't Staat reeds vastf dat Tweede E.D.G.-verdrag aanvaardt Wie in Europees leger treedt, verlaat Koningin niet, maar dient haar Kamer Toch is het zo D.D.D. De Zondagsschool een zegen voor ons volk Op Zending in nood is nog geen zending ten einde" DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER De Tour de France 2 DONDERDAG 23 JULI 1953 HOOGSTENS ELF LEDEN TEGEN (Van onze Parlementsredacteur) TIEN EN EEN HALF UUR lang hebben vijftien leden van de Tweede Kamer gistermiddag, gisteravond en vannacht het hunne gezegd van het verdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap. Daarmee was de eerste ronde vanmorgen om half drie afgelopen. Uit de debatten is reeds overduidelijk gebleken, dat aanneming met de ver eiste twee derden meerderheid ruimschoots verzekerd is. Hoogstens elf leden kunnen zich bij de eindstemming, die waarschijnlijk in de komende nacht zal gehouden worden, tegen verklaren. Dat zijn dan de commu nisten, de Staatkundig Gereformeerden, de beide leden van de partij- Weiter en prof. Gerbrandy, die op zijn eentje in de anti-revolutionnaire fractie staat met zijn afwijzende houding. Men moet echter niet denken, dat alle overige voorstanders nu werkelijk blaken van enthousiasme. Stellig is dit niet het geval met de Christelijk Historischen. Ook de heer Blaisse (KVP) getuigde er openlijk van. dat hij pas na ernstige af weging van de voor- en nadelen, uit harde noodzaak doch zonder enige opgetogen heid gekomen was tot de conclusie, dat het verdrag zou moeten worden aanvaard Het meest enthousiast was misschien nog wel de laatste spreker. De heer Anker smit (VVD), die het verdrag zag als een onderdeel van een onvermijdelijke ont wikkeling, waarmee een grote stap ge daan wordt in de richting van verdere integratie. Toch wees ook hij er op, dat de samenwerking alleen maar noodzake lijk is, omdat West-Europa anders dreigt te worden vermalen tussen andere groot heden. waarbij hij zowel doelde op Rus land als op Engeland en Amerika. p. v. d. A. Het debat was geopend door de heer Van der Goes van Naters (PvdA), die o.m. betoogde, dat het beter was in de kaart te spelen van Adenauer dan van Malenkof en dat het EDG nooit een ruil object mag zijn met de Russen voor een verenigd Duitsland. Hij meende, dat de versterking van, het Westen op de voor grond moet blijven staan, ook al om een eventuele onderhandelingspositie zo sterk mogelijk te maken. Zijn partijgenoot, de heer Vermeer, wees er op. dat de EDG een stuk appara tuur wordt, waarmee de NAVO-leiding haar taak moet uitvoeren. Tegenover de Russen wilde ook hij niets van toegeef lijkheid weten: vermindering van de krachtsinspanning kan pas plaats hebben, wanneer er via een conferentie der grote mogendheden positieve resultaten zijn bereikt. De derde socialistische spreker, ae heer Hofstra, bereed zijn stokpaardje van het voeren van een internationale belastingpolitiek als noodzakelijk com plement van de economische en sociale gevolgen van het EDG-verdrag. K.V.P. Wat de KVP betreft, mej. Klompé zag drie mogelijkheden met betrekking tot West-Duitsland, dat immers via de EDG betrokken wordt bij de verdediging van het Wésten: óf er komt een herenigd Duitsland,..neutraal en, zonder leger, het geen eèn onaanvaardbaar, levensgevaar lijk machtsvacuüm in Europa zou schép pen, óf Duitsland krijgt een eigen natio naal leger, dat weer even gevaarlijk kan ONDER de naam Atlantis wordt ln het algemeen verstaan een eiland of eilandengroep, of desnoods een con tinent, dat in overoude tyden ten Wes ten van de Zuilen van Hercules (straat van Gibraltar) zou hebben gelegen, doch dat door een plotselinge aard beving in de oceaan zou zijn verzon ken. Plato is de enige uit de Oudheid die een zelfstandig bericht in deze geest niet in deze woorden! over Atlantis geeft en hij verhaalt daarbij van het welvarende en hoogontwikkel de rijk, dat door koningen werd be stuurd. oorlog voerde met Egypte en Griekenland, maar tenslotte met zijn hele bevolking, zijn paleizen en zijn sahatten in de diepte verdween. Vol gens Plato had deze ramp zich 9000 jaren vóór zijn tijd voltrokken, zodat zij thans ruim 11000 jaar achter de rug zou liggen. Omdat geen enkele onafhankelijke bron uit de Oudheid verder iets over Atlantis weet te vertellen en integen deel het verhaal van Plato reeds door zijn leerlingen in twijfel werd getrok ken, kunt u de vraag opwerpen, waar om we ons in deze tijd nog druk maken over één op zichzelf staande mededeling van de oude Plato? Im mers, wanneer ieder praatje in do tegenwoordige wereldpers over 2300 jaar nog op veler lippen ligt, zullen de volgende generaties over uitge breide spraakorganen moeten beschik ken! Deze tegenwerping is juist, maar we dienen wel te bedenken, dat niet iedere hedendaagse journalist met Piato kan worden gelijkgesteld. Bovendien is men de laatste 75 jaren tot de ontdekking gekomen dat iedere mededeling uit de Griekse