?ri Verhoging van goederenbaan en Utrecht vordert snei baan Ds Dronkert promoveerde aan de Vrije Universiteit Derde dag begon met regen, maar eindigde goed Beter en stukken GOEDKOPER... DE KLEINE WINST u 1« nieuwe lhdsche couhant 3 VRIJDAG 10 JULI 1953 Millioenenplan wordt werkelijkheid ^Voorspel van de laatste phase Twee punten van de Leidse spoorwegwerken vragen in dit stadium de jen speciale aandacht. Het zijn belangrijke punten, omdat ze het voorspel zijn van de laatste phase, een phase, die echter op veel tijd beslag zal leggen. Wij bedoelen het omhoog brengen van de trein LeidenUtrecht en de w{fs3goederentrein voor de lichtfabrieken, het slachthuis en het emplacement [Herensingel. In de omgeving van het kunstwerk tn de Haarlemmerstraat wordt nu hard werkt aan het op de vereiste hoogte rengen van de goederenbaan. Tiental- in keren per dag rijdt een vrachtwa- ;n zand van een schuit in de Haarlem mer-trekvaart naar het terrein [ophogingen. Men schiet er goed op. Dat moet ook wel, wil men geen ruzie krij- 'ap®jgen met het tijdschema. Half Augustus V" v'moet de goederentrein rijden. Wordt op het grootste deel .terrein zonder onderbreking zand ge- gestort en verdeeld, in de buurt het gecombineerde viaduct zijn idurabeiders reeds bezig met het maken tot i de wissel, de aansluiting dus van de der i goederenbaan aan de hoge spoorbaan. .H. UOp jjaze plaats wordt dan ook begonnen inet*ln£ leggen van het nieuwe goede- renspoer. Dit kan uiteraard pas worden voortgezet als de verhoging van de goe- jn cerentoaan voltooid is. an Utrecht e Bo In de omgeving van het nieuwe station 'en. veel aan het veranderen. Om te be- leerP'onen is het oude 'station afgebroken. spreklWel li^t er nog een hele massa puin, ,tseli}maar °P het stationsplein is de nieuwe baan met de perrons toch goed zichtbaar. Het zal nog wel even duren, voordat de brokstukken van het oude gebouw en !ot d«óe fundamenten zijn opgeruimd. Haast rift «hoeft men er bepaald niet mee te maken, ■er" 'want men kan daar toch niets beginnen zo lang de goederentreinen van het em- ['.Jew^Placement Haagweg laag rijden. »j8 s, Van de oude perrons Amsterdam en te ÖDen Haag is niets meer te zien. Die wer- oen al spoedig na de buiten-gebruik- stelling weggebroken. Op het ogenblik wordt daar ook zand gereden voor de verbreding van de hoge baan, voorzover thjdat mogelijk is met het oog op de lage :hie(sporen voor het goederenvervoer en de naa.r utrecht- Veel ruimte heeft er "iet-, h De verhoging van de baan van de trein (i naar Utrecht is zo goed als voltooid. J Vlak voor het nog onvoltooide viaduct aan de Gevangenlaan (bij het Leger museum) mondt deze verhoging uit in de nieuwe spoorbaan. Ook hier heeft idmen de wissel reeds aangebracht. Hij ligt precies op het viaduct. Stapels biels wijzen er op, dat men binnenkort met het leggen van de rails op het verhoogde gedeelte gaat beginnen. Dan volgt spoe dig de bovenbouw. In Augustus moet ook dit werk klaar zijn. Vier punten Rijden de goederentreinen en de Utrechtenaar eenmaal hoog, dan hebben de Spoorwegen de handen vrij om met andere belangrijke werkzaamheden te beginnen. Ten eerste wordt dan het via duct aan de Rijnsburger weg afgebouwd. Men weet, dat hieraan nog de grote mid denmoot ontbreekt. Ook worden dan de tunnels in het stationsgebouw doorge- prc lich Ï1' Grote zaal van Rehoboth in de steigers In de Leidse wijkgebouwen vindt in deze .slappe tijd" tussen twee *®'z°enen een grondige restauratie plaats die velen zal verheugen. Het is het wijk- gebouw Rehoboth aan het Rapenburg, dat onder meer om de somberheid van zijn grote benedenzaal bekend staat. Die benedenzaal nu wordt thans helemaal onder handen genomen. Er komt een vast toneel in en verder omvat het 'herstel een nieuwe verlichting, vloer, een nieuw plafond en t|nieuwe wanden. Al dat nieuwe zal er straks voor zorgen, dat geen spoor van oude, onaantrekkelijke toestand meer kan worden teruggevonden. Waren de kleuren van de oude zaal alle donker. - zaal zal alleen lichte kleuren bevatten, een harmonieus en vrolijk ge heel. