Militaire bands monterden vermoeide wandelaars op met marsen R'damse inspecteurs van politie werden in het ootje genomen Russen bijten niet in het voorgestelde overleg Minister Luns teruggekeerd in Nederland Frankrijk voor een dilemma Chinees-Russische rivaliteit? nieuwe leidsche couhant donderdag 23 juli 1953 OVER BLAREN EN STROZAKKEN (Van onze speciale verslaggever) HET WAS GISTEREN nog maar de tweede dag van de Vierdaagse af standsmarsen. En toch kwamen de verkeersagenten al handen en armen te kort om de 27 kilometer lange wandelaars- en wandelaarsters- stoet veilig door het drukke Nijmeegse stadsverkeer te dirigeren. Onop houdelijk, urenlang hieven kleine en grote groepen en individuele lopers over de Graafseweg Nijmegen binnenkomen. Het was nu al noodzakelijk de wandelweg vrij te houden van de toeschouwers, die in dikke hagen hier en daar de binnenkomst gadesloegen. Als magneten trokken de militaire drumbands en muziekkorpsen met het geluid van donker bonkende trom men en schelle trompetten de aan het parcours grenzende straten leeg. Telkens kwam een ander corps de be weging van vermoeide, bestofte voeten en verstijfde kuitspieren verlichten, nu eeng was dat de drumband van de Garde Gre nadiers van de Koninklijke Militaire Ka pel, dan weer de drumband van de Garde Prinses Irene. Ja in hun voetspoor voerden de mili taire afdelingen, waalvoor de muziek al lereerst was bestemd, de burgergroepen mee- De achttien lopers van de Rotter damse R.E.T., onder leiding van B. Glas, de Rijkspolitie gewest Den Haag. de 46- jarige Willem Wildeman uit Eist in Utrecht, die op klompen loopt (met ple zier en zonder blaren) en de 71-jarige Leeuwardenaar P. v. d. Blom. De route Wychen was gisteren de plaats waar de vier routes samenkwamen. De 55 kilome ter wandeltouristen waren vanaf het eerste ochtendgloren over Weurt, Beu- ningen en Deest naar Druten getrokken. In Druten bogen de 50-ers van hun route af om in Puiflijk het verbroken contact weer te herstellen. De lange afstandlopers passeerden in de beste conditie Horsèen en de geneeskundig hulppost in Berg- haren. Maar daarna gingen sommige benen de last van de kilometers torsen en vooral voor de Ambonnezen hebben de laatste loodjes zwaar gewogen. Voor wie de wandeling zwaar viel, bliezen de trom petters en sloegen de tambours van de drumband Prinses Irenebrigade o.l.v. korporaal eerste klas Van der Biegen van de SL.O.I. te Ermelo een pittige mars. De Mariniers-kapel droeg ook een muzi kaal steentje bij. Onder het zware lover van Wychense bomen lagen en zaten de studenten van Pro Patria uit Leiden. Ze hadden gemak kelijk gelopen, allemaal ook al hadden enkelen zich kort voor de Vierdaagse onder het genot van een borrel tot in schrijving laten ovèrhalen, zo de deelne ming van Pro Patria voor waarschijnlijk dè 37ste maal veilig stellend. De heer Van Dijk voelde zich helemaal in grootse vorm. Hij gebruikte de rust om een rondwandeling tussen het publiek te maken en hij wist zelfs verdiept te raken in een gesprek met Wychense schonen, die kennelijk geïmponeerd werden door zijn uniform. En hij droeg nog niet de kepi. Het is goed dat Pro Patria pas Vrijdag middag bij de glorieuze intocht in Nij megen de kepi's en de flatterende unifor men gaat dragen. Na die intocht zouden de Pro Patrianen graag willen laten zien hoe Leidse bloemetjes kunnen fleuren als ze in Nijmegen buiten om komen. Dat zal best gaan. Rotterdam