deGruyter Eerste Northgo-wandeltocht werd groot succes Dageraad draagt Dinsdag Job Gouda in volle zee over film van de maand CfVOt&ttlosmaakt altijd! WERKSTER Morgen Donderdag n.m.3 uur, Peltenburg weer open! 1793 1953 MAGAZIJNBEDIENDE, NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 6 WOENSDAG 8 JULI 1953 Nooidwijk Ruim duizend personen ontvingen een startkaart De eerste Northgo-wandeltocht georganiseerd door de sportcommissie der gezamen lijke reservediensten in samenwerking met de Stichting V.V.V. te Noordwyk, is een succes geworden. De deelneming was buitengewoon groot; 1055 deelnemers ontvingen een startkaart. Wegens de ongunstige weersomstan digheden kon de demonstratie van de ,.Northgo"-ruiters geen doorgang vinden; hiervoor gaf de drumband van de Nat. reserve een demonstratie op het terras van „Seinpost". Nadat de laatste groepen binnengeko men waren, zette de jury zich aan de niet gemakkelijke taak de prijzen toe te kennen. De jury bestond uit de heren majoor v. d. Lee. hoofdinspecteur Mer- kelbach en de heer v. d. Hoof. Nadat de heer Winters van de N.W.B de aanwe zigen had toegesproken, maakte mai. v. d. Lee de prijswinnaars bekend. Burge meester v. Berckel reikte vervolgens met een toepasselijk woord de prijzen uit. Bij de militaire groepen behaalde Marine I uit Valkenburg de le prijs. Marine II Valkenburg de 2e prijs. Nat. Res. Den Haag de 3e prijs. Bij de politie- groep was de res. gem. politie Delft le. Schiedam 2e. Rotterdam 3e en Haarlem Er liepen ongeveer 200 individuele deelnemers mee. benevens 49 grotere en kleinere groepen. Zo waren er 10 mili taire en 12 reserve-politiegroepen, o.a. uit Delft. Haarlem, Rotterdam. Amster dam en Noordwijk. Opvallend waren de militaire groepen, uitblinkend door orde en discipline. We zagen mariniers van Valkenburg en nog verscheidene andere groepen militairen die alle een correcte indruk maakten. De grootste groep was wel die van de dr mr W. v. d. Berg stichting. die 105 deelnemers telde. Noordwijk kwam goed voor de dag met groepen van de wasserij „Thijswijk". Konijnenburg en Mark, de C.K.B. „Fluks", de Noordnv. Reddingsbrigade, de res.- gemeentopolitie. de Noordw. athletiek- club (met 3 groepen, samen 80 deel nemers!). de M.V. „Lydia", de C.J.V. „Wees getrouw", padvinders. Rode Kruis en last but not least een groep waarin zich o.a. de burgemeester mr G. F. W. van Berckel. bevond. Het was een imposant gezicht, de lange stoet te zien voortkronkelen langs de fraaie boulevards, dwars tegen de krach tige Zuidwester in. De route ging via de beide boulevards langs de dr mr W. v. d. Benghstichting naar Noordwij k-Binnen en vandaar via de Van Panhuys- en de Quarles van Uffordstraat weer naar „Seinpost" waar de eindcontrole plaats Reeds om kwart voor negen kwam de eerste deelnemer binnen, de heer Woes- tenburg uit Oegstgeest, gevolgd door A. Smeltink uit Noordwijk. Kort hierop kwamen de jongste deelnemers binnen, de 8-jarige Jan van der Slot en de 9- jarige Jacq. de Leeuw. Een mooie prestatie van deze knapen! Vervolgens kwamen ook diverse groe pen binnenstromen, de militairen en de politie stram in de houding. Als eerste militaire groep arriveerde de school- comp. van de Koksschool te Leiden. In Seinpost hadden zich inmiddels een groot aantal autoriteiten verzameld, o.a. mr Van Mechelen gew. secr. „Steun wet tig gezag", kol. Van Hinten insp. der Nat. reserve, kol. Langeveld gew. comm. B.B., overste Meulman, overste Van der Lee. distr. comm. Nat. reserve, en de garnizoenscomm. van Leiden luit.-kol. Gerth van Wijk. