Jlicuure £dJisrf)c (tfottmnl >ena, 't hoofd der Geheime Politie, plotseling aan de dijk gezet wist r Spoorwegwerken vorderen snel Tweede man ran S.U. heet nu verrader en vijandvan het Russische volk Klein-Bermuda vult menu aan met „Beria-soep" Confrontatie met het communisme Douche installatie A. ZWART Honderden OPRUIMINGSKOOPJES Woninginrichting BULTHUIS .1 19|THIIDAG 10 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9782 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-N RTION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcd l< gfcrtfma tngn hert In tegljensport* Moskou zorgt voor nieuwe sensatie jrERELDNIEUWS, dat als een bom is ingeslagenBeria, de vice-premier, nister van Staatsveiligheid en van Bin- lenlandse Zaken in de Sowj et-Unie, is af- jezet. Beria wordt een vijand van de com- frunistische partij en het Sowj et volk ge- loemd. Hij wordt opgevolgd als minister i Binnenl. Zaken door Serge Nildforowitsj oeglof. Het Russische persbureau Tass eft dit sensationele nieuws bekend ge laakt. Volgens Tass werd het ontslag van „kameraad" Beria meegedeeld door „kame raad" Malenkof in het Presidium van de Opperste Sowj et. De beslissing, Beria uit de communistische partij te stoten, werd ge nomen op een bijeenkomst van het Centrale Comité, nadat Malenkof een vernietigend rapport over Beria had uitgebracht. Zo valt de wereld van de ene verbazing in de andere, nadat zich stuiptrekkingen in de satellietstaten voordoen. Het toesluit inzake Beria werd geno- recente bijeenkomst van toet •ale comité van de partij, waarop dc inister-president Malenkof verslag uit- over „misdadige, tegen de partij b de staat gerichte activiteiten, die ge- waren op ondermijning van de pjet-staat in het belang van de buiten- kapita'üsten". Het dossier van misdadige activiteiten zal worden igezonden aan toet Opperste Gerechts- Ti de Sowjet-Unie. Malenkof en an. een juiste koers heeft gevolgd en een groot werk heeft verricht bij de verster king van de eenheid der partij en van het volk. Merkwaardig is ook, dat alle sprekers op de vergadering van de afdeling-Mos kou wezen op het belang van het besluit voor het gehele volk. Zij wisten al mede te delen, dat het besluit door alle partij organen volledig gesteund zou worden. In termen van toornige verontwaardiging, aidus Tass, lieten zij zich uit over „de LAURENTIA BERIA e sprekers, die het woord voerden op elde vergadering, legden de nadruk p het feit, dat het besluit buitengewoon lelangrijk is voor de party en de gehele owjet-Unie Tass meldt nog, dat de twee- uizend aanwezigen „met algehele een- emmigheid en vurige goedkeuring" het esluit van het centrale comité storm- Bhtig toejuichten. Dat de val van Beria zorgvuldig is oorbereid. bdykt niet alleen uit de op- allende eenstemmigheid van toet cen- ale comité, maar ook uit het feit, dat t,.partytoestuur van Moskou en omge- 'ing. gisteren reeds is byeengeweest, na if, het centrale comité had vergaderd. j „activisten" in dit gebied waren ar.wezig. De byeenkomst groeide vol lens Tass uit tot een machtige demon- tralie van eenheid van de militanten st'het party bestuur. Alle aanwezigen ".ren eenstemmig van mening, dat ire 'wier maanden sedert het overlijden t Stalin het centrale comité der party Stilte voor de storm trouweloze daden van de gemene vyanid van de party en het volk de interna tionale imperialistische agent Beria". „De infame activiteit van Beria, die burger- lijke afvallige, heeft de verontwaardiging van de gehele party en het völk opge wekt", aldus verklaarde één der sprekers. Tot opvolger van Beria is benoemd Serge Nikiforowitsj Kroeglof, die reeds minister van Binnenlandse Zaken was vóór de reorganisatie van de Russische regering na 'Stalins ovenlyden. Wie is Beiia? Niet zo lang geleden hebben we dn ons blad een