BRYLCREEM Moet afdelingsonderzoek regel of uitzondering zijn? DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 DONDERDAG 9 JUU 1953 Kamer kibbelt over de vraag: Jhr Van der Goes van Naters wil commissies voor ieder departement (Van onze Parlementsredacteur) "De gehele middag heeft de Tweede Kamer zich gisteren bezig gehouden met een voorstel van de heer Van der Goes van Naters (P.v.dA.) tot wijziging van het Reglement van Orde. Reeds enige jaren was dit plan aanhangig, maar de Kamer heeft nimmer met graagte willen toehappen. Door de voorgestelde wijzi gingen wordt beoogd in- het algemeen he: 7.gn afdelingsonderzoek te doen vervan gen door een onderzoek door vaste com missies, voor elk departement één. Deze commissies zouden dan ook overleg mei de regering kunnen plegen over allerlei aangelegenheden, die de desbetreffende minister in het bijzonder aangaan. De Centrale Afdeling, nu bestaande uit de voorzitters der vijf afdelingen, zou moe ten worden omgebouwd tot een centrale afdeling van ander karakter, n.l. aan te wijzen door de voorzitter. Op dit voor spel was reeds een amendement ingediend door prof. Romme (K.V.P.), mede-onder tekend door de heren Schouten (A.R.) en Tilanus (CH dat de centrale afdeling de bevoegdheid wil geven, te besluiten, dat de wetsontwerpen en voorstellen toch in de afdelingen worden onderzocht Hierbij zat de bedoeling voor, het gehele voorstel eigenlijk om te keren en afde lingsonderzoek regel te laten blijven en commissie-onderzoek uitzondering, een toestand, die nu in feite reeds bestaat, zij het dat er geen commissies voor ieder deoartement zijn. Prof. Oud (V.V.D.) moest samen met de heer Welter (K N.P.) niets van het voorstel hebben. Met de begrotingsbehan deling is reeds twee jaar een proef geno men volgens het nieuwe systeem en dal heeft helemaal geen verbetering ge bracht: de debatten zijn nog precies even lang en uitgebreid. Wil de Kamer tot ver betering van haar werkwijze komen, dan Het Tweede-Kamerlid Vermeer (PvdA) heeft schriftelijk aan minister Staf gen gesteld over het feit, dat zich aa achterstevens van de nieuwe kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën ondeug delijk gietwerk blijkt te bevinden. De heer Vermeer informeert o.a. op welke wijze dit gietwerk voordat het werd gebracht is beproefd en waarom van de thans geconstateerde ondeugdelijkheid op dat moment niets is gebleken. Voorts heeft dit Kamerlid aan minister Staf gevraagd of het juist is, dat stukken, die betrekking hadden op het ontslag van De Eerste Kamer heeft gistermiddag de oud-sergeant-konstabel A. Fonteijn het wetsontwerp, waarbij ƒ15.000 wem door het departement van Marine zijn aangevraagd om de stichting van een)vernietigd. (Zoals we gisteren reeds tweede technische hogeschool voor te be- meldden, is dit inmiddels van de zijde van Ook Eerste Kamer accoord Tweede T.H. kan worden voorbereid Onderwijzers worden gekeurd op tuberculose zal zij zich moeten beperken en gelegen heid zoeken buiten de begroting om i allerlei vraagstukken afzonderlijk debatteren. Een gedachte, waar zeker iets in zit. Groot bezwaar maakte prof. Oud ook tegen de regeling, dat de commissie de bevoegdheid krijgt, bepaalde Kamer leden uit haar vergaderingen te weren Dat kan nodig zijn, maar die wering moet dan in het openbaar en dan door de gehele Kamer geschieden. De heer Tila nus bleef een groot voorstander van he'. afdelingsonderzoek. waar een jong Kamerlid ontzaglijk veel kan leren. Voor het begrotingsonderzoek zou de heer Tilanus de reeds enigszins ingeburgerde procedure wel in het reglement van orde opgenomen willen zien. De heer Roosjen was het eens met prgf. Romme, die uit voerig zijn amendement verdedigde en had dezelfde bezwaren als de beer Oud tegen de „geheime" uitsluiting van Kamerleden door een commissie, iets waarover natuurlijk de heer Gortzak (Comm.) in het bijzonder gebelgd was: die uitsluiting was opzettelijk tegen de communisten gericht. Prof. Romme vond het vooral voor de kleine fracties moei lijk, deel te nemen aan 15 commissiever gaderingen. De heer Roosjen was van oordeel, dat aanneming van het door hem gesteunde amendement-Romme feitelijk niet zo heel veel van het voorstel heel zou