Jlicurae £tiiisrl)e (Courant Strijd in de Burcht Wrijving tussen Londen en Washington over communistisch China Butler van oordeel, dat Foster Dulles te hard van stapel loopt Amerik. bommenwerper schond luchtruim Voor bromfietsers wordt geen misère verwacht Plannen voor een toren met een brandend vuur Wist U Kinderroof VRIJDAG 31 JULI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9800 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELVK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stüntoastfrft (j ffjetfmn otgn bert ia tcgtjeaspott" ONDOELMATIG GEKRAKEEL DE JONGSTE verklaringen betreffende Korea en communistisch China, afkomstig van Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, hebben bij de Britse regering bezorgdheid gewekt. Londen had de ambassadeur in de Ver. Staten opgedragen, de Britse positie duidelijk uiteen te zetten. Aldus de verklaring van de waarnemende premier Butler in het Engelse Lagerhuis. De angst der Britse regering wordt veroorzaakt door de mededeling van Dulles, dat Amerika de politieke conferentie met de communisten eventueel zou verlaten, indien de Roden de poli tieke conferentie wederom zouden misbruiken voor hun propaganda. Voorts liet Dulles doorschemeren, dat Amerika zijn veto zou verheffen tegen elke poging, communistisch China tot de V.N. toe te laten. Onder toejuichingen van het Lagerhuis heeft Butler verzekerd, dat Engeland zich bij voorbaat tot geen enkele stap verplicht, want dat de Britse regering vrij wil zijn om te doen, wat het op het psychologisch moment juist en noodzakelijk acht. Tevoren had de leider der opposite Attlee, verklaard, dat Dulles' dreige- gement om de politieke conferentie te verlaten, in strijd schijnt met de geest en werkwijze van de Verenigde Naties. Men kan uit die verklaring afleiden, aldus Attlee, dat Amerika zijn eigen weg wil volgen, als alles niet precies gaat zoals Dulles het wil. Attlee noemde dit een enigszins ge vaarlijke toestand. Butler deelde later mede, dat de re gering na haar stap te Washington „be paalde ophelderingen" van Amerika over Dulles' uitlatingen had ontvangen, die Cinflict met directeur van De Ommelanden Personeelschef werd in zijn werk belemmerd Bij de coöperatieve fabriek voor melk producten De Ommelanden te Groningen zijn moeilijkheden gerezen tussen de per soneelschef, de heer Q. B. Baarveld, er de waarnemend beheerder en oud-direc teur. de heer F. de Boer. De heer Baarveld verklaarde, dat hij de laatste tijd geregeld in zijn werk werd belemmerd. Er verdwenen stukken uit zijn bureau en bij een bepaalde gelegen heid zou de heer De Boer hem hebben toegevoegd, dat hij wel kon verdwijnen. Woensdagmiddag vond de heer Baarveld de deur van zijn kantoor .afgesloten. Hij heeft nu een advocaat in de arm geno- die in een brief aan het bestuur var De Ommelanden heeft meegedeeld, dat zijn cliënt zich niet als ontslagen be schouwt. De heer Baarveld was ook tijdens de staking bij De Ommelanden werkz maar legde zijn functie op 10 Maart i oomdat naar zijn mening de arbitrale uit spraak niet loyaal werd nageleefd. Toen de heer J. Wieringa als waarnemend be heerder werd aangesteld, keerde de heer Baarveld bij het bedrijf terug. Prinses Asjraf heeft Teheran verlaten Prinses Asjraf, de tweelingzuster van de Sjah van Perzië, is per vliegtuig uit Tehe ran naar Genève onderweg. De Sfah had haar gelast het land te verlaten. De prinses was, zoals eerder gemeld, Zaterdag onverwachts eri zonder toe stemming van het hof in Perzië terugge keerd. Twee'jaar geleden had zij het land