BRYLCREEM Rotterdammer liet vacantie-regendag niet verregenen Hij groette Katwijkse gastheer en trok naar Leiden Al ruim drieduizend mensen bezochten'de Hortus Zal plastic zeilboot van eigen bodem omwenteling teweegbrengen Leidenaars op stap 153 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 33 IUU 1953 LEIDEN BIEDT ONDERDAK! Vreugde bij de steen van Rosette De vacantie is in 't land. Hele volksstammen zijn weggetrokken uit de streek waar zij wonen, en hebben hun bivak elders opgeslagen. Wind en weder dienende wordt allerwegen gezond, gezwommen en gezeild ik houd me maar aan wat de natuur om Leiden heen biedt. Totdat er een regendag komt. Voor zo'n „verregende vacantiedag in t huis van een ander", volgens mijn gast heer het ergste wat hèm in zijn vacantie overkomen kan, wel, daar bestaan diverse recepten voor. Misschien mag ik vertel len wat wij deden. Ter navolging. Wij togen naarEgypte. Niet het hedendaagse land aan 't Suez-kanaal. Neen, toen we a raison van een kwartje (op andere dagen dan Maandag is de toe gang een dubbeltje) ons kaartje koch ten, werd erop gestempeld 1-8-1944. De reden hiervan is me duister, maar laten we. als '1 een datumstempel is, maar ver onderstellen, dat men u al op de drempel wil duidelijk maken, dat U een sprong in de tijd gaat maken. Achteraf, na uw bezoek, vraagt U zich zelfs af of niet bedoeld is 1944 vóór Christus. Want zover, en verder, gaat U terug, als U loopt door het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg in Leiden. De beschaving van het oude Egypte is ons eerst bekend geworden sinds we het hieroglyphenschrift kunnen lezen. We. d.w.z. de egyptologen! U weet wel, dat Napoleon's veldtocht in Egypte van 1797 als grootste buit heeft opgeleverd de steen van Rosette. De Engelsen kregen hem in handen, en hij is nog steeds aan wezig in het British museum in,Londen. Maar door afschriften werd deze steen in geheel Europa bekend, en hij heeft aan Champollion de sleutel in handen ge geven voor zijn ontcijfering van het hieroglyphen-schrift (1822). Een afgiet sel van deze wereldberoemde steen vindt U aan het Rapenburg. Vóór 1822 waren al wel allerlei uitin gen van de oud-Egyptische cultuur in Europa bekend. Zo kende men de obelis ken: in Rome staat er een, sinds 1560 on geveer, op 't plein voor de St Pieter. En van de pyramiden heeft men altijd wel geweten. Maar, wat de tekens, die erop voorkwamen, beduidden, wist men niet. Dat werd na 1822 anders, en gaf mee de stoot tot opgravingen op grote schaal. Het meest éclatante succes op dit gebied vormde wel de ontdekking, in 1922, van het graf van de farao Tout-anch-amon. Die sindsdien.... in kampliedjes voort leeft. Slangen, vogels, mensen Het hieroglyphen-schrift leert men niet op een achtermiddag lezen. Maar dat is ook niet nodig. Wie een middag in het museum doorbrengt, vindt zijn vreugde al in 't bekijken van de figuurtjes van dit schrift, in de fraaie weergave van al die slangetjes, en vogels, en mensen. En hij begrijpt, hoe dit schrift mensen als het genie Champollion, en velen met hem, heeft kunnen fascineren. De Egyptische kunst was 'bestemd voor de doden. En geeft ons ook al kunnen wij de teksten niet lezen een inzicht in hun leven. De dode kreeg in zijn graf de afbeelding, in schildering en sculp-1 n en koeien. (Ergens anders ziet U schip met roeiers, en middenop