Nairobi herinnert aan 'n stad uit de Wild Westfilms Met revolver, Tommy gun en patroontas zit men aan de lunch Moskou verrast Ankara met een jammernota Jubilerende KMA verwelkomde ruim 700 reünisten Luit.-kol. C. Knuist vertrok naar Korea 4 DINSDAG 21 JULI 135J Ontdekkingstocht dooi Aiiika (10) PASSAGIERS van de Constellation U Kaapstad van de Suid Afrikaanse Lug- diens haasten zich door een kille motregen van het toestel naar het stationsgebouw op het even buiten de stad gelegen vliegveld Eastleigh. «Blijft u hier...? informeert de stewardess. «Ia, voor een paar weken tenminste..." «Wilt u me dan maar volgen...?" Ze gaat me voor naar een wachtkamer met in grote letters op de wandWelkom in Oost-Afrika. Bezoekers, die inlichtingen wensen over Vacantiemogelijkheden. wor den verzocht zich te wenden tot het Toeris- (Van onze correspondent Alfred van Sprang) NAIROBI (Kenya), Juli 1953. tenbureau. Het is een nogal geruststellende mededeling. «Hoe is de toestand nu...?" «Stukken beter dan drie maanden ge leden..." «En in Nairobi zelf...?" „O, hier is 't volkomen normaal..." «Geen last van de Mau Mau..." De stewardess schudt geruststellend van nee. Maar voor alle zekerheid draagt zij, evenals honderden andere vrouwen, bij de lippenstift en de portefeuille in haar schou dertas toch een politiefluit en een kleine, automatische revolver met 9 patronen er in. Nairobi is niet imposant. Het hart van de stad is de Dela- mere Avenue: een royale winkel straat met brede trottoirs en een door bomen gescheiden rijweg. Op een pleintje aan het ene einde staat een standbeeld van de pionier baron Delamere. Van zijn voetstuk lijkt hij dorstig naar het Torr's Hotel op de hoek te staren. Behalve de Delamere Avenue zijn er nog enkele andere winkelstraten met merendeels onaantrekkelijke gebouwen. Het hele centrum is karakterloos. Maar het leven schijnt er normaal voortgang te hebben. Europese vrouwen met kin derwagens lopen er rustig te winkelen. Voor de bioscopen wachten Britse sol daten met verlof op het begin van de middagvoorstelling. Negers (waaronder vele Kikoejoe's) in khaki uniform met de initialen van hun werkgever er op lopen de kantoren in en uit. In de winkels staan Indiërs hun koopwaar aan te prijzen. Een oude neger met kroeshaar en grote ringen in zijn oren veegt de straat aan. Op de hoek van Hardinge Street stappen blanken en zwarten in dezelfde autobus. En kran tenjongens schieten met het nieuwe nummer van de East African Standard op de voorbijgangers af. Het is allemaal gewoon. Maai IN VERBAND met het nieuwe offensief ->van de Britse troepen in Kenya om een einde te maken aan de activiteit van de Mau Mau is onze correspon dent ALFRED VAN SPRANG rechtstreeks van Zuid-Afrika naar de bijna 3000 km verder naar het Noorden gelegen Brit se kolonie gevlogen. In zijn eerste reportage uit het land van de Mau Mau be schrijft h\j 't leven inde hoofd stad Nairobi: een stad van on geveer 150.000 inwoners (waar onder 15.000 Europeanen) op de grens van het onrustige gebied. tóch zijn er een paar verschillen. Het politiebureau is bijvoorbeeld helemaal omgeven met prikkeldraad en een ver schansing van zandzakken. Er loopt ook opvallend veel met geweren gewapende inheemse politie op straat: lange negers op blote voeten, een korte khaki broek, een donkerblauwe zeemanstrui en een rode fez. En voor een sportwinkel staat een schoolbord met Een kleine zending Beretta pistolen ontvangen. Voorzorg Het is veilig. Even veilig als in Den Haag of Leiden. Het laatste jaar hebben meer mensen het leven in Nairobi verloren aan verkeersongelukken dan door de Mau Mau. In de stad zelf kan men overal ongehinderd lopen. In