llieutue £dlts ri)e dTmimnt 4 Werkgevers willen vrijere loonpolitiek met ingang van 1 Januari Vrouwen in Maagdenburg vragen om brood lOOOden COUPONS Wijziging Britse regentschaps- wet niet vóór November Wist U VRIJDAG 24 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9794 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken .Stantpcsticti If ghrbfeoen mgn h«rt in tegljenspotf Slordig en gemoedelijk Overheid moet minder ingrijpen Geen volkomen overeenstemming met de vakbonden over loonsverhoging TV VlEH centrale werkgeversbonden hebben in een gexneenschap- pelijk uitgegeven verklaring als hun mening uitgesproken, dat na 1 Januari 1954, behoudens uitzonderlijke omstandigheden, niet meer kan worden meegewerkt aan algemene loonmaatregelen. Zij wensen over te gaan tot een stelsel, waarbij de verantwoordelijkheid voor de loonvor ming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfstaksgewijze overleg, maar waarbij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. De algemene richtlijnen voor het loonpeil behoren te worden afgestemd op fundamentele economische factoren, zoals de stand van de betalings balans en de werkgelegenheid. De gewenste verscheidenheid kan wor den bereikt in het bedrijfstaksgewijze en ondernemingsgewijze langs privaat- of publiekrechtelijke weg gevoerde overleg, waarbij vooral de werkgelegenheid een belangrijke rol zal moeten spelen. De politiek van loonbeheersing, die als gevolg van de bijzondere omstandig heden na de oorlog werd gevolgd, heeft belangrijke mate de welvaartsdoelein den gediend. Toch bestaan er bezwaren, waarvan de betekenis in toenemende mate wordt gevoeld. De gevolgde poli tiek heeft als gunstige gevolgen gehad, dat het loonpeil op dusdanige hoogte is gehandhaafd, dat rekening is gehouden met een sociaal verantwoord minimum, met een hoog peil van werkgelegenheid en de bevordering van het evenwicht der betalingsbalans. Ook zijn als voordelen aan te merken de coördinatie loonverhoudingen in de verschillende bedrijfstakken en de bevordering arbeidsvrede. De bezwaren van de vier verbonden richten zich inzonderheid tegen: 1. Het ver gaande overheidsingrijpen, dat de verantwoordelijkheid voor het vaststel len van lonen en andere arbeidsvoor waarden in overwegende mate doet be rusten bij de overheid in plaats van bi; het bedrijfsleven. Een situatie, die naai de mening van de verbonden zowel be zwaren van principiële als practische aard oplevert en alleen onder abnormale omstandigheden kan worden aanvaard. 2. Het feit, dat bij de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wijze rekening kan worden gehouden met de verscheidenheid in de e sche resultaten in onderneming drijfstak. De omstandigheden, die aanleiding hebben gegeven tot de gevolgde politiek van loonbeheersing, hebben zich gelei delijk gewijzigd. Thans achten de vier centrale werkgeversbonden de ontwik keling zo ver gevorderd, dat het tot nu toe gevoerde beleid moet worden her zien en wel zodanig, dat met behoud van de genoemde voorde'»n de bestaande be zwaren worden ondervangen. Het loon ligt thans over het algemeen op een peil, dat in overeenstemming is zowel met het evenwicht op de arbeidsmarkt als met het evenwicht in de betalingsbalans. Redelijkerwijs mag worden verwacht, dat het verleggen van het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het bedrijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen, zo wordt in de verklaring gezegd. Naar het oordeel van de bonden heeft de Sociaal-economische Raad bij het vaststellen van de richtlijnen voor het loonpeil een wezenlijke functie te ver vullen. Het is een voorwerp van nader onderzoek, welke taak met betrekking tot de vaststelling en toepassing der richtlijnen toekomt aan de centrale or ganisaties in het bedrijfsleven en aan de Stichting van de Arbeid