een met 'n voederbak vóór zich. alles hout gemaakt). In een andere graf kapel ziet U een blinde harpspeler de n tokkelen, wèg in zijn muziek. En generaal Horem-heb heeft, om zijn sol daten roem te vereeuwigen, de stoet der gevangenen, die hij maakte, doen afbeel den. Het is, o ironie van de kunstenaar, geworden tot een vereeuwiging van de ellende van de oorlog: een moeder sjokt voort, haar kind op de schouder, iemand kijkt om naar de bergen van zijn vader land, een oude man werpt in wilde smart het hoofd achterover, de grote groep zeult verder, naar Egypte Observatie „De Natuurvriend" op haar best Sedert Vrijdagavond zijn al ruim drieduizend mensen het Academieplein gepasseerd, om in de daarachter gelegen Hortus Botanicus, de aquarium terrariumtentoonstelling, georganiseerd door „De Natuurvriend", te bezoeken. Dit aantal bezoekers beantwoord aan enkele groepen. Volgende week zal de verwachting van de organisatoren, ja commissi? vacantiebezigheden in de mor zelfs meer dan dat; ze zijn geweldig te- j genuren jeugdexcursies naar de tentoon- vreden over deze toeloop. Tevreden zijn stelling maken. Gisteravond kwam e: ook de bezoekers, die. slechts een paar een gezelschap van vierhonderd personen kwartjes armer, verrijkt door de schoon-1 van een Haagse zustervereniging van heid in de natuur huiswaarts keren. i „De Natuurvriend". De tentoonstelling blijft mooi en fris. pXeT'e Mulo-examens te Leiden rotsbeplanting die door de warmte wat Voor het gisteren te Leiden gehouden verlepte, wordt ververst. Nieuwe dieren Muio-exameti zijn de volgende Candida- worden aangevoerd, vooral zeewaterdie-1 ,e„ geslaagd: P. Versteeg Wassenaar, J. H. Wansink, G. L. Wondergem, G. H. Baars en R. H. Lepelaar te Leiden, J. J. Wijngaard Leiderdorp, W. F. van Eijk Ter Aar, J. Rijswijk Alphen aan den Rijn, H. T. Grims Leiderdorp, E. Wasse naar Leiden, M. van Teijlingen Wou- oi*brugge. A. C. Langendijk Leiden, J. d e rwIjzers lew a me n reeds roet" 'h u rT klas Passchier Noordwijk-Binnen, K. Plug en kijken. Ook het Volkshuis kwam met TVT d- Bent Noordwijk aan Zee, H v. j d. Haak Noordwijk-Binnen, P. Lardee. A. Laterveer. F. Baan en. J. C. Boon te Leiden. M. E. G. Griiter Voorschoten, H. Visser Leiden, W. van Weeghel Lei den, A. van Weeghel Noordwijk-Binnen, J. M. J. Werner Oegstgeest. Twee candidaten werden afgewezen. Van een Rotterdammer, met vacantie te Katwijk aan Zee, ontvingen we dit verhaal uit het museum van oudheden te Leiden. In zijn vacantie regent het „wel eens" en volgens zijn gastheer is een verregende va cantiedag in het huis van een ander het ergste wat hèm in zijn vacantie kan overkomen. Een van de goede eigenschap pen van de Sleutelstad is zéker, dat zij hiervoor verschillende recepten biedt. De Rotterdamse schrijver maakte hiervan een dankbaar gebruik en vertoefde een middag bij slangetjes, vo gels, mensen, grafkamers en mummies en nog veel meer. Hij zette zijn indrukken op pa pier en zond ze ons toe.. Een boeiende impressie van een in teressante en leerzame middag! tuur, mee van wat hem gedurende zijn leven had bezig gehouden, gediend doen genieten. Alles wat we zien in de zalen, i de verzameling na de oorlog nieuw is op gesteld. heeft betrekking op de dood. Herhaaldelijk zien we hoe de dode op eer offertafeltje vóór hem geschenken ont vangt van zijn verwanten. Zij stapelen