Bromfiets krijgt een eigen plaats in 't verkeer PANG Over gehele wereld is het weer totaal van streek Britten hervatten overleg met de Egyptenaren Van het ert van School en Kerk r* DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 MAANDAG 20 !UU 1553 Met ingang van 1 Augustus Naar de rijwielpaden - Geen maximumsnelheid - Goede remmen - Niemand voorttrekken TN DE WIJZIGING van het Wegenverkeersreglement, welke per 1 Aug. a.s. in werking zal treden en binnenkort in het Staatsblad zal ver schijnen, is opgenomen een regeling voor de rijwielen met hulpmotor, die de naam van „Bromfiets" hebben gekregen. Onder bromfietsen dienen te worden verstaan: motorrijtuigen, die naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat alle voor rijwielen normale eigenschappen bezitten, of zijn ingericht voor een invalide, en zijn uitgerust met een verbrandings motor met een cylinderinhoud van ten hoogste 50 cm3, waarvan het merk en het type in de Staatscourant worden gepubliceerd. De bromfietsmotor mag dus geen groter cylinderinhoud hebben dan 50 c c. Onder de definitie vallen ook de rijwielen met hulpmotor met meer dan twee wielen. De bromfietsen moeten gebruik maken van het rijwielpad. Bromfietsen op meer dan twee wielen, (geen invalidewagens zijn de). moeten zich gedragen als onbespan- nen wagens Bromfietsen mogen met ingeschakelde motor geen gebruik maken van rijwiel paden. aangeduid met het reohthoeklge zwante bordje „Rijwielpad", de zoge naamde ..toeristische rijwielpaden" tenzij onder dat bordje een tweede rechthoekig blauw bord os aangebracht met het od- achriflt: „Rijwielen met hulpmotor toege- Verplichte rijwielpaden (aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets) moeten door de bromfietsers worden gebruikt, tenzij bij de rijbaan het bord „Rijwielen met hulpmotor toegestaan" a aangebracht. In dat geval mag men ook van de naast het fietspad gelegen rijbaan gebruiik maken, eventueel gedurende de op het bord aangegeven uren. Op het rijwielpad is geen maximum snelheid voorgeschreven. Het is echter verboden met een zodanige snelheid te rijden, dat de overige fietspad-gebruikers door het voorbijrijden meer hinder onder vinden. dan toelaatbaar is. Het is bestuurders van bromfietsen ver. boden met een aanhangwagen te rijden, een andere fietser of bromfietser voort te duwen, of een dier te geleiden. Bestuur ders van rijwielen met hulpmotor mogen mei meer dan één persoon medevoeren. Berijders van tweewielige rijwieilen met Advertentie Het leven begint bi) veertig ook met Uw Bhenmatiek! Bhenmatiicbe Pijnen liggen op de loer. Neem D in acht - neem Krnsehen. Regelmatig! De zes minerale zouten Kruschen stimuleren Uw bloedzuiveren de organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwekkende onzuiverheden op natuurlijke wijze afge voerd en hebt U van rheumatiek geen hulpmotor, ingericht voor één of berijders buiten de bestuurder (tandems met hulpmotor) worden niet als medege voerde personen beschouwd. Voorts zijn nog enige technische aan de bromfiets gesteld, waarvan de be langrijkste zijn. dat ieder wiel tenminste één goed werkende rem (geen bandi moet hebben en dat van 1 Januari 1956 af een der remmen een trommel- of schijf rem moet zijn. Televisie krijgt er een gebouw bij De Nederlandse Televisiestichting krügt binnenkort de beschikking over meer ruimte. De stichting is tot een overeen komst gekomen met het kerkbestuur van de Sint Vitusparochie te Bussum en de exploitant van het Vitusgebouw, die het gebouw van het kerkbestuur heeft ge huurd. Het Vitusgebouw is een schouw burg en vergadergelegenheid, heeft een toneel en een grote zaal benevens een kleine zijzaal, en zal in zijn geheel wor den benut voor de televisie. Voorts heeft de stichting ook het oog laten vallen op de Ambachtsschool te Bus sum. Het bestuur van dit gebouw heeft grond gekocht in Bussum-Zuid voor de stichting van een nieuw schoolgebouw en daardoor komt het oude schoolge bouw leeg. Dit gebouw ligt achter de te levisiestudio. Gehavende Toos terug in Rotterdam Was in Mei bij Noorse kust gekapseisd Aan de Parkkade te Rotterdam, meerde gisteren de kustvaarder Toos van de heer Th. Groeneboom uit Den Haag. welke zo als bekend, op 24 Mei jl. bij Noorwegen is