Jlietttue Criitsrhc (fouiuiil Goed nieuws voor ambtenaren Sowjets zijn bereid concessies te doen in Oostenrijk en Tsjechoslowakije Mits Duitsland herenigd zal worden of neutraal gebied worden Wist U Blik in de rijkdom der schepping DINSDAG 7 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9779 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken jSUatiutictbffcitevta «|0 fart In tegfaospotf RUSSISCHE LOKVINK..- DE RUSSEN pogen opnieuw een wig te drijven tussen Amerika en zijn Westelijke partners. Zulks blijkt uit een hoofdartikel in de Prawda, waarin Amerika er van beschuldigd wordt, de internationale spanningen op te voeren, teneinde een atmosfeer van oorlogsangst in het leven te houden, welke de Westelijke partners noodzaakt, aan de door Washington bevolen, bewapening mee te doen. Voorts gewaagt men in Russische kringen te Oost-Berlijn van een plan, volgens hetwelk het Kremlin bereid zou zijn om de voorrangspositie in Oostenrijk en Tsjechoslowakije te laten varen, in ruil voor een herenigd of neutraal Duitsland. De Russische voorwaarde is, dat er dan geen voorafgaande samenspraak tussen de Westelijken zal plaats vinden; derhalve wordt de conferentie van Bermuda door de Sowjets voor „taboe" verklaard. Het is duidelijk, dat de Russen speculeren op meningsverschillen tussen Amerika, Engeland en Frankrijk. De Sowjets zouden na de gebeurtenis-aldus het oordeel in bepaalde kringen. Oost-Europa, die. zoals wij giste ren aantoonden, een alarmerend karakter dragen, tot de conclusie zijn gekomen, dat voor hen van Oostenrijk, Tsjecho slowakije en Oost-Duitsland geen profijt meer kan worden verwacht. Westberlijnse politici spraken reeds de hoop uit, dat het Westen niet naar dit Sowjetvoorstel zal luisteren, aangezien de ontwikkeling in West-Duitsland thans reeds te zeer in Westelijke richting is gegaan (conventies van Bonn, EDG), dan dat een plotselinge „neutralisering" van Duitsland nog mo gelijk zou zijn. In kringen te Bonn be schouwt men de aanval van de Prawda a!s een soort bewijs, dat Moskou per se met het Westen tot een accoord over Duitsland wil komen. De onlusten, voor een groot deel ver oorzaakt door honger en ellende in de satellietstaten, vormen momenteel een uiterst belangrijk punt in de buiten landse politiek, zowel van Amerika als West-Europa. De Amerikaanse federatie van vakverenigingen en het congres van industriële organisaties heeft een beroep gedaan op Eisenhower, teneinde onmid dellijk hulp te verlenen aan de arbeiders van de So\vjetzone in Duitsland, in hun strijd tegen het communisme. In een ge meenschappelijk telegram aan het Witte Huis wordt aangedrongen op het houden van „vrije verkiezingen". De arbeiders leiders hebben verzocht, uit naam van 16 millioen Amerikaanse arbeiders, een for mele klacht in te dienen bij de Ver. Naties tegen schending van „de rechten van de mens" door de Sowjet-Unie. Tevergeefs hebben de Westberlijnse bondgenoten de Russen opnieuw verzocht de restricties uit hoofde van de, door het Russische leger uitgevaardigde- „staat beleg" in Berlijn in te trekken. Voorts waarschuwt de „Tribune", het officiële blad van de Oostduitse vakbond, de leidinggevende functionarissen in fabrie ken, dat zelfs een vrijwillige verhoging der arbeidsnormen sedert 17 Juni is ver boden. De Oostduitse regering heeft be paald, dat de boeren in 1953 in plaats van 700.000 ton slechts 400.000 ton groente en fruit behoeven te leveren. De boeren kunnen, nadat zij, aan hun leveringsplicht hebben voldaan, de rest vrij verkopen. Van droom en daad gesproken In Wenen is men van oordeel, dat de reorganisatie van regering en partij in Hongarije spoedig zal worden gevolgd door overeenkomstige veranderingen in Tsjechoslowakije, Roemenië, Bulgarije en andere met de Sowjet-Unie verbonden staten. De veranderingen in Hongarije zijn absoluut geschied op last van Moskou. Oost-Duitsland wordt