ze op elkaar, of zijn daar mee klaar, dan zien we ook èlles wat gegeven werd bóven elkaar afgebeeld. Dat komt niet, doordat men toen het perspectief niet kende; maar de dode (aan óns is niet ge dacht!) moest goed kunnen zién hoe zijn verwanten hun plicht nakwamen. De eigenaardige wijze waarop de personen worden afgebeeld, 't hoofd „en profil", maar de schouders van voren gezien, en dan weer buik en rug en twee benen, heeft eenzelfde doel: de persoon is com pleet. Het zal U treffen, hoe weinig deze „fout" U stoort. Wel een drietal complete grafkamers kunt U in het museum zien. In, een graf kapel uit de 5e dynastie (zeg pl.m. 2500 v Chr.) ziet U prachtige reliefs met voor stellingen uit het leven van Hotep-Her- Achet: U ziet hem afgebeeld als hij aar 't vissen is, zijn schepen vervoeren wijn- Aanrijding op de Hoge Rijndijk Gisteravond omstreeks half 9 vond op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de P. J Blokstraat, een aanrijding plaats tusser een personenauto en een motorrijwiel. Het motorrijwiel werd bestuurd door de 38-jarige T. H. J. van K. uit Den Haag, terwijl zijn 30-jarige echtgenote op de duo zat. De aanrijding werd veroorzaakt door het feit, dat de bestuurster va auto, die uit de richting van de Wilhel- roinabrug kwam en de P. J. Blokstraat wilde inrijden, geen voorrang verleende aan het uit de richting van de Hoge- woerd komende motorrijwiel. De duo passagier liep een linkerheupfractuur op en de motorrijder een wond aan de lin kerhand, terwijl zijn linkerbovenbeen uit de kom geraakte. De auto reed tegen paal op de hoek van de P. J. Blokstraat en werd licht beschadigd. Het motor rijwiel kwam eveneens ontwricht uit dit ongeval te voorschijn. ben geobserveerd. Dat valt U overal op, of 't nu is in de verschillende koppen van de voorgestelde personen, of bij de afbeeldingen van dieren (het relief met de ezeltjes!) of in de karakteristieke hou ding van de broodkneedster en de koren- wrijvende dienaren, waar men ook de slaven in voelt, die ze zijn. Tenslotte is daar de grote groep mum mies. De ingewanden werden bewaard in lijkvazen, het lichaam werd volgens een bepaald procédé gemummificeerd. Het museum bezit vele mummies. Ze zijn er, nog in hun kist, die van binnen en van buiten is beschilderd, en die op het deksel dikwijls de afbeelding van de dode draagt. Ze zijn er, eenvoudig in de linnen windsels, waarin ze zijn gewikkeld, gro ten en kleinen, jong en oud. onherken baar voor ons; of soms is op de windsels- zelf het portret geschilderd, dat U, als leefde de man nog. aanziet; eens zijn er haast geen windsels, een kleine jongen, en het maakt u stil. Mummies? Mensen! die leven zochten uit de dood. De afdeling Egypte is niet de enige van 'het museum, U ziet er Griekse vazen, grafreliefs, 'n wij-steen voor Artemis, de godin der Efeziërs. Romeinse en Etru- rische askisten, de maquette van een Ro meinse legerplaats en allerlei dat getuigt van de aanwezigheid der Romeinen in ons land. Maar Egypte alleen vermoeit én ver rijkt U reeds voldoende. Wel, één regendag komt er vast nog gFI. waarvan er tengevolge en de verandering van water kele gesneuveld zijn. Tevens verwacht nog enkele bijzondere attractieve irten, die in Nederland nog maar weinig bekend zijn. De tentoonstelling heeft geen gebrek - jeugdige belangstelling. Enkele Agenda voor Leiden Vrijdag