Liftend door Frankrijk naar Azuren kust en terug Gevarieerd programma op de postzegels NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 TUU 1953 Te gast bij de ridders van de weg Waar blauwe golven stuk slaan tegen rotsen met palmen (Van een onzer vacantiegangers) DIT IS HET LUCHTIGE en vluchtige verhaal van een kleine 2500 km liften: uit de Elzas, waar Uw verslaggever eerst een week kampeerde, dwars door Frankrijk naar de Azuren Kust en vandaar via de Franse Alpen terug naar Nederland. Er zijn mensen, die het domweg „parasiteren" en „bedelen" noemen, wanneer iemand duimend langs de weg gaat. Maar de 45 automobilisten, bij wie de schrijver van deze reisbrief gastvrijheid ge noot, dachten er anders over. Allen waren de hoffelijkheid zelf. Er zijn tenslotte „bedelaars" uit noodzaak, vonden ze. (Al was het alleen maar de noodzaak, dat jongeren over de grenzen komen). En er zijn „parasieten" uit lust tot avontuur. Voor de eersten zit er wellicht iets in het voorstel van een professor uit Lille, om via studenten- en andere jeugdorganisaties kaarten uit te reiken voor bonafide lifters, zodat een automobilist weet, wie hij in zijn wagen neemt. En voor de avonturiers (in zekere zin zijn alle lifters dat) gelden de dichterlijke woorden van Okke Jager: „Het liften is een terugkeer tot de primitiviteit en doet met vliegende vaandel en slaande trom het heldendom terugkeren in het reizen en het kruistochtachtige, het ridderideaal, nu de auto's de poëzie overreden hebben en de lodbmotieven de kunst staan uit te fluiten''. Het begon, zoals gezegd, met een week kamperen in de Elzas, de eeuwenoude Frans-Duitse twistappel. Af en toe weet jè er niet, of je in Frankrijk dan wel in Duitsland bent. In het popperige Pro testantse kerkje van Kaisersberg (12 km van Colmar), dat tegen het geboorte huis van Albert Schweitzer aanleunt, zingen tijdens de eredienst de meeste van de nauwelijks twintig aanwezigen 1 het Duits. Maar op hetzelfde ogenblik heffen sommige van de kerkgangers de i waar de beboste hellingen zich psalmen in het Frans aan. En de dominee j spiegelen in verstilde meren. En dan is preekt in het Duits, maar doopt, als de i er Colmar, met zijn Gothische kathedraal ouders van het boorlingske daaraan de voorkeur geven, in het Frans. Geen won der, voor wie de historie kent: vóór 1871 was de Elzas Frans, daarna tot 1919 Duits, toen tot 1939 Frans, daarna tot: 1945 Duits en sindsdien weer Frans. Tijdens de jongste oorlog werd de onder wijstaal Duits en werden de Elzassers in feite Duitse staatsburgers, die in Hitiers Armee moesten meevechten. Er kwam een groeiend verzet, maar zowel cultu reel als p'olitiek heeft de Duitse bezet ting haar sporen nagelaten. Het proces- Oradour en de reacties daarop waren er een voorbeeld van. De oudere Elzassers houden over het1 algemeen meer aan het Elzassisch (een Duits dialect) vast dan de jongere, maar Avondstemming aan de onge lofelijk mooie Azuren Kust. Blauwe golfjes kabbelen tegen de roodachtige rotsenwaar cactussen en andere hoog opge schoten subtropische gewassen zachtjes deinen in de koele zeewind. uit de 14e eeuw en het klooster (mu seum) Unterlinden. En Riquewihr, plaatsje tussen de wijnvelden, dat één waar kippen rondscharrelen, de poortjes met aardige doorkijkjes, de uithangbor den, de wijnpersbakken op stille binnen plaatsjes niets schijnt sinds de Mid deleeuwen te zijn veranderd. Rugzak om, duim omhoog Een week is gauw voorbij temidden an al dit schoons. Eer ik het weet, zijn