Jlieuurc griJtsrfje (üeuraitl Wapenstilstand in Korea getekend en het vuren werd gestaakt Drie jaar oorlog in Korea Hongarije kondigde opeens amnestie af Wist U Een vredesduif met loodzware vleugels MAANDAG 27 JULI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIêN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9796 Directie) F- DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflntsttsUcft 1$ «fretfma wyn bert In tegenspeel* DROEVE BALANS2'A MILLIOEN DODEN EN GEWONDEN Filmcamera's snorden, televisielampen schenen; een historisch moment DE WAPENSTILSTAND in Korea werd vannacht 2 uur (Ned. tijd) getekend; het vuren is gestaakt. Binnen 72 uur na de ondertekening van het bestand trekken alle troepen, aan weerszijden van het 250 km lange front, zich twee kilometer terug, waar door een „Niemandsland" gevormd wordt. Zo is dus voorlopig en hopen wij voor goed een einde gekomen aan een strijd, die 3 jaar en 33 dagen heeft geduurd. Een droeve ba lans ca 2Vz millioen doden en gewonden. Bij de ondertekening waren de opperbevel hebbers der Geallieerde, Noordkoreaanse en Chinese strijdkrachten niet aanwezig. De communisten hadden namelijk maatregelen getroffen, waarmede generaal Mark Clark niet kon instemmen. Drie uur later, om 5.05 uur, hebben Mark Clark en de andere opper bevelhebbers de betreffende documenten afzonderlijk ondertekend. Precies twaalf uur na het ogenblik, waarop in de vredes- pagode de commandanten hun handteke ning plaatsten, werd het vuren officieel gestaakt. de uit leden van de legerleiding van beide partijen, houdt controle op de naleving het bestand. De neutrale commissie toezicht, bestaande uit vertegen woordigers van Polen, Tsjechoslowakije, Zweden en Zwitserland, houdt een oogje :t zeil-wat betreft het al of niet uit en van de strijdkrachten van beide partijen. De commissie voor de repa triëring van krijgsgevangenen, bestaande uit afgevaardigden van Polen, Tsjecho slowakije, Zweden en Zwitserland, onder voorzitterschap van India, houdt zich be- met de krijgsgevangenen, die niet hun land willen terugkeren. India stuurt ongeveer 4000 militairen, ter be waking van deze krijgsgevangenen. Er is De ondertekening van het bestand te Pan Moen Djon werd namens Neder land bijgewoond door luit.-kolonel C. M. Schilperoord, commandant van het Nederlandse detachement der Ver. Naties op Korea. De ondertekening te Pan Moen Djon geschiedde door Harrison voor de Geallieerden en generaal Nam II voor de communisten. De plechtigheid duurde nauwelijks I tien minuten en verliep in strenge beheerstheid. Interessant is nog de ver melding, dat voor elke handtekening zowel Harrison als generaal Nam II andere pen namen. vertrek gelegd. Het waren er in totaal 18. Filmcamera's snorden, foto-camera's klikten, televisielampen beschenen fel de beide mannen en even daarna was alles I afgelopen Toen Nam II getekend had, keek hij op I rijn horloge en liep hij, zonder ook maar één blik op Harrison te werpen, de be standspagode uit. Daarop stond ook Har rison op om het gebouwtje te verlaten. 1 In een dagorder aan de strijdkrachten verklaarde generaal Mark Clark, dat de V.N.-troepen gehandhaafd zullen blijven, om de tegenstander te kennen te geven, dat onze macht achter de beloften van de V N. staat om de republiek Zuid-Korea J te verdedigen. Hij spoorde de troepen aan, juist nu dubbel waakzaam te zijn. In het verleden verslapten we onze militaire paraatheid, j We stelden toen teveel vertrouwen in be loften, die later niets waard bleken te j rijn. We zullen deze fout niet meer ma ken, aldus Mark Clark, j Tevoren had Clark laten weten, dat hij i niet naar Pan Moen Djon was gegaan, I omdat de communisten geen Geallieerde of Zuidkoreaanse correspondenten wilden toelaten. Toen ze hierop bleven staan, werd overeengekomen, dat de leiders van de bestandsdelegaties het accoord zouden tekenen en dat Clark later in het Geal lieerde kamp Moensan en de