uitvoerige beschryving van het leven van Beria opgenomen. We willen verband hiermede thans volstaan met 1 korte samenvatting van de voornaam ste gebeurtenissen. Lawrentia P. Beria. die langer dan welke van zyn voorgan gers ook aan het hoofd heeft gestaan van de Russische geheime politie en de vei ligheidsorganisatie, is langer dan 20 jaar medewerker van Stalin geweest, samen me.t Malenkof en Molotof. In 1899 werd hy evenals Stalin in Georgië gebo ren. Hy meldde zich in 1917 als lid van de Bolsjewistische party, acht maanden vóór de revolutie, die Lenin aan1 de macht bracht. Het feit, dat hy een Geor giër was, werd veelal beschouwd als één van de redenen, waarom Stalin hem uit. koos voor het vervullen van hoge posten. In 1934 werd Beria gekozen tot lid van het centrale comité. Hy werd toen één van Statins naaste medewerkers. Toen de ■grote zuivering in 1937 was geëindigd, kreeg hy de post van vice-commissaris voor de geheime politie. Zijn eerste offi ciële daad zou geweest zyn, het bevelen van de terechtstelling van vijf functio narissen van de geheime politie in d< Oekraine. Dit was het begin van zijn „zuivering van de zuiveraars". Vier maanden na zyn benoeming werd hy hoofd van de geheime politie. Gedurende de tweede wereldoorlog was hy één van de vyf leden van de defensie-commissie, die de oorlogvoering leidde. Zyn verdiensten werden na de ooriog beloond met een benoeming tot re schalk van de Sowjet-Unie. Voorts bezit Beria o.m. de drie hoogste Russische onderscheidingen, hjL de Orde van Lenin, van'de Rode Vaan van de Arbeid en van Soevorow. In 1946 werd hy lid van het Politburo. Hy trad toen af ais commissaris' voor de veiligheid en kreeg de taak van „coördinator van de rege-' ringsorganen", in welke positie hy mee werkte aan de formulering en controle van de politiek op het hoogste niveau. Ook werd hy belast met de leiding op het gebied van de atoomenergie. Het ministerie van Veiligheid werd gesplitst in een ministerie van Binnenlandse Zaïken onder leiding van Kroeglow, die nu Beria is opgevolgd, en een minister van Staatsveiligheid, onder leiding Abbakoenow. Kroeglow werd tevens be noemd tot onderminister van Oorlog. Stalins dood De twee ministeries werden na de dood van Stalin weer samengevoegd. Beri kreeg opnieuw de leiding als ministf van Binnenlandse Zaken. Kroeglows naam werd bij deze reorganisatie niet noemd en Abbakoenow was al geruime -tyd vóór Stalins dood niet meer ge noemd. Kroeglow was als kolonel-gene raal verantwoordelijk voor de veiligheid van de afgevaardigden op de conferentie van Teheran. Yalta en Potsdam, kreeg indertijd de Britse onderscheiding )rKnight of the British Empire". Bij de grote plechtigheid op het Rode Plein ter gelegenheid van de bijzetting van Stalin, voerde Beria, na Malenkof, het woord. Hieruit werd algemeen afge leid. dat hy, na Malenkof, de belangrijk ste figuur in de Sow.jet-hiërarchie was En wellicht is juist dit de oorzaak van zyn val geworden Vanmorgen beschuldigde de Prawda Beria er van, onder valse uitvluchten de uitvoering van -besluiten der leidende partij-organen op het gebied van de ont wikkeling der landbouw-economie te hebben geremd, teneinde collectieve boerderijen te ondermynen en moeilyk- heden by de bevoorrading van het land te veroorzaken. Beria trachtte voorts, zo gaat het blad verder, onenigheid te zaaien tussen de volken van de Sowjet-Unie. Hy de activiteit van nationalistische bur gerlijke elementen in de republieken hebben aangemoedigd en de uitvoering hebben geremd van alle besluiten ter versteviging van- de wetgeving om alle willekeurige handelingen onmogelyk te maken. Volgens de Prawda leidt het geva'l- Beria to-t de gevolgtrekking, dat de kracht van de Sowjetleiding schuilt in haar col lectieve aard en eenheid. Het blad spreekt zich uit tegen ontoelaatbare en schadelyke persoonsverering. Slechts col. 