mijn kampgenoten, die een bescheidener vaoantie hebben dan ik, op weg i huis en sta ik in m'n eentje langs der uitvalswegen van Colmar. Rugzak om, duim omhoog. Bestemming: Cóte d'Azur. Maar of je zover komt, moet je maar afwachten. Mijn eerste gastheer is een Franse zakenman, die dicht bij de Zwitserse grens woont. De jongste kabinetscrisis is, zoals in Frankrijk gebruikelijk een onuitputtelijke bron voor grapjes. Maar achter die grapjes kunnen de Fran sen hun vermoeidheid en bezorgdheid niet altijd verbergen. „Het land gaat te gronde", zegt de zakenman verbeten. JSem oplossing? Minder partijen. En meer gezond idealisme. De ouderen zijn alles moe en de jeugd is te lui om te wer ken". M'n gastheer blijkt later niet de enige te zijn, die er zo over denkt. Die eerste middag kom ik van Colmar nog in Besancon, een prachtig gelegen vestingstad op een schiereiland, vormd door de rivier de Doubs. Bijna 170 km afgelegd met vier auto' tijds. Kon minder. De volgende dag: naar Lyon. Een echte wereldstad. Bijna een millioen woners. Niettemin ben ik 's avonds het Maison pour jeunes Gens de enige gast. Op mijn slaapzaal tel ik de bed den: 54. waarvan 53 leeg. Dat kun je meemaken, als je vroeg in het seizoen met vacantie gaat. Een voordeel van dat vroeg zyn is overigens, dat je bij het liften nog weinig last hebt van concurrentie. Eén keer wacht ik twee uur op een rit van 5 km. Maar dan heb je weer na twee minuten een lift van 175 km. En als je wagen zit, zijn je gastheren uiterst Eén van de schilderachtigste pjes aan de Cóte d'Azur is het vissersplaatsje La Ciotat, waar deze foto's zijn genomen. Links boven: het smalle strook je strandmet keien in plaats van heerlijk rul zand. Rechts onder: een prachtige calangue (fjord) met begroeide rotsen. spraakzaam en hoffelijk, zoals Je trou wens van Fransen kunt verwachten. Ze brengen je tot voor de deur van een jeugdherberg ze geven je de hand ten afscheid, ze gaan een glas wijn met je drinken sloven zich uit om Je zoveel mogelijk te laten genieten van de Fran se natuur- en cultuurschatten.' Nogastad Een handelsreiziger dwaalt met me langs de restantgn van het Romeinse tehater, de triomfboog er. de tempel in Vienne ten Zuiden van Lyon in de Rhönevallei. Een collega van hem laat me de minder klassieke bezienswaardig heid van Moptélimar bewonderen: noga, noga en nog eens noga. Het hele stadje schijnt er van te leven, althans van de productie en ver koop. Overal zie je uithang borden. Hier noga, eet hier noga. In een volgend plaatsje blijken borstels de grootste attractie te zijn. De ganse hoofdweg is' er versierd met borstelwerken en plu- meaux, kunstig geverfd in alle kleuren van de regenboog. Weer wat verder: Orange. Daar moet je even tijd voor nemen, vooral voor het indrukwekkende Romeinse theater, een van de best bewaarde in Frankrijk. Je gaat op een van die machtige stenen trappen zitten, waar zevenduizend mensen een plaats kun nen vinden, en je raakt niet uitge dacht over de tijd (1800 jaar geleden) waarin Romeinse bouwmeesters dit renzenwerk schiepen. j,t was nadat Julius Caesar in het oude Aransio, eens de hoofdstad der Cha- n, een Romeinse kolonie had ge sticht. Aransio is Orange geworden on op de top van de heuvel achter het theater kan je nog de ruïnes zien van het in 1621 uit Romeinse materialen gebouwde kasteel der prinsen van Orange. Het kasteel werd op last van Lodewyk XIV verwoest. Het is hier moeilijk afscheid nemen. Gevolg: in het schmerdonker sta ik nog in de