laten. Daarom zou hij, alvorens een definitief standpunt te bepalen, het antwoord van de voorsteller, jhr Van der Goes van Naters. willen afwachten. Dit antwoord zou hedenmiddag gegeven worden. Vragen over kruisers en zaak-Fonteijn reiden, zonder hoofdelijke stemming genomen. De communisten kregen tekening, dat zij geacht worden te heb ben tegengestemd. Wat betreft de plaats, waar de tweede T H. zal komen, verklaarde minister Cals bij de beantwoording van de sprekers, dat de regering mag afgaan op de duide lijke uitspraak van de Tweede Kamer en dus Eindhoven als standplaats moet handhaven. Overigens gaf hij toe, dat het noodzakelijk is, bijzondere aandacht te besteden aan de studiemogelijkheden in het Noorden. De minister zal er voor ijveren, di helft van hèt aantal hoogleraren vaste docenten aan de hogeschool bonden zal zijn. Dit had de heer Scher- merhorn (P.v.d.A.) als minimum-eis ge steld. Het voorstel van de heer Schermer- hom om twee opleidingen met verschil lende studieduur in te stellen, zal de be windsman bestudéren. De heer Scher- merhorn had een basis-opleiding van twee jaar voorgesteld, waarna de richtin. gen naar studieduur uitéén zouden lopen. Met het plan van de heer Algra om een afzonderlijke practisehe en eên theo- retische opleiding in te stellen, kon de minister nret meegaan, omdat men daar mee z i. de wetenschap zou opsluiten in een ivoren toren. Het wetsvoorstel om onderwijzers en leraren te verplichten zich te laten onderzoeken op tuberculose, ter bescher ming van de 'leerlingen tegen besmet tingsgevaar, werd z.hst. aangenomen- Toch is het zo ik op onvol doende haalde, behoorde het „hand tekenen". Hoewel mijn prenten zeker niet slechter waren dan verscheidene bekroonde werken van moderne mees ters. bleek ik mijn tijd toch té ver vooruit om waardering te mogen ont moeten. Mijn producten waren kort weg erbarmelijk en werden door de tekenleraar vol afgrijzen ten voor beeld gegeven aan een ieder die een dissertatie wilde schrijven over de samenhang van tekentalent en ver drongen zlelscomplexen. Mijn innerlijk moet zeer smoezelig geweest zijn en is dat nóg, hetgeen ik u onmiddellijk door een tekening kan bewijzen. Maar goed. één lof mag ik mezelf toch niet onthouden: bij alle gebrek aan vaardigheid heeft het me nimmér moeite gekost een Chinees uit te beel den. Twee schuine ogen en een tot staart gekhoedelde haardos waren spoedig op het gedweeë papier gezet, en ziedaar, de Chinees stond er! Wat er verder omheen kwam, deed weinig terzake, mits deze fijne karakteristiek maar behouden bleef. Geen sterveling zou zich meer in de bedoeling kunnen vergissen! Maar hoe vol teleurstellingen is het leven. Mijn conterfeitsels bleken later hopeloos ten achter bU de mode die .reeds lang de staart van het Chinese achterhoofd had gebannen. Dat was de eerste slag. De tweede verplette rende klap werd toegebracht door de anthropologic en daarmee was ook het laatste restje aan uitdrukkingsmoge lijkheden met het tekenstift voor mij verdwenen. De Mongoolse rassen heb ben immers geen schuin staande ogen, integendeel, hun ogen staan evèn recht in de kassen als bij ons, Maar de Mon goolse rassen hébben wel een naar de neusvleugel verlopende huidplooi die het boven-oöglid en de ooghoek be dekt, waardoor de oogspleet vernauwd wordt en enigszins scheef komt te staan. Deze huidplooi staat bekend aLs „mongolcnplooi". maar wordt, behalve bij alle echte Mongoolse rassen, even eens aangetroffen bij de Hottentotten en bij sommige Indiaanse rassen. Overigens moeten we de vernau wing van de oogspleet, tengevolge van de mongolenplooi, ook weer niet over drijven. want wij hebben de ogen ge middeld slechts 1,2 millimeter wijder open staan en dat is toch werkelijk geen verschil om over te vallen. O ja. nu sommige mensen al weer over de naderende herfst lopen te tobben, kunnen we hen nog juist at tent maken op het vallen van de bla daren, waarmee in Augustus al een aanvang wordt gemaakt. Want weet u, dat er een grote overeenkomst be staat tussen selzoenwerklooSheld en het afvallen van boombladéren? Daarover morgen. (Nadruk verboden) het ministerie van Marine ontkend. Red.) Het Tweede-Kamerlid Weiter (KNP) heeft aan minister Staf gevraagd: 1. Is het juist, dat op 6 Mei vanwege het Directoraat Materieel Landmacht door het waarnemend hoofd van koopbureau textiel en leder aan een aan tal industriëlen prijsopgave is gevraagd voor de levering van bepaalde goederen? 