gekapseisd. De vreugde van de terug komst van het schip werd overschaduwd door droefenis, omdat bij dit scheeps ongeval vijf van de negen opvarenden het leven lieten. Juist twee jaar geleden maakte de Toos haar proeftocht. Na het kapseizen is het schip naar een stukje Noors strand ge sleept en toen gelicht door er lucht in te pompen. Ruim twee weken daarna kon het de haven van Christiansund worden binnengebracht. Daar werd het kustvaar tuig „sleepklaar" gemaakt en toen de sleepboot Ebro van L. Smit en Co's In ternationale sleepdienst Dinsdag j.l. te acht uur 's ochtends de Noorse haven binnenliep, kon men reeds om twee uur 's middags de thuisreis naar het vaderland beginnen. De tocht, die door de reder werd meegemaakt, verliep gunstig en zo arriveerde dan de Toos. gedukt aan stuurboord, in Rotterdam. Aan boord hebben de opvarenden zich moeten behelpen. Door het zeewater aangetaste schip kon natuurlijk zijn electrische installatie niet meer gebrui ken en petroleumlampen brachten de oplossing. De drinkwatertanks waren onbruikbaar geworden door het zoute water, de verblijven waren vernield en de opvarenden hebben dus in de salon geslapen. De daad is nu aan een werf, die zorg zal dragen, dat de Toos weer zo spoedig mogelijk zee kan kiezen. Bijna 1400 km smokkelkoifie in balen oud papier Ambtenaren van invoerrechten en ac cijnzen te Venlo hebben een partij van niet minder dan 1370 kilo koffie ontdekt, toen zij balen oud papier, die per trein an Nederland naar Duitsland zouden erden vervoerd, aan een zorgvuldig on. derzoek onderwierpen. Naar de herkomst deze zending wordt een nader ondcr- Izoek ingesteld. Ódé(a( '^uüh Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cnstal fruits proeft Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van leder „Rangetje" Toch is het zo TTOE een slijpsteen er uit ziet, is voor niemand een geheim. Ieder heeft een dergelijke grote, ronde steen, met het vierkante gat waarin de zwengel moet worden gestoken, wel eens bij een nijvere bekende zien staan. Hoe handig en practisch dit voorwerp ook moge zijn, voor vandaag zou ik de zwengel achterwege willen laten en door het vierkante gat een as willen steken, die voorzien is van ronde uiteinden, welke we laten rusten op twee balken. Wanneer de slijpsteen draait, rolt het asje lang zaam over de balken. Laten we op de voorgrond stellen, dat we hier geen nieuwe uitvinding aan de markt brengen, maar slechts een hulpmiddel construeren om de bewegingen van een wiel te verdui delijken. Gemakshalve veronderstellen we dat de slijpsteen een omtrek van 4 meter heeft en het asje een omtrek van 4 centimeter. Laten we de slijp steen één slag vrij draaien dan rolt het asje 4 cm over de balken voort. Zorgen we echter dat de onderkant van de steen op de grond rust. dan rolt hij bij een volledige omwenteling niet 4 cm, maar 4 m naar voren. De volledige omwenteling van de steen veroorzaakt dus een voorwaartse be weging die groter is naar gelang het aanrakingspunt met de grond (of de balken) verder van het middelpunt verwijderd is. Het enige punt van de steen dat geen beweging ten opzichte van de grond vertoont, is het aanra kingspunt. Om dit aanrakingspunt heen wentelen de hierboven gelegen punten zich naar voren en de daar onder gelegen punten bewegen zich naar achteren. Bij een rijdende trein is het al niet anders. Weliswaar hebben we bij het materieel van de N.S. geen slijpste nen kunnen ontdekken, maar de flen zen van de wielen der locomotieven en wagons tonen ons toch hetzelfde beeld dat wij hierboven beschreven. Spoorwegwielen hebben n.l. een op staande rand. de ?.g.n. flens, die er voor zorgt dat de wielen op de rails blijven. Omdat het aanrakingspunt met de rails op de wielomtrek ligt, draaien de onderste delen van de flenzen dus onder het aanrakings punt en bewegen zich derhalve naar achteren. Voor wie dit nog niet duidelijk is. diene het volgende. De omtrek van de flens is vanzelfsprekend groter dan die van het wiel. Laten we veronder stellen dat het verschil tussen beide omtrekken 1 meter bedraagt, en voorts, dat de trein na 1000 wielom- wentelingen bij zijn doel is aangeko men. Wanneer we dan nog de ver onderstelling uitspreken dat boven staande theorie uit de duim