Jlicuuie geitectjc OToumni Dwaze toestand beëindigd Amerikaanse piloten bevinden Russische handen 'el protest van Washington, waarin hun terugkeer wordt geëist zich m Dreef in Japanse Zee (22 uur) Senator Robert Taft, 63 jaar oud, overleden Morgen invasie van circa 500.000 Oost-Duitsers Nederlandse auto in Zweden verongelukt Wist U „Plaats, Sire,..." ÈATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 BUREAUX: Steen6txaat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Vier en dertigste jaargang No 9801 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatiasHdr l« $W!ma n|D fatrt ia UgljeospoeT Sowjetjagers schoten Superfort neer \E REGERING der Ver. Staten beschikt over inlichtingen, waaruit, aldus T.euter, blijkt, dat Sowjetvaartuigen een onbekend aantal ferlevenden hebben opgepikt van een Amerikaanse B-50 bommen- erper, die Woensdag op 65 km vóór de Siberische kust door Russische gers is neergeschoten. In een scherp gestelde nota, door de Ameri- lanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, aan de Sowjetregering over- ndigd, wordt om onmiddellijke informaties gevraagd over de toestand geredden. Tevens wordt in de nota aan het Kremlin dringend ver- :ht te antwoorden, wat het voornemens is te doen, inzake de terugkeer geredden naar de Ver. Staten. Kort nadat de instructies voor deze itestnota aan Bohlen waren verzonden, ontving Amerika een protest de Russen door ons gisteren reeds vermeld waarin de beschul- [ing wordt geuit, dat juist de Amerik. bommenwerper het luchtruim hebben geschonden en het vuur geopend op de twee Sowjetjagers. r ddels verluidt dat een Amerikaan- torpedobootjager ten Zuidoosten idiwostok de tweede piloot, kapitein i Roche genaamd, heeft gered vertelde, dat Russische jagers de menwerper hadden neergeschoten. Amerikaanse departement van Buit. ;n weet nog steeds niet, hoeveel rlevenden zich in Sowjethanden be den. Zoals altijd het geval is, lopen lezingen totaal uiteen. De tweede )t van het neergeschoten toestel arde, dat het toestel boven zee werd rgeschoten in het gebied van Wladi- itok. de grote Sowjethaven Te Oosten nabij de Koreaanse grens. Sowjet-Unie beweerde in haar, door vermelde protest, dat de^SIr"; irjet-jagers geraakt had. vervolgens andere jagers was beschoten H richting van de zee verdween, eneraal Weyland, commandant Amerikaanse luchtmacht in het Verre ten, had tevoren te Tokio ontkend, het vliegtuig de Sowjetgrens had Dnden. Sowjetsohepen waren waarge- de omgeving van vlotten, irop overlevenden ronddreven. hierboven genoemde, kapitein he heeft elf uur in het water gelegen heeft daarna nog eens elf uur gezeten rubberboot, die hem door erikaans vliegtuig was toegeworpen, bemanning van het toestel telde 17 pen. Roche heeft kwetsuren opgelo- bij zijn parachutesprong uit het i: ld geschoten toestel. Andere incident I Russische regering heeft bij Ame- geprotesteerd tegen het neerschie- >an een Russisch transportvliegtuig nabijheid van de Chinees-Koreaan- »ns op 27 Juli, waarbij 21 Russen de vonden. De Moskouse bladen publi- en de tekst van een Russische pro- )ta die door de wnd minister Zaken, Gromyko, aan Bohlen werd iandigd. De Russische regering t, dat Amerika de schuldigen streng :raffen en er zorg voor dragen, dat dergelijk misdadig optreden" voort- ichterwege blijft. Schadevergoeding Poor advocaat geronseld lederlander gevlucht uit V.