2. Is het juist, dat aan de inschrijvers, aan wie de levering niet werd gegund, dit werd medegedeeld zonder vermelding aan wie en tegen welke prijs de levering wel was gegund? 3. Aoht de minister het niet nood zakelijk, ter voorkoming van de mogelijk heid van onregelmatigheden, dat in soortgelijke gevallen bekend wordt ge maakt aan wie de levering gegund is en tegen welke prijs? Ander geluid Terugkeer Ambonnezen is onaanvaardbaar Oud-militairen protesteren bij minister Van Thiel Het bestuur van de Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan (een der organi saties van Anrbonnese ex-militairen in Nederland) heeft tot de minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. F. M. van Thiel, een brief gericht naar aanleiding van dedoor de minister in de Eerste Kamer uitgesproken wenselijkheid van een terugkeer der Ambonnese militairen in Nederland naar Indonesië. De B P.R.M.S. acht zo'n terugkeer on aanvaardbaar, evenmin zegt hij „als het aanvaardbaar zou zijn voor recht geaarde Nederlanders, om tijdens de Duitse bezetting van uit het buitenland Nederland teru-g te keren om zich vrijwillig te onderwerpen aan de Duitse bezetters". De Arabisch-Aziatische landen heb ben besloten opneming te verzoeken van de KWESTIES TUNIS EN MAROKKO op de agenda van de komende Algemene Vergadering der V.N. Selectieprobleem der middelbare scholen (Vervolg van pagina 1). Gevolg: het z g denkend rekenen wordt grotendeels geheugenvak. waarbij het aankomt op het leren herkennen van sommeniypen en het gebeugenmatig re produceren van oplossingen. Zo kweekt men wel papegaaien, maar geen denkers. En wie kan de knollen der dressuur onderscheiden van de citroenen der ge schiktheid? Trouwens, in de kringen der weten schappelijke psychologen is men er van overtuigd, dat de waarde van de z.g, denksommen als tests voor wiskundè- aanleg nihil of dubieus is. Voor een doel matige aansluiting zijn ze eveneens vrij waardeloos. Het M O. houdt er zioh niet meer mee bezig. /""IVER de zinloosheid van het instampen v van allerlei geschiedenis- en aard- rijkskundeweetjes voor de selectie maak te dr Huizinga enige opmerkingen, die ik van harte onderschrijf. Ook deze onder delen hebben bovendien geringe waarde voor aansluitend onderwijs. Dat aanleg meer waard is dan examen- kennis. bleek o.m. uit een interessante ervaring, die ik eveneens ontleen aan het onderwijsverslag van 1951. Naar aanleiding van de ministeriële circulaire betreffende het opsporen van L.S-leerlingen met buitengewone be gaafdheid vestigde het hoofd ener Chr. school te Velp de aandacht op een jon gen uit een gezin met geringe financiële draagkracht. Deze leerling werd gedurende twee dagen onder leiding van prof. Van Houte getest. Het resultaat bevestigde het oor deel van het schoolhoofd, zodat een rijks, studiebeurs in uitzicht werd gesteld Deze leerling had echter eindonderwijs ontvangen en was derhalve niet afgericht op het toelatingsexamen. Men zocht con tact met de rector van een lyceum. Ondanks de gunstige testprestaties moest de jongen toch toelatingsexamen doen. Dit was natuurlijk onvoldoende. Dait was niet zo vreemd Wat meer ver baast, is, dat hij werd afgewezen. De in specteur der inspectie Doetinchem noemt dit zeer terecht „een ergerlijk staaltje van het waarderen van parate kennis boven aanleg". De kans op een belang rijk, verantwoord experiment werd niet gebruikt. Een gymnasium ontfermde zich over het slachtoffer dezer kortzichtigheid. Het Kerstrapport zag er heel goed uit. nog sprekender geval kan lk .melding maken... Na.de stormramp nam ik een 15-jarige evacué uit een Noordbrabants dorp in huis, die in kias 4 van het Chr. Lyceum van mijn woon plaats zat. nimmer had gedoubleerd en nog steeds behoorlijke rapporten had. VA Kamerlid stelt vragen Nieuwe posttarieven niet genoeg bekend gemaakt? Het Eerste Kamerlid Baron de Vos Steenwijk (VVD) heeft minister Algera schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat het hoofdbestuur der PTT vóór 1 Juli 1953 op onvoldoende wijze aan de naderende tariefswijzigingen bekendheid heeft gegeven? Wanneer is de mededeling betref fende de wijzigingen aan de brievenbus- aangebracht? Is het voorts waar, dat het hoofd bestuur aan de postkantoren heeft mede gedeeld. dat tot 31 Juli a.s. geen strafport in rekening behoort te worden gebracht? Indien de vragen 1 en 3 in hoofd zaak bevestigend worden beantwoord, is dan het oordeel van de minister het door het hoofdbestuur der PTT in dezen gevoerde beleid? 