is gezo gen en dat de delen van de flenzen zich niet naar achteren bewegen, dan leidt dit automatisch tot de conclusie dat de flenzen gedurende de rit 1000 meter méér hebben afgelegd (n.l. 1000 wielomwentelingen maal 1 me ter) dan de wielen. M.a.w. wanneer de trein het doel heeft bereikt zou den de flenzen reeds bij het volgende station zijn gearriveerd! Dit markan te verschijnsel heeft zich tot op he den nog niet voorgedaan, zodat u werkelijk niet van lichtgelovigheid zult worden beschuldigd indien u aanneemt dat de flenzen zo verstan dig zijn zich aan de boven aangege ven opvatting te houden. Nu weet u wellicht, dat de pyrami- den der Maya's in Midden-Amerika tot de veronderstelling hebben ge leid dat er in het verre verleden verband heeft bestaan tussen de oud- Egyptische cultuur en die der Tol teken in Amerika? Het zal u dan on getwijfeld interesseren te vernemen dat juist het zoeven besproken wiel aan deze veronderstelling alle grond ontneemt. Daarover morgen. Nadruk verboden. Noodweer teistert Londen Italië, New York, Mid. Oosten smoorheet, maar bij Peron vriest het TERWIJL HITTEGOLVEN de New Yorkers en de bewoners van het Midden-Oosten ijlings naar de schaduwrijke koelte dreven, heeft boven Oostenrijk, West-Duitsland, Engeland en Noord-Italië, dit weekend een waar noodweer gewoed. Minstens vier personen zijn gedood in hevige stormen, die gepaard gingen met zware regens in Piemont, langs de Ita liaanse grenzen met Frankrijk en Zwitserland. Honderden huizen werden beschadigd en er is een schade aangericht van millioenen lires. In Oostenrijk werd voor meer dan millioen gulden schade aangericht. Bomen werden bij duizenden ontworteld en 'blokkeerden de hoofdwegen spoorlijn. Een vijftig ton wegende hijs kraan werd omvergeworpen. In Beieren werd van de te velde staande oogst 780 vierkante kilometer beschadigd Drie per- werden gewond en de echade loopt in de millioenen marken. Het slechte weer dreef de beren Franse Pyreneën uit hun schuilplaatsen. Zij kaapten daar negen geiten en drie vaarzen. De kelders van vele Londense huizen zijn Zaterdag vol water gelopen, toen plotseling een hevige onweersbul boven de stad losbrak. Schoonstenen daken werden door blikseminslag bescha digd en de BBC. moest zelfs de uitzen ding onderbreken. Ook in andere delen ïn Engeland was het nood we ei Hitte- en koudegolf Intussen heerste er in Zuid- en Midden- Italië, New York en heel het Midden- Oosten een hittegolf. De hibte in het Oos telijke gedeelte van Amerika is zó grooz, dat alle records op dit gebied gebroken dreigen te worden. In New York was het gisteren 38 graden Celsius. Van de 80.000 Jeho%ragetudgen, die daar hun wereldcon gres hielden, zijn er 200 flauwgevallen. Bagdad noteerde gisteren 120 graden Fahrenheit. Koweit. Basra en andere plaatsen aan de Perzische Golf lagen onder dezelfde temperatuur te blakeren, Argentinië viel evenwel helemaal uit de toon. Daar beleefde men het koudste weekend van deze winter. De thermome ter daalde tot vijf graden Celsius onder nul. In de badplaats Mar Del Plata is een grote massa sneeuw gevaiLlen. „Boefje" jubileert op televisiescherm In de laatste uitzending visie-vacantie die van Augustus duurt zal de NCRV aandacht besteden aan het gouden jubileum van Brusse's „Boefje". Vijftig jaar geleden begon M. J. Brussc zijn serie publicaties over Pro Juven- tute, die geleid heeft tot zijn populaire boekje „Boefje", dat dertig jaar geleden op het toneel zijn première beleefde de bewerking van Jaap v. d. Poll. Annie van Ees en Cor van d$r Lugt Melsert, die de rollen van het Boefje Jan Grovers en mr Halma zo talloze len op de planken hebben vertolkt, zul len die avond enige scènes uit het stuk spelen. Naguib is één jaar aan het roer Sir Brian Robertson naar Cairo met voorstellen in portefeuille MAJOOR SALEM, de Egyptische minister van Voorlichting, heeft voor de zoveelste maal verklaard, dat Egypte nog steeds een spoedige op lossing wenst van het geschil met Engeland, ondanks het jongste incident te Ismailia. Welke waarde moet hieraan worden toegekend? In ieder geval is het een moedgevend teken, dat generaal Sir Brian Robertson, die te zamen met de Britse zaakgelastigde te Cairo, Hankey, aan het hoofd staat der