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Denijs, zn van W van Zuij- pcflekom en A Heijmans; Johanna, dr van C Jansen en K J Verboon; Gerdina, dr van G Kuijpers en M Sepers; Hugo F, zn van A van Driel en H H Hoogeveen; Cor nells H M, zn van A v d Berg en J G v d Ploeg; Catharina M, dr van J Junge- us en T P v Heukelom. OVERLEDEN: C J Waasdorp, man, 74 j. ONDERTROUWD: J J Hogenes en C Thiel; J C Vintges en S Wesselman; W de Groote en T G Ramp; W Wendt t Boon; Ch Planjer en K M Ginjaar; J de Graaf en S J E van Polanen; L Gulde- mond en S Seriier; F W van der Steen M E Lepelaar; A G Ober en F Bijls- ma; G C Redegeld en E Th v d Putte. trokken. Hierin zit nu nog het grote gat, waar de goederentreinen enkele keren per dag rijden. Voorts moet het viaduct aan de Gevangenlaan voltooid. Dat wil zeggen dat er in de lengte nog dertig meter aan moet worden toege voegd. Dit viaduct krijgt in de toekomst belangrijke functie doordat het de binding wordt tussen het nieuwe t ionsplein en de naar de rijksweg Den HaagAmsterdam aan te leggen weg. En ten vierde wordt de verhoogde baan in de omgeving van het station straks verbreed. Op die verbreding moet het toekomstige eerste perron worden ge bouwd. Meer belangstelling voor carillonconcert Echter niet voor de stoelen....... Het besluit van het gemeentebestuur om op het Stadhuisplein stoelen te -plaat sen item gerieve van de bezoekers var cariillonconcerten, heeft een -gunstige vloed op de belangstelling voor dit deel van het Leidse muziekleven gehad. On geveer zeventig mensen hebben gister avond gedurende een uur met aandacht naar de klokkensymphonieën van Leen 't Hart geluisterd. Dit is nog niet voorge- komen. Anders waren er hoogstens tien Het merkwaardige feit deed zich ech ter voor, dat slechts twee van de twintig stoelen bezet waren. De andere konden hun schroom om midden op het Stadhuisplein op een stoel te gaan zitten, blijkbaar niet ovenvinnen. Het is wellicht aan te bevelen de stoe len in het vervolg niet in- een gesloten vak op het plein te plaatsen. Dat is mis schien té officieel. Als men er hier en daar een paar neerzet, kan het wel zijn, dat er meer gebruik van wordt gemaakt. Het is hier immers geen concert in een zaal of een -kerk. maar in de openlucht. -Het feit, dat gedurende het concert onze dierbare fontein op de Vismarkt spoot, mag ook niet onvermeld bljj-ven. M.U.L.O.-examens te Leiden Gisteren zijn te Leiden voor het diplo ma M.U.L.O. B de volgende candidaten geslaagd: D. J. Noest, Leiden; J. Roo sendaal, Leiden; W. E. P. J. vom Hofe, Leiden; J. H. Korswagen, Leiden; I. Korswagen, Leiden. Voor het aanvullingsdiploma B zijn de volgende candidaten geslaagd: J. Bar- kema, Leiden; M. Visscher, Bodegraven: L. H. Ammeraal, Noordwijk; A. N. Plug, Noordwijk; D. J. Kleen, Katwijk. Voor het diploma A zijn de volgende candidaten geslaagd: C. P'. Goebel, Al phen aan den Rijn; C. J. Gorree, Alphen den Rijn; J. Griffioen, Alphen aan den Rijn; M. Hardijzer, Boskoop; W. de Koek, Leiden; C. C. S. Hansen, Leiden; A. H. Entrop, Leiden. J. de Pater, Nieuw koop; C. J. van