oudheid met de nodige aandacht dient te wor den bekeken. Dat heeft de befaamde Heinrich Schliemann ondervonden toen hij, afgaande op de Griekse tekst van Homerus, zijn opgravingen ver richtte en de meest opzienbarende vondsten aan het licht bracht. Er is dus alle reden een dergelijke mededeling over het verzonken Atlan tis de vereiste opmerkzaamheid te schenken, doch wij zullen ons niet be geven in de methoden, waarop de tekst van Plato op de meest verschillende manieren kan worden uitgelegd, noch ons in de strijd mengen die door de verscheidenheid van theorieën is ont brand en waarbij zelfs traangasbom- men als argumenten zijn aangewend (Sorbonne 1929). We willen slechts op merken. dat u het idee van een in historische tijden in de Atlantische Oceaan verzonken Atlantis rustig uit uw gedachten kunt bannen, want iedere geoloog zal u aantonen dat sedert het midden-tertiair, dus lang vóór de mens op aarde verscheen, zich in de Atlantische Oceaan een derge lijke ramp niet heeft voltrokken. Heeft cr dus nimmer een Atlantis bestaan en is de hele geschiedenis uit deduim van Plato gezogen? Ho, ho, die conclusie gaat weer wat te ver. want Plato kan wel een ander land bedoeld hebben. Maar dan moeten we de Zuilen van Hercules niet b\j Gibral tar zoeken, maar ze op andere punten van de aardbodem plaatsen. En wan neer we dan alle andere gegevens van Plato ook nog op onze eigen manier uitleggen, kunnen we Atlantis overal gaan zoeken. Ziedaar het begin van de Atlantis-warwinkel, waarmee geen serieus mens zich meer op kan houden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) worden als in de achter ons liggende jaren, óf Duitsland wordt opgenomen in de Europese Defensie-Gemeenschap, Ook hieraan zijn bezwaren verbonden, doch zij achtte de voordelen groter. In de eerste plaats wordt hierdoor de mogelijkheid tot een conflict tussen Duitsland en Frank rijk tot een minimum beperkt. Voorts komt er een effectieve contróle op de bewapeningsproductie. Bovendien wor den de politieke en strategische beslissin gen genomen in het veel bredere NAVO- verband. Daarnaast is in de toekomst meer efficiency mogelijk, zodat voor zelfde geld een betere verdediging kan worden opgebouwd en tenslotte pleit de EDG een zekere dwang tot verder gaande integratie. Wel meende zij, dat de controle van het EDG-parlement onvol doende is. Een andere KVP'er, de heer Fens, liet duidelijk zien. hoe het opnemen van West-Duitsland in de Westelijke ver dediging uit strategisch oogpunt nood zakelijk is. Wel wilde hij een duidelijke uiteenzetting van- de verhouding tussen geïntegreerde en niet-geïntegreerde natio nale legereenheden V.V.D. Namens de VVD sprak, behalve de heer Ankersmit, de heer Korthals, die c eens verklaarde, vóór te zullen stemmen. Hij vond de beslissing zwaar en verant woordelijk, de EDG geen specifiek Euro pese noodzakelijkheid, maar een nood zakelijkheid voor het Westen als geheel. Het is duidelijk geworden, dat een klein land militair zelfstandig niets meer mag. Het is onvermijdelijk, dat Duitsland eens weer wapens zal hebben. Via het EDG nu kunnen waarborgen geschapen worden tegen onderlinge gewapende vallen. Wel vroeg hij zich af. of de as nationale regeringen opgedragen zorg voor de territoriale verdediging insluit, dat ook West-Duitsland hiervoor de be schikking krijgt over eigen eenheden. Hij legde er de nadruk op, dat de taak van de EDG uitsluitend is het organiseren, uitrusten en controleren van de geïnte greerde strijdmachten, terwijl het aan wenden daarvan is voorbehouden aan de NAVO, in bondgenootschappelijk verband. C.H.U. Namens de Christelijk Historischen verklaarde de heer Tilanus aan het slot van zijn rede. dat zijn fractie haar stem niet zou onthouden. Wel had hij liever gewacht met de behandeling van het drag, totdat Duitsland en Frankrijk het zouden hebben aanvaard. De EDG is i mers ontworpen omdat juist Frankrijk grote bezwaren had tegen het opnemen van Duitsland als gelijkwaardig partner in de NAVO, zodat er een weg gezocht moest worden om zonder dit lidmaatschap de republiek van Adenauer toch te be trekken bij de Westerse verdediging. En nu is er juist in Frankrijk grote tegenstand tegen de EDG. Ver werpt dit land het verdrag, dan is de gé- hele behandeling in het Nederlandse par lement overbodig geweest. De heer Ti lanus was er van overtuigd, dat het EDG- verdrag diep zal ingrijpen in het bestaan der volkeren en in het economisch financieel bestel. Hij vond de regeling ingewikkeld en hij stelde haar te genover de Unie van Utrecht, waarbij da zaken veel eenvoudiger en helderder i geregeld. Overigens zag hij wel dat de veel meer voor de hand liggende oplossing van het opnemen van West- Duitsland in de NAVO niet bereikbaar wegens de Franse tegenstand. Niet temin constateerde hij, dat door het EDG- verdrag voorshands de gevechtskracht niet wordt vergroot. Integendeel, een groot deel van het geld zal worden opge slokt door de ingewikkelde organisatie, waardoor er voorlopig minder materieel kan worden aangeschaft. A.R.