delegatie, die tot voor twee maanden onderhandelingen met de Egyp tische regering heeft gevoerd, naar Cairo is teruggekeerd. Men zal zich herinneren, dat Robertson te Washington de besprekingen der mi nisters van Buit. Zaken der Westelijke Grote Drie heeft bijgewoond. Het is echter onzeker of Sir Brian Robertson nieuwe voorstellen meebrengt, die een compromis met de Egyptenaren zouden vergemakkelijken. Het geschilpunt, dat toe leidde, dat de besprekingen in Mei j.l. werden afgebroken, betrof de vraag, onder wiens leiding de Britse technici bij de verdedigingsinstallaties in de Ka naalzone moeten komen. Deze installaties vertegenwoordigen een waarde van ruim milliard gulden. Onnodig te zeggen, dat Washington ?n accoord tussen Engeland en Egypte ver de Suezzone zeer gaarne zou zien. Genoemde majoor Salem van Egypte heeft erkend, dat de spanning der laat ste dagen aanmerkelijk verminderd is, ofschoon Britse troepen nog steeds Egyptenaren in de Kanaalzone fouilleren. Wat de Soedan betreft, de gouverneur- generaal van de Soedan, Sir Robert Howe, zal deze week, vergezeld va hoge beambten en 100 particulieren Idee in KNAC-kiingen: Wegwijzers in diverse kleuren In het offiële orgaan van de KNAC wordt het denkbeeld geopperd eens stig na te gaan of ook hier te lande door middel van bepaalde kleuren (eventueel als ondergrond van de opschriften of cij- ifers van de kilometerstenen) het verkeer zou kunnen worden vergemakkelijkt. In grote lijnen zou zulks met Utrecht als middelpunt, bijzonder eenvoudig zijn door de tele-1 te voeren. 25 Juli tot 25 j Om een voorbeeld te geven: De r/-T»*r hct N00rden voerende wegen geve een blauwe kleur, die naar het Zuiden een rode. die naar het Westen voerende een zwarte en tenslotte die naar het Oos ten een groene kleur. Wanneer ds dan nog gebruik wordt gemaakt van licht gevende verf zou zulks het verkeer avond en nacht nog aanzienlijk verge makkelijken. Past men de kleuren in de zelfde geest als op de grote wegen, ook in de steden toe. dan zou dat ook daar ongetwijfeld het verkeer ten goede komen. De oranjekleur voor voorrangswegen kan blijven. Tankschip Frisia verkocht aan Duitse reder Het Nederlandse motortankschip Frisia an de N.V. Verenigde Tankkustvaart ,e Rotterdam is dezer dagen verkocht aar de Tank Rederei Jurgen Weitert te Ham burg. Het schip meet 960 brt. en is ge bouwd in 1936. Het zal onder de naam Gustav Heinrich Weitert weer in de vaart komen. Pijn? RHEUMINW^ Expositie van schuim rubber In Scheveningen en Kijkduin Door de Rubber-Stichting Delft zal op 28, 29 en 30 Juli te Scheveningen en op 31 Juli in Kijkduin een tentoonstelling worden gehouden, die de toepassingen en eigenschappen van schuimrubber in beeld zal brengen. Deze expositie is onderge bracht in twee tentoonstellingswagens, die Scheveningen zijn opgesteld aan het Gevert Deynootplein en in Kijkduin op het parkeerterrein naast het politie bureau. De expositie is de gehele dag, ook 's avonds, vrij toegankelijk. Cairo vertrekken. Het gezelschap zal al daar tien dagen verblijven, de gast zijnde der Egyptische regering, Egypte viert feest, vanwege het eenjarig bewind van president-generaal Naguib. Wjj leven snel Algemene vergunning der Ned. Bank De Nederlandsche Bank verleent aan de deviezenbanken een algemene vergun ning: a. tot het verwerven en vervreem den op een termijn van ten minste veer tien dagen en ten hoogste zes maanden van buitenlandse vorderingen luidende in ponden sterling van respectievelijk aan bankinstellingen gevestigd in Suri name. waarvan de betaling zal geschie- j den ten gunste respectievelijk ten laste van een Surinaamse rekening: b tot het verwerven en vervreemden van buitenlandse vorderingen luidende in ponden sterling voor directe levering van respectievelijk aan bankinstellingen gevestigd in Suriname, waarvan de be-hoven, die Chr. Geref. jeugdleiders in jaarvergadering bijeen Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Grijpskerk (toez.) H. E. K. Vegter, cand. te Groningen: te Ameide en Tienhoven C. Graafland, cand. te Gouda; te De Vuurse T. Poot. cand. te Bodegraven. Aangenomen: naar Putten (toez.) J. van Sliedrecht te Ede. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Vianen M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Tweetal te Krim-Oost J. A. Rebel, cand. te Rotterdam en H. v. d. Schaaf, cand. te Rotterdam. Dokkum J. Over- Warr Reitsma, cand, te Ee, die bedankte Boksum, Ottoland en Woldendorp; Wijhe W H. Melles, cand. te Maarssen, die bedankte voor Hijlaart, Westeremden, Wijckel cn Balk. Bedankt: voor Middelburg (vac. H. Veldkamp) A. Broek te Onstv.edde. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Gees H. Doorenbos, cand. te Kampen. Aangenomen: naar Eindhovt W. Boxman te Hooghalen. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Boskoop, Herkingen. Meliskerke, Veen er. Werkendam Honkoop, cand. te s-Gravenhage. Kerkelijk bezoek van Brazilië De Rector van het Theologisch Semi narie van de Presbyteriaanse Kerk te Campinas (Brazilië), Rev. Julio Andrade Ferreira, heeft een bezoek gebracht de secretaris-generaal van de Ned. Herv. Kerk, dr E. Emmen. Rev. Ferreira zal enige tijd doorbrengen op het Oecume nisch Instituut te Bossey (Zwitserland) om zich op de hoogte te stellen van de oecumenische arbeid van de Kerken. Hij vertelde, dat in Brazilië op een bevolking van 52 millioen er 2 millioen protestan ten zijn numeriek dus een zeer grote minderheid, maar het Braziliaanse pro testantisme is krachtig en legt een groot enthousiasme aan de dag. Er heerst aparte levensstijl: er is een opvallende soberheid, en vele protestanten roken en drinken niet. Als typische bijzonderheid vertelde Rev. Ferreira nog, dat Brazil! zendelingen thans werkzaam zijn Portugal. Zomerconferentie C.S.F.R. De vereniging van studenten op refor matorische grondslag, de C.S.F R., (Civi- tas Studiosorum Fundamento Reformato) heeft in de afgelopen week haar jaar lijkse zomerconferentie gehouden 'n Amerongen. De conferentie haa deze keer als thema het vraagstuk „Christen dom en Maatschappij". Ds H. Iiarkema sprak over de relatie tussen Bijbel en maatschappij en legde er de nadruk op. dat de Bijbel ons een positieve uitspraak geeft bij de beoordeling van de sociale vraagstukken. De spreker van de tweede conferentiedag was de heer A. Kouwen- uiteenzetting gaf over de ordening van de maatschappij. De laatste spreker, prof. dr ir H. van Riessen. waarschuwde in zijn referaat „De maat schappij der toekomst" tegen de drei gende collectivisering van de maat schappij. en schetste, aan de hand van de gedachte van de souvereiniteit in eigen kring, de voorwaarden om aan de totalitaire staat, die als gevolg van de collectivisering zal ontstaan, te ontko- taling zal gesohieden ten gunste respec tievelijk ten laste van een Surinaamse rekening, voor zover zulks nodig is voor het rescontreren van de onder a be doelde termijncontracten. Ex-vriendin bedreigd drie jaar geëist „Crime passionnel in zakformaat" j men' *22i££ Gereformeerden in Hervormd J. B., die op 14 April een 52-jarige werk- J kerkaebouw ster in haar woning had bedreigd. Acht en een half jaar was de vrouw zijn vrien-De vele badgasten in Egmond aan Zee din geweest, maar nu was het afgeraakt: j kunnen op de Zondagen geen onderdak waarom B. bij bezoek een met één kogel vinden in de te kleine Gereformeerde geladen Mauserpistool meebracht en er kerk. De Hervormde Gemeente verleende in de kamer mee rondzwaaide. Nadat de!daarom gastvrijheid, zodat ook een Gere- vrouw door een klap op zijn arm de 1 formeerde kerkdienst in het kerkgebouw revolver onschadelijk liet afgaan, gaf B. jder Hervormden zal plaats vinden, haar een tik op het achterhoofd, waardoor i !-l Zaterdag zün in Utrecht een aantal leiders van de Bond van Christelijk Ge reformeerde Knapenverenigingen bjjeen- iest op hun jaarlijkse vergadering, •in zij de belangen van deze organi satie en verschillende aspecten van hun jeugdwerk opnieuw hebben besproken. Een studiecommissie werd ingesteld om te komen tot een handleiding voor jeugd leiders. In de middag sprak dc heer L. M. van den Boomgaard uit Enschede over de houding van de leider tegenover de jongens en omgekeerd. Een geani meerde discussie besloot de bijeenkomst. Het aantal verenigingen (68) is ongeveer even groot gebleven als het vorig jaar, terwijl het ledental (ongeveer 1150) sinds vorig jaar gestegen is. Er zijn on geveer 176 leiders. Preekconsent aan studenten van de Geref. Gemeenten