Jliettwc £eiitsd|c (feu ran l Ongeslagen landskampioen Negen en twintig Nederlanders gewond bij autobotsing in Duitsland Bus met toeristen door koelwagen geramd en gekanteld Avontuur van Stevenson in Oost-Berlijn Komt er een conferentie met de Russen? „Neen", zegt Molotof en dus ook Grotewohl Wist II Sowjet-economie op de proef MAANDAG 13 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen» en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0 18 per millimeter «Bu contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9784 DirectieF. DIEMEH Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,itantpastlcti Is ghfbleorn n«a hert (n tegijeospoct' ZIE PAG. 5 EN 7 Triest einde van tocht naar Tiiol "PkE VACANTIETRIP van een Nederlands reisgezelschap, dat nog vrolijk KJ nababbelde over de genoegens van Tirol, is gisteren even plotseling als tragisch afgebroken. Op een kruispunt even buiten Keulen is de bus, j waarmee de Nederlanders de reis hadden gemaakt, aangereden door een zware Duitse koelauto met aanhangwagen en gekanteld. Van de 36 in- j I zittenden bleven slechts 7 ongedeerd. De overige 29 personen werden min j of meer ernstig gewond en werden, verspreid over drie Keulse zieken- j i huizen, voor geneeskundige behandeling opgenomen. Negen passagiers enj i de chauffeur moesten in het ziekenhuis achterblijven. De overigen zijn, nadat eerste hulp was Verleend, vannacht mét enkélé taxi's naar Neder- I land doorgereden. De chauffeur van de Duitse wagen is levensgevaarlijk I gewond. uit Amsterdam (gebroken sleutelbeen), De r 5 georganiseerd door de Ned. Reisvereniging en werd gemaakt met een touringcar van de V.A.V.O. (Van Iperen en Verhoef) te Schoonhoven. Het gezel schap keerde terug van Oostenrijks Tirol en had juist Keulen verlaten, op weg I naar huis. Op het kruispunt Keulen Ehrenfeld gebeurde 't ongeluk. Dé reisbus bevond zich op een voorrangsweg en werd van links aangereden. Een Duitse koel- wagen, geladen met vlees van het slacht huis drukte de Nederlandse bus onder steboven. Door de botsing werd een mast I van de electrische bovenleiding geramd. waardoor de aanhangwagen van de koel auto in brand geraakte. De Duitse be- I stuurder werd zo ernstig gewond, dat de doktoren er niet zeker van zijn, dat hij i het ongeval zal overleven. Zijn metgezel werd slechts licht gewond. De portieren van de bus werden I geheel ontzet en het lukte de reizigers niet, hel; voertuig direct door het dak te verlaten, daar de draden van de electrische leiding over de bus hin gen. Het is aan de oplettendheid van de touringcar-chauffeur te danken, dat het ongeluk niet nog ernstiger gevolgen heeft gehad. Gewonden I De tien personen die in het ziekenhuis i moesten achterblijven, zijn: mej. J. Vink I uit Den Haag. mej. C. H. Alink uit Delft, mevr. A. Kloet-Doornbos uit 1 Hoorn (hersenschudding), mej. P. C. de I Reus uit Capelle aan de IJssel (gebroken sleutelbeen), mevr. C. Muller-Groenevelt Steeds interessanter De eerste vliegende mens! Onder deze leus brengt de Oostenrijkse ingenieur Bruno Nagler een heli- coptertje op de markt, dat als een parachute wordt aangebon den. Het grappige machientje heeft een handroer en een flinke propeller, welke wordt voortge dreven door een raketmotor. De lieftallige dame, die de helicop ter demonstreert, is een Ameri kaanse journaliste, die niet bang is uitgevallen. H. Paesi uit Amsterdam (bekken fractuur), mej. A. G. J. Burgmans uit Arnhem (bekkenfractuur), mej. C. Ploe- uit Amsterdam (vermoedelijk bek- kentfractuur) en de