Stunts met Meteors hoogtepunt in Jubileum-vliegerfeest t ren en Nederlanders (240 man) komen uit de lucht rallen Toen werd hij ziek en kon niet meer werken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 MAANDAG 13 JUU ISSi Boven Soesterberg knetteren straks 300 straaljagers AANGEDUID door duizenden affiches en begroetingsvluchten van voortsuizende straaljagers, is in de afgelopen week het blazoen van de Koninklijke Luchtmacht voor millioenen Nederlanders het teken ge weest, dat er zich in de komende dagen iets groots gaat afspelen. De luchtmachten van zes NATO-landen zullen groepen sturen die gecombineerd, Soesterberg op 18 Juli a.s. een luchtaubade zullen brengen. Wanneer bij het terugzien op de jaren 1913 tot heden, onwillekeurig de vraag rijst wat eigenlijk het leven en werken op de vlieg basis in het algemeen zo enorm aantrekke lijk heeft gemaakt, dan moet voor de beantwoording van die vraag worden ge wezen op de fascinerende invloed van het vliegtuig. Immers hiermede heeft de mens zich in korte tijd het luchtruim veroverd en al mag dit gebied nog een sterk vijandig karakter vertonen, zodat de beheersing de veroveraar tot voortdurende waakzaamheid en nauwlettende inspanning dwingt, toch zal een ieder zich moeten realiseren dat de wereld bij de verovering van het luchtruim met beide benen in een nieuwe eeuw staat, waarbij teruggang een absolute onmoge lijkheid is. De eeuw waar wij allen in leven is de eeuw van de snelheid. Zó snel is deze snelheid, dat zij in vele gevallen zelfs niet meer met het oeroude tijdsaandui dingssysteem is te begrenzen. Om zich dit te kunnen voorstellen is het voor ons van belang om deze aan grijpende veranderingen met eigen ogen te kunnen waarnemen. Op de vliegbasis Soesterberg. de baker mat van de luchtvaart in Nederland zal een internationaal vliegfeest worden ge houden, waarbij niet alleen met de aller nieuwste straalvliegtuigen zal worden ge demonstreerd, maar ook met de „oude beestjes". Naast de Caudron en de Demoiselle, toestellen die in de jaren 1910—1911 voor zeer snel golden en die thans op geringe hoogte boven het vliegveld schijnen voort te kruipen, zullen snelle straalvliegtuigen als de Sabre, de Thunderjet, de Swift, de Ouragan, de Hunter de geluidsbar rière gaan doorbreken. Om dit te kun- als in de cabine van het vliegtuig, op aan I komt. snel en zuiver te kunnen handelen. Een eeuw waarin iedere nalatigheid catastrophale gevolgen kan leiden. Meer dan 300 Zes NATO-landen. n.L Engeland, Ame rika. Nederland. Italië. Frankrijk en Bel gië zullen met meer dan 300 straalvlieg tuigen deelnemen. Na de enorme luchtparade worden de monstraties gegeven in het parachute springen, hetgeen groepsgewijze zal den uitgevoerd, door Belgische en Neder landse parachutisten, tezamen 240 mar sterk. Maar het meest spectaculaire in he: programma, dat 40 verschillende num mers bevat, zal het stunt- en formatie- vliegen zijn, uitgevoerd door stuntteams van Amerika. Engeland. België, Italië. Frankrijk en Nederland. In dit „lucht- bridge" zal Nederland zijn troef, „Ds Ruiten Vier" uitspelen. Een Westland Sikorsky geeft een voorbeeld van het arresteren van een man met gebruikmaking van een hef schroef vliegtuig. nen bereiken zullen deze toestellen die met typische namen. Sabel Donderstraal, Snel, Orkaan en Jager reeds boekdelen gpreken, tot hoogten stijgen die boven de 10-km liggen. De vliegers zullen hun toestellen in een rechtstandige duikvlucht plaatsen en met vol gas de aarde tege moet ijlen. De snelheid zal op een ge geven moment zo groot zijn, dat zij die van het geluid overtreft, hetgeen niet ongemerkt voor degenen, die zich op de grond bevinden, zal voorbijgaan. Twee luide