Jliemuc £cihsr()c (tfiwmitl Vierdaagse is begonnen De Russen zullen de Oost-Duitsers wel aan voedsel en leuzen helpen Strenge straffen voor de hongerigen, die in opstand kwamen Eerste fiets van plastic nu te berijden Russen bekogelen Israël met „vredesoffensief" irote ravage door ontploffing bij drukkerij Vada Brabazondroom der Britten vervlood helaas... Wist U Nog eens weer het toelatingsexamen 53 1 DINSDAG 21 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastict) li qhtbltvn tngn bert ia tegfjeaspoel* Vier en dertigste jaargang No 9791 Nadat Pieck Giotewohl faalden... ■^flTELKE WAARDE kan men toekennen aan de ontboezemingei |YY Oos der Oostduitse regering? President Pieck heeft de Westduitse regering wacht had. Zo was gebleken, dat de divi sies op volle oorlogsterkte waren en met op 80 procent of minder, zoals men had gemeend te mogen aannemen. Bewape ning en uitrusting waren uitstekend en geheel modern. Generaal Grünther, die (volgens Ro bert Allen) deze mededelingen aan ever een hereniging van het land. Hij zal medewerken aan de vorming i Europese strijdmacht in grote mate af- van een verenigd, democratisch en vredelievend Duitsland. Prompt heeft hankelijk is van de legers, die in de drie Bonn verklaard, dat het Westduitse kabinet geen aandacht zal schenken -kr,tl^€ landenItali^ Duits^nd en r j I.. i Zuid-Slavie konden worden opge- bon deze edele verklaring van Pieck, zoals zij ook met is ingegaan op bouwd. Deze landen hadden daartoe het aanbod van 15 Juli. De Westduitse regering beschouwt de firma Pieck dringend Amerikaanse steun nodig. K Grotewohl als een regering van marionetten. Men is in Bonn nog niet ^ergeten, dat bij de onlusten van 17 Juni slechts Russische tanks het ant woord waren aan de hongerende bevolking. j Pieck. de president van Oost-Duits- i ren samen 93 jaar. Een Oost-Duitse za- and. die maandenlang in de Sowjet- I kenman te Maagdenburg kreeg zes jaar geweest voor herstel van zijn ge ldt ondheid, wenst, dat een delegatie uit lost-Duitsland samenkomt met pen dele- (atie uit de Westduitse republiek, ten- ■inde algemene en vrije verkiezingen in eheel Duitsland voor te bereiden Men kan thans terecht spreken van in „koude-oorlog" in de drang voedsel leveren aan de Oostduitse bevolking. )e Sowjet-Unie zal in de tweede helft dit jaar nog 90.000 ton voedingsmid- n naar Oost-Duitsland zenden, naar anleiding van een door de Oostduitse re- ing gedaan verzoek. Zulks vindt ilaats. nadat Rusland de vorige week Amerikaanse aanbod om voor een paarde van 15 millioen dollar voedsel de Oost-Duitsers te schenken, van hand heeft gewezen. Rusland wil nu p zijn beurt 27.000 ton boter. 8500 ton ierlij ke vetten. 11.000 ton plantenolle, 5.000 ton oliezaden. 20.000 ton vlees, 1500 kaas en 7000 ton katoen leveren, j voor een totale waarde van 231 mil joen roebel, zijnde volgens A.P.. bij be- aöering 209 millioen gulden. Inmiddels blijft ook het voorstel van lisenhower van kracht en zoals men reet. werd de eerste zending voedsel e vorige week uit New York naar Ber- jn verstuurd. Eisenhower heeft Ade- jauer laten weten, dat de Amerikaanse egering zal blijven pogen, de Sowjet- Inie duidelijk te maken, dat het Ame- kaanse aanbod slechts gebaseerd is op jenslievende overwegingen. Het valt op, dat er zeer strenge straffen rorden uitgedeeld aan de ..schuldigen" de opstand op 17 Juni. Te Dresden regen een man levenslang en 15 ande- dwangarbeid Zes Oost-Duitse stadje Zodel, nabij Goerlitz. werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van zes tot tien jaar. Een merkwaar dig