-legioen fan schip gesprongen bij vertrek naar front veel avonturen is de 20-jarige Jan gelaar uit Loosdrecht,. die in Frank- was geronseld voor het Vreemdelin- egioen, in ons land teruggekeerd. Wingelaar werd eind 1951 te in Frankrijk gegrepen toen hij Ier kaartje in de expressetrein Parijs Drdeaux was gestapt. Hij had naar havenstad willen gaan om een schip 'inden naar Canada, waar een zusje ut. Maar geld had hij niet en zijn waarmee hij onopgemerkt de grens gepasseerd, was te Brussel gestolen, s het Parool. i rechtbank te Poitiers veroordeelde tot zeventien dagen. Na zijn straf te ten uitgezeten, werd hij vriendelijk angen door de Franse advocaat, die had bijgestaan. „Ik heb zelden zo er gegeten", herinnert Wingelaar De volgende dag liet de advocaat een geel papiertje tekenen, dat be id heette te zijn voor het Nederlandse ulaat te Nantes. Maar het was een ct voor het Vreemdelingenlegioen ids vier en twintig uur later zat de Nederlander in het depót van het in te Bordeaux om daarna naar seille te worden overgebracht. kwam hij in het opleidings- wordt geëist voor het verlies van levens en eigendommen. Inmiddels heeft Wash ington dit Russische protest van de hand gewezen. Amerika verklaart, dat het incident zich heeft voorgedaan tussen de onder tekening van de wapenstilstand en het tijdstip, waarop deze inging. Volgens de Amerikaanse inlichtingen werd het Rus sische toestel ten Zuiden van de Jaloe boven het Koreaanse gevechtsgebied neergeschoten. De verantwoordelijk heid voor het verlies van het Russische toestel en de dood der 21 inzittenden moet geheel aan de Russische regering worden toegeschreven. Vermelden wij nog, dat het Sowjet- toestel het laatste vliegtuig was, dat vóór de wapenstilstand neergeschoten werd. Otto Remer moet Egypte verlaten De ex-nazigeneraal kwam op vals paspoort het land binnen Ex-generaal Otto Remer, de man die in Juli 1944 de aanslag op Hitier ver ijdelde en na de oorlog de leiding had van de thans verboden neo-nazistische RÜkspartij, heeft van de Egyptische auto riteiten bevel gekregen, het land zo snel mogelijk te verlaten. Remer, die in Duitsland tot drie maan den gevangenisstraf was veroordeeld wegens het beledigen van Duitse onder grondse strijders, vluchtte enige maan den geleden naar het Midden-Oosten. Hij kreeg echter geen toestemming Egyp te binnen te komen en reisde naar Syrië. Enige tijd later gelukte het hem toch, op een vals paspoort, Egypte binnen te komen. Busongeluk in Canada eist 20 doden Op de drukke verkeersweg tussen To ronto en Montreal, bij Cornwall in de Canadese staat Ontario, is een autobus op een stilstaande vrachtauto gereden en in het zes meter diepe Wiliiamsburgkanaal terecht gekomen. Twintig van de 37 in zittenden verdronken. Negentien gewonden bij twee autobotsingen Toestand van vijf kinderen uit Monnikendam ernstig Negentien personen werden gisteren gewond, van wie zes ernstig, bij twee auto-ongelukken nabij Harderwijk en tussen Utrecht en Hilversum. De heer S. Koetsier uit Monnikendam, die per auto met eontgenote en vijf kin deren op de rijksstraatweg te Hierden in de richting Harderwijk reed, ontmoette een boerenwagen met paard, waarachter twee auto's kwamen. Plotseling passeer de een van deze auto's de bespanning, waardoor een botsing met de auto van de heer Koetsier onvermijdelijk was. Beide auto'- werden geheel vernield. De heer Koetsier, alsmede vijf kinderen be neden de twaalf jaar, werden ernstig ge wond in het Piusgesticht te Harderwijk opgenomen. Mevrouw Koetsier werd licht gewond. De zeven inzittenden van de andere auto, die bestuurd werd door de heer Jansen uit E1 b u r g, werden allen even eens licht gewond. Op de Koningin Wilhelminaweg te Groenekan tussen Utrecht en Hilversum begon gisteravond een personenauto, die in de richting Hilversum reed, na passeren van een vrachtauto op de nat te gladde weg te slingeren. Hij raakte eerst een boom en reed daarna met een klap op een kleine rode P.T.T.-wagen, die van de andere kant kwam. De personen auto, bestuurd door N. van E. uit Am sterdam, kwam in een sloot terecht. De vier Inzittenden, alsmede de chauf feur van de P.T.T.