De geredde bemanning van gezonken Corn. B op Schiphol geland Vijftienjarige Leidenaar kwam onverwacht thuis Bevorderingen aan het Chr. lyceum te Leiden Nieuwe vuilnisauto niet voor nieuwe raad bewaard Leidenaars op stapN- NIEUWE LEÜ5SCHE COUHANT 4 ZATERDAG 4 JULI 1953 „Hel was zo'n mooi schip/" (Van een onzer verslaggevers) Db bemanning: van het Dordts© tankscheepje Cornells B., dat op Vrijdagmorgen 26 Juni in dikke 'mist in het Kanaal in aanvaring kwam met het Italiaanse tank schip Achilla Laure cn in tien minuten zonk, is gisteravond om kwart over tien met de Flying Dutchman Prinses Beatrix berooid maar gezond in het vaderland teruggekomen. De mannen, die het laatst-van alle pas sagiers uit het toestel stapten, waren tegenover de persmensen, die hen aan'de voet van de trap stonden, op te wachten, niet bijster mededeelzaam. Het was dui delijk. dat zij nog onder de indruk van het gebeurde verkeerden. Bovendien was de teamgeest uitstekend, zodat zij zich sportief aan het parool „zwijgen" hielden, een parool, dat gegeven was in verband imet het officiële verslag dat nog moest worden opgesteld. Met enige tegenzin poseerden zij met zijn aohten voor de fotografen, de anderhalve plunjezak, die ihet totaal-bezit van de bemanning uit maakte. tussen de voeten. Het was moei lijk uit dit groepje de „ouwe" te 'halen: de 32-jarige kapitein J. M. Bexterman uit Schiedam, een jonge, geSjLotei}: -kerel dn een wit overhemd. De hele groep im mers bestond uit zeer jonge mensen: de oudste 34 jaar, de jongste, Aad van Vliet uit Leiden, een 15-jarige lichtmatroos. 'Maar als de formaliteiten vervuld zijn en de ploeg de reder ontmoet, de heer J Broere van Gebr. Broere N V., die met zijn chef-zeevaart gekomen is om de jon gens welkom te heten, breekt het ijs spoedig. Bij een glas bier in het restau rant komen de tongen wed los Dan blijkt ook, hoe hecht deze bemanning met het schip verbonden was, met elkaar en met de rederij. „Het was zo'n fijn sdhip", zegt kapi tein Bexterman. „We waren er maar aan bezig, verven en poetsen, dat bet een aard had". Verhalen Uit de verhalen, die bij brokstukken Verteld worden, blijkt, dat men al de gehele nacht in de mist gevaren had, voordat om 8.40 u. 's morgens de aanva ring plaats had. De zware Italiaan (10 367 brtdoorboorde het ranke tankertje <366 brtin het midden, als een appel boor een appel. Paniek brak er aan boord van de Cornelis niet uit. Eerste machinist J. G. Stui uit Dordrecht was in de machinekamer bezig en lichtmatroos Van Vliet, de ..baby" lag in zijn kooi. Maar de eerste dacht direct aan de pom pen en de tweede ging aan dek kijken, wat er gebeurde, en haalde daarna zijn papieren 'beneden. Het ging allemaal zó vlug in zijn werk. dat men ternauwer nood tijd had om wat aan te schieten of iets mee te grissen. Een van de twee sloepen was snel gestreken en de kapi tein moest er van het sloependek af in stappen. Toen was het met de Cornelis gauw gebeurd. Terwijil de pompen nog werkten kapseisde het sdhip, toen de Aad van Vliet bij de plunje van de bemanning, een zak en een bundeltje, het enige, dat men nog kon meepikken. Een dokier nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de artsen Gaasbeek, De Graaft. Kors, Mastenbroek, Veldhuyzen cn Vaa Win gerden. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 4 Juli 13 uur tot Zaterdag 11 Juli 8 uur waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-apotheek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. sloep met de bemanning nauwelyks twee meter weg was. Toen zonik het snel ir de diepte. „Een rot gezicht, mijnheer" zegt de kapitein tegen de reder. En de jonge Cornelis Broere, die met zijn vader is meegekomen om de bemanning van 'het schip, dat naar hem genoemd werd, te ontvangen, zit er witjes bij. „Na tien minuten roeien werden wij door de Italiaan, die al fluitende was blijven liggen, opgepikt. We werden aan boord -goed behandeld en reisden mee naar Napels, waar wij vannacht gesla pen hebben Daarna vanmorgen met de trein naar Rome, waar wij een vliegtuig konden pakken. We hebbèn nog een tus senlanding gemaakt in Frankfurt am Main. Ep