Ahoy' „Rotterdam Ahoy". zei mej. Rikken, Diergaardesingel 81a, Maasstad, gister middag bij de finish. Haar geval toont duidelijk, dat niet iedereen, die niet traint, op handen en voeten de eindstreep moet passeren. Zij loopt namelijk al voor de achtste maal mee en zij blijft hardnekkig be weren dat je best mee kunt komen, zelfs op de 55 km, als je niet getraind hebt. Toen ze dit zei. kreeg ze meteen de wind van voren van haar wandelgenoot, procuratiehouder A. van der Laan (59 j. 5e maal) Hillevliet 24b, Rotterdam. Maar de twist en tweedracht schrompelden in een als een blaar na een prik toen we vroegen hoe het beviel. „Best" zei mej. Rikken en „Best" zei de heer van der Laan. Zij wilde beslist nog iets leuks zeggen, maar alle kwinkslagen w plotseling vergeten, toen zei ze maai Rotterdammers nooit de moed laten zak ken dat is in de oorlog gebleken". „Rot terdam Ahoy", zei ze tot afscheid en zwierig zwaaide ze haar opvallende rok in de Rotterdamse kleuren. De stemming bij de Rotterdamse Ge meentepolitie kan een flinke stoot velen. Veerkrachtig en fris marcheerden de mannen van de politie sportvereniging „Hermandad" achter de twee tambours en de twee pijpers. De twee verzorgers, die per fiets achter reden, hadden wei nig te doen. En zo konden we hóren, hoe eergisteravond de boel in hun Nij- Een Vierdaagse is meestal ook een wandelende show van de meest uit eenlopende hoeden. Deze jongens zochten het in de hoogte en tippelden er lustig mee voort. meegse kwartier op stelten heeft gestaan. Iedereen heeft inspecteur-tambour een uur lang met een doodernstig gezicht naar de strozak helpen zoeken. Toen eindelijk de nachtrust al te grote gevaren ging lopen (er is toch al weinig tijd voor ver kwikkende slaap) ontdekte plotseling iemand met een schijnheilig gezicht de strozak aan de zoldering. Agent Hoekse- ma moest het ook ontgelden. Toen hij zich ter langverbeide ruste wilde begeven, bleek zijn strozak in stee van zacht stro harde betonpalen te bevatten. Hij ver wijderde met „waarderende" blikken de palen en maakte de zak zorgvuldig weer dicht na het stro te hebben opgeschud. Vermoeid legde hij zich eindelijk neer. Om (niet kwaad) grommend weer op te rijzen. Er was nog een paal achterge bleven. Buitenlanders De Belgische parachutisten maken een indruk, die van propagandistische waarde is voor de Benelux. De toeschou wers waarderen hun houding en de mi litairen stellen het applaus waarmee ze overal worden begroet, op prijs. De Bel gische commandotroepen bewaren overal keurig de formatie. De grijsgroen geüni formeerde Zwitsers van de „Unteroffi- in" Biel en omgeving hebben een deel de tanden op elkaar moeten zetten om hun eindcontröle bij de meis- jes-HBS te halen. Het aantal dertien, waarin zij deelnemen zal Vrijdag wel „Pro Patria" ontbreekt niet op de Vierdaagse. Op de Graafse brug te Nijmegen, aan het einde van de tweede dag, ziet men de heren fris en monter marcheren. Ze halen vast en zeker het einde. verlaagd zijn. Een ongeluksgetal dus? Ze hebben erg te lijden van de zware Hol landse lucht. Captain Gribble van de Britse bezet tingstroepen uit Duitsland praat flegma tiek onder zijn martiale snor door over ee.. paar blaren. Hij vond dat de moeite niet. Zijn khaki shirt zag donker va watervlekken. Een propere Hollandse had hem van stof bevrijd door hem te begie ten. Het heeft wat geregend tegen het einde van de marsen van gisteren. En gister