Jliemue £eiits rfje (fourani en flinke mensen ftssemblée der Ver. Naties zal op 15 Juli over „Korea" bijeenkomen Tenzij Syngman Rhee alsnog eieren zou kiezen voor zijn geld N.V. Vereenig de Touwfabrieken Amsterdamse firma voor 91.000 opgelicht Oud-directeur De Boer thans terug bij De Ommelanden Himalayahelden in Londen spontaan gehuldigd Iets te leren Onafhankelijkheid voor de Indochinese staten Wist U ZATERDAG 4 JULI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tél. 31441 Postrekening: 53936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 pér week. ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9777 DirectieF. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatuastfcft l« ghebfeoetx tnya htrl ia Ugi)enspoet' Knellende Schoenen Laat ze bij ons vergroten! Van Hoek Accooid in Azië, nu accent op Europa valt... TET TEKENT de gehele, internationale politieke toestand, dat, tenzij zich nog andere wijzigingen voltrekken, de Assemblée der Ver. Naties zal worden bijeengeroepen en wel op 15 Juli. Althans verluidt uit ^iew York, dat de voorzitter der Assemblée. Lester Pearson, hiertoe het initiatief neemt, tenzij een wapenstilstand in Korea alsnog spoedig tot stand zou komen. De aanvankelijke Amerikaanse tegenstand zou dus overwonnen zijn. Robertson, de speciale afgezant van Eisenhower bij de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee, heeft laatstgenoemde doen weten, dat de Ver. Staten bereid zijn de kwestie van een bestand aan de Assemblée voor te leggen. Uiteraard hoopt Amerika, dat Rhee zal inzien, dat het oordeel der Assemblée in zijn nadeel zal uitvallen, wanneer hij het totstandkomen van een wapenstilstand blijft belemmeren. Gezien de Jongste ontwikkelingen in de Russische randstaten zal Washington thans het accent weer meer willen leggen op de politiek in Europa en vandaar dat een „settling" van het Koreaanse probleem zeer gewenst is. Mede in verband met de uitgestelde besprekingen op Bermuda, is een regeling van het Koreaanse probleem noodzakelijk. Aan het besluit van Amerika, zich niet van de „Grote Drie" op Bermuda bete- langer te verzetten tegen het bijeenroe- kent. dat een eventuele viermogendhe- de Assemblée over Korea £ctie van Nehroe van India voorafgegaan, die enige malen Pearson van de V.N. heeft verzocht, het bijeenroepen der As semblée in overweging te willen nemen. Natuurlijk blijft de mogelijkheid bestaan, dat president Syngman Rhee van Zuid- Xorea alsnog water in zijn wijn zal doen. De heer Rhee heeft ook een onderhoud gehad met de ambassadeur van nationa listisch China, Wong Tong Won. Nadat het Zuidkoreaanse kabinet in buitenge wone vergadering bijèen was, zijn geen (definitieve mededelingen over het be sluit van Rhee gedaan. Maar het grote probleem is voor Rhee „de situatie die geschapen wordt door de Amerikaanse weigering, de vijandelijkheden te hervat ten ingeval de politieke conferentie, te houden na een bestand, niet binnen 90 dagen zal leiden tot overeenstemming over de hereniging van Korea". Reuter meldt nog het interessante be richt. dat honderden ontsnapte Noord- koreaanse krijgsgevangenen dienst heb ben genomen in het Zuidkoreaanse leger. Driehonderd in Poesan woonachtige Noord-Koreanen hebben voor de kanto ren der democratisch-nationalistische op positie een betoging gehouden, waarbij het gebouw geplunderd werd, de boel kort en klein geslagen, en de politie niet ingreep. Uit dit alles blijkt, dat er vóór- en tegenstanders zijn der door Syngman ;Rhee gevolgde politiek. Wij herhalen, het accent der interna tionale politiek verplaatst zich weer van Azië (Korea) naar Europa en nog steeds doen zich stemmen horen gendheden-conferentie met de Russen, vooral over het Duitse probleem ten spoedigste bijeen te roepen. In Londense diplomatieke kringen is men echter van oordeel, dat het uitstel der conferentie den-conferentie met de Sowjet-Uriie Roofoverval bij Hoorn Grijsaard met knuppels neergeslagen Jeugdige daders door hengelaars gepakt Twee Amsterdammers, de 21-jarige J. van Z en de 19-jarige F. IJ. B., hebben gistermiddag om kwart over vier te Scharwoude bij Hoorn de 91-jarige tuin der P. Broer neergelslagen. vermoedelijk met het doel hem te beroven. De heer Broer, die buiten het dorp aan de