Jlieuwe £eiJts rf)e GTtmranl 4 De wereld wacht op het beslissende woord uit de Vredestent Indonesië laat 6 Nederlanders eindelijk vrij Nieuwe watersnood Japan eist 6000 slachtoffers Wist U Goederentrein ontspoord door verloren buffer MAANDAG 20 JULI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week Vier en dertigste jaargang No 9790 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stcntmttr* Is gheftfeoen mgn tiert la tcgljcaspoet" Feest van contrasten Spanning over Korea gestegen Maar Roden trekken nog ten strijde onder „amusementsmuziek" EEN OPTIMISTISCHE STEMMING heeft zich van Washington, Tokio, Londen en Parijs meester gemaakt, dat toch deze week een wapen stilstand in Korea getekend zal worden. Luister naar generaal Mark Clark, de Geallieerde opperbevelhebber, die verklaarde, dat, ofschoon de delegaties nog enkele punten moeten regelen, het bijna niet anders kan of de eerstkomende bijeenkomst moet leiden tot een spoedige onder tekening van het accoord. De communisten zouden besloten hebben de garanties der V.N. te aanvaarden en in te stemmen met het bespreken der laatste voorbereidingen vóór de ondertekening. Moeilijkheden zijn er echter o.i. nog wel, waar president Syngman Rhee van Zuid-Korea er niet in zal toestemmen, dat Indische, Poolse of Tsjechische vertegen woordigers een voet zetten op het grondgebied van Zuid-Korea. Zoals men weet, zouden deze Indische troepen de zorg op zich nemen voor de krijgsgevangenen, welke niet naar hun land wensen terug te keren. Andere problemen zijn o.a. de vertaling van de overeenkomst, alsmede de puzzle van de demarcatielijn. De communisten hebben zioh het recht voorbehouden, de kwestie van de 27 000 ontvluchte Noord-Koreaanse krijgsgevan genen voor te leggen aan de „politieke conferentie", die na een bestand moet worden gehouden. Beide partijen moeten eventueel verzet van Zuid-Korea tegen toelating van Indische troepen wegnemen De geallieerde onderhandelaars verze kerden de communisten, dat Zuid-Korea 7.ich binnen twaalf uur na het sluiten de wapenstilstand uit de bufferzone terugtrekken en het vuren zal staken. De communisten mogen vijandelijkheden van Zuid-Koreaanse zijde met geweld beant woorden; de Ver. Naties zullen hen daar in niet tegenhouden. Het optimisme in Washington wordt echter nog vertroebeld door de vr de Zuid-Koreanen opnieuw iets ondernemen, waardoor een wapenstil stand in de war kan worden gestuurd. De strijd duurt voort Aan het front werden in het afgelopen weekeinde nog felle gevechten geleverd. Ten Oosten en ten Westen van de Koem- somg boekten de Geallieerden opnieuw terreinwinst. Bijna overal zijn de Roaen teruggedrongen tot voorbij de uitgangs stellingen van het offensief, dat zü ver deden week Maandag hebben geopend. Althans zó was de situatie tot vanmor gen. Sindsdien echter hebben 1500 mat Chinese .troepen in de Westkoreaanse seotor twee door Amerikanen bezette buitenposten „Berlijn" en „Oost-Berlijn" geheten, veroverd. Vóór de aanval den via luidsprekers strijdliederen ten ge hore gebracht, maar later bleek, dat het Chinese „amusementsmuziek" was. n Ihet doel de Amerikaanse verdedigers misleiden. Wij vestigen er de aandacht op. dat hier dus een communistische val plaats vond in West-Korea, Hoe is de reactie der Russen De Prawda heeft uit het slotcommuni qué van de Klein Bermuda-conferenti te Washington afgeleid, dat de Westelijke mogendheden reeds plannen maken om. na het sluiten van een bestand in Korea, de militaire operaties te hervatten. Het artikel in het officiële orgaan v; Russische communistische partij waarschijnlijk al geschreven, voordat Commando-overval op Chinees eiland iNaar Reuter uit Londen meldt, zijn de