Vader, moeder en zoonook 1 bij de industrie I. Bakker, van 't land naar de Tweede Kamer Koopvaardij sinds 1939 met 375.000 ton gegroeid Autoweg dwars van 14.000 km door Afrika ÜEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 IULI 1953 Fabricage van gramoioonplaten ale; rd fVorming van familie-archief is voorzorg tegen verlies het inderdaad lumineuze idee zou krijgen om te trachten iets derge- ichpks te construeren, dan was er grote kans dat de muziekliefhebbers in dit orjpzicht niet aan hun trek zouden komen. Het lijkt nogal boud gesproken ;si-jn dit technische tijdperk. Theoretisch is de gramofoonplaat echter in som- 'g^pigè opzichten een „onmogelijk" ding en als iemand heden ten dage met ewfeen dergelijk denkbeeld naar voren zou komen, dan zouden de technici het Waarschijnlijk als onuitvoerbaar terzijde leggen. Toch hebben de zwarte ^""schijven al een schitterende loopbaan achter de rug en nog een prachtige detoekomst in het verschiet. Een verklaring van deze wonderlijke gang van zaken is niet zo gemakkelijk te geven. Theorie en praktijk gaan dik te-ijls hand in hand, maar niet zelden bok ieder hun eigen weg. Misschien is TV?iit wel juist de reden, dat de praktijk Idioms vele theoretische „onmogelijk- jéifieden" weet te overwinnen. Dat het eu^dee om muziek of gesproken woord op _b®feramofoonplaten vast te leggen, overi- LiitPens al vele iaren eel eden werd geboren, m-ïnoet dan ook wellicht worden toege- laglfichreven aan ogenschijnlijk niets ter j^iten: schellak. Op de naam afgaande lijkt het een echt huiselijk materiaal, maar het moet van verre worden aangevoerd. India is de voornaamste leverancier van dit materiaal, dat een afscheiding op bomen en struiken is van een bepaald insect. Deze schellak, gemengd met lei steen en een aantal andere stoffen voor kleur, vormvastheid en persbaarheid, levert de grondstof voor de platen. Is men eenmaal in het bezit vai bandopname maar voordat het zover is gaan er soms vele uren en een enkele keer zelfs wel dagen, met eindeloos lij kende herhalingen van het op te nemen stuk voorbij dan kan de eigenlijke fabricage een aanvang nemen. Deze repetities zijn overigens nodig, omdat een uitvoering van een muziekstuk zelden onmiddellijk volmaakt is. Iederec laat wel eens een steekje vallen en oo! de beste musici en vocalisten ontkomen daar niet aan. Het typische is, dat dit ii Een gramofoonplaat komt van de pers. Men ziet de openstaande pers machine met de persmatrijs voor een der plaatzijden. De andere pers matrijs blijft in het platte vlak liggen. De etiketten worden direct meegeperst op de plaat. extra goede zin uit bed gestapt of ej gelijk was het langzamerhand klassiek *2 geworden inspiratie van één procent, die de grondslag legde voor een thans bloeiende industrie, ei De oervorm van de gramofoonplaat s' was een rol met spiralen. Later kwam jj Berliner op de gedachte de rol door een I vlakke plaat te vervan een en deze dan aan I, twee kanten te gebruiken. Daarmee was c de moderne uitvoering geboren, hoewel jj] het lange tijd; geduurd heeft voordat 'de huidige technische perfectie werd be reikt. jj Productieproces Het productieproces kan gesplitst wor- 3 den in een muzikaal-artistiek en een j technisch gedeelte, waarbij onmiddellijk r moet worden opgemerkt, dat de techniek er is of althans behoort te zijn om de r -kunst te dienen. Het kunstwerk dient autonoom te zijn, terwijl de techniek in dit verband slechts een registrerende functie bezit. Een belangrijke functie ,i niettemin, want juist door het feit dat de techniek zich volkomen moet wegcijféren, r komt men voor dikwijls moeilijke pro- blemen te staan. 