knallen kondigen aan, dat de vlieger met zijn toestel als het ware de geluidsmuur heeft doorbroken, daar bij in een gebied is aangeland waarbij heel andere denknormen moeten worden toegepast. In de meeste gevallen zal het denken zelfs zijn gereduceerd tot een instinctief uitvoeren van voorgesohreven handelin gen. die de vlieger tijdens zijn opleiding uit den treure heeft moeten doormaken. Het is geen waaghalzerij die deze ke rels tonen, maar zij bewijzen ons. dat snelheid de tijd heeft overbrugd. Zij be wijzen ons dat er een nieuwe eeuw is aangebroken, een eeuw waar het er, net „De Ruilen 4" Reeds een jaar lang hebben vier vlie gers van het 327 squadron geoefend, dat zij thans na de vele trainingen die zij intensief in de praktijk toepasten, ge reed zijn om een staaltje van hun kun nen weg te geven. De namen van deze vier Nederlandse vliegers zijn: in de eerste plaats, de majoor-vlieger J. B. J. Wansink. die meer dan 800 vlieg uren op de Meteor op zijn naam heeft staan. Majoor Wansink werd op 1 Augus tus 1919 te Rotterdam geboren en kreeg zijn vliegeropleiding op vliegbases Engeland en Canada. Ruim vier jaar v bleef hij in het buitenland alvorens hij In April 1946 weer naar Nederland teru: keerde. Majoor Wansink woont nu Zeist en zijn liefste bezigheid is op zoveel duizend meter hoogte boven de aarde te zitten. Majoor Wansink is de leider van ...De Ruiten Vier". drie andere vliegers zijn: de le luitenant-vlieger W. J. P. Heynen, die op 18 Maart 1925 te Blerick werd geboren en vlieguren op de Meteor heeft staan, res. 2e luitenant-vlieger H. E. Tiet, die op 12 Juni 1925 te Bloemendaal het levenslicht aanschouwde en nu reeds 500 Meteoruren heeft geboekt, en tenslotte de sergeant-vlieger P. Jansen, uit Ru- land Bath afkomstig, waarhij op 28 Fe bruari 1930 werd geboren, en thans even eens 500 Meteoruren op zijn naam heeft staan. De Meteorstraaljagers zijn alle vier op een bepaalde manier geschilderd, zodat zij makkelijk te herkennen zijn; de rompneus en de omkapping van de lucht inlaten zijn rood geverfd. Over de romp loopt een rode pijl. terwijl op de om kapping van de luchtinlaten een „ruiten er" is afgebeeld. Men is bij de Koninklijke Luchtmacnt overgegaan tot het vormen van dit team, de traditie van de „Vijf vingers van één hand" in de dagen van 19231927 voort te zetten. Toen bestond het „stunt- uit beroemde figuren als de toen malige kapitein-vlieger W. C. J. Ver- steegh (de vader van de vliegerij op Soesterberg), de kapitein-vlieger H. van Weerden Poelman (de man van de eerste HollandIndië vlucht), de tweede luite nant-vlieger dr J. Jongbloed die later de professorstitel kreeg toèger. n i is de voorvechter van de vliegmedischc dienst), de adjudanten-vlieger J. Bakke- n 1J. van der Griend. Het stuntteam „De Ruiten Vier" trad voor het eerst op. tijdens de tentoonstel- lingsdagen in Augustus 1952 op de vlieg basis Soesterberg. Op 18 Juli a.s. zullen zij Nederland staaltjes van aerobatische figuren laten zien. die zeer origineel zijn. Tijdens de feestdagen zal ook de Haw- Ue vier vliegers van het Ne derlandse stuntteam De Ruiten Vier, die op 18 Juli van hun prestaties zullen doen blijken. De vliegers zijn: maj.-vlieger J. B. J. Wansink, le It.-vlieger W. J. P. Heynen, res. 2e It.