jPolitieke opwinding over de opvolger van Churchill ezTvaren tegen Eden als premier, die immers gescheiden is Referendum in Perzië over Kamerontbinding Kleine dopjes in allerlei aardige variëteiten Groots ruiterfeest met bekende paarden in Rotterdam Voelen Russen voor ontwapening? Waarheen China? Felle strijd verwacht om de Trofeo Italia te Nijmegen Lg53NlEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 30 JULI 1953 Vóór het Britse parlement op reces gaat TTLEE heeft namens de Labouroppositie in het Lagerhuis dezer dagen de vraag gesteld, hoelang het nog zal duren, eer de Britten linister-president en een minister van Buitenlandse Zaken hebben. Enkele lijkejtelegrammen van Reuter en A.P. doelden hierop. Attlee heeft in het Lage: te kennen gegeven, dat zijn partij zeer geduldig is geweest, geduldiger die der Conservatieven, toen Bevin (overleden) ziek was. Minister lutler verroerde zich aanvankelijk niet, maar kwam later met de dood- ioener, dat iedereen hoopte, dat Churchill en Eden spoedig hersteld zou- len zijn. Inmiddels hebben Churchill en Eden, gedeeltelijk hersteld, al gifeer te Chequers over belangrijke politieke kwesties geconfereerd. Hun ^pfficiële taak hebben zij echter nog niet kunnen hervatten. i df De vergelijking met Bevin klopte r 125(|jelemaal. Hij was maandenlang ziek rderedereen wist dat bij niet meer beter 16 ou worden. Eden is, tegen aller shonachtingen in, sneller hersteld dan helpad durven hopen, maar het blijft raag of zijn genezing duurzaam zal zijn. Iet is Churchill die ernstiger ziek is dan nen dacht. De dokters hebben ingegre- n ie,n toen de minister-president plotseling ..ietbewustzijn verloor en toen zij gladden om te geloven dat hij e l'lOO anval zou krijgen. Dit is een 'oor>aarlijke toestand voor een man, die zich ijn hele leven zo weinig gespaard heeft Is Churchill. Vele geruchten doen de ronde in Lon- len. Men spreekt over nieuwe verkiezim anjtn, die nodig zouden zijn omdat de con- ng-iervatieve meerderheid in het Lagerhuis klein is. Het is een verouderde opvat- iktjng. Churchill heeft bewezen dat hij het eft vast in handen heeft na de aarzeling de eerste maanden toen hij zich noest inwerken en leren regeren met kleine meerderheid. Een partij die re verkiezingen uitschrijft, terwijl twee hoogste leiders invalide zijn. peelt met haar politiek leven. Maar er neer waarheid in de geruohten vol- 5 welke Churchill misschien gedwon- zal worden af te treden. Hij zelf zou ich tot het uiterste verzetten zolang zijn Iroom over een conferentie tussen Eisen de Franse premier, hemzelf en falenkof geen werkelijkheid is gewor- de grote vraag over de op volging weer actueel geworden. Toen kien ziek werd, begonnen zijn tegen- tanders in conservatieve kringen met ge legenheid over hem te praten. Over de loden niets dan goeds. Eden werd poli- iek reeds dood verklaard. Nu blijkt het at hij springlevend is. voorlopig althans gea e, De Oostenrijkse puzzle Russen zenden een nieuwe nota In geen gevaleen verkort verdrag Over een Oostenrijks vredesverdrag worden wederom onderhandelingen ge roerd Een desbetreffende Russische nota i-erd aan de. Oostenrijkse ambassadeur t< loskou overhandigd. De korte zin is Jostenrijk moét zijn verklaring ig>trek en. dat het steun verleent aan het door e Westelijken opgestelde ..verkorte ver. rag". Als hieraan gevolg wordt gegeven, ar. kunnen, aldus de Sowjets. opnieuw nderhandelingen tussen de „Grote Vier" ver deze kwestie aanvangen. Hierbij zij angetekend. dat dit „verkorte verdrag" Maart 1952 door Engeland. Frankrijk Amerika aan Rusland werd voorge teld. De nieuwe Russische nota betoogt o.m, dat op de grondslag der „overeenkomst »an Potsdam" en de besprekingen tussen verdrag met Oostenrijk, Welis- wordt er aan toegevoegd, met Uitzondering van enkele„minder be en men weet