de eenzame buitenwijken waar de Europeanen leven gebeurt evenmin iets. Men kan gerust 's avonds naar de bioscoop gaan. Of bij kennissen gaan bridgen. Maar toch is er niet voor de volle hon derd procent zekerheid. Tenslotte leven er nog duizenden Kikoejoe's in de stad. De politie heeft hen wel allemaal on dervraagd. De verdachte elementen zijn wel opgepikt en de betrouwbare beschik ken allemaal over een groene legitimatie- kaart. Maar desondanks zijn er hier Kie- koejoe's, die de Mau Mau-eed afgelegd hebben. Misschien de kamerjongen in het hotel, die me elke morgen voor dag en dauw naar Britse, koloniale gewoonte een kop ongenietbaar-sterke thee op bed serveert. Of de vriendelijke taxi-chauf feur, die me in de schemer naar het hui» van de Nederlandse consul, een eind bui ten de stad rijdt. Niet piekeren Maar dat zijn dingen waar men hier niet teveel over piekert, omdat ze het leven zo zenuwslopend kunnen maken Maar men neemt wel alle mogelijke voor zorgsmaatregelen. Vele Europeanen heb ben hun Kikoejoe-personeel ontslagen en leden van andere stammen aangenomen. Zodra het donker is sluit men het huis goed af en schuift de gordijnen voor de vensters. Men loopt buiten de stad 's avonds niet meer een straatje om om wat frisse lu^ht te scheppen. Men laat de kinderen ook niet meer alleen met het inheemse personeel achter. En men zorgt Het centrum van Nairobi even veilig als Den Haag of Leiden. Een royale winkelstraat met brede trottoirs en een door bomen gescheiden rijweg. Maar toch draagt iedere blanke een vuurwapen. Drie firma's in Nairobi hebben officiële vergunning om vuurwa penen te verkopen. Als er weer een nieuwe zending ontvangen is, wordt het op een bord voor de winkel meegedeeld. Er is een tijd geweest, dat er 800 namen op de wachtlijst stonden van mensen, die een pistool of revol ver willen kopen. Opgeschoten jongens in geblokte sport hemden en met half-hoge cowboylaarzen staan stoer met hun hand op hun revolver met elkaar te praten. Sommigen hebben het schietklaar op hun dijbeen gebonden. Anderen hebben een luxe wapen met een parelmoer handvat een holster, versierd met koperen spijkers en opgepoetste patronen. Planters Het wildst is het in en om het New Stanley Hotel in het centrum, dat meer weg heeft van dorpskroeg uit een Amerikaanse schietfilm dan van een respectabel, Engels hotel. Behal ve de gewone gasten komen er veel planters van buiten en met verlof zijnde militairen. De planters hebben een diepe minach ting voor Nairobi en weigeren zich be hoorlijk aan te kleden (daarom staat ook in de hal van het hotel: Na 730 n worden geen heren zonder jas en toegelaten als ze eens een dag naar de stad komen. Ze dossen zich bij voorkeur uit in een verschoten khaki pantalon, een open sporthemd en een oude, breed gerande vilten hoed met een pantervel inplaats van een lint om de bol, Vele planters dragen een baard. Onver- patroonhouder uit hun achterzak stekend slenteren ze zo de bar in om in snel tempo een paar whisky's naar binnen te gieten. Dan gaari ze naar de eetzaal waar ze zich mengen met oude, Britse kolonels-in-ruste in iets te krappe tweedjasjes met leren stukkdn op de doorgesleten ellebogen en gerimpelde Britse dames met ouderwetse, platte kostschooljuffrouwen-hoeden. Ze leggen hun wapens op een lege stoel of op de vloer en bestellen dan bier om hun dorst te lessen. En wie hen critisch durft aan te kijken krijgt een meewarige en tegelijk vernietigende blik terug. Tenslotte beschouwen zij zich als de werkelijke kolonisten, die dit stuk barbaarse wildernis in het hart van Pas op voor leeuwen Nairobi heeft een eigen karakter. Het is een jonge stad in een jong land. Vijftig