avond trok de lucht zelfs dreigend dicht. Om negen uur viel er een goed Hollands buitje. Maar iedereen is gaan slapen de hoop. dat het weer zo zou blijver het gisteren was, droog, koel en geen felle Zes en zestig deelnemers hebben gis teravond geen reden gehad om daarop hopen in verband met de vierdaagse. Zij hebben ergens onderweg hun knieën moeten buigen voor de Vierdaagse Robben-dames weer lands kampioen waterpolo Voor de achtste maal in successie heeft het dameszevental van De Robben beslat gelegd op het kampioenschap van Neder land waterpolo. De te Amsterdam ge speelde eerste klasse wedstrijd tegen de Hollandse Dames Zwemclub (Adam) s in een 10 overwinning voor de Hilvcr- sumse dames geëindigd. De Robben zijn dit jaar ongeslagen kampioen Schaaktournooi te Kopenhagen Roessel (Nederl.) eindigde op de derde plaats In het troosttournooi van het wereld kampioenschap voor jeugdspelers tt Kopenhagen werden twee afgebroken partijen uit de zevende en laatste ronde uitgespeeld Persitz speelde remise t Farre en Herbin deelde eveneens de pun ten met Siemms -De eindstand werd 'nierdoor: 1 Scafarelli (It.) 5 pnt, 2. Farre (Spanje( 4M: pnt, 3, 4, 5. Roessel iNed Heikkila (Finl.) en Persitz (Israël), ieder 4 pnt, 6. 7, 8, Siemms (Can.), Reichel (Oostenrijk) en Mellberg (Zw.) ieder 3^ pnt, 9. Boey (Belg) 3 pnt, 10, 11. Her- bin (Fr.) en Barda (Noorw.), .ieder 2Ve pnt, 12, Petri (Saart) 2 pnt. Dames van „De Zijl" werden kampioen Het dameszevental van De Zijl heeft een krachttoer geleverd. Vorig jaar werd het kampioen van de le klas kring Den Haag, waarna promotie naar de 3de klasse D van de K.N.Z.B. volgde. En de Leidse dames hebben nu, ongeslagen nog wel, de titel in 3 D weten te bemachti gen. Onze gelukwensen. Dit resultaat werd bereikt in de wed strijd tegen S.N.A. uit Den Haag. Door dat de Haagse ploeg slechts met vijf speelsters verscheen en De Zijl twee speelsters op non-actief stelde, werd het een nogal individuele strijd. Bijna der onderbreking waren er drie dames van De Zijl voor het S N.A.-doel te den. Gees Blaauw maakte 10 en en in de tweede helft voerden Diny Enseling en Gees Blaauw De Zijl naar een 40 zege. De Zijl II won met 10 van Rotter dam III. Oranje GroenR.C.L. 95 In het kader van de seriewedstrijden van Oranje Groen speelde de organiseren de club gisteravond tegen R.C.L. De Leiderdorpse club bracht slechts 8 spe lers in het veld. Oranje Groen won met 9—5. Belangrijke wedstrijden Vanavond wordt in de Zijl de water- polowedstrijd: De SleutelstadRPC (da mes) gespeeld Wint de Leidse ploeg, dan is ze kampioen Het eerste herenzevental van De Sleutelstad speelt Vrijdagavond in Bergambacht tegen BZC. Wordt deze wedstrijd door onze stadgenoten gewon nen, dan staan ze met één been in de eerste klasse. L.D.V.-nieuws Uitslag 11e ronde (3e tiental): R. Aal- bersbergS. v. d. Wijngaard 02; J. H v. LeeuwenM. v. Leeuwen 11; J. J. RoosendaalH. A. Vissers 20; C. Klin kenbergA. v. d. Lelie 02; A. v. d. LelieM. v. Leedwen 20. De tweede dag van de Vierdaagse heeft Op Zaterdag 22 Augustus zal de 103 slachtoffers geëist. 