Jlieuitre jTcikschc d'ouruiil Pofklanten zijn een nachtmerrie Russische soldaat vroeg aan de Britten in West-Berlijn om asyl Hij smeet muts, schouderbedekking en revolver, al kruipende weg Churchill houdt vast aan conferentie Grote Vier Wist U Volkspolitie legt beslag op voedselpakketten Volksverzekering Kampbeul Van der Neut in Duitsland gegrepen si>r Nors de Bneder« JU I DONDERDAG 30 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIEN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9799 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StanttmsUcfi is gljebfeoeti tngn twrt in tegljenspoel" Mijn moedei in de Oeral steilt van honger T^*EN RUSSISCHE SOLDAAT, die bij het Russische oorlogsgedenkteken in de Berlijnse dierentuin op wacht stond, is gedeserteerd en he.eft politiek onderdak in het Westen gevraagd. De 20-jarige soldaat hield zich twee uur schuil in de bosjes, terwijl andere schildwachten naar hem zochten met de tommygun in de aanslag. Daarna smeet hij zijn muts, schouderbedekking en revolver weg en kroop de dierentuin uit, op de plaats waar een Duits-Amerikaanse filmmaatschappij bezig was opna men te maken van een scène, waarin een Rus ontsnapt. De Britse autori teiten hebben gisteravond meegedeeld, dat de soldaat politiek asyl verleend wordt. Zijn naam weigerden zij bekend te maken. De regisseur van de filmmaatschappij te worden en om een baantje zouden "Victor Vicas, zelf geboren Rus, vroeg de moeten bedelen. Een paar maanden gele. soldaat waarom hij gevlucht was: den heb ik verlof aangevraagd, omdat mijn moeder op onze boerderij in de Oeral van 'honger omkomt, maar het ver lof werd geweigerd. Als ik vanavond niet gevlucht was. zou ik het een andere avond gedaan hebben. Ik heb er lang over nagedacht". De soldaat zedde. dat hij nooit naar de Sowjet-Uniie zal terugkeren. ..Zelfs als zij mij niet in Rusland zouden doodschieten dan zouden zij mij dwingen met propa- igandalectuur rond te gaan voor de sol daten. waarin hun verteld wordt, hoe ik Westeree gevangenschap mishandeld „Bk had opdracht 's avonds bij 'het ge denkteken geen Duitsers of andere bezoe. kers toe te laten. Maar gisteravond heb Ik het een Duits paartje wel toegestaan" i Eén van de officieren zei tot mij: „Voor wat je zo juist gedaan hebt. kun je mor gen doodgeschoten worden". „Ik maakte in het duister dat ik zo gauw mogelijk weg kwam. Toen ik mij i Ivier verstopt had. zag ik het licht, dat U bij Uw werk had branden en ging hieir- Vijf en zeventig procent van de Russl- i sche soldaten -zou naar het Westen deser teren. als zij niet bang waren werkloos Loonconflict bij vervoer Werkgevers verwerpen laatste voorstel Verhoging van 7 pet door beide partijen gewenst Het laatste loonvoorstel van de werk nemers, die zijn betrokken bij het be roepsvervoer van personen en goederen, is gisteren door de drie organisaties van werkgevers afgewezen. In een communiqué van de werk geversorganisaties wordt gezegd, dat de moeizame onderhandelingen over de loonvoorwaarden een voorlopig einde hebben gevonden in twee voorstellen. Eén daarvan is afkomstig van de werk gevers, georganiseerd in de N.V.T.O.. de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het (Beroeps) personenvervoer F.N.O.P. en de afdeling personenvervoer van de Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland B.B.N. Het andere voorstel is opgesteld door de werknemers, georgani seerd in de Unies Vervoer en Verkeer, alsmede in die der handels- en kantoor bedienden. Deze voorstellen verschillen voor vele bedrijven niet of nauwelijks in de daaruit voortvloeiende loonlbedragen, doch vertonen voornamelijk een verschil in principiële techniek der loonvorming. Beide voorstellen leiden voor het perso neel van de betrokken bedrijven tot een G verhoging der inkomsten van ca 7 pet. Werkgevers en Werknemers zullen nu hun voorstellen bij het College van Rijks bemiddelaars indienen. De ondernemin gen. die zijn verenigd in de bovenge- jni noemde organisaties, zijn bereid de door hen voorgestelde loonsverhoging te doen ingaan met de