-meerderheid Namens de grootst mogelijke meerder heid van de anti-revolutionnaire fractie, inbegrip van de niet-aanwezige dr Schouten, sprak dr Bruins Slot zijn instemming met het verdrag it. Indien er een andere weg zou zijn ge weest om West-Duitsland bij de Wester verdediging te betrekken, zou er nooil i EDG zijn ontworpen. Dat de organi se niet zo bijzonder supra-nationaal zal zijn (vele beslissingen moeten worden ge nomen door de Raad van ministers, vaak zelfs met eenstemmigheid of gekwalifi ceerde meerderheid) vond hij niet Daardoor kunnen de nationale karakters beter tot uiting komen. Het doel, dat met de EDG bereikt moet worden, nl. het be- :hermen van de vrijheid onder schutse in een voldoende militaire macht, nodig omdat nu eenmaal het tragische feit be staat, dat de na-oorlogse hoop, dat inter nationaal het recht zou zegevieren in rook vervlogen is, noemde hij goed. Hij wilde zich niet laten beïnvloeden door de schommelingen in de Russische politiek, aangezien niet vergeten dient te worden het exacte feit, dat er een zeer groot communistisch continent is met rand enige vrije Europese staten. Principiële bezwaren had dr Bruins Slot evenmin: er is geen sprake van dat door de EDG een superstaat, waarin het nationale element sterk is gerelativeerd, wordt gecreëerd. Er is bovendien geen sprake van, dat de zwaardmacht uit han den wordt gegeven. Souvereiniteit is de van overheidsbevoegdheden, uit te oefenen op sociaal-historische basis. Ver dwijnt die basis, dan bestaat in feite op bepaald terrein geen souvereiniteit -. Het gezag blijft in de EDG, wat kwaliteit betreft, onbeschadigd. Er wordt slechts losgelaten, wat men niet n aankan en wat dus in feite niet meer staat. Anders dan tijdens de Franse volutie wordt thans gepoogd langs r revolutionnaire weg de ontwikkeling bij houden. Daarbij wordt het bestaande niet vernietigd, maar door harmonisatie tot een aanvaardbaar geheel gebracht. Deze weg ligt in de aard der historie, die niet buiten God omgaat. Het nationale er het Europese komen niet met elkaar ir conflict" maar zijn met elkaar in harmo- niet en steunen elkaar wederkerig. Men verlaat de Koningin niet door in een Europees leger te treden, integendeel, en dient haar daardoor juist. Hiermee zijn wij aan het einde »n de summiere opsomming van de argumen- van de voorstanders van het EDG- verdrag. Thans krijgen de tegenstanders beurt. R.R.-een ling grote in een hoek zouden worden gedrukt hij bang voor nog verder gaande ontheiliging van Gods dag. Aan de tegenstand van de communis ten, geuit bij monde van de heren Wage- De Groot, behoeven wij niet zoveel woorden te besteden. Het doel was hun ogen het voorbereiden van een oorlog en het pogen, van Duitsland een Europees Korea te maken. De Amerikaan- politiek is niet gericht op ontspanning, laar op verscherping van de toesttand. Grondwet Wij hebben hierboven de algemene as pecten van het EDG-verdrag besproken Allerlei andere onderwerpen kwamen uiteraard ter sprake. Gelijk men weet is aanneming een meerderheid van twee derden nodig, aangezien er mogelijke afwijking van de grondwet kan zijn- De heren Bruins Slot (A.R.) en Korthals (WD) hadden graag in de wet opgeno- gezien van welke bepalingen precies afgeweken wordt, inplaats van een alge- lene clausule. De heer Weiter (KNP) roeg zich af. of de afwijking wel geoor loofd was. aangezien zulks alleen mag. de ontwikkeling van de inter nationale rechtsorde zulks bepaald vor dert. Hij zag niets van die rechtsorde: die moet er nog komen. Een belangrijk punt bij dit debat vormt de vraag, of voorbehouden dient te 3 den, dat uitvoerings-overeenkomsten het verdrag, die zonder meer niet door de Staten-Generaal goedgekeurd behoe ven te worden, toch niet aan een uit spraak der Kamers onderworpen dienen te worden. Mej Klompé (KVP) oordeel van wel en diende een amende ment in. mede-ondertekend door leden van de A R. en de WD, waarbij dit behoud van goedkeuring wel werd ge maakt. De heer Van der Goes van Naters 'PvdA) en de heer Tilanus (CH) waren het hiermee niet eens: de eerste meende, dat de ontwikkeling hierdoor teveel zou worden opgehouden en de tweede verge leek de uitvoeringsovereenkomsten op in ternationaal gebied met algemene maat regelen van bestuur op nationaal gebied. Vanmiddag was het woord aan de re gering. Het eerst werd gesproken door ster Beyen. die samen met minister Staf het gehele debat gisteren bijwoond' vanmorgen vroeg reeds er op wees dat het al weer twee jaar geleden W8S dat minister Stikker de tekst van he EDG-verdrag aan dc Kamer aanbood ei i die tijd al weer heel wat ver anderd was. De ministers Zijlstra. Van de Kieft en Drces woonden gisteren slechts gedeelte van de besprekingi en de huid genei GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN leuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood Kamerlid stelt vragen Waarom paspoort nodig voor Fransen Het Eerste Kamerlid de heer Wende- laar (VVD) heeft aan de ministers Beyen n Zijlstra schriftelijk o.a. de volgende ragen gesteld: 1. Is het waar. dat Fransen, die ons land willen bezoeken, in het bezit moe ten zijn van een geldig paspoort? Is het voorts waar, dat zij in de an dere Benelux-landen, in Italië en West- Duitsland kunnen volstaan met hun carte d'identité in het bezit waarvan iedere Fransman moet zijn? Zijn de ministers indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord mening, dat de eis van een pas poort de bevordering van het vreemde- lingenbezoek door Fransen aan ons land kan schaden en dus behoort te vervallen. Jonge Chr. Democraten bepleiten E.D.G. Het uitvoerend comité van de interna tionale Unie van jonge Christelijke De mocraten heeft eenstemmig een resolu tie aangenomen, waarin het absoluut noodzakelijk wordt genoemd, dat de voorstanders van Europa wat hun binnenlandse politieke geschillen ook mogen zijn zich in parlementen er voor de openbare mening aaneenscha- ren, teneinde binnen de kortst mogelijke tijd de bekrachtiging van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeen schap en de ondertekening van drag inzake de Europese Politieke Ge meenschap verwerkelijkt te krijgen. Vragen over de watersnood in Japan Het Tweede-Kamerlid de heer Burger (PvdA) heeft aan de 'minister-president schriftelijk gevraagd, of de regering reeds tot een beslissing en. zo ja. welke is gekomen omtrent blijken ternationale solidariteit met de watiers- nood in Japan. Jaarvergadering van Jachin Allereerst was daar de A.R.-eenling prof. Gerbrandy. In de souvereiniteits- opvattingen van dr Bruins Slot kon hij zich wel vinden, maar toch voelde hij niets voor de gekozen oplossing. Hij zag Europa wel als drager van de tuur van het Christendom, zodat een principiële eenheid gesproken kan worden, maar dan is het aantal landen, dat dc E.D.G. omvat veel te klein. Hij zag als probleem dan ook niet de her eniging van Oost- en West-Duitsland, maar de hereniging van Oost- en West- Europa. Anderzijds vond hij, dat niet voldoende rekening was gehouden met het nationale karakter van de deel nemende landen. Wij krijgen wel gelijke uniformen, maar daaronder zitten sen van vlees en bloed en die maakt niet zo maar Europees, zo betoogde hij. Het verdrag is wel louter defensief be doeld. maar prof. Gerbrandy waar schuwde er tegen, dat er één partner in het gezelschap is, n.l. West-Duitsland, die "krachtens zijn geschiedenis nooit louter defensief zal-biyven, temeer w^r f ^"^3,3 geop^d. \oeide ds N. de West-Duitsland van Oost-Duitsland ge- Jong van Katwijk aan Zee zijn gehoor scheiden is. Bij het slagen van de Ge-|met-ccn toeSDraak over ..in de vallei meenschap vreesde hij, dat er geer. een- deg doQds Wij luisterden v00rUc naar held zal komen, maar dat juist liet ds g;esma van Amsterdam-Oost, dié breekijzer in Europa gezet zal worden. erv00r waarschuwde, dat ook de Chr. Op den duur zal Duitsland toch weer een Gereformeerden niet egocentrisch mo- totalitaire staat worden. Als Duitsland gen z;jn jn -nun zendingsbesef en voorts wapens krijgt, komt er ook een dat men het zendingsbevel van Christus inaal leger met een eigen generale njct mag beperken. Het is zaak, dat dit staf. Daarom wilde prof. Gerbrandy uit-j zendingsbesef begint bij Jeruzalem, dit sluitend een opnemen van West-Duits-, wil zeggen, in ons eigen hart, in het land in NAVO-verband. daarbij vergeten-J eigen huis. Ds A. Bikker van Amster- de, dat in de NAVO juist staten samen- dam-West, vertelde over het zendings werken op voet van gelijkwaardigheid, werk dingen, die bij velen het misver- met nationale legers en nationale bevel- stand weggenomen hebben als zou het hebbers. Opneming van Duitsland in in deze tijd met de zending een afge- NAVO-vcrband zou zonder meer beteke- dane zaak zijn. Integendeel. Zending in nen het geven aan Duitsland van eennood betekent nog geen zending ten eigen leger. Dat dit in de E.D.G. niet einde, aldus betoogde ds Bikker. Hij^ gaf geschiedt was juist het licht K.N.P. De tegenstand van de heer Weiter (KNP) droeg een zakelijker karakter. Hij zag op dit ogenblik niet de noodzaak var aannemen in, vreesde en wraakte Ameri kaanse druk en zou de noodzaak van be krachtigen van het verdrag alleen willen aanvaarden, nadat Frankrijk en West- Duitsland tot ratificatie waren overge gaan. Het verdrag is immers aangegaan uitsluitend op instigatie van Frankrijk. En juist dit land wil er weinig van weten Daarom zag de heer Weiter geen enkele zakelijke grond om er voor te stemmen S.G.P. Ds Zandt (SGP) was het evenmin eens iet het tijdstip van behandeling, gaf ook de voorkeur aan de NAVO boven de EDG, Amerika een tweeslachtige hou ding en wees er op, hoe in tien jaar de rollen totaal zijn omgekeerd: toen wilde Duitsland voor altijd