dat Churchill geen nieuwe minister van Buitenlandse Zaken heeft benoemd om Eden's toekomst niet kapot te maken. Eden is de kroonprins in de Darty gebleven en wordt de volgende mi nister-president als Churchill er iets aan kan doen. Een der vreemde gevolgen van deze situatie is dat men plotseling begint, te spreken over Eden's echtscheiding. Toen Eden zioh een paar jaar geleden liet scheiden van zijn vrouw, die hem na de oorlog in de steek heeft gelaten, werd het nieuws nauwelijks vermeld in de Engelse pers. Toen hij hertrouwde me! de nicht van Churchill, hebben een paar Anglicaanse bisschoppen een protest la ten horen, maar het bleef zwak. Nu heeft men echter het geval van Peter Townsend achter de rug en plotseling hoort men dc vraag of een gescheiden man minister president van Engeland kan zün. „Onzinnige" critiek Het vreemde is dat de critici zelf alles behalve '.rouwe leden van de Anglicaanse Kerk zijn en in de meeste gevallen de R.- Katholieké leer hartgrondig verwerpen. Maar lieden die een stok willen vinden om een hond te slaan, vinden hem ge- woonlyk gemakkelijk. R-Katholieke lagerhuisleden zoals de conservatief Hollis en de socialist Stokes vinden deze agitatie onzinnig. Zij hebben ernstiger bezwaren tegen echtscheiding dan hun collega's, die zo juist hebben ontdekt dat een politicus van hoge rang op dit punt onberispeiyk moet zijn. zii aarzelen deze maatstaven aan te gen in de gevallen van personen, die niet lid van de R.-Kerk zijn. In Churchill' regering zitten vier ministers, die zijl gescheiden en tegen drie van hen zijn nooit bezwaren gemaakt in de cons> partij. Men weet dat Peter Thornycroft noch Walter Monkton zeker niet James Stuart minister-presi dent zullen worden. 31 Juli gaat het parlement op r Churchill zal waarschijnlijk de maand Augustus gebruiken om na te denken zijn regering. Wat hij zal doen, is onmogelijk tc voorspellen omdat niemand og met zekerheid kan zeggen hoe zijn ezondheidstoestand zich zal ontwikkelen. Het staat echtér wel vast dat hij niet zal toestaan dat Eden in een hoek wordt ge schoven. Onbewogen Oosterse wijsgerigheid Handgemeen tussen Mossadekkers en Kasjanisten; vele gewonden referendum te houden, om het Perzische volk te vragen of de Tweede Kamer de Madjlis al of niet moet worden ontbonden, aldus deelde radio-Teheran mede. bajonetten In de woning van dé Perzische religi- ïze leider Kasjani, tegenstander Mossadeq. is gisteravond een handge meen uitgebroken tussen aanhangers Kasjani. die een toespraak van hun lei der kwamen aanhoren, en aanhangers van Mossadeq. die zich met geweld tot de woning hadden verschaft. Drie personen werden zwaar en enige tientallen- licht gewond. Te hulp geroepen militairen, hebben de lucht moeten schieten, om de aanval lers te verdrijven. Volgens A.F.P. zal het referendum reeds Zondag worden gehouden. De gods dienstige leider Kasjani heeft verklaard, dat de volksstemming niet vrij zal zijn, Congres accoord met flmerik. defensie Ruim 34 milliard De beide Huizen van het Amerikaanse Congres hebben hun goedkeuring ge hecht aan de begroting voor defensie, ten bedrage van 34.371.541000 dollar. Dit bedrag vormt een compromis tussen de bedragen, die de Senaat en het Huis van Afgevaardigden afzonderlijk, hadden goedgekeurd. Van het genoemde bedrag krijgt het leger 12.995.406.000 dollar, de vloot 9.438310.000 dollar en de luchtmacht 11.168.000.000 dollar, terwijl de post diver sen een bedrag van 769.825,000 dollar aanwijst. Vraaggesprek met Adlai Stevenson voor de radio igrij.ke artikelen". Wij wijzen er op, dat het bier juist gaat deze z.g. „minder belangrijke kwes- terwijl de Russen er mede bezwaar n hebben, dat het „verkort verdrag" m-der deelneming van de Sow jet-Unie 'erd opgesteld. Wij herinneren er aan, dat op vorige iferenties de Russen steeds het