bericht van Reuter luidt, dat volgens de politie te Bad Hersfeld in Hessen, drie Oost-Duitse politiemannen die naar West-Duitsland waren gevlucht openlijk te kennen gaven dat zij het vertikten op eigen landgenoten te schieten. Het Sowjetleger Nog vestigen wij de aandacht op een bericht van Robert Allen, de Washing- tonse correspondent van de New York Post Deze schrijft namelijk dat generaal Grünther, de opperbevelhebber van de NATO. heeft verklaard, dat het recente verschijnen van vier Russische divisies in Oost-Duitsland, ter onderdrukking van de relletjes, had getoond, dat de militaire kracht van de Sowjet-Unie groter was dan men in het Westen ver- Krijgt Margaret tóch toestemming Er is nog een kans, dat een huwe lijk van Prinses Margaret met kolonel Townsend officieel goedgekeurd zal worden, aldus is gisteravond bekend gemaakt door iemand, die nauwe relaties onderhoudt met Buckingham Palace. Deze zegsman, zo meldt Ass. Press, verklaarde, dat de Prinses een mede deling ontvangen heeft dat de rege ring alles in het werk stelt om de constitutionele bezwaren uit de weg te ruimen. ,Jn ieder geval is Prinses Margaret door dit bericht enigszins opgevro lijkt. Iedere avond sinds haar terug komst uit Afrika, heeft zij minstens een uur zitten schrijven en dat is te meer opmerkelijk, omdat Prinses Margaret tot nu toe steeds grote hekel gehad heeft aan het schrijven van brieven", aldus deze zegsman. De strijd in Indo-China lanval op haven door Franse troepen Bao Dai tussen twee vuren 4a een onderhoud met de Franse Hoge mmissaris in Vietnam, Gautier, zou o Dai zijn aarzelende houding hebben pgegeven en hy van plan zijn. aan het de van de maand naar Parijs te gaan. zouden dus toch spoedig Frans-Viet- nese onderhandelingen plaats vinden, aar zeker is dit nog geenszins. Met heeft het Franse min. van Buit. aken een bericht van „Le Monde" te- sngesproken, als zou de Amerikaanse gering Frankrijk 200 millioen dollar xtra hebben aangeboden voor Indo- liina, met de conditie, dat Frankrijk les op alles zou zetten om de militaire rerwinning te behalen, terwijl dan de merikaanse regering direct met Viet- im zou onderhandelen over econo- ische kwesties. Inmiddels hebben de Franse troepen euwe successen behaald Generaal ogny, die de troepen der Franse Unie Noordelijk Indo-China commandeert, ïeft bekendgemaakt, dat zijn troepen de verrassende operaties tegen Lang- i, 5000 ton wapens, munitie en uitrus- ng hebben vernietigd en daarmee de armen voor een op handen zijnd Viet- linh-offensief geheel in de war ge- uurd. Dit weekend is er weer een Franse landing gemeld. Franse arine-eenheden hebben een grote mu- tie-opslagplaats vernietigd. Dc grote inval werd gedaan op Quang Ngai, een iven, die in handen is van de rebellen, tweede verrassende aanval, sinds het in van de nieuwe campagne dus, ge- id door generaal Navarre. In Saigon is medegedeeld, dat presi- ent Eisenhower het hoofd van de Viet- amese regering, Ngoejen Van Tam, eeft uitgenodigd, voor een bezoek aan V.S. Verwacht wordt, dat het bezoek srst eind Augustus of begin September, afloop van de onderhandelingen tus- Frankrijk en Vietnam, die volgens plannen begin Augustus te Parijs luden beginnen, zal worden gebracht. 