1 De eerete fase van het eigenlijke pro ductieproces speelt zich af in de opname studio, maar voordien hebben de pro- grammaleider en zijn medewerkers reeds tal van voorbereidingen van allerlei aard dienen te treffen. In de studio moet men vervolgens de juiste wijze van sa menvoeging van technische en artistieke 1 mogelijkheden weten te vinden. De acoustische eigenschappen van de op- neemruimte men kan niet altijd over een geëigende studio beschikken moeten worden beoordeeld, moeten er één of meer microfoons worden inge schakeld. hoe moeten de musici worden opgesteld, kortom tal van vraagstukken 'behoren uit technisch en artistiek oog punt te worden beoordeeld en opgelost, waarbij het einddoel de artistieke zuiverheid der registratie het oog mag worden verloren. De geluidsband Is alles voor de opname geregeld, dan verschijnt een ander geluiddragend me dium, de magnetofoonband, als tussen schakel, ten tonele. Deze magnetofoon is een instrument voor electro-mégneti- sohe geluidsregistratie en dit apparaat heeft de oorspronkelijke wasplaat thans op vrijwel alle fronten verdrongen. De magnetofoonband is in vele op zichten even merkwaardig als de gra mofoonplaat; ook hier is de theorie nog niet in staat de resultaten volledig te verklaren. Het bandsysteem is de voort zetting van de reeds in het begin van deze eeuw voor het magnetisch vastleg gen van redevoeringen gebruikte staal draad. De ontwikkeling hiervan heeft ge ruime tijd stilgestaan, totdat enige jaren voor de tweede wereldoorlog de draad werd vervangen door een band. Tegen woordig valt bij geluidsreproductie door middel van de magnetofoonband nauwe lijks nog kwaliteitsverlies waar tc nemen, hetgeen uiteraard voor de gra- mofoonplatenindustrie vooral van niet te onderschatten belang is. verwacht iedereen een vlekkeloze re pi tussenschakels, die nodig zijn alvorens het eindproduct in de huiselijke kring kan worden beluisterd. De lakplaat gaat namelijk naar de matrijzenmakerij, waar de plaat eerst wordt verzilverd. Daarna wordt op de zilverlaag langs galvanische weg een laag koper aangebracht. Op deze wijze verkrijgt men een kope- ;n matrijs, die in vakkringen de „vader" wordt genoemd en waar de geluidsgroef bovenop ligt, zodat de vader negatief is. Door het neerslaan van koper op deze plaat wordt een tweede matrijs, de „moeder" geproduceerd. Hierop ligt de geluidsgroef weer in de diepte en deze metalen schijf is dus positief. Door het neerslaan van koper, nikkel en chroom op de tweede matrijs ontstaat tensiotte de werkmatrijs, waarvan de platen voor de gebruiker worden geperst. Familie-archiel Deze vorming van een complete „fami lie" in de matrijzen is geen overbodige liefhebberij, maar een voorzorg tegen verlies. De werkmatrijs slijt namelijk ductie. Daarom blijft men in de opname studio net zo lang in touw, totdat eer bandopname is verkregen, die volkomen naar wens is en zelfs de meest critische beoordelaar zal bevredigen. Van deze bandopname wordt dan eerst een lakplaat vervaardigd. Dit zijn metalen of glazen schijven, die overdent zijn met een dunne, maar volkomen homogene laklaag, waarin de geluids groef wordt gesneden. Electrische aispeling De schellakplaat, die in afmetingen van i en 30 cm diameter wordt vervaardigd die respectievelijk een speelduur van en 5 minuten heeft, bezit reeds een eerbiedwaardige leeftijd. Vroeger kende alleen de mechanische afspelers, vooral de koffergramofoon grote populariteit heeft verworven, maar langzamerhand deed ook de elctrische platenspeler zijn intrede. Dit naast elkaar voortbestaan van apparatuur voor chanische en electrische weergave hinderde tot op zekere hoogte de gang op platen met fijnere groeve Hier- bleek namelijk electrische afspeling noodzakelijk te zijn, want schellax korrelige massa, waarin een