commi ten in Kaesong hun handtekening onder de documenten zouden zetten. Zuid-Korea Vóór de ondertekening heeft generaal Mark Clark, president Syngman Rhee op de hoogte gebracht van het feit, dat het bestand van kracht zou worden. Hoewel men van Zuidkoreaanse zijde het bestand a's „waardeloos" beschouwt, staat vast dat Zuid-Korea zich er niet tegen zal ver- setten en zal medewerken bij de ont ruiming van de gedemilitariseerde zone Gedurende 180 dagen na vandaag, zouden de Zuidkoreanen in elk geval niets doen wat het bestand zou doen mislukken, werd te Seoel verklaard. De demarcatielijn geeft Zuid-Korea gebiedwinst van ongeveer 3750 km2. Vóór de oorlog was de 38ste breedtegraad d» grens. De nieuwe scheidslijn loopt op sommige plaatsen ten Noorden en ook ten Zuiden van de oude greni, Zuidkoreanen bezetten ongeveer 5875 km2 ten Noorden en de communisten onge veer 2151 km2 ten Zuiden van de breedte graad. Lt-Gen. NAM IL Tekende voor N.-Korea nog geen beslissing genomen over de v scheping van het Indische contingent. Het zal geoorloofd zijn, de troepen beide partijen te laten rouleren met snelheid van 35.000 man per maand. De krijgsgevangenen die niet weigeren, zul len binnen 60 dagen worden uitgewisseld. Binnen zestig uur na het van kracht wor den van het bestand, zullen de troepen zich met hun uitrusting een kwart mijl van hun huidige frontlijn terugtrekken. Zo wordt een gedemilitariseerde zo vee én een halve mijl gevormd. De communisten hebben ongeveer 12.000 krijsgevangenen in hun kampen: 3000 Amerikanen, 8000 Koreanen en 1000 an dere Geallieerden. Indien de communis- willen medewerken, kan de uitwis seling nog binnen een week beginnen merendeel der Noordkoreaanse krijgs gevangenen, zal in landingsboten naai Intsjon worden gebracht, en vandaar per trein of per auto riaar Pan Moen Dj- Men neemt aan, dat de communisten ongeveer 500 gevangenen per dag zullen afleveren. Het V.N.-commando z dan 1000 gevangenen dagelijks kunnen overdragen. De communistische krijgsge vangenen, die niet wensen te repatriëren (naar schatting 14.500 Chinezen Noord-Koreanen) zullen worden overge dragen aan de repatriëringscommissie. Politieke conferentie Mocht de repatriëringscommissie negentig dagen bevinden, dat nog steeds krijgsgevangenen niet naar hun land wensen terug te keren, ondanks toege stane pogingen van de communisten hen tot andere gedachten te brengen, dan wordt hun lot gelegd in handen van een politieke conferentie. Als deze conferen tie binnen dertig dagen kan besluiten wat er moet gebeuren, zullen de gevan genen als burgers worden beschouwd jn naar een neutraal land van hun keuze mogen vertrekken. De wapenstilstandsovereenkomst om schrijft vaag de taak van de politieke conferentie. Deze zal door onderhande lingen vraagstukken regelen, zoals de terugtrekking van alle buitenlandse strijd krachten uit Korea, de vreedzame rege ling van de Koreaanse kwestie etc Dit laatste etc, is door de communisten in gevoegd. Wat het betekent zal de tijd moeten leren. Sommige Geallieerde soldaten juichten vandaag, andere waren ernstig. In Seoel hoorde men enkele vreugdekreten, maar de meeste maqnen grinnikten slechts en vroegen: „Wanneer gaan we nu naar Zo heeft dan vanmiddag einde lijk na zeer langdurige bespre kingen, afgewisseld met diverse impassen, de ondertekening van de wapenstilstand op Korea plaatsgehad. De kanonnen zwij gen. Laten we hopen, dat zij niet meer aan het woord zullen komen. huis?". Mariniers aan 't Westelijke front, die de laatste twee dagen zware Chinese aanvallen doorstaan moesten, het nieuws heel rustig en bleven al aandacht gevestigd houden op de vijand ten Noorden van hen. Langs het front werd nergens feest gevierd, al gaven vele mannen uiting aan hun diepe voldoening. Hier en daar klonken ook bezorgde klanken. Blijkens - berichten van het front is de gevechtsactiviteit naarmate het tijdstip de ondertekening naderde, geleide lijk afgenomen. Geallieerde officieren hebben voorbereidingen getroffen voor de ontruiming van de gedemilitariseerde ine, het zuiveren van de zone van mij- :n en het ontruimen van versterkingen verdedigingswerken. Volgens New-Yorkse radio-berichten uit Moensan, hebben de Noordelijken de Verbondenen medegedeeld, dat zij 12.736 krijgsgevangenen zullen vrijlaten. Vol gens de berichten van Reuter zal het genoemde aantal o.a. 3.313 Amerikanen, Britten. 