't Kan vriezen, 't kan dooien De breuk is hersteld en de gezanten keren naar hun posten terug Gelijktijdig is gisteren te Jeruzalem en te Moskou bekendgemaakt, dat de diplo matieke betrekkingen tussen Israel en de Sowjet-Unie. die op 12 Februari j.l. door de Russen werden afgebroken, zijn her steld. Zoals men weet, stelde Moskou de Israëlische regering verantwoordelijk de bomaanslag, welke op 9 Februari gepleegd werd op de Russische legatie tc Tel Aviv. Aan deze aanslag was een com plete Jodenvervolging achter het „IJzeren Gordijn" voorafgegaan. Radio-Moskou heeft later nog omge roepen, dat de Russische regering in aan merking heeft genomen, dat Israel zijn verontschuldigingen voor de aanslag te Tel Aviv heeft aangeboden en dal hoe wel het onderzoek naar de schuldigen nog geen positieve resultaten heeft opge leverd de nasporingen voortduren. De onderhandelingen tussen de Sowjpt- Unie en Israel zouden op 6 Juni j.l. be gonnen zijn, op verzoek van Sjarett, de Israëlische minister van Buit. Zaken. Radio-Moskou meldde naar aanleid,ng 'an, dat de Sowjet-Unie niet alleen rekening heeft gehouden met de veront schuldigingen van de Israëlische regering, doch ook met de verzekering dat Israel niet zal deelnemen aan enig bondgenoot schap of enig accoord, dat aggressieve Het glunderende meisje op de foto is de tienjarige Marion Kayser uit Amster dam op de eerste plastic-fiets ter wereld. Het oranje-gele rijwiel is gebouwd door haar vader, de heer J. B. Kayser, in sa menwerking met ir J. A. Klein. Tot en met Vrijdag staat de fiets te pronk in de elatage van de rijwielzaak N.V. Discus aan de Ferdinand Bolstraat te Amster dam. Vorig jaar stond het geval daar ook al. maar toen was het nog onberijdbaar. Het inmiddels verbeterde vehikel is ver kocht aan de American Machina and Foundry Company te New York, die van plan is, het in serieproductie te nemen. De plastic fiets weegt tien pond minder dan een uit. stalen buizen vervaardigd rijwiel, aldus de Vkrt. Het plasticmate riaal is 'n polyster glasweefsel, dat veer krachtiger is en tegelijk vormvaste eigen schappen heeft. Het meest revolutionnair dit uit nieuw materiaal gemaakte Arbeider aan verwondingen overleden Sevel met de grond gelijk gemaakt; zware deur dertig meter weggeslingerd i Een geweldige ravage is gisteravond jnvstreeks acht uur aangericht bij een Jntploffing in het ketelhuis van de druk- kry Vada van Zomer en Keuning te rageningen Het ketelhuis is geheel ln pkaar gestort. De enige man, die op dat penblik in het ketelhuis aanwezig was, Je 42-jarige stoker C. H Schneider uit pennekom, werd levensgevaarlijk ge- Fond. Vannacht is hij in het ziekenhuis frverleden. Hü was gehuwden vader van Brie kinderen. [Door de enorme druk werd het midden gedeelte van de sedert enige maanden Ln gebruik zijnde Noordervleugel ingedrukt. Pe gevel werd met de grond gelijk ge kaakt, terwijl een zware üzer«n deur over een afstand van dertig meter werd weggeslingerd. Op het noodlottige ogen- pük waren er niet veel arbeiders aan het Werk, zodat alleen de stoker zwaar ge- Wond werd. Door de onmiddellijk toege gooide arbeiders werd hü van onder de pare betonnen dakplaten bevrijd. De oorzaak van het ongeluk is n-iet be kend De ketels, die chemische stoffen bevatten, zijn niet ernstig beschadigd. Vermoedelijk is de druk in een absorbeur. die de xylol verzamelt, die bij de verdun ning van de diepdrukinkt is gebruikt, te hoog geworden. Van de middelste stoomdestillatieketel, die gebruikt wordt voor de verdere zui vering van de xylol, wüst de manome ter de maximale overdruk aan, doch dit zal waarschünlijk veroorzaakt zün door de explosie zelf. Direct na de ontploffing was een grote politiemacht op de been, om de toege stroomde menigte op een afstand te hou den, daar het gevaar voor meer explo sies niet denkbeeldig was. Het bedryf zal gedeeltelijk kunnen doorwerken, hoewel de schade enkele tonnen kan bedragen. De