66 Wandelaars Nederlandse Televisiestichting de vs vielen Woensdag uit en Donderdagmor-! tie eindigen en de uitzendingen reeks her. lieten 37 andere» bij de .tart veretekitl z" TT-i a j worden gegeven vanuit het Goffert- H«t aantal deelnemers is h.ermee tótLwemstadi6n in Nij.megen, waar de laat- lopen. In totaal hebben tot,ste wedstrijden worden gespeeld in 1 watêrpólotourfloói om de Trofeo Italia. i 243 tippelaars Opgege: Kans op „praten" met Moskou Ontdooiingsproces in de „koude oorlog" is nog niet begonnen In een hoofdartikel op de voorpagina, heeft „De Prawda" vanmorgen een aanval gedaan op het motief van de Westerse „Grote Drie" voor het voorstellen van viermogendheden-besprekingen inzake Duitsland en Oostenrijk. Het artikel vormt een belangrijke uitspraak van de Sowjet-regering inzake het probleem van de dag! Het voorstel, inzake Duitsland zou volgens de Prawda slechts gedaan zijn, om de zwakke positie van Adenauer in West-Duitsland te versterken. Voorts beschuldigt het Russische blad, de „Grote Drie" van het schenden van de internatio nale regels en gewoonten in hun beslis singen. Het bedoelt hiermede, dat Rus land buiten het vooroverleg gehouden is en, slechts mag zeggen, of de voorgestel de datum uitkomt Intussen heeft een regeringswoordvoer der in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat minister-president Churchill teleur gesteld is over de resultaten van de con ferentie van Washington, hetgeen de wereld reeds wist. Ook de socialisten blijken ontevreden te zyn. Zy hebben het speciaal voorzien op Lord Salisbury, die Engeland vertegenwoordigd heeft. Churchills teleurstelling is een gevolg van het feit. dat de besprekingen te Wash ington precies het tegenovergestelde heb ben opgeleverd, van wat hijzelf had be pleit. De premier had gehoopt, dat door een Kanaalzwemmer Ned Barnie moest opgeven De Engelsman Ned Barnie, die bij Do ver in zee was gegaan, heeft zijn poging om het Kanaal in beide richtingen over te zwemmen moeten staken. Öp onge veer 8 kilometer van de Franse kust liet hij zich in de volgboot hijsen. De zeer ruwe zee maakte elk verder zwemmen onmogelijk. Barnie had toen ruim veer tien uur in het water gelegen. conferentie van de „Grote Vier" op het hoogste niveau en dus niet van ministers van Buitenlandse Zaken ontdooiingsproces in de koude oorlog ontketend had kunnen worden, zoals reeds herhaalde malen werd gemeld. Churchill schijnt zich weer veel beter te gevoelen, want hij gaat de volgende week naar Chequers, zijn officiële resi dentie. Daar kan hij de regeringszaken beter volgen. „Drink eens uit, 't bier is weer best" Sir Harold Nicolson, een voormalig Labourlid van het Britse parlement, heeft gisteren gezinspeeld op toetre ding van Nederland en de Scandina vische landen tot het Britse Gemene best, zo meldt het Amerikaans pers- bure i A P. Ik zal het niet meer meemaken verklaarde Sir Harold tijdens een toespraak voor de buitenlandse stu denten in Oxford, maar ik denk dat u er wel getuige van zult zijn dat het Gemenebest wordt uitgebreid en dat enkele volkeren zullen toetreden, waarvan niemand het verwacht. Wanneer Nederland en de Scandi navische landen zich aan zouden slui ten, zouden zij hun monarchistische status kunnen handhaven, met dien verstande natuurlijk, dat zij Koningin Elizabeth als hoofd van de familie van naties zouden erkennen (Commentaar overbodig! - Red.). Op Curagao zal weldra worden be gonnen met een belangrijke proef van huizenbouw. Onderdelen van prefabri cated huizen zullen uit Nederland aan komen, nl. het complete huis zonder het houtwerk, dat op Curagao zelf vervaar digd zal worden. en het plaveisel Jongen uit Schiedam onder trein gedood Bossche scholier verdronk voor ogen van vader De tienjarige F. J. Holleman uit