en op welke wijze de handhaving van de gestelde richtlijnen het best kan worden ver- Huurcompensatie De werkgeversverbonden verklaren zich intussen bereid, mee te wenken aan loon maatregelen van een algemene strekking, ter compensatie van de door de regering tegen 1 Januari a s. aangekondigde huur. verhoging, voor zover deze niet door las tenverlagingen wordt opgevangen. De centrale werkgeversbonden staan in be ginsel niet afwijzend tegenover de vraag, of hierbij tevens de nog resterende ..ver- bruiksbeperking", die voortvloeit uit de in Maart 1951 genomen regeringsmaat regelen, voor de loon- en salaristrekken- den per 1 Januari as. ongedaan zal wor den gemaakt 'De vier verbonden geven echter als hun mening te kennen, dat deze vraag eerst definitief kan worden beantwoord, nadat de Sociaal-Economische Raad zich hier over zal hebben uitgesproken. In dit ver band zal met name de omvang van- de totale lastenverzwaring voor het bedrijfs leven van grote betekenis blijken te zijn. -De werkgeversverbonden, merken op. dat het overlaten van de loon-vaststelling aan het bedrijfsleven de overheid niet ontslaat van de plicht om een zeker toe zicht uit te oefenen op de loonvorming. Vierdaagse Tot een directe invloed van de overheid op de loonvorming mag dit evenwel slechts leiden onder zeer bijzondere om standigheden. Hierbij wordt speciaal ge dacht aan het geval, dat het georganiseer de bedrijfsleven er niet in zou slagen al gemene richtlijnen vast te stellen of de door het bedrijfsleven vastgestelde richt, lijnen niet in overeenstemming zouden zijn met de doeleinden van de algemene economische politiek. De overheid dient daartoe te beschikken over de hiervoor nodige bevoegdheden. C.N.V. niet voldaan De voorzitter van het Chr. Nat. VaK- verbond, de heer M. Ruppert, heeft des gevraagd meegedeeld, dat het C.N.V. zich in het algemeen met de opvatting van de werkgevers ten aanzien van een vrijere loonvorming kan verenigen. Heel anders staat het er echter voor met hét standpunt van de werkgevers inzake de maatregelen die per 1 Januari zijn voor gesteld. Het C.N.V. is van mening, dat de huurverhoging volledig moet worden gecompenseerd en dat de verbruiksbe- perking dient te worden afgeschaft. Al leen wanneer uit een oogpunt van' het behoud der werkgelegenheid bezwaren zouden rijzen tegen een bepaald per centage van loonsverhoging, zou bij voorbeeld een tijdelijke matiging van de loonsverhoging te verdedigen zijn, aldus de heer Ruppert. Het C.N.V. is van oor deel, dat in een dergelijk geval de las ten niet alleen door de loon- en salaris- trekkenden, maar door het gehele volk moeten worden gedragen. De heer Rup pert liet weten dat men overigens in de kring van het C.N.V. niet pessimistisch gestemd is over de stand van het over leg. Hoewel de uitlatingen van werkge verszijde niet in alle opzichten gelukkig worden genoemd, wordt het geenszins uitgesloten geacht, dat met de werkge versbonden op behoorlijke basis over eenstemming zal kunnen worden be- De voorzitter van de Katholieke Ar beiders Beweging, de heer Middelhuis, zei dat de werkgeversorganisaties op het stuk van de compensatie der komende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking aanmerkelijk vager zijn dan blijkbaar het geval is in het stuk van de gezamenlijke sociale orga nisaties (waaronder ook de werkgevers). Daar ligt nogal verschil. Blijkens het stuk van de R.K. sociale organisaties is er aan die kant overeenstemming over volledige compensatie van de huurver hoging door een algemene loon- en sala risverhoging en is er eveneens overeen stemming over een algehele opheffing van de consumptiebeperking. De hoogste top van de Mount Everest is thans bereikt en Sherpa Tensing, één van de twee klimmers, die deze overwinning behaalden, is thans met vacantie in Zwitserland. „Om