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt. Morgenavond 8 uur spreekt in de zaal Haasnoot ds Abma uit Rotterdam. Geslaagd Te Delft slaagde voor het examen electro-technisch ingenieur de heer J. van der Reijden. Jubileum Zaterdag zal de heer M. Imthorn zijn zilveren jubileum vieren als koster van de Hervormde Kapel. Hoog en laag water Donderdag 9 Juli: hoog water 1.37 en 14.11, laag water 9,39 en 22.17. Burgergroepen: 1 Schakelboys Lisse, 2 Molen de Valk Leiden. 3 „Top" (v. d. Berghstichting) Noordwijk. Rode Kruis: 1 Rijnland, 2 EHBO Noord- wiik, 3 R. Kruis Noordwijk. De burgemeester zegde vervolgens alle deelnemers Hartelijk dank en hoopte op een weerzien het volgend jaar. Alle deelnemers die de tocht volbracht hadden ontvingen de verzilverde Northgo- wandelsportmedaille, terwijl de groepen fraaie wisselbekers ontvingen Tenslotte gaf de drumband van de en dorpelingen naar het botenhuis ge- Reserve op het terras van „.Seinpost" een bracht. Schipper Jan van der Niet liep er taptoe, waarmee dit evenement werd ge- in zijn zeeplunje trots naast. Hoe druk hij sloten. i het ook had, kon hij het niet laten te ver- De heren Huybers en Verhoef die dit tellen, dat de boot in de ruwe zeeën van organiseerden verdienen een pluim voor gisteren bijster best was bevallen. En dat RIINSBURG Uitstap J.V.'s en M.V.'s. De Geref. J.V.'s en M.V.'s. acht ver enigingen in totaal, hebben gisteren met drie autobussen een uitstapje gemaakt, de perfecte gang van zaken. Kurt Carlsen kwam terug U|gol werd door zijn volmondig beves- Ook de heer H. T. de Booy, die zich op Met de sleepzak achter is de Kapitein de reis van Amsterdam naar Noordwijk Kurt Carlsen, Noordwijks juweel van een aan boord had bevonden, was uiterst te- reddingboot, gisteren ter hoogte van vreden over de Kurt Carlsen. En dat het Palace-hotel het strand opgelopen. Er geen plezierreisje is geweest, hebben tal werd olie gestort om de wilde achterop- van badgasten met eigen ogen kunnen lopende golven wat te temmen. j zien. toen zij vanaf de kust de redding- Na uitgebreid manoeuvreren met de boot door de hoge zeeën zagen duiken. Zeeschildpap. de grote rupstrekker, lag De bemanning dröeg er de sporen van de boot rustig op zijn wagen en werd hij onder het gele oliegoed. Truien en broe- onder grote belangstelling van badgasten i ken waren doorweekt van het zeewater. dat nog lang als een prettige herinnering zal voortleven. Er werd om half zeven gestart en Hoevelaken was de eerste pleisterplaats. Daarna ging het op Apel doorn aan waar men de Julianatoren be klom. Via Arnhem en Nijmegen ging men naar Groesbeek waar het Canadese kerkhof werd bezichtigd. Woerden was de laatste halteplaats. VOORHOUT Geloofsbrieven te laat ingeleverd Er heeft in Voorhout spanning ge heerst rondom de gevolgen van de ge meenteraadsverkiezingen. Het einde van de spanning scheer, nu ingetreden te zijn met de volgende resultaten. Vijf KVP-ers zullen als nieuwe leden van de gemeente raad zitting nemen. Daardoor komt een wethouder niet meer voor een zetel in aanmerking. Ook een ander raadslid, dat 28 jaar zitting heeft gehad, zal als ge volg van het uitbrengen van voorkeur stemmen op vier namen van de KVP- lijst van de lijst worden afgeschoven. Een zittende wethouder werd met voor keurstemmen gekozen. Deze blijft dus. De beroerde gemoederen leken nu enigszins tot rust -te zijn gekomen. Maar als klap op de vuurpijl is nu bekend ge worden, dat twee benoemde raadsleden hun geloofsbrieven niet binnen de gestel de termijn hebben ingeleverd. Zij zijn i dit verzuim reeds in kennis gesteld, ee anderen werden in hun plaats raadslid aangewezen. De heer P. v. d. Nouland, wethouder van openbare wer ken, met voorkeurstemmen gekozen (KVP) en de heer Adr. Jansze (AR) zijn het, die hun geloofsbrieven niet hebben ingeleverd. In de plaats van de eerste Het nieuwe gemaal, dat het vol gend jaar te Katwijk aan Zee ge reed zal komen, voldoet aan hoge aesthetische