eerste loonbetaling na de beslissing van rijksbemiddelaars, zo be sluit het communiqué van de werkge versorganisaties. Vlieger uit Voorburg neergestort Met een lesmachine van Fokker Op de vliegbasis Woensdrecht is gister middag een Fokker F-ll lesvliegtuig tijdens een oefenvlucht verongelukt, waarbij de bestuurder, de 27-jarige sergeant-majoor-vlieger instructeur H. Thierry uit Voorburg om het leven kwam. Sergeant-majoor Thierry was gehuwd. Tragisch einde van een invalide te Naaldwijk Op d.e Middelbroekweg te Naaldwijk had omstreeks negen uur 's morgens tragische gebeurtenis plaats. De heer De R. uit Wateringen, rijdende in een inva lide-wagentje, viel er uit. Men kws tot de ontstellende ontdekking dat hü ten gevolge van een hartverlamming was overleden. De Britse straaljager-piloot de zeer bekende kapitein Michael Whithworth Jónes, die aan de strijd op Korea heeft deelgenomen, waar hij eervol onderschei den werd, is gisteren bij een vliegonge luk met een Venom-straaljager om het leven gekomen; hij was eerst 28 jaar oud. Vacantiegroet uit Zeeuws Vlaanderen J ,>De smokkelbende is opgerold, chef". ben". Hij zei nog. dat het 300.000 man sterke Russische leger in Oost-üuitsland in Oost marken betaald wordt, diie op het ogenblik zou goed als waardeloos zijn, tengevolge van de economische crisis in de Russische zone. „Als soldaat krijg ik mark per maand en dat is absoluut onvoldoende". Wit-Rusland moet roder worden Klestsjef weggezuiverd als premier Het te Minsk verschijnende blad „So- vietskaya Byelorussia" heeft meege deeld. dat Aleksei Klestsjef ontheven is van zijn functie van premier van Wit- Rusland. De Opperste Sowjet van Wit- Rusland heeft Kiril Mazoerof tot zijn opvolger benoemd. Mazoerof was tot dusverre eerste secretaris van de afdeling Minsk van de communistische partij. Klestsjef is pre mier geweest sinds 1948. Expoitstop tot Maandag Weer geen tomaten naar Engeland Het extra-contingent van duizend ton voor de invoer van tomaten, dat het En gelse ministerie van Handel Dinsdag avond toestond voor de maand Juli. blijkt reeds te zijn uitgeput. In verband hiermee heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit de uitvoer van. tomaten naar Enge land met ingang van heden stop gezet. Reeds uitgereikte en niet gerealiseerde uitvoermachtigingen hebben haar geldig, heid verloren. Op Maandag 3 Augustus zal de toma- tenuitvoer naar Engeland worden hervat. Men ziet hier de Russisohe soldaat, die begeleid wordt door e berlijns politie-functionnar is. Op het hoogste niveau Eisenhower ziet op 't ogenblik geen heil in praten met de Russen Churchill stuurt nog steeds aan op het houden van een conferentie van de „Grote Vier" op het hoogste niveau. Dit heeft Richard Butler, minister van Fi- ièn, die Churchill tijdelijk vervangt, gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. Lord Salisbury, die als wnd minister van Buitenlandse Zaken, de conferentie van Washington heeft bijgewoond, deelde dit tegelijkertijd in het Hogerhuis mede. Salisbury legde er de nadruk op, dat Churchill niet teleurgesteld is over de resultaten van de conferentie te Washing- ;n dat de plannen voor het houden een ministers-conferentie der „Grote Vier" in het huidige stadium, al een groot :ces zijn. De minister verklaarde, dat te Washington geen keus was tussen ministers-conferentie en een bijeen komst op nog hoger niveau, doch alleen tussen een ministers-conferentie of hele maal niets Uit deze verklaring van Salisbury meent men te kunnen afleiden, dat pre sident Eisenhower sterk gekant is tegen spoedige besprekingen met Rusland op het hoogste niveau, zoals Churchill heeft voorgesteld. Zal Churchill toch altreden Een hooggeplaatste Britse regerings autoriteit heeft volgens Ass. Press ver- klaard, dat Churchill het einde van zijn politieke loopbaan nadert. Blijkbaar begint de last van het pre mierschap de 78-jarige veteraan, die reeds langer dan een maand op dokters voorschrift rust heeft gehouden inder daad te zwaar te woraen. Dezelfde zegsman liet doorschemeren, dat Anthony