wat uit te rusten" besteedt hij zijn vrije tijd aan een bijna loodrechte bergwand. Spanning te Pan Moen Djon Witte vredesduif op bestandsgebouw Rhee eist nog steeds Amerik. garanties Volgens de telegrammen van heden morgen, 11 uur, vergaderden Geallieerde en communistische stafofficieren op nieuw in besloten zitting te Pan Moen Djon. Zowel Reuter als Ass. Press nen, dat de ondertekening van een penstilstand aanstaande is. Het tijdstip moet echter nog op de voltallige zitting bekend worden gemaakt. Het gebouw waar het bestand getekend zal worden, werd door Chinezen en Noord-Koreanen voltooid. Het gebouw is opgetrokken hout en heeft een dak van bamboe. Op de puntgevel is een witte vredesduif een blauwe driehoek aangebracht. Ook radio Pjongjang mildde, dat de bestandslijn is vastgelegd en de regeling voor de krijgsgevangenen geen moeilijk heden meer oplevert. De communisten wijzen er op, dat de ondertekening meer dan ooit afhangt van de waarde der Amerikaanse verzekeringen inzake de houding van Syngman Rhee. Deze, dus de president van Zuid-Korea, heeft zijn zienswijze gegeven over de, met de Amerikaan Robertson (de gezant Eisenhower), gemaakte afspraken. Rhee wacht nog steeds op stevige „garanties" van Washington. Hij wil een ontwerp voor een verdrag van wederzijdse vei ligheid door da Ver. Staten gesanction- Na het sluiten van een bestand, zal de Assemblée der Ver. Naties bijeengeroe pen worden en hierover wordt reeds te New York beraadslaagd. Veel oorden worden reeds genoemd, waar de poli tieke conferentie zal worden gehouden, vermoedelijk worden ook de Russen uit genodigd. Wat de strijd betreft, jacht bommenwerpers der Geallieerden be stoken nog steeds communistische doelen. Zuivelhandel teleurgesteld Onze boter goedkoop naar Rusland De prijs die Nederland dezer dagen voor aan Rusland te leveren boter heeft kunnen bedingen, ligt aanmerkelijk bene den die, welke de Denen onlangs hebben gekregen. Volgens het officieel orgaan van de Kon. Nederlandse Zuivelbond wordt dit door de Nederlandse zuivelfa- brikanten zeer betreurd. Een pleister op de wond zijn de vrij gunstige vooruitzichten op de botermarkt in het vrije deel van Europa. Zowel in West-Du its land als in Frankrijk en België zijn nu reeds de voorraden klein. Daarbij komt, dat het vooral aan Engeland leve rende Denemarken niet veel boter be schikbaar zal hebben voor de markt op het vasteland. Bij oeiening Coronet Britse straaljager in Brabant neergestort Piloot omgekomen Vanmorgen omstreeks 6.15 uur is op de Deurse'nsesteeg tussen Bergen en Raven- (N-Br een Gloster-Meteor straal jager neergestort. Het toestel, dat niet tot de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht behoort, werd gevlogen door een Engelse piloot. Hij heeft nog getracht per schiet- toestel de machine te verlaten, maar waarschijnlijk vloog de straaljager reeds te laag- De parachute heeft zich namelijk niet meer geopend. Het lichaam van de verongelukte vlieger heeft men op enige kilometers van het vliegtuigwrak aange troffen. De machine werd -totaal vernield en de grond is bezaaid met wrakstukken. Er zijn geen getuigen van het ongeluk. Hier door is het te verklaren, dat de regionale brandweer van Oss, betrekkelijk veel tijd verloren zag gaan. toen zij in het mis tige polderlandschap de straaljager tracht te te ontdekken. Een Engelse commissie onderzoek van de vliegbasis Volkel zal zich vanmiddag naar de plaats van het ongeluk begeven. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid een Brits toestel. De Gloster Meteor nam deel aan de NATO-luchtmachtoefening Coronet. Het toestel zou landen op Volkel Brandstof- gebrek is vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk. Gelukkig getrouwd (met neger) r-k\- Wat Ulbricht fascistennoemt Maarschalk Rokossofsky in Silezië en Anna Pauker overleden? BERICHTEN WIJZEN op nieuw lijdelijk verzet in Oost-Duitsland. Er zouden minstens een kwart millioen arbeiders in circa 95 strategische industriële ondernemingen betrokken zijn bij sit-down-stakingen en „lang- zaam-aan-acties". In de Oostelijke zone werden deze week ongeveer 3000 arrestaties verricht. Onder de bedrijven, waarin lijdelijk verzet wordt ge pleegd, bevinden zich de nieuwe staalfabrieken bij Stalinstadt aan de Oder, de kunstzijdefabriek Rathenau in Brandenburg, alsmede reeds eerder ge noemde fabrieken te Erfurt in Thueringen. In tegenstelling met andere telegrammen, schijnt Ulbricht, de secretaris-generaal van de communis tische S.E.D. zich nog te kunnen verheugen in de steun van de Russische Hoge Commissaris Semjonof. Beiden vertoonden zich op een receptie van de Poolse ambassade. tot Polen behorende landstreek Silezië. In totaal 10.000 antl-communistlsche partijgangers, onder wie Duitsers, zou den de steden Bunzlau, Lauban, Schweld- nitz en Hirschberg hebben bezet. Inmiddels hebben Westduitse en V berlijnsc autoriteiten alles in gereedheid gebracht voor de uitdeling van de bijna 5000 ton levensmiddelen, die a.s. Maan dag begint. Zoals men weet, betreft het hier voedsel door de Amerikanen gratis ter beschikking gesteld. Dit is zeer nut tig werk, want volgens Gostduitse vluch telingen, blijft de voedselschaarste in de gebieden van de Sowjet-ünie aanhouden. Hier en daar hebben zich hongerdemon- straties voorgedaan, o.a. in het uranium- gebied van Aue in Saksen. De, reeds ge- noeriid'e, Ulbricht kwalificeert allen die zich tegen het terreurregiem verzetten, gemakshalve als „fascisten". - Wij vragen ons af, in hoeverre de dui zenden huisvrouwen die in Maagdenburg een hongerbetoging hielden, ooit iets van het begrip „fascisme" gehoord hebben. Brood, suiker, vet etc. zal hen meer in teresseren. Nog steeds worden er in Oost-Duitsland strenge straffen uitge deeld aan de deelnemers der ongeregeld heden van 17 Juni. Anderzijds probeert men met concessies, namelijk beloften de levensstandaard te zullen verhogen, di gemoederen te kalmeren. Voor de eerste maal sedert 17 Juni. zal de Oostduitse Tweede Kamer a.s. Woensdag bijeen komen, bij welke gelegenheid de firma Pieck Grotewohl een verklaring zal afleggen over de situatie. Uit andere gebieder, wordt gemeld, dat de Poolse maarschalk Rokossofsky zich momenteel in Silezië bevindt en in Sta- linogrod (het vroegere Katowice) een parade heeft afgenomen, ter gelegenheid het feit, dat negen jaar geleden Polen door het Sowjetleger werd „be vrijd". Rokossofsky vocht in de laatste jreldoorlog in het Russische leger, lar keerde na de oorlog naar Polen terug, zulks op bevel van het Kremlin, ij aanvaardde de functies van vice- ïier en minister van de Nationale Verdediging. Zijn verblijf in Silezië wordt 'erband gebracht met ongeregeld heden, die zich ook daar hebben voor gedaan. Vermelden wij nog, dat volgens berich ten uit Oostenrijkse kringen, verklaard wordt, dat Anna Pauker, de voormalige minister van Buit. Zaken van Roemenië, al enige tijd geleden overleden zou zijn. Men weet dat Anna Pauker in ongenade was gevallen en haar familieleden had den al sinds vele maanden geen brieven meer van haar ontvangen. Het Westberlijnse sociaal-democrati sche blad „Der Telegraf' schrijft in zijn editie van vandaag, dat Russische ge pantserde en infanterie-eenheden Poolse verzetsstrijders hebben omsingeld, in een nog steeds aanhoudende veldslag, in de (Advertentie) voor ongekend lage prijzen Natuurlijk bij Haarl.straat 172- 174- 179 Midzabonnen voor onze cliënten. /™tP deze foto ziet men een gelukkig bruidspaar, Peggy Cripps, de 32- jarige dochter van wijlen Sir Stafford Cripps, die in het huwelijk getreden met Joseph Appiah, eveneens 32 jaar oud en de zoon van een negerstamhoofd van de