Schiedam is gistermiddag tussen Schiedam en Rotterdam op een onbe waakte overweg door een trein aange reden. De jongen overleed korte tijd later in een Rotterdams ziekenhuis. Een broodbezorger zag het ongeluk ge beuren. Bij het zwemmen in de zeer diepe plassen onder Orthen, de zogenaamde IJzeren Oom. is de zestienjarige scholier Th. S. uit Den Bosch verdronken. De vader die in een bootje zat. zag zijn zoon in de diepte verdwijnen, doch kon niet meer de behulpzame hand bieden. Ongerustheid heerste gedurende enkele uren aan boord van de Rijnaak, waarmee schipper J. van O. in de haven van Zaltbommel lag, toen het vijf jarige zoontje vermist werd. Het bleek al spoedig dat het ventje te water was ge raakt en verdronken. Uit de zestiende Wijk te Dedëms- vaart is het lijkje opgehaald van dt negenjarige Marijke van Stedum uit Amsterdam. Het kind was met vacan- tie bij haar grootouders te Dedemsvaart. Bij het wegwerpen van een emmer afval moet het meisje het evenwicht verloren hebben en in het kanaal zijn gevallen. Gistermiddag is een vierjarig jonge tje, J. S. van S. uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam, in die straat door eei tram overreden. Het ventje overleed on middellijk. De 11-jarige Antje Hoepman ui Bargercompascuum (Dr.) is door een auto gegrepen en overleden. In Amsterdam is het stoffelijk over schot opgehaald van de 5-jarige Ferdi nand Peter Ané uit de Droogbak. De kleine werd sinds Zondag vermist. In Schiedam is de 6-jarige Cornelis Meyer uit de Ridderkerksestraat verdron. ken. toen hij met een vriendje op een boot in de Voorhaven speelde Het vriend je vertelde pas een half uur na zijn thuis komst, dat het andere jongetje in het water was gevallen. Op de Vondelingenweg te Rotterdam is vannacht de 31-jarige tekenaar P. v. d. Heul. die op een woonschip in de Eem- haven woonde, met zijn motorrijwiel tegen een stilstaande trekker met opleg ger gereden. Hij was op slag dood. Zijn schoonmoeder, die op de duo zat, mevr. W. G. H. Sirre-Keegel van de Katendrecht- se Lagedijk, liej> ernstige hoofdwonden op. Zijn reis beantwoordde aan alle verwachtingen OVER HET ALGEMEEN heeft mijn reis van meer dan vijf weken naar Zuidoost-Azië, Indonesië, Australië en Nieuw-Guinea aan alle ver wachtingen beantwoord. Door het ontbreken van een regering waren die verwachtingen voor Indonesië niet op concrete resultaten gericht, maar ik heb daar meer kunnen confereren dan in de andere landen, ben er bijzon der vriendelijk ontvangen en bewaar aan Indonesië voortreffelijke her inneringen. De mogelijkheden van dit grote land zijn mij nu veel duidelijker geworden, aldus gistermiddag de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, toen hij met de K.L.M.-Constellation Enschede uit Karatsji op Schiphol was aangekomen. Ook zijn bezoek aan Australië noemde Canberra zou houden. „In persoonlijk de bewindsman bepaald succesvol bij het contact heb ik dan ook de beschuldiging beperkte doel, dat hij zich had gesteld, kunnen weerleggen, als zou ik voor mijn namelijk besprekingen over technische vertrek uit Singapore een slecht gekozen en administratieve samenwerking tussen opmerking over Nieuw-Guinea hebbeo de twee delen van Nieuw-Guinea. Minis- gemaakt", aldus minister Luns. ter Luns zei. dat zijn conversatie zowel Een datum voor een conferentie tussen met de Australische regering als m et j Nederland en Indonesië, die in Den Haag kringen van de