Griethuizen, Alphen aan den Rijn; A. van Beusekom, Alphen aan den Rijn; A. Vreeman, Voorschoten; D de Vries. Leiden; J. Boelee, Leiden; J. Duijvenbode, Leiden; C. Dijkstra, Voorschoten; J. J. Lamain, Leiden; J. J Stieding, Leiden. Afgewezen voor het diploma B 2 can didaten. Afgewezen voor het diploma A 4 can didaten. Afgewezen voor het aanvullingsdiplo ma 2 candidaten. Ouden van dagen maakten een bustocht Gistermiddag maakten 240 ouden van dagen op initiatief van het comité Oude- liedenzorg der U.V.V. een tocht met autobussen naar Valkenburg, Katwijk. Noordwijk en Groenendaal. Tijdens de tocht werden versnaperingen uitgedeeld, die door enkele Leidse firma's welwil- Nieuwe Vaart. Er zijn lend ter beschikking waren gesteld. deelnemers (sters), De baan van de trein naar Utrecht is op de vereiste hoog te gebracht. Ter hoogte van het nog niet voltooide viaduct aan de Gevangenlaan (Legermu seum) mondt hij uit in de nieuwe spoorbaan, die men ge heel rechts op de foto ziet. De stapels biels op de voorgrond wijzen er op, dat binnenkort wordt begonnen met het leg gen van de rails op het ver hoogde stuk. Links op de foto het lage, nog in gebruik zijnde spoor naar Utrecht. Foto N. van der Horst Agendo voor Leiden Zaterdag Papengracht. 1.15 uur: K en O., e: sie naar Hoogovens te IJmuiden. Tuin „Het Noorden" (einde Zwarte- pad), 3 uur: theemiddag. Vlies, half 4: Zuid-Hollandse Beleg- gings Mij, aandeelh. vergadering. Maandag Stadhuisplein, 9 uur v.m.: K. en O. cursie naar Den Haag. Vlies. 35 uur: receptie C. M. J. Boom (40-jarig jubileum firma W. van Dam en Co). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de eeschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat la: ..1853—1953 H A Lureniz en H Kamer linzh Onnes" nat 30 Aueustus» Rijksmuseum van oudheden, Rapen burg 28: Het Romeinse Portret (105 uur. Dinsdag- en Donderdagavond 810 uur, tot 19 Juli). Nachtdienst apotheken. Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen* schansweg 4. teL 23553. (Advertentie) GEEN VACANTIE zonder foto's Voor een nieuw toestel -Voor een prima film Voor snelle en goede afwerking Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Twee jeugdleiders naar Nieuwe Tonge Naar wij vernemen, heeft het gemeen tebestuur van Leiden besloten pogingen in het werk te stellen tot het doen den van twee jeugdleider: naar de Leid se adoptiegemeente: Nieuwe Tonge. Dit naar aanleiding van het verzoek van bur gemeester C. van Hofwegen van Nieuw- Tonge, om bü het verlenen van steun ook aan het jeugdwerk te denken. Contact is daartoe opgenomen met de Hervorm jeugdraad en het bestuur het Leidse Volkshuis. Van het Volkshuis is reeds iemand beschikbaar. De jeugd raad zoekt nog naar een jeugdleider, die zich hiervoor beschikbaar wil stellen. Het is de bedoeling, dat deze Leide- naars drie weken van de zomervacantie in Nieuwe Tonge verblijven. Nieuwe hoogleraar te Leiden Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de Engelse letterkunde dr A. G. H. Bach- rach, thans hoofdassistent bij de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Deze foto is genomen even ten Noorden (zijde Haarlem) van het gecom bineerde viaduct aan de Haarlemmervaart, en wel op het punt, waar straks het verhoogde gedeelte van de baan voor het goederenverkeer naar de lichtfabrieken en de Herensingel uitloopt in de hoge spoorbaan. De ver hoging is nog wel niet voltooid, maar men ziet, dat het leggen van de rails al is begonnen, namelijk met het maken van de wissel. De trein naar Am sterdam gaat net voorbij. Links het lage