nu willen wij gauw naar huis". Reder Broere stelt de mannen gerust óver het verlies van hun persoonlijk be zit. Dat 'komt allemaal best in orde. Ze moeten maar een staatje opmaken wat ze kwijt zijn. En terwijl hij dit zegt. kijkt hij naar de pantoffels van de een ci het met wol gevoerde windjaok van di ander Ja, persoonlijke dingen als foto'. De bemanning van het in de vorige week aangevaren en gezonken tank schip Cornelis B. kwam gisteravond gezond en wel op Schiphol aan. De meesten van hen waren uit Dor drecht, maar de „baby", lichtmatroos Aad van Vliet, 15 jaar oud, was een ras-echte Leidenaar, die door ons bij zijn ouders in de Meloenstraat werd afgeleverd. en brieven kan, hij hun niet vergoeden. Voor zoiets bestaan geen verzekeringen Maar de mannen nemen het met de ge latenheid van de zeeman „Een beste •ploeg, mijnheer", zegt eerste stuu C. Dubbeldam uit Hardinxveld. „Nooit echt ruzie, ziet u". En* reder Broere knikt. Hij weet het. Dan reist Aad van Vliet met onze v slaggever mee naar zijn eigen stad w hij in de Meloenstraat wel wat laat onverwacht bij zijn vader en moeder zijn twee zusjes zal zijn aangekomen „Maar ze zijn het van me gewend. Ik was altijd zo'n rare; de enige in mijn familie, die naar zee ging". En de anderen gaan met twee auto's van de rederij naar drecht, De chef-zeevaart Van Zwo>l heeft al opgebeld naar de Merwestad, dat komen. .Daar worden J. G. Stui, eerste machinist. H. C. Verschuur, tweede chinist. matroos J. W. v. Nóorlöos matroos J. P. Kraayeveld waarschijnlijk wel verwacht. Kok B. Visser, die bij de doorvaart van de Straat van Gibraltar zijn haardos verloor aan het ,/kappei mes" van zijn collega's, zal in Zwijn- drecht de eerste dagen wel wat gek" lopen, maar dat mag de pret niet drukken, vindt hij. Admiraal. W. J. J. Anker, J. Bakels, W. Bakker. P. G. Bartlema, J. Bekooy, J. Beukers. P. Ph. v. d. Broek, A. Brouwer, D. de Bruyn. P. v. d. Burg, M. J. van Dam. L. G. Dekker, J. J. v. Dijk, W. Doornbosch, J. A. Dorrepaal, R. v. Eijk, R. A. de Groot, F. C. v. Heurn, R. C. I. Themen, A. v. d. Berg, B. M. E. Blom, W. Blom. A. Brunsting. M. Docter, F. Doornbosch. J. A. v. Egmond, P. v. Elk, M. L. E. v. Eybergen, C. J. S. Hagen/beek, F. J. Hendriks, W. den Hollander, A. Innemee, J. de Jong, L. J. Kedde, R. F. Knibbc. F Koopman. L. Verbeek, Ch. Verra, G. Zaalberg, H. C. I. den Heeten. D. A. v. Dorp. H. A. Braakhekke. R. F. v. Eybergen, N. v. d. Kooy, P. Kralt, M. P. Kwakernaak. J. Ch. v. d. Laan, J. Leeuwis. M. v. d. Maas, P. v. d. Meulen, G. Ch. Mulder. M. Nagel. A. L. Otto. G. Runia, W. G. Scheeres, C. W. Steeneveld, H. J. Veldhuyzen. A. A. v. Weelden, P. v. 't Wout, A. M. v. Zanten. H. J. A. Zwitser, A. B. Moerenhout, A. Harmsen, C. J. G. Bleichrodt, D Haasbroek, I. v. Hove. Ch. L. Matze. W. Moerenhout, J. A. Mulder, H. J. v. Noort. H. R. Plomp. D. C. Raaphorst. F. W. v. d. Reek, D. v. Rooyen, B. J. v. d. Tang, B. J. Ver does, J. W. Verhaar, N. J. v. Waveren, F. de Wolff. W. M. Star, A. Kooien. Afgewezen 16. Bevorderd tot de derde klasse gym nasium: C. J. T. Bos. F. A. de Bruyn. L. Guyt, M. Heeroma. M. Hekster. H. K. 's Jacob. J. A. Maaskant, P. Olivier, H. Otten. A. v. Rijn. Tj. Segaar, W. A. Sière. C. Smit. J. E. Toornvliet. P. J. G. Ver hoef, R. Kattenberg. Afgewezen 1. Bevorderd tot de vierde klasse gym nasium: G. H. Bardelmeyer. D. v. d. Berg, A. v. d. Bos, R K. Fokkema, E. R. C. den Heeteri, F. J. Kedde, H. v. d. Kwaak. E. Pierhagen, W G. v. Pijpen, Tj. Plomp. M. Roos, D. P. v. d. Voort, M. v. Vreedendaal, G. S. WesAerink, J. Wiegel. Afgewezen 2. Bevorderd tot de derde klasse HBS: C. Anderson. H. J. B. Arentshorst. S. Barnhoorn, A. F. E. Blonk, E. C. de Boer, J. H. C. de Bruyne, T. Bultink, J. A. Dankbaar. M. T. J. v. Driel, C. v. Duin, A. C. de Groot, P. J. Guley, W. G. Gus- sekloo, H. v. d. Horst, H. Janssen, H. P. v. Leeuwen, G. H. v. Maanen, D. Marbus, N. A. v. d. Nagel. J. A. Pierhagen. E. J. Siegers, M. Smit, A. v. d. Tempel, J. Vogelenzang, G. v. Driel, H. H. Harmsen, D. Jansen. W. Jansen, H. Kalsbeek, F. Kragt, H. J. J. Roelofs. H. R. Rooden- burg, P. J. Rosenberg. J. J. M. Scheele, P. H. Schram, P. J. Stortenibeek, J. Smit. P. M. Tibboel, A. J. Vis. P. v. 