Collegezaal zoölogisch lab. (ingang Sterrenwachtlaan), 8 uur: lezing voor De Natuurvriend door dr J. J. A. van Iersel /er: .Rroedzorg bij de vissen". Zaterdag Kasteel Oud-Poelgeest, 9.30 uur: ope ning Europees oecumenisch jeugdcongres- wijdingsdienst o.l.v. ds N. O. Steenbeek (thema: Jezus Christ-Lord of history). Vereniging Oud-Leiden, 2.30 uur: hof jesexcursie. Tentoonstellingen Steenstraat IA: „1853—1953 H. A Lo- rentz en H. Kamerlingh Onnes" (tot 30 Augustus). Boerhaavezaal, 25 en 79 uur: schil derijen en gouaches van Lucia Steinbach :.m. 26 Juli). Kunsthandel Van Spaandonk: schilde rijen van Jan Rijlaarsdam. De Burcht: schilderijen van B. C. van Ettinger. Turk: schilderijen en grafisch werk an Bob Brobbel (tot 1 Augustus). Oranjerie Hortus. 9—22 uur: aquarium a terrarium (tot 7 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, en apo theek „Tot hulp der menschheid". Hooi gracht 48. Vier jaargetijden in Leiden De Haagse schilder B. C. van Ettinger, die de topografische atlas van het Haagse gemeente-archief verzorgde, is een origi neel man. Niet alleen schildert hij op een wel zeer ongewone wijze (zittend op een fiets) en trekt hij zodoende overal, waar hij bezig is. de aandacht van het voor bijgaand publiek, ook zijn expositieruim- is een niet alledaagse. Na vergeefse onderhandelingen het Leids Kunst Centrum en het mi de Lakenhal heeft Van Ettinger zijn keuze laten vallen op de nissen van de aloude Burcht, waar zijn Leidse stads gezichten jl. Zaterdag voor het stede- schoon zoekende vacantie-volkje te »n zijn. De heer Van Ettinger heeft de burge meester de eerste keuze uit zijn collectie aangeboden, een geschenk, dat door de Leidse burgervader werd aanvaard. De keuze viel op „Groenhazengracht". De tentoonstelling, die „Vier jaarge tijden in Leiden" is getiteld, duurt het gehele vacantieseizoen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Ronald zn van J Marij! F W van Rooijen; Petrus C zn van P C de Bolster en S M C Regeer; Carel zn J H van Eijgen en A Vijlbrief; Josepha M dr van A B de Gunst en M G de Groot; Gijsbertus A M zn van W G van der Steeg en W Hoppenbrouwer. GEHUWD: J C Vintges en S Wessel- man; J P van der Hulst en M M Molen kamp; J J Hogenes en C Thiel; A G Ober en F Bijlsma; F W van der Steen en M E Lepelaar; J Gips en E L Moll; W Haver kamp en R M Müller. Uniek in Europa Prijsvraag Legatum Stolpianum Het curatorium van het Legatum Stol pianum deelt ons mede, dat op de in 1961 uitgeschreven prijsvraag één antwoord i: binnengekomen, onder het motto „Frisia Haags Gerechtshof Weer boete geëist voor mishandeling Voor de vacantiekamer van het Haags Gerechtshof stond in hoger beroep terecht r 24-jarige inwoner van Alphen ratiocinatur". Het curatorium acht dit, antwoord een bekroning waardig. Bij dej opening van de enveloppe bleek de schrij- j ïr te zijn pater Sybrand Galama, rector .^°lüf.'e..M'«en: Sn srsi dóorU'de politierechter veroordeeld tot '30.- &ete of .0 dage» tam Stolpiantlm op 13 October dVwe8ens "lshandeIin|!- Verd-was T volgende prijsvraag uitgeschreven: „De!ÜTÏS.'Z geschiedenis van het Stolpiaansch legaat ïKteZt tïïi «ed!,» verband met de Nederlandse geestes- met gedaan zou hebben, gesetaedenis". He omvang van de verban-1, ï&Tfil woorden bedragen. Antwoorden" worden op 5? Stationsplein te Alphen aan den vóór 1 September 1955 ingewacht bij dei a"! 