troepen van Tsjang Kai Sjek in actie ge weest. .Nationalistische commando's hebben (tijdens een stoutmoedige overval va Dochter van Cripps is nu gehuwd Met een zoon van een neger-stamhoofd Peggy Cripps, de jongste dochter van wijlen Sir Stafford Cripps. is Zaterdag in St. John's Church te Londen in het huwelijk getreden met Joseph Appiah, zoon van een neger-stamhoofd van de Goudkust en persoonlijk vertegenwoor diger te Londen van de premier van de Goudkust. Bruid en bruidegom zijn bei den 32 jaar. Hun Hverloving werd twee maanden geleden bekend gemaakt. De bruidegom droeg het schitterende costuum van de Ashanti-stam, vooral ge kenmerkt door een vuurrode mantel met gele en groene strepen, die er ongeveer uitziet als een oud-Romeinse toga. Ook zijn vrienden waren in stamkledij Onder de vierhonderd gasten op een receptie in het Mayfair-restaurnt, bevond zich ook Aneurin Bevan. Op Soesterberg uur op het eiland Tumgshan "tussen de communistische havens Amoy en Swatow ten minste 300 communlsitlseh-Chlnese ge vangenen gemaakt. 1000 man doen sneu velen en militaire installaties verwoest. Zij veroorzaakten onder de communis tische verdedigers op het vaste land (tegenover Formosa een ware pandek. De overval op het eiland is de grootste, die de nationalisten uitgevoerd hebben, sdnds zij in 1949 van het vasteland ver dreven werden Volgens Geallieerde officieren, hebben Noordelijke troepen de werkzaamheden aan de fundamenten van een groot ge bouw. dat, naar men verwacht, voor de plechtige ondertekening van een wapen stilstand gebruikt zal worden, voortge zet. De vorige maand werden deze werk zaamheden gestaakt, nadat de Zuid- Koreanen .27 000 nlet-communistiische Noondkoreaanse krijgsgevangenen had den vrijgelaten. De „ontvoerde" Joodse wezen De zaak-Finaly in de doofpot Mevr. Rossner trekt haar aanklacht in Mevr. Hedwig Rossner, tante van d „ontvoerde" Joodse wezen Robert e Gerald Finaly. heeft haar aanklacht tegen de 23 personen, die in deze zaak w beschuldigd, ingetrokken; aldus werd te Parijs gemeld. Noch mevr. Rossner, noch haar advo caat, konden worden bereikt om dit be richt te bevestigen, maar vertegenwoor digers van de R. Katholieke en Joodse autoriteiten gaven een communiqué uit. waarin vreugde over het besluit van mevr.Rossner, wordt uitgesproken. Van de 23 beschuldigden zijn de meeste R. Katholieke priesters en kloosterzusters, die zouden hebben geholpen bij de ver dwijning van de jongens, die onlangs van Spanje naar Frankrijk zijn teruggebracht. Onder de beschuldigden bevond zich ook mej. Brun, die de jongens had grootge bracht en R. Katholiek had laten dopen, na de dood van hun ouders in een nazi concentratiekamp. Mevr. Rossner heeft thans krachtens een overeenkomst tussen Joodse en autoriteiten, de zorg voor de beide wezen op zich genomen. Prinsesjes op school overgegaan Blijkens de promotielijst van de dépen- dance van het Baarns Lyceum is Beatrix' van Oranje bevorderd tot de vierde klas gymnasium en Irene van Oranje tot de tweede klas gymnasium- Deze dépendance telt nu 23 leerlingen, verdeeld over' klassen. Twee leerlingen werden niet be vorderd. Na een gevangenschap van drie-en-een-half jaar in Indonesië kwamen Zaterdag eindelijk de laatste zes ingerekende Indische Nederlanders op Schiphol aan. Zij waren destijds gearresteerd in verband met het optreden van Westerling. Onder hen waren enige vroegere politie-functionarissen. Na drie jaar gevangenschap Pas buiten de driemijlszone konden zij het geloven De republiek Indonesia heeft de laatste :s Nederlanders, die nu reeds meer dan drie jaar gevangen zaten op de beschul diging, dat zij zouden medeplichtig zijn geweest aan de staatsgreep van Wester ling, vrijgelaten. Het zijn de heren F. As- beck Brusse, P. H. Altmann. W. Merg- hart, alle drie vroeger commissaris van politie in Indonesië, F. van Haastert, A W. de Zwart en F. Frederiks, die in Februari 1950 gearresteerd waren. Zater dagmiddag stapten zij op het zonovergo ten Schiphol in zeer zomerse kleedij uit het K.L.M.