Het curatorium van de Theologische School der Geref. Gemeenten 'e Rotter dam heeft besloten de studenten C. Mo lenaar en H Rijksen preekconsent te verlenen Dit besluit werd genomen in verband met de moeilijkheden ln het kerkelijk leven. Theol. school Makassar Voor de tweede keer sedert haar op richting in 1947 is aan een aantal leer lingen van de Theologische School voor Oostelijk Indonesië een einddiploma uit gereikt. In 1951 waren het 31, dit jaar waren het 23 leerlingen. Onder de ge slaagden die afkomstig zijn uit Timor, bevindt zich ook een vrouwelijke student, mej. Betty Nalley. Zij zal de eerste vrou welijke predikant van Timor en van Oostelijk Indonesië zijn. Inmiddels is in Makassar de bouw van een eigen schoolcomplex begonnen. Het internaat, dat meer dan 150 studenten zal huisvesten, kan in Maart 1954 ge reed zijn. De Amerikaanse Kerken heb ben voor dc bouw van dit internaat een aanzienlijk bedrag geschonken. ACADEMISCHE 1 AMSTERDAM. 18 Juli Geslaagd voe Engels M.O.-A: mej P M Sybrandy. me) I Raden Soe- EXAMENS M.O. ROTTERDAM. 20 Juli Geslaagd voor M.O. handelswetenschappen (a): A Straats- ma. Leeuwarden. J F C M Guillaume, Ge leen. C Verwoest. Eindhoven, mej J J v Muylwijk. Amsterdam. A H J v d Geer Eindhoven. J A Fokker. Breda. L Fonkl Griendtsveen. W H Gierman. Ede D J Fok ker. Den Haag. H v Duin. Den Haag. A Dam, versuft raakte en hij tprstond be-1 rouw kréég. „Een crime passionnel zakformaat" noemde de Officier Justitie dit gebéuren. NOTARIEEL DEN HAAG, 18 Juli laagd r het Het lied der aethergolven DINSDAG 21 JULI m I 402 m: KRO: 7.00 Ni< 15 Gymnastiek 7.30 Gram. gengebed 8.00 Nieuw vrouw 9.35 Gr Y- d. kinderen 00 V. d. vrouw 11.30 Instrumentaal triö 12.03 Gram. 12.50 Vierdaagse 1.00 Ni 1.25 Amus. muz. 2.00 Lichte m s ensemble 3.00 Metropole o tionale niging v N. t „De i 6.00 Lichte muz 6.15 Gram. 6 30 V. d. jeugd 6.52 Act. 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Uit het der Boeken 7.30 Gram. 8.30 Kamerkoor 9.15 Gram. 9.25 Holland Festival 1953: Strijk- t. 9.50 Orgelconc. 10.20 Radio Philh. ;n solist 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws lllversum II 298 r l Gram. VPRO: 7 I Nieuws 8.15 Gr e i Religieuzeliedcrei V. d. zieken 12.00 i coop 2.30 Gram. 2.45 V 3.45 Grain. 4.30 V. d. idorgels] AVRO: 7.00 N 0 Dagopening V i. 9.00 Morgenwijding 9.30 V. d. vrouw 9.40 d. kleuters 11.00 RVU: muziek 12.33 V. h muziek 1.00 Nleuwi Vm. muziekkaleidos- irdracht 3.00 Concert :ugd 5.30 Gram. 5.4( 24. Even was het stil in de grote keuken. Toen opende de boer de Bijbel en las: „De vijftien de psalm. Here, wie zal verkeren in uwe tent, wie zal wonen op de berg uwer heiligheid? Die oprecht wandelt en gerechtigheid werkt, en die met zijn hart de waarheid spreekt; die met zijn tong niet achterklapt, zijn metgezel geen kwaad doet, en geen smaadrede opneemt tegen zijn naaste." Leeman sloot het Boek, zag zijn jongste ern- _.ig aan en zei: „Je hebt het gehoord, hè? Jij hebt geen deel met de achterklappers en anders ben ik nog mans genoeg om jou van achteren te klappen, zo oud als je daar zit. Verstaan?" Bettien was het met die bedreiging helemaal niet eens. Ze was tenslotte zestien jaar. Maar ze wachtte zich wel er tegen te protesteren. Een devoot knikken was veiliger. „Danke....", zei de vader. HOOFDSTUK 9. Dominé Doeben had in Heuvelsum en de on derhorige buurtschappen een goede naam. Zijn gemeenteleden zeiden van hem, dat hij van zijn preken veel werk maakte, de zieken goed naliep en er op de catechisaties de wind onder had Ze zeiden er niets te veel mee, veeleer te wei nig. Want de dorpsleraar was bovendien een' voorbeldig huisvader. Dit nu mocht de dorpe lingen weinig interesseren, gezien het grote aan tal dezer voorbeeldige^ in de gemeente, de predikant zelf had aan deze wetenschap een stevige ruggesteun bij het gesprek met het jon ge gemeentelid, wiens overkomst hij enkele we ken geleden van de kansel had bekend gemaakt. Dat dit gesprek een onaangenaam verloop had, lag echter meer aan Rick dan aan de predikant, die gehoorzaam aan de opdracht, dat de meer dere de mindere zal dienen, op een regenach tige Juninamiddag naar Zegge was gefietst om deze nalatige discipel zachtmoedig tot de orde te roepen. De