Goudkust, tevens „persoonlijk vertegenwoordiger" te Londen. Het bruidspaar heeft zojuist de kerk, n; lijk de St John's Church te Londen laten en ontmoet overal vriendelijke ge zichten. Tegenstellingen tussen „West" „Oost" schijnen hier niet te bestaan, ook al droeg de bruidegom het toga-achtige gewaad van de Ashanti-stam. een vuur rode mantel met gele en groene strepen, terwijl Peggy Cripps gehuld was in een Europese sluier als een wolk. Meer dan 200 gasten namen deel aan de receptie in het Mayfair Restaurant, en men onder de aanwezigen vele belangrijke figuren uit de kringen der politiek diplomatic. Tegenstellingen wat levensharmonie betreft, zijn er blijkbaar voor Peggy en Joseph niet, maar zullen stamgenoten hem straks geen moeilijk heden in de weg leggen? Prijscommissies kunnen verdwijnen Op 1 Januari 1954 geen rijksbijdragen meer Met ingang van 1 Januari 1954 zullen de rijksbijdragen aan de plaatselijke prij- zencommissies worden ingetrokken, ir verband waarmede met gelijke datum het desbetreffend bureau van het ministerie van Economische Zaken wordt opgehe ven, aldus heeft minister Zijlstra aa gemeentebesturen meegedeeld. De minister wijst op het vele en nuttige werk. dat de commissies kort na de be vrijding en na het begin van de Koreaan se oorlog hebben verricht om een redelijk prijspeil te handhaven. Nu inmiddels de spanningen tussen lonen en prijzen zich niet meer in die mate doen gevoelen, de noodzaak van een dergelijke prijs politiek verdwenen. DE VROUWELIJKE burgemeester van Lafayette, in de Amerikaanse st, Louisiane, de 33-jarige mevrouw Ashton Mouton, schonk het leven aan een Sia mese meisjestweeling, die met het onder, einde van de ruggegraai aan elkaar ge groeid is. Moeder en tweeling maken het uitstekend. De „romance" van prinses Margaret In aansluiting aan de berichten van gis teren, meldt Reuter uit Londen, dat de Britse regering besloten heeft, het wets ontwerp, dat voorziet in wijziging van de wet op het regentschap van 1937, niet eerder in te dienen dan in November. Dus, tijdens de nieuwe zitting van het parlement en kont vóórdat koningin Elizabeth haar reis door het Gemenebest maakt Het ontwerp zal de hertog van Edinburgh waarschijnlijk regent maken, mocht onverhoopt de koningin komen te overlijden, voordat haar zoon, prins Charles. 18 jaar is. Wij herhalen, dat vol gens de huidige wet prinses Margaret regentes zou worden. Inmiddels hebben woordvoerders, o.a. een van het Buckingham Palace ver klaard. dat de berichten in de Franse. Amerikaanse en ook Engelse bladen, on juist zijn, als zou binnenkort de verdo ving van prinses Margaret niet kapitein Townsend bekend worden gemaakt. Aan A.P. ontlenen wy nog, dat men in vele Londense kringen woorden van grote sympathie heeft voor prinses Margaret, die door amendering van de regentschaps- wet. enige van haar koninklijke voor rechten zal verliezen In kringen, gelieerd aan het Engelse hof, kan i, aldus A.P., dat alle leden vac de koninklijke familie sympathiek staar tegenover de gevoelens, die prinses Mar garet voor Townsend koestert, maar het geven van toestemming voor het huwe lijk is een tweede punt, zolang ti 'kerk en staat de tegenwoordige na verbintenis gehandhaafd blijft Echter is het officiële standpunt de regering, dat het amendement op de regentschapswet niets te maken heeft met de „romance", waarin prinses Margaret verwikkeld zou zijn. DAT de inzendingen van mr dr C. Berkhouwer te Alkmaar en van mr H. M. Voetelink te A'dam op de door Han delsrecht uitgeschreven prijsvraag over toelaatbare en ontoelaatbare reclame be kroond zijn. DAT voor de bouw van een pomp station te Vlierden (N.B.) voor de water leidingmij Oost-Brabant de fa H. Huij- brechts te Heeze laagste inschrijver was (ƒ251.700). DAT Vrijdagmiddag 31 Juli in de stich- tingskerk van Veldwijk te