fijnere groef veel ruis zou veroorzaken. Na de oorlog is, als welhaast revolu- tionnaire noviteit, de zogenaamde lang speelplaat tot ontwikkeling gekomen. Deze muziekdragers worden afgespeeld snelheid van 33 l/3yin mige gevallen van 45 omwentelingen per minuut, in tegenstelling dere, waarvan de snelheid 78 lingen per minuut bedraagt. Doordat tegenwoordig in overgrote meerderheid electrische afspelers in ge bruik zijn, zijn de langspeelplaten al spoedig in de algemene belangstelling komen te staan. Ook deze wordt vervaar digd in formaten van 25 en 30 cm diame- hun speeltijden zijn aanzienlijk langer, namelijk 14 en 24 minuten per kant. Dit is vooral uit muzikaal en cul tureel oogpunt van groot belang, want klassieke meesterwerken kunnen thans op één of twee en dan nog lichte en onbreekbare platen worden opgenomen; vroeger waren daar vijf, zes of zeven en soms nog wel meer zware en gemakkelijk breekbare zwarte schijven voor nodig, die bovendien uitermate gevoelig waren voor beschadiging. In het bijzonder de grote meesterwer ken der klassieke muziek zijn hierdoor voor de platenverzamelaar meer en beter toegankelijk geworden. De langspeel plaat wordt dan ook meer en meer in dienst gesteld van het klassieke reper toire, terwijl deze plaat het de opera liefhebbers eerst recht mogelijk maakt om ook in de huiskamer van hun lieve lingsmuziek te genieten. De recent schenen opname van de complete opera „Paljas" op Philips „Minigrove" platen vormt daar een actractief en sprekend voorbeeld van. Nieuwe stimulans Enkele cijfers kunnen wellicht nog interessant zijn. De afstand tussen twee groeven op een standaardplaat is onge- m en de groef "zelf neeft een breedte van 0.15 mm. Bij langspeelplaten bedragen deze afstanden respectievelijk 0.1 mm en 0.05 mm. Het korrelige schel lakmateriaal leende zich zoals gezegd minder goed voor deze kleine groefbreed- ten en daarom werd voor dit doel een nieuw plastic materiaal ontwikkeld, waarin de geluidsgroef zich met grote exactheid laat persen. Ondanks de op dit terrein reeds be reikte resultaten gaat het onderzoek op wetenschappelijke basis cnv poosd door. De chemische en acoustische research heeft juist door de langspeel plaat een nieuwe stimulans gekregen >r de nimmer eindigende strijd ter •betering van de kwaliteit A.N.W.B. bouwde zijn werkzaamheden uit Het ledental van de A.N.W.B. wist zich vorig jaar te handhaven op het getal 250.000, dat in 1591 werd bereikt, zo blijkt uit het jaarverslag. Het aantal leden van de Wegenwacht steeg van 106.000 tot bijna 120.000. Het aantal manschappen van de Wegen wacht bedroeg vorig jaar 112, namelijk 1 hoofdinspecteur, 7 inspecteurs (die elk over een bestelwagen beschikken) en 104 wegenwachters. Er werd in het afgelopen jaar bijna 92.000 maal hulp verleend. De Technomobiele Dienst beschikt thans over vijf technostations (in Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Enschede en Groningen), die vorig jaar ruim 3000 on derzoeken verrichtten. Het mobiele deel deze dienst stelde ruim 1900 onder zoeken in. Er werden in het verslagjaar 206 weg wijzers, 226 richtings- en voorlichtings- borden en 186 paddenstoelen geplaatst. Op 542 plaatsen bestaat nu een telefoon post van de A.N.W.B voor het inroepen technische hulp bij panne en medi sche en geestelijke hulp bij ongelukken. Er werden vorig jaar bijna 139 000 kam- p eerdocumenten afgegeven, waaronder bijna 131.000 kampkaarten en 8000 kam- peerpaspoorten. Het aantal afgegeven grensdocumenten bedroeg 162.609 <in 1951: bijna 135.000), namelijk rond 43.000 carnets. 