internationale lifterstaai te gebaren op 10 km van Avignon. Auto mobilisten schijnen op dit uur niet meer te durven stoppen, maar dan komt als barmhartige Samaritaan een pater langs, die me achterop zijn motor meeneemt tot bij de oude brug van Avignon. U weet wel, die Pont d'Avignon, waarvan we zingen, dat men er danst. Nu. dansen zie je er niet meer, maar de „Pont" is er nog; althans gedeeltelijk, want van de 12e eeuwse brug zijn nog maar vier bo gen en een kapelletje over. De rest is door de Rhöne meegesleurd en voor het verkeer is een moderne brug gebouwd. Er is nog veel meer bezienswaardigs in Avignon. Was de stad tijdens de „Baby lonische ballingschap" der Pausen (1309 1377) niet de residentie van de toen Franse kerkvoogden? Het Pauselijk Pa leis en de kathedraal, hoog boven de Rhöne gegroepeerd rondom een machtige rots, zijn nog de stille getuigen van die tijd, evenals de geduchte muren, waar mee een der Pausen de stad liet om ringen. Rijstvelden AvignonMarseille is maar een wip, wanneer je gelukkig lift. En het is een prachtige rit. De Rhóne-delta is één en al Zuidelijke gratie. De eerste abrikozen en perziken zijn al door de zon rijp ge stoofd, de rUst schiet op bevloeide vel den de grond uit en slanke cypressen beschermen deze gewassen tegen de Mistral, de koude bergwind, die de onige onaangename factor in dit paradijselijke klimaat is. Marseille zelf, grootste zeehandelsstad van Frankrijk, kun je 's zomers het best ontvluchten. Het bonte Zuidelijke leven op de brede, met borhen omzoomde bou levards is bijzonder fleurig, maar het kan er bloedwarm zijn. Een amechtig kreunende autobus brengt je tegen de rotsen op naar het vissersplaatsje La Ciotat. Tot je verras sing ontdek je in de verte plotseling de vurig verbeide Middellandse Zee. Hier begint de Cóte d'Azur, maar azuur is vandaag jammer genoeg niet te ont waren. Daarvoor is het te bewolkt. De zee is grijsgroen en de badgasten liggen zelfs lichtelijk huiverend op het strand. Denkt U bij het woord „strand" niet aan die machtige zandstrook Icings Noordzeekust, want als U dan de Cóte d'Azur ziet, schiet U in de lach. Heel vaak bestaat het „strand" hier uit rotsen of kiezels en slechts af en toe is er eer akelig smal reepje zand. Maar de verge zichten zijn verrukkelijk. Want wat je op de kaart als een strakke lijn ziet, i in werkelijkheid een wondermooie idylle van grillig gevormde fjord-achtige in hammen, die hier calangues worden ge noemd, waar de golven tegen rotsen klotsen en de zon een heel palet van kleuren tovert op de gesteenten onder Kleurenharmonie Op zijn mooist zie je de Cóte d'Azur als je op een stralende dag langs de kust weg van La Ciotat Oostwaarts naar Cannes rijdt. Ik bof, want ik kan deze hele rit (175 km) maken in de auto van een vriendelijk echtpaar uit Duinkerken, dat niet langs de hoofdweg jacht, maar de moeite neemt de omweg via de dorp jes te kiezen. De moeite wordt rijkelijk beloond. Die nu werkelijk azuren zee, die roodachtige rotsen met palmen, cy pressen, encalyptussen en cactussen, die witte huizen met rode daken en dat alles overkoepeld door een helder blauwe lucht met tere wolkjes het is byna te romantisch om waar te zijn. En overal bloemen! Massa's klaprozen, maar ook hoog opgescho ten subtropische gewassen. Als je een dorp binnenkomt, lijkt het wel of de bevolking langs de wegen bloemver- sieringen heeft aangebracht om een koningin te verwelkomen. Cannes is een badplaats met 120 ho tels. Meer trekt mij één van de idylli