6611 Z", Vn.en voorzitter van het curatorium, prof. dr m vrlend; toen verd. er zich al be- F. L. B. Sassen. Toussaintkade 43. De„ vond. O. was met beschonken, al v.el hu Haag. Zij moeten in het Nederlands, 'van f"n sl?el zel ?etal8e: In "W1 Duits, Engels, Frans of Latijn getikt, met j geval had O. een glas of vijf, zes bier op. spreuk getekend en vergezeld zijn ■gezegeld -briefje, waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. De prijs voor een goedgekeurd ant woord is een gouden medaille ter waarde van vijfhonderd gulden of naar verkie zing dit bedrag in geld. Het Romeinse Portret De tentoonstelling Het Romeinse Por tret, die van 28 Juni tot 19 Juli in het Rijksmuseum van Oudheden gehouden is, door ruim 2750 personen bezocht. Zij wordt thans overgebracht naar Zürich. Middenstandsexamens te Leiden Voor het middenstandsexamen zijn gis teren te Leiden geslaagd: G. v. Hooidonk, Leiden; T. Hooymans, Sassenheim; G. M. v. d. Horst, Warmond; T. Houweling, Alphen a.d. Rijn; J. P. van Hove, Leiden; S. A. Huiberts, Nieuw Ven nep; A. Hulscher, Alphen a.d. Rijn; P. J. v. d. Hulst, Voorhout; A. Immink-v. d. Sluys, Nieuw Vennep; J. A. M. Janmaat, Zoetermeer; J. J. B. Jansen, Voorhout; P. F Jansen. Nieuw Vennep; G. N. de Jeu, Oude Wetering; L. J. de Jeu, Oude Wetering; C. J. de Jong, Hazerswoude; J. C. de Jong, Voorhout; P. J. de Jong, Aar- landerveen; J. G. Joosten, Katwijk a Zee; H. Jungerius, Rijnsburg; E. J. Kager- Roem, Leiden; B. C. v. d. Kamp, Wasse naar; P. J. Kamphuis-Hess, Leiden; A. J. Kelder, Zevenhoven; W. A. Kemp, Alphen a.d. Rijn; W. G. Kempenaar, Woubrugge; J. B. Kennedie, Wassenaar; A. Kerse boom, Alphen a. d. Rijn; A. Ketel, Alphen a. d. Rijn; H. P. v. d. Klauw, Hoogmade; J. M. Knetsoh, Leiden; H. A. B. Knorrin- ga, Oegstgeest; C. Th. E. Koeleman, Ter Aar; G. Koelewijn, Katwijk a. Zee; E. J. Koenraads, Den Haag; J. Koole, Wasse naar; H. Kooyman, Wassenaer; F. M Kortekaas, Wassenaar; W. J. Kortekaas, Voorhout; P. Kraan, Oude Wetering; P. Kranenburg, Leiden; J. Krekelaar, Lei den; A. A. Kroes, Woubrugge; C. T. Krogt, Wassenaar; J. C. Kromhout. Rijns burg. H. J. Kroon, Hillegom; C. Krum- pelman, Alphen aan den Rijn; H. G. Noorthoorn v. d. Kruyf, Wassenaar; H. d. Laan, Woubrugge; J. T. A. Lafeber, Leiden; A. J. Lamboo, Voorschoten; H. T. van Lammeren, Ter Aar; J. W. Lam- mers, Wassenaar; H. M. Langeveer, Ha zerswoude; G. T. W. Langezaal, Leiden; C. J. van der Lee. Alphen aan den Rijn; A. S. M. van Leeuwen, Zoeterwoude; C van Leeuwen, Leiden; J. J. A. van Leeu wen, Oegstgeest; M. van Leeuwen, Aar- landerveen; T. van Leeuwen, idem; G. P. v. d. Lely, Zoeterwoude; B. Lina, Leiden; G. M. v. d. Linden, Alphen aan den Rijn; M. J. M. Linderhof. Leiden; J. F. Lom- mers, Nieuw-Vennep; J. N. Los, Kaag; J. E. Los, Woubrugge; C. v. d. Luit, .Abbenes. Dit gezelschap kwam aan de bar te zit- :n, waar O. tegen verd. zei „Lange dweil" en verd. tegen O. „Rode dweil". Geen van de heren vond het leuk van de ander en er ontstond een ruzie, waarbij O. een bloedneus kreeg. Toen O. zijn ge- zich in de keuken gewassen had werd de vechtpartij voortgezet. Beide vechters bazen kwamen te vallen, waarbij O. zoals later eerst bleek een enkel brak. Ook werd met bierglazen gesmeten. Een getuige had dit niet gezien, want hij zat kaarten. De president memoreerde dat verd. al ;ns voor burengerucht was veroordeeld i ook voor het toebrengen van letsel. Hiervan liep nog een gevangenisstraf van maand voorwaardelijk. Toen had verd. ook gedronken. Diverse getuigen werden in deze zaak gehoord, waarna de proc.