21.000 trip tieken, bijna 52.000 internationale rijbe wijzen en 46.000 internationale grensbe- Het Mauritshuis heeft twee schilde ryen van Aert van der Neer aangekocht. In bruikleen is ontvangen een beroemd leren beeld van Etienne Maurice Falconet, „L'Amour menacant". Matrijzen Met de moderne snij- en versterkings techniek is men in staat ook aan de lak plaat, die als een soort gramofoonplaat welke enige malen kan worden speeld is te beschouwen, een bijzonder hoge graad van geluidskwaliteit te lenen. Maar toch wordt deze schijf niet afgespeeld; hij vormt slechts een va bij het persen van de platen. Met behulp van de „moeder" die op haar beurt beveiligd is door de „vader" kan dan weer een nieuwe werkmatrijs worden gemaakt. Het lijkt niettemin een om slachtige gang van zaken, maar de prak tijk heeft getoond,, dat deze volkomen verantwoord is. Het ligt voor de hand dat dit familiearchief een van de kost baarste bezittingen vormt van een gra- mofoonplate nf a b riek. Tenslotte worden de platen geperst, waarbij de persmassa schellak voor standaardplaten en vinylite voor speelplaten tussen twee op de pers gespannen werkmatriizen wordt bracht Onder een druk van ongeveer honderd atmosfeer en een temperatuur tussen 100 en 150 graden Celcius wordt het geheel op elkaar gedrukt en dan zit ten de etiketten ook al meteen op hun plaats. De plaat wordt afgekoeld. dat ze uit de pers wordt gehaald en wordt de rand afgebraamd, waardoor deze zijn spiegelglans verkrijgt. De gra mofoonplaat is gereed. In werkelijkheid komt er nog wel wat meer voor kyken. Némen we bijvoor beeld de grondstof voor de standaardpla- Bij een tachtigjarige Een leven gewijd aan de strijd voor sociaal recht TK KEER TERUG tot my'n oorsprong", zegt de heer J. Bakker, oud-lid der Tweede Kamer, als we hem komen opzoeken ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. De heer Bakker Jouke Bak ker noemen de Friezen hem familiaar strijder voor sociaal recht gedu rende een mensenleeftijd, actief volksvertegenwoordiger voor de Chr. Historische Unie gedurende meer dan een kwarteeuw, werkt weer in de grond, zoals hij vroeger als landarbeider heeft gedaan. Maar nu doet hij dat in de lommerrijke tuin, die zijn huis aan de dorpsvaart van Menal- dum waar hij in goede gezondheid zijn levensavond doorbrengt, omgeeft, aldus Trouw. andere verenigingen en instellingen heeft hij mede de stoot gegeven. Veel foto's en geschriften herinneren Vóór de gramofoonplaat in de hoes gaat is er nog een laatste visuele keuring. Ook aan de eti ketten mag niets beschadigd zijn. SS8 Grote schepen, 710 coasters Nederland toont toenemende belangstelling voor de tankvaart Landarbeider en rentenierend kamer lid. daar ligt een lange, veelbewogen periode tussen. Een periode, waar de heer Bakker boeiend en levendig van kan ver tellen. Hij roept het verleden in enkele woorden weer op, hij toont een voortref felijk geheugen te bezitten door vlotweg te citeren uit toespraken en discussies en door op smakelijke, humoristische wijze voorvallen uit een grijs verleden te ver tellen. „Als je in de politiek niet eens kon lachen, dan was ik nooit oud geworden", zegt hij. Landarbeider, ja, daar begon het mee. Als kind uit een gezin van twaalf per sonen, waarvan de vader f6 per week verdiende, werkte Jouke op 8-jarige leef tijd al op het land tegen een uurloon var Hij kan de tijd, waarin door zo- velen armoede werd geleden, nog precies beschrijven en hij vertelt van onder grondse holen, waarin mensen woonden eenkamerwoningen, waarin twet gezinnen woonden, slechts door een krijt streep op de vloer van elkaar gescheiden. Jouke Bakker was een man met bewogen hart; in menig gesprek hekelde hij de mensonterende toestanden, die hij dat leidde er al spoedig toe, dat vurig socialist werd genoemd. Maar dat was hij niet. De Christelijk His torische Unie is steeds zijn partij geweest het nóg. Maar binnen die partij heeft h!j menigmaal een geluid laten horen, dat velen wakker deed schrikken. Via het beroep van landarbeider kwam Bakker in de handel terecht, hij kreeg relaties en zo kwam hij omstreeks 1914 de leiding van de pootaardappeldistri- butie. Hij zat nog midden in deze werk zaamheden toen hij in 1918, voor hemzelf geheel onverwacht, op een verkiesbare plaats op de C.H.U.