000.—. Nederlander in Indo-China gesneuveld De 25-jarige J. Hendriks uit Limmel (bij Maastricht), die zich ongeveer twee jaar geleden voor het Franse vreemdelin genlegioen gemeld had. is, 17 Mei gesneu veld bij Ma Chan Dong in Annam (Indo- China). Zo wordt dan het helicopter-net Nu bromfic'ien beneden de 50 cc met ingang van 1 Augustus worden gelijkge steld met gewone rijwielen en dus op het fietspad moeten rijden, zijn er verschil lende nieuwe verkeersborden nodig. Op sommige rijwielpaden is het niet goed mogelijk, dat bromfietsen andere rijwielen rijden. In dat geval kan langs de grote weg (de weg dus be stemd voor het gemotoriseerde verkeer) sen bord staan met de woorden „Rij wielen met hulpmotor toegestaan". Brom fietsen mogen dan over de grote weg rijden. Omdat op sommige van deze rij wielpaden de drukte slechts een tijdelijk karakter heeft kan men het bord. dat op de tekening is aangeduid, ook aantreffen et een onderbordje, bijv. met de v ;n „tussen 12 en 14 uur" of „van 1-Juni t 30 October". Vóór de wijziging van het We; keersreglement betekende het bekende blauwe bord met een rijwiel, aanduiden- en rijwielpad, ook dat bromfiel niet sneller mochten rijden dan 20 km per uur. Deze bepaling is thans verval len. Bromfietsen moeten echter wel hun snelheid regelen naar het overige keer. Deze bepaling is veel dwingerder dan de eerste omdat een dergelijke maximum-snelheid niet is te controleren, terwijl de bromfietser hij een ongeval. leer hij te snel heeft gereden, altijd schuld heeft. In sommige omstandig heden kan een snelheid van 2C ur nog te snel zijn. „Verboden rijwielen te plaatsen" Stop- en wachtverbodsborden golden alleen voor auto's. Een apart bord aan te duiden, dat het verboden is rijwiel te laten staan, bestond niet. Hier- werd het gewone wachtverbodsbord gebruikt (blauw met rode rand en rode streep) met een onderbord „verboden rijwielen te plaatsen". Thans is er ook apart bord voor rijwielen gekomen. Dit bord is rond, blauw met rode rand en witte letters „verboden rijwielen te plaatsen". Maximum-snelheidsborden werden tot op heden alleen nog maar langs de weg geplaatst. Ook hierin is nu verandering gekomen. Motorrijtuigen, die niet bestemd zijn n normaal gebruikt te worden op de weg. zoals bijv. landbouwmotorrijtuigen. zijn gebonden aan een bepaalde maxi- snelheid. Deze motorrijtuigen moe- an de voorzijde een maximum-snel heidsbord (zie tekening) meevoeren. Deze n-snelheid is voor dergelijke motorrijtuigen zonder aanhangwagens km per uur. Worden echter aanhang wagens meegevoerd, die een rem-instal- latie hebben, welke door de bestuurder het motorrijtuig bediend ku worden en indien zowel het motorrijtuig als de aanhangwagen voorzien zijn var luchtbanden, dan mag ook met een snel heid van 16 km per uur worden gereden, tn alle overige gevallen 6 km per ui De opening van de nieuwe luchtlijn BrusselRotterdam op Maandag a.s. za. worden opgeluisterd door de aanwezig heid van de kapel van de Kon. Lucht macht in de nieuwe gala-uniformen. De kapel zal zich om circa elf uur var het Rotterdamse stadhuis naar de Heli port begeven. Bindend loonadvies voor wegvervoer verwacht Zaak wordt wellicht voorgelegd aan Stichting v. d. Arbeid De gezamenlijke organisaties van werk nemers in het wegvervoerbedrijf, die be trokken zijn bij de moeilijkheden over de loon- en arbeidsvoorwaarden in dit bedrijf, hebben zich met een mani fest gericht tot de bij haar aange sloten leden. In het manifest worden me dedelingen gedaan over de stand der on derhandelingen, waarover wy reeds een en ander meldden. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een oriënterende bespreking gevoerd met de werkgeversorganisaties. Men verwacht dat als laatste poging de Stichting van de Arbeid zal worden ge vraagd een advies aan het College van Rijksbemiddelaars uit te brengen, waar van dan een bindende regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden het gevolg A'damse haringkarren mogen 's nachts buiten blijven De Amsterdamse haringmannen zullen voortaan hun kar 's nachts buiten mogen laten, aldus heeft burgemeester d'Ailly. als hoofd van de politie, beslist. Hiermee re een eind gekomen aan de al een jaar hangende haringkarrenkwestie. In Am sterdam ontbreekt de nodige stalling ruimte. de karren zijn dikwijls te zwaar om ze van de standplaats weg te rijden en ook de stallin f houders zijn niet ge steld op haringkarren: de lucht, weet u.. Ook de Amsterdamse kantonrechter heeft beerip voor de moeilijkheden d»r haringmannen Deze week althans vol stond hij met de schuldigverklaring twee geverbaliseerden, maar kende hun geen straf toe. Laat niet als dank in andere versie ALKEMADE Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen v morgen waargenomen door de dokters Brinkhors» en Muskens. ALPHEN AAN DEN RIJN Zondagsdienst De Zondagsdienst van de - huisartsen wordt waargenomen door dokter- H. van Kooten, Wilhelminalaan 36, teTef. 2079. 50 Jaar getrouwd Het echtpaar StarreveldBouthoorn, wonende Vlamingstraat alhier, hoopt op 13 Aug. a.s. zijn gouden huwelijksfeest te BENTHUIZEN Cand. A van Eik heeft het beroep de Herv. gemeente alhier aangenomen. Predikbeurten Hervormde Gemeente: 9.30 uur ds Tim er van Nieuwerkerk aan de IJssel, 6 u. ds Van der Haar, Waddinxveen. Voor de wijkverpleegster Buiten, het bestuur van het. Qrogne Kruis en de plaatselijke afdelingskas om is een comité gevormd om de wijkver pleegster, zusier Vogelesang aan een bromfiets te helpen. Zij, die aan deze actie willen meewerken, kunnen zich tot onderstaande adressen wenden: Jan van der Walle. Zegwaardseweg 166; mevr. Jac. van der EijkDe Hertog. Hogeveen- sewe-g 298a; D. van Soest, Hogeveense- weg 312; J. Blijleven. Dorpsstraat 221; P. Oudesluijs. Dorpsstraat 84; H. van Soest, Dorpsstraat 34. HAZERSV/OUDE Opbrengst De verloting voor de Prinses-Margriet- kleutersehool die onlangs werd gehouden heeft 300.— opgebracht. KOUDEKERK AAN DEN RUN Enkele uren droog Gistermiddag hebben de Koudekerkse huisvrouwen enkele uren zonder water gezeten. De hoofdbuis van de waterlei ding was bij het huis van wed. Wille in de Dorpsstraat gesprongen. Gelukkig werd dit mankement spoedig gezien. Schoolreisje In de stromende regen reed de bus, waarin de kinderen van de hoogste klas sen van de Hervormde school, hun per soneel en enkele bestuursleden zaten, gis teren om kwart voor 8 het dorp uit. In Tiel werd de grootste binnenvaartsluis van Europa bezichtigd. De kinderen bof ten. want er moest juist een schip wor den gesehut. De groten boften trouwens óók; zo-iets zie je niet elke dag als je in Koudekerk woont! Vanuit de Wester- bouwing werd een tocht over de Rijn naar Arnhem gemaakt. Verder bezocht men nog he; park Rozendaal, de ketting brug, de Bedriegertjes en de aquaria van de heide-maatschappij. Tenslotte ging het naar een speeltuin te Maarn. LEIMUIDEN WOUBRUGGE GEBOREN: Alida W A d v G J van Leeuwen en C P Klijn; Theodorus M G v Th C van der Post en G J Wessel- ian; Petrus M z v J J Neijman en A M an den Ing; Wilhelmus B z v W J J an der Meer en M Bouwmeester. ONDERTROUWD: P J Plomp. 23 j en M Verzaal, 25 j; Th van der Neut. 26 j en A van Raad. 22 j; W C AM Omzicht. 