drukkerij Vada werd in de laatste oorlog twee maal Nu het seizoen voorbij is Weer sla naar België en Luxemburg Met ingang van morgen is de invoer van eerste kwaliteit Nederlandse sla in België en Luxemburg weer toegestaan. Deze import Werd op 23 Mei gestaakt. Veel betekenis zal de opheffing van de importstop niet meer hebben, want het Nederlandse slaseizoen is reeds vrijwel voorbij. !Mr R. M. Tg Wongsonegoro kabinetsformateur President Soekarno heeft gisteravond de oud-minister van Onderwys en voor zitter van de minderheidspartij Persa- toean Indonesia Raja mr Kandjeng rijwiel is de voorvork-constructie, die R. M. Tg Wongsonegoro, opdracht gege- doet denken aan een telescoopvork vanvan een regerihg te vormen met de een licht motorrijwiel. De sierlyke grootst mogelijke vertegenwoordiging stroomlyn ontbreekt er vooralsnog aan.het parlement, dezelfde opdracht Het stuur, het zadel, de assen, kogels.zijn voorgangers. Hij kreeg een wt moeren en spaken zijn voorlopig nog van tijd de samenstelling te voltooien, ouds beproefde staal. Theoretisch doeleinden tegen de Sowjet-Unie na streeft. Naar alle waarschijnlykheid zal Samuel Elyasjiv, de voormalige Israëlische gezant Moskou, naar zijn post terugkeren. De Russische gezant te Tel Aviv, Pavlov Yersjov, zal wellicht door een ander wor- ervangen. Het zou in de bedoeling liggen, de vertegenwoordigingen in de toekomst op ambassade-niveau te brengen. In diplomatieke kringen te Londen ziet en in het accoord tussen Israel en de Sowjet-Unie een bevestiging van de ver wachting, dat het Russische „vredes offensief" zal voortduren, ondanks de verwydering van Beria. En tevens ziet er het einde in van de anti-Zionisti sche politiek, zoals die begon voordat Stalin overleed, een politiek, waarvan de breuk met Israel een hoogtepunt be tekende. Concentratiekamp voor leden Volkspolitie Het Westberlijnse blad „Der Abend" berichtte, dat een concentratiekamp voor militairen van het Oostduitse „Volksle- die geweigerd hebben tijdens de revolte van 17 Juni tegen stakers op te treden, bij Pasewalk is ingericht. Volgens het blad zijn daar meer dan 500 officieren en manschappen achter prikkeldraad geïnterneerd. het echter mogelyk een complete plas tic-fiets te maken met onderdelen (tot zelfs kogels toe) van verschillende soor ten kunsthars. Het harde glasweefsel zal echter het hoofdmateriaal by de serie- productie worden. De structuur van dit weefsel is onafhankelijk van de aan te wenden buisdikte. Aan het tentoongestelde type zyn nog vrij dikke buizen ver werkt en ook het zogenaamde „bracket" (het framedeel waarin het kamwiel draait) is vry zwaar uitgevoerd. In prin cipe kunnen de frame- en vorkbuizen echter in dezelfde dikte worden gemaakt als bij een gewone toerfiets. Bij de geëxposeerde fiets zyn de spat borden en de trappers van het heloplich- tende perpex vervaardigd, de velgen zijn van aluminium. Paturi, research-bureau voor plastic- artikelen te Breda, heeft, nadat het ingenieursbureau Klein en Honigh te Amsterdam de plannen had gemaakt, de plasticfiets verwezenlykt. Uitvinder en constructeurs hebben hun bakens in Amerika uitgezet, omdat in Nederland niet voldoende interesse voor de nieuwe fiets bestond. EEN VIJFJARIG JONGETJE de Droogbak in Amsterdam, Ferdinand Peter Auè, wordt sinds Zondagmiddag vermist. Het laatst is hij bij de Singel gezien met een stokje by zich. waa hy uit vissen wilde gaan. Vierdaagse is begonnen. Bij het eerste ochtendgloren ver trokken er al talrijke groepen uit Nijmegen voor dit jaarlijkse grote wandelfestijn. Vol goede moed