-lijst voor de Tweede Kamer terecht kwam. Hij was toei negen jaar lid van de gemeenteraad Menaldumadeel. In die jaren vervulde hij ook al vele spreekbeurten en steeds kwam in deze redevoeringen zijn ver langen naar sociale gerechtigheid tot uit drukking. Daarvoor heeft de heer Bakker ook ln Tweede Kamer gestreden. De Friese landarbeider werd in dit milieu een aparte, maar ook markante verschijning ïen had bewondering voor de kennis vele zaken, welke deze r slechts enig lager onderwijs had gehad, toonde. E KOOPVAARDIJVLOOT onder Ne derlandse vlag telde op 1 Januari a dit jaar 558 schepen met een geza menlijke inhoud van 2.985.160 b.r.t. Dat betekende sinds 1 Januari van het voor afgaande jaar een netto-aanwas van 87.876 b.r.t. Rekent men ook de 710 kust vaartuigen (met een inhoud van minder dan 500 b.r.t.) mee, dan bedroeg de to tale tonnage van de Nederlandse vloot op 1 Januari jl. 3.224.378 b.r.t. Op 1 Septem ber 1939 was het totaalcijfer 2.853.961 b.r.t., aldus het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Gedurende 1952 werden 20 schepen, metende 113.160 b.r.t. aan de Nederland se koopvaardijvloot toegevoegd (afgezien van de schepen kleiner dan 500 b.r.t. die ook verder in dit overzicht buiten be schouwing worden gelaten). Van deze 20 schepen werden er 12 in Nederland en 5 op buitenlandse werven gebouwd, terwijl 3 schepen in den vreemde werden gekocht. In dezelfde periode gingen de Nederlandse vlag 18 schepen verloren door verkoop, sloop of anderszins. De gemiddelde leeftijd van de vloot per ton bruto bedroeg op 1 Januari 1951: 16,1 jaar, op 1 September 1939: 12,5 jaar. Daar staat tegenover, dat in 1939 onge veer 39 van de tonnage ouder was dan 15 jaar, terwijl dit percentage op 1 Januari van dit jaar 28 was. De groep passagiersschepen (hieronder worden ge rakend schépen met accommodatie tenminste 100 hutpassagiers) had bij de aanvang van 1953 een gemiddelde leef tijd van 14,0 jaar per ton bruto, in 1939: 10,5 jaar. De overeenkomstige cijfers voor de passagiersvrachtschepen tonen een gunstiger beeld: 14,4 jaar op 1 Ja nuari jl. en 15,2 jaar in 1939. Bij de vrachtschepen (waaronder mede zijn begrepen schepen met een accom modatie voor ten hoogste 12 passagiers) is de gemiddelde leeftijd per ton draag vermogen 11,5 jaar, tegen 15,6 jaar in 1939. In deze groép is de gemiddelde leeftijd dus aanmerkelijk gunstiger ge worden. De afmetingen der schepen zijn sinds 1939 aanzienlijk gegroeid. In genoemd jaar bestond 31 van het deadweight tonnage der vrachtschepen uit eenheden van minder dan 4.000 b.r.t., op 1 Januari 1953 maakten schepen kleiner dan 4.000 b-r.t. nog slechts 16 van het deadweight tonnage der vrachtvloot uit. Hierbij heeft mede een rol gespeeld de verwerving vele in de oorlog gebouwde stan daardschepen. die doorgaans een draag vermogen hebben van ongeveer 10.000 b.r.t. De groep van schepen met een in houd van 6000 tot 8.000 b.r.t. omvatte op 1 Januari Jl. 49 van het totale draagvermogen der vrachtschepen, tegen 32 1939. Een ontwikkeling in de Nederlandse scheepvaart, die het afgelopen jaar de aandacht heeft getrokken, is de groeien de belangstelling van de zijde van Neder landse rederijen voor de tankvaart. Ver scheidene rederijen zijn overgegaan tot bestelling van een of meer tankschepen, terwijl twee nieuwe