-toestel Gouda en werden toe gesproken door mr H. J. C. Buurman van Vreeden, hoofd van het bureau Algemene Indon. kabinetsformatie mislukt Strijd om premierschap De Indonesische kabinetsformateur, Boerhanoeddin Haranap, lid van de Masjoemi, heeft Zaterdag zijn mandaat ban president Soekarno teruggegeven. Aneta meldt, dat Harahap niet in zijn po ging slaagde, omdat hij niet tot overeen stemming kon komen met de Partai Na- sional Indonesia over het premiers. De P.N.I. eiste dit op, doch de Masjoemi maakte daarop zelf aanspraak, omdat zij de partij van de formateur was. Auto te water zeven inzittenden gered Een personenauto, die volgens getui genverklaringen een snelheid van wel 70 km had, is gisteravond in het water het Nieuwe Diep bij Amsterdam ge- De auto kantelde en verdween bijna helemaal in het circa anderhalve meter diepe water. De zeven inzittenden kon den zich. geholpen door twee militairen, redden. Twee personen werden naar een ziekenhuis gebracht, maar konden later op de avond huiswaarts keren. Omdat vier inzittenden zich na ihet on geluk snel uit de voeten maaikten. is bij de politie het vermoeden gerezen, dat zij alcohol hebben gebruikt. Ontslagen Hongaarse ministers terug Vier Hongaarse ministers, die onlangs werden ontslagen toen Nagy Rakosi op volgde als minister-president, zijn weer in de regering opgenomen. Van de voormalige ministers van Defensie (generaal Farkas), Buitenland se Zaken (Molnar), Justitie (Kovecs) en Volkscultuur (Revai) wordt echter geen melding gemaakt. Zaken Indonesië aen het ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Merghart vertelde dat hun in vrijheidstelling niet geheel onverwacht omdat zij tevoren zoals dat met alle passagiers uit Indonesië geschiedt tegen ziekten werden ingeënt Donderdag- ivond j.l. pas is hun officieel meegedeeld, dat zij Vrijdagochtend in vrijheid gesteld zouden worden. De reden werd niet op gegeven. Onder politiegeleide werd het zestal Vrijdagochtend naar het vliegveld gebracht. „Vrij gevoelden wij ons pas toen het vliegtuig buiten de drie-mijlszóne vloog. Toen pas konden wij geloven, dat dit geen droom was." zo vertelde de heer Merg hart. Op de vraag hoe de behandeling ip de gevangenissen was zij zaten aanvan kelijk in verschillende gevangenissen werden enkele dagen voor het vertrek bij elkaar gebracht antwoordde de heer Merghart: „Ik wil het niet hebben slecht^of goed, waar ligt hier het crite- De vrijgelatenen behoefden rantie te geven, dat zij naar Djakarta voor een proces zullen terugkeren, indizn men dat in Indonesië nodig acht. „Wij zijn vrijgelatenen zonder meer. Er is geen sprake van een proces. Wij zouden als mij ons zou willen toelaten terug kun nen gaan naar Indonesië." zo voegde de heer Merghart hieraan toe. De gezinnen van de heren Asbeck Brusse. Merghart en Van Haastert blijven nog in Indonesië, maar. zo zeide de heer Merghart, aan hun komst naar Nederland wordt gewerkt en wy vertrou- op. dat wij onze gezinnen spoedig s zullen hebben. Baarle-Hertog speelt door Boedel van speelclub Arcadia verkocht Bijna alles voor een prik terug aan leden De roulette- en baccarattafels cn overige inboedel van de speelclub Arcadia te Baarle-Hertog (het stukje België in Nederland), zijn wegens een belasting schuld van 300.000 francs (ong. f 22.5001 Zondagmorgen in het openbaar verkocht. In België moeten n.l. openbare verkopin gen