Oos- inrijkse vraagstuk tegen het Duitse pro. Vanavond om 7 uur wordt leem hebben uitgespeeld. zender Hilversum II een vraaggesprek Het Oostenrijkse ministerie van Bui- uitgezonden met de Amerikaanse gouver- ilandse Zaken heeft vandaag mede- neur Adlai Stevenson, die de democra- leeld, dat de Sowjet-Uni§ van 1 tische candidaat was bij de Amerikaanse lugustus af, alle bezettingskosten In'presidentverkiezingen. Dit vraaggesprek 1 itenrijk zal overnemen en deze in het hééft de heer Stevenson toegestaan uit- irvolg zelf zal betalen. I luitend voor de Nederlandse luisteraars. CanastaOndulé en Melusine (Van een onzer verslaggeefsters). Hoedjes, hoedjes en nog eens hoedjes ve gisteren in Knasnapolsky te ïsterdam. waar de Nederlandse dames- ïdenfabrikanten hun ontwerpen voor aanstaande seizoen tentoonstelden, let een sierlijke hoofdbeweging lieten lannequins de. voor het merendeel leine, recht op het hoofd staande dopjes iet smalle, golvende rand bewonderen. Op de diverse stands mocht men het lateriaal van dichtbij bekijken. Er was :n allerliefst wit dopje, dat uit eendon- vervaardigd was door „De Gouwe leken", de nationale hoedenindustrie te 'olèndam. We zagen een klein kapje van vélours met ocelot-dessin bedrukt; een lila. reent op het hoofd staande „coronationhoed" met golvende voorkant en een glinsterend sieraad midden op de bol. De heer J Sticel, directeur der Stichting Dames hoeden-expositie vertelde ons, dat de nieuwe tint oranje „Canasta" heet, en dai „Ondulé" geribd vilt is. En wat een bont hoedje leek. bleek by nadere beschou wing geen bont te zijn. maar „Melusine". een viltsoort, die door een speciale be werking langharig geworden is en er uit ziet als het glanzende velletje van een angorapoes. In diverse kwaliteiten en dus ook in diverse prijzen zullen deze mo dellen in de komende helfst en winter in de winkels tè koop zijn. maar onder bescherming zal geschieden. Vermelden wij nog dat gisteren tankboot „Salos", met 8.972 ton Perzische olie aan boord, in de haven van Venetii is aangekomen. Men maakte onverwijld een aanvang met de lossing. Diverse huizen ontruimd Soesterbergs omgeving kent geen rust meer Protest bij minister over straaljagers Namens een aantal inwoners van de ge meenten bij het vliegterrein Soesterberg. zoals Den Dolder. Huis ter Heide en Bosch en Duin. is een open brief gezon den aan minister Staf. met het verzoek op korte termijn een einde te maken aan genoemd wordt een onhoudbare toe stand door de overlast van de laagvlie- gende snerpende vliegtuigen. Mogelijk heden daartoe worden in het schrijven gebracht. De startbanen er werkplaatsen met vast technisch perso neel kunnen in zodanige toestand gehou- len worden, dat elk ogenblik daarvan februik kan worden gemaakt, het oefenen moet volgens het schrijven i andere plaats te vinden zijn. zoals 'schillende plaatsen langs onze grèns. die géén gevaar voor de omgeving leveren. Genoemd wordt het vliegveld „Brüggen" by München-Glad'bacfh. ook speciaal ingericht zou zijn voor nacht- vliegen en van Nederland uit gemakkeiyk te bereiken is. Voorts wordt als oefenter- genoemd een gedeelte van de N.O. Polder met aansluitende dijken en IJssel- meer. en de in aanleg zijnde stranden aar de Zuidzijde van de Oostpolder bij El- burg. In het schrijven wordt gezegd, dat o prachtige „parel van het Sticht" voor de bewoners in een hel ver ander s is. waar niemand meer rust heeft Verschillende huizen worden verlaten met belangrijk financieel verties. Men meent, dat het niet aangaat n gedeelte de burgerij meer dan e>."