tankvaartrederyen werden opgericht. Onder de 74 schepen die op 1 Januari 1953 voor Nederlandse rekening in aanbouw of bestelling wt zjjn dan ook 39 tankschepen (met draagvermogen van 659.000 b.r.t.) e vrachtschepen (draagvermogen 248.000 b.r.t.). De groei van het aandeel dat par ticuliere Nederlandse rederijen (in tegen stelling tot dochterondernemingen van de grote olieconcerns) in de toekomst in de Nederlandse tankervloot zullen hebben, blijkt uit de volgende cijfers: 84 van de deadweight tonnage van de bestaande vloot behoort aan de olieconcerns, 16 <5 aan particulieren; voor het nieuwbouw- programma zijn deze percentages resp. 65 e i 35. In het algemeen was de gang zaken in de scheepvaart in het afgelopen jaar minder gunstig dan in 1951. Vooral de trampvrachtenmarkt. de wilde v is wel zeer ernstig gedaald. De lijn vaart had minder te lijden van de omstandig heden, die een zo ongunstige invloed op het peil van de trampvrachten hebben gehad. de drukke jaren van dit welbe stede en rijk gezegende leven. Jouke Bakker ziet ze nog wel eens in. En hij volgde ook nog met belangstelling alles het politieke leven van ons land gebeurt. Maar als we afscheid van hem hebben genomen en hem hebben toe gewenst, dat hij met zijn kinderen op Vrijdag a.s. een mooie dag mag hebben, dan keert hij toch terug tot hetgeen hij zijn oorsprong noemt: de Friese grond. Gelukkig is die in de tuin aan de Menal- dumer dorpsvaart lichter en beschaduw- der dan op de plaats, waar hij als 8-jarige jongen zijn eerste uurloon van 2 cent verdiende! Weinig slaap Maar naast het lidmaatschap van kamer gemeenteraad heeft de heer Bakker nog zoveel functies gehad, dat hij thans glimlachend moet zeggen: „Ik heb in mijn leven maar weinig slaap gehad". Vooral voor de vereniging van kerkvoogdijen ii de Ned. Hervormde kerk heeft hij vee gedaan; hij hoopt er binnenkort 25 jaar voorzitter van te zijn geweest. In dezelf de functie heeft hij ook de Friese afdeling van deze vereniging een kwarteeuw ge diend. Een nog iets langere periode had hij zitting in de Christelijke Nationale Werkmansbond en ook in Menaldum, de plaats, waar hij steeds gewoond heeft, nam hij vele functies waar. Aan het kenfonds is hij daar al meer dan halve eeuw verbonden en tot oprichting van Groene-Kruisafdeling, geheelonthou dersvereniging. boerenleenbank en vele Met een variant op de bekende versregel uit „Lioba" van Van Eeden kan de Franse premier Laniél zeggen: Hier sta ik te midden van m'n bloemenvolk". Zijn trouwe aanhangers zijnop de eerste rü van links naar rechts: Barrachin, minister van Staat; Corniglion-Molinier, eveneens minister van Staat; Bidault, die de belangrijke post van Buitenl. Zaken heeft; de vice-premier Teitgen; en de grote man, de Franse premier Joseph Laniel, met naast hem de president van Frankrijk, Auriol. Naast Auriol de vice- premier Reynaud; de vice-pre- mier Queuille; Martinaud-De- plat, die Binnenl. Zaken be heert en Mitterand, ook minis ter van Staat. Op de tweede rij: Bacon, minister van Arbeid; Faure, Financiën; Louvel, Han del en Industrie; Chastellain, Publieke Werken; Coste-Flo- ret, Gezondheid en Hygiëne; André Marie, Nationale Op voeding, alsmede Ribeyre, Jus titie. Op de derde rij ziet men: Jacquinot, Koloniën; Mutter, Oudstrijders; Houdet, Land bouw; Ferri, P.T.T.; en Le- maire, die de portefeuille van Wederopbouw beheert. De mi nister van Defensie Pleven was hierbij niet aanwezig. Vier naties werken samen Via de hete Sahara en de vunzige moerassen van de Congo naar Kaapstad T\OOR de politieke ontwikkelingen ln Azië is Afrika na de oorlog steeds de oorlog de Westerse belangstelling komen Vooral door de mogelijkheden die Afrika biedt. Denken wij vooral niet min