228 Turken, 12 Fransen, één Griek en één Belg omvatten. De Verbon- Internationale reacties Nog geen tijd om te... vissen Foster Dulles, de Amerik. minister Buiten. Zaken: De wapenstilstand i geval gelijk te stellen met een zekerde vrede. Vrije fanden kunnen zich vrijer voelen, want de communistische aanvallers in Korea is een „afstraffing" toegediend. Eisenhower: Bewezen is, dat slechts moed en offers de vrede op deze kunnen behouden; het nieuws va bestand stemt tot dankbaarheid. Hij zal spoedig een radio-rede houden. Het Congres: Vele leden twijfelen aan de oprechtheid der communisten tot ver dere samenwerking, teneinde een defini tieve vrede op Korea tot stand te bren- Mac Arthur: Voorlopig geen taar op het Koreaanse bestand. Truman: Ik hoop van ganser harte, dat het te Pan Moen Djon bereikte werkelijk vrede betekent. Maxwell Taylor: Waakzaamheid is boden, paraat moeten wij blijven, i de ondarhandelingen op de politieke ferer.tie kunnen mislukken. Het Achtste Amerik. leger vindt nog geen gelegi heid, om te gaan vissen.... Parijs: Als na het bestand op Korea maar geen nieuwe krachtig offensief ii Indo-China volgt. Londen: Schitterend nieuws, aldus Eden, de Britse min. van Buitenl. Zaken, die juist van zijn verblijf in Amerika Londen is teruggekeerd. Hoofdzaak is, dat het Westen nu eensgezind blijft. Australië: Het afslaan van de aggressie op Korea heeft de vrije volken aange moedigd in hun streven naar collectieve verdediging, aldus de Australische min. van Buit. Zaken, Casey. Wij behoeven nadere bewijzen, dat communistisch China met de rest van de wereld in vrede wil leven. New Delhi: Het Koreaanse bestand is het beste nieuws sinds jaren Rusland: De Prawda bracht het nieuws van de ondertekening nog ronder com mentaar. Den Haag: De gerekte -'^«nstilstands- onderhandelingen gingei. gepaard met zoveel desillusies, dat het raadzaam eerst de uitwerking van het bestand af te wachten, alvorens onvoorwaardelijke voldoening aan de dag te leggen. Dr Drees was verheugd en hoopte dat de vrede op Korea van blijvende aard zou Eerste Duitse herstelbetalin gen aan Israël De Israëlische vrachtboot Haifa is uit Bremen vertrokken met de eerste lading herstelgoederen van West-Duitsland Israël, namelijk 5000 ton staven betonconstructies. Voor Oost-Duitsers wordt het voedsel afhalen in W.-Berlijn bemoeilijkt TER GELEGENHEID van het 50-jarig bestaan der communistische party in Rusland gaven de Moskouse bladen een uitvoerig overzicht van de geschiedenis der partij. Vrede blijft ons doel, aldus wordt betoogd. Her haald wordt, dat het communistische en het democratische stelsel naast elkaar kunnen blijven bestaan. Wat de andere satellietstaten betreft, in Hongarije werd een amnestie afgekondigd voor lieden die een gevange nisstraf tot twee jaar hebben ondergaan, alsmede voor hen die gedwongen „collectieve arbeid" verrichten, ongeacht de tijdsduur. Bovendien worden de achterstallige belastingen kwijt gescholden aan die boeren, welke be reid zijn op collectieve boerderijen te gaan werken. Per 31 October moeten alle concentratiekampen zijn opgeheven. Adembenemend moment Adembenemend was het ogen blik, toen de pennen ter onder tekening op het papier werden gezet. Tijdens de plechtigheid in de vredespagode werd geen woord gesproken. Alleen als een vage, sombere muziek was op dat mo rnin de verte nog hoorbaar het dreigende gerommel der artillerie. Afgevaardigden van verscheidene landen, die strijdkrachten op Korea hebben, zagen