jaar geleden was er nog oerwoud, waar nu de Delamere Avenue loopt. En zelfs thans moet de politie de bewoners van de buiten wijken nu en dan nog aanraden hun honden binnen te houden, omdat er leeuwen in de buurt rondsluipen. Het natuurreservaat met honderden wilde beesten ligt tenslotte ook maar een paar kilometer buiten de stad. Maar leeuwen en Mau Mau kunnen niet verhinderen dat het leven in Nairobi ge woon voortgaat. In het Capitol draait de Britse film De Wrede Zee. De pianist Geoffrey Tankard komt één enkel recital geven. In het Kenya National Theatre speelt men een blijspel met de toepasse lijke titel See how they run. Wtitheaways heeft 'n nieuwe zending sharkskin zwem broeken en Nylon kousen met versterkte en hiel aangekregen. De Serenaders verzorgen elke avond behalve Zondags de dlncr-muziek In het Salisbury Hotel. Op het mededelingenbord in Mansion House vragen twee meisjes een lift naar Mombasa. De Kenya Lawntennis Asso ciation organiseert weer de jaarlijkse tenniskampioenschappen op de banen van de Nairobi Tennisclub. Het Kenya Regiment heeft dringend behoefte aan boeken en tijdschriften voor de militai ren. En op dezelfde pagina van de East African Standard, waarop een bericht staat van de terechtstelling van vier Mau Mau-moordenaars, delen Joan en Dick Guthry met vreugde mede, dat Judith er een broertje bij gekregen heeft. Het is allemaal heel alledaags. Maar ondanks dat ligt er toch over het leven in deze koele Afrikaanse stad een schaduw. De schaduw van een onzekere toekomst. (Nadruk verboden), Er is een nieuw fotoboek over de activiteit van de Mau Mau ver schenen en de krantenverkopers voor het New Stanley Hotel in Nairobi zijn de eersten om de opnamen van hun stamgenoten van de Kikoe- joes te bekijken. Buikpijn van de Dardanellen Britse en Amerikaanse oorlogsbodems plegen „militaire demonstraties" e was de situatie gisteren nog? In Turkse nota sprak de regering te Ankara er haar vreugde over uit. dat Rusland geen aanspraken meer maakte op Turks gebied. Wat de kwestie der verbindingen tussen de Zwarte Zee e Middellandse Zee betrof, gaf Ankara te kennen, dat daarover geen beslissing kon worden genomen, omdat die kwestie wordt geregeld door de bepalingen de Conventie van Montreux. Zoals reeds hadden vermeld was dit het in K)36 gesloten verdrag tussen Turkije. Bul garije, Griekenland, Zuid-Slavië. Duits land. Engeland, Frankrijk en Rusland, Vandaag wordt de Turkse regering echter verrast met een nota van de Rus sen, waarin deze zich beklagen over veelvuldige bezoeken van buitenlandse oorlogsschepen aan Turkse Zwartozee- De aangekondigde bezoeken van Bri'.se Weerzien in Bzeda Artillerist (nu 92 jaar) vertrok per zeilschip naar de Oost en kwam per vliegtuig terug (Van een onzer verslaggevers) ten'minste'één vuurwapen,^'Dik^y^heb* j T? UIM 700 OFFICIEREN en oud-officieren, in uniform dan wel in burger, bezoek gebracht aan „hun" Koninklijke Militaire altijd een geladen vuurwapen bij de hand te hebben. t Er is geen huis in en om Nairobi zonder j elk t de grotere kinderen hebben gisteren kunnen waarschuwen als Bovendien hebben de huizen met tele- foon een T op de buitendeur om het spoe dig roepen van de politie te vergemak kelijken. En niemand zal ontkennen, dat deze maatregelen een preventieve king hebben. Wild West Een revolver is iets gewoons. Iedere Europeaan kan vergunning krijgen om er een aan te schaffen en weinigen hebben daar geen gebruik van gemaakt. Maar er staat een zwa re straf (minimaal f 750.