over deze mogelijkheden. Nemen wij alleen al het feit dat één rivier, de Congo, in staat kan zijn om liefst 20 millioen p.k. méér te leveren dan alle rivieren van de Ver. Staten bij elkaar. Volgens de Power Commission uit de Ver. Sta ten bezit Afrika ongeveer de helft van de gehele wereldcapaciteit aan water kracht. Van de gehele wereldchroompro- ductie levert het zwarte werelddeel ons niet minder dan 50 pet. En wij zouden nog door kunnen gaan. met gunstige op sommingen. Een eerste vereiste voor iedere ontwikkeling is het bestaan van goede verbindingen. En juist hieraan ont brak in Afrika wel het een en ander. Daarom is het zo belangrijk, dat thans een weg dwars door Afrika tot stand komt. Een weg die een lengte heeft van niet minder dan 14.000 km. Deze weg loopt dwars door de hete Sahara en de moe rassen van Congo naar Kaapstad in Zuid-Afrika. Met recht een titanen-arbeid. Dat over dit ontzaglijke stuk werk zo weinig bekend is, vindt zijn oorzaak in het feit. dat men het werk in gedeelten heeft uitgevoerd en nog uitvoert. Het ge deelte van Algiers naar Fort Lamy staat reeds geruime tijd. De Soc. Afri can. Satt. heeft thans op dit traject regelmatige dienst, waarbij zy de 4600 km van Algiers naar Ft Lamy in onge veer 6 dagen kan afleggen. Zes dagen in een gloeiendhete bus en in hitte in de woestijn die er de oorzaak van is dat de voorraden benzine die naar de stations worden vervoerd, onderweg vierde verdampen. De aanleg van deze weg vorderde ca 5 km per dag. Van Fort Lamy gaat een nog wel zéér voorlopige verbinding naar Stanleyville in Belgische De werkzaamheden moeten plaats vin den temidden van al de enerverende eigenschappen die het Afrikaanse oer woud eigen zijn. Van Stanleyville af Een „vadermatrijs", vervaardigd door het neerslaan i lakplaat, komt uit het zilverbad. splitst de weg zich en komt bij Broken Hill, enkele duizenden km Zuidelijker, weer samen. Fransen. Belgen, Engelsen en mannen van Zuid-Afrika werken aan dit project En nog steeds werken mid den in de Afrikaanse wouden de Ameri kaanse bulldozers aan de verbinding die eens de hoofdader van het Afrika der toekomst zal worden. De spoorlijnen zijn ook één van de zwakke punten van Afrika. Nog steeds is het onmogelijk om van Kaapstad in Zuid- Afrika naar Cairo in Egypte te sporen- Ieder land of gebied in Afrika heeft nL zijn eigen spoorbreedte! Dit levert na tuurlijk grote moeilijkheden op vooral voor het vrachtvervoer, maar om poli tieke reden worden bepaalde spoorlijnen niet met elkaar verbonden- Overigens: alle spoorlijnen van Afrika bij elkaar, bezitten nog niet de helft van de lengte van het net van Engeland. Daarom is het zo belangrijk dat de politiek de nood zaak heeft geschapen voor een spoorlijn dwars door Afrika, van de Atl. Oceaan naar de Indische Oceaan. In Kamina (zie kaart) wordt nL een grote legerbasis aan gelegd die de noodzaak van een grote vrbindlng met zich brengt. Midden in het oerwoud liggen daar startbanen en enorme gebouwen en gieren straaljagers door de Afrikaanse hitte. Het is heel normaaL daar dure Amerikaanse wagens te zien rijden. Een dergelijke basis (on geveer zo groot als de provincie Utrecht) vraagt enorme voorraden. De noodzaak van een grote verbinding was dus aan wezig. Het grootste gedeelte van deze trans-oceanische verbinding bestaat reeds, daar men gebruik maakt van bestaande spoorlijnen. Er ontbreekt echter een stuk van 440 km. Aan dit stuk wordt than* gewerkt en de Trans-Afrika-verbinding FT spoor maakt snelle vorderingen. Dit ia van groot belang, want als het Suex- kanaal voor het Westen verloren gaat, zal deze spoorlijn de kortste verbinding zijn tussen Europa en Azië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3