vol spanning toe, hoe generaal Harrison en zijn tegenstander Nam II de achttien documenten in blauwe omslagen tekenden. Vreemd geluid, storend, toen de stilte na de ondertekening onderbroken werd door de Ooster se lach der Noord-Koreanen. Het was geschied; Harrison en Nam II verlieten zwijgend het gebouw. De Noordelijke onderhandelaars kwa men precies een half uur, nadat zij in jeeps arriveerden naar buiten; de Verbondenen maakten gebruik van helicopters. denen deelden de Noordelijken mede, dat zij 5.000 Chinezen en 6900 Noord- Koreanen zullen laten repatriëren. De Amerikaanse derde divisie mariniers zal naar het Verre Oosten worden ge zonden, zo heeft Eisenhowers perschef meegedeeld. Op het ogenblik zyn er acht leger divisies en een divisie mariniers in het Verre Oosten. Een legerdivisie hiervan is in Japan en de rest in Korea. Zij die thans vrijgelaten worden, krij gen hun burgerlijke rechten terug, ten einde deel te nemen aan de opbouw van het communisme in Hongarije. Ook in Roemenië heerst een groot gebrek aan levensmiddelen; dit wordt door de auto- Wat Tsjechoslowakije betreft, acht Tsjechen zijn Zaterdag met een pantser- uig door de prikkeldraadversper- aan de Duits-Tsjechische grens ge broken. De vier mannen, twee vrouwen vee kinderen verzochten om asyl In West-Duitsland. Het pantservoertuig was door de bestuurder in drie jaar tijds ver- aardigd en geleek zozeer op echt, dat e Tsjechische grenswachten het onge hinderd doorlieten. Volgens het Westberlijnse dagblad „Der Telegraf" zijn verzetsstrijders in het ge deelte van het vroegere Oost-Duitsland, dat thans onder Pools beheer staat, er geslaagd tussen 7 en 12 Juli vier be langrijke bruggen in de lucht te laten .pringen. Zij hebben hiermede een be langrijke vertraging veroorzaakt ln de oer van Poolse en Russische verster kingen voor de troepen die hen thans bestrijden. Volgens genoemd blad zouden Russische zijde in de gevechten met :etsstrijders reeds 345 man gesneu veld zijn. Voorts wordt gemeld, dat alle inwo- ?rs van Oost-Berlijn, die in West-Ber- lijn voedsel willen gaan halen aanwezige Geallieerde voorraden, zich noeten laten inschrijven in een speciaal egister. De S.E.D. wist te melden, dat de ontslagen Oostduitse minister Staatsveiligheid, Zaisser, in ongenade viel omdat hij „een vijand van het volk" is. V.N.-Assemblée op 17 Aug. bijeen De Assemblée van de Ver. Naties Zal op 17 Augustus a.s. bijeenkomen, ter be spreking van de plannen voor een „poli tieke conferentie", welke binnen 90 da- na het bestand op Korea moet worden gehouden. De uitnodigingen zijn al de deur uit. In kringen van de V.N. hoopt men, dat de regeling van de Ko- nse kwestie zal leiden tot eer accoord over de hangende kwesties in het gehele Verre Oosten. De secretaris-generaal Hammarskjöld verklaarde, dat de thans bereikte eenkomst de weg opent voor het verster ken der collectieve actie voor hulp aar het Koreaanse volk. De Nederlandse af gevaardigde Von Balluseck meende, dat de militaire doelen, die door de Veilig heidsraad in de resolutie van 27 Juni 1950 waren gesteld, bereikt waren hetgeen, tot trots en voldoening stemt. De economische gevolgen van een bestand Volgens financiële deskundigen te Lon den, is er geen reden om te veronderstellen, dat de wapenstilstand op Korea een inzin king in de econ. toe stand der wereld met zich zal mede brengen. De markten hebben zich reeds sedert enige maanden kunnen aan passen, in verband met de vooruitzichten voor deze wapenstilstand en het is mogelijk, dat deze aanpassing de laatste dagen haar ein de heeft bereikt met de prijsdalingen voor producten, zoals tin, rubber en copra. De Amerikaanse uit gaven voor defensie zullen in het komende jaar waarschijnlijk even hoog zijn als in het afgelopen jaar en het bedrijfsleven zal uit dien hoofde even veel steun ondervin den als tot dusverre. De Amerikaanse geld politiek biedt de laat ste tijd een meer be moedigend beeld en de econ. bedrijvigheid in Amerika blijft zich over het geheel ge nomen, op een zeer hoog en stabiel niveau handhaven. Ter com pensatie voor een eventuele daling elders, bestaan er mogelijkheden voor meei handel met de landen van het Sowjet- blok. vooral China. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de Sowjet-Unie handel Jvi.1 dr.Üven en mogelijk de indus- Westelijke hulp behoeft. DAT een mezenpaar in een nesfckastje in Staphorst voor de 2e maal dit jaar een nest heeft uitgebroed en een winter koninkje ijverig meehelpt voedsel aan te slepen. DAT de leerling-onderofficier-vlieger der Koninklijk Marine, R. Lantegent. Gilze-Rijen, de 100 000ste bezoeker van de Bredase KMA-feesten en een veren asbak met inscriptie kreeg. DAT de 51-jarige directeur-eigenaar van het Goudse Reunie-bioscooptheater en de Irene-bioscoop te Moordrecht, T. J. v. d. Toorn, gistermiddag overleden is en Donderdagmiddag om 2.45 uur op de be graafplaats IJsselhof te Gouda begr wordt. DAT in het schoenmakershuisje in het Openluchtmuseum te Arnhem de Naald- wijkse ivoorsnijder, Dick Middelhoek. t/m 31 Juli en van 3 t/m 7 Aug. zijn am bacht zal demonstreren. DAT de Zutpl.ense politie een zekere Van U. aanhield, die in verschillende plaatsen op de Veluwe en ten Oosten van de IJsel een groot aantal kerkdiefstallen pleegde DAT ongeveer 26.000 bezoekers uit ons land en België de oogstfeesten in Seve- num hebben bijgewoond. DAT het plan bestaat om de R'damse ryksseruminrichting en het A'damse diergeneeskundig instituut samen te voe gen met de vzeartsenijkundige faculteit te Utrecht en de 2 eerstgenoemde instel lingen onder te brengen in een nieuw gebouw in De Bilt. DAT de Arnhemse aannemer B. R., diens zoon L. R., en diens knechten M. en T. Vrijdag uit een garage in de buurt schap Groenendaal (Apeldoorn) ƒ2100 ontvreemdden, maar reeds door de Apel- doornse politie gegrepen zijn en B. R. 600 in een gordijnroede verstopt had. DAT een 1000 leden van 23 Limburgse Rode-Kruis-afdelingen Zaterdag op de St Pietersberg een oefening hebben ge houden en overste Meulman en Freule van Smynia uit Den Haag op deze lie Limburgse Rode-Kruis-dag resp. de al gemeen commandant en de commandante van het korps Rode-Kruis-helpsters ver tegenwoordigden. DAT de 76 geslaagden van het Ned. Opleidingsinstituut voor het Buitenland te Breukelen Zaterdagmiddag zyn toe gesproken door de hoofdredacteur der NRC, mr M. Rooy. De vredespagode, gesierd met een vredesduif a la Picasso, waarin vannacht de wapenstilstands overeenkomst werd getekend. Voor de Geallieerden tekende It- generaal Harrison, voor Noord- Korea tekende generaal Nam II. De pagode werd gebouwd door communisten. DE WERELD herademt, want het be stand op Korea is getekend: het en gestaakt en de troepen der V.N. en de Chinezen en Noord-Koreanen trekker, zich uiterlijk Donderdag a.s. terug achter de demarcatielijn, op een afstand van 2 km. Dit is in het kort. voor lopig. het essentiële der vele zeer belang rijke. telegrammen Terecht heerst er voorzichtige vreugde in diplomatieke kringen te Washington, Londen, Parijs, Brussel. Den Haag en in andere V.N - landen, maar toch begrijpen wij maar al te goed, de ontboezeming van een Amerikaans blad „The Philadelphia .Good news, but nobody stood up and danced". Zo is het, goed nieuws, maar reden voor een vreugde dans is er niet! De vredesduif, die boven Pan Moen Djon is opgestegen, beweegt zich met loodzware vleugels en zou aan eigen zwaarte kunnen neerstorten. Ruim drie jaar heeft deze verbeten strijd geduurd, eindeloos werden de onderhandelingen te Pan Moen Djon gerekt, afgebroken en hervat, en eerst op de „politieke conferentie" die na het bestand moet volgen, zal blijken of het de commu nisten ernst is ver dere stappen te doen op de weg de vrede. Korea (Pan Moen Djon) betekent inderdaad een brandpunt in de wereldpolitiek, maar er zijn andere kern punten, die even belangrijk