eisen. Het bestaat ruw aangegeven uit twee gedeel ten, een representatief deel en een motorgedeelte. In het repre sentatieve gedeelte zijn een hal, een vergaderzaal en een balcon in de motorkamer geprojecteerd. Van af het balcon kunnen gezelschap pen, die in de vergaderzaal zich hebben vermoeid met theoretische vraagstukken, zich practisch ver frissen door de motoren in wer king te aanschouwen. Op de begane grond ziet men dus van links naar rechts de vergaderzaal (vier kleine ramen) en< de motoren kamer. Beneden de lijn van de begane grond is de pompenkelder. Onder het raam van de vergader zaal, aan de zeezijde van het ge maal, zal een beeldhouwwerk van prof. Wenckebach worden aange bracht. Het zal de figuur van graaf Willem I voorstellen. Aan weerszijden van het raam van de vergaderzaal aan de Zuidzijde komen werken van de beeldhou wer Petri. (Foto D. Kruyt). is de heer J. L. Nijssen (de huidige nestor van de raad) benoemd. In d« plaats van de tweede de heer E. F. Knop- pert. Misschien zullen dus straks nieuwe gezichten in de gemeenteraad te zien zijn. Sfeer in 'f gezin? De „Nieuwe Leidsche" er inl V1SSER1JGOLF (Van onze Woubrugse correspondent) Over enkele dagen zal één van de modernste schepen van de Nederlandse visserij» vloot het ruime sop kiezen. Glanzend van verf ligt de trawler-kotter Job Gouda (IJM 99) aan de kade van scheepswerf De Dageraad, v/h wed. J. Boot te Woubrugge. Opvallend sierlijk is dit nieuwe para depaard van de Nederlandse visserij ge bouwd- Vooral de revolutionnaire dek- bouw geeft het schip een ongewoon, maai toch aantrekkelijk voorkomen. Omdat alleen aan stuurboord gevist wordt, be vindt zich daar het enige gangboord. De aan bakboord uitgespaarde ruimte bevat een ruime kombuis en een messroom voorzien is van de nieuwste snufjes, zoals een kookinstallatie, centrale verwarming en een ijskast. Men vindt er douches, die warm en koud water kunnen spuien. De verblijven van de bemanning beneden- deks zijn ruim en comfortabel ingericht. De matrassen zijn met schuimrubber ge vuld. evenals de kussens. Maar ook op het punt van navigatie en visserij zal de schipper gebruik gaan maken van de nieuwste technische vond sten. In de motorkamer staat een robuste 450 pk V. d. Giessen-oliedrukmotor met reductie van 2/1. Hij heeft gezelschap een 100 pk winebmotor en een motor de aandrijving van hulpwerktuigen 32 pk. In de motorruimte is ook een 7000 liter-watertank opgesteld. De olietanks kunnen 45 ton brandstof bergen. De brug en de kapiteinshut lijken ook meer op natuurkundige laboratoria dan op scheepsverblijven. Daar staan of han gen de modernste apparaten op het ge bied van radio, radar en echolood. Er komen ook een fonkelnieuw kompas en een Decca-plaatsbepalingsinstalatie voor. Kosten noch moeiten zijn gespaard om dit schip het puikje van de Nederlandse visserijvloot te maken. Reder en bouwer kunnen gelukgewenst worden met dit succes. Morgen om 8 uur verlaat de Job Gouda de werf om op eigen kracht naar Vlaardingen te varen. Vrijdag wordt het te Rotterdam gedemagnetiseerd. Zaterdag kiest het voor het eerst het ruime sop om koers te zetten naar de thuishaven, IJmuiden. De volgende week Dinsdag wordt het schip ergens op de Noordzee plechtig overgedragen. Kotter Sterna nog niet naar Brazilië Als gevolg van een arbeidsconflict tus sen de reder en twee opvarenden van de motorkotter Sterna (IJm 98), die de vol gende week Dinsdag naar Santos in Bra zilië zou vertrekken om daar als eerste bij te dragen aan de stichting van een modern en gezond visserijbedrijf, is het vertrek van dit schip voor onbepaalde tijd uitgesteld. De twee bemanningslede^ 1 hebben meegedeeld niet accoord te gaan met het arbeidscontract. Een van de twee, de stuurman, had het al getekend, i maar