-vlieger H. E. Tiel en de sergeant-vlie ger P. Jansen. gen. De Hunter, zoals deze is uitgerust met de Rolls Royce Avon motor, bereikt snelheden die boven die van de Ameri kaanse Sabre liggen en die ook boven die van de Mig-15 uitkomen. Naast de vele andere stuntprogramma's zullen zowel vogels van zware als van lichtere pluimage worden voorgevlogen. dan 'wel op het vliegveld te bezichtigen Oppikkeis Aardig is het om melding te maken in demonstraties, die met helicopters m het type Westland Sikorsky-51 55 zullen worden genouden. Deze de- onstraties dragen een speciaal karakter, daar hier zal worden gedemonstreerd ïen met een hefsohroefvliegtuig ties kan verrichten. Dit gebeuren is op zichzelf helemaal niet zó nieuw meer. daar in Amerika, met name in New Vork, reeds geruime tijd van dit vervoer middel door de dienaren van Hermandad gebruik wordt gemaakt. Drie kapellen zullen de grote Juli-dag omlijsten, n.l. de kapel van de Marine Luchtvaartdienst, het muziekkorps V3n de Huzaren van Boreel en de Lucht- machtkapeL De vijf vingers van één hand, Nederlands eerste stuntteam, dat in het buitenland zulke grote successen boekte. V.l.n.r.: adj. vlieger P. J. v. d. Griend, de toenmalige kapitein, thans kol.-vlieger W. C. J. Versteegh. de toenmalige kap.-vlieger H. van Weerden Poelman, adj.- vlieger J. Bakkenes en de twee de It.-vlieger dr. J. Jongbloed. Ook de wereldbekende United States Airforce Band onder leiding van zijn dirigent Kolonel George S. Howard zal Soesterberg komen om ter ere van de grote dag zijn muzikale bijdrage te leveren. Kolonel Howard zal de drie Neder landse militaire kapellen en de U.S.A.F.- band dirigeren als deze vier kapellen tegelijk o.m. het Wilhelmus spelen. De U.S.A.F.-band De U.S.A.F.-band was oorspronkelijk een band, die alleen maar militaire mars muziek verzorgde. In de loop der jaren veranderde dit echter in een orkest, of nog beter gezegd in een combinatie van orkesten, die thans uniek in de we- reld is. Rotterdam krijgt school voor havenarbeiders In September wordt in Rotterdam eei vakschool voor havenarbeiders geopend, die de eerste ter wereld zal zijn. De op zet van de school is, na twee jaar on derwijs de leerlingen het diploma „maat" te verstrekken, waarmee ze dan een leer lingentijd van anderhalf jaar beginnen. Hebben ze die leertijd achter de rug. dan ontvangen ze het diploma „gezel", dat de weg opent tot een betrekking aai haven. Bovendien is er daarna nog mogelijkheid tot specialistenopleiding. De minimum-leeftijd voor toelating i.' 14% jaar, omdat men niet vóór zijn acht tiende jaar stuwadoorswerk mag ver richten. De leerlingen behoeven geen schoolgeld te betalen en ontvangen tij dens de productieve arbeid in het prac- tijkjaar zakgeld. Nieuwe weg in Rotterdam voor Haags verkeer Wegens de sterke toeneming van he verkeer op de rijksweg naar Den Haag hebben B. en W. van Rotterdam gemeenteraad voorgesteld, een verkeersweg te laten aanleggen. De weg zal van de Stadhoudersweg via uitvoering zijnde ondertunneling Ceint"urbaan rechtstreeks naar de brug leiden. Het plan omvat een hoofdver keersweg voor het doorgaande verkeer, aan beide zijden geflankeerd door ee weg voor plaatselijk verkeer. De aan legkosten zullen ongeveer 8 min be dragen. Provinciale dag voor lustrum S. W. G. Het eerste lustrum van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" zal provinciale dagen worden herdacht; die voor de nrovincie Zuid-Holland zal Den Haag op Zaterdagmiddag 29 Augus tus worden gehouden voor de vrijwilli gers van de verschillende diensten. Literatuurprijzen van de Jan Campertstichting Over 1952 stelt de Jan Campertstichting drie prijzen beschikbaar en wel de Vij verbergprijs 1500) voor rom< bundel verhalen, verschenen in 1952, de Jan Campertprijs (ƒ500) voor gedicht of bundel gedichten verschenen in 1952 en een essayprijs (ƒ500) voor essay of bun del essay's verschenen in 1952. Alle wer ken moeten van de hand van een Ned. schrijver zijn. Zij kunnen worden inge zonden door auteurs of uitgevers vóór 15 Aug. 1953 aan de Jan Campertstichting,1 afd. Kunstzaken der Gemeentesecretarie, Burg. de Monchyplein 9, Den Haag. De