\i te belas- en geen rust te gunnen na de dagelijk- Eervol ontslag voor drie burgemeesters Op hun verzoek is met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend J. H. Creemers als burgemeester dei- gemeente Stramproy, aan P. A. Hens als burgemeester van Valkenburg-Houthem J. G A. Opfergelt als burge van Wijnandsrade. Zandvoort is een nieuwe attrac tie rijk: Het Ding, dat ditmaal niet in een kist zit, zoals het populaire liedje beweert, maar langs de kust van Zandvoort vaart en ook op het strand kan rijden. Het is gebouwd door de 31-jarige standwerker Klaas de Voogd, die tijdens de oorlog in Duitsland zijn gezichtsver mogen verloor. Het vaartuig wordt voortbewogen door twee hefbomendie de wielen doen draaien, waarin de spaken als schoepen werken. Er is plaats voor twintig mensen. Op de fo to bedient Klaas een van de hefbomen. Er moet nog een re paratie worden verricht en dan gaat de boot in de vaart. Klaas heeft tien maanden aan Het Ding gewerkt. Joop de Mos in kwart finales te Scarborough Door zijn overwinning op de Spanjaard Gimeno (6—0. 1—6, 6—3) heeft de Haagse tennisleraar Joop de Mos zich in de kwartfinales van het professional-tour geplaatst De andere spelers, die de laatste acht hebben bereikt, zyn: Segd- man (Austr.. Hounder (Zwits.), McGregor (Austr.), Segura (Ecuador), Cawthorn Austr.), Moss (Gr. Britt.) en Pails Austr.). Wereldtitel schaats in Japan Nederland bij sterke landen goed vertegenwoordigd De Internationale Schaatsenrijders Unie heeft bekendgemaakt, dat de wereldkam pioenschappen hardryden op 16 en 11 Januari te Saporo in Japan verreden zul- ;n worden. De kunstrijkampioenschappen zullen op t en 20 Februari in Oslo omstreden den. De Europese kampioenschappen hardrijden zullen op 6 en 7 Februari in Davos gehouden worden en de Europese kampioenschappen kunstrijden op 28 en 31" Januari in Bolzano (Italië). r 1 a n d en Noorwegen zullen in- plaats van 3, ieder 6 rijders naar Davos mogen afvaardigen, i.v.m. hun sterkte. Oostenrijk, Engeland en Zweden elk vijf 1 de overige landen ieder 3. Bij de wereldkampioenschappen te Sap poro ligt de zaak enigszins anders. Ne derland en Rusland hebben het recht zes rijders op deze titelwedstryden te laten starten, Noprwegen en Zweden kunnen 5 schaatsenrijders uitzenden. Oostenrijk en Finland elk 4, alle overige landen 3. Uit deze beslissingen van het bestuur de I.S.U. blijkt wel heel duidelijk, dat de Nederlandse schaatsensport internationaal op het hoogst bereikbare niveau wordt aangeslagen. De Russische vertegenwoordigers op het I.S.U.-congres te Stresa, in Juni va jaar gehouden, hebben laten doorscheme ren, dat de mogeiykheid van een invita tie voor een vierlandenwedstrijd Rusland- Nederland-Noorwegen-Zweden te Moskou of elders in Rusland, in het komend sei- zekér aanwezig is. Ook Prins Bernhard zal zeer waarschijnlijk van de partij zijn (Van een onzer verslaggevers) Van de deelnemers aan het Internationale Concours Hippiquê, dat vanaf de derde September in en bij de Rotterdamse Manége aan de Kralingse- weg te Rotterdam wordt gehouden, valt nog weinig te zeggen. De defini tieve inschrijvingen zijn nog niet binnen, maar toch meent men van en kele prominenten te kunn enzeggen, dat zij dit internationale ruiterfeest zullen opluisteren. De voornaamste gast zal als hij meedoet Prins Bernhard zijn. Verder verwacht men deelname uit België, Duitsland, (voor het eèrst weer na de oorlog), Engeland, Frankrijk, Italië, Spanje, Zwitserland en uit eigen land. U.V.S.- -Oranje Groen 3—3 Het door Oranje Groen georganiseerde voetbaltournooi werd Woensdagavond gesloten met de finale UVS (comb.)— Oranje Groen. Oranje Groen speelde in het begin met acht man. UVS had daar door gemakkelijk spel en al gauw een 20 voorsprong. Nadat Oranje Groen echter met twee man was gaan uitbrei den. ging de stryd gelijk op er. werd de stand voor rust nog 21. In de tweede helft gingen de zaken )or de organiserende vereniging ge smeerder. De stand werd al vlug 22 later 23. Tegen het einde k UVS weer gevaarlijk opzetten en fraaie kopbal werd de stand nog gelijk 33. Oranje Groen bleek sterker in het némen van strafschoppen en ;odoende verdiend de eerste prijs. UVS kreeg de tweede, Rouwkoop de derde n RCL de vierde prys. Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht met jonge duiven van Roer mond op Zaterdag 25 Juli. In concours 203 duiven, welke om 12.45 uur met Z. Oostelijke wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 2.36.42 uur met een snelheid van 1338 m per minuut. De laatste prijswinnaar om 2.51.58 uur met ;n snelheid van 1166.03 m per minuut. De uitslag luidt: Th. Houthof 1, 30; J. Boekkooi 2, 3. 8. 9. 15, 22, 23. 28; W. Al- ting 4, 13; S. Schoeman 5. 11. 12, 27; H. v. d. Vecht 6; A. ter Haar 7. 14; H. Ket- tcnis 10. 41; K. v. d. Berg 16; F. Breedijk 17, 18. 20; S. Singeling 19. 21. 24; J. Tyi 25. 36; B. Singeling 26; Ch. Selier 29, W. Ruis 31; Lolkes de Beer 32; J. Schip per 33; L. Burgers 34; j. Maryt jr 35; A. Gennip 37; W. Nagtegaal 38; J. v. Leeuwen 40 Liever de kleinste I B. Be» 6 Cop^ogtn De buitenlandse deelname zal bestaan, uit de topfiguren der ruitersport. Belgi zal ook dit jaar met een groot aant. ruiters en paarden verschijnen, waaronder! zeker de sympathieke G. Poffé met zijn buitengewoon springpaard Hicamboiy zal zijn. Duitsland heeft de laatste tijd meerdere malen bewezen (vooral tijdens het onlangs verreden wereld-springkam pioenschap te Parijs) goede springruiter te bezitten, o.a. Fr. Tiedcmann. M. voi Buchenwald. G. Winkler etc met paarde; als Meteor, Diamant, Jaspis (in Parijs 2.3 m hoog gesprongen). Alpenjager, Halla. Van Engeland verwacht men wederom de inschrijvingen o.a. van de bekende Miss Whitehead met haar beroemde paard Noblier en vooral van de zo bekend< springruiter Col. Llewellyn met zijr wereld-springpaard Foxhunter. Dit paarc heeft na de Olympische Spelen te Hel sinki een rustkuur ondergaan en is mo menteel in een conditie als nooit te voren Tijdens het afgelopen C.H.I.O. in Londen is deze beroemde combinatie een week lang iedere dag in ieder sprincon uitgekomen en heeft zij een week lang geen enkele fout gemaakt. Daar Frankrijk verleden jaar tegelijk met het C.H.I.O. te Rotterdam haar beste équipe naar Bilbao had gezonden, was Frankrijk in Rotterdam niet zo gelukkig. Frankrijk heeft echter dit jaar beloofd, haar beste équipe naar Rotterdam te zen den. hetgeen de spanning van het con cours aanmerkelijk zal verhogen. Van Italië verwacht men de insehryvin- gen van de heren Piero en Raimondo d'Inzeo met de paarden Merano en guay, die tot de beste springruiters der wereld gerekend kunnen worden. Ook Spanje heeft beloofd met een goed team te verschijnen. En Spanje heeft mo menteel buitengewone springruiters met Prins Bernhard op Haags concours hippique Van de zijde van het Koninklijk Huis verwacht de Zuid-Hollandsche Jacht- vereniging belangstelling voor het drie daagse Nationaal Concours Hippique. dat morgen aanvangt op het terrein aa Oude Waalsdorpèrweg, bij de ni< Frederikskazerne. In elk geval rekent men op de komst van Prins Bernhard. die morgen deelneemt aan het program ma. Daarnaast hebben vele leden var het Corps Diplomatique en vele buiten-j landse gasten te kennen gegeven dit cours te bezoeken, zodat dit grote terfestijn, waaraan de beste combinaties van ons land op spring- en dressuurge- bied deelnemen, wel een bijzonder ka rakter zal dragen. De fraai gelegen terreinen van di Z.H.J.V. waarborgen alle bezoekers eei uitzicht op de verschillende prestaties De verdwijning van Boifeux Scheiding tussen vader en zoon om zwemstertje De vader van Jean Boiteux. de Olym pische kampioen 400 meter vrije slag. die verleden week plotseling het ouderlijk huis vèrliet met onbekende bestemming, heeft ontkend dat hy de politie verzocht zou hebben zyn minderjarige zoon op te sporen. „Jean wou zyn meisje bezoeken. als het