Eden, die momenteel her stellende is van een orerarie. „een dere functie" zal gaan bekleden, neer hij deze herfst zijn werk hervat. De zegsman weigerde verder over dit onderwerp te spreken, maar hij zei wel, dat zijns inziens de post die Eden gaan bekleden een „zeer hoge" zijn. Onmiddellijk is hieruit de conclusie getrokken dat Eden in aanmerking komt om als waarnemend premier een ge deelte van de taak van Churchill ovei te nemen en dat een ander de porte feuille van Buitenlandse Zaken, die tot nu toe door Eden beheerd werd, zal krij- Het is reeds enige tijd bekend, dat een verschuiving in het kabinet op komst is en dat enkele jongere conser vatieven in de regering een kans zal worden geboden. (Elders in ons blad kan men een inte ressante beschouwing vinden over d« positie van Churchill en Eden als pro minente figuren der Britse regering. Red.) Meer dan een kwart millioen Oost-Duitsers kwamen tot dus ver naar West-Berlijn om een voedselpakket (inhoudende reuzel, gecondenseerde melk, erwten en bonen) in ontvangst te nemen. Door het lange staan in de grote hitte vielen vele vrouwen flauw, zodat de Rode Kruis-zusters de handen vol hadden. De fotograaf heeft met 't oog op mogelijke represaille maatregelen de gezichten van de omstanders onherkenbaar gemaakt. DAT minister Algera, blijkens zyn antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Weijden (K.V.P.) aan het gemeentebestuur van Genemuiden en de A.N.W.B. heeft verzocht, nadere ver- keersaanduidingen aan te brengen bij het pontveer Genemuiden DAT G. J. Eggink te Arnhem, vroeger o.a. te Leiden. 1 Aug. 50 jaar in dienst is bij 's Rijks belastingen. DAT 15 K.V.P -leden der Tweede Ka mer een tweedaags bezoek aan de Staats mijnen brachten. De geschiedenis herhaalt zich Nazi-kopstuk Naumann lijstaanvoerder Pas op vrije voeten en weer in de (nazi-)politiek De voormalige staatssecretaris in het nazi-ministerie van Propaganda. Werner Naumann, is volgens een Reuterbericht aangewezen tot candldaat van de extreem rechtse Duitse „Rijkspartij" voor de alge mene verkiezingen van 6 September. Naumann is Dinsdag j.l.. zoals jt*ermeld, door het Duitse Hooggerechtshof voor lopig vrijgelaten, na geruime tijd in voor arrest te hebben gezeten onder de be schuldiging, dat hij de leider was geweest van een groep samenzweerders, die het nazi-regiem weer hadden willen herstel len en die in Januari j.l. door de Britse bezettingsautoriteiten werden gearres- De „Rijkspartij" verklaarde, dat Nau mann al eerder was aangewezen als lijst aanvoerder. maar men had gewacht tot zijn invrijheidstelling. Sommelsdijk had een week vertraging Het motorschip Sommelsdijk van de Holland Amerika Lijn, dat op 21 Juli te Suez arriveerde, heeft daar ruim een week ten anker gelegen, omdat er een nieuwe krukas moest worden ingezet. Twee dames in Utrecht door gas gestikt Vanmorgen zijn in een woning aan de Vossegatselaan 65 te Utrecht twee oude dames levenloos aangetroffen. Het waren de bewoonster, de 78-jarige mevr. wed. M. Kraghten-De Groot en de bij haar logerende schoonzuster, de 82-jarige mevr. Reeder-Kraghten uit Leeuwarden. Wijnal- dumerstraat 41. De oorzaak van dit onge val moet in werkzaamheden aan de gas leiding worden gezocht. Gisteren is n.l. in de Vossegatselaan een deel van de hoofd gasbuis door een nieuwe vervangen. Dit bracht met zich mede. dat de verbinding met de zgn. dienstleiding in het perceel no. 65 moest worden overgebracht naar de nieuwe hoofdbuis. Vermoedelijk is door trillingen in die dienstleiding bij het verrichten der werkzaamheden 'n scheur ontstaan binnen de woning. Vanmorgen om acht uur bleek, dat er iets aan de hand moest zijn. Omwonenden waren n.l. door het In ademen van gas onwel geworden, zodat het duidelijk was. dat er met een gas leiding iets niet in orde was. Dit bleek het geval te zijn met de leiding op no. 65. Onmiddellijk is toen aan de achter zijde een ruitje ingeslagen en nadat men zich op deze wijze toegang tot de woning had weten te verschaffen, vond men na bij de gasmeter het levenloze lichaam van Ïievr. Kraghten-De