- boete) op het verlies er van. De Mau Mau beschikt over heel weinig vuurwapens en elk wapen meer is dan ook goud waard voor hen. Daarom dient men alles te doen om deze uit hun handen te houden. Het is echter niet genoeg om het thuis in een kast op te bergen. Het personeel kan het daar stelen. Of om het in een afgesloten auto te laten liggen. Daarom dragen de meeste mensen hun revolver of pistool altijd bij zich. Som migen steken het onopvallend in hun broekzak. Vrouwen hebben het in hun tasje. Maar anderen (meestal degenen, die nooit in militaire dienst zijn geweest) lopen er demonstratief mee rond. En dat geeft Nairobi het voorkomen van 'n stad lt een Amerikaanse cowboyfilm. Op de kantoren zitten mannen met een revolver bij zich achter hun schijftafel. Vrouwen met een pistool aan een leren ceintuur om haar middel duwen een kin derwagen voort. g de propvolle treinen hadden verlaten. Want juist in deze treinen waren zovele door de jaren los geworden vriendschapsbanden, weer nauwer aan gehaald. En de voor het station opgestelde muzikanten van het Garde regiment Grenadiers bliezen het vuur van enthousiasme snel aan. De senaat van het cadettencorps ging [naar Indië uitgezonden. Eerst in 1950 was de gasten voor naar de Academie. Voor- hij gerepatrieerd, per vliegtuig op wandelden de heren van de oudste Oude vrienden zochten elkaar op bij promotiejaren, achteraan kwamen prille de lunch en wandelden daarna v lichtingen. Verschil in rang bestond er zamenlijk naar de binnenplaats overigens op deze dag niet. onthulling bij te wonen van een bas-relief Krasse oude heren, die op de wande-1 dat namens hen door de chef ling zochten naar het rhythme van de Generale Staf luitenant-generaal B. R. f. vijf langs de route opgestelde korpsenF. Hasselman, werd aangeboden, en drumbands, generaals met roodge-! Na een hartelijke speech van de hoog- bande pet en jonge tweede luitenants,! ste landmacht-autoriteit, trok zij allen trokken broederlijk door het,Puffius het doek weg van de in sti f eestpark Valkenberg naar het hart van gehouwen vrouwenfiguur met zwaard de K.M.A., de oude binnenplaats. Hier fakkel, een werkstuk van de beeldhouwer was brigade-generaal R. F. Puffius. gou- Niels Steenbergen, verneur van de Academie, present om de, Na de aanvaarding van het bas-relief gasten te begroeten. door de gouverneur begon de receptie, Ook zagen wij daar de oud-kapitein, waar ook minister Staf verscheen. Deze van het K.N.I.L., de heer J. J. D. Milder, verraste de oud-gouverneur die niemand van zijn mede-reünisten K.M.A., generaal-majoor b.d. G. C. W. scheen te kennen. Want deze 92-jarige baron van Lawick, met de bevordering 1 tot luitenant-generaal titulair. Namens de Koningin reikte de minis ter voorts onderscheidingen uit. Generaal Puffius bleek te zijn benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, de burgerdocent J. H. van Wermersker- ken (militair straf- en tuchtrecht) tot nd-i der in de Orde van Oranje-Nassau. Een groots taptoe door de Kon. Mili taire Kapel, de Luchtmachtkapel en enlgtf drumbands besloot laat in de avond deze feestelijke dag. Familieberichten uit andere bladen de VHes, med, stud, en en C P v Ros. Mevr Koppies-van Dljl. dr, VERLOOFD: B H Tjerkstra. Voorburg-Snee ONDERTROUWD: J Couvée school-R'dam. D S v d Wielc, Jr. Drumpt; C F Freund, Drie jonge Belgen gewond Auto 2 maal over kop op Haagse weg Drie jonge Belgen uit Brussel werden gewond toen hun auto vanochtend om 7.10 uur op de Rijksweg tussen Amsterdam en Den Haag tweemaal over de kop sloeg. Bij de Schipholweg wilde de bestuur der een vrachtauto passeren, die even eens naar Den Haag reed. Hij verloor de macht over het stuur en belandde in dc linkerberm, waarna de auto over de kop sloeg en de drie Belgen cr uil geslingerd werden. De auto bleef voorttollen, kwam weer op de wielen