geld oP is komt hy wel terug verklaarde hy. Intussen heeft een verslaggever van l'Equipe de jonge Boiteux gesproken, toen deze op doorreis te Parijs vertoefde. Jean gaf zijn besluit te kennen niet meer naar zijn familie terug te keren. Voorts was plan zich afzijdig te houden van alles wat met zwemmen verband hield totdat hy opgeroepen zou worden voor de militaire dienst. De onenigheid tussen Boiteux jr en zijn vader is volgens de Franse bladen, die zich zeer voor de zaak interesseren, niet alleen te wijten aan meningsverschillen de training. Zijn omgang met een jong zwemstertje uit Oran. waartegen zyn familie bezwaar maakte, zou mede oorzaak zyn van zijn vlucht uit het ouderlijk huis. Nader wordt gemeld, dat de 19-jarige Jean Boiteux op het Paryse vliegveld Le Bourget een vergeefse poging heef; gedaan aan boord van het ïyntocstel naai Algiers te komen. De politie verbood het hem aangezien Boiteux als minderjarige toestemming van zyn ouders moet heb- zich naar het buitenland te be- goede springpaarden. Noemen we alleen maar F. Goyoaga met de paarden Quo- num en Gracieux en Kol. Nogueras met Quoniam. Eerstgenoemde ruiter heeft onlangs te Parijs het wereldkampioen schap springen gewonnen. Maar ook op dressuurgebied wordt het concours van bijzondere betekenis. Komen de Zweden en deze kans is zeer groot dan komen zeer zeker ook de bekende dressuurruiters Major St. Cyr (winnaar van de grote dressuurproef O.S. te Hel sinki) met zijn beroemde dressuurpaard Juli en Major G. Boltenstern met zijn paard Krest. Van Denemarken kunnen we nog de in schrijving van de reeds eerder in Rotter dam met zoveel succes uitgekomen mevr. Hartel en haar paard Jubilee verwachten. Mevr. L. Johnstone (Engeland), die ver-, leden jaar met haar paard Conquistador I de zilveren wisselbeker in de Dressuur proef „Prix St. Georges" won. heeft be loofd eveneens hier uit te komen, om del •wisselbeker te verdedigen. Zwitserland zal wel in de dressuur-1 proeven met een sterke bezetting voor d« dag komen. Wij weten nu reeds, dat ver schillende zeer goede dressuurruiters, 'aaronder Major W. Grundbacher met jn bekende paard Rose d'Avril, alsook levr. Bigler en kapitein Honegger, ko- ïen. Eerstgenoemde combinatie won in )50 te Rotterdam de „Prix St. Georges" Quadrille s een bijzonder shownummer kunnen vermelden de „Sehoolquadrille" in historische costumes, die gereden wordt door de Militaire Rijschool te Bern, onder •ommando van Major O. Frank. Deze rij school is met de Sehoolquadrille nog niet dikwijls in het buitenland opgetreden. Zwitserland neemt op rijkunstig gebied de laatste jaren een zeer hoge plaats in. Dit komt wel in hoofdzaak, omdat het een an de weinige landen is, dat nog een root bereden leger bezit. In het buitenland telt het Concours Hip pique te Rotterdam als een van de beste in Europa en de buitenlandse ruiters komen gaarne naar de Maasstad. Maar ook bij het publiek neemt de belangstel ling ieder jaar toe. Het is verleden jaar gebleken, dat de tribunes te klein waren, waardoor velen teleurgesteld moesten worden. Dit jaar is het gelukt, de tri bunes met enige duizenden zitplaatsen e breiden. Als het weer meewerkt, zal het „C.H.I.O. 1953" te Rotterdam ederom een groots evenement voor de rijsport en rijkunst in Nederland worden. Het spel om de veiligheid is de titel, waaronder Erich Dombrowski ;n ce Frankfurter A 11 g e m e i n e de ver houding tussen Oost en West aan een be schouwing onderwerpt. We citeren; „Hoe verkrygt men weer de veiligheid voor elkaar, opdat de mensheid vrijer kan ademhalen? Aan beide zijden heeft zich wantrouwen ingevreten. Men vertrouwt elkaar niet meer. De vertwijfelde stryd om haar nationale en ideologische existen tie na de eerste en tijdens de tweede we reldoorlog heeft de S.U. gebracht tot de vorming van bufferstaten aan