't Zelfde, F. Th. Zilverentant, H. J. v. Waveren, L. E. v. Loo. Afgewezen 9. Bevorderd tot de vierde klasse HBS: W. G. H. Bassie, J. G. Binnekamp. I. J. G. Bleichrodt, H. Blok, J. Boter, G. v. Egmond, H. ten Have, I. L. Huurman, E. Jansen, M. de Jong, W. v. Kempen, F. H. Ketting. C. Kragt, W. Linsohoten, V. R. Nowack, C. Oppelaar, R. C. Trommel, H. C. Verra, T. T. v. d. Graaf, L. Boter, R. N. J. Cupcdo, J. W. Filippo, N. Haas noot, C. Hollander, J. Holtrust, H. van Klaveren, K. W. v. Leeuwen, H. Maks, bergen. G. Verwey, F. E. Wieringa, H. H. J. Zwart. Afgewezen 7. Bevorderd tot de v ij f d e klasse HBS- A (Lit. Econ. Afd.): A. S. Alting. M. Bavelaar, J. Th. Bouma, A. Buitelaar. J. de Groot. G. den Heeten. B. C. Mekking, J. Oudwater, M. Paats, L. Parl'evliet, P. v. d. Scheer, J. F. Schram, L. v. d. Sijs, A. v. Tol, C. M. Varkevisser, E. G. de Vries. Afgewezen 2. Bevorderd tot de v ij f d e klasse HBS- B (Math. Phys. Afd.»: W. Flinterman. K. M. de Groot, H. F. Heuseveldt, A. Holle beek, H. J. v. Klaveren, E. Klein, J. W. Bakker, P. D. C. Broks. W. M. Harinck, E. Hennipman, S. de Hoog, H. G. i Kampen, Th. P. de Konink. D. v. Kwaak, W. v. Leeuwen, J. Maks, J. d. Mark, H. H. v. Oosten, M. H. v. d. Poll, Th. Smelik. C. M. Storm, F. C. Tilburg, J. J. Verhaard. P. A. de Vries, E. van Weelden, C. Wolff. Afgewezen 12. Eindexamens gymnasium Van de groep B III van de eindexamen- candidaten van het gymnasium is nog geslaagd de heer G. M. Rijsdijk te Leiden. De eindexamens zijn thans afgelopen. Van de 36 candidaten zijn in totaal 32 geslaagd: 4 candidaten werden afge Chr. lyceum (HBS-A) Aan het Chr. lyceum te Leiden, afde ling HB.S.-A is ook geslaagd: G. de Jong te Leiden. Deze naam werd ons gisteren per abuis niet doorgegeven. Eindexamens M.T.S. Aan de MTS te Den Haag slaagden voor het eindexamen de volgende didaten: Afdeling bouwkundige: J. Dekker, Hazerswoude; P. Hartevelt, Leiden; Kortekaas, Oude Wetering; Tj. Kuipers, Leiden; N. Roos, Oegstgeest; J. Stra- man, Leiderdorp en H. Voordouw, Lei derdorp; Afdeling weg- en waterbouwkunde G. Brand. Oegstgeest; J. de Groot, Lei den; W. Vermaak, Leiden; J. de Vos, Oegstgeest; M. de Water. Leiden Wonderghun, Leiden. Geveild perceel Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: huis 4e Binnenvestgracht in bod f 13,20, is niet afgeslagen. Geen bruine melk meer Vandaag werd te Leiden weer een stap voorwaarts gedaan op het pad va techniek in de zuivelindustrie. De N.V. Leidse melkinrichting „De Landbouw'' heeft namelijk een continu-sterilisator met bijbehorende platenpasteur aange schaft. Het practlsche resultaat is, dat de hiermee gesteriliseerde melk niet de eigenaardige kooksmaak heeft ei vendien wit blijft. Voor de ong< twaalf meter hoge installatie moest zelfs een gat in het dak worden gemaakt. Agenda voor Leiden Zaterdag Gehele dag: straatcollecte voor vacan- tiebezigheden. Vlies, half 45 uur: Leidse Reddings brigade, receptie 35-jarig bestaan. igstgeest, Poelmeer, 2.15 uur: schoolzwemwedstrijden. Maandag Harmonie, 8 uur: Leidse analysten- school, filmavond over chemie. Hoogl. kerk, half 9: concertavond leer lingen Adr. Blankenstein. Dinsdag Oud-Hortuszicht: inschrijving en maat- avond 3-Octoberoptocht, 7.30 heren, 8.30 dames. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat la: 1953 H A Lorentz en H Kamer- linsh Onnes" (tot 30 Aueustus» Rijksmuseum van oudheden. Rapen burg 28: Het Romeinse Portret (105 uur, Dinsdag- en Donderdagavond 810 uur, tot 19 Juli). Geref. Kerk Leiden De morgendienst van de Geref. Kerk aan de Mors-Ryndyk begint niet om 9 uur, zoals in de Kerkbode vermeld, maar om half 11. Jeruel morgen Baptisten- Gemeente De stadsevangelisatie Jeruel deelde ons mee, dat zij morgenavond om 7 uur in het gebouw Prediker aan de Janvossen- steeg wordt geïnstitueerd tot Baptisten- Gemeente. De dienst wordt geleid door ds Sj. Zylstra van Eindhoven. Mooi resultaat voor Crescendo Het bestuur van de Leidse mondaccor- deonvereniging Crescendo heeft bericht ontvangen, dat deze vereniging door het