5. Heeft Zijne Excellentie het hoofd bestuur van zijn mening over het ge voerde beleid doen blijken? Bescherming van dieren en geestelijk leven Commissie ingesteld De Nederlandse vereniging "tot Be scherming van Dieren heeft een nieuwe nissie ingesteld, genaamd „Commls- roor geestelijke stromingen". Deze commissie is in het leven geroepen om. dat de laatste jaren de belangstelling van kerkelijke kringen voor het vraagstuk Scheppermensdier zo sterk is toege- De commissie heeft tot taak om band te leggen tussen allen, die zich op ■grond van hun mens-zijn of van hun godsdienstige overtuiging interesseren de kwestie van de dierenbescher- Prof. dr S. Hofstra, hoogleraar in d( sociologie te Amsterdam en buitapge- woon hoogleraar te Leiden, heeft h*! voorzitterschap dezer commissie aan- Bromfietsen voorlopig op rijwielpad In afwachting1 van de lang verbeide de finitieve regeling voor de bromfietsers in de verkeerswelgeving, die vermoedelijk paar maanden op zich zal laten wachten, raadt de K.N.A.C. alle berijders van gemotoriseerde fietsen aan, de ge dragsregelen van de gewone fietsers in acht te nemen met name door voorrang te geven aan auto's en motorfietsen er zoveel mogelijk van de rijwielpaden ge bruik te jnahen. Hierdoor zal de eigen zówël als de algemene verkeersveiligheid worden gediend. Het motörverkeer wordt tevens geadviseerd bijzonder op zijn hoede te zijn, aangezie met een cylinderinhou motorrijtuigen blijven. Film over Afrikaanse taal op komst (Van onze Amsterdamse correspondent) Blijkens een bericht in Zuid-Afriké, maandblad van de Zuidafrikaanse stich ting Moederland te Amsterdam, is grote film In voorbereiding, die de groei van het Afrikaans zal doen zien va geminachte kómbuistaal tot wat het De eerste en de tweede taalbeweging worden er in behandeld en dus treden vele historische personen ons uit de film itraks tegemoet, om te beginnen de dezer dagen overleden bekende prof. S. J. du Toit (Totius), die door de acteur Siegfried Mijnhardt wordt vertolkt. Het draaiboek is geschreven door Kurt Baum. De S.A. Akademie heeft hem een adviescommissie terzijde gesteld, waarin prof. T. H. Ie Roux, dr F. C. L. Bosman dr P. J. Nienaber zitting hebben. Het meebrengt, b.v. in onoverzichtelijke lis de bedoeling de film, die gemaakt bochten, bij versmallingen van de rij- wordt onder de auspiciën van het Zuid- banen, bij de nadering van de top van afrikaanse „Staatsinligtingskantoor", in helling enz. Men houdt hiermede ter- verschillende moderne talen beschikbaar dege rekening. te stellen. slecht toelatingsexamen gedaan, hoofd der school adviseerde hem des ondanks toe te laten. De rector negeerde deze raad niet en heeft er geen spijt gehad. Wanneer kan de lagere school of liever de Nederlandse jeugd verlost worden van het didactisch wangedrocht, dat oplei dingsschool of opleidingsklas heet? Het Chr. Paedagogisch Studiecentrum houdt z'ch ernstig met het selectiepro bleem bezig en betrekt zowel M.O.- als L.O,-vertegenwoordigers in deze arbeid. Moge dit initiatief uiteindelij'k tot bevre. digehde resultaten leiden W. Wemelsfclder Blijf rechts van witte streep op de weg Dè KNAC vestigt er de aandacht van het motorverkeer op, dat de niet onder broken asverkeersstrepen slechts la uiterste noodzaak mogen worden over schreden. Deze strepen zije aangebraent daar, waar het berijden van de linker helft van de rijbaan bepaalde gevaren j Een „dure" sigaret voor drie kwartjes Prof. I. Boerema over leden Te Zeist is op 69 jarige leeftijd over leden prof. dr J. Boerema, oud-directeur van het Koninklijk Magnetisch en Me- tereologisch Observatorium te Batavia en oud-hoogleraar in de natuurkunde aan de geneeskundige hogeschool te Batavia. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal geschieden Zaterdagmiddag om 2 uur op de nieuwe Algemene Begraafplaats te Zeist. Dr Boerema promoveerde in 1913 in de faculteit der wis- en natuurkunde te Groningen en vertrok kort daarna -taar Ned. Indië, waar hij wetenschappelijk medewerker aan het observatorium werd. In 1923 werd hij onder-directeur, na in 1920 deze functie reeds waarnemend te hebben vervuld. In 1926 volgde hij dr C. Braak op als directeur van het observe torlum. In 1928 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de ge neeskundige hogeschool te Batavia. De Japanse tijd bracht prof. Boerema in een concentratiekamp door. Na de bevrijding van Indië is hij nog enige tijd als directeur van het observatorium op getreden. om daarna te repatrieeren. Prof. Boerema heeft actief deelgeno men aan de internationale metereologi- sche organisatie voor het Verre Oosten. Hij deed enige publicaties in de mede delingen van het observatorium, meer in het bijzonder over de regenval in Ned. Oost Indië, waarin hij zich gespeciali seerd had. Kort en Klein De 24 j. Bussumse motorrijder M. B. werd door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot 6 maanden en intrekking van rijbewijs voor 2 jaar, omdat hij in beschonken toestand de Berenkuil bij Fort de Bilt inreed, waarbij zijn duopas. sagier om het leven kwam. Een Inwo ner van Laren, die in 1943 zijn bemidde ling verleende bij de verkoop van opge graven effecten, is door het Amsterdam se hof tot 6 maanden veroordeeld (over eenkomstig rechtban'kvonnis). De 41-j autohandelaar J. v. O. uit Maartensdijk, die in België 3 auto's stal en ze hier voor 20.000 verkocht, kreeg van de Utrechtse rechtbank 2V, jaar (eis 3% jaar). Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Alkmaar (toez.) G. C. Tromp te Boskoop. Geref. Kerken Aangenomen: naar Scharnegoutum J. P. Dondorp, cand. te Heemstede, die bedankte voor Hijum Ftnkum. Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Eindhoven A W. Box man te Hijken. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hilversum-Oost G. J Buljs. cand. te Aalsmeer en Sj Wijnsma te Hantum, van wie de eerstgenoemde beroepen werd Geref. Gemeenten Beroepen: te Leiden W. de Wit te Moerkapelle Beroepbaarstelling Ned. Herv. Kerk H. K. Stauttener, de Genestetlaan 254, Den Haag, W F van der Staat, Staten- singel 42, Rotterdam-C. Toegelaten tot de Evangeliebediening Ned. Herv. Kerk J. Kuipers, Melkpad 12, Rotterdam-Z., G. Molenaar, Wijnhaven 19, Delft. Zendingshogeschool Oegstgeest Ned. Herv. Kerk Geslaagd voor aanvullend kerkelijk examen M G. Baldee, Oegstgeest. Examens Chr. Geref. Kerken Aan de Theol. School te Apeldoorn ztin geslaagd voor cand en mitsdien beroep baar gesteld G. J. Buijs, Aalsmeer, W. Ds Steenbeek voorzitter Europees jeugdwerk Tijdens 't congres van Europees Jeugd werk, dat van 2 tot 7 Juli te Berlijn werd gehouden, is ds N; O. Steenbeek uit Amersfoort, voorzitter van de Nederland se Jeugdgemeenschap en vice-president van de Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging, gekozen tot voorzit ter van het uitvoerend comité van hel Europees jeugdwerk, waarvan het inter nationaal secretariaat is gevestigd te Parijs. Heest, Amsterdam, W. de Joode, Apel-I doorn, A. Rebel, Rotterdam, H. v. d. Schaaf, Amsterdam, M. C. Tan-is, Rotter-1 dam, Sj. Wijnsma, Hantum, S. v. Zwolil, Rotterdam. Voor het prop zijn geslaagd j F. Bakker, Bieselinge en J. Brons, Ermelo. Raad van Indonesische Kerken bijeen Op de tweede plenaire vergadering van| de raad van Kerken in Indonesië die ge-; houden is in Djakarta-zijn enkele beslul-i ten genomen. Over de eenheid van de Kerken in Indonesië was de Raad van; mening dat het wenselijk is de eenheid sterker te maken. Het verlangen werd) tot uiting gebracht, dat met de werk- j zaamheden, één Kerk in Indonesië tot stand te brengen, terstond zal worden aangevangen. Ten aanzien van de aods-j dienstivrijhei.d wenste de vergadering, dat de formulering van de godsdienstvrijheid overeenkomstig art. 19 van de Universal declaration of human rights in de Indo nesische grondwet wordt opgenomen enj dat deze zal worden gehandhaafd, voorts; wenste de vergadering, dat de integriteit van de