-auto, A. J. uit Utrecht, zijn allen met een hersenschudding en diverse snijwonden naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Beide auto's bleken zwaar gehavend. Twee Nederlandse toeristen werden ernstig gewond, toen hun auto in de buurt Bronzolo (Italië) in botsing kwam een autobus. Hun namen zijn vol gens United Press: George Stiller (38 jaar) en Hans Brovern (28 jaar). Beiden werden in Bolzano in het ziekenhuis op genomen. Dodelijk ongeluk in staatsmijn Emma In een steengang op de 410 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Treebeek geraakte gisteren de 51-jarige locomotiefmachinist J. Smal uit Sittard met zijn hoofd bekneld tussen zijn loco motief en een zijwand van de galerij. Hij werd daardoor zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De 47-jarige loodgieter B. Th. van de P. uit Santpoort is van het dak van een der gebouwen van het Provinciaal Zie kenhuis aldaar gevallen. Hij kwam op een 7 meter lager uitstekende waranda te recht en was op slag dood. Ook Solex mag nu op het fietspad De minister van Tenkeer en Waterstaat mr J. Algera. heeft thans ook de brom fietsen van het merk Solex gelijkgesteld met rijwielen. Dit houdt in dat ook de ongeveer 10Ó000 Solexen in ons land thans op het fietspad mogen rijden. Deze fotonog slechts een jaar geleden genomen, toont Taft met zijn echtgenote in zonnige dagen en men krijgt de indruk, dat Taft, wiens „vie intime" voor velen onbekend was, bij zijn drukke werkzaamheden een grote steun vond in zijn vrouw. Het siert de overleden Senator dat ook zijn politieke vijanden hem waardeerden om zijn onkreuk baar karakter, zijn intellectuele en morele capaciteiten, zoals de Franse minister van Buit. Zaken, Bidault, hem kenschetste. Tafts dood is een groot verlies voor zijn partij en zijn land. Wordt de verhouding in de Senaat nu 48 tegen 48 ENATOR TAFT is te New York, in het 1 ziekenhuis waar hij verpleegd werd, op 63-jarige leeftijd overleden. In het laatste bulletin wordt gezegd, dat hij rus- s heengegaan. Zijn vier zoons warer zijn sterfbed. In opdracht van presi dent Eisenhower werd op het Witte Huis en de andere regeringsgebouwen te Washington en in Ohio (hij werd te Cin cinnati in de staat Ohio geboren) de vlag halfstok gehesen. Eisenhower sprak een tragisch verlies voor Amerika en Foster Dulles, die gedurende meer Twee-en-twintig uur lang dreef kaptein-vlieger John E. Roche in de Japanse zee, vóór hij door een Amerikaans patrouille-vaartuig werd opgepikt. De kaptein verklaarde, dat zijn B-50 bommenwerper met in totaal 17 militairen aan boord, bij de Chinese kust door Russische jagers was neergeschoten. Op de foto ziet men rechts generaal Wey land, de opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre-Oosten, in gesprek met de slechts licht gewonde vlieger. Over het lot van de andere inzittenden der B-50 tast men nog in het duister. Het is niet uitgesloten, dat enigen hunner zich in Russische handen bevinden. Hongeimcnsennaar Wesf-Ber/ijn Volkspolitie nam in Potsdam tal van voedselpakketten in beslag In ken is het parool uitgegeven om Zon dag op te trekken naar West-Berlijn. is de bedoeling om ten spijt van imunistische tegenkanting, in dichte rijen de Westelijke zone binnen te Noord-Afrika terecht^ Eind marcheren, teneinde daar de Amerikaan- se voedselpaketten in ontvangst te ne men. Men verwacht niet minder dan een half millioen Oost-Duitsers. Vandaar dat maatregelen zijn getroffen om de enorme stroom op te vangen en langs de ruim 40 uitdelingsposten te kanaliseren. Dit maakt dus de indruk van een grootse demonstratie tegen het communisme, van ware „hongermarsen". Inmiddels ver luidt uit Westberlijnse kringen, dat de communistische autoriteiten bezig zijn met het oprichten van een, divisie, die speciaal zal worden opgeleid voor het onderdrukken van onlusten. Gewapende eenheden worden ondergebracht in ka zernes, in de buurt der grote industrie centra, gelegen in Oost-Duitsland. Aan he: hoofd hiervan komt Erich Mielke te staan, een in Moskou opgeleide com munist. Gistere). ggVn in West-Berlijn 180.000 voedselpake. 