juryleden zijn Bent Bakker, Pierre H. Dubois, dr J. Hulsker en mr A. Mout. Slotconcerten dirigenten cursus Op de slotconcerten van de internatio nale dirigentencursus in Hilversum zul len de 8 bekwaamste cursisten ieder een werk dirigeren. Op 13 Juli te Haarlem dirigeren Orpad Gerecz uit Zwitserland („Don Juan" van R. Strauss), Gerald Gentry uit Engeland (Drie Nocturnes van Debussy), Kees Stolwijk uit Nederland (Vioolconcert van R. Mengelberg), Carlo Damevino uit Italië (Concert voor Orkest van Bartok). Op 15 Juli te Arnhem diri geren Garry Bertini uit Israël (Symphn- nie van Brahms), Hans Hubert Schon- zeler uit Engeland (Pisanella v. Pizzetti), Jan van der Waart uit Den Haag („Le tombeau de Couperin" van Ravel) en Elie Poslowsky uit Den Haag (Ouverture Oberon" van Weber. Het orkest is het Radio Philh. Orkest. Residentie Orkest naar Oostende Het Residentie Orkest zal onder leiding van Willem van Otterloo op 17 Juli as. een concert geven in de Kurzaal te Oostende (België). De eigenlijke band werd in Juni 1942 georganiseerd en vertegenwoordigt thans de Amerikaanse Luchtmacht zowel in Amerika als daar buiten. Het verschil met andere orkesten ligt niet zo zeer ln het grondprincipe maar wel in de enorme veelzijdigheid van de band. Ofschoon het orkest uit 100 man bestaat, kunnen er kleinere bands worden gevormd als: een symphonieorkest .hetwelk 90 man sterk is. een Glee-club (de lollige jongens), meer bekend als de Singing Sergeants (de zingende sergeanten), ter wijl tevens vijf dansbands en verschil lende kamerorkesten kunnen worden gevormd. Kolonel George S. Howard die uit de staat Pennsylvania afkomstig is. kan met trots bogen op dit muzikale team van de Amerikaanse Luohtmacht. Wanneer straks op 18 Juli a.s. veertig Harvard lesvliegtuigen van de Koninklijke Nederlandse Lucht macht het getal vormen van respectabele aantal ontwikkelingsja ren van dit wapen en wanneer aai het eind van deze dag 300 vliegtui gen het luchtfestijn besluiten, weet Nederland wat een snelle moderne luchtmacht betekent, althans zij zal het idee hebben dat Soesterberg en hiermede de hele Luchtmacht een eer te beurt viel die in de komende jaren zijns gelijke niet vinden zal! Bovendien zal iedere recht geaarde Nederlander tot de conclusie komen dat in de Koninklijke Luchtmacht de grondslagen zijn voor een eervolle vervulling van een verantwoordelijke taak. J. P. A. BRYL Hij had een zeer drukke baan (Door een sociale medewerker) ONLANGS SPRAK IK MET IEMAND, die de leiding heeft in een grooj bedrijf. Z'n assistenten lopen zijn kantoor in en uit. Op elke vraag, heeft hij direct een antwoord gereed. Telegrammen, komende van de telex; heeft hij al bekeken en z'n advies al gegeven vóór de inkt goed en wel droog is. Enfin, een man, die midden in het leven staat, voor zijn taais volkomen is berekend, een vraagbaak voor het gehele bedrijf. Wat iedeij mens kan gebeuren, overkwam ook hem: hij werd ziek: en ziedaar, .nu doemden plotseling vragen voor hem op. Met de bepalingen van da Ziektewet had hij nooit rekening gehouden. Had hij wel recht op ziekenJ geld? En zo ja, hoe lang zou men hem dan wel uitbetalen? Kortom ei, opende zich voor hem een gebied, waarvoor hij nog nooit oog had gehad? Omdat het velen zo wel zal gaan, willen we hier iets vertellen over ditj onderwerp. Om ziekengeld te kunnen kry'gen, moet men in de eerste plaatsziek zijn. Vanzelfsprekend zal men zeggen, maar wanneer is men ziek? Dit is niet altijd zo eenvoudig te beantwoorden, want er zijn tal van afwijkingen, die niet aLs ziekte zijn te beschouwen. Iemand kan, om maar een voorbeeld te aan kinderverlamming hebben geleden en daardoor vanaf zijn jeugd gebrekkig hebben gelopen. Op