heren J. P. Heins, een der reisleiders uit Amsterdam (bekken- fractuur) en de chauffeur H. Verhesen uit Roermond (gecompliceerde been breuk). Ook onder de terugkerenden waren er enkelen, die een fractuur hebben opge lopen. Zij werden voorlopig verbonden. Naar de Duitse politie heeft meege deeld, zouden beide auto's met een snel heid van ongeveer 58 a 60 km hebben gereden. Van oververmoeidheid der chauffeurs zou geen sprake zijn geweest. Omtrent de oorzaak van de botsing tast nog volledig in het duister, zo heeft de politie laten weten. Dode en 7 gewonden in N.O.-polder Jij een botsing tussen een veewagen een personenauto is Zaterdagmiddag de Noord-Oost-Polder een vrouw om het leven gekomen en werden twee per sonen zwaar, en ijf licht gewond. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt Frieseweg—Marknesserweg. Bij een poging van de heer J. Brouwer uit Balk brug om de van rechts komende per sonenauto te ontwijken, kantelde zijn veewagen. Zijn vrouw, die naast hem zat. werd daarb.j zo ernstig gewond dat zij enige ogenblikken later overleed. De twee kin deren van de heer Brouwer bleven on- d<Van de zeven inzittenden van de per sonenauto. die werd bestuurd door de heer Sjebbej, begrafenisondernemer te Arnhem, werden de zeventigjarige ds ld uit Warnsveld en de be jaarde mevrouw Gaastra uit Hattem, ernstig gewond De personenauto reed na de botsing op enige voorbijgangers in. De heer Sjebbes wist hen te ontwijken door zijn auto in een sloot te sturen. De wagen raakte later in brand. Klachten over laag vliegen Straaljagerpiloten door politie bekeurd De Hilversumse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de piloten van enkele straaljagers, die tijdens een oefen- vlucht slechts op geringe hoogte vlogen en verontwaardiging wekten bij de burgerij. Deze maatregel is genomen, na dat onlangs het Hilversumse gemeente bestuur bij het ministerie van Oorlog heeft geklaagd over het euvel van de laag vliegende toestellen, meldt de Vkrt. Men is van mening, dat de straaljagers na het opstijgen van Soesterberg snel genoeg hoogte kunnen vinden om bij hun tocht over Hilversum en andere Gooise gemeenten op aanvaardbare hoogte te vliegen. Prof. mr Oud met Aldabi naar Zuid-Amerika Prof. mr P. J. Oud is dezer dagen met de Ald?bi voor een reis naar Zuid- Amerika vertrokken. Zoals men weet i: hem bij zijn afscheid als burgemeester van Rotterdam een buitenlandse reis aangeboden. De Aldabi zal verschillende Zuid-Amerikaanse havens aandoen 29 September in R'dam terugkeren. Op deze plaats kwam een triest einde aan de vacantiereis van 35 Nederlanders, die terug keerden uit Oostenrijk. In de nabijheid van Keulen kwam de bus in botsing met een zware Duitse koelauto. De touringcar sloeg om en de aanhangwagen van de koelauto raakte in brand. Negen en twintig Ne derlanders werden gewond, van wie 9 ernstig. Telefoto. Generaal Ridgway droeg commando over En vertrok naar Washington „West-Europa, dat in 1950 nog bijn- niets bezat om zich te verdedigen, heeft in drie jaar tijd een strijdmacht opge bouwd, die in de nabije toekomst in staat zal zijn een eventuele Russische aanval te weerstaan", zo heeft de schei dende commandant van de NATO. ge neraal Ridgway. Zaterdag verklaard. Ridgway sprak deze woorden tijdens _e overdracht van zijn commando aan generaal Gruenther. Na de overdrachtsplechtigheid is de generaal per vliegtuig naar Washington vertrokken, waar hij zijn nie als stafchef van het leger zal den. Nie uw xweelvliegrecoid Gezagvoerder Koch haalde hoogte van 