terecht, sloeg voor de tweede maal over de kop en kwam ten slotte weer op zijn pootjes terecht in dc berm. n van de inzittenden, de 19-jarige Ary moest met ernstige verwondingen in een Amsterdams ziekenhuis worden op genomen. De 20-jarige bestuurder Mare Delia en de eveneens 20-jarige Jacques Golditein werden slechts licht gewond. Amerikaanse oorlogsbodems aan Istan. boel, kunnen volgens Moskou, beschouwd worden als een soort „militaire demon- stratie". Het is de Russen tenslotte opge vallen, dat de laatste tijd meer dan ooit tevoren, grote buitenlandse oorlogssche pen bezoeken hebben gebracht aan Turk se havens, de Dardanellen en de Zwarte Zee. In het in 1936 gesloten verdrag van Montreux wordt bepaald, dat mogend heden, die niet aan de Zwarte Zee gren- de Dardanellen geen oorlogs bodems mogen samentrekken, wier ge zamenlijke inhoud de 45.000 ton te boven gaat. Volgens hetzelfde verdrag heeft Rusland het recht in vredestijd zijn vloot door de Dardanellen naar de Middelland- Zee te zenden. Sr is hier sprake, aldus Reuter, van bezoeken door 10 Amerikaanse en 22 Britse oorlogsschepen. Zorin. de Russi sche onder-minister van Buit. Zaken, heeft de Turkse ambassadeur te Moskou de nota overhandigd Deze heeft de in houd der nota onmiddellijk ter kennis ran zijn regering gebracht. Weer toewijzing van tegenwaardegeld Voor bouwnijverheid, kleinmetaal en confectiebedrijf Binnenkort is een officiële publicatie te ,-erwachten over een nieuwe toewijzing /an gelden uit de tegenwaarderekening, bestemd voor de productieviteitsverhoging in Nederland. De bedrijfstakken, die dit maal begunstigd worden, zijn het bouw bedrijf, de kleine metaalindustrie en hel confectiebedrijf. Zijn wij wel ingelicht, dan zal een bedrag van f 1.1 millioen ter beschikking worden gesteld bouwbedrijf. weekblad Cobouw, centraal orgaan de bouwwereld, weet intussen tt melden, dat het bedrag voor de bouwnij. verheid gebruikt zal worden voor de in- |Stelling van een lichaam ter verhoging van de productiviteit in het bouwbedrijf. Het is de bedoeling, met het kapitaal een stichting in het leven te roepen, die zich aanvankelijk zal bezig houden met het onderzoek inzake de organisatie van het werk. verbetering van het tariefstelsel, uitbreiding van de opleiding en propa ganda en voorlichting. Kamercommissie over begroting: Weinig elegant voorstel van de regering De Tweede-kamercommissie voor de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid kan er mee instemmen, dat ten behoeve van de aankoop van een beter pand voor het gewestelijk arbeids bureau te Breda alsnog een bedrag van 147.700 op de begroting 1953 wordt ge bracht. Minder waardering heeft de commissie echter voor het regeringsvoor stel om de desbetreffende post nog met 170.000 te verhogen teneinde het aan kopen van panden in de toekomst bij voorbaat mogelijk te maken- De commis sie acht dit weinig elegant, aangezien hier een neiging aanwezig schijnt te zijn om het recht van de Kamers aan te tas ten. Ter wille van een behoorlijke uit oefening van het controlerecht der Ka- meent zij, dat de regering voor iedere aankoop een aanvullende begroting moet indienen, aldus het voorlopig verslag. Bij inbraak in Leiden f 2000 buitgemaakt Stelend drietal werd veroordeeld (Van een onzer verslaggevers). De 25-jarige Haagse winkelbediende W. C. J. L„ tegen wie 10 maanden m.a. was geëist wegens diefstal van f 2000 te Lei den. werd thans door de Haagse recht bank veroordeeld tot vijftien maanden (m.a,). Zijn pensionhoudster J. F. B. werd veroordeeld tot vijf maanden (m.a.) voor heling en medeplichtigheid. Er was zes maanden (m.a.) geëist. De glazenwasser W. de P., die ontkende