een zekere leeftijd heeft hij een prothese gekregen, die hem het lopen vergemakkelijkt, maar deze prothese is stuk gegaan en nu kan de man niet meer op zijn werk verschijnen en moet thuis blijven zitten tot dat hij een nieuwe prothese heeft gekregen of de oude prothese is hersteld. Deze man is dus wel ongeschikt zijn werk te verrichten, maar dit is geen arbeidsongeschiktheid door ziekte, maar door een gebrek. In dat geval bestaat ei geen recht op ziekengeld. Ook in gevallen, waarbij, zoals men da: in de volksmond noemt, de zenuwen eer rol spelen, is zeer vaak geen sprake var ziek zijn in de zin van de wet. Een na dere uitleg hiervan zou ons te ver oj medisch terrein brengen en daarvan wil len we ons hier onthouden. Laten we echter aannemen, dat ei sprake is van een gewoon ziektegeval, dan nog staat niet altijd het recht op ziekengeld vast. Nodig is. dat men ar beider is in de zin der Ziektewet. Dat is iedereen die in het bedrijfsleven is op genomen. mits zijn loon niet de loon grens van f 5025 te boven gaat. Ook een dienstmeisje kan hier onder vallen, maar aan moet ze bij haar mevrouw inwonen of op tenminste 5 dagen in de week b(j haar werkzaam zijn. Ook zij, die in aan genomen werk arbeid verrichten, thuis werkers. handelsreizigers, zij die in werkverschaffing werken, en musici kun nen. zij het met enige beperkende be- Ziekit( geld. Een andere beperkende bepaling is. dat de ongeschiktheid door ziekte nog niet mocht bestaan op de dag. waarop de zekering volgens de Ziektewet een vang nam. want in dat geval mag het orgaan van de Ziektewet uitkering wei geren. Wanneer dus iemand op een be ker Hunter F-l aanwezig zijn. Zijn ln- vlieger, Neville Duke, een goede derti ger, verdiende in de laatste wereldoor log zijn sporen. Niet minder dan 28 over winningen staan op zijn naam. Na de oorlog werd hij opgeleid voc invlieger en werd daarna bij het Ministi ..Supply" (bevoorrading) te Boe- combe Down op de experimentele afde ling te werk gesteld. In Mei 1948 kwam Duke bij lïawker Aircraft als tweede experimentele ln- vlieger. waar hij reeds eerder in 1945 invlieger was geweest. In Augustus werd hij benoemd tot commandant van het 615 squadron te Biggin Hill om in Arpil 1951 te worden aangesteld als chef-invlieger bij de Hawker-vliegtuigfabrieken. Duke maakte in Juli 1952 de eerste vlucht in de Hawker Hunter die toen voorzien van een Rolls Royce Avon motor en vloog later in hetzelfde toe- stel uitgerust met een Armstrong Sidde- ley Sapphire motor. Het toestel, dat Duke boven Soester berg zal demonstreren is een Hunter die I zijn uitgerust met een Rolls Royce I f Avon. het type dat de Koninklijke n c Luchtmacht in de toekomst voor haar e U A b .-band met op de achtergrond hel eigen vliegtuig, een Convuir commando Luchtverdediging zal ontvan- 1B-36. Inzet: Kolonel Georye S. Howard, dirigent van deze veelzijdige band. Koninklijk voorbeeld deed goed volgen Bijzonder tevreden is de directie van het Nederlandse Rode Kruis over de ontwikkeling van het lectuurdepót in het afgelopen jaar. Het aantal ingezamelde boeken (bijna 54.000) was onge veer 25 pet hoger dan het jaar tevoren en de hoeveelheid in gezamelde tijdschriften (144.000 kg) ongeveer 70 pet. Deze toeneming is te danken aan de bekende lectuurhuisjes, waarvan er vorig 171 geplaatst waren in 98 gemeenten. Het goede voorbeeld van de Koningin deed hierbij goed vol gen. Na het bezoek van Hare Majesteit aan het lectuurdepót verscheen in de kranten een foto van de vorstin bij een lectuurhuisje. Het resultaat was. dat die week meer tijdschriften werden ontvangen dan in enige andere week van de laatste drie jaar. Overigens laat de kwaliteit en actualiteit van de ingezamelde