4633 m De KLM-gezagvoerder O. P. Koch heeft onlangs boven Teriet een hoogte bgreikt van 4633 m, zoals de registreren de hoogtemeter van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium heeft uitgewezen. De temperatuur was daar —8 gr. C; w.z. 36 gr. lager dan op de grond. Het oude record stond op naam van It. t.z. A. H. D. Hoppener met 4368 m. Voor er kenning wordt een verbetering van 5 pet geëist en hieraan is blijkens de ijking dus voldaan. Koch's hoogtewinst tijdens deze vlucht is tegelijk vastgesteld op 4190 meter. Dit is ruim 1000 meter hoger dan het oude record, dat op naam stond in de nationale kampioen 1953 De Boer. Koch, die reeds voor de oorlog het nog steeds niet verbeterde record voor doelvlucht op 240 km bracht, heeft nu dus 3 Néderlandse zweefvliegrecords op zijn naam. Gisteren trachtte hij de laatste proef Dor het gouden brevet een vlucht vjn 300 km af te leggen. Op 230 km afstand van Teriet moest hij echter nabij Marburg in Duitsland landen. Kleuter verdronken in het IJsselmeer Het 4-jarig zoontje van het echtpaar I wakman uit Volendam is spelend in het IJsselmeer geraakt en verdronken. Toen de kleine werd vermist, kwam een vriendje vertellen, dat het kind in het water lag. Hulp mocht toen niet meer Men moet maai bollen „Een half uur was het geweer van een Volkspolizist op mij gericht Adlai Stevenson, de afgewezen democratische candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, die een wereldreis maakt, heeft Zaterdagmiddag „hét avontuur van zijn reis" meegemaakt, zoals hij zelf verklaarde. Ste venson vertoefde twee dagen te Berlijn en bracht een bezoek aan de Hitler-bunker onder de Rijkskanselarij in Oost-Berlijn. Hij nam enige foto's en keerde naar zijn wagen terug om de reis te vervolgen. Maar dat mocht niet van de Volkspolizisten, die bij de wagen stonden te wachten. Een half uur lang bleef een communistisch machinepistool op Stevenson gericht, tot eindelijk de boodschap kwam, dat hij mocht vertrekken. Eerst moest Stevenson echter zijn films inleveren. persconferentie verklaarde hij te zijn met Eisenhowers voor politiek betreffende ..Fotografieren verboten", zei een Volkspolizist. die er aan toevoegde: „In Amerika mag men toch ook niet foto graferen?" Stevenson zei later over hét incident; „Aangezien ik 53 jaar in de Ver. Staten heb gewoond, was ik voor die inlichting over het fotograferen erg dankbaar." Toen hij later in het Westduise stad huis het gouden gastenboek tekende, zèi Stevenson: „Als Amerikaan ben ik er trots op, dat ons land de vriendschap van het Berlijnse volk heeft verworven. Alles wat wij willen, is vriendschap, vrede en welvaart voor alle volken". „Ik weet, wat de kwaal is, waaraan Oost-Duitsland lijdt: het is de Sovjet- Unie" zo zei Stevenson. Klein-Bermuda over weegt: Frankrijk en Engeland trachten Amerika voor het plan te winnen TF7*ASHINGTON, waar de „Westelijke Drie" thans bijeen zijn, gonst van geruchten, voorstellen en plannen, die op „onder onsjes" besproken worden. Er bestaat grote kans, dat de Westelijke Drie op de klein-Ber- muda-conferentie tot een accoord komen over een viermogendheden- bijeenkomst, dus „praten" met de Russen, frankrijk en Engeland zijn hier voorstander van, maar de Amerikaanse reserve moet nu geheel over wonnen worden. Inmiddels is de Amerik.ambassadeur te Moskou, Bohlen, in de V.S. gearriveerd om rapport uit te brengen en kan hu adviseren of het verstandig- is, in dit stadium met de Russen te gaan onderhandelen. Inderdaad wordt door deskundigen te Washington