godsdienst en de grenzen van de macht van de overheid in de republiek Indonesia duidelijk zullen worden om lijnd. De structuur van het ministerie van godsdienstzaken en zijn vertakkingen zali opnieuw worden bestudeerd. Ds F. Bloemhof promoveert op geboortebeperking Ds F. Bloemhof. Ned Herv. predikant fe Sparinum, zal op 10 Jüli in Groningen promoveren tot doctor in de theologie. De titel van zijn dissertatie luidt: „Het vraagstuk der bewuste geboortebeper king". Ds Bloemhof is in 1915 geboreft. In 1943 werd hij benoemd tot hulppredi ker in de Wieringermeer, in .1944 aan aardde hij een bzroep naar Noordlaren, n 1946 naar Koudum, en in 1949 naar Spannum en Edens (Fr). PROMOTIES LEIDEN. 9 Juli Gepromoveerd tot doctor M leS 'ÜTAKULTU^DE TAC^TJe MAALTIJD IN HET ASSYRISCHE RITUEEL de heer R Frankena. geboren te Dantuma- deel en thans wonende te Leiden. Idem tot doctor in de rechtsgeleerdheid op profeschrift getiteld „BRABANT VAN GE NERALITEITSLAND TOT GEWEST"^ de heer ARM Mommei bosch en thans v geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorglng OMDAT BRYLCREEM geen gom. zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Het lied der aethergolven VRIJDAG 10 JULI. Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nie f.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. Sen woord voor dedag. 8 00 Nieuws. Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Vooi zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. Morgendienst. 11.00 Zang en piano. Gram. 12.3 •mble 1.45 Gram. 3.15 Voordr. 3.35 Gra Tuinb.praatje 4.15 Altviool, klarinet piano. 4.40 Gi gesprek. 5.40 Gram. 6.30 Kt....... 7.00 Nieuws. 7.10 Regeringsulb en toelichting". 7.30 Gram. 8.00 Radiokrant. 8.20 Vocaal ensemble en orgel. 9.00 „De Tog- hoorspel. 9.35 Gram. 9.45 Viool en piano. 10.00 Holland Festival: „Col legium Musicum Italicum". 10.45 Avondover denking. 11.00 Nieuws. 11.15 Het Evangelie in Esperanto. 1.30—12.00 Gram. II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 8.45 Voor 5.10 Idem. 5.30 Mil. 5.45 Fries progi nr, strijkkwart. en 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gra 15. „Als nieuwe buurtgenoot kom ik me even voor stellen. Tornberg. Ik heb veel gehoord over de burenplicht en ik zou daar graag onder vallen." Op het ernstige, bijna stugge gelaat van de landbouwer verscheen een soort glimlachje, ter wijl hij antwoordde: „Dat kan, meneer." Maar Ricks aandacht werd afgeleid door een heldere vrouwenstem achter hem. „Kiek, da's aorig, da'je zo vruug kumpt." Hij keerde zich om. Een stevige boerin stond in de nauwe deuropening van het achterhuis. „Ik was juist bezig les te nemen in dè buren plicht", verklaarde Rick lachend. „Ik zou graag in de oogsttijd komen helpen." Om dat lachje geloofden ze hem niet, zag hij. „We zullen het wel met elkaar vinden, denk ik. Uw dochter heb ik ook al gezien." „Dochters, meneer", verbeterde de boerin. Zij keerde zich om en riep in dc schemerige ruimte: „Kom er eens uit, meiden. Hier is je nieuwe buur." Ze verschenen wat lacherig verlegen, de han den afvegend aan hun schorten. Jeltien, Anne- chien en Bettien Maar hun lichtblauwe ogen keken met onverholen nieuwsgierigheid naar de geweldige vreemdeling, toen zij zich na hem de hand gegeven te hebben weer achter hun brede moeder terugtrokken. Rick wendde zich tot Leeman. „Ik wil u een gunst vragen." „Da's goed." „Van dat helpen in de oogsttijd meende ik wer kelijk. Mag ik komen?" Rick zag hem alléén denken: alweer zo'n stads- mannetje, dat er een pretje van komt maken Maar Leeman antwoordde toch: „Nou rrteneer ik wil het niet weigeren. Maar het zal je niel meevallen." Rick was tevreden. Een hartelijk welkom mocht anders zijn, hij had zijn zin. „Afgespro ken", zei hij. „Ik kom gauw eens weer. Eet sma kelijk." Van alle wedergroeten was die van de moeder lijke boerin het duidelijkst. Dat is een goed mens, dacht Rick. Maar het is hier een stug slag volk Het gereedstaande overvloedige ontbijt ver goedde echter alles. „U ziet me zeker voor. een hollebolle Gijs aan", vroeg hij Eline, die juist zijn kamer verliet. door CAREL VAN DER HOEK Zij ging niet op zijn luchtige scherts in. „Ik dacht, dat u na zo'n lange morgenwandeling we. wat zou