stapt hier een groepje door Huissen heen op weg naar de nog ver verwijderde finish van de eerste étappe. (Zie ook pag. 2) Politiek onbetrouwbaar Twaalf ontslagen bij de Hembrug Bij de N.V. Nederlandse machine fabriek Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam zyn twaalf perso neelsleden. van wie aannemelijk is dat zij zich niet onder alle omstandigheden loyaal zullen gedragen, op staande voet ontslagen; zij het met uitbetaling van aantal dienstjai Opvangprijs verse haring bleef gelijk Handel tekent protest aan De minimum-verkoopsprijs voor verse haring in het seizoen 1952—53 blijft f 11 per kist van 50 kg. evenals vorig jaar. zo heeft het Bedrijfschap voor Visserij producten besloten. Uit het voor-overleg bleek, dat de exporthandei en de viscon- servenindustrie de minimum-prijs tot f9 wilde verlagen, waardoor grotere afzet mogelijkheden werden verwacht. De reders achtten een dergelyke verlaging niet wel mogelijk gezien de gestegen exploitatiekosten. De handel en visver- werkende industrie tekende inmiddels protest aan tegen de beslissing van Bedryfschap: in een brief aan de m ter wordt dringend verzocht zijn goed keuring aan dit besluit te onthouden. Maar Cornet en Brittannia, de nieuwe glorie der Engelse luchtmacht T~\E TWEE GROOTSTE vliegtuigen ter wereld, namelijk de Brabazon I en de Brabazon II, waarop Engeland kort na de oorlog zijn hoop had gevestigd, zullen worden gesloopt. Aldus heeft de Britse minister van Be voorrading, Duncan Sandys, gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt. De luchtvaart-techniek is blijkbaar een andere richting Weliswaar heeft Duncan Sandys t nadruk op gelegd, dat belangrijke tenschappelyke gegevens waren verkre gen door de prototypes van Brabazon I Brabazon II, en dat deze gegevens van ;r groot nut waren by het ontwerpen 1 nieuwe vliegtuigtypen. Hij voegde hieraan toe, dat de Brabazon slechts be doeld was geweest als een experimentele machine en dat deze thans was verdron gen door de „Cornet" en de „Brittannia". Dc Brabazons hebben tezamen meer dan 6C millioen gulden gekost. Het vlieg- De Brabazonhet reusachtige vliegtuig, waarop Engeland kort na de oorlog zijn hoop had gevestigd en dat nu zal worden gesloopt. Er werd voor het experimenteren 120 millioen gld. uitgegeven, waarvan ongeveer de helft aan dingen, die niet gesloopt zullen worden, zoals een hangar e.d. DAT de Stichting Nieuw-Schouwen- Duiveland boomplantdagen op deze eilanden voorbereidt, zoals zy ook op Walcheren gehouden zyn, en iedere par ticuliere schenker een oorkonde zal ont vangen. DAT dc P.T.T. in Amsterdam voor het bestellen van expressestukken en tele grammen een proef met 6 scooters. DAT in Matadi (Belgisch Congo) de Ned zeesleepboot Rode Zee aan het uit breidingswerk in de haven deelneemt DAT uit de gehavende Ned. tankboot Sliedrecht, die in Kaapstad werd nage- vele tonnen olie stroomden, waar door de haven minstens voor 3 dagen •ontreinigd werd. DAT een 28-jA'damse textielhande laar na het drinken van 20 glazen bier de volgende dag zonder rijbewijs een tochtje maakte in de „geleende" auto van zijn broer en tegen een verkeerszuil tot stil- DAT tydens een proefvaart voor de internationale ballonrace op 15 Au°. te ÜAT honderdduizenden vissen in de Tegelen mevr. Boesman met haar twee Hoogeveensevaart van Hoogeveen tot passagiers naar Duitsland is gedreven, MePPe> door vergiftiging om het leven daar zij in een klaverblad bij Wupperial I z^n gekomen. ongedeerd landde. i DAT de vernieuwde Herenweg tussen DAT de gemeenteraad van Emmen Brcuk,,elfr"ee" e" Loosdrecht nog juist heeft besloten tot verbouwing van de hel h°°Sse.roen tn gebru.k is geno- Lyceumaula tot concertzaal-schouwburg (f 450.000), maar particulieren hiertegen D.AT 3 Ned medewerkers aan de hulp- protesteren en dreigen een eigen schouw-ver'ening aan onontwikkelde gebieden DAT de typisch Gelderse dorpspoldersburS bouwen. I lellen. 