29 j en P M van Leeuwen. 29 j. GETROUWD: W Rietveld. 23 j en S van der Laan 23 j; M de Winter. 27 j en L van der Boom. 22 j. OVERLEDEN: J H M Schenk. 13 j; N Overvliet. 78 j. Kroonjuwelen van Fred, de Grote gestolen Alle kroonjuwelen en de snuifdoos van de Pruisische koning Frederik de Grote de maarschalksstaven en de gewa den van de Duitse keizers en andere kost baarheden, zijn in de nacht van Donder dag op Vrijdag uit het museum van het slot Hohenzollern by Hechingen in Würthemberg gestolen. De dieven hebben alleen de kroon van de Duitse keizers laten staan. De politie zei, aai ae dieven zich waarschijnlijk 'savonos ir. het museum hadden laten opsluiten Zy verlieten het slot door een raam en ontkwamen in de omringende bossen, aldus Reuter. Trams met richting aanwijzers Met ingang van 1 Januari 1958 moot, bij het veranderen van richting, aa voorste tramwagen een oranje-geel tot ie-rood licht worden ontstoken als teken van richtingverandering. De mi- r van Verkeer en Waterstaat kan echter tramwegen aanwijzen, waarop de uirder van een tram geen teken tot richtingverandering behoeft te geven. In dat geval moeten echter op de plaatsen de tram van richting gaat veran deren, borden zijn geplaatst (zie teke ning) waaraan men kan zien, dat de tram van richting verandert. Tot dusver kende men alleen het grijze bord met de rode eevaarsdriehoek en de rode letters TRAM. Dit bord wordt echter geplaatst bij ge vaarlyke tramwegovergangen. Het Wegenverkeersreglement bepaalt verder, dat, wanneer een tram defect is en het vereiste teken tot richtingverande ring niet kan worden gegeven, de be stuurder van dat voertuig het veranderen van" richting mag aanduiden door seinplank (zie tekening). Nederland heelt 726 millionnairs Van de 726 millionnairs die ons land bezit, heeft Den Haag er 98 en staat daarmee aan de top van alle Neder landse gemeenten, aldus een publi catie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook in Wassenaar is het niets bijzonders millionnair te zijn, want dit dorp telt er 41. Rotter dam heeft 50 millionnairs, Bloemen- daal 45, Amsterdam (de hoofdstad: op de vijfde plaats!) 37, Enschede 30, Hil versum 19, Utrecht, Haarlem, Tilburg, Zeist, ieder 15, Breda 12 en Almelo 10. Zodoende brengt alleen al Zuid- Holland overigens de beste provtn- cie voor de fiscus 4 milliard gld per jaar in het laatje. LISSE Nieuwe Bloemlusthal De Bloemlusthal. die in allerijl weer werd opgebouwd, kon vandaag in ge bruik worden genomen. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt in Augustus slechts één keer spreekuur en wel op Dinsdag 4 Augustus van half twee tot twéé uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis. Diploma huishoudschool Voor het examen van de huishoudschool zijn geslaagd: A. Arrachart. C. Bentvel zen. C Bisschops. C. v d. Kamp. I. de Koning. R. Lammers. W. Ruierok, J. Slootbeek. C. Hogervorst. H. Huysdeur. A, de Jeu. W. Kevelirvg. T. Kiel. A. Lijten. J. Meeuwissen. J. van Sijes. A. Slobbe. G. van Stijn. C. van Velzen. C. Warmer dam. J. Wassenaar. M. Wassenaar, J. v. d. Zwet. Geslaagd De heer F. W. L. Landkroon slaagde te Den Haag voor het rijksexamen leraar nijverheidsonderwijs akte Nj. Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Duy- maer van Twist. Hereweg 295. tel. 3453. O EGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter E. W. F. van Walcheren. Oranjelaan 29. telefoon 22030; de dienst der apotheken door de Oegstgeester apo'heek. Wilhelminapark 8. tel. 26274. DE NIEUWE VERKEERSBORDEN RIJWIELEN HULPMOTOR Richtingaanwijzer voor Trams Wit mei rode binnencirkel Lengte t 54cm. Maiimum Snetheidsbord Wit met rode rand.zwarte letters en cijfers. Diameter 24 cm. VISSERUGOLF Het is deae weeik met de vangsten niet meegevallen. Zaterdag trad plotseling een daling in, die zich in het verdere van de nieuwe week \oortzette. De ver wachtingen waren wel, dat de vangsten zouden verminderen, want de Augustu»- maand is altijd de maand van slechte vangsten. Vrijdag werden er wel enkele goede er 61.000 heeft gekocht. Er is dus al een vangsten gemeld boven de 56 gr. goede 100 mijl Noor delijker dan waar nu wordt gevist. Zijn de vangsten van de vleetvissers minder geworden, die van de haring trekkers zijn daarentegen gestegen, zodat nu wel meer trekharing aan de kant zal komen. De grove haring komt goed van pas, vooral nu na de order naar Rusland van 150.000 kantjes, ook Oost-Duitsland Blocmendaal wachtte niet langer Behalve de trawlers Gelria en Sumatra verscheen gisteren totaal onvoorzien ook de Bloemendaal nog voor de markt; men durfde het blijkbaar niet langer aan, daar de haringschepen momenteel steeds meer makreel onder de bijvangst hebben cn de buit van de Bloemendaal hoofdzakelijk uit deze „blauwpijpjes" bc.- .nnd De Bloe mendaal ving namelijk 650 kisten, waar van liefst 535 makreel. 50 schelvis. 20 wij. ting en de rest kabeljauw en gul. Maar bofte toch ook niet Al leek de politiek van de Bloemendaal verstandig, de beloning bleef uit. De ma- kreeiprijs begon eens zo hoopvol met f 16.50. maar zakte in de loop van de markt langzaam weg. waardoor de Bloe mendaal zich ten slofte moest vergenoe gen met een magere 12.50 per kist. HaringprUs De haring deed gisteren tussen de 11 en de 13 Beter De ma tere eist rop van de Bloemendaal werd weer enigszins goedgemaakt door de goede prijs, die de piepers en een deel van de wijting opbrachten Van de pie pers werd ƒ28—ƒ31 per kist'bcsomd; de wijting deed ƒ18. maar de haringwijiting haalde niet meer dar. ƒ11 tot ƒ12. Voor zwarte kool werd 36 gemaakt. flinke voorraad, van de haring die nog gevangen moet worden, verkocht. Ook andere landen nemen aardig ha ring af. We zien dus. dat de vooruit zichten voor dit jaar voor Nederland gunstig zijn. In de prijsnotering komt weinig ver andering, alleen voor de grove haring wordt wat meer betaald. Het aantal kantjes, dat deze week werd verkocht. Is 8273. VUf Snurrevaadscheepjes Er waren nogai wat kleine vaart-bootje* aan de afslag; vijf snurrevaadschepen kregen voor de ui ver tj es (pufsc holletjes) 10,50, voor de mooie drieën 15 en voor de schol II 17 tot 19. Meer tong De omschakeling van een aantal kot ters op de tong was merkbaar in de Vrij dagmarkt; er was weer meer fijnvis dan de handel de laatste tijd gewend waa De tappen deden ƒ3.30 de kilo, de grooünid- deltorvg bracht het tot 1.85, de kleinmid- del eveneens en de tongen I en de skp» gingen voor respectieve!ijk 1,75 en 1.30 de kilo van de hand. Vandaag 4350 trawlkisten De Zaterdagmarkt werd aangedaan door de Flamingo, die na d« aanvaring 850 kisten haring en 350 makreel met 120 varia aanvoerde, de Dirkje (900 haring, 450 makreel en 130 varia i en de Mary m«t 750 haring. 750 makreel en 50 diver een In totaal dut 4350 kisten. Geld en reiaduur De reizen van de haringschepen worden gaandeweg korter naarmate de haring overvloediger en duidelijker in de trawi komt De Bloemendaal had er maac zee dagen voor nodig er. besomde 103D0; de Sumatra maakte in 9 dagen ƒ21 000 en de Gelria deed in eveneens negen dagen ƒ22 000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5