oppositie vruchtbaar was zou worder. gehouden, is niet a erzekerde hij. Nog eens weer sprak hij de geruchten tegen, die over zyn reis de ronde hebben gedaan. „Ze waren zo hardnekkig, dat ik ze bijna zelf ging geloven", zei hij ge amuseerd. Géén geweigerde ontvangst Over het gerucht, dat Soekarno en Hatta geweigerd zouden hebben, hem te ontvangen, zei minister Luns, dat dit niet het geval is geweest. Hatta was ziek. die dus niet beschikbaar en bij president Soekarno had mr Luns geen audiëntie aangevraagd. Volgens de minister is het ook beslist let eer. recht, dat een bezoekend minis- •r van Buitenlandse Zaken door staatshoofd wordt ontvangen. In Birma en op de Philippijnen gebeurde dat ook niet. De koning van Siam ontving Luns als tegenbeleefdheid voor diens bezoek aan Nederland. De minister telde, dat hij vóór zijn vertrek Australië eerder nog met de Indonesiërs dan met de Australiërs uitvoerig heeft overlegd over de besprekingen, die hij in Minister Luns en zijn zoon Na een reis van vijf weken door het Verre Oosten is de minister zonder portefeuille op het departement van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, gisteren op Schiphol teruggekeerd. Het zoontje van de bewindsman is kènnelijk dolblij, zijn vader weer te zien. Raadsverkiezingen in het rampgebied In enkele gemeenten in het rampgebied zyn gisteren gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De uitslagen zijn (tussèn haak jes de cijfers van 1949): HERKINGEN: A.R. 229 stemmen, zetels (180 en 3), Staatk. Geref. 176 e (153 én 2); Christ. Werkmanspartij 61 1 (105 en 2), P.v.d.A. 39 en geen zétel (CHU 43 en geen zetel). Uitgebrachte geldige stemmen 505 (481). OOLTGENSPLAAT: P.v.d.A. 462 en 3 (475 en 3). Staatk. Geref. 174 en 1 (222 en 1), C H.U. 343 en 3 (246 en 2). A.R. 302 en 2 (378 en 3). K.V.P. 260 en 2 259 en 2). Uitgebrachte geldige stemmen 1541 (1580) DEN BOMMEL: C.H.U. 297 en 2 (207 en 2). K.V.P. 220 en 2 (247 en 2); P.v.d.A. 201 en 2 (165 en 1); Staatk. Geref. 75 en geen (95 en geen); A.R. 172 en 1 (212 en 2). 's-GRAVENDEEL: AR.. Staatk. Geref. en Christ. Volkspartij 933 én 3 (1154 en 4) P.v.d.A. 958 en 4 (706 en 3); VVD 413 2 (453 en 2); CHU 652 en 2 (451 en Uitgebrachte geldige stemmen 2956 (2761). K.V.P.-raadslid uit de partij geroyeerd Bestuur afd. Amersfoort negeert voorkeurstemmen Het Amersfoortse KVP-gemeenteraads- lid de heer A. Coolen is door het afde lingsbestuur van die partij als lid ge royeerd. De heer Coolen was door voor keurstemmen in de raad gekozen, maat het bestuur der KVP-afdeling had op haar beurt voorkeur voor een ander en van te voren reeds bepaald dat candidaten. die bij voorkeur gekozen werden, zouden moeten bedanken. Dit weigerde de heet Coolen. Vandaar zijn royement, waartegen hy bij het bestuur van het district Utrecht der KVP in beroep is gegaan, aldus De Tel. Speciale kraaienzegel bij Christchurchrace Ter gelegenheid van de grote Londen- Christchurchrace op 8 October, waaraan ook een Vliegende Hollander van de KLM deelneemt, zyn, zoals men weet, vanaf half Augustus speciale KLM-enve toppen verkrijgbaar bij de erkende postzegel handelaren, reisbureaux en KLM-pas- sage-kantoren. De PTT geeft hiervoor een bijzonder, toeslagvrij zegel uit. de zgn. kraaienzegel. ter waarde van 25 cent Deze zegel is verplicht, buiten de normale frankering. Aanvullende bijdragen oorlogsslachtoffers Nog geen overeenstemming over uitvoering Een groot