Groot. Deze heeft des achts vermoedelijk gaslucht waargeno men en zich toen naar de gasmeter be geven om te zien of deze in orde was. Zij moet toen bewusteloos zijn geraakt en daarna zijn overleden. Het tweede slachtoffer werd levenloos op haar bed aangetroffen. De G.G. en G.D. heeft nog alles in het werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken, maar ten slotte moest een arts van die dienst constateren, dat bij beide dames de dood was ingetreden. DAT m.i.v. 1 Sept. tot postdirecteur te Raamsdonkveer is benoemd J. H. C. van Gerven. thans employé le klasse te Hel mond DAT de Haagse stichting vacantiever- blijven 2000 kinderen uit het rampge bied een week vacantie biedt in de D.U.W.-kampen America te Horst (L.) en de eerste 200 kinderen uit Middelhar- nis, Oude- en Nieuwe-Tonge zijn aange komen. DAT B. en W. van Arnhem voorstel len f 805.000 uit te trekken voor de bouw van gymnastieklokalen. DAT i.v.m. zijn 25-jarig dienst jubileum de directeur van de Bussumse gasfabriek. J. v. d. Water, benoemd is tot ridder O.-N. Met politieke „paardenmiddelen" wordt de honger niet bestreden T~\E OOSTDUITSE PREMIER, Grotewohl, heeft in de Volkskamer zijn -L' regeringsverklaring voorgelezen. Er moet zo spoedig mogelijk, liefst nog in Augustus, overleg gepleegd worden tussen de beide delen van Duitsland. De punten zijn: een nieuwe Duitse kieswet, opheffing beperr kingen bij het interzonale verkeer en uitbreiding van de interzonale han del. Dit overleg zou dan als „resultaat" de basis moeten vormen voor een eventuele conferentie der vier grote mogendheden. Adenauer heeft te Bonn verklaard, dat hij van de „nieuwe koers" van Grotewohl weinig verwacht. Van Westduitse zijde betoogt men, dat reeds herhaaldelijk te kennen werd gegeven, dat niet onderhandeld kan worden met een regering die feitelijk de Oostduitse bevolking niet vertegenwoordigt. de Oostduitse politie Hoe kan het ook anders, waar Grote wohl in zijn regeringsverklaring het zen den van levensmiddelen door het Westen notabene „een belediging en een plompe propaganda-manoeuvre" noemt. De Ame rikanen trekken zich er wijselijk niets van aan en honderden tonnen extra voe dingsmiddelen voor de Oost-Duitsers worden per vliegtuig en per auto te Ber lijn aangevoerd. Men verwacht vandaag 200.000 mensen aan eep voedselpakket te kunnen helpen, terwijl de twee vorige dagen 250.000 mensen van voedsel wer den voorzien. Het aantal uitreikposten is vergroot en er is meer personeel tewerk gesteld. De distributie dezer gratis voed selpakketten wordt met vier dagen ver lengd en wel tot 13 Aug. Inmiddels heeft het Westduitse radiostation gemeld, dat de Oostduitse Volkspolitie in verschei dene gevallen de voedselpakketten en identiteitskaarten van inwoners van Oost-Berlijn. die uit West-Berlijn terug keerden. in beslag heeft genomen. Het de eerste maal, aldus AFP, dat een derge lijke actie wordt gemeld. Laat de Sowjets en Oost-Duitsers niet van „plompe manoeuvres" spreken, men wordt bepaald misselijk als bedenkt, welke tactiek het persbureau van de Russische zone toepast. Om de Oost-Duitsers de lust te ontnemen, hitst men nudat paardevlees van het Amerikaanse leger in het kader van het Westelijke hulpprogramma ter beschik king van de Oostduitse bevolking is ge steld. Dit paardevlees is afkomstig uit de reserves van het Amerikaanse leger en bestemd voor de honden medische corps!" Niet onverdienstelijk merkte een hoge Amerikaanse ambtenaar op „propagandisten van dit Sowjetpers- de bureau zijn vermoedelijk van de honger' gek geworden". Resumerende, de Oost- Duitsers gebruiken wel politieke paar denmiddelen voor hun doeleinden. Vermelden wü nog. dat Oost-Duitsland Men schrijft ons: HET aantal soorten verzekeringen, dat men tegenwoordig kan sluiten, is legio. Immers, waartegen kan men zich al niet verzekeren? Alle hebben ze ech ter één ding gemeen, n.l. dat ze een dek king van een bepaald risico inhouden en dat zij het nadeel, gelegen in het zich voordoen van een bepaald gevaar, be ogen te vergoeden. bedenkt, dat het