sche eilandjes vlak voor de kust, lie Sainte Marguerite. De hotelprijzen zijn er gepeperd, maar hoog op de rotsen ligt een jeugdherberg, waar je voor 100 francs 1) kunt overnachten. De herberg be hoort tot een groep gebouwen, die vroe ger o.a. als gevangenis hebben dienst gedaan. In de gevangenis is nog een cel, waar na de opheffing van het Edict van Nantes een aantal Hugenoten-predikan ten waren opgesloten, die twintig jaar lang niets anders hebben gezien dan hun cel en, door het venster met dubbéle tralies, een stukje lucht en zee. De jeugdherberg is wat somber, maar verder is er van de .gevangenissfeer wei nig overgebleven. U moet 's avonds na zes uur maar eens in de keuken komen, wanneer jongelui van alle denkbare na tionaliteiten aan het kokkerellen zijn. Een Amerikaanse student „leent" wat zout van een Nederlander „We be talen wel in Marshall-dollars" een Fransman en een Noor koken broeder lijk samen wat artisjokken en een Zuid- Afrikaander, die teveel macaroni heeft klaar gemaakt kilometers van dat gerecht worden hier verorberd be hoedt een Iers rrteisje voor de geeuw honger. Z-bochten Terug van Cannes naar het Noorden via de Franse Alpen, dat lokt me wel. In de jeugdherbergen, centra van lift- Door G. J. Peelen TTET ZAL U MISSCHIEN bevreemden. als ik zeg, dat we deze week namelijk ons bepalen tot de Benelux. En misschien gaat Uw blik verwonderd naai afb. 1 het mooie vlindertje van de Por tugese kolonie Mozambique. Wat heeft dat nu met de Benelux te maken? En toch heb ik dat zegel vooropgezet, als Nedei landse actualiteitwant het werd, als een van een grote serie van 16 stuks, ge drukt, door de Fa. Enschedé in Haarlem, die zijn 250-jarig bestaan luisterrijk en onder grote, en ook hoge, belangstelling Deze Nederlandse firma, die behalve onze eigen zegels, ook de postzegels vele andere landen verzorgt en verzorgde, verdient het zoeklicht van deze rubriek, om het voortreffelijk werk dat door haar geleverd wordt. Mede door de uitnei de druk. wordt Nederland steeds geprezen om zijn opvallend goede zegels. Wat dat waard is, wordt men het best gewaar als let op de slechte verzorging va Belgische zegels. Die van Luxemburg steken daar torenhoog bovenuit, maai worden dan ook meestal in Haarlem gedrukt!! Dat vlindertje van afb. 1 was dus wel terdege ook een Nederlandse aangelegen heid Bovendien zal het de dierenverza- melaars interesseren, omdat de hele s 16 stuks gewijd is aan hetzelfde derwerp. Alle in dat Portugese gebied voorkomende vlinders worden er in d« natuurlijke kleuren op afgebeeld. We blij- nog even bij Nederland. Afb. 2 is var de Ned. Antillen, ter herdenking van hel feit, dat 250 jaar geleden het Fort Bee kenburg, symbool van onze souvereiniteit aldaar, op Curagao gesticht werd. Op afb. zien we het werkelijk Impo sante bolwerk, sterk en hoog de omge- ng beheersend. De Belgen willen het vreemdelingen verkeer stimuleren, mede door een toeris- tenserie van 6 waarden, waarop enige e plekjes afgebeeld zijn. die tot een bezoek lokken. Jammer dat de druktech niek weer zo slecht is. Op afb. 3 de Scheldekade in Antwerpen, met het bekende „Steen", het oude zand stenen kasteel, dat thans als museum in gericht is. Op afb. 5 3 juweeltjes van ge vels. op het marktplein in Gent. Afb- 4 van Luxemburg werden in Haarlem gedrukt. Afb. 4 geeft het radiostation Luxemburg, in Junglister, met zyn roet reclame doorspekte uitzendingen. Afb. 6 een kijkje op Vianden. Het huis aar Victor Hugo woonde en werkte aar zijn beroemde