aantal oorlogsslachtoffers wacht op de uitkering van een aanvul lende bijdrage krachtens artikel 72 lid 5, van de Wet op de Materiële Oorlogsscha den. Dit houdt verband -met het feit, dat nog verschil van mening bestaat ovt toepassing van artikel 72. lid 11. Over dit onderwerp wordt nog overleg ge pleegd met de Eerste Kamer en een ad viescommissie. Niettemin kunnen in nood zakelijke gevallen reeds thans aanvullen de bijdragen beschikbaar worden gesteld op grond van voorlopige regelen. Dat ge beurt dan ook regelmatig, zo hebben de ministers Van de Kieft en Mansholt op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Vondeling (PvdA) geantwoord Het is niet juist, da: de vaststelling uitbetaling van de bijdragen al lange tijd worden opgehouden doordat er verschil van mening zou bèstaan over de vraag, welk orgaan daarmee van geval tot geval moet worden belast. 72 Flossen melk aan scherven Kleuters voor het eerst op school Twee Hilversumse kleuters van drie jaar oud hebben gisteren kans gezien zich in een sch ooi ge bouw aan de Minckëlerstraat dicht bij hun huis te laten insluiten, toen de leerlingen van die school ver trokken voor een dagschoolreisje. Op deze eerste schooldag hebben de twee ondernemende dreumesen een speurtocht door de lokalen on- dernomen. die op een ravage-tocht is uitgelopen. Toen buurtgenoten en politie het zoeken konden ein digen. omdat de school van het reisje was teruggekeerd en de peu ters waren ontdekt, kwam men tot de conclusie, dat verdeeld over diverse lokalen 72 flessen melk aan gruzelementen waren gegooid en tientallen schriften en boekje# aan snippers waren gescheurd Engeland gaat voort met handel op China Engeland heeft volgens Ass. Press dui delijk laten verstaan, dat het ondanks de bezwaren van Amerikaanse zijde zal door gaan met de handel in niet-strategische goederen op China. was anderhalve dag op Australisch rie en een halve dag op Nederlands Nieuw-Guinea geweest, liet zich prijzend ver Hollandia, maar gaf toe. dat de Australiërs in Nieuw-Guinea vooralsnog leer hebben bereikt dan de Nederlan- In Nieuw-Delhi. Rangoon. Bangkok en Singapore had men een begrijpende hou- ing getoond voor de Nederlandse pro blemen in Zuld-Oost-Azië t.a.v. handel, lucht- en scheepvaart benevens inves teringen, zo zei minister Luns. Hij noemde het belangrijk, door per soonlijk contact een inzicht te verwerven it werelddeel en hoopt, dat zijn reis dit betreft resultaten zal opleveren. Uit de pers de kop, waaronder de Neue Zürcher Zeitung een artikel wijdt aan het resultaat van de conferentie van Wash ington. voor zover het Frankrijk aangaat. We citeren: In Frankrijk plaatsen velen achter het resultaat van de conferentie van Wash ington een vraagteken. Men vreest dat Bidault ten aanzien van de Frans-Ameri kaanse tegenstellingen een rookgordijn geschapen heeft, dat de kiem voor mis verstanden en teleurstelling zal blijken te bevatten. Men zal toch de E.D.G. niet onbesproken kunnen laten. Volgens de Franse persberichten meent idau-lt een succes behaald te hebben: de ratificatie van het E.D.G.