Ermelo af scheid wordt genomen van de genees heer-directeur, dr B. Chr. Hamer, die benoemd is tot psychiater-adviseur van het prov. bestuur van Gelderland. DAT i.v.m. het 40-j. bestaan van de Koninklijke Luchtmacht de K.L.M. van t/m 28 Juli boven Soesterberg rond vluchten houdt voor belangstellenden. DAT de hoge stenen galerijmolen te Erp (N.B.) gesloopt zal worden. DAT de onderbouw van de spoorbrug over de Vecht bij De Hoogelanden te Utrecht (spoorlijn UtrechtAmersfoort) voltooid is en de voetbrug hiernaast voor het publiek is opengesteld. DAT H. J. v. Gelder uit Amersfoort benoemd is tot alg. secr. van de Centrale Bond van onderling beheerde Zieken fondsen (C.B.O.Z.) te Utrecht, in de va cature-Van Neck. DAT de Hilversumse burgemeester. J. J. G. Boot, namens de Gooise gemeente besturen de gemeente Muiden nieuwe zetels voor de raadzaal aanbood, t.g.v. het 1000.-j. bestaan van dit stadje. DAT de eerste ronde van het bevol kingsonderzoek op t.b.c. in Zeeland ten einde is en er 161.000 personen werden onderzocht, van wie 96 besmet bleken. DAT 2 Nederlanders uit Vaals in Aken veroordeeld ziin tot 30 mark boete, om dat zij 2500 anjelieren naar Duitsland wilden smokkelen. DAT de Utrechtse gemeenteslacht plaats verbouwd wordt en er o.m. een nieuwe varkensslachthal komt (kosten: ƒ700.000) en Utrecht er 30 nieuwe auto bussen bijkrijgt (ƒ1.650.000). DAT het door het openbaar ministerie te Leeuwarden aangetekende beroep tegen het vrijsprekend vonnis vooi Groningse koopman R.. die beschuldigd werd van brandstichting in zijn dak- pannenfabriek te Achlum, is inge trokken. DAT de K.V.P.- en de P.v.d.A.-Tweede- Kamerfracties resp. 29 en 30 Juli en 3 en 4 Aug. de, Mijnstreek zullen bezoeken, om de chemische industrie der staats mijnen en enkele mijnbedrijven te be zichtigen. DAT de 44-j. W. Bachers in A'dam met gevaar voor eigen leven de kraan van acethyleencylinder. waarvan de kop door een iek roodgloeiend was, heeft dichtge draaid en' daarbij ernstige brandwonden opliep aan zijn rechterhand, doch de Oostenburgervoorstraat voor een ontplof fing bewaarde. HET WEER rapporten van 0 IN EUROPA Bordeau> Grenoble NiCe Genève f. bew WNW 5 WZW 3 WNW 7 l windstil 19 OS 19 0.3 20 0 20 0.3 23 0 24 0 26 0.4 27 11 22 3 Loonvorming in eigen hand? TTET moet ongetwijfeld betreurd wor den, dat thans reeds, betrekkelijk ir het beginstadium van de onderhandelin gen over de looncompensaties, een zekei verschil tussen het standpunt van d« werkgevers- en werknemersvakcentraïet aan de dag treedt. Toch moet men dit ook weer niet a te tragisch nemen, omdat de publicatie van de drie werkgeversvakcentralen welke dit verschil aan de dag deed treden niet van enige boze bedoeling uitgegaar behoeft te zijn. Wie de opvattingen over deze zaak in de laatste maanden in onderscheider redevoeringen van de zijde van het C.N.V gegeven, nagaat, zal tot de ontdekkinj komen, dat het grootste gedeelte van d« werkgeversverkiaring geen belangrijk' verschillen met het standpunt van d< J Christelijke vakbeweging vertoont. Wi - kunnen hier bijv. citeren de uitspraal 1 van de heer Van Eibergen. de voorzitter van ae Ned. Christelijke Bouwbedrijfs- 1 bond. die op de in Mei gehouden alge- menc vergadering oju. zei: „Wij menen 1 dat het zeer goed mogelijk is. dat d werkgevers- en werknemersorganisatie.' - bepaalde werkzaamheden overnemen. Wi' 1 menen, dat het nu het ogenblik is, dat eT i een wat vrijere loonpolitiek komtD« Stichting van de Arbeid of de S.E.R. zou- den dan kunnen toetsen, of, wat de be- drijven doen, in strijd is met het alge- meen belang. De S.E.R. is daartoe alles- zins in staat en het gehele volk is daar- in vertegenwoordigd." P "Ï^OORAL het eerste deel van de werk- geversverklaring zal dan ook met - name in de kringen der Christelijke vak- beweging weinig verzet ontmoeten. i De