haar gren zen, zowel in Europa als in Azië. Uit die veiligheidspolitiek groeide een politiek van expansie zoals nog door geen Tsaar vroeger gevoerd is. De Westerse reactie was er een van koortsachtige bewapening. En een geza menlijke frontvorming, alles uit overwe gingen van veiligheid. En thans moet de S.U. inzien, dat zij de uiterste grens heeft bereikt; zij moet de hoop opgeven, dat de Westerse bewapening tot een economische crisis zal leiden, terwijl blijkt, dat de Rus sische bewapening niet op hoogste toeren kan blijven draaien als niet de productie van de verbruiksartikelen verhoogd wordt. De gebeurtenissen in de satellietstaten zijn een teken aan de wand. De doorslag gevende medewerking van de militairen bij de onttroning van Beria laat ruimte voor de conclusie, dat de politieke leiding in de S.U. niet meer op zulk een vaste bo dem staat als tijdens Stalins bewind. Wat kan het Westen ter bevrediging van Moskou's wensen om meer veiligheid bieden? Met groeiend onbehagen ziet de S.U., dat de Westerse bewapening die van de S.U. gaat inhalen. Een Russisch pre ventieve oorlog behoort niet meer tot de waarschijnlijkheden. Wat ligt dan meer voor de hand dan een internationaal ontwapeningsaccoord? Het Westen is er toe bereid, zij het onder de begrijpelijke voorwaarde, dat de mi litaire status in alle landen door een neu trale commissie voortdurend gecontro leerd wordt. Tot nu toe achten de Russen dit in strijd met het beginsel van de staats-sou- vereiniteit. doch als koele berekenaars zouden zy hun verzet kunnen laten val len omdat de tijd nu voor het Westen werkt. En op dat moment zou de wereld ;n beter aanschyn hebben gekregen. De zorg over een eventuele „verras sing" zou kunnen verdwijnen; het ver trouwen zou langzaam terugkeren en daarmee het vrijwel geheel onderbroken handels- en credietverkeer tussen Oost en West; want de S.U. heeft geld nodig om de veronachtzaamde civiele productie uit te breiden. Het Westen zou tevens de beëindiging in de koude oorlog door de S.U. moeten eisen. Malenkof heeft Stalin's (theore tische) verzekering herhaald dat de beide systemen (het democratische en het com munistische) in het algemeen vredelie vend naast elkaar kunnen bestaan. Waarom zou men die bewering niet aangrijpen om tot de conclusie te komen, dat ieder volk zelf moet beslissen, welke staatsvorm het wil hebben? Dat zou het einde van de koude oorlog zijn". De Hongkongse correspondent van de Times meent, dat China, thans gere geerd dor de communisten, nog niet in staat is. zich als een gelijke tussen de andere volken te bewegen. Hij schrijft; „Sinds 1840. het jaar van de opium oorlog. die de ontsluiting van China voor de Westerse mogendheden tengevolge had. zagen de Chinezen zich geconfron teerd met de werkelijkheid, waarin het lyden van het Chinese volk een eerste plaats zou innemen. Voordien was China eeuwenlang in zichzelf besloten en kon het de omringende volken eenvoudig als schatplichtige barbaren beschouwen, die het zich tot een eer mochten rekenen, aan de Chinese keizers onderhorig te zyn. Van 1840 af werd dit alles anders. De regering zag zich genoodzaakt het land voor vreemdelingen open te stellen en daarmee begon een psychologisch con flict, dat op de huidige dag z'n einde nog niet heeft gevonden. De corruptie, welke vooral thans door de communis tische propaganda wordt uitgebuit en de wetteloosheid nemen zulke vormen aan. dat hieruit voor het Chinese volk een lijdensweg begint, die het tegenwoor dige dynamisch-revolutionnaire bewind volkomen verklaarbaar maakt. Maar de Chinese wonden liggen dieper, dan door het Marxisme wordt gezien. China is nog niet in staat, zich temidden van de an dere volken te bewegen als een geiyke. Zowel tegenover Rusland als de andere volken van het Westen moet het zyn weg weer vinden. Dit