'lectieve politieke wetenschap, collectieve wijsheid van het centrale comité, die steunt op de wetenschappelijke basis van Marx en Lenin, verzekert een goede lei ding van party en land. De Prawda meent voorts, dat elke ar beider. op welke post bij ook staat, onder controle moet worden geplaatst. De orga nen van de party moeten regelmatig de activiteit van alle organisaties en bureaux controleren. Het blad moemt ook strilkt toezicht op alle organen van het ministerie van Binnenlandse Zaken plicht. Westelijke commen taren Te Washington zien sommige waarne mers in de val van Beria een voorspel tot de alleenheerschappy van Malenkof als werkelyke opvolger van Stalm. Zij geloven, dat Beria voorstander was een soepeler houding ten aanzien va Oosteuropese staten De ongeregeldheden in Oost-Duitsland en elders zouden het lot van Beria hebben bezegeld. Zij vroe gen zich af, of het politieke beleid- in Oost-DuitsHanid. Oostenryfc en Hongarije, dat onlangs gewyzigid werd-, niet opnieuw gewyzigd zal worden. Reuters voormalige correspondent te Moskou. Dom Dallas, acht het verrassend, dat niets gemeld rt over arrestatie van Beria. Hij houdt rekening met de moge lijkheid, dat Molotof. de minister Buitenlandse Zaken, die eveneens lid het driemanschap was, nu op de tweede plaats staat in de Sowjet-hiërarchie. „Afgemaakt" door de Prawda Het hoofdartikel van de Prawda had als kop over drie kolom: „De onschend bare eenheid van de party, de regering het Sowjetrussische volk". „Bèria", wordt o.m. gezegd, „die ontmaskerd is als de v'dand van het voik, verwierf zich met allerlei opportunistische methoden vertrouwen en drong zich in de leiding. In den beginne was zyn misdadige acti viteit tegen de party en tegen de staat diep verborgen. De laatste tyd echter, toen hy arrogant was geworden en zich zelf liet begaan, begon Beria zyn ware aard te tonen. De intensivering van Be- misdadige activiteit is verklaarbaar door de algemene toeneming van activi teit gericht tegen de Sowjet-Unie. Met zyn machinaties om de macht in handen te krygen, begon Beria pogingen in het werk te stellen, het ministerie van Binnenlandse Zaken boven de party en de regering te stellen. Hy gebruikte or ganen van het ministerie, zowel centraal als locaal, tegen de party en haar leiding en tegen de regering van de Sowjet- Unie. Hy bevorderde personeel van het ministerie van Binnenlandse Zaken op grond van persoonlyke trouw aan hem zelf," aldus de Prawda. Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken voor Sowjet russische aangelegenheden zien in Be- ria's val een teken, dat het gehele Sow jetrussische regiem wordt versterkt. De functionarissen, die werkelyk verbaasd waren over de verwydering van Beria, zowel uit de regering als uit de com munistische party, verklaarden, niet te hebben verwacht, dat de stryd om de macht tussen premier Malenkof en Beria zo spoedig aan de dag zou treden. Zy hadden ook niet gedacht, dat de premier meer dan een redeiyke kans zou hebben tegen een man, wiens Geheime Politie vele jaren lang versterkt werd, hoewel zy de mogelijkheid van een tegen-zet door de veiligheidsorganisatie niet uit sluiten. Aan de andere kant spraken de deskundigen er twyfel over uit, of Ma lenkof tegen Beria zou zyn opgetreden, als hy zich niet in staat geacht had, een bedreiging van de Geheime Politie, het leger of welke andere groepering in de regering het hoofd te kunnen bieden. In ambtelijke kringen te Washington heerst de mening, dat Molotof niet be trokken is in de „stryd om de macht". 