goederenspoor, waarover nog da gelijks enkele treinen lopen. Dit spoor doorsnijdt het viaduct aan de Rijns- burgerweg en de tunnels in het nieuwe stationsgebouw, zodat deze objecten nog niet kunnen worden afgebouwd. Pas als het spoor is opgebroken, gaat men ook daarmee beginnen. Foto N. van der Horst Tuinconcert Sempre en K. en G. Sempre Avanti en het Chr. tamboer en pijpercorps Kunst en Genoegen heb ben gisteravond in de tuin van Oud- Hortuszicht een concert gegeven. Toen het concert om kwart over acht begon, hadden zich ongeveer vijfhonderd men- stoelen neergevlijd. Op deze regendag had men op zo'n belangstel ling niet durven hopen De besturen zijn dat dit zomercontact met de vrienden van Sempre en K. en G. is ge slaagd. Voordat het concert begon, wekte de heer H. van den Broek de aanwezigen op, het jubileumfonds van K. en G. (25 jaar!) te steunen, opdat een voldoend aantal nieuwe uniformen kan worden aangeschaft. Bij dit concert traden Sempre en K. en afwisselend op. Deze afwisseling droeg in niet geringe mate bij tot het icces van de avond. Op Zaterdag 25 Juli hoopt Sempre een openluchtconcert te geven in Oud- Beyerland. Men werd daartoe door een voetbalvereniging uitgenodigd. Het pro gramma vermeldt muziek en zang. Prestatietocht van De Water vrienden De Leidse Watervrienden houden Za terdag de traditionele betrouwbaarheids- tocht (waarvoor het diploma A en B ver plicht is) en de 1 km-wedstrijd in de al meer dan 300 Helium vloeibaar: 45 jaar geleden Het is vandaag precies 45 jaar geleden, dat prof. Kamerlingh Onnes er in slaag de, helium vloeibaar te maken. Op die dag vertelde de natuurkundeleraar Jaap Goossens aan de leerlingen van de vierde klas H.B.S. Pieterskerkgracht het grote nieuws. De leerlingen -beseften vaag het grote belang van dit natuurkundig suc ces. omdat wijlen de heer Goossens zich met hart en ziel aan de natuurkunde wijdde en dat duidelijk genoeg aan zijn pupillen liet merken. Zo had hij ook de betekenis van het vloeibaar maken van helium uiteengezet. Eén onzer lezers herinnert zich dat nog als de dag van gisteren. Firma Peltenburg 160 jaar De firma Peltenburg heeft haar 160- jarig bestaan herdacht. In de geheel ge restaureerde showroom kwamen vele zakenrelaties, vrienden en bekenden de heer C. Mulder gelukwensen. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd. Veel bloemen en geschenken De SleutelstadSwift (adsp.) 3—0 In een zeer gemoedelijk partijtje heb ben de adspiranten van De Sleutelstad de jeugd van Swift kunnen verslaan. Hooi donk. v. d. Vlist en Santing maakten de doelpunten. Jaarverslag commissie voor bijzondere noden Dezer dagen vergaderde het algemeen bestuur van de commissie van samen werking voor bijzondere noden, onder voorzitterschap van mr Ph. J. de Ruyter de Wildt. Uit het door het dagelijks bestuur op gestelde jaarverslag 1952 blijkt, dat het werk van de commissie een negental ken merken heeft, die kunnen worden samen gevat als: „Het zich tot taak stellen zo veel mogelijk hulp van financiële of mo rele aard te verlenen in bijzondere noden aan personen of gezinnen, ongeacht le vensbeschouwing. met het doel de per sonen of gezinnen over de moeilijkheden heen te helpen. Van de 83 in 1952 behandelde gevallen werd in 44 een hulpverlening tot stand gebracht waarmee een bedrag van f 13.807.93 was gemoeid. 