behalen van de eerste prijs met 320 pun ten in de derde afdeling op het enige tijd geleden te Zoelmond gehouden concours is gepromoveerd naar de tweede afdeling sectie mpndaccordeon. Een mooi si voor de dirigent, de heer W. van Strien.1 en zijn leden. Raad van Voorschoten Verbreding spoorwegovergang in zicht De gemeenteraad van Voorschoten, die gisteravond vergaderde onder voorzitter schap van de burgemeester, de heer C. J. van der Hoeven, heeft in een vrij vlot tempo verscheidene belangrijke voorstellen behandeld. Zo viel bij voorbeeld het besluit een roltrommelvuilnisauto en uniforme vuilnisemmers aan te schaffen. Een uitvoerige pleidooi van het jarige V.V.D.-rnadslid drs II. A. Korthals om dergelijke zaken voor de nieuwe raad te bewaren, ten spijt. Het onderzoek van de geloofsbrieven ivoor het vervaardigen van gemeente van de nieuwe raadsleden had tot resul- raadsverslagen bij wijze van proef taat, dat allen geschikt werden bevonden was het apparaat reeds gemonteerd in de raad zitting te nemen. Negen van;en f 1250 voor een reproduceer-apparaat. de elf ingekomen stukken gingen zonder Pl j meer onder de hamer door. bteiVenae iaaa Inzake het verzoek van de vereniging Het voorstel van B. en W. om f 35.000 van oud-leerlingen van landbouwonder- beschikbaar te stellen voor de aanschaf wijsinrichtingen Wassenaar-Voorschoten van een roltrommelvuilnisauto en bijdrage te ontvangen voor me- f 18.900 voor uniforme vuilnisemmers W. voorgesteld bracht meer tongen in beroering. Drs dailies e.d. hadden B. tien gulden ter beschikking te stellen. De heer G. v. d. Hulst (KVP) stelde echter voor. gezien het doel van de vereniging, een wisselbeker te verstrekken. Dit wordt in de volgende raadsvergadering besproken. Daarnaast werd nog een opmerking ge maakt over het verlengen van het huur contract met de heer C. A. Bohemen voor een aantal percelen weiland en voorts was er nog een schrijven van het minis terie van Binnenlandse Zaken over de vacantie-uitkering aan het gemeente- personeel. die nader in behandeling wordt genomen. Het voorstel om de beplantingsdienst voortaan als een afzonderlijke tak van dienst te beschouwen, werd aangenomen. Drs Korthals had verscheidene bezwa ren tegen de nieuwe beheersverordening voor de bedrijven. Deze werden beant woord o.a. door wethouder J. van Dode- weerd (Prot. Chr.). Met enkele wijzigin gen werd het voorstel ten slotte aange- Hct vaststellen van een nieuwe schat tingsverordening voor het grondbedrijf lokte geen commentaar uit. En evenmin de voorstellen om f 1810 beschikbaar te stellen voor een geluidsopname-apparaat Sport en Wedstrijden Amerikaan Seixas kampioen Wimbledon In de finale van het herenenkelspel de Wimbledon kampioenschappen 1953 heeft Seixas (V.S.) met 97 63 64 gewonnen van de Deen Nielsen. Seixas zegevierde ook in de halve fina les van het gemengd dubbelspel, waarin hij met Doris HaTt (V.S.) de Amerikaanse Julie Sampson en Lewis Hoad fAustr met 63 75 overwon. Shirley Fry (V. S.) en Morea (Arg.) bleven met 62 62 de baas over Pat Ward (G.-B.) en Wor- trington (Nieuw-Zeeland). In de halve finales van het dames dub belspel wonnen Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) met6—0 6—0 van Helen Fletcher en Jean Rinkel (G.B.) Maureen Connolly en Julie Sampson zegevierden met 62 63 over Angela Mortimer en Ann Shilcock (G.-B.). L.W.V. had geluk, maar boekte ook verlies Een overmachtig L.W.V. heeft ook nu de gasten (C.W.P. II) een gevoelige ne derlaag toegebracht. Voor de rust was de stand reeds 5—0 en met zes punten in de tweede helft werd de einduitslag 11—0. De wedstrijd L.W.V. I—D.E.S. I (da mes) werd een ongelukkige strijd voor de Leidse dames Door enkele foutjes zag men het voor de rust 03 worden. Na dien speelde LWV veel beter. De stand kwam op 44, maar een ver schot maak te er nog 45 van. Men zij gewaarschuwd De Commissaris van politie te Leiden waarschuwt het publiek tegen het optre den van een Leids ingezetene, die voor geeft Van Koperen of ook wel Smit te heten. Deze persoon zegt tegen sterk ver laagde prijzen brandstoffen te kunnen leveren, die overgenomen zouden zijn van personen, die gaan emigreren. Hij vraagt dan een voorschot om deze brand- stofen te kunnen kopen, maar hy blijft in gebreke wat de levering betreft. Reeds verscheidene personen zijn voor bedragen van 120 tot f75 door deze man gedupeerd. Steeds betere berichten over werkloosheid Op 27 Juni 1953 stonden bU het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 925 ge heel werklozen, terwijl daarenboven 144 personen geplaatst waren op D.U.W.