hij trok zich nu, negen dagen voor j het vertrek terug. Men is nu aan het zoe- ken naar twee nieuwe opvarenden. Als de formaliteiten voor het vertrek van c deze twee mannen vervuld zijn. zal de Sterna misschien nog deze maand kun- nen vertrekken. Kottertje In de eenzaamheid De kotter IJM 208 had wel het rijk 1 alleen gisteren aan de afslag: met zijn scheepje braad, kabeljauw en tarbot maakte hij furore en een besomming van tenslotte f 5.550. Geen haring of makreel Er was uiteraard weinig peil op te trek ken dit keer: de piepers deden f 24 per kist en de niet te grote wijting maakte i f 14. terwijl voor de regels kabeljauw j f 85 is betaald en f 92 voor de kisten dik koppen Vandaag drie Van de trawlers waren er zoals ge meld vandaag drie aan de m?rkt; de Dirkje prefereerde de Donderdagafslag. Iets dalend De omzet van het Staatsvissersl>aven- i bedrijf is over de maand Juni van dit j jaar f 1 735.000 geweest tegen f 1.920.000 i in dezelfde maand van het vorige jaar. Daarmee kwam de totaalomzet over de eerste helft van 1953 op f 12.770.000 tegen over f 13.265.000 over het eerste halfjaar van 1952 Haringcyfers De totaalaanvoer gezouten haring over de periode van 21 tot 27 Juni bedroeg 27.115 kantjes, waarvan 521 kantjes steur- haring. In totaal werden tot 27 Juni 70.845 kantjes zoute haring aangevoerd tegen bijna 3000 kantjes meer: 73.345 in 1952. Naar zee De varende trawlervloot is gisteren ge lukkig weer met twee schepen uitge breid: de Thorina en de Herman zijn uitgegaan. De Gelria lag kolen te laden, zodat dit schip ook weer plannen heeft. Chocomel verkwikt, doet U g Waarheen U ook reist, waar U ook wacht, Chocomel Nutricia staat altijd voor U klaar. staat altijd voor l Personeel gevraagd 0 Nette werkster gevraagd voor Donderdagmorgen en Vrijdagmorgen. Mevr. Cor- pel. Oude Rijn 28. 0 Noodhulp gevraagd voor direct. 4 ochtenden in de week. in gezin met 4 kinde ren. waar kindermeisje aan wezig is. Mevr. Stakenburg, Parklaan 237, Tel. 3176, Kat wijk aan Zee. 0 Mevr. Demmenie, Pr. Hen. driklaan 26 te Oegstgeest. vraagt per 1 Aug. a s. een net meisje, P.G. v.g.g.v. Niet beneden 18 jaar. Per 1 Sept. a.s. een llink dagmeisje, zelfstandig kun nende werken, voor hele dagen, v.g.g.v. Aanmelding tussen 7 en 8 uur 's-avonds. Mevr. Poort, de Mey van Streefkerkstr. 31, Leiden. Personeel aangeb. 0 B.z.a. meisje voor halve dagen, ing Augustus. Get.- schrift Huishoudschool. Br. No 9162 bur. van dit blad. 0 Net meisje zoekt schrijf werk voor de avonduren. Br. onder No 9161 bur. v. d. bl. 0 Brood- en banketbakker b.z.a. als noodhulp, alleen Zaterdags. Br. no 9163 bur. van dit blad. Te koop aangeb. 0 Waterkit met kraan voor kamperen. 3 Avondjaponnen maat 4244. Schilderstukjes. Brieven No 9160 bur. v. d. bl. 2 pers. ledikant, compl. m. spiraal en bed. Lammen- schansweg 72. 0 Commode. Aangeboden een kindercommode, in staat van nieuw. Groot formaat. Prijs f 37,50. Breestraat 149. 0 Door vertrek aangeboden: Sleestofzuiger, in prima staat met hulpstukken, goed zui gend. f 25.-. Te bevr. na 6.30 uur, Vliet 7 (bij Rapenburg) 0 Groenekool- en spruit- koolplanten. J. v. Beelen en Zn. Zaadteelt en zaadhandel. Tel. 2912. Katwijk a.d. Rijn. 0 Een donkerblauwe kinder wagen. Engels model, merk „v. Delft". Te bevragen: Remisestraat 22, Katwijk aan Zee. Te huur gevraagd Gevraagd aan zee, Aug. of gedeelte daarvan, gem. huis of kamers. 7 personen Prijs opgaaf aan: H. J. de Pril, Hfd Chr. V.G.L.O. school. Pynacker. Te koop gevraagd 0 Siert.verg. A en B. Warme en koude kas, bak en waren huis. Groentent. vergunning. C.V. N. Bakker Hz. Roelof- arendsveen. TeL 487-K 1713. V acan tie-adressen 0 Pension gezocht te Kat wijk aan Zee, door 3 volw. pers., vanaf 25 Juli tot 1 Aug. Br. no 1827, Breijer's Boekhandel. Arnhem. Diversen 0 H.H. Rokers. Extra aan bieding: Java rooktabak, 1.50 per 250 gram. Proefpakje van 100 gram 60 cent. Lange Vir ginia Shag, 1.50 per 250 gr., per proefpakje 100 gr. 60 ct. Sigarenmagazijn N. Bourgeois Stadhoudersl. 