het probleem van allen kan ten bekeken, omdat een conferentie taak grote invloed zou van .een gemeen schappelijke politiek ten aanzien van Duitsland. Foster Dulles verklaarde, dat herstel van de Duitse eenheid niet tot stand kan komen, zonder de medewer king van Rusland. Het is echter alles nog tasten en polsen, en men acht het niet waarschijnlijk, dat een bespreking met de Russen zal plaats vinden vóór de West- duitse verkiezingen, die voorlopig zijn vastgesteld op 6 September. Fransen en Britten zijn sterk voor „praten" met de Russen, teneinde de spanningen te ver minderen. Volgens de laatste berichten, hopen Lord Salisbury, Bidault en Foster Dulles het vandaag nog over dit punt eer worden. De Amerikaan Foster Dulles eist echter, dat eerst een vastomlijnd plan Onder het waakzaam oog van Eisenhower Franse en Britse ministers te Washington pijpen allen een eigen politiek wijsje, riisch slotaccoord :al worden gehoord, onder de loupe genomen en als de kans dat een voorstel zal worden gedaan Het is echter een twistpunt of na de val moment is zelf, ziet men hier de Amerikaanse, bijeen. Dulles, Bidault en Salisbury maar het Westen hoopt, dat een harmo- Europese en Aziatische kwesties worden Westelijke basis verstevigd is, bestaat er voor een viermogendheden-conjerentie. van Beria, het juiste psychologische aangebroken.... wordt opgesteld, en er sprake is van een gemeenschappelijke, eensgezinde Weste lijke politiek. Dulles wil voorkomen, dat de Russen er in slagen, de Westelijke plannen tot herbewapening van Ade nauers West-Duitsland te blokkeren. Voorts zijn te Washington de proble men van het Midden-Oosten. Egypte, maar ook Indo-China ter tafel gebracht. Frankrijk heeft om meer dollars ge vraagd. teneinde de oorlog tegen de com munistische Vietminh te kunnen voort- zichtigi mogendheden-conferentie. Hij vestigde er de aandacht op, dat Rusland de vol- Roemenie t Hongarije „Economie gende stap moet doen. nadat de Weste lijke mogendheden geen antwoord heb ben gekregen op hun nota van Septem ber j.l. inzake vrije verkiezingen als basis voor de hereniging van Duitsland. Ook Duitsers vrezen teveel aan tomaten De Westduitse Boerenbond heeft de regering in Bonn gevraagd, de Neder landse groente-invoer in West-Duitsland (met name van tomaten) te beperken. Als gevolg van de Belgische en Engelse importverboden vreest de Duitse bond. dat de markt met Nederlandse groente wordt overstroomd, aldus de Vkrt. Amerikaans voedselaanbod geweigerd De regering van Oost-Duitsland heeft het eerst het aanbod van president Eisenhower, om uit Amerika voor een waarde van 15 millioen dollar voed sel naar noodlijdend Oost-Duitsland te zenden, afgewezen. Later heeft ook Molotof, de Russische minister van Buit. Zaken, de offerte geweigerd. De Rus Molotof sprak van een „Ame rikaanse propagandastunt" en betoogde, dait de Sowjet-Unie zelf reeds voor voed sel had gezorgd. Inmiddels heeft Was hington meegedeeld, dat dit afwijzende antwoord Amerika niet belet, het plan ten uitvoer te brengen. De voedselvoor raden blijven voor Oost-Duitsland be schikbaar en een deel er van is zelfs al naar Europa onderweg. De Amerikaanse Hoge Commissaris te Bonn overweegt hoe men het voedsel toch in Oost-Duits land kan krijgen. Men kan het doen toe komen aan de Duitse kerken en andere instellingen, met het verzoek er pakjes van te maken, die naar Oostduitse gezin, nen kunnen worden gezonden. Maar ook kan men een senie depots aanleggen langs de grens van Oost-Duitsland en de Oost- Duitsers uitnodigen het