moeten verlaten onder druk van premier Mossadegh, die haar beschuldigde van tegen zijn regering gerichte activiteit. Ook Bulgaarse premier in ongenade Het „centrale comité" van de Bulgaarse communstische partij zou op het ogenblik vergaderen over de zuivering van Victor Sjervenkof, de Bulgaarse premier en secretaris-generaal van de partij, aldus het Zuidslavische persbureau Joegopress. Het bureau had verder in Bulgaarse kringen vernomen, dat er twee candida- ten voor het premierschap zouden zijn, Georgi Sjankof en Rajko Damjanof, bei den leden van het „centrale comité". De vergadering van het comité begon, nadat Sjervenkof onlangs uit Moskou was teruggekeerd en zij is nog steeds niet ge ëindigd, aldus Joegopress. DE FRANSE COMMUNISTISCHE ■Jeugdleider Louis Baillot, die vorig jaar October werd gearresteerd op beschuldi ging van een poging tot samenzwering tegen de veiligheid van de staat, is voor lopig in vrijheid gesteld. Vijf andere communisten, onder wie de hoofdredac teur van l'Humanité, blijven echter in arrest. Brommers, denkt aan 1 Augustus een vrij wat beter beeld gaven van enige van Dulles' verklaringen dan in de pers berichten tot uiting kwam. Butler zeide, dat zelfs vóór Attlee en de Labouroppositie uiting hadden ge geven aan hun vrees, de regering de zelfde reactie had gehad. Wij hadden reeds besloten ons standpunt uiteen te zetten bij de Amerikaanse regering, Groot-Brittannië is op geen enkele wijze gebonden aan de verklaring over het Amerikaanse „weglopen" en wij zouden bovendien beslist venvachten te worden geraadpleegd vóór een dergelijke stap werd overwogen, zo verklaarde hij. Lord Salisbury, de waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, beant woordde in het Hogerhuis vragen over hetzelfde onderwerp. Hij zeide, dat de Engelse regering vasthield aan haar voorgaande overwegingen inzake haar beleid jegens het toelaten van commu nistisch China tot de V.N. Minister Eden had vorig jaar verzekerd, dat hij in stemde met de opvatting van de Labour- partij, dat de communistische regering te Peking, China in de V.N. behoorde te vertegenwoordigen. Haar gedrag was toen evenwel niet in overeenstemming met de beginselen en het Handvest der V.N. De „Grote Drie" zijn evenwel te Washington overeengekomen dat het voorbarig en onpractisch zou zijn on middellijk of automatisch de koers van de huidige politiek te wijzigen. De situa tie was evenwel beslist niet verstard, aldus Eden. Na deze ontboezemingen is het Britse parlement op recès gegaan. Op 20 Octo ber komt het weer bijeen. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht dit nummer). „tAATSTE EDITIE, het nieuws van zes uur", dat is ook het levendige, opwekkende, prikkelende geluid, dat Nederlanders, rustig gezeten op Amster damse of Haagse terrassen vaak horen. Hier ziet men krantenverkoper aan de Italiaanse Rivièra, om zien, geknipt voor dit baantje en doorkneed zijn vak. Het oude, ver weerde gezicht, omlijst door een gelijk geknipt baardje, de lachende, zege vierende ogen, het sigaar tje tussen zijn lippen de met allerlei schitteren de emblemen versierde pet, doen bepaald sympa thiek aan. Zo kennen de inwoners van het stadje aan de Rivièra en de toe risten deze aardige, le venslustige „oude baas", die op vlotte wijze zijn „Gazzetta del Popoio" aan de man tracht te brengen. En wie zou van deze „door gefourneerde" krantenver koper geen blaadje ne men? Een moeilijk vak, dat van krantenv enter, want men moet zijn men sen kennen en zeker bij de verkoop geen begrafenis gezicht trekken. De