-verdrag is niet oorwaarde voor de komende conferentie van vier gemaakt Vrij sterk heerst de mening in Frankrijk, dat de conferentie van vier de Duitse herbewa pening overbodig zal moeten maken. De hereniging van Duitsland met vrije ver kiezingen zou een zo grote concessie van Russische zijde betekenen, dat daarvoor de Europese Defensiegemeenschap zou moeten worden prijsgegeven. Sommige Franse bladen beweren, dat Foster Dulles de conferentie van vier wil laten bijeenkomen, om haar te doen mis lukken en een argument te meer te heb* de schepping van een Europees leger. Dat Londen en Washington het met Adenauer eens zijn, wordt hier met lede ogen aangezien. Bidault's verklaring, dat het Franse parlement het E.D.G.-verdrag misschien in de loop van de komende herfst zal ratificeren, wordt als een uit vlucht beschouwd. De confentie van vier September plaats vinden en het Darlementsrecès pleegt in Frankrijk tót October te duren. Ten aanzien van Indo-China schijnt Bi dault met lege handen uit Washington re zijn teruggekeerd. De besprekingen in de Franse ministerraad, waar Bidault rap port moet uitbrengen, zullen waarschijn lijk niet geheel rustig verlopen. De ver klaring, welke Albert Sarraut heeft afge legd waarin hij het aanknopen van on derhandelingen met Ho Chi-minh eist én betreurt, dat men met deze niet reeds in 1946 tot een overeenstemming is gekomen bewijs van het ongeduld dat tn Frankrijk heerst om het conflict tot een einde te brengen. De ambtelijke kringen vinden zyn uitlating ongepast, doch men weet zeer goed. dat zijn opvatting met die van de ..man in the streef' geheel overeenkomt ZANDER dè titel ..Chinees-Russische rl- valiteit" schrijft de Londense Ob server het volgende: Volgens een niet nader genoemde auto riteit voor het Verre Oosten zou het in Korea in werkelijkheid gaan om een strijd tussen China en Rusland. De kern van deze interpretatie ligt in de stelling, dat de Chinese invasie in 1950 een geheel on afhankelijke en uitermate belangrijke daad was. die. verre van door Moskou ge dicteerd te zijn, in feite tegen Rusland's uiteindelijke doeleinden en belangen in ging. Het doel van Mao's politiek zou dan zijn, China te beveiligen tegen een even tuele herhaling van Westelijke agressie, als in de negentiende eeuw, doör het t# omringen met een gordel van satellieten. Dit is bereikt in Tibet en wordt nage streefd door de Vietminh in Indo-China. Korea was voor Mao de zwakke stee en dus van vitaal belang. Elke vreemde mo gendheid. die Korea bezat, zou in staat zijn om Mandsjoerije, China's rijkste pro vincie. te bedreigen. Rusland heeft, dat is wel zeker, Korea al sinds 50 jaar begeerd ter afronding van zijn Aziatische bezittingen. Het lijdt geen twijfel, dat de aanval op het Zuiden door een krachtig Noord-Koreaans leger, ge traind en uitgerust door de Russen, door Moskou bevolen is als een stap op weg naar de beheersing van het gehele land. Behalve Wladiwostok. op de Noord- Oost hoek van Korea, bezetten Russische troepen nog altijd Port Arthur en Dairen en dit, met het bezit van Manchuli aan de Siberische grens, stelt Rusland nog in staat, de spoorwegen van Mandsjoerije te beheersen. Syngman Rhee. die als Oos terling Mao begrijpt, ziet in. dat. als de geallieerde troepen teruggetrokken wer den ,het niet lang kan duren, voor Mao door intrige of krachts-aanwending ge heel Korea zou winnen, ter completering zyn ring van satellieten. De Chinees- Russische alliantie is een politieke schik king en geen huwelijk uit liefde. Er is echter geen onmiddellijke aanwijzing, dat het verbond verzwakt is. Maar Mao Tse Toeng denkt als alle Chinezen in ijdperken en niet in jaren Hetgeen de Russen zelf in Azië ook altijd hebben ge daan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5