moeilijkhecfen beginnen in hel tweede deel. j Wat bedoelen de werkgeverscentraler met: „behoudens uitzonderlijke omstan digheden"? L Het kan immers altijd zijn, dat er eer ontwikkeling komt, waarbij toch weei een algemene loonronde nodig is. Stel bijv. eens, dat er iets gebeurt met be- s trekking tot onze betalingsbalans, of dal na enige tijd blijkt, dat er een nog ver- t dergaande huurverhoging noodzakelijk is. Wij zien niet, dat dat komt, maar we kunnen vragen: zijn dat „uitzonderlijke omstandigheden"? of worden er andere bedoeld? f Zien wij het standpunt van de Chris- telijke vakbeweging goed. dan meent men daar ook, dat inderdaad de verant- woordelijkheid voor de loonvorming terug moet komen bij het bedrijfstaks- gewijze overleg. Dat is geen veroorde ling van de ontwikkeling in 1945. Toen moest, om de bekende werking van de „spiraa." en daarmee verband houdende moeilijkheden te voorkomen, een geleide 1 loonpolitiek gevolgd worden. "DEDRIJFTAKSGEWIJZE overleg sluit i J-> echter geenszins uit een coördinatie j op het gebied van de loonvorming. Er moet harmonie zijn tussen de lonen in de verschillende bedrijfstakken. Het sociale 1 onrecht, dat de enorme disharmonie op j loongebied voorheen bracht, moet niet terug komen. Wie denkt aan de grote verschillen in beloning tussen de land. en de indusirle- arbeidexs. wie denkt aan de spanningen l tussen de „beschutte" (als sprekend voorbeeld de grafische industrie, die vrij. wel uitsluitend voor de nationale markt werkte) en de „onbeschutte" bedrijven (bijv. de textielindustrie, die op de inter national e markt concurreren moest) zaJ toestemmen: deze dingen wensen we niet terug. De verantwoordelijkheid moet inder daad weer terug komen bij het bedrijf- taksgewijze overleg. De souvereiniteist in eigen kring moet hier weer haar kracht doen gelden, maarals de overheid van het terrein der loonvorming terug treedt, moet er toch een coördinatie op dit terrein blijven. Die taak komt dan voor het bedrijfsleven als geheel. Dat wil dus zeggen: voor het georganiseerde be drijfsleven. de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. In eerste instan tie zullen daarbij de organisaties, beho rend tot een centrale, elikaar moeten vin den. Dat is voor de Christelijke vakbewe ging in het geheel geen nieuwe gedachte. Reeds in 1921 heeft de heer J. S. Rup pert, de vader van de tegenwoordige C.N.V.-voorzitter, deze gedachte met grote kracht verdedigd en werd ze in de C.N.V.-Jfcringen aanvaard. Ons blad heeft toen zijn bewondering uitgesproken voor de grote deskundigheid en het diepe in zicht. waarvan het referaat van dé heer Ruppert getuigde. Bij het C.N.V. zitten deze zaken dus wel goed. Wij menen: bij de Christelijke werkgevers ook Vepl zal hier o.a afhan gen van de bereidheid in andere kringen en van de practische toepassing. T"\E GROTE moeilijkheid Is echter de laatste alinea in de verklaring van de werkgevers. Dc situatie op loongebied is zeer ge compliceerd. Aan de orde zijn thans vier punten, die op loongebied invloed hebben. 1. De compensatie van de huurver- hoging. 2. De opheffing van het resterend ge deelte van de verbruiksbeperking. 3. Dc verzachting en uiteindelijke af- schaffing van de gemeenteclassifi- ca tie. 4. Hot wegnemen van de nivellering van de lonen van geschoolcen en ongeschoolden. (Voor vervolg zie pagina 5.) Voorlopig 2 maal meer tomaten naar Engeland Gisteravond is het exportcontingent tomaten voor Engeland voorlopig tot en met Zaterdag verdubbeld van 650 ton tot 1300 ton. Toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toenemende bewol king met morgen enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind lussen Zuid- West en Zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen. lOpge- maakt om tien uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1