krant, dat is in zekere zin, het gebeuren, de werkelijk heid, het leven zelf en wie daarvan doordrongen is, weet wel, hoe hij het kran tenproduct moet verko pen. Zonnig en vol actie, zien wij hem hier in een zonnige, heetgeblakerde Italiaanse straat! Handelaren leveren 61.000 vaten haring aan Oost-Duitsland Vaststelling van de prijzen leverde moeilijkheden op Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt heeft de Bond van Haringhan delaren met Oost-Duitsland een contract afgesloten voor de levering van ruim 61.000 vaten haring van 100 kg. Bij de door de Bond in Berlijn gevoerde onder handelingen bleek, dat het onlangs door de reders afgesloten grote haringcontract Rusland reeds zijn schaduwen voor uit werpt, zo deelde men ons mee. De Oostduitse onderhandelaars wensten nl. uit te gaan van de door Rusland zo juist bedongen gunstige prijzen en de Neder landse haringhandelaren vonde aanvan kelijk geen bereidheid voor hun prijs voorstellen. Zo kon de Nederlandse dele- atie ditmaal niet tot een in alle op zichten bevredigend resultaat komen. Om de gerezen moeilijkheden met dit con tract in eigen kring nader te bespreken [aderden de exporteurs gisteren in het Haagse Boschlust. Na het aanhoren van de uiteenzettingen over de te Berlijn ge voerde besprekingen en het doornemen de gehele situatie, bleek de meer derheid van de exporteurs, na stemming, toch met het contract in zee te willen gaan. Op deze vergadering hebben de handelaren als hun mening uitgesproken, dat de toekomst voor de haring-export zorgen baart. In dit verband was het jongste contract met Rusland wel het grootste zeer. Door dit ongewoon grote contract zal de marktsituatie in Neder land een hoeer priisbpeld te zien gaan geven, zo was de algemene verwachting. Het eerste gevolg zal zijn, dat er veel meer zoute haring en minder verse haring gevangen moeten worden. De levering aan Oostduitsland zal tus sen Augustus en Februari moeten plaats hebben. Het contract valt uiteen in: 6000 vaten verse haring, 32000 vaten volle haring en 23.300 vaten steurharmg. De PROTESTANTS CHRISTELIJKE ARBEIDERS INTERNATIONALE zal van 1 tot 3 October a.s. het 25-jarig jubileum congres houden te Dusseldorp. De Sowjets beschuldigen: Bij Wladiwostok kwam het met de Russen tot een vuurgevecht Rusland heeft Amerika een nota doen toekomen, waarin krachtig wordt gepro testeerd tege neen zogenaamde schending van het Russische luchtruim door een Amerikaanse viermotorige bommenwer per van het type B-50. Zulks zou ge schied zijn in de.buurt van Wladiwostock op 29 Juli. Toen twee Russische jagers opstegen om het Amerikaanse vliegtuig te onderscheppen, zou de Amerikaanse bom- werper het vuur geopend en een der Russische jagers ernstig beschadigd heb ben. De Russische jagers schoten terug, daarna verdween het Amerik. vlieg tuig in de richting van de zee. Prompt daarop heeft generaal Weyland, bevelheb- het Verre Oosten verklaard, dat geen De Oostenrijkse kwestie Sowjetnota aan de Westelijken Londen: propaganda- manoeuvre! Thans hebben Russische bladen de tekst gepubliceerd van Sowjetnota's aan Enge land, Frankrijk en Amerika over het Oostenrijkse staatsverdrag, waarvan gis teren reeds melding gemaakt. Ook hierin wordt herhaald, dat indien de Westelijke mogendheden het „verkorte verdrag" in trekken, de viermogendheden de bespre kingen over een verdrag met Oostenrijk' Het „Niemandsland" in Korea is ont ruimd. waarmee voldaan in aan een der voorwaarden van de wa- kannen "hervatten.zal'zitfT'herin- Zowel Zmd.Kore.mm neren, dat eergisteren een nota zelfde onderwerp ber der Amerik. luchtstrijdkrachten in Amerikaans vliegtuig het Russische lucht- iim heeft geschonden. De Russische regering heeft geëist, dal degenen die verantwoordelijk zijn voor e grove schending", ter verantwoor ding geroepen worden en dat onmiddel- maatregelen genomen worden om herhaling te voorkomen. Vier maanden geleden hebben de V.S. geprotesteerd, dat een Russische M.I.G.