onbewapend laten. Principieel was zijn bezwaar, dat uit niets blijkt, dat de deelnemende landen vertrouwen op de sterkste bondgenoot, de lmachtige God. Bovendien vreesde hij, dat de kleine mogendheden door de het voorbeeld van Makassar, waar 20.000 Toradjas wor.en en waar. volgens de recente berichten, op Zondag de mensen tot ver over de drempel, ja tot buiten het kerkgebouw staan, om het woord van God te horenEn dat. terwijl het daar in het Oosten in deze tyd wel eens moeilijk is, om te geloven. Maar het blijkt ook nu weer, dat de kerk in bloei komt, als er verdrukking heerst. Wij moeten daarom niet aarzelen. Wij weten dat Gods beloften doorgaan. De zending wacht immers op het einde der tijden. De gezondheid van de kerk is af te meten naar de mate, waarin zending wordt bedreven. Er rust een vloek op, wanneer de kerk de wereld vergeet en zichzelf alleen maar verbijt. De kerk moet de handen uit de mouwen steken. Nog is het dag. maar de nacht komt, waarin niemand werken kan. Er komt ndoit een einde aan Gods genade. Daar om moeten wij in deze tijd doen, wat wü nog kunnen doen. Ds Bikker haalde in dit verband een kernachtige uitspraak aan van een buitenlandse zendeling, die zei: „Verwacht grote dingen van God en onderneemt grote dingen vóór God!" De aanwezigen zongen hierna een psalm, die zelden zo indrukwekkend klonk: „Als ik. omringd door tegenspoed, bezwijken moet, schenkt Gij mij leven". (Van verslaggevers) Chr. Gereformeerden togen gisteren naar „Raaphorst" in Wassenaar (Van een onzer verslaggevers) P HET PRACHTIGE LANDGOED „Raaphorst" in Wassenaar heeft gisteren de classicale zendingsdag van de Chr. Geref. Kerken goede belangstelling genoten. Velen hebben een vacantiedag met vrouw en kin deren besteed onder het groene lover van dit schone buitengoed en de groten en de kleinen hebben hier behartenswaardige woorden gehoord over het zendingswerk in het algemeen en met name dat van de Chr. Geref. Kerken. Nadat ds M. W. Nieuwenhuijze van I Toen was het de beurt aan ds J Jonge- Gravenhage-Centrum. voorzitter van'leen van.Bussum. Hij hing zijn wandel- I de classicale zendingscommissie de bi.i- stok met de zilveren knop aan r j V—;j. spreekgestoelte en vertelde aan de kin deren. die om hem heen kwamen zitten, een prachtig verhaal. Hun mondjes vie len open en zo druk als zij de hele mor gen geweest waren met hun gestoei op het buitengoed, zo stil waren zij nu, toen de oude dominee Jongeleen hun een mooie geschiedenis verhaalde. Zo heetf de zendingsdag voor jong en oud iets goed gebracht. Jammer, dat het slot van het programma, n.l. de toespraak van de evangelist G. Visser van Emmeloord en het slotwoord van ds G. H. Polman, van 's-Gravenhage-Oost, tweede voorzitter voor de classicale zendingscommissie, door de regen werd verhaast. Maar het was de hele dag verder droog geweest en daarvoor zijn de zendingsdagbezoe- kers al meer dan dankbaar;! Met de Bjarmia zijn in Rotterdam der tien Finse houten kant-en-klaar-wonin- gen aangekomen, bestemd voor Oude- Tonge. Dit is de eerste zending wonin gen, die de Scandinavische landen voor het rampgebied ter beschikking stelden. De 77ste jaarvergadering van de Geref. Zondagsschoolvereniging „Jachin", die gisteren onder leiding van prof. dr F. W. Grosheide te Hilversum is gehouden, trok veel belangstelling bij de „Jachinieten" uit alle delen des lands. Zelfs uit het buitenland kwamen geluk- ensen. Brieven uit België, Toronto en Vancouver gaven blijk van dit medeleven. de heer A. R. Koster, deel de mede in zijn jaarverslag, dat ook con tacten zijn gelegd in Indonesië en op Aruba; 252 Zondagsscholen zijn aangeslo ten. De vergadering herkoos als bestuursle den mej. P. Hogendoorn uit Eindhoven en ds J. A. Tazelaar uit Rotterdam Op voor- an het bestuur zal dit college met leden worden uitgebreid. Zodra de koninklijke bewilliging in de wijziging der statuten verkregen is. zullen mej. Ha- ds J. B. van der Sijs uit Amster dam-West als bestuursleden optreden. De vraag „moeten in de rooster naast de Psalmen ook Christelijke liederen op genomen worden?" beantwoordde ds J. Douma namens het bestuur ontkennend. Spr. zeide, dat vertelling en Psalm bij el kander behoren. De Psalmen gaan steeds voorop als uiting van het geïnspireerde Woord van God. De door de Geref. ker ken goedgekeurde gezangen behoren hier ook bij. Wel toonde spr. zich voorstan- het zingen van Christelijke lie deren buiten de rooster om en in een af zonderlijk kwartiertje waarbij men zich )or subjectivisme moet wachten. In de middagvergadering is door enige afgevaardigden het woord gevoerd. Ds J. Mulder uit Heemstede sprak namens het Geref. Traktaatgenootschap „Filippus"; ds W. A. Wiersinga uit Bussum in op dracht van het Verbond van Geref. Evan gelisatiecommissies; ds Brantsma, van Rijnsburg. uit naam van de Chr. Geref. Zondagsscholen. Vervolgens heeft dr J. C. A. van Loon uit Rotterdam een referaat geleverd