lusten." zei ze eenvoudig. „Als u ien nodig hebt, klopt u maar tegen de suitedeuren.' Haastig keerde ze terug naar de keuken, waai Hsnnie om haar riep. Het was haar nooit opge vailen, dat de kinderen zo'n drukte maakten Boven taterde Jetje ook al om er uit te mogen Als Tornberg er nu maar geen last van had Zo'n goed betalende logé kreeg ze nooit weer. „Ja schat, Moeder was even bij -meneer. En nu moet jij je een beetje kalm gedragen, hoor," Hannie's boosheid om het lange wachten veran derde in nieuwsgierigheid: ze wilde die meneei ook zien Eline beloofde het. Maar terwijl zij de trap op:liep om Jetje te halen, bedacht zij, dat Torn berg met te lang met de ontbijtboel mocht blij ven zitten en dat ook zijn slaapkamer zo vlug mogelijk opgeruimd moest worden. Het zoeken naar een vaste regel zou de eerste tijd nog niet eeris meevallen. Kraaiend stak Jetje haar de armpjes toe: „Mam mie! mammie!" Ze nam hét kind op, knuffel de het even. „Moeders lieveling, hè? Kom, nu gauw je vuile broekje uit. 't Wordt tijd, dat je eens zindelijk wordt, zeg. Dat zou me veel - tijd hè?"!60' moet Moeder een beetje helpen, Jetje lachte, toen Eline haar in het ronde buikje kneep. Wild schopte ze terug, was niet tot bedaren te brengen, zo'n pret had ze. „Nou, nou!" kalmeerde Eline, „Zacht wat, we zijn niet meer alleen." Ze nam Jetje op de arm en droeg haar naar beneden. In de gang hield ze de hand op het juichende mondje. Jetje worstelde om haar vrij heid Rick was reeds aan het einde van zijn ont bijt, toen hij de kinderstemmen in de achterka mer hoorde. Ze waren zo dicht bij, dat het was alsol hij met hen aan tafel zat. Helder hoor de hij het gebedje van de oudste, daarna dat van de moeder. Rick trok de wenkbrauwen sa men. Een gezin zonder vader. Erg was dat... heel erg. Hij zette zich neer in een crapaud bij het open venster en luisterde aandachtig naar de gelui den achter de deuren. Hij hoorde de onbedekt nieuwsgierige vragen van het oudste meisje, het rinkelend vallen van een metalen bordje, de ver maning van de móéder om niet zo schrokkend te drinken. Maar de verboden wérden weinig op gevolgd. Op luide toon informeerde de oudste of die meneer.hu met haar ging spelen en of hij een mooie pop vóór haar had meegebracht. He laas "was het antwoord onverstaanbaar. de huisvrouw. 9.00 Gymn. 9.10 Gram. 9.40 Voor dc kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen mensen". 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 Orgel en zang. 1050 Radiofeuilleton. 11.10 Gr. AVRO; 12.00 Twee piano's. 12.33 Sport, praatje. 12.48 Gram. 1.00 Nieuws, 1.30 Metro- pol-orkcst 2.00 Kookkunst 2.20 Israëlische 3.10 Karnei Voor de kind. ~5.40* Gram. 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties. 6.45 Indrukken v. h. Con gres v. h, Intern. Verbond van Vrije Vak- irenigingen. 7.00 Gemengd koor. 7.15 Piano- „Op huisbezoek". 7.45 „Op VPRO: :oek bij andere spr. 8.15 Voor. renigde Naties' Cabaret. 9.3C „Het leve rijk. 10.00 Lie icht. VPRO: 'ondwljding. betrapt". 9.50 40 „Van- aaag 10.45 Nieuws. 11.15 Rep. 11.25—12.00 Gi Engeland, BBC 330 m. 12.00 Lichte muziek. 12.55 Weerber. 1.00 Nieuws. 1.10 Lichte muz. 1.45 Sport. 1.55 ld. 2.00 Concert. 3.05 Hoor spel. 3.35 „Close-up". 4.00 Gram. 4 25 Rep. 5.00 Voor de kind. 5.55 Weerber. 6,00 Nws. 6.15 Sport. 6 20 Gram. 7.00 Gevar. muziek. 8 00 Klankb. 8.45 Rep. 9.00 Nws. BBC 1500 en 247 m. 11.45 Schot» Sport. 1.35 Gram. 1.45 Voor de 3.00 Sport. 3.45 Dagboek, 4.30 kleuters. 2.00 Voi Llchti Orgelspel. 5 00 Klankb. 5.30 Sport. 6.35 Gram. - 7 25 Sport 7 30 8.45 Twintig 6.45 Hoorspel. 7.00 ziek. 8.00 Concei 'gen. 9.15 Concert. 10.00 Nws. 10.15 Sport 10.20 Lichte muziek. 21.05 Voórdracht. 11.20 Amus.muziek. 11.56—12.00 Nieuws. rankrljk, Nat. progr. 347 m. 12.30 Con- 1.00 Nieuws 1.55 Israëlische uitz. 6.30 erik. uitz. 7.00 Gram. 7.56 Planorecital. 8.00 Holland Festival 1953: „Lulu" v. Alban g 9.20 Gram. 9.25 „Lulu" (verv.). 11.15 m. 11.45—12.00 Nieuws, russci 324 m. 11.45 Vlaamse liederen. 12.3Q ;1.15 Orgel- 6.00 Gram. 7.40 Filmmui 3.30 Gram. 1 strijders 10.15 Modcr Nieuws. 10.50 Niet 0 15 Kamermuziek. 10.45 Gram. BBC. Uitz. Nieuws. Overz. meel. (Op 224 en 49 m). TELEVISIE LOPIK. Vrijdag N.C.R.V. 20.15—21.45 Toumaal. 