beschouwd als het model van een radicale wijziging in de bestuursvorm na Stalins dood. Wij hebben hier te maken met een nieuwe interpretatie van het beroemde Marxisme in de satellietlanden. De nieuwe koers, doet sterk denken aan de Russische poli tiek in de jaren '20 tot '30, toen een te drastisch ingevoerde collectivisering van de landbouw tot onvolledige productie leidde. In Franse diplomatieke kringen te Parijs beschouwt men de acute econo mische crisis als de voornaamste reden de ommekeer in de Hongaarse politiek. De correspondent van het Zweedse li berale blad Expressen, de journalist Horn beschreef de positie van de Hongaarse arbeiders als staande op het laagst mogelijke bestaansniveau. Volgens Horn kostte een kilo brood indien ten minste brood te krijgen was f 1.20, een kilo aardappelen f 1,80, een kilo kaas ruim f 15.50 en een kilo boter ruim f 21.50. Een ei kostte bijna f 1.50 per stuk en een liter melk bijna f 1.40. Het gemiddelde loon van een Hon gaarse arbeider was volgens Horn, die zeide deze cijfers te hebben kun- opstellen aan de hand van gegc- uit gesprekken met Hongaarse arbeiders, bijna f 250 per maand. drie na Parbat, eveneens in het Himalaya-ge- bergte, bedwongen. Een Oostenrijks- Duitse expeditie heeft op 4 Juli de top dan 810Ö meter hoog is be reikt. In de laatste zestig jaar hadden vele toevallig bijna altijd Duitse expedities een aanval op gedaan. De leider van de groep was de 52-jarige Oostenrijker Aschenbrenner, dié al twee vorige pogingen had meegedaan. In 1934 was hij één van de twee blanke overlevenden van de expeditie van de Duitser Merkl; een sneeuwstorm kostte toen aan negen man het leven, terwijl naar veertig meter van de top Standbeeld Masaryk is verdwenen Gered door Tsjechische partisanen In het centrum van de Vsjeohoslowaak- se stad Pilsen heeft een groot standbeeld van Thomas G. Masaryk gestaan, dat ni" echter is verwijderd. Volgens de officiële lezing is he standbeeld weggenomen als tegenmaat regel tegen de schending van afbee'ldin- THOMAS MASARYK Zelfs geen plaats meer voor zijn standbeeld gen van Stalin en van de overleden pre sident Klement Gottwald tijdens de Juni. relletjes in Pilsen. Enige maanden teevo- ren hadden de autoriteiten al een houten staketsel om het beeld laten bouwen de herinnering aan de oprichter van de vroegere Tsjechoslowaakse republiek uiit te wissen. Diplomaten te Wenen geloven nu op grond van berichten uit Praag, dat Masa- ryks standbeeld door Tsjechische partisa nen is verwijderd en verborgen. Daar mee zouden zij eenzelfde staailtje hebben uitgehaald als tijdens de Duitse bezetting, toen zij eveneens op die manier stand beelden van Masaryk voor- vernietiging behoedden. Wie in ons land nog zou dromen van het „Sowjet-paradijs", zal verstandig doen deze zakelijke, nuchtere gegevens goed in zijn geheugen te griffen. Tussen de „droom" der communistische ideologie en de „daad" van betere levensvoorwaar den ligt bittere ontgoocheling! Ook Praag wendt het roer Ook Praag heeft het roer omgegooid. De communistische regering van Tsje choslowakije heeft n.l. besloten, het, de vorige week uitgevaardigde, decreet, waarbij werkverzuim zonder gegronde redenen voor de arbeiders tot een mis daad werd verklaard, weer in te trek ken. Het genoemde decreet werd uitge vaardigd, om het grote verzuim, dat volgde op de ongeregeldheden in Oost- Duitsland, tegen te gaan. Na Oost-Duitsland, Hongarije en Roe menië is Tsjechoslowakije de vierde Russische satellietstaat, waar het regiem eer. enorme wending in de politiek neemt, om de ondervoede en opstandige bevolking er onder te houden. Waarnemers te Wenen, aldus A.P. zijn van mening, dat de intrekking van het decreet het begin is van een reeks mil dere maatregelen ten aanzien van de Tsjechische arbeiders. Naar Radio-Praag bekend heeft ge maakt is de onlangs aangenomen wet, op grond waarvan arbeiders werden