39 Gevallen wer den afgewezen. Iedere aanvraag wordt nauwkeurig onderzocht. De geholpeneu komen voort uit allerlei kringen van da bevolking. Het woord samenwerking duidt er op. dat het streven van de commissie is ge richt op het gemeenschappelijk lenigen van nood. Krachtige hulp ondervond de commissie van het nationaal fonds voor bijzondere noden, van de Leidse maat schappij van weldadigheid, van kerke lijke instellingen en van particuliere fondsen. Het is een verheugend feit, dat in een groot deel van de hulpverleningen de commissie zelf ook,een bedrag kon be schikbaar stellen. Dat dit mogelijk was. is dank zijn de financiële steun die de commissie ondervond van vele contri buanten. personeelsverenigingen en di recties van ondernemingen. Aanhouding De Leidse politie heeft aangehouden de 46-jarige J. S„ die onder de naam Van Kooperen verscheidene Leidenaars be dragen afhandig heeft gemaakt. Moloch is een algod en geen oilersoort" Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft ds K. Dronkert. Gerefor meerd predikant te Leiden, vanmiddag de graad van doctor in de theologie behaald op een dissertatie over: De Molochdienst in het Oude Testament. De traditie tekent de Moloch, over op verschillende plaatsen in het Oude Testament gesproken wordt, als eer god. aan wie kinderoffers werden ge bracht. De Duitse geleerde Eissfeldt trachtte echter, in een enkele jaren ge leden verschenen studie, aan te tonen, dat de Moloch geen afgod is geweest, maar een offersoort, die tot de oorspron kelijke dienst van Jahweh behoorde. Ds Dronkert geeft in zijn dissertatie een uitvoerige analyse van Eissfeldts ge schrift. maar beperkt zich daartoe niet, omdat het proefschrift de bedoeling heeft het geheel van de Molochdienst nog te overzien en de vragen die er samenhangen, tot een meer bevredigende oplossing te brengen. Aan de gegevens van het Oude Testament wordt voorkeur verleend, al wordt van de gegevens, getroffen in religies van de Israël ringende volken, een dankbaar gebruik gemaakt. In het eerste hoofdstuk gaat ds Dron kert in op de naam Moloch. Hoofdstuk twee is getiteld: Moloch, offerontvan- gende godheid of offersoort? Hierin wordt de bovengenoemde mening Eissfeldt nader bekeken en op grond verschillende argumenten afgewezen. Het volgende hoofdstuk biedt een voerige exegese van alle plaatsen in Oude Testament, waarin gegevens de Molochdienst worden aangetroffen. Op grond van deze resultaten geeft het vierde hoofdstuk een beeld van de Mo lochdienst naar de gegevens van he; MORGEN 9 UUR begint onze GROTE SEIZOEN OPRUIMING DONKERSTEEG I - Verkoop le etage - LEIDEN L.A.U.R.A.—LAURA Woerdens Bloei verraste met limonade Als je Laurarijders uit ver van Alphen gelegen streken aan de praat krijgt over de belangstelling voor de wielrijdersvierdaagse, dan krijg je tien tegen één de klacht te horen, dat er te weinig doelmatige propaganda wordt ge voerd. Ze zeggen er dan overtuigd bij, dat een betere propaganda het deel nemersaantal sterk zou kunnen doen stijgen. Zo troffen we gisteravond na de derde dagtocht de 36-jarige Rotterdammer J. A. du Pré aan De heer Du Pré rijdt voor de eerste maal mee en dat komt louter en alleen, omdat hij ndet eerder dan kort geleden van de Laura gehoord heeft. Als hij er eerder van gehoord had. zou hij al een paar fietsbanden aan de Laura ver sleten hebben De tochten bevallen hem zo best, dat hij. door zijn vrolijke inval len een heel gezelschap jongeren, dat bij hem in de buurt op het ijsdubterrein kampeert, verantwoord amusement schaft Eén van de dagelijkse grappen bestaat uit het opdrinken van zes -liter melk. Men zegt wel, dat de Lauraroutes gemak kelijk te vinden zijn door de lijn van leeggekochte melkwin-kels te volgen. Daarbij krijgt de heer Du Pré dan nog de (goede) voeding van zijn 15-jarige ver zorger Jan van