- straaljager een Amerikaans meteorolo gisch observatievliegtuig 25 mijl van het schiereiland Kamtsjatka en 1000 mijl ten Noordoosten van Wladiwostock had aan gevallen. Rusland antwoordde, dat het Ameri kaanse toestel het Russische luchtgebied geschonden had, door twee keer over het schiereiland te vliegen. Het Amerikaanse vliegtuig had bovendien op een Russisch toestel geschotèn. Als eens de Vier Heemskinde ren op hun gezamenlijk strijd ros, zo gaat de familie Dring uit Lalcham in Middlesex (En geland) op reis met een stalen ros voor vier personen. Het is een rijwiel voor drie personen, waaraan een deel van een ge wone fiets is gekoppeld. Hier zien we de reislustige Engelsen voor de trappen van de Opéra Comique in Parijs. Peking stuurt Moskou een gelukwens Bij gouden jubileum der Comm. Partij Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft een bood schap aan de Sowjet-Unie gezonden, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum var de Sowjet-Russische communistische par tij. In deze boodschap wordt gezegd, dat een volledige eenheid tussen de Sowjet- Russische en Chinese volken „van het grootste belang" is voor de beide landen, voor de wereldvrede, voor de democratie en voor het socialisme. De Russische communistische partij be schouwt het als haar eerste taak, een nieuwe wereldoorlog te voorkomen, aldus het partij-orgaan „Prawda". Koieaans Niemandsland is ontiuimd Gevangenen spelen een partij voetbal met bewakers "het-als de communisten hebben meegedeeld, m Oostenrijkse j dat zij de terugtocht uit de vier kilo ambassadeur te Moskou werd overhan- j meter brede neutrale zone voltooid heb- digd. In diplomatieke kringen te Londen t>en- Het verbonden leger heefi gisteren ,en van oordeel, dat de Sowjetnota de laatste eilanden voor de Noord-Ko- Oostenrijk bedoeld is om een schei-1 reaanse kust ontruimd, ding tussen Wenen en de Westelijke i Intussen hebben de communisten van- Geallieerden teweeg te brengen; het is! daag opnieuw de Geallieerden van twee een „propaganda-manoeuvre". bestandsschendingen beschuldigd. Hel 'f Valt nogal mee Ontbrekende merken zullen ook weldra in de Staatscourant verschijnen De in de Staatscourant genoemde veer tien soorten bromfietsen-, die als rijwiel worden beschouwd en dus op het fiets pad thuishoren, zal in de komende dagen nog worden aangevuld. Een volledige opgave was mogelijk, om dat nog circa veertig fabrikanten de teke ningen en gegevens van hun producten niet op het departement van Verkeer en Wateretaat hebben ingezonden. Aangezien reeds lang naar een regeling iran het bromfietsen-vraagstuk werd uit gezien heeft die minister niet langer wil len wachten met het publiceren van deze regeling. Zodra de gegevens van andere brom- flietsmerken op het ministerie ontvangen worden en- daar zijn bekeken en goedge keurd, zul'len ook deze merken Staatscourant opgenomen worden. In de practijk zal deze gang van zaken niet toe leiden dat de beriiders van an dere bromfietsen dan die welke thans in de Staatscourant hebben gestaan, grote moeilijkheden zullen ondervinden Ver wacht wordt, dat de op het ogenblik in gebruik zijnde