belangrükste deel van de volksverzekering is er voor zorgen, dat er gelden ter beschikking A om de begrafenis te dekken, dan laat de populariteit van deze verzekering zich gemakkelijk verstaan. Want ieder welke rang of stand ook, heeft hiermee uit te staan. Daar de verzekerde kapitalen slechts enkele honderden gul dens behoeven te bedragen, de premiën per week kunnen worden betaald en over een lange periode kunnen worden uitgestreken, zijn de premiën zeer laag. Ook de volksverzekering heeft haar ontwikkeling meegemaakt. Eerst omvat te deze verzekering uitsluitend een uit kering terstond na het overlijden van de verzekerde, terwijl de premie levenslang verschuldigd was. In de loop der jaren werd de premiebetaling echter verkort tot een duur, liggende tussen de 10 en 40 jaar. Dit komt dan hierop neer. dat de persoon, indien hij na deze periode nog leeft, voor de verdere duur van zijn leven voor hetzelfde bedrag premie- vrij verzekerd blijft. DE bewering mag misschien enigszins vreemd klinken, dat Nederland aan merkelijk meer volksverzekeringen telt dan het inwoners heeft. Dit is echter heel goed te verklaren. Deze verzekeringen lopen levenslang. Het kan zeer wel mogelijk zijn, dat op de datum van afsluiting een verzekering van 200 ruimschoots voldoende was om een behoorlijke begrafenis te verzor gen. De tijden veranderen echter en de prijzen van vele artikelen met hen. En dan meestal niet in de richting, die wij gaarne zouden wensen. Zo'n tijd maken wij in de laatste jaren ook mee. Vandaar, dat velen, naast hun reeds ja renlang bestaande verzekering, een nieu we verzekering hebben gesloten als aan vulling van de oude. Daardoor kan een persoon twee of meer volksverzekeringen hebben lopen. Dit is trouwens ook de enige manier om teleurstellingen voor de nabestaanden te voorkomen. DE ontwikkeling van de volksverzeke ring heeft zich ook nog op andere wijze voortgezet, evenals dat het geval is geweest met de levensverzekering in het algemeen. Niet alleen bij overlijden is geld nodig, maar ook op bepaalde mo-, menten in het leven. Wij noemen slechts het moment waarop een jongmens zelf standig het leven ingaat, al dan niet ge trouwd. In de regel worden daarvoor verzeke ringen op zeer jeugdige leeftijd gesloten. In de polis is dan dikwijls bepaald, dat de uitkering zal plaats vinden, onafhan kelijk van het in leven zijn van de va- der-verzorger, terwijl na zijn overlijden geen verdere prémie verschuldigd is. Gezien de gunstige voorwaarden, be hoeft men er zich dan ook niet over te verbazen, dat er onder het Nederlandse volk millioenen van deze polissen in om loop zijn en dat deze worden betiteld met volksverzekeringen. aan Zweden heeft meegedeeld, dat het bereid is de route via Trelleborg-Sass- nitz naar Berlijn, -die verleden jaar ge sloten werd, te heropenen. Nummer 5 van de 7 ontsnapten De Jong (helper bij ontvluchting uit Breda) gepakt op onderduik-adres NA DE BERUCHTE Bikker, Faber, De Jonge en Polak is thans ook de vijfde van de zeven op Tweede Kerstdag uit Breda ontsnapte oor logsmisdadigers gearresteerd. Het is W. van der Neut, eens de gevreesde bewaker van het kamp Amersfoort. Hij werd gearresteerd te Uslar, een stadje bij Göttingen in West-Duitsland. De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft vandaag aan de Westduitse regering reeds de uitlevering van Van der Neut gevraagd. Hij heeft zich ook in verbinding gesteld met de Britse bezettingsautoriteiten om te bereiken, dat de arrestant door de bezettingspolitie zal worden uitgewezen, indien van Duitse kant geen uitwijzing zou worden toegepast. Zoals wij hebben gemeld werd op de sterfdag van Evita Peron door de Argen tijnse president een model onthuld van een gigantisch monument, dat ter nage dachtenis van de overledene in Buenos Aires zal verrijzen. Dit is het model. Het monument, dat het hoogste ter we reld zal worden, zal een herdenkingshal omvatten, binnen een voetstuk van meter hoogte, vóór een 75 meter hoog beeld, voorstellend een arbeider, geleund op een aambeeld. Het geheel zal ruim 40.000 ton