'eerberieht. Dwars door Europa, filmver- ag. Pauze. „Van stokpaardjes en .draal- ilien". Dagsluiting. -onende te Den Haag. in de godgeleerdheid proefschrift getiteld AX' SCRIPTURE „TRADITION AMSTERDAM. (G.U.) istelveen. - 8 Juli Gepro- lpttprnr. en Wijs- „Studien ffiech Neerlandica mahuscripta ekening betreffen graafschap Gelre 1294—1295" de heer L S Meihuizen, geb te Arnhem. UTRECHT, 8 Juli Gepromoveerd tot doctor in de r .chtsgeleerdheid op een proef schrift over de nieuwe leer van dc Hoge Raad omtrent samenloop van strafbare fei- l A. Bóckwlnkel, advocaat te Rotter- ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 9 Juli Geslaagd voor doet ex Ned recht: de heren F Heyning Den Haag, H W A A Martens Rijswijk en Th J H Wijs man Den' Haag: cand ex godgeleerdheid: de heren J R H Hoogevoorst Leiden, W A G Meeuse Leiden: doet ex godgeleerdheid: de heer A M van Peski Rotterdam (cum laudo): doet ex natuurkunde: de heer F van Ier.sel Leiden: doet ex biologie: de heer P D Burg graaf Voorschoten: cand ex wis- en natuur kunde (K): mej H J Pfaeltzer Leiden en de heren J B Boutelje Leiden. J Mennema Rot terdam: idem iLl: mej N Hombostel Den Haag; idem (Ft: de heren E Fischmann Den Haag. R S Buriks Den Haag. R Borgers Den Haag. A Bontjes Rijswijk. EAR Visscher Leiden en A J C Hilgersom Leiden. AMSTERDAM. (G.U.), 8 Juli Geslaagd voor doet psychologie: mevr H Perelaar- Parfymeur, mej L M rf de Braconier. mej J G Wartena. mevr M J C Ancmd-Eeyer, A Anema. allen Amsterdam, mevr M. Oude- mans-v Deldcn, Enschede: voor cand eco nomie; J Groot. J v Santen. G B Bouwer, J d Veeken. Amsterdam cn P H v d Bos, Heemstede: voor prop theologie; mej H A C Funke. G Prsst, C Nleboer, J Verheul cn R Hartgors, Amsterdam; voor doet Duits; mej F M Stockmann. Aerdenhout; voor cand Engels: mej C Meyer, Amsterdam cn H Schutte. Utrecht. AMSTERDAM (V.U.). 8 Juli Geslaagd Dor doet natuurkunde K M v Vliet, Am- Sterdam, P J v d Wolf, Veenendasl; voor cand 'wis- cn natuurkunde: C Ris, Amstor- "im, J M Fluik, Bussum, C Blomberg, Am- :erdam, J H Scholing,; Zuidland, H H Bos- an. Haarlem, A Marseille, IJsselmuidcn; lór doet scheikunde; P Maas, Monniken- aii, B K Lo, Amsterdam, K Kortcnoeven, insterdam, C J Reeskamp, Naarden, E Da ng. Smilde; voor cand theol; C Vroon, trc ht, B Woltjer, Amsterdam. AMSTERDAM (G.U.), 7 Juli Geslaagd mej J E Stra A Jonker, tnpohl, P E J H Koe..,, mej E E J H ia. Beetgui üng. G Schans; i Raats, J C Salverda. H C Schipper. «*-• T Smelson, G O L ter Borg. J iou. Weidema, J A M v WiJck, E Zep- penfeldt en P Zr/aan. GRONINGEN/8 Juli Geslaagd voor doet T jf Groningen (cum lau- roelmans. Groningen. _V1J. voor cand rechten: C Róling. Groningen. J H de Jong. - we Schar*- --i-"» A W I Bakkc gen voor cand wis- en natuurkunde ~(f)ï "p Plteger. Groningen, E Keulen. Eenrum M J Handele, Velp, S H Hagen, Groningen Alaiid^,' C F^' d Schaaf, Leeuwarden, mej A E Kimrn, Groningen. Staatsexamens voor muziek DEN HAAG, 8 Juli BIJ dc gehouden staatsexamens voor Muziek zijn geslaagd; voor viool-B; H C J Stalpers. Bergen óp Zoom; voor orgel-A; N Tijhuis, Amster- oor piano-A; mej A Adam. Dén ...jj C A M Le Cavalier. Haarlem, mej R van Dijk. mej G Korf. mej L Mar- ^Il1n^A"lster'lam- w A Mees. Den P H C Sorel. Tilburg; voor solozang- ïj A M Ellens. Den Haag. H H Jager, l'Ard*e,n' inevr J Chr Letitre. Den Haag, ----- Q Mechanicus-Klomp. Driehuis, gem. V.tamm«j G J A Oudenampsen. UlrJcht, J E de Vries. Amsterdam. >-GRAVENHAGE. 9 Juli. Geslaagd voor ,—jio A: mej. S. Abraham (A'dam), mej. J. M. Augustijn (R'dam). mej. G. Beumer (Laren N.-H mej. S. C. Franken (Zun- dért). me). E. Fransen (Amersfoort), mèj. van de Klundert (Tilburg), A. - .Beverwijk), mej. H. G. Lunshof (Assen), mej. J. A. Martens (Nijmegen), mej. M. g. A. Mesters (Zuilen), mej. A. E. ii de Pol (Hilversum), mej. G. H. van Son 'dam), mevr. J, L. Swets-Erne (Utrecht), ij. J. C. P. Tuin (Alkmaar), J. W. W11-' ase (R'dam); voor solozang-A: J. Th. Lln- ..=rtz Cs-Gravenhagc), mej. E. J. Meijéé (Amsterdam), n)ej. M. Sukkel (Hilversum); ~"A' E. Th. Voogd (Hilversum): voor violon- mej. Tenhaeff (Scheveningen), mej. n Tongeren (Amsterdam).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2