over „De plaats van de Zondagsschool ir geheel van het Evangelisatiewerk". Het is nodig methoden en middelen in onderling verband te herzien, als zulks nodig is. Het Zondagsschoolwerk mag niet in het isolement blijven. Men moet contacten leggen, ervaringen uitwisselen zichzelf voortdiirend reformeren, gebre ken uitzuiveren, concrete noden in j bedssamenkomsten de Heer voorleggen. Meer dan ooit zijn samenwerking eenheid in het Evangelisatiewerk nodig, ook landelijk. Zo gaan wij, besloot spr., achter Hem. die door Zijn opstanding heel het leven verlost. Aan het begin der vergadering heeft (Advertentie) Het werd hoog tijd voor moderne methode Huisvrouwen zijn verschrikking kwijt Nijmegen, Juli 1953. Onder de karweitjes, waarmee de vrouw maar opgeknapt blijft, behoort de afwas. Het werd hoog. tijd, dat ook hier eens schoon schip werd gemaakt. En van de bekende Castella-fabrieken kwam het grote nieuws, dat ook de afwas voortaan zijn verschrikking kwijt is. Een volslagen nieuw product, Castella Vaat- was, laat de huisvrouw nu zingen, terwijl zij de afwas doet. Een eetlepel Castella Vaatwas blijkt teilen vol parelend, actief schuim op te leveren, waarin alle vet. vuil en aanslag direct oplost. Borden, kopjeslepels en vorkenin een ommezien zijn zij flonkerend als kristal, glanzend als pas gepoetst zilver. Boven dien neemt Castella Vaatwas nog tweede verschrikking weg: het is afge lopen met ruwe „washanden". Castella Vaatwas houdt de huid van handen armen zacht als fluweel. Bij duizenden gaan de huisvrouwen nu over op moderne Castella Vaatwas. De prijs (slechts 25 cent per pak) speelt daarbij een prettige rol! ds J. Thomas te Hilversum gesproken over de plaats, die de Zondagsschool in neemt te midden van ons ontkerstend volk. Zij komt in aanraking met de jeugd die leeft in een sfeer, waar het aards be staan het een en het al is. de Zondagsschool voortgaan, ein digde spr.. met haar gezegend werk onder de duizenden kinderen, die zij bereiken het brengen van de blijde bood schap van het Evangelie. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. o e p e n te Gameren (toez.) L. Vroegindewev te Papendrecht. Benoemd: tot hulpprediker te Oost- j Vlieland E. Vloerakker, catecheet te Eer beek nomen: naar Veghel F. van Raalte. vicaris te Hengelo 'O); naar Tjamsweer J. Noordmans, vicaris te Den Haag: naar Blitwerd-Wieuwerd J. Wal stra. cand. te Leeuwarden. ikt: voor Ede H. Talsma te Den Haag. Moeilijkheden in Geref. Bond te Nieuweroord Een aantal leden van de Ned. Herv. Gemeente van Nieuweroord. die wonen Tiendeveen. en een aantal uit Nieuw Balinge. hebben zich onder leiding van hun voorganger, de heer P. v. Oosterom, losgemaakt van de Nederlandse Her vormde Kerk en in beide gevallen een zelfstandige „Presbyteriaal Hervormde j Gemeente" gevormd. Ds G. Taverne. Ned. Herv. predikant 1 te Hoogeveen, heeft in enkele open brie ven de besturen en kerkeraden van evan gelisaties op Geref. grondslag en alle Vrije Hervormde Gemeenten opgewekt evenzo te handelen. Verder heeft hij hun gevraagd zich aan te sluiten bij het op te richten „Reformatorisch Verbond". De aanhangers van de Presbyteriaal Her vormde Gemeenten verklaren, zich ver- bonden te blijven achten met de oude i Hervormde Kerk van vóór 1816. De predikant van Nieuweroord, ds T. I van Delen, deelde ons, toen we hem van ochtend telefonisch om inlichtingen vroe gen, mee, dat het aantal „overgegane" lidmaten ruim 100 bedraagt. Er is hier 1 eerder sprake van persoonlijke veten en ambities, dan van principiële kerkorde- lijke kwesties. De actie dient ook niet j gezien te worden als een actie van de Gereformeerde Bond tégen de overige Hervormde Kerk en haar orde, maar als een actie van enkele lieden tegen de plaatselijke kerkeraad van Nieuweroord (die aangesloten is bij de Gereformeerde Bond!), en dus tegen de gehéle Her vormde Kerk. 1 Wij hebben ook nog getracht inlich- tingen over deze pijnlijke kwestie te krijgen van de heer P. van Oosterom en van ds G. Taverne, maar geen van hen vanochtend te bereiken. Uitspraken Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart schorste de kapitein van het bij Wight verloren gegane motorzeilschip Albatros, A. M. uit Delfzijl, voor drie maanden. De Raad sprak zijn waardering Uit >or kapitein en bem'anning van de sleepboot Blankenburg voor het redden water geraakte runners van de lekgeslagen bok Hiev Opp. Hij achtte de kapitein van het bij ,'est-Kapelle aan de grond gelopen I iotorschip Tamo wel medeschuldig, laar legde hem geen straf op. Hij berispte C. S. te Driehuis als sehul- ig aan de aanvaring bij mist tussen Westerdok en het Noorse schip Hildur I Hij berispte eveneens kapitein L. v. B. van het motorschip Unitas, dat bij Malin Head (Noord-Ierland) op een steer. I stootte. Het lied der aethergolven Gewijde VRIJDAG 24 JULI m I, 402 m: NCRV 7.00 Nieuws 1 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 "e dag 8.00 lek 8.4! 