ontvangst was hem niet tegenge vallen. Ze was zonder reserve geweest. Hem een gemakkelijke crapaud aangeboden, ver volgens had hij een uitstekende sigaar moeten aansteken, en niets wees er op, dat het onder houd niet in eensgezindheid zou verlopen. Nog eens: het lag aan Rick. Dominé dacht er niet over een strafpredikatie te beginnen tegen iemand, die hij elke Zondag onder zijn trouwste kerkgangers telde. Ook had hij uit Haveningen de beste informaties over deze verweesde zoon zijns ambtsbroeders ontvangen. En al wees de inrichting van deze kamer op geldmiddelen, die weinigen zijner collegae zouden bezitten en hijzelf helemaal niet dominé Doeben was verre van jaloers. door CAREL VAN DER HOEK Het gesprek was dus in vrede begonnen. En er zou vrede gebleven zijn, indien de onder werpen van gesprek zich hadden bepaald tot het vochtige weer, een vergelijking tussen het stads-* en het dorpsleven, de kwaliteiten der verschil lende sigarenmerken, de afgelegenheid van dit huis en dergelijke zaken. Maar Rick was zich te wel bewust van zijn plichtsverzuim om niet te vermoeden, dat achter dit vriendelijk begon nen bezoek een tijdrovende bedoeling zat. En die tijd zou hij met alle middelen verdedigen Toen dan ook de predikant het neutrale ter rein verwisselde met het persoonlijke, was het met Ricks volgzaamheid gedaan. Op de goed moedige, toch halfverwijtende opmerking: „U zult wel gedacht hebben: waar blijft de dominé ..maar ik heb hetzelfde gedacht, namelijk: waar blijft de catechisant?" had hij prompt zijn ant woord gereed: „Die blijft voorlopig hier, domi né." Dominé Doeben had misschien tegenwerpingen verwacht, maar zeker niet dit botte antwoord, deze kille toon en die harde uitdrukking in de zo-even nog vriendelijke blauwe ogen. Hier was geen misverstand mogelijk. En ontsteld vroeg hij zich af, hoe de Haveningse kerkeraad een gun stig getuigenis had *unnen geven van iemand, die op zo onverschillige wijze blijk gaf het ker kelijk onderwijs te verachten. Was niet de vader van deze jonge man De predikant richtte zich op. Dit argument zou zeker doel treffen. Hij vroeg: „Acht u uw houding niet strijdig met uw positie als domi neeszoon?" En de gloed, die Rick naar de wan gen steeg, uitleggend als een teken van schaam te, vervolgde hij snel: „Andere jonge me zullen uw voorbeeld.." „Wanneer mijn naam dienen moet als die van een lijsttrekker bij de verkiezingen, is de zaak vooruit al verloren, dominé," viel Rick driftig in de rede. „Het beste is te vergeten, dat ik een predikantszoon ben." „Maar dat bént u toch?" Dominé Doeben be greep er niets van. Rick deed enkele vervaarlijke halen aan zijn sigaret en zei: „Ik kan u verzekeren, dat ik om die plaats in de kerkelijke wereld niet heb ge vraagd." Dominé lachte vergoelijkend. „Natuurlijk niet, meneer Tornberg. Maar ik vraag me in gemoe- de af, of uw vader met uw zienswijze accoord ging. Bezocht u zijn catechisaties niet?" Rick zweeg Het speet hem, dat de nagedach tenis van zijn vader in het dispuut werd ge bracht. Zijn zwijgen werd échter verstaan als een schuldbekentenis „Waarom negeerde u het kerkelijke onder wijs?" vroeg de predikant ernstig. Rick dwong zichzelf tot kalmte. „Wie spreekt er van negeren?" antwoordde hij. „Ik heb met groot genoegen drie Zondagen achtereen naar uw preken geluisterd. Ik vind geen enkele reden om tegen u als mijn leraar in opstand te komen Maar catechetisch onderwijs heb ik voldoende genoten. Ik heb nooit een les overgeslagen. Nu heb ik er genoeg van." 30 RVU: Ir G. C. W. Chr. ..Bevordering van de landbouw in P: 7.00 Mil. orkest 7.25 „Paris vous pai Sopr. en piano 8.00 Nieuws 8.05 Pre Engeland BBC 330 m: 12.00 Orgelspel 12.25 V. d. arb. 12.55 Weerber. 1.00 Nws 1.10 Gevar progr. 1.55 Sport 2.00 Concert 3.00 Vesper! 3.45 Voordr. 4.00 Reportage 4.30 Caus. 5.0( V. d. kind. 5 55 Weerber. 6.00 Nws 6.15 Spon 6.20 Gram. 7.00 Gevar. progr. 7.40 Volksliede- 15 Klankbeeld 9.00 Nws 9.11 ir. progr 10.15 Caus. 10.30 to 10.45 Pari. overz. 1 9.45 Gevj 11.03 Nws. Engeland BBC 1500 en overz. 1215 Dansmuziek 12.45 Concert 1.45 V. d. kind. 2.00 V. d. vrouw 3.00 Lichte m 3.45 Gevar. muz. 4,15 „Mrs Dale's Dagboi 4.30 Orgelspel 500 Fabrieks-fanfare Gram. 6.00 Dansmuziek 6.45 Hoorspel Nws 7.25 Sport 7.30 Luisterwedstr. 