op marktdagen gehouden worden; zijn die er niet, dan op Zondag. De goederen stonden op het Belgische deel van het marktplein; de gegadigden op het Nederlandse. Een vijfhonderd toe schouwers woonden deze verkoping bij. De opbrengst bleef beneden de 6000 francs (ca. f 450»Vrijwel alles werd door de leden van Arcadia gekocht; anderen onthielden zich van koop. Het materieel werd weer in het gebouw teruggebracht, waar men verder hoopt te spelen. Arca dia is nu niet meer eigenaresse, maar huurster. Echtpaar gearresteerd Groninger beroofd in Amsterdams café Een 57-jarige Groninger is vorige week in een café op het Mercatorplein te Am sterdam. waar hij op een middag een be zoek bracht, beroofd van een bedrag var £1435.Toen de Groninger het bedra- miste en bij de caféhouder om verhaal Ikwam, omdat hij in diens zaak het geld zou zijn kwijt geraakt, heeft deze hem uit eigen zak f 1000 terugbetaald. De gedupeerde heeft hierna aangifte bij de politie gedaan, waarna de 57-jarige caféhouder en diens 52-jarige echtgenote in hechtenis zijn genomen wegens bero ving. Zij ontkennen iets van de diefstal Ir Haveman tevreden terug uit Canada Goede kansen voor emigratie, maar Haags bureau te klein „De Canadezen zien de toekomst der immigratie uit Nederland met een realis tisch optimisme tegemoet," aldus ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, die vanochtend, na een reis van één maand door Canada, per K.L.M.-vliegtuig is teruggekeerd. Ir Haveman was wel tevreden over de besprekingen. Naar bekend zijn na de oorlog in totaal 80.000 Nederlanders naar Canada geëmigreerd; vorig jaar 21.000. En dit jaar wordt verwacht, dat eenzelfde aantal ons land voor Canada zal verlaten. Nog steeds worden landbouwers onbe perkt toegelaten, alsmede alle directe bloedverwanten van alle groepen immi- In Canada kan overigens iedereen terecht, die bereid is met zijn handen te werken, wanneer hij een vak kent. Intel lectuele beroepen liggen echter nog steeds niet opgescheept. Jongemannen, die al jaren lang tever geefs pogen te emigreren, kunnen natuur lijk proberen hun verloofden vooruit te sturen, bijvoorbeeld als hulp in de huis houding. Is het meisje eenmaal in Canada, dan mag hij ook volgen om met haar te trouwen. De emigratie r Canada moet nog één teiliikheid, doch die bevindt Nederland, overwinnen, aldus ir Have- i. Ons Canadees emigratiegebouw is te klein geworden. Als de afwikkeling van een vlotte emigratie niet vertraagd wil worden, dan zullen wij in Den Haag beter gehuisvest moeten worden. Birmese minister bezoekt Den Haag Op Schiphol arriveerde gistermiddag _e minister van Voorlichting van Birma, U Tun Win, die twee dagen in Nederland zal blijven na de bijwoning van het so- ialistische congres in Stockholm. Van- norgen bezocht de heer U Tun Win mi nister Beyen. Russisch knipoogje jegens Turkije De Russische kranten publiceerden de tekst van een Turkse nota aan het Kremlin, die het antwoord behelst van de Turkse regering op de Russische verzeke ring van 30 Mei. Hierin werd gezegd, dat de Sowjet-Unie afziet van haar vroegere aanspraken op Turks grondgebied en van bijzondere rechten in de Dardanellen. In de Turkse nota spreekt de regering te Ankara er haar vreugde over uit dat de Sowjet-Unie geen aanspraken meer maakt op Turks gebied. Wat de kwestie van de zeeverbinding tussen de Zwarte Zee en de Middellandse Zee betreft, zegt de Turkse regering dat zij daarover geen be slissingen kan nemen omdat die kwestie wordt geregeld door de bepalingen van de conventie van Montreux. Dit verdrag is in 1936 gesloten tussen Turkije. Bulgarije, Griekenland, Zuid- slavië, Duitsland, Groot-Brittannië, Frank rijk en Rusland. Het beheer over de zee