boek: „Les misérables' (1871). Frankrijk wijdde al eerder een zegel aan de nagedachtenis van de dap pere generaal Le Clerc. De man die met zijn „kolonne Leclerc" uit het hartje van Afrika optrok ter bevrijding van zijn va derland, zij aan zij met de geallieerden. Van de Congo tot Straatsburg. Hij werd posthuum bevorderd tot maarschalk. En de afb. 7 draagt nu, bij dezelfde voorstel ling, in andere kleur gedrukt, zijn nieuwe titel: Général Maréchal Leclerc. Links van de energieke, pittige kop zien we de palmbomen van Tchad, rechts de toren Straatsburg, en tussen die twee pun ten zijn onweerstaanbare tankcolonnes- De rep. Indonesië erkent op zijn post zegels symbolisch de moeilijkheden waar- het op elk gebied te kampen heeft, het de steun van het vroegere moe derland verder weigerde. Afb. 8 is er een uit de Kasatrya oftewel Ridderserie. We daarop een Javaans edelman moet een eindeloos hoge trap in het don- Een ideaal oord om te kamperen, dit plekje tussen een beboste hel ling en een murmelend beekje in de Vogezen. Het is een Nederlands tentenkamp in Lapoutroie, een alleraardigst plaatsje in de' Elzas, niet ver van Colmar. deskundigen, wordt me echter voor deze tocht weinig goeds voorspeld. „De Alpen kom je liftend nog moeilijker over dan in de tijd van Hannibal", zeggen ze. „Er reizen alleen een paar toeristen, die hun auto vol hebben met oma's, tantes en andere bagage." Maar ook ditmaal is het geluk met me. Twee auto's brengen me in één dag over de beroemde Route Napo léon naar Grenoble, een kleine 300 km van Cannes. Een schitterende tocht. Op zo'n 1.000 meter hoogte door een ruig berglandschap, langs grauwe, met sneeuw beplekte rotsen, die tot 2.000 meter reiken. Bij helder weer kijk je, op enige afstand van Cannes, tot ver in Italië. Beneden je, in de dalen, ontdek je speelgoedachtige torenspitsjes en schui mende, snel stromende riviertjes. De wegen zijn een aaneenschakeling van „kurketrekkers" rond bergen en van Z- bochten. Maar „mun" tweede auto op deze rit. een vrachtwagen, raast er langs alsof zij de rijksweg Den Haag—Utrecht voor zich heeft. Ik beef voor de souve- Gesmeera nirs en het potje boter in mijn rugzak, achter in de laadbak, maar voor de chauffeur schijnt het woord „breekbaar" zelfs in het Frans niet te bestaan. Hy schuift zijn bril op zijn voorhoofd en juist als je denkt, dat de wagen tegen de rotsen zal vliegen, heeft de chauffeur nog een gaatje ontdekt om te passeren. Geradbraakt, maar heelhuids komen we in Grenoble, een aantrekkelijke stad met veel oude kerken en forten in de vallei van de Isère, omsloten door berg ketens. GrenobleLyonParijs is een kwestie van drie dagen succesrijk dui men. Twee dagen ben ik de gast van een olie-ingenieur uit Frans Equatoriaal Afrika, die met zijn vrouw voor drie maanden met verlof in Frankrijk is. Bij het Gare des Invalides in Parijs zet hij me af en er rest me nog bijna een volle dag om langs de Seine te dwalen. ParijsNederland lukt in twee dagen. En dan merk je onmiddellijk dat je thuis bent, want overal zijn de wegen opgebroken. Bijna 2500 km gelift met 45 auto's. En dat in dertien dagen. Wie er nog eens 13 het ongeluksgeul durft te noemen.... Ridders van de weg, een bedelaar dankt U! Beslissing uitgesteld Nog geen commerciële TV in Engeland De Britse regering heeft de beslissing, inzake het al of niet toelaten van com merciële televisie uitgesteld tot het na jaar. Zo is gisteren in het Hogerhuis meegedeeld. Reeds geruime tyd houdt de vraag, of men in