gestraft, die een andere betrekking hadden geko zen of zonder toestemming van hun werk waren weggebleven, ingetrokken. Het be stuur van het Tsjechoslowaakse vakver bond had de regering om deze maatregel verzocht. Volgens Radio-Praag heeft de Tsjecho slowaakse regering in een buitengewone vergadering besloten de wet geheel op te heffen. Zij voorzag in straffen variërend, van scherpe terechtwijzing voor één wegblijven, tot vervolging, ingeval de betrokkene vier keer zonder toestemming niet op zijn werk was verschenen. Het bestuur van de vakbond heeft de regering dank gezegd en haar verzekerd, dat de arbeiders al het mogelijke zullen doen om ongeoorloofd arbeidsverzuim te voorkomen. Weer een top van de Himalaya bedwongen Ditmaal door Oostenrijks-Duitse expeditie Naguib houdt het been stijf Eerst moeten Britten de Kanaalzone uit Een Egyptische regeringswoordvoerder heeft te Washington verklaard, slechts de Britse bezetting van de van het Suezkanaal, Egypte weerhoudt van toetreding tot een overeenkomst tegen mogelijke aggressie. Als de Britten eenmaal zyn vertrok ken, kan Egypte met het Westen de plan. bestuderen om na ite gaan, welk plan het beste de vrije wereld dient, zo voeg de hij hieraan toe. Evacuatie der Britse troepen zou vol gens hem betekenen, da.t niet slechts de Kanaalzone, doch het gehele Midden- Oosten in tijd van oorlog de Geallieerde strijdkrachten bases zou verschaffen, en niet alleen bases, doch ook arbeiders en meer dan zestien divisies voor de verde diging van het gebied. Faroek beschuldigd Het opperste militaire tribunaal van Egypte heeft gisteren ex-koning Faroek en zijn naaste medewerkers aansprakelijk gesteld voor de gebrekkige bewapening van het Egyptische leger in de oorlog tegen Palestina. Het tribunaal heeft aan bevolen hem (bij onstentenis) te doen terechtstaan. Amsterdams plan Fiets stallen overdag 10 ct en 's avonds 15 ct een vergadering van de betrokken rijwielbonden is aan de Amsterdamse rijwielstallinghouders, nu de prijzenbe schikking voor het stallen is opgeheven, voorgesteld het tarief voor de dagstalling (818 uur) te bepalen op 10 cent: voor de avonduren (18—1 uur) op 15 cent. Voor de maandabonnementen ontwierp men een regeling in tariefklassen: arbei dersbuurten b.v. ƒ1.75 per maand plus 10 cent verzekering; nieuwe wijken 2 p. m. plus verzekering; stallingen met hoge lasten: ƒ2.40 plus verzekering. Deze regeling zal nog nader door de verschillende besturen besproken woi Kleine Noorse paarden op proei in ons land De landelijke commissie voor kleine boerenvraagstukken van de stichting voor de landbouw acht het gewenst, proeven te nemen met Noorse fjorden- paarden op kleine proefbedrijven. Deze kleine Noorse gebruikspaarden zijn met succes in Denemarken inge voerd. Men wil bezien hoe de kwaliteit van deze werkpaarden voor Nederlandse kleine bedrijven is en of zij in de be drijfsvoering passen. Laniels financiële maatregelen goedgekeurd Belastingverhoging op alcohol, benzine en gasolie Dat zal Frankrijk jaarlijks 60 milliard francs moeten opleveren die nog nooit een beklimming had gemaakt, maar die de dood van zijn stiefbroer Meriri wilde „wreken". Nanga Parbat betekent Naak te berg. Hij ligt in het Westen van de Himalaya. Nu ook deze expeditie succes heeft gehad, is men dubbel nieuwsgierig naar de resultaten van een groep van de Ame rikaanse alpinistenvereniging, die een poging doet tot beklimming van de op één na hoogste berg ter wereld, de Godwin-Austen, die meer dan 8600 me ter hoog is. De expeditie heeft dagelijks de weer berichten van radio-Pakistan ontvangen voordat zij vertrok, heeft kolonel Hunt haar via de radio nog raadgevingen kun- geven voor het gebruik van de zuur stofapparaten op grote hoogten. Twintig doden Bus met voetballers door trein gegrepen Aan de route van de Pan-Amerikaanse spoorweg. 