straten werd overgelaten aan Turkije, dat het recht kreeg om wanneer het zich be dreigd gevoelt, de doorgang aan alle vreemde oorlogsschepen te verbieden. De Sowjet-Unie mag haar oorlogsschepen in vredestijd door de zeestraten zenden, maar mogendheden die geen territoir heb ben aan de Zwarte Zee, mogen er niet aan oorlogsschepen Reeds 11.000 ha onder water Amerikaanse luchtmacht werpt voedsel voor 10.000 maaltijden uit "T\E AFGELOPEN DAGEN is Japan opnieuw geteisterd door een over- -L' stroming, die de ergste uit de geschiedenis van het moderne Japan genoemd wordt. Het aantal doden en vermisten wordt reeds op meer dan zesduizend geschat. Vele dorpen in een gebied, 320 km ten Zuidwesten van Tokio zijn verzwolgen. Wolkbreuken en aanhoudende stortregens hebben drie bergstromen tot geweldige rivieren gemaakt, die hele huizen naar zee spoelden. In vele dorpen werden de bewoners in hun slaap door de woedende golven verrast. Dijken braken door, voordat alarm gegeven kon worden. Men denkt hierbij vol huiver en deernis aan de overstromingen in ons eigen land begin van dit jaar. De stortregens begonr.cn Vrijdag en 116.000 mensen, is een verdronken stad duurden het gehele weekeinde door. Vioa- j geworden. Boven hc». kolkende water ziet gens de politie zij-n in het bergdestrict i men slechts enkele daken uitsteken. toe 600 lijken geborgen. I Amerikaanse hefschroefviiegtu^en en personeel va-n de Japanse veiligiheids- Wakayama Men vreest, dat in dit district nog stens 500 personen om het leven zijm ge komen. Op de officiële lijst van vermis ten staan meer dan 5000 mensen. 13 000 Mensen werden voor zover bekend ge wond. Het meest hebben de drie nauwe kust- valleien van Wakayama te lijden gehad. Het peil van de rivieren Arita. Hidaka en Tomita. was dusdanig gestegen, dat de dijken doorbroken werden en steden en dorpen werden overspoeld. Een Japanse journalist, die boven het getroffen ge bied een vliegtocht maakte, rapporteerde: De stad Gobo, met een bevolking van Geen rode kool meer naar België Met ingang van morgen zullen Belgi en Luxemburg de invoer van rode ei witte kool uit Nederland stopzetten, on zodoende de eigen markt te beschermen. Onze export van deze beide koolsoor ten is op het ogenblik nog niet groot. De uitvoer van rode kool naar België be droeg vorige week gemiddeld slechts 3 000 kg per dag. De oogst neemt echter iedere dag in betekenis toe. Groter nog dan de economisohe weer slag is wellicht de psychologische invloed die de nieuwe Belgische maatregel heeft na de reeds eerder afgekondigde i stop voor sla, tomaten en bospeen. Morgen drukkend weer te verwachten de ge stegen, hetgeen in verband stond met de nadering van een rug van hoge druk, die ons via de Britse eilanden bereikte en Zondag voor opklaringen zorgde. De rug werd op zijn beurt ge volgd door een warmtefront, dat de voorste begrenzing vormt van een Zuidwestelijke stroming, die warme en vochtige subtropische lucht, af komstig uit het zeegebied rondom de Azoren, in de richting van West-Euro pa stuwt, aldus het K.N.M.I. Bij de nadering van dit warmte- front viel vanmorgen voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Morgen ligt ons land geheel in de warme Zuidwestelijke luchtstroom. Het wordt dan warmer en het weer krijgt 'n enigszins drukkend karakter. DAT Zadkines beeld Verwoeste Stad in Rotterdam korte tijd van gemeentewege verlicht is geweest en een Rotterdamse firma nu een installatie aanbood om i beeld te blijven verlichten. DAT de 5e lederwarenbeurs Dinsdag Juli in het RAI-gebouw in Amsterdam geopend wordt en van 21 t.m. 31 Aug. tn Waalwijk de tentoonstelling: Schoen, leder cn mode (Slem) gehouden wordt. DAT 10 en 11 Sept. de Rotterdamse