1MRE NAGY, de nieuwe minister president in Hongarije, die dezer dagen Rakosi opvolgde Wel wordt zyn positie nauwkeurig be studeerd, om een aanwijzing te krygen voor de werkelijke betekenis van de val van Beria. In Washington wordt de Mi- nisfer van Buit. Zaken Molotof beschre ven als een oude bolsjewiek met een ge weldig aanzien in de Sowjet-Unie, doch die geen bedreiging vormt voor Malen kof. Deze laatste zou, naar men meent, hem wel buiten een mogelyke „zuive ring" willen houden. Hooidschotels voor Westelijken te Washington Thans nog smakelijker dan het Duitse politieke Sauerkraut Te Washington is vandaag de klein- Bermuda-conferentie begonnen. De Fran se en Britse ministers zyn gisteren via New York te Washington gearriveerd, naar verluidt, zal de Fransman Bidault zijn Britse collega. Lord Salisbury, steu nen. als deze er bij president Eisenhower op zal aandringen, zich accoord te ver klaren met het spoedig houden van een conferentie der „Grote Vier". Het Franse sttandpunt is. dat éen bespreking met de Russen dient vooraf te gaan aan de be krachtiging van het verdrag voor het Europese leger. Zoals men weet, heeft president Eisen hower nog slechts enkele dagen geleden laten weten, dat het verdrag moet wor den geratificeerd, onverschillig wat de Russen de Westelyke Geallieerden mis schien te vertellen hebben. Lord Salisbury verklaarde aldus Reu ter. gisteren te Washington, dat Enge land steeds voorstander Ls geweest van vierlandenbespreking. er dit jaar nog zulk een conferentie I zal worden gehouden hangt af van de j „ontwikkeling der dingen", aldus Salis- i bury. vraag van verslaggevers of de gezondheidstoestand van Churchill diens deelneming aan een conferentie van de .Grote Vier" dit jaar zou toelaten, ant-1 woordde de Brit: „Ik zou niet weten i vaarom niet. Hy is erg vermoeid, maarl il hard vooruit gegaan". Salisbury deel- de ook mede. dat de besprekingen van de ministers beschouwd moeten worden een tussentydse vergadering, waar- i geen grote resultaten verwacht kun- worden. Intussen heeft Engeland be sloten, de Westduitse voorwaarden voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland te steunen bij eventuele on derhandelingen met de Sowjet-Unie over de hereniging van het land. Nu de Westelijke partners in Washing ton bijeen zijn, behoeft het geen betoog, dat het meun gewijzigd zal worden. Wel iswaar z ijn Korea, Duitsland, Indo-China, Egypte, Perzië uiterst belangrijke kwes ties, maar nu zich ook in de Sowjet- Unie zelf ingrijpende veranderingen vol trekken, zal het Russische probleem in de eerste plaats moet enworden aange sneden, Amerika ziet in het geval-Beria een teken van agitatie en onstabiliteit in de Sowjet-Unie en hiervan zullen de Westelijken gebruik moeten maken. Het Duitse politieke Sauerkraut (de hereni- ging der beide zones) is een belangrijk gerecht, maar de Russische Beria-soep, zo heet voorgezet, is thans de h oofdscho- tel. Hc het i tegen- GEORGI MALENKOV „Wegens verkoudheid" Margaret onderbreekt haar reis En men vraagt naar het waarom In het Zuid-Rhodesische dorp Oemtali is officieel bekend gemaakt, dat de Britse prinses Margaret haar reis door Zuid- Rhodesia, die zy te zamen met haar moe der maakt, heeft onderbroken wegens „een verkoudheid". De prinses zou van daag per vliegtuig van Oemtali naar Sa lisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesia, terugkeren. De koningin-moeder zet de feis alleen voort (Onwillekeurig rijst de vraag, of hier niet meer achter zit dan alleen maar een verkoudheid. Het is immers geenszins uit gesloten, dat de gebeurtenissen rond ka pitein Townsend de prinses dermate on aangenaam hebben getroffen, dat zij on mogelijk de pleizier(!)reis kan vervol gen. Red.) Elders in ons blad gaat onze Londense correspondent uitvoerig op de affaire Margaret-Townsend in. Russen later ingelicht dan wij Het Russische volk werd het laat ste op de hoogte gebracht met het grote nieuws over Beria. Dit gaat gewoonlijk zo als er iets belangrijks in de Sowjet-Unie gebeurt. Wij wis ten vannacht om ongeveer twee uur wat er aan de hand was. De mensen in Rusland moesten wachten tot van ochtend zeven uur Nederlandse tijd. Aan het slot van de mededeling werd het artikel uit de Prawda voorge lezen, waarin Beria aan de kaak wordt gesteld. 