iets met de dief stal te maken te hebben, kreeg een jaar (m.a.). Tegen hem was anderhalf jaar Hilversum I was 13 minuten uit de aether Tengevolge van een storing aan de zender is Hilversum I vanmorgen om 9.20 uur tot zwijgen gebracht. Om 9.33 uur was het euvel hersteld en konden dc uitzendingen worden hervat. Thuisvaart Ceram H.M.'s Ceram, thans in de Nederlandse Antillen, zal in October a.s. thuisvaren en worden afgelost door H.M.'s Batjan, een fregat van hetzelfde type. Nederlanders uit Rusland eind Juli terug De groep personen van Nederlandse herkomst, die aanvankelijk 10 Juli uit de Sowjet-Unie zou terugkeren, zal thans eind Juli. begin Augustus in Berlijn aan komen. Behalve de reeds eerder genoem de 34 personen zal eveneens LambertuS Jansen, geboren 6 October 1920, terugke- Zijn ouders deden hem uitgeleide (Van een onzer verslaggevers) Met het KLM vliegtuig, dat gister avond van Amsterdam naar Tokio ver trok, reisde ook de nieuwe commandant van het Ned. Detachement in Korea, luit.-kol. C. Knuist naar zijn standplaats. In de Continentale hall van de Amster damse luchthaven wachtte de heer Knuist in gezelsohap van zijn ouders en zijn zus ter hij is ongehuwd het moment van vertrek af. Hij was in burger. Dat reist gemakkelijker in het Midden- en Verre Oosten en het is ook voor het verkrijgen visa e.d. handiger, dat een Neder lands officier als burger naar Korea gaat. Het uniform zat in dc bagage. Zoals men weet gaat overste Knuist i Korea zijn voorganger, overste Schil- peroord aflossen. Hij kent van het dé tachement alleen kapitein Ganzeman, een compagnie onder zijn bevelen heeft. Overigens zal het voor overste Knuist een nieuwe ervaring zijn. De vuur doop onderging hij. zoals men heeft ge lezen in de levensbeschrijving bij zijn be noeming. in de Meidagen van 1940 in ons land maar meer nog in Indië, waar hij ee politiële acties meemaakte. ,Van mijn toekomstig werk in Korea kan ik u niets vertellen", zo zei hij gis teren op Schiphol. „Ik weet er zelf nog niets van. Bovendien zou het voorbarig zijn. om nu al vast tc zeggen, het zal wei afgelopen zijn in Korea en we zijn snel terug". Dat is bij het vertrek van •t eerste détachement ook al gezegd!" De heer Knuist gaat eerst naar Tokio, n daar te horen, waarheen hij zich in het strijdgebied heeft te begeven. Het Nederlandse détachement zit weer in de frontlinie. Hij gaat voor een jaar. Voor hij in het vliegtuig stapte drukt» ritmeester N. J. Broertjes hem de hand namens de chef van de Gen. Staf. D» adj.-gen.. kolonel B. J. Buma was aan wezig namens de minister van Oorlog en de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht werd door majoor W, Erd- man vertegenwoordigd. Majoor E. J. Hollert vertegenwoordigde de Hoger» Krijgsschool, waar de heer Knuist o« laatste tijd leraar was. Bovendien waren tal van oud-officieren van het détache ment aanwezig. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM, 21 Juli. Th ui «rei»! PH-TET (Tilburg) gezagv. Schulz, li vanochtend 9.45 uur op Schiphol geland. PH-TEP (Pontianak) gezagv. Hobson wordt vanmiddag 3 uur in Genéve verw. PH-TDI iEnschede) gezagv. French i» vanmorgen kwart voor vijfin Bangkok aangekomen. PH-FG (Friesland) moet •anmorgen 11 uur uit Tokio vertrekken. Uitreis PH-TDK (Amsterdam) ge zagv. Wilson is vanmorgen half zes uit Singapore naar Djakarta vertrokken. PH-TDD (Delft) gezagv. Van Messel i» vanochtend 6.10 uur uit Rangoon naar Bangkok vertrokken. PH-TDG (Gouda) gezagv. Brugman is vanochtend 7.25 uur in Cairo aangekomen. PH-TGN (Hol land) (emigrantencharter naai Mel bourne) ie 00.01 uur in Karachi aange- komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4