2° jïi kTc W*Chr! Ter- Over- en Neder-Betuwe worden op- DAT het vacantie-oord van de Ned. gast over Pakistan. 28 Juli ir J. Volmul Ambtenaren: Avegoor te El- jïer over Bolivia en 5 Aug dr E A. Krei- :r Liberia, telkens om 18.30 u tuig kon 72 passagiers vervoeren ovei een afstand' van circa 5000 km; het toe stel woog 126 ton en had een vleugel- wijdte van 70 meter. Wat is nu het ge val? De serie-bouw van het reusachtige vliegtuig, zijnde het geesteskind Lord Brabazon. wordt economisch verantwoord geacht en daarom heeft de regering de Bristolfabrieken opdracht gegeven, er van af te zien. Gelukkig kunnen de extra lange startbanen, die gebouwd moesten worden op het vlieg veld Filton, ook voor andere doeleinden worden gebruikt. De eno hal wordt nu gebezigd voor de bouw de „Brittannia". Wy herinneren er aan, dat het gigan tische „droomtoestel" drie jaar geleden voor het eerst boven het geestdriftige Londen vloog. Verwacht werd. dat spoedig een vlucht naar Amerika worden gemaakt met dit toestel, zo ver is het nooit gekomen. Men stelle zich voor zo nodig kon de Brabazon zelfs 230 personen bergen. Zo deze droom een ontydig einde gekomen, maar de Britse luchtvaarttechniek reeds op weg naar nieuwe roem! Arrestatie in Genua Oud-S.S.-er uit ons land gegrepen De politie in Genua heeft op een schip, dat naar Tanger zou vertrekken, de voor malige SS.-officier. Wilhelm Royers ge arresteerd. die in ons land wegens eer autodiefstal gezocht wordt. Naar de poli tie verklaarde, stond R. in verbinding handelaren in valse paspoorten. Toen hy vernam, dat de politie hem op het spoor was, had hij zich ingescheept om via Tanger naar Zuid-Amerika te ontkomen. Enkele minuten voor het vertrek van het schip werd hü van boord gehaald. Moet Churchill nog langer kuren? De beide artsen van Sir Winston Churchill. Lord Moran en professor Brain hebben nog geen beslissing geno men over een eventuele verlenging de rustkuur van de Britse premier. Zü hadden aanvankelük een maand rust voorgeschreven. QE opmerkzame lezer heeft kunnen constateren, dat het standpunt van de heer Wemelsfelder (zie het nummer van 9 Juli j.l.) in wezen niet zo ver van het afstaat. Een goede basis voor dis- is dus aanwezig. 3 iets mis in de aansluiting L.O. M O. Er is ook iets mis met het M O. en V.H.O. zelf. Mijn bezwaar treft dan ook uitgangspunt van de heer W., doch de wijze, waarop hy het probleem stelt en uitwerkt: 1. De heer W. breekt het toelatings examen tot de grond af, doch stelt er niets voor in de plaats. 2. Ik stelde nadrukkelyk het aanslui tingsprobleem aan de orde en liet de fouten van M O. en V.H.O. als zodanig in myn artikel buiten beschouwing. In het artikel van de heer W. worden beide verward. 