bromfietsen, die voldoen aan de eigenschappen welke in de rege ling zijn opgesomd, op de rijwielpaden toegelaten zullen worden zolang de op gave in de Staatscourant niet volledig is. IJmuider treiler op de Noordzee aangevaren Naar eerst thans bekend wordt, is de IJmuider treiler Flamingo van de N V. Scheepsex-ploitatie Mij Marezaten in de nacht van Woensdag op Donderdag op de Noordzee aangevaren door een Oostduitse treiler Het IJmuidense schip werd aan de voorzijde beschadigd en maakt water. De Flamingo keerde naar IJmuiden terug en we-rd vanmiddag in de Vissershaven verwacht. aantal schendingen zou nu reeds twaalf bedragen Volgens Reuter, heeft de Amerikaanse senaat een bedrag van 20 millioen dol lar goedgekeurd voor hulpverlening aar Zuid-Korea. Zoals men weet, heeft pre sident Eisenhower om 200 millioen dol lar gevraagd. Radio-Peking meldt, dat de Tsjecho- slowaakse en Poolse leden der „neutrale commissie van toezicht" op het naleven der bestandsbepalingen gisteravond te Kaesong zijn aangekomen. Het Chinese persbureau heeft eer teressante beschrijving gegeven van geen zich thans in hun krijgsgevangenen kampen afspeelt. De gevangen geal lieerde soldaten spelen een partijtje voet bal met hun Chinese bewakers en overal worden varkens, ossen en geiten gebra den voor het afscheidsmaal. De krijgs gevangenen zyn volgens het Chinese persbureau bezig souvenirs en hand tekeningen van hun bewakers te ver zamelen en op de avond vóór hun ver trek zullen de krijgsgevangenen een to neelstuk opvoeren! Amerik. journalisten naar Roemenië Voor het eerst na drie jaar De communistische Roemeense regering heeft visa verstrekt aan vier Amerikaanse journalisten voor een bezoek aan Boeka rest. Het is de eerste maal in meer drie jaar dat Amerikaanse journalisten in Roemenië worden toegelaten. De werden verstrekt om in Augustus het wereldjeugdfestival bij te wonen, dat de communistische pers vergelijkt met de Olympische Spelen. Op de grens van Oost- en West-Duitsland Te Bonn werd bekendgemaakt, dat 40 anti-communistische groepen van vluch telingen weten te melden, dat er plannen in voorbereiding zijn om vlak aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland een vrijheidstoren op te richten, die bedoeld DAT per 1 Nov. op diens verzoek vol ontslag is verleend aan de directeur van het Sittardse P.T.T.-kantoor, J. A. F. G. Sleven. f DAT ongeveer 8 Aug. 35 landbouwstu- denten uit Sao Paulo (Brazilië) voor een studiereis door Europa in ons land wor den verwacht. DAT in Arnhem als sociale werkvoor ziening de Emmapyramide en het voet pad PostbankKraaienberg hersteld zul len worden en de begraafplaats Heiderust verder ontsloten. DAT automoblisten, die naar Zwitser land gaan. zelf voor hun wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering moeten zor- DAT het van 3 t/m 10 Aug. in Ermelo te houden luchtvaartkamp voor model vliegtuigbouwers met 100 deelnemers o.w. Belgen, Engelsen en Fransen, is volgeboekt en dezen 5 Aug. op Soester- berg de Nat. Jeugdluohtvaartdag mee maken. DAT Nijkerk voor f680.000 een riool water-zuiveringsinstallatie zal bouwen om vervuiling van het IJsselmeer te voorkomen. DAT de linnen- en damastweverij van de N.V. Kon. Weverij Van Dijk te Eind hoven, die vaak voor het Koninklijk Huis werkt, Zaterdag 8 Aug. 100 jaar bestaat. DAT vandaag 800 jonge hennen, een geschenk van boeren uit Epe, Ede e.o., aan landbouwers te Stavenisse zijn over gedragen. DAT de artiste en acrobate Stephanie S. uit een Brabants woonwagenkamp, die in Ede en omgeving zgn- de vloek had „weggezegend", welke op geld van diver se boeren heette te liggen, in Arnhem tot 8 maanden is veroordeeld. (Eis 10 maan den). DAT de P.v.d.A. in Alkmaar geen ge noegen neemt met de enige haar toege dachte wethouderszetel, inplaats van de vroegere 2. en het toekomstige college nu vermoedelijk zal bestaan uit 2 KVP-. 