voedsel zelf te komen afhalen. Vermelden wij nog, dat de afwijzende nota van Molotof in zeer scherpe bewoor dingen was gesteld. Hij achtte het ver werpelijk dat het aanbod was gedaan over het hoofd der Oostduitse regering heen. „waardoor zelfs de bevolking van een kolonie zou zijn beledigd". Resume rende komt het Oostduitse betoog hierop neer, dat Oost-Duitsland geen Amerl- DAT de dir. van de afd. A'dam van de AM.VJ., D. H. Schmüil afscheid heeft genomen om alg. secr. te worden van de Y.M.C.A te Aoton (Can.). DAT te Hvide Sande, aan de Westkust van Jutland (Denemarken) een gedenk teken met een bronzen plaat uit Neder land ls onthuld voor de vijf redders, die op 9 December 1951 omkwamen bij een poging om de bemanning van een Ned zandzuiger te redden, DAT bij de tweede helft van de lande lijke brandweer-eindwedstrijden in Rot terdam eerste prijzen zijn gewonnen door de gem. vrijwillige brandweer van Hoorn en de bedrijfsbrandweer van de kabel- fabriek Alblasserdam. DAT de meer dan 100 jaar oude molen te Aaiden (gem. Zweeloo. Dr.) die 34 jaar werkloos heeft gestaan, volledig is gerestaureerd en weer in gebruik DAT B. en W. van A'dam een korting van 10 pet op het taxitarief hebben gestaan voor buitenritten van ten minste 10 in de periode van 15 Juli tot 15 Sep tember. DAT de Ver. van Vissers en andere Be langhebbenden bij do Stellendamse Vis serij en de Haven heeft geprotesteerd tegen de plannen tot afsluiting van de vissershaven van Stellendam (Goeree) £>AT de Bloemendaalse reddings brigade als eerste in Nederland een vlot- teur in gebruik heeft genomen, die is voorzien van aluminiumdrijvers in plaats van houten drijvers. DAT te Kerk-Avezaath (Gld.) het negende scholingscentrum voor opleiding van adspirant-emigran-ten in de land arbeid is geopend. DAT in de geregelde dienst, die Van Gend en Loos sinds 1946 met 20-tons vrachtauto's onderhoudt van Nijmegen naar het Roergebied. de duizendste rit is gemaakt. DAT de boerendansgroep De Larense Schotsers uit Laren (Gld). die in het plaatsje Llangollen (Wales) is aangeko men om deel te nemen aan een wedstrijd de burgemeester een Achterhoekse kren" tenwegge heeft aangeboden. DAT de viering van het 30-j jubileum van de A.VRO is besloten met een feestavond in Hilversum, waar afscheid werd genomen van de thans 75-jarige secretaris J. Carver. DAT de voor Portugal gebouwde zee sleepboot Macutti in Groningen te water is gelaten. DAT tot secr.-gen. van het Int. Ver bond van Vrije Vakverenigingen de Ne derlander Oldenbroek werd gekozen en de staat Israël voor het eerst 'lid werd van het van 19 tot 25 leden uitgebreide bestuur. DAT het nationale park De Hoge Veluwe vorig ja ai* 290.000 bezoekers heeft getrokken tegen 250.000 in 1951 DAT de regiecursus van de Ned. Tele visiestichting, die Zaterdagmiddag werd beëindigd, bezocht is door 13 cursisten, w.o. M. T, Douwes en A. v. Roon voor de N.C.R.V. DAT Zondagmiddag in Pernis is over- led^i de 90-j. T. Sehalekamp. Chr Hist, oud-gemeenteraadslid e«\ weth. van R'dam en oud-lid der Prov Staten. DAT in Kaatsheuvel het 65 ha grote natuurpark De Efteling, met sprookjes- tuin. speeltuin en zwembad, officieel is geopend. DAT het hefschroefvliegtuig Sikorsky 55. waarmee de Sabena 3 Augustus de dienst Brussel—R'dam v.v. opent, Zater dag een proeflanding heeft gemaakt aan de Hofdijk te R'dam. kaans voedsel nodig heeft, omdat heit deel uitmaakt van de z.g „democratische wereldmarkt" en er gunstige handels- accoordcn op nahoudt met de landen var het Sowjeiblok. Staat van beleg in O.