int. Havendag gehouden wordt en de deelne- de tweede dag met het m.s. Prinses Beatrix een tocht door de haven en op de Noordzee maken. DAT de 22-jarige monteur J. M. den uit Rietveld en de 22-jarige H. van N. uit Waddinxveen wegens 23 diefstallen onder Gouda, in Rotterdam veroordeeld werden tot ieder 2 jaar met aftrek (eis: 3 jaar met aftrek). DAT het nieuwe gebouw van de K.v.K. voor Limburg half September in Venlo in gebruik genomen wordt en de glaze nier Joep Nicolas hiervoor een raam maakte. DAT voor diefstallen in juwelierszaken in Den Haag. Utrecht en Rotterdam de 19-jarige verkoper G. M. J. H. en de 20- jarige student W. J. E. in Rotterdam zijn veroordeeld tot ieder 6 maanden met af trek waarvan 4 voorwaardelijk en de 20- jarige kantoorbediende F. G. v. d. H. tot 5 mnd met aftrek, waarvan 2 voorwaar delijk. DAT de 45-jarige vertegenwoordiger A. v. d. B. uit Maassluis wegens oplichting van f 50.000 van een bejaarde landbouwer aldaar, in Rotterdam veroordeeld is tot 2 jaar met aftrek en zijn helper, de 42- jarige P. C.uitMaassluis, tot 6 maanden met aftrek. DAT het eiland Froskepaile bij Leeu warden voorzien zal worden van bebos sing, speelweiden, waterpartijen enz. om dienst te doen als recreatie-oord voor de Friese hoofdstad (kosten f 893.747). DAT de Japanse ambassadeur zoek heeft gebracht aan het eerste schip van de onlangs weer geopende dienst op West-Europa, de Andes Maru, Rotterdamse haven. DAT in het natuurhistorisch Tilburg de tentoonstelling De Weg de Wol geopend is. die tot en met 18 Aug. duurt. DAT de Oud-katholieke mgr A. Lager- wey gisteren een door het Hilfswerk der Evangelischen Kirche aan Stavenisse ge schonken barak (met 300 zitplaatsen) aar de stichting vocfr een Christelijk dorps huis aldaar heeft overgedragen. DAT tegen de 61-jarige H. J. B. wegens bedreiging van zijn ex-vriendin, een 52-j. werkster, in Amsterdam 3 jaar met aftrek is geëist. DAT de Schiedamse 23-jarige loswerk- man J. v. G. in Rotterdam veroordeeld ls tot 9 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk wegens het in beschonken toestand be dreigen van zijn zuster (eis: 12 mnd. 6 voorwaardelijk). dienst zijn met het reddingswerk overstroomde gebieden bezig. Overleven, den zitten op de daken van de huizen. Tot dusver zijn daar 115 lijken geborgen. De dijken zijn op honderden plaatsen door gebroken. Daardoor staan meer dan 11.000 hectaren bouwland onder water. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft met valschermen voed- 10.000 maaltijden uitgegooid. Met oorverdovend lawaai da vert een formatie Boeing B-47 straalbommenwerpers voorbij. Onze foto laat ze zien, terwijl zij het gedeelte van het terrein passeren waarop de Konink lijke gasten en hoge autoritei ten hadden plaats genomen. Prinses Margriet laat blijken, dat zij intens meeleeft. In de inzet: Testpiloot Neville Duke van Hawker's, die er tijdens de demonstraties opnieuw in slaagde de geluidsbarrière te doorbreken. Veel coloradokevers in Tsjechoslowakije De Tsjechoslowaakse minister van Landbouw, Nepomucky, heeft in een door radio-Praag uitgezonden rede gewe zen op de noodzaak van bestrijding van de coloradokever. De invasie van kevers is dit jaar veel ernstiger dan vooraf gaande jaren en de gehele aardappeloogst dreigt verloren te gaan. De minister stelde de regionale bestu ren verantwoordelijk voor de ernstige toestand, omdat zij verleden jaar niet de instructies van de regering voor bestrij ding van coloradokevers hadden opge volgd. In voorgaande jaren heeft de Tsjechoslowaakse regering de Ver. Sta. ten ervan beschuldigd, opzettelijk de kevers boven Tsjechoslowaaks gebied uit vliegtuigen te hebben geworpen. locomotief kantelde Grote