2. itgej'eikt, aldus Reuter. Gedurende de^WLv dagen dat de actie thans duurt, stee^Vet aantal tot 800.000 paketten. In Potsdam en andere plaat sen heeft de Oostduitse Volkspolitie levensmiddelen in beslag genomen. Ook publiceert de Oostduitse regering de namen van „voedselhalers" om anderen af te schrikken. Wat de situatie in Potsdam betreft, daar heeft de communistische grens politie twee uur lang voedselpaketten in beslag genomen. De politie, aldus A.P. hield honderden mensen aan, die met voedselpaketten terugkeerden. Het hele station was afgezet en de voedselhalers werden verwezen naar een lege loods, a zal hervatten, waar zij hun paketten moesten inleveren. groot aantal Oostduitse fabrie- Onmiddellijk begon toen de Westberlijnse werd Wingelaar op de Pasteur scheept naar het front in Indo-China toen het sohip anderhalve km uit: st was. sprong hij er af, samen met itig andere militairen. Slechts hij en I anderen slaagden er in, de wal te iken. Als verstekeling op een Ned. kwam hij in Bordeaux en vandaar hij terug naar Nederland. ieck (met rode blos) keert terug Na verblijf in Kurort i Kremlin )-Boedapeat meldt, dat de Oost- 5 president Wilhelm Pieok vandaag, jdrie maanden voor herstel in de pwjet-Uinie te pben vertoefd, O.-Duitsland dk is ook lid bureau der. e leiding staan- 'l Oostduitse So- stische Een- artij. de z.g. eerste secreta- S.E.D.. Ulbricht, een vergadering te Chemnitz iedeeld, dat de president volledig if-eld en binnenkort zijn werkzaam. politie de Oost-Duitsers via geluids wagens te waarschuwen, niet via In station Potsdam terug te reizen nas hun woonplaats. Dat de toestand gespannen is, blijkt ook uit het volgende: Een Oost-Duitser, die in West-Berlijn in de rij stond, vertelde, dat hij aan de grensposten propaganda-biljetten had ge kregen, waarin Btond dat de voedselhulp een poging was om anti-communistische agenten te werven. De pakketten leiden „rechtstreeks naar spionnage, luchtaan vallen en dood", zo stond er op. We na men de pamfletten aan. stopten ze in de zak er. gingen toch, omdat we het voed sel zo nodig hebben. Maar anders zou den we toch komen, alleen maar om de communisten te laten zien wat we van hen en hun dreigementen denken", aldus de arbeider, die uit Maagdenburg kwam, maar voor alle zekerheid zijn naam niet prijsgaf. „Wij komen hier om tegen de communistische regering te getuigen en om de Juni-opstand voort te zetten", zo verklaarde hij, terwijl een dozijn Oost duitse omstanders instemmend knikte. Tien gewonden Ernstige botsing tussen A'dam en Hilversum Tien personen werden gisteren gewond ij een botsing tussen een Nederlandse er en Zweedse auto bij Oerebro in Midden- Zweden. Een van de vier ernstigst ge wonden is de 34-jarige heer A. G. F. E Regout uit Itteren bij Maastricht, die eer bekkenfractuur en wonden aan zijn voor hoofd en rechtervoet heeft. De heer Regout, die op het kasteel Meershsenhoven woont, werd vergezeld door jkvr. Eugenie Metternich, wonende op kasteel Hillenraad te Swalmen, er haar tante, gravin Maria Mercedes Col- lenberg-Metternich uit Baden in Duits land. Laatstgenoemde is er het ernstigst toe. Jkvr. Eugenie Metternich werd slechts licht gewond. De Nederlandse auto was op weg Karlskoga in Vaermland. De bestuurder schijnt te hebben vergeten, dat volgens •keersregels in Zweden, maar men links houdt, de andere auto voorrang had. De chauffeur van de Zweedse auto bleek geen rijbewijs te hebben. Beide a zijn totaal vernield. Op de rijksweg Amsterdam—Hilversum zijn vanmorgen, even voorbij Muiden, en een autobus in botsing gekomen. De drie inzittenden van do per sonenauto, de 50-jarige procuratiehouder d. Z. uit Bussum, zijn 24-jarige die j het s zat, i zijn Onder goederentrein uit Polen gevlucht Een jongeman, die