16. Tel. 22182. Brillen. J. A. Verheul. Erk. Opticiën, Haarlemmer straat 86. Levert U elk ge wenst montuur en glazen. Gemakkelijke betalingscond. Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. „Rosinc" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen. gouden zilveren en verzilverde ar tikelen. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken. Steenstraat 16, Tel. 26854. 0 Gemakkelijke betalings voorwaarden voor alle uur werken. De Lcidse Uurwer- kenhandel. Kantoor en toon- kamer Akkerhof 11. eind Da Costastraat. Ook 's avonds van 7-10 uur. Alleen meerderjarige personen. GEVRAAGD Werktijden nader te regelen. Mevr. Overdevest, Heren straat 98. gaat alles bij U zult een glorieus verlichte zaak aantreffen, alles verbreed en verdiept, met een keur van Radio's van Philips, Erres, Blau- punkt, Fridor, Schaub, enz. uiterst billijke en zéér kostbare apparaten Radio-Gram. Combinaties, Gramofoons. Een nieuwe Disco-bar, met 6 miniatuur echte electro-dyn. luidsprekers, nieuw v. Leiden, 3 ruime cabines, met elec. luchtcirculalie Groot Gram.platen archief breestraat 109 Groot Muziek archief DIT MAG GEEN KIND MISSEN De Gruyter geeft de nu volgende 4 welcen een complete circus-voorstelling bij het Snoepje van de Week Een prachtige serie gekleurde plaatjes. Heel leuk en heel erg mooi. 0 Waar iedere Dame naar gaat voor haar haar, het beste en het goedkoopst, 5 gulden permanent, wassen, knippen, watergolven inbe grepen. Onduleren 1,25, wassen, watergolven 1,60. Bespreekt vroegtijdig. Het Kappershuis. Apothckersdijk 8. Telefoon 26218. 0 Voor op reis! 12 gegomde kofferetiketten 10 ct. Ball points 60 ct. Potloodslijpers 15 ct. 10 vel postpapier en 10 enveloppen 30 ct. Alles pri ma kwaliteit. Papierhandel Paddenburg, Nieuwe Rijn 11. Plaats een Koerier. 't is d e manier l Op de Stichting 'sHEEREN LOO-LOZENOORD te ERMELO (Gld.) (Christelijke Inrichting voor de ver pleging van geesteszwakke kinderen) kunnen FLINKE MEISJES geplaatst worden, die zich nuttig willen maken bij de verzorging van het geesteszwakke kind. Minimum leeftijd 17 jaar. Aan de inrichting is een drie-jarige opleidingscursus verbonden, waarbij men kan worden opgeleid voor het diploma Kinderbescherming A, of voor het Verenigingsdiploma. Goede salarisregeling met premievrij pensioen. Sollicitaties aan de Geneesheer-Directeur. Gevraagd per 1 Augustus Geroutineerde Kantoorkracht Voor alle kantoorwerkzaam. heden, uitgezonderd boek houden. Schriftelijk aanmelden met volledige opgave van erva ring, diploma's en verlangd salaris by Bloembollenexportbedrjjf C. S. v. Dobben de Bruyn jr Noordwijk (Kon. Astrid Bou- levard 30). „Dat komt omdat Ik 'm met VlM onderhoud. Voor Vim bestaat er geen vuil dat blijft plakken of korsten. Eén veeg met Vim en schoon is de boel. De extra kracht, die er in Vim zit, komt natuurlijk van het speciale Vim- schuim. Dat heeft Vim alléén." s s De GELE BUS moet U hebben. U weet wel, die van WAT schuimt en kan niet krassen Wij vragen met spoed ee 2e of 3e BANKETBAKKERS- BEDIENDE KRANTENRECLAME IS NIET TE VERVANGEN BAKFIETSEN TE KOOP TE HUUR GEBR. HUISMAN Levendaal 76 TeL 22962 Gevraagd BEKWAME MEUBELMAKERS I Aanm.: Kernhout. Orion- I straat 6. Den Haag Telef. 172.06.71. van 85 uur Fa H. E. VAN DER HEIDE ZONEN, Huishoudelijke Artikelen en Ijzerwaren. Leiden, vraagt Leeftijd 22—32 jaar. Na gebleken geschiktheid een goede vakopleiding. Aanmelden: Donderdag en Vrijdag a.s. 5—5.30 uur. Nieuw, straat 2 A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6