9.30 Voor de 1 9.00 ouw 9.35 Gram 10.30 Morgendienst 11.00 Sopraan en piano Gram 12.33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 orkest 1.45 Gram 1.55 Idem 3.15 Va en Nieuwe schrijvers 3.35 Gevar. muj „Een psar mooie Oud* :omerbloeiende heesters" Idem 5.05 Koorzang 5.30 Mil. ige 5.40 Gram 5 45 Fries programma silo en piano 6.30 Promenade orkest leuws 7.10 Regerlngsultz.: „Verklaring illchtlng" 7.r - - s". hi Gram 8.00 Radlokrai 9.00 „Het kistje met 1 spel 9.40 Viool en plar 9.55 Gram 10.00 Radio Philh. 0 Avondoverdenking 11.00 Nieuws galisatle-ultzending ln de Duitse VARA 7.00 Niet 27. Eline begreep dat niet. Hij onderschatte de zware zorgen, die dag aan dag op hen hadden gedrukt. „We hadden veel arme klanten en we zagen er allemaal tegen op, wanneer de reizi gers om betaling kwamen. Soms was het zó erg, dat Vader 's morgens met ons bad om uitkomst. En eenmaal kwam het zo ver, dat een grossier hem dreigde met een faillissement. Ik wist toen nog niet wat dat was, maar ik zal nooit verge ten, hoe die man in de winkel tegen Vader te keer ging. We zaten allemaal aan tafel te be ven. En ineens zei Moeder tegen ons, dat we met haar naar de schuur moesten gaan. Ik dacht, dat we het niet langer mochten horen, en ik was er blij om. Maar in de schuur moesten we op de grond knielen en toen heeft Moeder met ons gebeden. Dat had ik haar nooit horen doen en later ook niet meer. Alleen maar die ene keer. Dat vergeet niemand van ons. We hebben het er nog wel eens over, de kinderen onder elkaar." Die verhalen waren groot bij Rick. Zulke felle belevenissen van geldnood kende hij niet. Maar hij leefde die zorgen intens mee. Van die kin derschaar kende hij slechts dit ranke vrouwtje. En hij stelde zich haar voor: een teer, smal kind, geroepen om te bidden voor het behoud van het armoedige stukje dagelijks brood... Dit was bidden! Zo'n gebed moest verhoord worden... Een héél gezin en daartussen dat kleine meisje, de magere blote knietjes gebogen op de stoffige schuurvloer. En gespannen vroeg hij: „Entoen?" Hij zag niet het fijne lachje op Eline's zacht gelaat. De duisternis viel snel onder het dichte bladerdak van de zwarte beuken. Ook was hij zich niet bewust van het kinderlijke in zijn vraag, dat haar heel even had doen denken: nèt een kleine jongen. Maar zij antwoordde niet moederlijk: och, het is natuurlijk goed afgelopen; hoe zou anders de winkel nog bestaan? Neen, ze zei het heel an ders: „Vader zocht ons, maar we hoorden hem niet eens. We waren zo bang, dat we huilden. Moeder ook. Ze kon soms alleen maar zeggen: „O Here toch... o Here toch." En toen was in- door CAREL VAN DER HOEK eens Vader er ook. Zomaar plotseling was zijn stem door die van Moeder heen: „Wij danken U met ons hele hart, barmhartige Vader!" En toen ik mijn ogen opendeed, lag hij op zijn knieën bij de schuurdeur." Neen, om Ricks verlicht zuchten kon Eline niet lachen. Zijn oprecht meeleven deed haar goed en soms dacht zij, dat ze hem gerust haar grote geheim kon toevertrouwen. Bij hem was het absoluut veilig, dat wist ze zeker. En toch... Een gemiste kans, dacht ze telkens weer, wan neer hij zijn „goede nacht, mevrouw Refting" had gezegd. Morgenochtend misschien?... Maar de Zondagmorgens hadden met de vo rige avonden niets gemeen. Dan zette Eline in de achtertuin het koffiegoed gereed en zeurde Hannie of Oom nog niet uit de kerk kwam. En wanneer zijn vrolijke fluitje op de weg weer klonk, draafde ze hem tegemoet. Dan werd de tuin vol van de schater der beide kinderen om de oom, die met Hannie krijgertje speelde of met Jetje op zijn arm langs de paden holde. Totdat Eline het welletjes vond en hen alle drie tot de orde riep: „Uw koffie wordt koud en de kinde ren maken uw overhemd vuil." De eerste vermaning kon Rick begrijpen, de tweede niet. „Och mevrouw, er zijn immers nog meer overhemden?" Drong het. dan niet tot dit grote kind door, dat de temperatuur van zijn koffie zijn eigen gerief was, maar dat met het al of niet schoonblijven van zijn overhemden haar belang gemoeid was? Toch dacht Eline er niet aan hem dit te ver wijten. Deze uren waren haar een feest, omdat haar kinderen feest viprden met de jonge reus, die hen als veertjes rondzwaaide, gewillig hun paard was en gelaten hun klappen verdroeg. Zij zag de goedheid stralen van zijn open gelaat, wanneer hij zich gehoorzaam aan haar vermaan neerliet in de gemakkelijke rieten stoel. En zij verdedigde hem tegen Hannie, die niet van op houden wist. Maar Rick zette het kind op zijn knieën en liet haar licht figuurtje dansen op de maat der versjes, die hij van zijn moeder had geleerd. En wanneer Jetje, jaloers in haar box zeurde, nam Eline haar op schoot en zong zacht jes de versjes mee. Neen, voor weemoed was geen plaats in deze zonnige, vrolijke tuin, zelfs niet, wanneer de kin deren eindelijk werden neergezet om hun eigen spelletjes te spelen. De herinneringen, welke de vorige avond hun harten hadden week gemaakt, schenen begraven onder Ricks spreken over de predikatie en zijn humoristische opmerkingen over hetgeen kerk en dorp die morgen aan op merkenswaardigs hadden opgeleverd. 