4 kilometer van het plaatsje Trujillo in Peru, deed zich een ernstig ongeluk voor toen bij een spoorweg overgang een autobus werd gegrepen, door een trein, die uit de richting Ascope kwam. In de bus bevond zich het voet balelftal van de club „Juan Aurich" uit* Lambatecano en een aantal supporters. Twintig personen werden bij dit onge val gedood, terwijl 16 personen verwon dingen opliepen. Vader van 6 kinderen doodgereden De 60-jarige landarbeider J. Boon, is gistermidag, toen hij op zijn fiets de rijksstraatweg te Limmen (N.-H.) overstak, door een auto aangereden en overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. Begin September Koningin en Prins naar Amsterdam Van "9 tot 14 September zullen Konin gin Juliana en Prins Bernhard een offi cieel bezoek brengen aan Amsterdam. In verband met het koninklijk bezoek zal het paleis op de Dam tot 1 September plaats van tot 15 September as. voor bezichtiging voor het publiek opengesteld De Franse ministerraad heeft gister avond de financiële voorstellen goedge keurd, welke onder meer inhouden »ve belastingen, welike per jaar een bedrag van 60 milliard francs moeten opleveren, voorts het toekennen van spe ciale volmachten aan de regering, de op richting van een fonds ten behoeve van verbeteringen in de landbouw en voor economische uitbreiding en ten slotte verhoging met 110 milliard francs van het bedrag der voorschotten van de Banque de France aan de staat. In de Franse hoofdstad is een verbeten, financiële strijd begonnen. De nieuwe stuurman van het Franse sdhip van staan Laniel, gaat zijn bestaan in de waag schaal leggen om de financiële maatrege len, die volgens'hem nodig zijn om Frankrijk uit het economisch moeras te trekken, door de Nationale Vergadering te doen aannemen. In de toedichting op de voorstellen ls er van officiële zijde op gewezen, dat eerst nadat het parlement deze voorstel den zal hebben goedgekeurd, de regering Londen-Parijs in 19 minuten Deze foto van de Britse vlieger lucky Mike" Lithgow werd ge nomen, toen hij zich op London Airport in de cockpit van de ge heime Vickers Swift F 4-straal- jager liet zakken waarmee hij een vlucht ging maken naar Parijs. Lithgow wist toen nog niet, dat hij een record zou ves tigen. In slechts 19 minuten en 5,6 seconde schoot de Swift 4 over het Kanaal naar de Franse hoofdstad. de Banque de France -nieuwe voor schotten zal kunnen vragen. Wat het ten behoeve van de landbouw opgerichte fonds betreft, werd verklaard, dat dit fonds tot doel zal hebben een economische uitbreiding zonder inflatie. Het maximumbedrag aan voorschotten _»r Banque de France aan de staat zaï door de bovengenoemde 110 milliard francs worden gebracht op 240 milliard francs. De aflossing hiervan zal moeten geschieden in ongeveer 3'é jaar. Ten slotte is er van officiële zijde nog op gewezen, dat al deze maatregelen een onafscheidelijk geheel vormen en dat de minister-president gemachtigd is, bij het indienen van deze plannen in het parle ment de vertrouwenskwestie te stellen. Het parlement kan eventueel de voor gestelde belastingen wijzigen, miits het totale bedrag aan nieuwe ontvangsten ongewijzigd blijft. nieuwe belastingvoorstellen houden jn verhoging met 30 procent van de belasting op alcohol^ verhoging van de heffing op benzine met 5 franc per liter an 3,10 franc per liter gasolie. De prijs voor benzine te Parijs zal hierdoor 64,1 franc per liter gaan bedragen. Voorts zullen de zegelrechten worden verhoogd en worden de kosten voor een paspoort verdubbeld van 1000 tot 2.000 francs, De radicaal-socialistische afgevaardig de Mendes-France is intussen gekozen tot voorzitter van de financiële commis sie der Nationale Vergadering. Hij volgt Paul Reynaud op, die thans vice-pre mier is. Intussen heeft de financiële commissie an de Assemblée wèl het voorstel tot verhoging van de belasting op alcohol aanvaard, doch zij verwierp o.a. de hoging der belasting op benzine en diesel olie. De beslissing van slechts een aanbeveling in. e Nationale Vergadering kan (en dat hopen) anders beslissen. Donderdag wordt te Bolnes de sleepboot Laut Timor te water ge laten. Zaterdag gleed het zusterschip de Laut Djawa van dezelfde werf. Beide zijn bestemd voor de Ned.