8 00 Ge' 1 00 Nws 7.00 Grai 10.50 Gra L.55 Gram. 2.' i. 8.02 Kami tl. 11.45—12.0< Zang 6.30 Am. i 12.30 Weerber. 1 1.15 Pianorecital 2 ck 3.30 Orgelcon 5.30 Zang 5 issel 484 m: 12.10 Concert 100 Nws l.li progr. 200 Gram. 3.00 Concert 4.01 muz. 5.00 Nws 5.10 Lichte muz. 6.0i zang 7.30 Gram. 7 45 Nws 10 00 Nw: Lichte muz. 10.50 Nws 11.00 Dansmuz TELEVISIE LOP1K VARA: 20.15-21.45 Actualiteiten; ieht: Filmbeelden uit India: Hin- arlijke schee «iddel. NOXACORN. ne 60 seconden. Eeltplekken schrompelen met wortel en al. Bi verde wonderotls, Jodium en het pljniti benzocalne. Een flesje NOXACORN septisch Llkdoorninlddel ran t L36 bespaart U veel ellende. WONDEROLIE n ringen en ge- ileuw vloeibaar de pijn weg in iketerogen eer- iï,E; A.R.-bestuurders te Delft bijeen Gemeenten moeten niet te bescheiden zijn De Zuid-Hollandse vereniging van A.R. gemeente- en provinciebestuurders o.w. vele burgemeesters en wethouders kwam Zaterdagmorgen in de foyer vari Stads Doelen te Delft in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer J. A. J. Jansen Manensohijn uit Zwijndrecht, in het bij zonder de vertegenwoordiger van het Delftse gemeentebestuur, de heer J. M. H. Baars. Vervolgens verzocht spr. enige ogenblikken stilte voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Spr. zei dat het gewenst is dat er over al sterke A.R.-raadsfracties zijn met man nen van karakter en kennis van zaken en t-eginselen. Vervolgens besprak hij het grote belang van een nauw contact tussen gemeente- en provinciebestuur ders. In verband met de a.s. wethouders verkiezing vroeg spr. zich af waarom het nodig is dat de portefeuille van sociale zaken steeds in handen komt van de P.v.d.A. Ook anti-revolutionairen zijn in staat deze post te bezetten. De geschiedenis heeft dit bewezen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental was gedaald van 329 tot 304 op 31 December 1952 en het batig saldo op die datum f 63.41 bedroeg. Bij de bestuursverkiezing werden de aan de beurt van aftreden zijnde leden, de heren mr dr E. P. Verkerk, Boskoop: J. A. J. Jansen Manenschijn en J. v. d. Herik, beiden uit Zwijndrecht. herkozen. Als leden van het landelijk bestuur werden herkozen de heren A. J. Dekker, Alphen a. d. Rijn en E. A. Poulet, Gouda. Na dit huishoudelijk gedeelte sprak de heer J. C. Haspels, burgemeester van Bussum over: „De gemeente, haar be hoeften en haar financiële mogelijk heden". Spr. leverde critiek op het feit dat na de oorlog de financiële mogelijk heden van de gemeenten grotendeels door de landsoverheid worden bepaald. In 1951 kwamen 643 gemeenten in aan merking voor een bijzondere uitkering. Wanneer men ziet dat in Zuid-Holland 73,4 pet van de gemeenten niet voor deze uitkering in aanmerking kwamen en in Drente alle gemeenten, dan vraagt men zich af of Ged. Staten wel steeds met dezelfde maatstaven meten, zei spr. Nu er voor 1953 kans bestaat op een derde bijzondere uitkering, wekte spr. de gemeentebesturen op niet bescheiden te zijn en daarvan gebruik te maken. Middags werd het gezelschap door het college van B. en W. ten stadhuize ontvangen en door de burgemeester, de heer D. de Loor. toegesproken. De heer Jansen Manenschijn sprak dankwoorden. Voorts bezocht men Het Prinsenhof. Ook regering accoord Prot. Chr. ziekenhuis in Dokkum Na Ged. Staten van Friesland heeft zich nu ook het ministerie van Sociale Zaken verenigd met de bouw van een Prot. Chr. Ziekenhuis te Dokkum. Er wordt thans alles in het werk gesteld om de plannen voor de bouw in de kortst mogelijke tijd te verwezenlijken. Reeds werd een opdracht tot het ma ken van een schetsplan met kostenbegro- ting verstrekt aan de heren S Beckmann te Amsterdam en A. L G. M. Rombout» te Rotterdam, architecten Het maken van een exploitatiebegroting werd opge dragen aan de heer A. Vons, ziekenhuis- econoom te Amersfoort. Voor het personeel van Van 4ar Heem N.V. wordt Zaterdag 22 Augustus een Solex-rondrit georganiseerd in de omgeving van de residentie. Als opvolger van dr W. v. d. Bérg is de Voorburgse arts, H. A. Schreuder benoemd tot plv. bedrijfsarts en contro lerend geneesheer van de Afdelingskas der N.V. Van der Heem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2