Donk. Jan gaat het vol gend jaar vast en zeker zelf ook mee doen. Tenminstezegt Jan. als ik mag van Vader en Moeder. Nu is hij alleen nog maar kok. Dat 'hele stel. dat 's nachts alleen de buitenlucht is gescheiden door dun tentdak, -heeft best plezier. Joop Treur uit Amsterdam zit er bij, en zijn geval illustreert wel heel duidelijk de waarheid van het Engelse gezegde: „What's in a name?" Zij-n naam is ten minste al helemaal in tegenspraak met de gemoedstemming, waarin hij zich doorgaans bevindt En de Laura zal daar zeker niet onschuldig aan zijn, want dat deze vierdaagse hem bevalt, blijkt wel uit het feit, dat hij reeds voor de zesde maal deelneemt. Joop zal nooit kunnen zeggen, dat hij een rasechte kampeerder is. want hij laat zijn meisje Rie Neder- veld 'het potje koken en zoiets doet rechtgeaard kampeerder zelf. Rie laat het rijden aan Joop en zijn vrienden over: Frans de Hoed, ook uit Amsterdam, Dick van Gils uit Utrecht, Jos van der Bil uit Schiedam en diens meisje N. Geveke, eveneens uit Schie dam. Vooral het gezelschap van Dick van Gi'Ls wordt zeer gewaardeerd, want die heeft een radio'tje bij zich. dat de hele dag door muziek, weerberichten en nieuws van de Ronde van Frankrijk (familie van de Laura) laat horen. De laatste man van dit uitgebreide kam perende gezelschap, die wij nog noemen, Dirk Verdoes. Rijnmond 28, Katwijk i Zee. Dirk is ook al een Laura-vete- Tocht van gisteren Om half zes gistermorgen liepen in de tenten op het ijsclubterrein de wekkers af Een paar moedigen staken het ver fomfaaide hoofd eens naar buiten, maar daar bleef het bij, toen er regen' werd waargenomen. De slaap werd vervolgd. Om kwart over zes werden nog steeds hevige buigeluiden waargenomen. Men besloot om half acht maar te vertrekken. En toen bleek de tocht, ondanks al die regen, tooh een stuik mooier te zijn dan de étappes van de twee voorgaande dagen. Het was wel gek, maar als de rijders dachten, dat de re-gen eindelijk over was en zij de jassen uit deden, dan begon het water weer te vallen en als de jassen dan net weer éan waren, hield de regen op. Woerdens Bloei heeft gisteren alle Laura-harten gestolen door elke deelne mer in een grote tent bij de Oostsingel een beker heerlijke limonade aan te bie den Het was nu wel niet zo warm als de vorige week, toen de vereniging Woer dens Bloei het plan voor deze uitdeling ontwierp, maar de tractatie is in goede aarde gevallen, dat kunnen wij namens de deelnemers verzekeren. Eén deelnemer de heer Walrav Alphen aan den Rijn, zakte gistermorgen in Utrecht door zijn fiets. De berijders van een politiemotor met zijspan- boden echter zulke snelle en doeltreffende hulp, dat de heer Walraven zijn tocht op zijn eigen rijwiel kon vervolgen En hiermee is de geschiedenis van de derde en laatste dagtocht beschreven. Voor daag rest de laatste tocht mat de gran dioze ontvangst. Sowjet-schakers gingen niet naar de V.S. De vijftien Russische schakers die op weg waren naar Amerika hebben gisteren hun passage aan boord van de Queen Eli zabeth die gisteravond naar New York vertrpk, geannuleerd. Een autoriteit van de Cunard Line heeft meegedeeld, dat de annulering richt werd kort voordat de boottrein het station St Lazare 'in Parijs verliet. Eerder heeft het Russische m-inisterie van Buitenlandse Zaken in Moskou de Amerikaanse ambassade meegedeeld, dat de Russische schaakploeg haar reis zou afgelasten tenzij het de spelers toegestaan zou worden zich buiten de grenzen de stad New York te begeven. Wat de Amerikanen niet konden toestaan. Later hebben de Russen alleen toestemming