tijdschriften vaak zeer veel te Douane nam 150 ton tomaten in beslag Nadat exporteurs de lading in Londen hadden gelost De groep Nederlandse exporteurs, leve ranciers van de 150 ton tomaten die aan boord van twee kustvaartuigen voor de wal in Londen lagen, besloot de lading ter waarde van 100.000 ondanks het invoer verbod te Londen toch te laten lossen. De Engelse douane heeft daarop de partij In beslag genomen. Zij zal de toma ten verkopen, waardoor deze vruchten dan toch op de Engelse markt komen. De schepen, die de tomaten naar Engeland gebracht hebben, zijn de Baracuda Fiducia. De regering overweegt, naar aanleiding van de inbeslagneming, 'n eis tot schade vergoeding in te dienen. Zullen militairen helpen bij de aardappelrooi Minister Mansholt heeft minister Staf verzocht militairen beschikbaar te stellen voor hulp bij het rooien van poot-aard appelen en 't oogsten van vlas. De gewes telijke arbeidsbureaux zijn niet bij mach- voldoende arbeiders voor dit werk te rven. Inzake dit verzoek is nog geen beslissing - paalde dag voor het eerst of wederony voor het eerst in loondienst treedt, en op die dag is hij al ziek, maar toch weet hiji nog een paar dagen te werken alvoreni) in te storten, dan bestond de ziekte reeds? toen zijn verzekering een aanvang narry en heeft hij dus geen recht op ziekengeld!! Zelfs kan iemand ziekengeld worden! geweigerd, wanneer hij zich niet heeftji laten inschrijven bij een overeenkomstig het Ziekenfondsenbesluit toegelaten zie-!' kenfonds! Hoe langt Gevecht met Ambonnezen op Larense kermis Menigte bekogelde politie Aan het slot van de laatste avond der Larense kermis is het tot een kloppartij gekomen tussen burgers, politie en ital Ambonnezen. meldt het A!g. )e ruzie ontstond op het kermisterrein tussen enige Ambonnezen en andere kermisgangers. Het kwam tot een hand gemeen, dat eindigde met een tocht naai het politiebureau, waar een dér Ambon nezen met een bebloed hoofd zijn beklag kwam doen. Voor het politiebureau drong een grote menigte samen en toen de po litie tot kalmte maande, richtte de massa zich tegen de politie. Nadat zij o.a. met 'n melkfles was bekogeld, dreef de politie de menigte met de gummistok uiteen. Gunning laboratorium te Delft De bouw van een laboratorium voor eg- en waterbouwkunde en een labo ratorium voor grondmechanica te Delft gegund aan de Kon. Ned. Maatschappij .CW11 1Itll 'or Havenwerken N.V. te Amsterdam aldaar b» voor f 1.255.300. j van "n Hoe lang heeft men recht op zieken-i geld? Natuurlijk niet langer dan de ziekUji duurt. Maar bovendien is het beperkt toM één jaar, dat wil zeggen, dat in een tijd-f vak van 18 maanden aan een verzekerde wegens ongeschiktheid tot werken uit de-< zelfde ziekte-oorzaak voortkomende, over! ten hoogste 312 dagen ziekengeld wordtk uitgekeerd. Daarna kan in de volgende* periode van 18 maanden, ook weer als de* ongeschiktheid tot werken uit dezelfde!' ziekte-oorzaak voortkomt, over niet meer, dan 156 dagen, dat is een half jaar, zié-!1 kengeld worden uitgekeerd, maar let wel:'1 hij moet dan nog verzekerde zijn! Ditj geldt voor iedere volgende periode van!' 18 maanden. Komt de ziekte niet uit dezelfde oor-?1 zaak voort, dan telt de nieuwe ziekte dusr bij deze termijn niet mee. Het bijzondere hierbij is nog, dat een1 arbeider, die hersteld is, en binnen vier0 weken door dezelfde ziekte weer arbeids-: ongeschikt wordt, niet opnieuw de drie l wachtdagen behoeft door te maken. Het i tweede ziektegeval wordt dan geacht met het eerste één geheel uit te maken. Gehuwde vrouw Daarbij bevat de Ziektewet voor de ge-K huwde vrouw nog bijzondere bepalingen.!* Zij heeft namelijk ook recht op zieken-!