-Ind. Steenkolen Handelmij te Amsterdam. Ter gelegenheid van het feit dat de grote Britse staatsman Cecil Rhodes honderd jaar ge leden werd geboren, worden in Zuid-Rhodesia (dat is genoemd naar Cecil Rhodes) grote fees ten gehouden. Nabij de plaats Bulawayo werd een model dorp gebouwd, dat de Brit se koningin-moeder gisteren opende. Links ziet men prinses Margareth, die haar moeder vergezelt. Na de openingsplech tigheid voerden enige negers enige dansen voor de vorste lijke bezoekers uit. Moekarto faalde opnieuw Indonesische kabinetscrisis duurt al vijf weken Moekarto, die van de Indonesische pre sident, Soekarno, opdracht had ontvan gen om een nationaal zakenkabinet te vormen, is er niet in gesiaagd een nieu we regering samen te stellen. Gister avond gaf hij zijn mandaat aan Soekarno terug. De vierde kabinetscrisis in Indonesië duurt al 35 dagen. Achtereenvolgens faalden Roem, Mangoensarkoro en Moe karto in het samenstellen van een natio naal kabinet met voldoende steun ir parlement. Ook nu is Moekarto niet geslaagd In het vormen van een „zakenkabinet". Bejaard echtpaar door gas omgekomen Na vorige vergiftiging te hebben overleefd Toen de heer Buist, landbouwer te Tjamsweer (Gr.), Zondagmorgen het echtpaar Wiersma wilde afhalen voor de kerkgang, zag hij de oudjes in een stoel zitten. Hij vermoedde eerst, dat zij in slaap waren gevallen, maar ontdekte tot zijn ontsteltenis een scherpe gaslucht. Bij nader onderzoek bleek, dat het echtpaar, waarvan de man 79 en de vrouw 81 jaar was, is overleden door gasvergiftiging. Het kraantje van een gaskomfoortje had waarschijnlijk de gehele avond en nacht opengestaan. Reeds eerder heeft zich bij dit echtpaar een geval van gasvergifti ging voorgedaan. Beiden konden toen weer tot bewustzijn worden gebracht. Minister Fyfe gelast Nieuw onderzoek naar Evans' terechtstelling Gisteren is een onderzoek gelast naar de terechtstelling van Timothy Evans ïan, die in 1950 tot de galg werd oordeeld wegens moord op zyn echtge note en zyn 14 maanden oud dochtertje, voornamelijk op getuigenis van de massa moordenaar John Christie. De Britse minister van Binnenlandse Zaken. Sir David Maxwell Fyfe. heeft advocaat opdracht gegeven, de dos siers van Evans weer voor de dag te halen en na te gaan of het proces geheel •olgens de wetten is gevoerd en of recht- aardigheid is betracht. Christie vormde in het proces tegen Evans de voornaamste getuige a charge. In het Lagerhuis zijn stemmen opgegaan, dat Evans wellicht ten onrechte is ver- DAT alle betrokken partijen het thans eens zijn over de instelling van een be drijfschap voor het kruideniersbedryf er volgens het desbetreffend voorstel hel bestuur zal bestaan uit 22 leden (11 werk nemers en 11 ondernemers). DAT een in zijn nachtrust gestoorde A'dammer met een windbuks twee rui ten stukschoot van een huis in de Vro- lykstraat, waar men bruiloft vierde. DAT een oplichter, die voornamelijk ii Overijssel opereert, zakenmensen geld afhandig maakt voor advertentie in de z.g. Wegwijzer voor de Toerist, onder af gifte van kwitanties t.n.v. de Alg. Ned. Vraagbaak. DAT het voormalige R'damse internaat Laurentius aan de Binnenweg niet amusementsbedrijf wordt, maar een par ticulier ziekenhuis. DAT door de invoering van het nieu- re formaat van het Staatsblad jaarlijks uim ƒ22.000 aan papier en ƒ15.000 aan arbeidsloon wordt bespaard. DAT gisteren op West-Terschelling het nieuwe, met Marshallgeld gebouwde, hotel Zeezicht, officieel geopend is. DAT de 23-j. Apeldoornse monteur P H. H„ aldaar, die in Mei in Arnhem een auto van een tandarts uit Oosterbeek stal op de R'damse