gisteren door Ita liaanse politie onder een goederenwagen aangetroffen werd. heeft verklaard, da*, hij op deze maneer uit Polen naar Italië gekomen om aan de communistische Treur te ontsnappen. De 31 jaar oude Jan Zlesky vertelde, it zijn vader door de communisten in Polen was gedood en dat zijn moeder in de gevangenis zat. Hij wera opgesloten tn een arbeidskamp, waaruit hij twee maan den geleden ontvluchtte. In goederen wagons was hij door Hongarije en Zuid- Sla vië naar Italië gereisd,. De autobus van de firma Ledoux, v in zich twee passagiers bevonden, kreeg slechts enige deuken aan de voorzijde. Christian Dior weer op aller lippen Het bericht, dat de grote Parijse mode koning Christian Dior besloot de rokken weer korter te laten vallen tot eve- be neden de knie, heeft onder de vrouwen van alle landen nogal deining verwekt. Hoewel Engelse en Amerikaanse mode koningen zich vierkant tegenover Dior hebben geplaatst, wachten de modemaga zijnen met spanning af wie de strijd zal winnen. Hier ziet men Dior met een van ■ijn mannequins, die de nieuwe mode al uitdraagt. veertig jaar als vriend met Taft samen werkte, schetste hem als een der grootste Amerikaanse staatslieden. Door het overlijden van Taft telt de Senaat thans nog 46 Republikeinen; zijn 47 Democraten en een onafhankelijk lid. Dit onafhankelijke lid van de Senaat, Wayne Mon>e, heeft nu verklaard, dat hij zich moreel verplicht voelt om over orga nisatorische kwesties met de Republikei nen mee te stemmen. Door dit standpunt van Morse is het vrijwel zeker, dat de Republikeinen ook na de dood van Taft hun meerderheid in de Senaat zullen be-' houden. Waarschijnlijk echter zal de Democratische gouverneur van de staat Ohio, Lausche, een lid van zijn partij aan wijzen als opvolger van Taft. Hierdoor zouden de Democraten over 48 zetels be schikken. Daartegenover staan 47 Republikeinen en Senator Morse, aangenomen althans, dat de opvolger van de onlangs overleden Senator Tobey (een Republikein uit Hampshire), ook een Republikein zal zijn. Als Morse met de Republikeinen mee stemt, aldus Reuter, is de verhouding 48 tegen 48 stemmen. In dat geval kan vice- president Nixon als voorzitter van de Senaat de balans ten gunste der Republi keinen doen doorslaan. Ook komt de kwestie aan de orde, wie de overledene moet opvolgen als Republikeins fractie leider in de Senaat, thans onder leiding van William Knowland. (Voor zijn levensbeschrijving verwijzen wij naar een artikel elders in dit num mer). Vuurzee bij Den Bosch Brand in mandenfabriek: twee ton schade Omwonenden met emmers w< op rieten daken Voor minstens 200.000 schade Is gericht bij een nachtelijke brand in de grootste mandenfabriek van Nederland, het bedrijf van de Gebr. Prinsen en Van Halder te Haarsteeg bij Den Bosch. On geveer 1500 vierkante meter loodsen en pakhuizen, volgeladen met vele tonnen teenhout. gingen in vlammen op. Ook duizenden manden en een grote partij geteerde spoorbielzen vormden vooi gemakkelijke prooi, rzee kon kilometers in de trek worden waargenomen. Vanwege de vonkenregen zag men in de naaste geving overal bewoners op de daken hun huizen zitten met emmers water. Vooral bij de vele rieten daken wai uiterste waakzaamheid geboden. rr~l overmaat van ramp kon de brand- door onvoldoende druk op de water- te hulp snelde, was 'er een afstand var leiding nauwelijks i sche brandweer, die genoodzaakt water 1 km aan te voeren. De werkplaatsen leven gespaard. kantoorruimten DAT tot directeur van gemeentewer ken te Schiedam benoemd is ir J. v. d Akker, thans adj-dir. te Leeuwarden. DAT op de komende najaarsbeurs, van 1 tot 10 Sept. in Utrecht, de medische af deling niet als vorig jaar op het Vreeburg maar in de Bernard-hal aan de Croese- laan gehouden wordt DAT de directeur van de aardewerk fabriek N.V. De Sphinx te Maastricht, J. J. Tans, 17 