- objecten. De reeds in de vorige periode gereleveerde daling van het aanbod zette zich ook gedurende de afgelopen periode voort. Een vergelijking met de overeen komstige periode in 1952 geeft aan, dat de werkgelegenheid zich zeer gunstig heeft ontwikkeld. De cijfers op genoemd tüdstip bedroegen resp. 1581 en 222 (D.U.W.). Enerzijds is de daling een ge volg van de grote activiteit in de bouw nijverheid vaklieden voor de bouw nijverheid zijn vrijwel niet meer beschik baar anderzijds van het feit dat reeds thans een aantal personen in de conser- venindustrie kon worden geplaatst. Voorts werden nog 150 aanvragen voor de conservenindustrie geboekt, die nog voldaan moeten worden. Het aantal werkloze vrouwen bleef vrijwel gelijk bedroeg op 27 Juni 93. De vraag over treft nog altijd verre het aanbod. Vijllig jaar getrouwd Het echtpaar P. de MeijS. Brakel» Bronkhorststraat 49, hoopt op 15 Juli te herdenken, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De bruid is 71 en de bruidegom 72. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Franciska L. dr v. J. J. Huizinga en M. Heijnis; Walter F. A. zn v. A. M. Blans en F. J. Heukshorst; Gun- vor W. dr v. A. van Andel en J. W. A. Zirkzee; Johannes zn v. A. N. Sijtsma en C. A. Bodijn: Hester A. dr v. B. de Boo en M. M. Siera; Catharina J. A. dr v D. Sikker en A. M. J. van Eijk; Mi- chiel Chr. zn v. A. H. Krop en W. van den Berg; Lambertus G. zn v. L. Kre- mer en G. Foekens; Wilhelmina dr v. J. den Haas en C. van den Oever; Daniël zn v. J. A. Parmentier en J. G. Nie- meijer; Annemieke dr v. J. van den Berg en E. D. Alders. Het bekende C.H. oud-lid der Tweede Kamer, de heer J. Bakker te Menaldum, is gisteren 80 jaar geworden. Hotel Boscli te Arnhem, het laatste der 32 hotels, die in ons land met Marshall-hulp zijn ge- of herbouwd, ls heropend. Wedstrijden in De Zijl van N.R.M. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Ned. Rotogravure-maat schappij werden gisteravond in De Zijl onderlinge zwemwedstrijden gehouden, die mede door de grote belangstelling de goede sfeer wy denken speciaal i het hinderniszwemmen heren en het boegsprietvechten een aangenaam ver loop hadden. We laten hier de uitslagen m balzwemmen dames: 1. L. Ouwer- kerk 32.-; 2. C. Marks 32.3. m borstcrawl heren: 1. P. v. d. Lin den 18.1; 2. R. Molenaar 19.7. m vrij zwemmen heren: 1. R. Mole- 43.1; 2. C. J. Kloots 43.4. m schoolslag dames: 1. C. Marks 54.7; 2. C. Mooten 59.-. 50 m sohoolslag heren: 1. P. v. d. Linden I.-; 2. J. v. d. Linden 43.-; na loting. Idem senioren: 1. J. v. Dam 59.4; 2. P. C.- Robbers 1.10.8. 50 m vry zwemmen dame?: 1. L. Ouwer- kerk 57.6; 2. A. Lit 60.-. Onder water zwemmen heren: 1. J. Krekelaar 33 m; 2. A. van Duyl 23^m. 25 m sigaret zwemmen heren: 1. J. v. d. Linden 27.-; 2. J. van Dam 28.5. Dames ringsteken: 1. W. v. d. Dop 36.6; 2. L. Ouwerkerk 40.-. 50 m hindernis zwemmen heren: 1. P. .d. Linden 54.9: 2. J. van Dam 57.1. Boegsprietvechten: 1. J. v. d. Linden; 2. J. Krekelaar; na loting. Jubileumwedslrijd Leids elftal speelt tegen V.S.V. Op 18 Juli in de Leidse Hout Op Zaterdag 18 Juli om half 5 speelt het Leids K.N.V.B.