automarkt verkocht, is aangehouden. DAT van vandaag af het doorgaand verkeer ZwolleKampen wegens verbe tering van de verkeersweg enkele maan den over Wezep wordt geleid. DAT Brazilië weer een consul-generaal in Rotterdam zal benoemen. DAT kap. t. z. G. A. Boegborn, die derhoofd der afd. hydrografie van Kon. Marine zou worden en onderweg was voor een studiereis naar Amerika, op 46-jleeftijd in het hospitaal te Halifax (Can.) is overleden. DAT minister Suurhoff bij de Tweede Kamer f 147.700 heeft aangevraagd voor nieuw gebouw voor het gew. arbeids bureau te Breda en f 170.000 voor even- tuële andere soortgelijke kantoren. DAT het Amsterdamse hof de 20-j. fabrieksarbeider A. I. uit de hoofdstad wegens het wegnemen van een in een telefooncel achtergelaten tas met f2900, tot 10 maanden, waarvan 5 voorwaarde lijk. veroordeelde (overeenkomstig recht bank vonnis). DAT van 10 Juli tot 29 September in het raadhui^ te IJzendijke (Z.) een ten toonstelling wordt gehouden van oude jachtschilderyen en van kunstvoorwer pen met jachtafbeeldingen, waarvoor ooi Koningin Juliana enkele stukken af- DAT de Alg. Ned. Metaalbedryfsbond het 80.000ste lid boekte, daarmede grootste bij het NVV aangesloten organi satie is en alle leden als feestgeschenk een broodplank met een broodzaag krijgen. oordeeld, nadat Christie twee weken ge leden heeft bekend, de vrouw van Evans gewurgd te hebben. Deze vrouw werd op dezelfde dag als het dochtertje dood in haar woning aangetroffen. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nu Stnckholr Oslo Kopenh. ikfort München Wenen NNW OZO WNW WZW bew. ZZW onbew. zw. bew. onbew. f5 28 0 Vrij veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen of motregen, in hoofd zaak vanavond en vannacht. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4.30 tot 21.00 uur; maan 1.28 en 19.21 uur. Op 11 Juli N.M. "T\E jaarlijkse Vrije-Universiteitsdagen (ditmaal worden zij te Rotterdam ge houden) werden ook benut om ons. ge wone stervelingen, wat meer op de hoogte te brengen van de resultaten der weten schap. Dat is een voortreffelijk iets. Want dit is een universiteit, die door een groot deel van het Nederlandse volk „gedragen" wordt en wat ligt er dan meer voor de hand, dan dat de universiteit ook in zo verre voor een ..tegenprestatie" zorgt, dat van het hoge terrein der wetenschap zo het een en ander aan ons, die in lagere regionen leven, wordt doorgegeven. Vandaar de wetenschappelijke samen komsten, waarvoor één van de universi teitsdagen pleegt te worden gereserveerd. Nu is het niet zo, dat hetgeen op deze wetenschappelijke samenkomsten ten beste wordt gegeven voor ieder zonder meer gesneden koek is. Dat is ook niet mogelijk. Het moet ten slotte ook weten schappelijk verantwoord blijven en aan de popularisering kan niet alles worden opgeofferd. Toch is er op het terrein van de wetenschap wel het een en ander, dat ook voor ons, erkende laagvliegers, be vattelijk is. Dat dit het geval is, blijkt ook wel uit de beide referaten, die ditmaal aan de oi de komen. T^AARBIJ is een referaat van een schei kundige. Dat scheen voor ons al vol doende om het met grote schuchterheid en eigenlijk uit plichtsgevoel alleen ter hand te nemen. Wat moest het worden? Welnu, we zijn dan gaan lezen en toen heeft zich het merkwaardige voltrokken: We zijn blijven lezen, en wel zolang totdat het referaat geheel uit was. We willen wel weten, dat dit al een bijzon dere verdienste is (voor het referaat dan en dus ook voor de referent). Want deze referent, dr K. van Nes. heeft ons in dit werkstuk op duidelijke, ja bijna boeiende wijze iets verteld van een der schoonste dingen in Gods rijke schepping: het wonder in de kringloop, die zovele verschijnselen te zien geven. Van die kringloop lezen we al iets in het boek Prediker: „Het ene geslacht gaat en het andere komt; de zon komt op en de zon gaat onder; de wind