wegen. Het zal nabij Perons residentie worden opgericht en het fqlijk overschot van Eva Peron, gelegen in een zilveren kist, bewaren. Oorspronkelijk vermoedde men slechts dat de gearresteerde Van der Neut was, doch later heeft h(j tegenover de pro cureur-generaal in Göttingen toegegeven, dat hij het inderdaad is. Toen werd een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd wegens misbruik van iden titeitspapieren. Onder de naam Wilhelm Braun heeft Van der Neut kans gezien, ongeveer een half jaar in Vahle te ver blijven. Volgens de procureur-generaal is het slechts zjjn taak Yan der Neut te vervol gen wegens het voeren van een valse naam. De zaak zelf moet voor de straf kamer te Bonn worden behandeld. De gearresteerde is voorlopig in het huis van bewaring te Göttingen opgesloten. Van der Neut is indertijd door het bij zonder gerechtshof te Utrecht veroor deeld tot de doodstraf wegens gruwelijke mishandelingen. Samen met enkele an dere bewakers had hij in 't kamp Amers foort de gevangenen kniebuigingen laten maken tot zij er bü neervielen, waarna de bewakers met hun gespijkerde laarzen over de slachtoffers heenliepen. Voorts had v. d. Neut volgens de tenlastelegging de baard van Joodse gevangenen uitge rukt en brandende sigaretten op hun DAT het genootschap Oud-West-Fries land een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een oorspronkelijke novelle, spe lende in West-Friesland (prijzen f 100, f 75 cn f 50) en inzendingen vóór 1 Jan. moeten worden gericht aan DAT men het hoofdgebouw van het station te Arnhem begin Maart '54 offi cieel in gebruik wil nemen, waarna de rest van het oude gebouw kan worden afgebroken. DAT de Nijmeegse raad besloot de ge kozen K.V.P.-candidaat, mr J. v. Gent. niet toe te laten als raadslid, i.v.m. zijn betrekking als leraar aan een middelb. meisjesschool. lichaam uitgedoofd. Zijn beroep tegen de doodstraf werd verworpen door de Raad van JÊBÊ^. Cassatie. Op 7 Juli 1950 werd W hem gratie ver- leend, waarbij Wt de doodstraf werd gewijzigd t in levenslange lÉF"7^ w gevangenisstraf Van de zever. ontsnapten uit verblij- ven thans nog op vrjje voeten Antoine Touseul de man die in VAN DER NEUT Duitsland opzien baarde door het verle nen van interviews, en Sander Borgers Inmiddels bevindt Frans de Jong. de Amsterdamse fietsenmaker, die vorig jaar op Tweede Kerstdag bij de vlucht behulp zaam was, zich reeds ruim drie weken in het straf gesticht te Norg. De Jong was in 1949 voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hy had 9'è maand in hechtenis doorgebracht na een veroor deling tot anderhalf jaar. Deze was hem opgelegd wegens activiteiten in een or ganisatie tot hulp aan politieke delin quenten. Aan de voorwaardelijke invrijheid stelling, waaraan een proeftijd van drie jaar was verbonden, is een eind gemaakt omdat De Jong door zijn optreden in de Bredase affaire zich niet heeft gehouden aan de bijzondere voorwaarden, zoals goed gedrag. De arrestatie van de Amsterdamse rij wielhersteller heeft nogal enig hoofdbre ken gekost. Nadat hij in Januari van dit jaar brutaalweg tegenover de politie en de pers zijn medeplichtigheid breeduit bekende, dook hij onder. Hy deed dat toen de justitie hem officieel had aangezegd, dat zijn voorwaardelijke invrijheidstelling was ingetrokken en hü zijn straf dus ver der zou moeten uitzitten. Lang werd er naar hem gezocht Tenslotte wist een rechercheur van de Rijkspolitie hem te ontdekken bij een familielid aan de Leid- segracht. vlak bij de hoek waar het ge rechtshof op uitkomt. Juist op het ogenblik dat de recher cheur de woning betrad, wilde De Jong de wijk nemen naar het dak. HU gleed echter op de trap uit en de rechercheur nad hem alleen maar voor het opvangen. Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele buiten en kans op onweer. Iets hogere temperaturen, zwakke tot matige wind tus sen NW en ZW. i Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 4.59 tot 20.32 uur; Maan: 2.07 tot 11.52 uur. Op 2 Augustus t.k^

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1