1 WD- en 1 Prot Chr. wethouder. DAT op een West-Europese televisie conferentie in Londen de plannen bespro ken zijn om tegen eind '53 te komen tot een televisienetverbinding van Frankrijk. België en Nederland, waarbij West-Duits land en eventueel ook Engeland zich later kan aansluiten. is als symbool van hoop voor de onder drukte inwoners van Oost-Duitsland. Er is een actie gaande om geld in t€ zamelen voor de bouw van deze toren Speciaal in Amerika wordt reclame ge maakt. Het is de bedoeling dat boven op de toren een vuur ontstoken wordt dat altijd zal branden, 's Avonds zal c schijnwerper zijn lichtbundel tot diep het Sowjet-land dringen. (Advertentie) DOOR PROF. DR R. SCHIPPERS /"JOK Nederland heeft zijn „kinderen Finaly". Dat wil zeggen, ook in ons land zijn een paar Joodse pleegkinderen spoorloos verd-wenen. Van twee van deze kinderen, Anneke Beekman en Betty Melhado. weten wij de naam. Natuurlijk wordt er iets aan gedaan. Op dezelfde dag, dat ris K. H. Kroon in de Groene de klacht slaakte: „Reeds lange tijd doen Joodse -instanities vergeefse beroepen op kerkelijke en burgerlijke autoriteiten", was er een persbericht waaruit bleek, dat de oppenrabbijn voor Nederland, d-r Tal, van de aartsbisschop- coadjutor van Utrecht, dr B. J. Alfrink, antwoord had ontvangen op zijn enkele weken geleden gezonden telegram waar in een beroep gedaan werd op de invloed van hoge autoriteiten der R.K Kerk bU het doen terugkeren van twee verdwenen Joodse meisjes. Daaruit bleek voorts, dat aan de dames Van Moorst te Hilversum, die een Joods meisje, wier ouders in een vernietigingskamp Li Duitsland om het leven zijn gekomen, tot Februari 1949 hebben verzorgd, van kerkelijke zijde is medegedeeld, dat zij aan hun katholiek» levensovertuiging niet de plicht tot ach terhouden van het meisje behoeven te ontlenen. We gaan op dit bericht niet in. Daar voor zegt het ook te weinig. Het is nega tief. Met minder kon het niet. Stel u voor. dat aan de „katholieke levensover tuiging" wèl de plicht tot achterhouden van het kind moest worden ontleend! Toch heeft dit persbericht een fijn trekje. Er wordt in de mededeling van de gees telijkheid aan de dames Van Moors: met gesproken in het algemeen; men heeft zich tot het betrokken geval beperkt; het gaat over „het meisje" TJAT is voor de sensatie-lust niet leuk. Zulke zaken worden veel interessan ter, ais men er bij gaat generaliseren. Vandaar, dat wij het prijzenswaardig achten, dat de Nederlandse pers over het algemeen de zaak van verdwenen Joodse pleegkinderen niet in het grote nieuws gebracht heeflt. Dit is slechts tot op zekere hoogte een zaak van de publieke opinie. Er zijn wel algemene regels. Het inzicht in hun betekenis wordt ook wel ge scherpt door behandeling van eer. duide lijk geval in zijn enkelheid. Masr dat vergt dan. dat er eerst een instant^ voor behandeling is. De partijen in een geding als dit komen er niet uit. als zij hun rechtzaak niet voorleggen aan bevoegde beoordelaars. Iedere zaak op zichzelf zit immers stikvol sentimenten; en die zijn hier uiterst belangrijk, omdat het over diepe affecten gaat. Maar zodra het affect gaat meespelen in een belangrijke mate en met een groot recht van bestaan, komt ook het