-Berlijn opgeheven Generaal Dibrova, de Russische mandant in Oost-Berlijn. heeft Zaterdag de opheffing van de staat van beleg in het Oostelijke stadsdeel bekend gemaakt. De nieuwe maatregel ging onmiddellijk in. In de publicatie wordt geen melding gemaakt van de opheffing van de staat van beleg in andere steden in Oost-Duits land. Er zijn twee Evangelische geestelij ken door de Oostduitse autoriteiten vrijheid gesteld, Ook uit andere delen van Oost-Duitsland wordt gemeld, dat Lutherse predikanten en personen die op kerkelijk terrein werkten, uit de gevan genis worden vrijgelaten. Molotkof de nieuwe Rode commandant te Wenen De Sowjetrussische Hoge Commissie it Oostenrijk heeft Zaterdag bekendge maakt. dat generaal-majoor Molotkof is benoemd tot commandant in Wenen, als opvolger van generaal-majoor Borejko. Generaal Borejko is bij het beëindigen van zijn diensttijd naar Moskou terug- Vonnis van Ned. journalist te Rome herzien Een speciaal fascistisch tribunaal in Italië veroordeelde in 1942 de Neder landse journalist A. Luydjens. die sinds vele jaren als correspondent in Italië werkzaam was, tot vijf jaar gevangenis straf wegens „politiek défaitisme'" had de hoop uitgesproken, dat Italië nooit aan de zijde van Duitsland oorlog zou deelnemen en rampzalige ge volgen voorspeld indien het dat wel doen. Vorig jaar weigerde het hof van appèl dat vonnis te herzien, zoals Luydjens ver zocht had. D« Journalist ging tegen deze beslissing in beroep bij' "het hooggerechts hof te Rome. dat hem thans in het gelijk heeft gesteld en het vonnis heeft nietigd. T"\E recente gebeurtenissen in de landen achter het ijzeren gordijn vormen aanleiding ons nader af te vragen, waar op in deze landen de economische politiek was gericht en wat de resultaten waren. Wij willen daarmee niet zeggen, dat de motieven voor de ontevredenheid louter economische aard zijn geweest, maar :twijfeld heeft de economische toe stand een belangrijke rol gespeeld. In de Oosteuropese landen is de rich ting der economische politiek over het algemeen uniform geweest: een snelle in dustrialisatie en een nauw samengaan met ae Sowjet-Unie. Deze beide doel stellingen hadden tot gevolg: een bu- zonder slechte voorziening van de be volking met consumptiegoederen in de breedste zin des woords. In het raam van de industrialisatie werd speciaal de nadruk gelegd op ae zo snel mogelijke ontwikkeling der zware industrieën: de productie van ijzererts en staal, van steenkool en olie hadden de voorrang; deze industrieën vormen im mers de basis voor verdere industria lisatie. Voor een voldoende aantal arbeiders in de nieuwe industrieën moest worden ge zorgd door de landbouw te collectivise ren. waardoor arbeidskrachten vrij kwa men. Als gevolg hiervan werd de indus trie van consumptiegoederen stiefmoe derlijk bedeeld met arbeidskrachten en grondstoffen. Alle energie werd op deze wijze besteed voor de zware industrie ten koste van het particuliere verbruik. DIT is dezelfde ontwikkeling als m de Sowjet-Unie zelf had plaats gehad en nog plaats heeft; het systeem van vijf jarenplannen. waarin de productie van steenkool, ijzererts etc. met een bepaald aantal procenten moet worden vermeer- Enige cijfers geven de mate aan, waar in de industrialisatiepolitiek werd door gezet: in Polen werd hiervoor bestemd 20 a 25 pet van het nationale inkomen: in Tsjechoslowakije idem; 27 pot; in Bulgarije 29 pet; 25 pet (cijfers ontleend as Survey for Europe since the i Gepaard aan dit alles ging een rigoreus streven naar doelmatig