ravage en ernstige vertraging tussen Rotterdam en Dordrecht (Van een oneer verslaggevers) Een vreemdsoortig ongeluk heeft in de vroege ochtenduren van Zondag het spoorwegverkeer tussen Rotterdam en Dordrecht ernstig gestagneerd. Om 4.20 uur ontspoorde een buurtgoederentrein, komende uit de richting Barendrecht na bij de spoorwegovergang van de Smeet- landsedijk. De locomotief kantelde,-even als twee wagons, terwijl er drie uit de rails liepen. Machinist en leerling zagen kans tijdig van de locomotief te springen. Zij liepen geen verwondingen op. De rails van twee sporen werd ontzet, de bovenleiding van vijf sporen raakte defect. Reeds zeer spoedig kon het trein verkeer over één spoor met Diesel- en stoomtractie worden hervat, zij het met vertraging. De oorzaak van het ongeluk "n op de spoorbaan ligende buffer ge- t. Naar alle waarschijnlijkheid is deze buffer verloren door een voorgaande trein. ■t een kalm vaartje van ongeveer 45 kilometer was de goederentrein, bestaan de uit vijftien a twintig wagons! het ran geeremplacement van Rotterdam-Zuid genaderd. Ergens moet toen de locomotief ae op of onmiddellijk naast de rails lig gende buffer hebben gegrepen. Over een afstand van enige honderden meters is toen alles goed gegaan, maar bij een wis sel is de buffer klem geraakt, met het bekende gevolg. Snuivend en blazend lag de oude „kar" op z'n rechterzij. Het gevaarte had het grint van de spoorbaan omgewoeld. Van de tender en de eerste wagen was weinig meer over. De tweede lag gekanteld en dwars over de rails, de derde stond om- hooggedrukt. Verder waren er nog enkele ontspoord. Ook de bovenleiding had ern stige schade opgelopen. Schuin hing een van de verbindingsbalken op een ge kantelde wagen. Het was duidelijk, dat tussen Rotterdam en Dordrecht op dit punt versperd waren, bracht bracht de hervatting van het spoorwegverkeer Nederlandse vlieger in Canada verongelukt In Canada is dezer dagen bij een vlieg ongeluk de derde sergeant-vlieger A J. H. van der Haar uit Veenendaal met zijn instructeur om het leven gekomen. Tijdens een duiik by een bombarde- mentsoefendng is het toestel neergestort nabij het vliegveld Mac Donald van de Canadese luchtmacht, gelegen in Mani- town. Sergeant v. d. Haar was 22 jaar oud en ongehuwd. voor eerst van electrisch verkeer geen sprake zou zijn. Daar aanvankelijk beide hoofdsporen enige hoofdbrekens met zich. Gelukkig bleek een buitenste baan bruikbaar, zo dat met uit Utrecht gekomen Diesel- materieel de dienst over één spoor her vat kon worden. Reizigers werd aange raden zoveel mogelijk over Utrecht te reizen. De overige passagiers moesten in Roterdam en in Dordrecht overstappen. Twee internationale treinen, de Rhein- gold en de Lorely Express, werden over Utrecht geleid. De treinen van en naar Parijs, die ook vroeg moesten doorkomen, werden door een stoomlocomotief langs het beschadigde baanvak getrokken. Van officiële zijde wees men cr ons op, dat dit ongeluk niet door een mense lijke fout is veroorzaakt. De seinen had den op veilig gestaan en de wisselstand was juist geweest. Een personentrein zou zeer waarschijnlijk niet door een losse buffer hebben kunnen ontsporen. Vanmorgen was de dienst weer normaal. HET WEER IN EUROPA licht bew onbew. unbtw. 19 16 23 0.1 21 0 20 13 19 0.1 21 1 18 0 23 0 23 0 23 0 27 0 24 0 27 0 27 0 21 4 Vrij warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met veranderlijke bewolking. Ma tige. nu en dan krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Vrij warm. (Opge maakt om tien uur), ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon: 4 45 tot 20.47 uur; Maaru 16.09 tot 24 uur. Op 26 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1