-elftal in de Leidse Hout een jubileumwedstrijd tegen de eerste-klasser V.S.V. uit Velsen. Het Leids KNVB-elftal komt als volgt uit: A. Missaar (LFC), d.; J. de Wolf en van Leeuwen (beiden UVS), a.; N. Logeman (UVS); L. Schaap en M. Ver does (beiden Quick Boys), m.; A. den Hoed (ARC). A. Kantebeen (UVS). A. v. d. Oever (Quick Boys). J. v. d. Blom en J. C. Verkuylen (beiden UVS), v. Reserve: A. Blauw (Quick Boys); B. Pijnacker (LFC). J. Devilé (UVS); J. Neuteboom (LFC); J. Verdegaal (Tey- lingen) en J. Verhoeven (Lugdunum). P.V. „De Vriendenclub" Wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxence over een afstand van 344 km. De eerste duif maakte een snelheid van 907.02 m. per minuut; de laatste 741,52 m per minuut. De eerste tien prijswinnaars zijn: 1. P. Olijerhoek; 2. O. Nekeman; 3. P. Noppe; 4. en 6. H. v. d. Luit; 5. W. Vijlbrief; 7. P. Griensveen; 8. J. Beek man; 9. H. van Klaveren 10 L. Bax. Tevens werd een wedvlucht met jonge duiven gehouden vanaf Tilburg. T eerste duif haalde een snelheid v 1016.02 m per minuut; de laatste 730.58 per minuut. De eerste tien aankomende waren: 1 en 5 L. Bax; 2 en 3 J. v. Segge- len; 4. N. Verhaar; 6. W. Gijsman; 7 H. v. d. Luit 8. H. van Klaveren; 9. N. Bemelman; 10 M. v. d. Vear. Sportflitsen Geertje Wielema heeft gisteravond in Huizen tijdens wedstrijden, welke ter gelegenheid van de opening van een nieuw openluchtbad werden gehouden, op een zware 50 meter baan de 100 meter vrije slag in de fraaie tijd van 1 min. 7,5 sec. gewonnen. De uitslag van de aanloop race IJ- muidenDen Helder, die onder auspiciën van de Nederlandse vereniging van kust- zeilers werd gehouden, luidt: Valkenklasse: 1. C. Bruynzeel jr. 2. Vrouwe Emilia van H. C. M. Merk. 3. Zeezwaluw. 4. Trial. 5. Fortuyn 2. 6 Vrij heid. Klasse 2: 1. Landfall van M. Hors kamp. 2 Zephir van dr J. W. Klooster boer. 3. Loef op 4. 4. Radiante. 5. Alba- De te Oslo gehouden tweedaagse athletiekwedstrijd tussen Noorwegen en Denemarken is bij de heren door de Noren met 118 tegen 94 punten gewon nen. Bij de dames zegevierde Denemar ken met 57 tegen 38 punten. In de eerste klasse b (heren) va: zomercompetitie KNZB heeft Neptunus (Arnhem) met 72 van Zian (Den Haag) gewonnen. De skiffeur Rob van Mesdag heeft in de halve finales van de Diamond Sculls van de Henley Royal Regatta tegen de Brit Tony Fox weinig i brengen gehad. Deze won tenslotte met vier lengten. Korthals opende de rij van sprekers wees er op, dat het een goed gebruik is, dat een „stervende raad" geen ingrijpen de voorstellen behandelt, slechts de lo pende zaken zo goed mogelijk afliandelt en aangelegenheden van grote principiële en financiële importantie aan de nieuwe raad overlaat. De heer O. R. I. Viveen (P.v.d.A.) voel de ook wel wat voor deze redenering. Burgemeester Van der Hoeven en wet houder Van Dodeweerd toonden echter aan. dat het hier een zaak betreft, die reeds jaren aanhangig is. Voorts werd opgemerkt, dat de nieuwe raad geen drastische wijzigingen met zich zal bren gen. welke mening drs Korthals niet kon onderstrepen. De discussie zette zich nog enige tijd voort en tevens kwam daarbij de toestand van de thans in gebruik zijnde vuilnis wagens ter sprake, die wel eens heel spoedig op hun laatste wielen kunnen rijden. Na hoofdelijke stemming werd het voorstel van drs Korthals om deze zaak voor de nieuwe raad te bewaren, verworpen met drie stemmen tegen. Hierna kwam echter de technische kant van de roltrommelauto aan de orde. Er ontspon zich een debat tussen wet houder Van Dodeweerd en de heer J. J. Dekker (Prot. Chr). Zij verschilden van mening over de constructie van de aan schaffen vuilnisauto en verdedigden resp. een gelaste en een geklonken con structie. Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat men zich in deze onder meer door andere gemeenten nauwkeurig had la ten voorlichten en naar aanleiding hier van de (echter nog niet bindende) keus op de gelaste constructie had laten val len. werd het voorstel aangenomen. Maar niet voordat ook drs Korthals en de he ren Viveen, v. d. Hulst, B. C. Bolle (Prot. Chr.) en N. C. Lainboo (KVP) nog enkele opmerkingen hadden gemaakt. Het voorstel om f 11.