'OE staan we tegenover minisme? En hoe staan over de communist? Da: zijn tw gen, die wel op elkaar gelijken, maar die in wezen verschillend zyn. Tegenover het communisme weten we in de regel wel behoorlijk positie te kiezen. Soms spreken we zoveel over het communis me. dat we de communist bijna vergeten. Het is natuurlyk goed, heel veel van het communisme af te weten Mits we ons bewust blyven, dat behalve het communisme, ook de communist er nog is. De communist wat is dat? Dat kan zyn de doorgewinterde bolsjewist, die diep gestudeerd heeft in Marx. Lenin en Stalin, die doorkneed is in de stellingen van het historisch materialisme en die in het debat in staat is met deze stellin gen te werken. Maar de communist kan ook zijn de „zo maar" ontevredene, de man of de vrouw, die dit keer maar eens commu nistisch heeft gestemd, omdat heel de rest „toch maar niets" is. By wie dat heeft gedaan, „zit" als regel wel iets. Zulke mensen zijn wel genoemd de on betaalde rekeningen van ons maatschap- pelyk leven. En wie iets van de practijk van het leven afweet, die weet ook, dat er ten slotte niet veel voor nodig is om deze mensen heel dicht te benaderen. Maar we hebben het n-u eenmaal zo druk met „het" communisme, dat we aan deze mensen nauwelyks toekomen. ■jl/TET die eerste groep staat het anders. Zeker, ook zij willen wel het ge sprek. Zij myden het debat bepaald niet. Maar dat wordt als regel een moeilyk debat, omdat zy een merkwaardig soort logica hanteren, de logica van het his torisch materialisme met zyn als regel ongrijpbare dialectiek. Het is goed, wan neer we het nodige afweten, zowel van het communisme als van de communis tische mens. Het mag dan zyn, dat voor het gesprek met vele eenvoudige com munistische mensen de kennis van het historisch materialisme, van de leer van Marx, Lenin en Stalin. wel wat erg geschut is, er blyven er nog ge noeg over, voor wie te benaderen kennis de leerstellingen wel degelijk eis is. Daarom is het toe te juichen, dat er naast ;r populaire lectuur ook altijd etenschappelyke studies over het communisme van de persen komen. De jongste studie, tevens een omvangryke tegelijk belangrijke, is t proefschrift. Waarmede de Nederlandse predikant te Londen, ds K. J. Kraan vandaag aan de Universiteit de doctorstitel in de god geleerdheid heeft behaald. GfIJN bij Kok te Kampen verschenen dissertatie heeft dr Kraan de titel gegeven van „Een Christelyke confron tatie met Marx. Lenin en Stalin Het s. als gezegd, een belangryk werk ge worden. zowel door de grote hoeveelheid literatuur, die er op verantwoorde wyze verwerkt is. als zeker ook door de .ze van aanpak en niet het minst door de conclusies, waartoe dr Kraan is ge komen. Een van de conclusies van dr Kraan dat het bolsjewisme kan worden ge typeerd als een anti-religie; het is anti, omdat het het einde wil zyn van alle i het is anti-religie, omdat _.j anti-godsdienstige religio siteit. Dr Kraan ziet in het bolsjewisme dart ook een verschyningsvorm van de antichristelyke macht, zoals deze in Openbaring 13 is beschreven. Door de mens los te maken van God onderwerpt het communisme hem aan eigen ideeënwereld, waarby het de mens het uitzicht op Christus als de Reader der mensheid beneemt. De uitdaging, welke van het commu- isme uitgaat, acht dr Kraan daarom i gevaarlijk, omdat de Westerse wereld zich in onze dagen in een tweede indu- j striële revolutie bevindt, waarin het gaat i om de mens zelf en om de menselijke batrekkingen, terwyl er in die Westerse wereld tegelykertyd zoveel verschil