ge kregen overdag van een buiten New York gelegen Russisch huis gebruik te maken. Maar toen hadden ze hun reis al gean nuleerd Op een vraag of de schakers naar New York gaan of naar Moskou terugkeren, heeft een attaché van de Russische ambas sade verklaard niet te weten welke be slissing genomen was. Hij zei, dat de spelers gisteren wandeling door Parijs gemaakt hadden. VOORSCHOTEN Vier dagen er op uit Gisteravond tien uur reden enkele luxe auto's, waarin leerlingen van de hoogste klas van de openbare lagere school. Voor schoten binnen, nadat de kinderen vier dagen op de heide en in de bossen had den doorgebracht. Maandagochtend had den dezelfde ouders, die de kinderen gis teren gehaald hebben, hen naar Lumteren gebracht, waar op het kampeercentrum „De Goudsberg" heerlijke dagen werden beleefd. Onder leiding van het hoofd der school en een der onderwijzeressen wer- natuurlijk de nodige wandelingen en speurtochten ondernomen. Het weer is deze vier dagen uitstekend geweest. Duivensport De Zwaluw hield een wedvlucht van Limoges. Afstand 737,14 km. Gelost werd Maandag 6.50 uur met Z.W.-wind. De duif werd geconstateerd om 17.47.09 i bereikte een snelheid van 1121,70 minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 19.37.10 uur, snelheid 962,45 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald. G. Teske 14; M. Wolleswinkel 2; P. d'Haens 3; M. Th. van Berne 5 8; G. Zwaan 6; V. L. Pierlot 7; A. de Graaf 9 16; Fr. Hendriks 10 11; L. Her- J. P. v. d. Assem 13 15; H. Schoo 14. Met jonge duiven werd een vlucht van Eindhoven gehouden. Afstand 104.34 km. Gelost 8.15 uur met Z.W.-wind. Eerste duif werd geconstateerd om 9.47.23 uur en bereikte een snelheid van 1129,40 m. per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 10.00,27 uur met een snelheid van 989,47 m per min. De prijzen werden als volgt behaald: P. van Wissen 1, 13. 22. 30. 39. 42; M. Wolleswinkel 2, 3. 15. 27. 33, 34; A. W. Querreveld 4. 14. 28; Fr. Hendriks 5. 6. 24 C. Zwaan 7, 8, 16. 17, 18; P. d'Haens 9, 20. 23; J. P. v. d. Assem 10; G. Teske 11. 26; K. I. Waasdorp 12. 36. 37, 40; J. Kusters 19. 35; J. Verloop 21. 31; W. v. d. Hulst 25; F. C. v. Heusden 29; M. TTi. v. Berne 32; A. de Graaf 38, 41; Oefengranaten De handgranaten, die de vorige week in een vuilnisbak in de Willem de Zwij gerlaan werden aangetroffen bleken oefengranaten te zijn geweest. Oude Testament Het volgende hoofd stuk biedt een interessante tekening van sporen van de Molochdienst bij de oude volkeren van het nabije Oosten, zoals de Egyptenaren, Sumeriërs en Phoeniciërs. Het slothoofdstuk behandelt de ontwik kelingsgang, die de Molochdienst in de loop der eeuwen heeft doorgemaakt. Bij deze behandeling wordt voorzich tig gebruik gemaakt van gegevens, aan getroffen bij de volken rondom Israël en Juda. In deze ontwikkelingsgang onder scheidt ds Dronkert zeven phasen. Da Molochdienst is door Jahweh afgewezen. De Here wenst het kinderoffer niet Hij aanvaardt het kinderoffer van Izaate niet. Later stelt Hij de lossing in. Alle geborenen moeten Hem gewijd zijn. Hij wil echter niet de wijding ten dode maar ten leven. De Molochdienst is door Jahweh bij de Sinaï uitdrukkelijk verboden- In de tijd der Richteren werd deze dienst door Israël aanvaard. Door het theocratische koningschap werd de Molochdienst ver drongen en door enkele afgodisch-gezin- de vorsten verre gehouden. Door het van de theocratie vervallen koningschap werd de Molochdienst weer ingevoerd. Ds Dronkert wijst hier op Achaz en Ma- nasse. Door het volk werd in de bloei periode onder