Groot-BritUnnië commerciële televisie zal toelaten, de gemoederen in het gqjiele land druk bezig. Gisteren heeft de aartsbisschop van York zich tegen de commerciële televisie gekeerd. Hij zei van mening te zijn, dat een onbeperkte commerciële televisie aan het nationale leven meer schade zou berokkenen dan de atoombom. Hij waarschuwde, dat com merciële televisie onzedelijkheden, mis daad. moord, chantage en berovingen in de Britse huiskamers zou binnenbrengen. Links Koningin Elizabeth, rechts Cecil Rhodes, ter ere van wie ook een „Cen- traal-Afrikaanse eeuwfeest tentoonstel ling" gehouden wordt, in Nyassaland. Noord en Zuid-Rhodesia. afb. 12), Tsjecho- slowakije kreeg na de dood van Gottwald een nieuwe president, én een herwaarde ring van de Kroon. Van beiden brengt afb. 11 u op de hoogte. De weinig sym pathieke kop van Zapotocky en de waarde van 60 heller. Bij de oude Kroon, die steeds verder afzakte, was de hellerwaar- de (1 K. 100 heller) volkomen in on bruik geraakt! Postzegelverzamelaars Aan de leden van het contactclubje van de N.H.C. wordt medegedeeld dat cé contacUvonden ten huize van mr Van Emden gedurende de maanden Juli en Augustus niet zullen worden gehouden Een mooie gelegenheid uw ruilmateriaal aan te vullen. Voor de avond in Sep tember krijgen alle leden nog een be richtje. Tante van de gebroeders Finaly in Parijs Mevrouw Judith Rosmer, de tante var Robert en Gérald Finaly, aan wie d« voogdij over de kinderen door een Zwit- hof is toegekend, is uit Israël ii Parijs aangekomen om de gebroeders op te halen. Zoals men zich zal herinneren, kwa- en Robert en Gérald kortgeleden uit Spanje in Frankrijk terug. De wezen zou den door R.K. priesters zijn ontvoerd hen aan de Joodse voogdij te ont trekken. Rhee onder zware Amerik. druk Maar Robertson pakte z'n koffers nog niet I De correspondent van A P. te Seoel bracht gisteren het ongunstige nieuws, dat de vertegenwoordiger van Eisen hower op Zuid-Korea. Walter Robertson binnen enkele dagen naar huis z terugkeren, of zijn missie nu geslaagd of niet. De besprekingen met de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee den zijn vastgelopen op de eis van de president, zijnde een garantie van Ame rika voor een herenigd Korea Men zal dit bericht met een korreltje zout moe- nemen. omdat anderzijds blijkt, dat de besprekingen volstrekt niet definitief zijn afgebroken. Wij herinneren er aan. dat Dulles de Amerik. min. van Buit. Zaken, duidelijk heeft doen uitkomen, dat de Ver Staten hun oorspronkelijke houding zichte van een bestandsovereenkomst ter wille van Rhee zullen wijzigen. De hoofdzaak is, dat Amerika aan Zuid- Korea geen recht toekent om de strijd te hervatten, indien de „politieke conferen tie" niet het, door Zuid-Korea venlangde, resultaat zou opleveren. Gesteld, dat Rhee in zijn negatieve houding blijft volharden, dan zou Amerika bijvoorbeeld als „sanctie" de Amerikaanse bevoorra ding der Zuidkoreaanse troepen kunnen stopzetten. Inmiddels gaat de strijd voort en heb ben Geallieerde vliegtuigen 1005 vluch ten gemaakt en stellingen aan het front aangevallen. Amerikaanse slagschepen hebben treinen en gebouwen aan d« Koreaanse Oostkust beschoten. Maurice Dejean Franse H.C. in Vietnam Maurice Dejean, de Franse ambassa deur in Japan, is benoemd tot hoge com missaris van Frankrijk in Vietnam, één der drie verbonden staten van Indo- China. Everest-expeditie in Londen aangekomen De leden van de Everest-expeditie. onder wie kolonel Hunt, de