Aug. zijn gouden dienst- jubileum viert en Donderdag 6 Augustus recipiëert. DAT personeel van de staatsmijn Mau- DAT van vandaag af in een bunker bij technische brailleclub oprichtte de blindenbibliotheek te Grave te technische boeken in braille schrift. DAT minister Mansholt het int Neder landkamp van de A.J.C. te Vierhouten met een toespraak bij het kampvuur over de voedsel- en landbouw-organisatie der V.N. heeft gesloten. DAT 250 gebruikers en eigenaren van grond op het eiland Tholen aan de Eerste Kamer hebben verzocht het wetsontwerp in zake de herverkaveling in het ramp gebied nog niet te aanvaarden, daar de gevolgen nog niet kunnen worden over- Parnassia aan het Bloemendaalse strand wordt tentoongesteld, wat er zoal in en bij de Kennemerduinen en het strand te vinden is (bijzondere vogels, vissen, schelpen fenz.). DAT het Tweede-Kamerlid Haken (Comm.) schriftelijk aan de ministers Mansholt en Suurhoff heeft gevraagd, welke maatregelen zij denken te nemen i.v.m. de schade, die aan de bloemen- kwekerijen bij Beverwijk wordt aange richt door inaustriegassen. DAT het Princessehof, het Leeuwarden se gemeentemuseum, na een in- en uit wendige restauratie, welke 50.000 kostte vandaag heropend is. Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele verspreid optredende buien. Over wegend matige wind tussen West en Noord-West, Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Zondag: Zon: 5.03 tot 20.29 uur. Maan: 22.53 tot 14.43 uur. Maandag: Zon 5.04 tot 20.27 uur. Maan: 23.28 tot 16 04 uur. Zondag 2 Aug. L.K. van het Volkspetitlon- ook vandaag, in 1953, ons te be zielen. Het gaat om dezelfde vrijheid en om dezelfde Bijbel. "VTAANDAG zal het 75 jaar geleden zijn, dat Elout van Soeterwoude in de Blauwe Zaal van het paleis Het Loo de sindsdien klassiek geworden woorden sprak tot Koning Willem III: „Plaats, onder zulk een voordracht Uw ko ninklijke handtekening nooit!" Deze woorden waren ontleend aan het volkspetitionnement, dat, getekend door 304.000 ouders, die middag de Koning werd aangeboden als een smeekbede om bescherming tegen het wetsontwerp van Kappeyne van de Coppello, dat de natie meer van Jezus Christus en alle nationale tradities dreigde te vervreem de bijzondere school met de Bij- leste door staatsovermacht zou vernietigen. De 19 dikke folianten (waar onder drie delen gevuld met adressen van tal van Hervormde en Chr. Gereformeer- kerkeraden), vormden het slot van actie, die reeds in Maart van dat jaar tegen het wetsontwerp van Kap peyne was begonnen, eerst in de Tweede Kamer, daarna in de pers. Kappeyne's wetsontwerp was allerminst een „Scherpe resolutie", het ging veel minder ver dan hij bij zijn Kamerrede in 1874 had doen verwachten. Er werd nu niet gesproken minderheden, die dan maar onder drukt moesten worden. Er was alleen sprake van wat meer personeel, wat meer tractement, wat meer toezicht, betere gebouwen. Maar al deze din gen zouden worden betaald uit 's rijks schatkist en er zou nog veel meer vol gen. En diezelfde schatkist zou voor de scholen met de Bijbel gesloten blijven en het christelijk onderwijs de dood moeten sterven. Het zou gezien de wet telijke vereisten onmogelijk worden chris telijke scholen te onderhouden. Met de belangen en wensen van het christelijk onderwijs werd niet gerekend. T)E BEDE om recht van de voorstanders van christelijk onderwijs werd met tartende hooghartigheid afgewezen. Al werd het duidelijk, dat de bedoe ling van het liberalisme was de in de grondwet gewaarborgde vrijheid van on derwijs tot een illusie te maken. De ipenbare school werd het een en het al. Bijzondere scholen onderhouden, was alleen mogelijk voor de zeer rijken. Zo bleek het wetsontwerp toch een scherpe esolutie te zullen zijn. Daarom tekende heel de Christelijk- historische richting in de Tweede Kamer protest aan tegen dit wetsontwerp „in aam van Hem, in Wiens kracht zij, ook igenover een overgrote meerderheid, on beschroomd durven optreden tot hand having van het recht der Natie op waar achtige vrijheid van onderwijs." Daarom adresseerden Christelijk Natio naal en Patrimonium aan de Koning en de Staten-Generaal. Daarom werden allerwegen bidstonden gehouden, werd petitionnement voorbereid, tekenden in één week meer dan driehonderddui zend ouders, adresseerden talloze kerke raden, kwam heel het Christenvolk in actie. Het Volkspetitionnement van 1878 was >n smeekschrift aan de Koning om een School met den Bijbel. Men wilde aan anderer recht niet tekort doen. Men vroeg verbod van de openbare school. Men vroeg alleen de Koning „om zulk een regeling van het schoolwezen, dat voort- de armste evengoed als voor de rijkste Uwer onderdanen, in Uw goede land de mogelijkheid besta, om, desver- langd, voor zijn kinderen een school te hebben met den Bijbel." is wat gevraagd werd, de vrij heid om zijn kinderen metterdaad chris telijk onderwijs te doen genieten, om verplicht te zijn ze te sturen naar school waar in naam der neutraliteit het Evangelie contrabande was of waar er nog gesproken werd van Christendom, bedoelde een Christendom „dat de Griek geen dwaasheid en de Jood geen ergernis was." TI/TEN kent de geschiedenis. Na het hoopvolle onderhoud, dat de delega- die het petitionnement overhandigde met de Koning had gehad, volgde op 17 Augustus toch de ondertekening van het wetsontwerp. Groot was de verslagen heid. Maar zie, het petitionnement, dat het eind was van een actie van enkele maanden, werd nu het begin van een strijd die tientallen van jaren zou duren. Dr Kuyper, een van de motoren van de actie, die van de Koning niet aanwezig mocht zijn bij de aanbieding (hij had critiek geoefend op het feit dat Willem III, terwijl het over zo belangrijke dingen ging, rustig in het buitenland bleef) had het diezelfde dag Lohman reeds voor speld. „De Koning zal tekenen," zo zei hij in de paleistuin, „maar over tien jaren hebben we een rechts ministerie dat de wet ongedaan zal maken." Het Volkspetitionnement werd een keerpunt. De Unie „Een School met den Bijbel" werd gesticht, de Unie-collecte werd georganiseerd, politiek sloot men zich vaster aaneen. Samen met Rome bond men de strijd aan tegen het schier oppermachtige liberalisme met zijn on- deelde staatsschool. En in 1920 werd het voorlopig einde van de strijd bereikt de financiële gelijkstelling. VU IJ. mensen van 1953, kennen de strijd van onze vaders en grootvaders al leen van horen zeggen. We weten niet wat offeren voor het christelijk on derwijs betekent. We sturen onze kinde als vanzelfsprekend naar de christe lijke school. We hebben zelfs keus. Dat geeft reden tot grote dankbaarheid. Maar dat zo ver gevorderd zijn, houdt 5k een gevaar in. Dit gevaar, dat we het wel geloven. We behoeven voor een school met de Bijbel niet meer te vech ten. Dat doet de liefde verslappen. En de waakzaamheid! De strijd om de christelijke school, de 'ffervaardigheid van de christenouders oor hun school, heeft de voorstanders an het openbaar onderwijs doen inzien, an hoe grote betekenis het is, dat de school gedragen wordt door de ouders, de eerstbelanghebbenden. Ze doen daar hun voordeel mee. En wij? Wij laten de scholen veelszins over aan de besturen. Niemand make zich een illusie. We zijn met het christelijk onderwijs nog lang niet De financiële gelijkstelling is er voor het lager onderwijs, ten dele ook voor het middelbaar en hoger onderwijs. Maar het nijverheidsonderwijs, het landbouw onderwijs, de streekscholen uit de nota- Rutten zijn nog steeds gebieden waar de vrijheid van onderwijs, waarvoor men in 1878 opkwam, nog niet is verkregen, of opnieuw wordt bedreigd. Daarom dient het geloof van de man-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1