werken in goed georganiseerde ondernemingen. Als voor beeld: Bij de constructie van een water werk in Roemenië werd een tiental in genieurs gearresteerd wegens gebreken in het organiseren van het werk; vijf van hen werden geëxecuteerd en de andere vijf kregen gevangenisstraffen, variërend van 50 jaar tot levenslang. Deze mede deling komt voor in het officieel verslag van de Economische Commissie voor Europa der V N. Een onderdeel van de organisatie van de productie werd bij dit alles gevormd door het instellen van ..normen", waaraan ae bedrijven cn de arbeiders hebben te voldoen. De lonen werden in dit ver band voortdurend onder druk gezet; aU de productiviteit toenam, werden de ..nor men" verhoogd; het stukloon was bij de autoriteiten zeer populair. Aan dit alles gepaard gingen zg. munt hervormingen, voornamelijk bestaande in het confiskeren van de spaartegoeden in het bezit van de bevolking; de meest recente had plaats in Tsjechoslowakije, ingericht op zodanige wijze, dat de om- wisselingskoers van oude in nieuwe munt afnam naarmate het spaartegoed groter was, met het gevolg dat men weer met een schone lei kon beginnen. "jV"AAST dit alles is de productie in -1-de satellietstaten voor een groot deel gericht op de voorziening in de behoef ten der Sowjet-Unie aan grondstoffen, voedingsmiddelen en machines. Tegen over Russische bijdragen in techn^che „hulp" (lees: controle) moeten de onder worpen landen zware leveranties ver richten. Er is in de satellietstaten een economi sche politiek gevoerd, die met de wen sen van de consument geen enkele reke ning hield. Alle belangen zijn onderge schikt gemaakt aan het systeem, geen maatregel die hiertoe diende werd onge schikt geacht. De communistische leiders wordt thans op harde wijze duidelijk gemaakt, dat de boog te strak gespannen is geweest; vele der nieuwe maatregelen wijzen op te gemoetkoming aan de consumenten. De diverse doeleinden van de industrialisa tie die reeds waren vastgesteld, zullen moeten worden verlaagd, hetgeen voor de Sowjet-Unie een zeer onwelkome ver rassing vormen zal in haar politiek van een industrieel zo sterk mogelijk Sow jet- blok; tenzij besloten wordt de dwang maatregelen nog intenser te maken Wij kunnen niet anders dan sympathie hebben voor de onderdrukte volkeren in het Oosten van Europa; he* schijnt niet tot het lot van deze landen te behoren een rustige ontwikkeling te mogen door maken en een evenwichtige samenleving op te bouwen; zij vormen en me* Polen is dit wol in het bijzonder het geval een bufferzone, waarin zich de strijd tussen Oost en West in een voortdurende wisseling volvoert. Op het ogenblik ziet het er nog niet r ui/t, dat in deze gebieden zich enige stabiele ontwikkeling zal voordoen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nor: der^ Bewolk. toestand *rls' iM* 21H Stockholm Oslo tw. bew. NNW 2 O 2 21 O 21 0 Kopenh. A'dam Edinburgh Londen geh.bew. zw. bew. OZO 10 ZZW 6 ZW 6 19 0 21 4 19 I 18 10 Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève zw. bew, regenbui onbew. zw. bew. WZW S W 6 ZZW 2 NNW 5 ZZW S 17 11 18 19 27 8 24 90 24 10 BerltJn Frankfort Wenen rnnsbruck zw. bew. regen regen licht bew windstil OZO 4 ZZW 6 W 3 ZZO 3 W 4 ZZO 6 23 S 22 25 23 0 23 5 22 2 24 0 23 0.1 25 0 Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol- wing met enkele buien. Matige, tijdeUjk krachtige •st K i 10 i ZON EN MAAN. D.nsdag: Zon: 4.36 tot 20.55 uur; Maan .19 tot 22.10 uur. Op 19 Juli E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1