zelfbehagen op de proppen de objectiviteit noemt, is dan nog meer zoek dan de kinderen, van wie men suggereert, dat ze in een klooster zijn gestopt Er zijn mensen, die het woord „klooster" niet kunnen uitspreken zonder dat zij kriebelig worder. Er zijn andere mensen, die met hun theoretisch goedzittend antisemitisme toch bij het woord „Jood" hun heidens bloed ter. nauwereood kunnen bedwingen. Als hier in Nederland ongein gebeurt, schijnt het ons toe. dat de betrokkenen wijs en recht doen, indien zij eerlijk sire- w een ereraad op hoog natio naal niveau. Dan zijn de moeilijkheden nog groot genoeg. Want reeds de algemene regels, waarvan men hier zou moeten uitgaan, hangen samen met zeer moeilijke vraag stukken. als daar zijn die van de beschou wing der geschiedenis, van de wijsbegeer te. van de godsdienst, van oovoedkunde, kir.-derzielkur.de en kinderrecht. Daarzij zal dan voor de Christenen van welke kerk ook. één kant van de zaak bijzondere betekenis hebben; juist het aspect, dat ook van Joodse zijde als de belangrijkste naar voren wordt gebracht. Dat is de zaak van de betekenis van het Jodendom. Wat zijn de eerlijke conse quenties van het feit, dat het hier gaat over Joodse kinderen? Hoe zal dn Neder land en waar ook 'ter wereld dit Joden dom zijn aceent kunnen krijgen op een wijze, diie bij voorbaat zeker mag zijn, ook van de instemming van- het Christe lijk geloof? TTET artikel van ds Kroon In De Groen* x maakt ons op dit punt niet geheel gerust. Misschien hebben we te veel tus sen de regels gelezen, maar het wekt de indruk, alsof de bekering van een Jood» kind tot de God en Vader van Jezus Christus in gevallen als waar het hier gaat. een aantasting van het Joden dom is. En zo mag het toch niet worden gesteld door iemand, die niet in conflict wil komen met de Bijbel Wat is het Jodendom? Wie het stokstijf wil hand haven als een religie naast en even tueel tegenover het Christendom, de Christelijke kerk en het geloof, dat Jezus Nazaret de Messias van Israël is. vindt de Bijbel in het Oude en Nieuwe Testament tegenover zich. Wij zijn zelfs van gevoelen, dat er geen sterkere Geest is dan die van Jezus, welke ons heidens bloed met zijn anti-Joodse sentimenten kan bedwingen Men mag dan ook, met de Schrift in de hand, niet stellen, dat Joods kind veiliger is in de schaduw het Zionisme, dan in de armen van Jezus. Het waren Joodse kinderen, van wie de Heiland der wereld zeide; Laat de kinderen tot Mij komen! En Petrus en Paul us hebben wel hun Jodendom als religie prijsgegeven in het geloof zonder de wenken der wet, maai- n-iet hun Jood zijn. Men mag zo iets niet suggereren in land, waar de Jood Izaak Da Costa zichzelf zong: Ik ben geen zoon der lauwe Westerstraciden. Zodat wij maar zeggen willen, dat de Kerk en de Joden beide in hun gesorek, ook over Anneke Beekman en Bettv Mel hado. nog altijd het meeste zullen kun nen leren, als zij luisteren naar Hem, d;e ons leert als gezaghebbende en niet als de schriftgeleerden. Het 100ste Nederlandsch LANDHUIS- HOUDKUNDIG CONGRES zal worden gehouden op Donderdagmiddag 17 en Vrijdag 18 September a.s. in het Casino |te 's-Hertogenbosch. Later opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land nog enige regen Later op klaringen en enkele ver spreide buien. Dezelfde tem peratuur als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen West en Noord. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.01 uur tot 20.31 uur; Maan 22.27 uur tot 13.18 uur. Op 2 Aug. L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1