gaat naar het Zuiden en draait naar het Noorden; alle beken stromen naar de zee, nochtans wordt de zee niet vol". TV/TEN is geneigd zich af te vragen, wat van die kringloop de diepere zin is. Ook de schrijver van het boek Prediker vroeg zich dat af. Welnu, dr Van Nes vertelt in zijn referaat, hoe juist de alom optredende kringprocessen aan het leven mogelijkheden bieden tot een rijke ont plooiing. Die kringlopen zijn essentieel voor het leven, geven stabiliteit en be werken ook ongedachte ontwikkelingen. In den brede licht dr Van Nes dit toe aan de wonderlijke kringloop van het water. Er is op onze aardbol veel water. Ruim 70 procent van het oppervlak van onze aardbol is water. Bovendien ligt er ijs op ruim 10 procent van het totale landoppervlak. Er is zóveel water, dat, aangenomen een ogenblik dat de aarde overal met een even dikke laag water omgeven zou zijn, die laag een dikte zou hebben van 2,73 kilometer. We staan er eigenlijk nooit bij stil, dat dit water een van de meest belangwek kende bestanddelen van de aardkorst uit maakt met zeer uitzonderlijke eigen schappen. Het is van de vloeistoffen die we kennen de enige, die in het bijzonder aan de behoefte tan levende wezens te gemoet komt. Zonder water is het leven op aarde ondenkbaar. T~\AT water nu maakt een voortdurende kringloop. Het verdampt onder in vloed van de zonnewarmte en keert als regen, sneeuw of hagel weer terug. Men kan dat op zichzelf, als iets dat zich steeds herhaalt, weinig belangwekkend vinden, diezelfde kringloop is echter voor heel het gebeuren in de natuur van het grootste gewicht door de nevenverschijn selen, die er zich bij voordoen. Het water immers heeft een ingrijpen de werking op het aardoppervlak. Er is berekend, dat een rivier als de Donau per dag niet minder dan 100.000 kubieke ieter aan vaste stoffen meevoert. Om nog even bij de kringloop van het water te blijven, die kringloop voltrekt zich ook op allerlei wijze in het organi sche leven. Men denke aan de planten; zij zijn geheel met water doortrokken. Door de plant vindt als het ware een stroming van water plaats. Plantenleven, daardoor ander leven, is slechts mo gelijk bij de gratie van het optreden van de waterkringloop. JJET is nog niet alles. Want in diezelfde kringloop van het water worden zou ten van het aardoppervlak naar de zee vervoerd en omgekeerd. Dat laatste ge beurt in normale tijden door de wind. Men heeft uitgerekend, dat in Normandië per hectare ongeveer 79,5 kilo zout wordt neergeslagen. Leest men dit alles, dan is het te begrijpen, dat iemand het aardoppervlak eens heeft vergeleken iet een reusachtig scheikundig laborato- Wetenschap maakt de mens klein. Het verwondert ons wel eens, wanneer de etenschap in staat blijkt, de mens van zijn God te vervreemden. Ziet men bij benadering, hoe rijk alles is samengesteld, dan kan het nauwelijks anders, of men werdt juist uitgedreven naar Hem, die Heer is van dit alles, naar de Schepper deze wonderen, die alle dingen met zeveel wijsheid heeft gewrocht. Gelukkig, dat er ook op het terrein in de wetenschap steeds meerderen zijn die de hand van God willen onderkennen. Dat geldt ook voor de rijkdom van de kringloop in de natuur. Hiervan zegt dr Van Nes, dat ook dit alles uiteindelijk wortelt in dat unieke onherhaalbare kringproces, waarbij God uit de hemel neerdaalde, inging in ons aardse bestaan. daaruit weer naar de hemel terug keerde. Daarmede werd de vlakke kring loop van het aardse bestaan radicaal doorbroken, het moeizame in de herhaling weggenomen en aan alle kringprocessen het uitzicht gegeven op de voleinding. Muller en Van Aalst (Makassar) weer veilig thuis De drie personen, die vorige week te Makassar werden ontvoerd en waarbij zich twee Nederlanders. nL de heren Muller en Van Aalst bevonden, zijn weer in goede welstand in hun woonplaau teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1