kan door niemand wor den geforceerd en zal nog een lange tijd Tussen Olympische waterpoloteams Hoewel de Nederlandse ploeg nog niet geheel definitief is samengesteld en Ita lië zijn spelers nog niet heeft bekend ge maakt, is het zeker, dat aan het water- polotournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 t/m 22 Augustus te Nijmegen wordt gehouden, de vrijwel volledige Olympi sche teams van Hongarije, Zuió-Slaviè. België. Italië. Spanje en Nederland zul len deelnemen, Hongarije, de Olympische kampioen, erschijnt met Jenei. Gyarmati. Vizvan. Markovics, Szivos, Bolvari. Karpati, Bo- is. Hevesi. Splis en Szabo. De grote rivaal van Nederland te Hel sinki, Zuid-Slavië. hééft de volgende spelers aangewezen voor de trip naar Nederland: Kurtini. Radonic. Stakula. Vuksanovic, Amsel. Jezic, Kovacic. Iv- ovic, Siljak, Franjkovic en Kacic. Spanje zal onder leiding van Cor Braasem. sedert enkele maanden coach van Barcelona en het Spaanse zevental, met het volgende team naar Nijmegen komen: Serra, Ribera. Conde, Bazan. Queralt, Duran, Gbdia, Subirana. Albiach en Nunte. De Belgen hebben reeds enkele weken geleden hun spelers voor het Trofeo- tournooi bekend gemaakt. Het zijn: Des met. Maesschalk, Smits. Martin, Van Wetteren. Laurent, Sierens. Van den Steen. Heyninck. Rasschaert en Lekime. Wat het Nederlands zevental hetreft. het ziet er niet naar uit. dat de ploeg, die in het Nijmeegse Goffert-bad de fraaie trophee zal gaan verdedigen veel zal verschillen van die. welke te Helsinki opereerde. Luchs en Sievers zijn candi- daten voor de door het vertrek van Cor Braasem opengevallen plaats, ooch ge- zier. de opstelling van het Nederlands zevental, dat tegen Frankrijk speeice.. lijkt een rentree van Hennie Keete'.aar zeker niet onmogelijk. Overigens. er worden in Nymcgen door elk land vyf wedstrijden gespeeld, dus van een vas'.e ploeg zal nooit sprake zijn. Dubbele overwinning voor Fanny BlankersKoen Frankrijk heeft in de eerste w strijd van groep D van het tenniste dc Galea beker, met 50 Monaco gewonnen. De Fransen komen - - nu tegen de winnaar van de ontmoeting I overwinning Duitsland—Monaco uit. Zoals bekend, leverde haar in 12.1 sec. de zege op hebben dertien landen, waaronder Ne-|voor haar Duitse rivale Maria Sander derland. die in vier groepen verdeeld Domagalla die in 12.2 sec. de tweede zyn. voor dit tournooi ingeschreven. De Plaats bezette Op de 80 meter horden elke groep komt in de sloeg onze landgenote Maria Sander Fanny Blankers-Koen heeft het s.„- teravond bij internationale athletiekwed- strijden te Keulen tot een dubbele bracht De 100 meter finale, van 711 Augustus te Vichy houden. Voor de wedstrijd LuikRom; tussen De Meeuwen en HDZ is door Del Luik. die van 19 Lm. 23 Augustus wordt Meeuwen met 5—4 gewonnen. I gehouden, hebben 102 équipes ingeschre- In de eerste klasse B heren van de ven- Tot de deelnemers benoor' onze zomercompetitie KNZB heeft Neptunus landgenoot Gatsonides. die met de Belg (Arnhem) met 30 gewonnen van 1 Trasenster in een Borgward zaï starten. Zwemlust (Utrecht). j In de vierde ronde van het Slazen- PSV heeft gisteravond te Linz eenlger tennis prof-tournooi heeft 2—1 voetbalzege behaald op de Oosten-1genoot Joop de Mos met 6—1, 1—6, 5—3. 46.2 rijkse club Lask. gezeg»vierd over de Spanjaard Gimeno. ook ter duidelijker: in 11.4 Blankers eerste, op 0.3 sec. gevolgd door Maria Sar.der. De Amerikaan Mal Whitfield kwam bij de heren tot twee prachtige prestaties Na eerst de 800 meter op welk num mer hy in 1948 en 1952 bij de Olym pische Spelen de gouden medaille ver overde in 1 min. 48.4 sec. voor zich te hebben opgeëist, liep hij nog geen uur land-1 later de 400 meter in een razendsnelle de beste tijd dit seizoen waar •ereld op dit nummer gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5