van inzicht bestaat met betrekking tot het wezen en het doel van het menselyk be- JLTET is aan de kerken, aldus dr Kraan, om te laten zien, dat Jezus Chris tus' wezen en doel der mensheid is en dat het maatschappelyk zowel als per- soonlyk leven behoort te worden geleefd in Hem, door Hem en tot Hem. Heel de Christenheid behoort volgens dr Kraan het probleem van de massa aan te vatten en aan te dringen op een tech nische en industriële evolutie met als doel de harmonische ontwikkeling van alle menselijke taken en werkzaamheden. Na te hebben betoogd, dat het bolsje wisme antichristelijk is. merkt dr Kraan op, dat zyn bestryding dan ook alleen in de laatste ernst kan geschieden. En hij voegt er aan toe, dat, als de eindstrijd vooral ook op sociaal gebied wordt uitgestreden, de sociale kwestie voor de gemeente van Christus en al haar leden een levenskwestie is. waarby het gaat om de ziel van de laatste com munist en in het algemeen van de laat ste massamens. Christus Ls de enige Red derder humaniteit. en Hy wil het zyn DAT in Nymegen tengevolge van een ongeluk de 74-j. aannemer van kerken en ziekenhuizen, G. H. W. Braam is overleden. DAT een comité uit Toulouse ƒ43.000 schonk voor een nieuwe kleuterschool in Ooltgensplaat en Zweden voor de inven taris zal zorgen. DAT de K. v. K. Beneden Maas aan B. en W. van Maassluis zal voorstellen vloeddeuren in deze i,ad aan te brengen, om haar voortaan voor overstromingen te vry waren. DAT de A'damse bankier en amateur- schilder, L. B. van Nierop, Donderdag 75 jaar wordt. DAT de Bond van Smeden, Construc tie- en Machinereparatiebedryven i.v.b. met zyn 50-j. bestóan in de Jaarbeurs te Utrecht van 14 t/'m 16 Juli een tentoon stelling Het LJzer in het Goud houdt, waar o.m. een smeedyzeren lamp voor Prins Bernhard te zien is en de exposo- tie geopend wordt door mr J. A. Berger uit Den Haag. DAT gisteren in Maastricht lt.-kol. H. G. M. Bouwman het commando reg. Chassé overnam van kol. J. Hop en de res. 2e lts. Jhr H. M. de Koek (Den. Haag) en H. L. J. Huberts (Breda) be ëdigd zyn. DAT het luchtvaartterrein Texel (draagkr. 12.000 kg) nu weer geheel voor openbaar luchtverkeer open is. als er althans voldaan is aan douane- en andere formaliteiten. DAT de resultaten van het onderzoek in zake de afgraving van de Noordlim burgse heuvelry volgens myiister Algera (in zyn antwoord aan het Kamerlid Van der Goes van Na/ters) zyn voorgelegd aan het prov. bestuur, hetwelk o a. landbouw- en natuurbesöhermingsdeskundigen raad pleegt. DAT Heemstede een nieuw plan zal indienen voor een rioolwaterzuiverings installatie by de Ringvaart (Haarlem mermeer), om te voldoen aan de prov. eisen voor landschapsbescherming. Hooigracht 18. Tel. 23951 Opklaringen Tot morgenavond verwacht de Bilt: Aanvankelyk flinke opklaringen, maar later weer meer bewolking. Byna over al droog weer. Zwakke tot matige westelyke wind. Koude nacht, morgen over dag iets hogere temperaturen dan van daag. (Opgemaakt om 10 uur). P"EN boek. dat deze belangrijke din- -LJ gen met zoveel klem weet te zeg gen, verdient met aandacht en met stu die te worden gelezen. Het bolsjewisme als politieke wereld religie beschouwt dr Kraan als de groot ste rivaal van het Christendom. Zulk een rivaal behoort door het Christen dom te worden bestreden. Van de bestry ding kan de kennis niet worden losge maakt. Dr Kraan heeft zyn mooie boek ge schreven in de overtuiging, dat diepe bezinning op de sociale vragen in het licht van het Evangelie een van de voor naamste opdrachten van de hedendaagse Christenheid is. Er zullen er. vermoeden wy zo. onder ons heel velen zyn, die met aeze waarheid van harte zullen instem- ZON EN MAAN. Zaterdag: zon: 4 33 tot 20.57 uur, t 4.36 tot 21.20 uur. Op 11 Juli N.M. by BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1