Achaz en Manasse de Mo lochdienst met de dienst van Jahweh vermengd. Als laatste phase noemt de schrijver het feit, dat de Molochdienst door de profetie werd bestreden. Vooral de profeten Jesaja, Jeremia en Ezechiël zijn fel tegen deze afgodendienst van leer getrokken. Ds Dronkert heeft hiermee voor een dissertatie gezorgd, die zeer zeker de be langstelling zal wekken van theologen, beoefenaars van de godsdienstweten schap en oriëntalisten. Stellingen Aan het proefschrift zijn achttien stel lingen verbonden. Wij noemde de vol- 2.: De naam „koning" als epitheton voor Jahweh wil in geen geval zeggen, dat Jahweh een „koningsgodheid" is. Zulk een koningsgodheid komt in de Westsemietische wereld niet voor. 7.: Het is onjuist het profetisch getui genis te beschouwen als het centrum van de oud-testamentische openbaring, ge zien het feit. dat de Thora in dat profe tische getuigenis een centrale plaats in- 10.: Met het oog op de sociale en maat schappelijke vragen van heden en mor gen dient de oud-testamentische weten schap de sociale wetten van het Oude Testament en het profetische commen taar op sociale toestanden onder Israël na te vorsen en te beschrijven op zulk een wijze, dat de schriftuurlijke begin selen worden opgespoord en in het licht 12.: Wanneer een Kerk niet komt tot dogmafixering, terwijl in haar wel dog- mavormende factoren gewerkt hebben in zulk een mate, dat een algemeen aan vaarde schriftuurlijke opvatting is ont staan, is verstarring der belijdenis niet denkbeeldig. 13.: Het ls noodzakelijk in deze tijd er aan te herinneren, dat het bezit van een schriftuurlijk-verantwoorde Kerk orde van weinig waarde ls. wanneer daarmee de daadwerkelijke naleving niet gepaard gaat. 14.: Het is beter, dat een synode depu- taten benoeme voor onvoorziene spoed eisende zaken dan dat leden van het mn- deramen der laatstgehouden synode in zulke zaken optreden. 15.: Het Is een overhaaste stap geweest van de Generale Synode der Geref. Ker ken in Nederland van 's-Gravenhage (1949) om de Psalmberijming-Hasper in de Kerken te doen beproeven, voordat de Nieuwe Vertaling van de Heilige Schrift, met name van het Boek der Psalmen, in deze Kerken ingang gevonden had. 16.: Een der oorzaken van de verslap ping van het geestelijk leven in de grote gemeenten is gelegen in het onverant woordelijk vasthouden aan de omvang dier gemeenten, waardoor de ambtelijke bediening in het gedrang komt. ook in de Seizoenopruiming VITRAGE per meter 39 ct. TRAPLOPER per meter 1.19 WITTE MOLTON DEKENS v.a. 2.95 KAMPEER DEKENS v.a. 2.95 Zuiver wollen AXMINSTER KARPET 190 x 290 64.95 Verder: Coupons, Overgord(jnstof, Balatum. Gang en Traplopers tegen Fantastisch lags pijzen Haarlemmerstr. 51 tel 24953 Lid v.h. Financieringsinstituut De Lier krijgt kazernes voor 700 militairen In De Lier komen kazernes voor 700 militairen. Tijdens de gisteravond gehou den gemeenteraadsvergadering van De Lier is een voorstel aangenomen tot aan koop van grond en uitbreiding van de riolering aan de Hoefweg. De bouwwerk zaamheden zullen volgende maand be ginnen en in het voorjaar van 1954 vol tooid zijn. Ook zullen er woningen voor beroepsmilitairen komen. Een terrein van bijna 7 ha is voor deze bouw bestemd. Puck Brouwer naar Düsseldorf By de Internationale atletiekwedstrij den. die op Maandag 13 Juli te Düssel dorf worden gehouden en waaraan o m. een groep Amerikaanse athleten zal deel nemen, zal Puck Brouwer op de 100 en 200 meter starten. Zij zal o.m. Maria Sander-Domogalla tot tegenstandster krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3