-generaal requisitoir nam. Deze acht te bewezen dat de eerste klap van verd. uitgegaan. Hij vond het echter jam dat niet beide vechtersbazen waren vervolgd. De proc.-generaal memoreerde dat verd. niet gunstig 'bekend staat en requireerde -bevestiging van het .vonnis, aanmerking nemend dat wellicht de tenuitvoerlegging van de maand voor het andere geval bevolen zal worden. Het Gerechtshof zal 30 Juli uitspraak doen. Eerste proefexemplaar kwam in Warmond in zn element Drie man bouwden romp in zeven uur Het heet tegenwoordig, dat van het wondermateriaal plastic of kunsthars, zo men wil zoveel verschillende artikelen zijn te maken, dat de toepassingsmogelijk heden vrijwel onbegrensd zouden zijn. Men moet die bewering met een korreltje zout nemen, want er zijn al zoveel soorten plastic, dat alleen een uiterst deskundig man er nog de weg in kan vinden. Maar dat de plastic speelgoedbootjes, waarmee zoveel ldnderen zich in bad en aan 't strand vermaken, vroeg of laat moesten wor den gevolgd door een levensgroot exemplaar, stond al wel van tevoren vast. In Warmond hebben we gisteren het prototype proef zien zeilen, en goed zien zeilen ook! (Van een onzer verslaggevers.) Het is allang geen geheim meer, dat het Amerikaanse leger en de Amerikaan se marine op uitgebreide schaal proeven nemen met van kunsthars vervaardigde boten en vliegtuigonderdelen, zowel in Poolstreken als in de intense hitte rond de evenaar, om te zien hoe dit materiaal zich onder buitengewone omstandighe den houdt. Die boten worden aan de overkant van de Oceaan met zeer ingewikkelde machi nes met behulp van een warmteprocédé vervaardigd. In Nederland kan men het nu zonder dure machines en ten minste evengoed. Een nevenfirma van de vervaardigers van de plastic fiets, Paturi Glasboot in Warmond, kreeg het idee met dit mate riaal te gaan experimenteren op het ter rein van de botenbouw. Eén van de fir manten in Breda vertelde anderhalf jaar geleden, dat men nu over een soort ge wapend plastic beschikte, dat even sterk was als staal. 70. In Warmond werd een firma opgericht met als firmanten de he ren C. A. H. Sprünken en J. O. van Duch- teren en men begon proeven te nemen met van het nieuwe materiaal vervaar digde bootmodellen. geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke olièn bevat, geëmulgeerd smetteloze haarverzorging OMDAT BRYLCREEM geen gom, zee| of alcohol bevat en droog weer gezond maakt; Voorlopig speelde deze hele zaak zich binnenshuis in badkuipen af, maar men deed zoveel ervaring op dat men enkele eken geleden besloot een echte zeilboot te bouwen. Drie man bouwden de romp tijd en het aanbrengen van het dek en de tuigage was toen slechts in kwestie van even proberen. Gisteren zeilde het prototype voor het eerst in Warmond en met verbluffend goede resultaten. Paturi Glasboot heeft een plastic boot in de Vrijheidsklasse ge maakt, eenvoudig omdat van dit model mal voorhanden was, zodat men de geringst mogelijke kosten kon bouwen, "et nieuwe materiaal, gewapend plastic, met geweven glas geïmpregneerde kunsthars, die in lagen wordt aange bracht. De