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een rioolkolkenzuiger ten behoeve van de reinigingsdienst werd vlot aangenomen. Met dden verstande, dat drs Korthals dezelfde bezwaren aanvoerde als bij het vorige agendapunt. Ook het •erlenen van medewerking voor de aan schaffing van nieuwe schöolmeubelen voor de Ds Fortgensschool en het verko pen van grond aan de N.V. Delftse mo- torenhandel kregen geen commentaar. Wijzerplaat kerktoren In de rondvraag stelde de heer v. d. Hulst vragen naar aanleiding van de pu blieke verkoop van de percelen Leidse- i, waarbij een vestigingsver gunning zou zijn gegarandeerd. Spr. zag dit als een precedent, waardoor in de toekomst moeilijkheden kunnen ontstaan. De voorzitter antwoordde, dat het hier speciaal geval betreft en wilde deze zaak niet verder in de openbare tting bespreken. De heer Dekker stelde vragen over het hoofd van de beplantingsdienst. die door het zojuist genomen raadsbesluit een hoofd van dienst is geworden en zijns in- dus recht heeft op een dienovereen komstig salaris. De burgemeester deelde mede, dat dit vooralsnog ndet in de be doeling ligt, maar dat deze kwestie der zal worden bekeken. Voorts bracht de heer Dekker de hui dige situatie op en bij de spoorwegover gang ter sprake. De verbetering hiervan moest echter door de ramp voor geruime tijd worden opgeschort door de provin ciale waterstaat. De plannen van de Ned. Spoorwegen om de overgang te verbre den verkeren in een vergevorderd sta dium. Ook bracht de heer Dekker de sportvelden nog ter sprake. De heer Viveen bracht drie aangele genheden te berde: de gemeenteklok, die tegenwoordig niet steeds de juiste tijd aangeeft en bovendien overdag niet goed te zien is, de minder gunstige sluiting van de N.Z.H. op de verschillen de treinen der N.S. inrichting. Wat de gemeenteklok betreft, zegde de burgemeester toe, dat onafhankelijk van de restauratieplannen pogingen zullen worden gedaan, de wijzerplaten opnieuw te vergulden. Voor de aansluitingen var de N.Z.H. zal ook contact worden opge nomen met andere belanghebbende ge meenten en de zweminrichting komt waarschijnlijk in de volgende raadsver gadering weer ter sprake. Het was filmdag Gisteren is Voorschoten op de film ge gaan. De verschillende instellingen heb ben zich van hun beste kant laten zien. De brandweer heeft gedemonstreerd op de Krimkade en 's middags voetbalden de politiemannen tegen een combinatie van het M.O.C. Om zes uur gooide de E.H. B.O. een van haar leden b\j Allemans- geest in het water om hem daarna vak kundig te redden en bij te brengen. Half zeven speelden de S.V.L.V.-adspirantjes een voetbalwedstrijd tegen de jeugd van Nieuw-Voordorp op het S.V.L.V.-terrein. Om acht uur vond een groot défilé plaats van alle verenigingen. Goede wedstrijd RouwkoopXerxes De wedstrijd van Rouwkoop tegen het tourelftal van Xerxes uit Rotterdam het aanzien ten volle waard. Er werd fris en vlot gespeeld beide partijen deden hun uiterste best punten te vergaren. In de eerste helft was Rouwkoop door. gaans in de meerderheid. De eerste goal kwam eohter aan de overkant, toen de middenvoor van X, na een mooi opge zette aanval de score opende. Rouwkoop maakte wat later gelijk door een prach tige kopbal van Klungel uit een goede corner van Sohellevis, Een misser in de Xerxes-verdediging gaf Klungel de ge legenheid de stand op 21 te brengen. Na de thee kwam Rouwkoop overwel digend opzetten. Een voorzet van Keizer resulteerde in een kopbal van KI. tegen de lat. Later weer een kopbal, die door de X.-(keeper uitstekend werd gestopt. Zoals het vaker gaat: het succes kwam dooi Rleid van Rhijn „Papiere, bitte!" 1 Een dikke, glimlachende zoon van het Vierde Rijk heeste ons met deze woorden welkom bij de doorlaatpost Wernhout, achter Nijmegen. Amper acht jaar geleden snauwde hij in de Amsterdamse Kalverstraat of op de Vreeburg te Utrecht wellicht Aus- weiss, bitte!", een handgranaat in z'n j Gott-mit-uns-gordel. Kwestie van aanpassen. Hij en z'n makker, een schrale, zielige vijftiger, ontvingen ons hof felijk in het houten keetje en snuf felden excuserend in onze passen en aanverwante reisnecessaires. En toen de dikke vroeg, wie de bestuurder van de auto was, antwoordde Peter plechtig in z'n Zondagse Duits: „Ich bin der Führer!" Hij bedoelde de Wa- genführer. „Heil Hitier!" riep ik uit, L/iesbeth proestte in haar zakdoek, Joosje slaakte een damesgilletje, de dikke riep brullend „Ach so!" en de magere keek of hij per ongeluk een fles azijn leegdronkin plaats van een bottel Münchener. Hij had blijkbaar geen al te beste herinneringen aan het mannetje met