3. De heer W. hanteert zyn cyfers op onvoorzichtige wyze. In myn artikel van 3 Juli j.l. stelde ik de gebreken in de aansluiting aan het licht en zocht wegen ter verbetering, zonder het examen geheel te verwerpen. Ook de conferentie van het Chr. Paed. Studiecentrum, in September 1952 op Woudschoten gehouden, waar L.O. en V. H. M. O. dit probleem in studie namen, doet dit in haar conclusies niet. Dit is begrijpelyk, want ondanks alle onderzoekingen en experimenten is het nog niet gelukt, een afdoende selectie methode te vinden. TTET verheugt mij, dat de heer W. mijn standpunt inzake de aardrijkskunde en de geschiedenis deelt. Maar wat het rekenen betreft: een groot deel van dit examenwerk bestaat uit cyferen en hoofdrekenen. De denksommen maken slechts een onderdeel uit. Wanneer laatst bedoelde deel van het examen met zorg wordt samengesteld, in overleg met het L.O., is het stellig mogelijk, een indruk krijgen van de mogelykheid van het candidaatje om een probleem te „zien". Al komt hetzelfde type som op de mid delbare school niet terug, men vergete dat de exacte vakken eveneens ver langen een „zien", een „kunnen" boven „kennen". Het nadeel van de „dressuur" an op bovengeschetste wyze tot een mi- mum worden beperkt. Over het vak Nederlands is niets ge- ïgd. Maar ook het examen in dit vak >u moeten verdwijnen; dat is mij wel duidelyk. Mag het V.H.M.O. geen onder zoek instellen naar de kennis van woord en, de ontleding en het hanteren de taal? Wat is daar tegen? Straks en n.b. drie vreemde talen worden Het spyt mij, dat het artikel van dc eer W. nagenoeg een copie was van dat i „Elsevier". Ik mis nu een antwoord op myn suggesties. Ik handhaaf mijn voprkeur voor een beperkt examen de adviezen van het schoolhoofd de „wetenschappelüke psychologen" ten spyt. [JET is natuurlyk denkbaar, de kinde ren zonder meer toe te laten op grond tan een geschiktverklaring van het hoofd :oals tientallen jaren geleden mogelük vas. Thans wordt een candidaatje toege laten op grond van verklaring èn examen, 'ie de ïnlichtingsformulieren van de ■hoolhoofden raadpleegt. komt tot de ontdekking, dat slechts enkele kinderen ider de schare, die zich verdringt voor de deuren van de middelbare school, on geschikt worden verklaard. Hier negeerden de ouders blykbaar het gegeven advies. Het examen blykt in de regel dit afwyzend advies te bevestigen. Steeds geeft het examen als geheel een ongunstiger eindbeeld dan de gezamen- lyke adviezen van de schoolhoofden. Zo glipt ieder jaar weer een zeker per centage candidaatjes met zeer matige examenresultaten de middelbare school binnen op grond van het feit. dat het schoolhoofd gunstig adviseerde. En in deze groep vallen straks de grootste klappen. (Voor vervolg zie pagina 2). Duitsers krijgen er in te zeggen Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten zullen in hun zones van West- Duitsland speciale adviesraden vormen die de vonnissen zullen herzien van de in rest zijnde oorlogsmisdadigers. De drie Westelüke mogendheden willen op deze dr Adenauer in zün verkiezings campagne steunen. In de nieuwe speciale gerechtshoven zullen drie Duitsers zetelen naast één vertegenwoordiger van ieder van de drie geallieerden. De oorlogsmisdadigers in de Spandau-gevangenis in Berlün vallen buiten de nieuwe bepaling. Het instellen van deze commissie is het directe gevolg van het bezoek dat Ade nauer in April aan de Ver. Staten heeft gebracht. President Eisenhower heeft toen gevolg gegeven aan 't verzoek van de Westduitse bondskanselier om de mogelükheid te bestuderen om Duitsers te betrekken in de revisie van over oor logsmisdadigers gevelde vonnissen. Minder warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Toenemende bewol- king met enkele buien en kans op onweer. Orer- wegend matige wind a&nvan- kelyk tussen Zuid-Oost en Zuid, later ruimend naar Zuid-West. Belangrijk lagere middag temperaturen. (Oug^ maakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag Zon: 4.06 tot 20.46 uur; Maan: 7.09 tot 0,06 uur, Op 26 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1