^ geld gedurende 6 weken voorafgaande en Ij 6 weken volgende op haar bevalling. Dit komt, omdat de wet met ziekte gelijk stelt zwangerschap en bevalling. Ditfe ziektegeld wordt toegekend, ongeacht^ of de vrouw ongeschikt is tot werken, en| bovendien is dit ziekengeld niet 80 100 van het loon! Ook heeft zij** dan nog recht op het z.g. kraamgeld, dat; 55.bedraagt, ongeacht of zij haar man met een éénling of een twee- of drieling: Op dit kraamgeld heeft ook recht de vrouw van een krachtens de Ziektewet verzekerde arbeider, zelfs diens dochters, stief- en pleegdochters, die gedurende de laatste drie maanden vóór haar bevalling de verzekerde in gezinsverband heb ben geleefd. j Hoe gaat het nu met een arbeider, L iens verzekering krachtens de Ziekte- L wet is geëindigd? Ook deze heeft nog gedurende een zekere tijd rechten uit de Ziektewet. Wanneei hij namelijk twee |a ziek binnen een maand na het einde van h kering of zelfs indien hij in de rj loop van de laatste twee maanden slechts 16 dagen verzekerd is geweest, maar dan slechts indien hij binnen 8 dagen na het g einde van de verzekering ziek wordt, heeft hij recht op ziekengeld, precies èi alsof hij nog verzekerd was- Bij zwanger- i6 schap is het dan zo, dat de bevalling jei moet worden verwacht binnen 10 weken *i het einde van de verzekering, wil de 3 aanmerking kunnen komen b; bevalling plaats- gevonden hebben binnen ijc 10 weken na het einde van de verzeke- Bh ring, wil de vrouw nog recht hebben op ri ziekengeld gedurende 6 weken na de be- a valling. Gl Hoe nu als iemand is uitgetrokken van f® de Ziektewet en toch nog arbeidsonge- C schikt blijft? Dan komen we op het ter- rein van de Invaliditeitswet en daarover 'e vertellen we een volgend maal iets meer. - M. - Wonderland wordt Woensdag in A'dam geopend K Burgemeester d'Ailly opent Woensdag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam het Wonderland, dat dit jaar voor de derde maal voor de jeugd wordt georganiseerd en tot en met 9 Augustus zal duren. f Verkoopstands zal men nu op deze grote, f overdekte speelgelegenheid niet meer aantreffen. De werkkamers en de speel tuin worden echter aanzienlijk uitgebreid I Prinses Margriet bij Duppie's f0 toverprogramma in A'dam le Prinses Margriet was Zaterdag aan- wezig bij de première van de voorstelling j van Duppie's toverprogramma in het 'ei Minervapaviljoen te Amsterdam. Deze lai voorstelling was de eerste van een reeks van 72, welke door de spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Amsterdamse 'T jeugd in de verschillende stadswijken ij: wordt aangeboden onder auspiciën van tar het vacantiecomité Amsterdam. h Foster Dulles: |n' Nog 10 jaar hulp fij aan buitenland p' Amerika moet de hulp aan het buiten land „op enigerlei wijze" nog tien jaar voortzetten, zo heeft Harold Stassen, directeur voor het Bureau voor weder, zijdse veiligheid (M.SA.) de Amerikaan, se Senaat laten weten en John Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken motiveerde deze verklaring met de op merking, dat het z.g. Russische vredes offensief alleen maar een tactische verschuiving blykt te zijn en geen fun damentele verandering in de Sowjet- po'litiek. Vermelden we nog, dat de naam van de M.S.A. is veranderd. Het is nu U.S R O. (Amerik. missie bij NA.V.O en regionale Eur. organen). k an Iri, loll (an Twee liftende verpleegsters uit 'na «otterdam werden ernstig gewond, toen een Haagse auto op de Rijksstraatweg i„ by Delft verongelukte. 'er De 42-jarige rijksambtenaar H. van Haasterd. van het Ministerie van Finan- ro. in het ziekenhuis te Delft over- leden, nadat hij op de Rijksstraatweg ij H aanrijding, uit de zijspan 8 was geslingerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6