3.30 Gram 3.50 uur Sport. VARA: Tussen 4.00 en 6.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk 4.00 Orgelspel 4.30 Mu zikale caus 5 10 Voor de jeugd 5.40 Lichte muziek 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 uur „Het NW en de TBC-bestrijding" 7.00 Vrou wenkoor 7.15 Pianospel. VPRO 7 30 „Op huls- bezoek: Er zijn zo veel geloven" 7.45 „Op bezoek bij anderen" 8.00 Nieuws 8.05 Boek bespreking 8 15 Kamerkoor 8.30 „De Verenig de Naties" 8.40 „Aanpassing" VARA: 9.00 10.40 „Vandaag" 10.45 Ai vijdlng. VARA: 1100 Nieuws 11.1512.01 Engeland. BBC 330 m: 12.00 Dansmuziek 12.25 Gevar. muziek 12 55 Weerbericht 1.00 Nieuws 1.10 Concert 1.30 Sport 2.00 „Close up" 2.30 Dansmuziek 3.00 Concert 3.45 Hoor- :pel 4.15 Gram 4.45 Voordracht 5.00 Voor de sn 5.55 Weerbericht 6.00 Nieuws 6.15 6.20 Gram 7.00 Gevar. muziek 7.40 Caus 8.00 Klankbeeld 9.00 Nieuws 9.15 Gram 9.30 Gevar. programma 10.00 Viool kinder 11.0' 1—11.03 Nieuws. 247 m: 12.00 Con- 1 1.45 Voor de kln- 3.00 Sport 3.45 uur Dagboek" Engeland, BBC 1500 c; eert 12.45 Sport 1 35 Gra deren 2.00 Voor de vroui Lichte muziek 4.15 „Mi 4.30 Orgelspel 5 00 Klankbeeld 5.30 Snort 6.35 Gram 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Spoi 7.30 Gevar. programma 8.00 Gevar. muzie 8.45 Twintig vragen 9.15 Lichte muziek 10.( Nieuws 10.15 Sport 10.20 Dansmuziek ll.C Voordracht 11.20 Dansmuziek 11.56—12.00 uv Symph. t inkrljk Nat. Progra 1.00 1 m: 12.30 u Israeli sc 6.30 Am. opera 10.45 Gl —12.00 Nieuws. Brussel 324 m: 11.45 Gram 12.30 Weerbe richt 12 34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Lichte mu ziek 2.00 Gram 3.00 Ork. concert 3.50 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Weense muziek 5.45 Grain 6.10 Prot. caus 6.25 Gram 6.30 Voor de sol daten 7.00 Nieuws 7.15 Reportage 7.40 Zang en piano 8.10 Gram 8.50 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Gram 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.10 Gram 1.00 Nieuws 1.10. 2.00 en 3.00 Gram 4.00 Dansmuziek 5.00 uur Nieuws 5.15 Dansmuziek 6.30 Zang en plano 6.55 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Concert 8.45 uur Gram 9 00 Concert 10.50 Nieuws. BBC Ultz. voor Nederland: 10.00—10.30 uur Nieuws. Overzicht v. d. weekbladen. Flim en toneel (op 224 en 49 m.). TELEVISIE LOPIK Vrijdag NCRV 20.15—21.45 Journaal. Weer- (Vervolg van pao- l). De anders zo rustige Maasbode schijnt zichzelf vergeten te zijn en komt tot wilde exclamaties over „een van dorst en zon nebrand kreunende karavaan", over ren ners. die „hoestend en huiverend een drie dubbele bronchitis lopen op te doen", over een der deelnemers, die op een dag „zijn kostbare leven wel tienmaal had geris- Men kan nog slechts de eerlijkheid loven, wanneer het blad het heeft over. „verrassend-gevaarlijke afdalingen", die slechts genomen konden worden, doordat de renners „op hun wenkbrauwen gingen kortstondige) rusteloosheid t een blad als De Telegraaf ter hand. Dan ontdekken we. dat dit blad, anders zo mild met zijn critiek op alles en nog wat, over de tour onder meer weet te schrij den: „Vijfentwintig duizend gulden is toch altijd nog een lekkere hap Het is wel de moeite waard, er iets extra's voor En als om te bewijzen, hoe de koorts zelfs een stellig goedaardig politieman kan aangrijpen, zien wij na een overwin- ning van „een der onzen" een Nederland- se maréchaussée in dit blad als volgt 1 sprekend opgevoerd: „Dat hedde aan mij 1 te danken. Ik heb hem geschreven, dat, 1 als hij vandaag niet won, hij nooit meer in de Batenburglaan hoefde terug te keren, want dat mijn revolver klaar lag." TVfEN kan daarover glimlachen en we doen er graag aan mee, maar in ge- moede: kan men dit alles nog sport noe men? Dan sluiten we ons liever aan oij het oordeel in de N.R.C., welke krant naar aanleiding van de werkelijk fraaie sport- demonstraties van de Gymnaestrada een groot kenner van de sport laat zeggen: „De kijkwaarde van gymnastiek, die in nerlijke waarde heeft, is ver onderschat in fragrante tegenstelling tot de Tour de France, die geen enkele werkelijke waar de heeft, als kijkspel zonder betekenis is,: maar door grootscheepse propaganda de gemoederen heeft opgezweept". Met dat oordeel zijn we het eens en daarom hadden wij voor ons geen al te grote toer om deze tour te laten voor wat zij is. We zijn in alle bescheidenheid van mening, dat we de ruimte in onze krant nog iets beter kunnen gebruiken, bv. voor bevordering van een wel ver antwoorde sportbeoefening of voor enkele pakkende en goed leesbare reportages. We zouden onze lezerskring onderschat ten, wanneer we meenden dat hij daar-" naast de tour nog al te pijnlijk mist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2