leider. Tensing, alsmede de Nieuw-Zeelander Hillary, die de top van 's werelds hoogste berg bereikten, zijn Vrijdag per vliegtuig i Londen aangekomen. Vooral de beide laatsten werden door de duizenden, die ter begroeting g waren, toegejuicht De klimmers werden ontvangen door minister van Oorlog, Anthony Head, als vertegenwoordiger van de regering. Weer twee Nederlanders in Indonesië ontvoerd In Makassar zijn weer drie personen, waaronder twee Nederlanders, door een bende ontvoerd. De slachtoffers van de ontvoering, die n half elf 's morgens geschiedde, zijn de directeur van de constructiewerk plaats „Tello", de heer Muller, de bedrijfs leider de heer Van Aalst en de kassier, de heer Thio. Hun auto werd later terug gevonden. Het lag voor de hand, dat het gezel schap. dat op de laatste dag van de maand van de bank terugkwam, geld bij zich zou hebben voor uitbetaling van lonen. De Amerikaanse delensie Het Huis geeft fiat voor 34 milliard Bensnoeiing van 5 milliard gehandhaafd Hoe staat men in Amerikaanse politieke 'kringen tegenover het bedrag, dat voor de defensie moet worden uitgetrokken, nu er kennelijk stromingen zijn. zich op den duur meer van Europa te distancië- ren? Het Huis van Afgevaardigden heeft thans de toewijzing van gelden tot een bedrag van 34 milliard dollar voor de defensie goedgekeurd. Hiermede hand haafde het Huis de besnoeiing van 5 mil. ard dolilar, die Eisenhower reeds had aangebracht op de geiden van de lucht macht. Van het goedgekeurde bedrag is circa 13 milliard dollar voor het leger bestemd, 9 milliard voor de zeestrydkrachten, 11 voor de luchtmacht en ongeveer 1 mil liard dollar voor het bureau van het mi nisterie van Defensie. Bij de behandeling der begroting van de luchtstrijdkrachten behaalde het Huis een belangrijke overwinning voor Eisen hower. door vier amendementen strek, kende tot verhoging der begroting, te verwerpen. De regering-Eisenhower 'had een bedrag van 11 milliard dollar aange vraagd voor fie begroting der luchtstrijd krachten. dat is 5 milliard minder dan Truman had aanbevolen. Wilson, de mi. nister van Defensie, betoogde, dat men de luchtmacht wil uitbreiden to; 120 „wings" en de sterkte van een wing varieert van 30 tot 75 toestellen. Vermel den wy nog. dat het Huis zich ook acoord verklaard heeft met de bouw van een vliegkampsehip van 60.000 ton. Hoe ziet Z.-Amerika er politiek uit De politieke gesteldheid van Zuid- Amerika is bijzonder merkwaardig te noemen. Een gevolg hiervan zyn de wel haast aan de lopende band voorkomende revoluties- Opmerkelijk is ook. dat in dez^ tyd, waarin de democratie zich overal doet gelden, in Zuid-Amerika slechts twee van de tien staten een democratisch bewind hebben. Al de overige, waaron der de belangrijkste, worden dictatoriaal geregeerd. De helft van de dictatoriale staten heeft een generaal als staatshoofd, van wie generaal Peron van Argentinië de meest bekende is. Peru wordt geleid door generaal Audria, Columbia door generaal Pinilla en Vene zuela door generaal Jimenez. Van de pre sidenten der dictatoriale staten noemen wij president Vargas van Brazilië, die de sterke communistische party nog steeds niet kan oprollen, de presidenten Lasso. Estenssoro van Ecuador en Bolivia, als mede dr Chaves, de dictator van Para guay. wiens land feitelijk gezien wordt en Argentijnse kolonie, enige democratische presidenten van Zuid-Amerika z*jn president Ibanez van Chili en president Truba van Uruguay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5