zijn, waarbij wij denken aan Indo-China en in Europa aan Duitsland. Naast het optimisme, dat ondanks de schier onoverkomenlijke moeilijkheden een wapenstilstand bereikt is, staat het scepticisme dat Chinezen en Noord- Koreanen zich gedurende het bestand zouden versterken, om straks tot nieuws aggressie over te gaan. Het Koreaanse probleem beheerst de Aziatische politiek, houdt nauw verband met Amerlka's stra tegische positie in de Pacific, en een wa penstilstand doet hiervoor uiteraard nog geen. oplossing aan de hand. Wij gaan een periode tegemoet, waarin van de Verbon denen een bijzonder fijngevoelige diplo matie wordt geëist om in het spoor van de vrede te kunnen blijven. De, van zijn kant, terecht rebellerende president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, zal wel gedurende 180 dagen de wapenstilstand geen strootje in de weg leggen, maar de gespannenheid tussen Zuid- en Noord-Koreanen kan nu een maal gemakkelijk leiden tot explosies, waarbij dan zoals men in Israel nog voortdurend aanschouwt, partijen elkaar de schuld in de schoenen schuiven. Een taak rust dan ook op de „neu trale commissie", die moet toezien op de vredesverdrag nog heel wat voetangels n klemmen liggen. Tijdens de komende lange en moeilijke besprekingen bestaat het gevaar, dat wensdromen prikkelend gaan werken op de ontstane, feitelijke, concrete politieke situatie. Wensdromen, waar Syngman Rhee maar ook de Ver. Naties rekening hielden met een verenigd democra tisch Korea. Wensdromen, waar aan de communistische penetratie op Korea een „halt" moest worden geboden, omdat Amerika's strategische positie in de Pacific anders een „losse schakel" zou krygen. In aanmerking genomen, dat de bekende Senator Wiley, Singman Rhee verweten heeft, dat hij de levens van 300.000 Amerikaanse militairen in de waagschaal stelde, kan men redelijkerwijs niet verwachten, dat Amerika zich zo gauw weer in een Koreaans „avontuur" zal storten. Anderzijds kan men de vraag stellen of Amerika er uiteindelijk mee accoord zal gaan. dat communistisch China tot de Ver. Naties zal worden toegelaten en op grote schaal handelsbetrekkingen met Rood-China zullen worden aangeknoopt. Thans is de toestand zó, dat er in feite geen relaties lussen Amerika en Peking bestaan, hetgéen dus betekent, dat Tsjang Kai Sjek beschouwd wordt als de „be windvoerder" van China, dat echter in communistische handen is. Azië en Europa zijn in de wereldpoli tiek niet van elkaar te scheiden. Beden ken wy dit wel. Als de Russen gezien het jor.cste Pr a w d a-artikel, tegenover het Westen geen andere koers willen volgen, kan er moeilijk sprake zijn van grote in ternationale ontspanningen nu te Pan Moen Djon een bestand bekokstoofd werd. Overbodig te zeggen, dat er voor het Westen geen enkele reden is de ma chinerie van het Atlantisch Pact in lang zamer tempo te doen lopen of in animo voor het E.D.G. te verflauwen. Wij her halen: te Pan Moen Djon steeg een vredesduif op, maar met loodzware vleu gels! De wereld echter gedenkt met grote eerbied de tienduizenden, die in dienst Hf d« Ver. Naties zijn gevallen, in een principe. trialisatie zelf. r'- landen van het W*iten kunnen thans vermoedelijk hun aandacht gaan besteden aan constructieve nieuwe ont wikkelingen. Zo zal b.v. de inwisselbaar heid van het pond sterling vermoedelijk officieel of niet officieel worden bespro ken. In een verbeterde wereldatmosfeer zou het mogelijk voor de Amerikanen aantrekkeli'k kunnen zijn, als Tenlyke m. ïode voor het uit de weg ruimen van de bestaande belemmerin gen op valuta en wereldhandel. oorlog Enkele buien Veranderlijke bewolking met nu en dan enkele buien en een kans op onweer. Over- Fk wegend matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets war- (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon. 4.58 tot 20.37 uur. Maan: 21.20 tot 7.28 uur. Op 2 Augustus L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1