het snorretje. ,Mêns mens wat leuk en die man met z'n open mond mag z'n toncillen wel eens laten nakijken en zijn de papieren nou in orde en mogen we alsjeblieft doorrijden durchfahren want we moeten nog een eindje ver derop als u 't nog niet wist naar Tirol en die man z'n adem is bovendien niet in orde", zei Peter, terwijl hij het passengedoe mitsgaders het an dere pampieren spul van de toon bank graaide. „Ein Augenblick, bitte," zei de dikkerd, grote tranen uit z'n bier ogen wissend, mepte links en rephts met z'n stempel, klapte z'n hakken tegen mekaar en gaf met een vette lach de boekhouding terug aan Lies- beth, die als onbezoldigde archiva- resse was aangewezen. En daar lag dan Duitsland voor ons open. Een bochtige weg met veel groen en veel kleine huisjes. En in de bo- zongen de vogels. Met hetzelfde accent als bij ons in Holland, maar dat kwam natuurlijk omdat we nog dicht bij de grens waren. „Als de Führer het belieft," zei Joosje ondeugend, „zouden we in het eerste het beste cafeetje graag een kopje koffie willen drinken. Schwar- ze Kaffee". Prompt stond de auto stil. Ik dacht eerst aan een collaps ge ziet, ik had mezelf al gauw overgeschakeld Ih Peters kijk op 't leven ik zeg: een 'collaps, Oftewel een hart- storing, maar hét bleek wat anders te zijn. Peter keek koel achterom naar zijn Joosje en zei: ,,lk hoop niet dat ik dit nou de hele is moet horen als jij straks met je vreselijke Frans begint zal je mij ook niet horen gillen en je haar zit in de vooruit maar weer bij het eerste café stoppen we cn geef me eerst nog maar een pepermunt". Bij een lage, met riet gedekte boe renwoning stapten we uit. Een zorglijke vrouw schonk ons inktzwarte koffie uit een emaille pot. Joosje hield haar kommetje om hoog naar Peter en zei zacht: „Heil dem Führer!" Ze is een varken, die Joosje. aan de andere kant De rechtsbinnen brak door en de keeper had geen kans: 2—2. Back Verrips gaf X, daarop een goal cadeau door in eigen doel te plaat- Rouwkoop kwam er toen weer wat beter in. X. kreeg het hard te verant woorden. Lagrand nam een goede voor zet van rechts ineens op zijn slof. Een kanonskogel: 33, Het X-doel ontsnapte 1 tegen het einde van de wedstrijd enige maten op wonderlijke wijze aan een doorboring. Slordig uitschieten van de R-keeper gaf een X-speter echter de ge legenheid de bal direot te retourneren en Klungel kon tot aller teleurstelling de bal uit het lege doel haten. Rouwkoop had een gelijk spel zeker verdiend. Het heeft de spelers geleerd, dat met hard werken wat bereikt kan worden Burgemeester opende Fancy Fair De muziekvereniging St Laurentiu* heeft weer een Fancy Fair op touw gezet in een grote tent aan de Kon. Juliana- laan, aangemoedigd door het succes van het vorige jaar Burgemeester C. J. v. d. Hoeven was het die de feestelijkheden opende en hij deed het met genoegen. Laurentius heeft zich bekendheid ver worven en ook waardering; de burge meester herinnerde aan het concert van i Maandagavond in het park. Hij deed een beroep op de inwoners om de harmonie te steunen, daar deze een onmisbaar element is in het gemeentelijke leven. MarineGemeente 51 Gistermiddag werd een voetbalwed strijd gehouden tussen een combinatie, elftal van het secretarie-personeel en de politie en een elftal van de Marine. De wedstrijd werd door de Marine gewon- nen met 51. Geslaagd. Voor het eindexamen M.T.S. afdeling waterbouwkunde, is in Den Haag ge slaagd de heer C. L. M. van Haastrecht i Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter v. d. Stoel en zuster Dam- Schoolreis. De leerlingen der hoogste klassen van I de school aan de Wijngaardenlaan maak- 1 ten gisteren hun jaarlijkse uitstapje. Dit keer ging de reis naar Arnhem. Daar werd een bezoek gebracht aan Burgers j Dierenpark en een boottocht gemaakt j naar de Westerbouwing. Op de terugreis I over de Grebbeberg. werd nog een ker senboomgaard aangedaan en ook de heide, 't houden van een voetbalmatch, waarbij één der onderwijzers een prima keeper bleek te zijn. Om half 10 keerde in de beste stemming in Voorscho- I ten terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4