bootwand is 3% mm dik en zc sterk, dat het aanbrengen van spanten ander materiaal overbodig bleek te zijn. De buitenste laag bevat de kleur stof, zodat 'bijlakken ook geheel over bodig wordt. Inderdaad kan men zeggen, dat hier nu een boot is gemaakt die bfjna geen onderhoud vergt. De niet te hoge bouwkosten door de korte bouw tijd en het feit. dat men geen grote sommen moet besteden aan het on derhoud maken deze boot tot een zeer aantrekkelijk project, al zal de prUs altijd nog ongeveer f2500 bedragen. Wat nu De grondstoffen voor het gewapend plastic worden niet in Nederland ge maakt. Men is dus geheel van de import van balen weefsel en vaten hars aangewe- Op grote schaal wil de firma mid den Augustus beginnen met het bouwen wedstrijd-zeil/boten in het type Flying Dutchman. Omdat plastic uiterst licht materiaal is verwachten de firman- dat de zeileigenschappen van deze boot zeer goed zullen zijn. De romp van een boot in de Vrijheids klasse heeft, in hout uitgevoerd een ge wicht van 200 kg. In plastic weegt de romp sleohts 135 kg. Daar komt nog bij dat de vooruitzichten voor de export goed zijn. Ons land voert op het ogenblik reeds jachten uit naar Zuid-Amerika, Zwitser land. Frankrijk en Amerika. Maar hout heeft de onaangename eigenschap niet goed te blijven in klimaten met grote temperatuursverschillen of met een voch tige atmosfeer. Pjastic wordt niet door het weer aangetast Men heeft kunnen vaststellen, dat gewapend plastic niet tot 200 graden Celcius boven 95 graden onder nuL Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd. Sl»nmore. Engiead - Imp. Jacg. Hot Jr. Mogelijkheden wapend plastic ook grote mogelij kh< in zich voor andere toepassingen .zoals op het gebied van het reddingswezen en voor vletten, die bij de hele Nederlandse scheepvaart worden gebruikt Het is thans reeds mogelijk boten te bouwen met een groot aantal lagen plastic en schulmplastic, de zogenaam de sandwich-bouw. Het aanbrengen van drijfkasten wordt dan overbodig, omdat het materiaal zelf dichtend is en een zo gToot drijfvermogen heeft, dat ln sandwichbouw vervaardigde boten nooit-of-te-nimmer kunnen zinken. Zelfs kogelgaten zullen dan geen rol meer kunnen spelen, omdat het schuimplastic alle gaten automatisch afsluit Voor de diverse scheepvaartinspecties staat een proefmodel van een redding boot in Warmond op stapel. Hiervoor be staat in scheepvaartkringen nu al zeer veel belangstelling. De prijs van. deze boten komt i serieproductie ongeveer overeen mi die van goed gebouwde houten boten. De firma werkt aan een particuliere opdracht voor de bouw van een plastic zeilboot van 10 m lang en 2.60 m breed, rvan de romp 250 kg zal wegen met ballast van 750 kg. Iedere zeiler zal verbaasd staan van deze verbluffende mogelijkheden. De bromfietser K. te Naaldwijk kwam in Wateringen in botsing met wielrijder. Hij, kwam met zijn hoofd danig op het rijwielpad terecht, dat hij, na het vervoer naar een ziekenhuis overleden. door Aleid van Rhijn Ergens in de Beierse Alpen, vrien den, ligt Erkingen. Wat schamele, zandstenen huisjes, kriskras gegroe peerd om een brokkelig kerkje. Tien minuten vóór ge het bereikt, ziet ge het een meter of honderd beneden u liggen. Alsof een transportvliegtuig was overgevlogen en per ongeluk wat had laten vallen uit een blok kendoos. Tegen de avond kwamen w> er aan. „Hier heb je de vrije natuur voor het grijpen en hier heb je de zui zuurstof maar voor 't inademen als we een hotelletje kunnen vinden moesten we hier maar blijven voor vannacht Liesbeth ik geloof dat ik daarnet langs de weg een folia digi talis zag staan eet daar nooit van want dat is slecht voor je hartspier", zei Peter, terwijl hij nonchalant z'n wagen langs een ravijn stuurde van ettelijke hectometers diep. „Waarom zou ik vingerhoedskruid gaan eten zei Liesbeth. „Ze zullen ginds toch wel eten voor ons heb ben De huisjes waren van dichtbij nóg schameler, nóg zandsteniger, nóg kriskrasser dan vanuit de lucht ge zien, en het kerkje kon elk ogenblik instorten. Maar het kerkje werd nog steeds gebruikt, want een oude pries ter kwam naar buiten, streelde een blonde, sinds jaren niet gewassen Ogenschijnlijk is aan dit Vrij heids-jachtje niets bijzonders te zien, maar toch zitten aan dit kleine scheepje opmerkelijke kanten. Het is namelijk geheel van kunsthars vervaardigd, zodat het veel sneller kan wor den gebouwd dan een normaal houten jacht, terwijl de onder houdskosten ook zeer gering zijn. Warmond heeft van deze nieuwigheid de primeur. Foto N, van der Horst. - kleuter over z'n hoofd en wuifde hartelijk naar de vier vreemde snoes hanen in de auto. Dwars door het dorpje liep een beek van drabbig, loodgrijs watert dat haast scheen te hebben om ver der te komen. Wat geelbruine ossen stonden er tot aan de schoften in en dronken zich vol. Bij dat beekje stond een hotel. Een arbeidershuisje zoals ze in Leiden door meneer Jongéleen worden af gebroken. Ja natürlich, die Herrschaften konden hier slapen, zei ons een vrouw met een onnoemelijk vrien delijk en onnoemelijk smerig gezicht. Drie kleuters hingen aan haar rok ken, en onmiddellijk begon ik op te tellen: drie kleuters, één vrouw, één echtgenoot en dan nog wij vieren. Ik liet mijn ogen langs het geveltje gaan, dat amper vier meter hoog reikte en waarin zich één klein raam bevond, afgeschut met een vaatdoek, of daaromtrent. In acht en twintig passen had ik het huisje om lopen en gezien dat zich aan de ach terkant nóg zo'n raam bevond, zon der vaatdoek. Hoe hier negen mensen konden overnachten, was mij en m'n metgezellen een raadsel, maar wir waren herzlich wilkommen. ,Jdaar.... is het niet te lastig vroeg Liesbeth kies, geestelijk ge sproken alweer met één been m de auto. tee, het was helemaal niet las tig, en of de Herrschaften dan maar wilden volgen. We traden door een lage deur een vertrek binnen van drie bij vijf meter. De hall, de bar, de restauratie en de conversatiezaal van het hotel. Op de vloer lag zand gestrooid en een noodlijdende kip schoot haastig weg onder een wankele tafel, waar- lan vier mannen zaten te kaarten. Pass auf zei de vrouw. Ze schoof de mannen wat in elkaar alsof het domineestenen waren en maakte al dus een zeer beperkte ruimte aan da tafel voor ons vrij. Een meisje van tien sleepte een bank en twee hoog bejaarde stoelen aan. De Herrschaften wilden natuurlijk eerst eten. Eine Viertelstunde, bitte. Het eten stond al op. De Herrschaften troffen het, want er waren vandaag gebakken aardappelen. Dat de Herrschaften de learners wel eens even wilden tien, kwam blijkbaar bij de goede vrouw niet op. En niet één van ons vieren had dé moed erom te vragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3