IJssel- meerdijik woont, bij een viswater, schreef juist, op verzoek van de jongelui, een hengelvergunning uit, toen de jongens hem ieder met een knuppel op het hoofd sloegen. De oude man raakte niet bewus teloos en schreeuwde luid om hulp, waarop de aanvallers de vlucht namen. De 71-jarige heer M. Kind uit Hoorn ging de overvallers op een bromfiets ach terna en achterhaalde hen in het dorp Scharwoude. Hij sommeerde hun te stoppen en had succes Door andere hen. onbepaalde lijd van de baan is. Tenzij I dorpsbewoners werden de natuurlijk de Russen hiertoe nog vóór 10 1 "lenders omsingeld en in een auto van Juli - de datum der Westelijke vóór- I waaikt door enige hengelaars, naar het besprekingen het initiatief nemen. raa<jhuis te Avenhorn overgebracht Vermelden wy nog dat de secretaris- b rijkspolitie heeft hen naderhand generaal van de N.A.T.O.. Lord Ismay I naar Hoorn vervo€rd zij bleken een aan de N.A.T.O.-Raad een rapport heeftverre van blanco strafregister te hebben, doen toekomen inzake de internationale De oude man was niet ernstig gewond toestand, in het licht van het jongste i en verklaarde zijn aanvallers te hebben Russische „vredesoffensief". herkend. (Advertentie) Sit-down staking in Bergen op Zoom I Zestig van de 75 personeelsleden der j afdeling ijzergieterij van P. J. van Me- lohelens machinefabriek, stoomsmedery en ijzergieterij te Bergen op Zoom zijn gisteren in sitdown-staking gegaan. De reden van deze staking zou gelegen 'zijn in het feit dat de directie 'heeft mee gedeeld dat er dit jaar geen zg. winstver deling zal zyn, omdat er over het jaar 1952 geen winst is gemaakt. De gehele dag heerste een grote drukte rond de ijzergieterij, waar de politie had post gevat. De vakbonden, die zich volgens de directie niet achter de actie van de sta- j kers schaarden, hebben gisteren met de werknemers vergaderd. Vanmorgen is i het werk normaal hervat. Ook niet gereglementeerd Geen roulette, zegt ministerraad De ministerraad heeft zich dezer dagen naar aanleiding van ingekomen aanvra gen opnieuw beraden over de vraag of het al dan niet wenselijk is gereglemen teerde speelgeilegenheden toe te laten in enkele, op het buitenlands vreemdelin- gènverkeer ingestelde plaatsen. Daarbij is ten slotte besloten, niet op de voorstel. Jen aangaande een gereglementeerde roulette in te gaan. Tot voorzitter van de Ned. Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars is gekozen de heer Ben Groenier. heeft nog altijd werk voor van 16 tot 30 jaar Aanmelden a.s. MAANDAG-en DINSDAGAVOND VAN 7.00 tot 9.00 uur en des morgens van 9.00 tot 12.00 uur aan de PERSONEELSAFDELING, Zijldijk 19, Leiderdorp Zakenlieden uit Singapore stonden terecht Zout en zakken geleverd in plaats van krokodillenhuiden en leguanenvellen Een gramofoonplaat heeft gisteren zes tien minuten lang de aandacht van de Amsterdamse rechtbank geboeid. Er was namelijk een telefoongesprek op vastge legd tussen de Amsterdamse firma N.V. producten en goederenhandel Courtois en een zakenman in Singapore en het gesprek handelde over de betaling van 6000 leguanenvellen en een partij kroko dillenhuiden, die de Amsterdamse firma had besteld. Dat was het begin van een transactie, die een oplichting in het groot i worden, want de twee zakenlieden Singapore, de 38-jarige F. J. V., Ne derlander van geboorte maar genaturali seerd Engelsman, exportleider van een firma, waarin de Amsterdamse zaak veel vertrouwen stelde en de 44-jarige in het vroegere Nederlands-Indië geboren Ne-' derlandse handelaar R. J. S.. hebben geen huid verzonden. Toen de zending op 18 Februari in Amsterdam aankwam, vond men in de ?r kisten slechts lege jute zakken en de drie vaten alleen maar zout. De ge dupeerde firma had de huiden echter doorverkocht naar Duitsland en had de koopsom ƒ91.750 via de Amsterdamsche Bank betaald, nog voor de goederen in Nederland waren. De verdachten gaven toe, dat zy de zwendel willens en wetens hadden uit- Waarnemend beheerder" Ledenvergadering doet binnenkort definitieve keus uit drietal Bestuur coöperatieve fabriek voor melk- en zui velproducten De Ommelanden te Gro ningen hebben de heer F. de Boer, oud- diirecteur, aangesteld als waarnemende beheerder en algemeen adviseur. Voor lopig ikrygt de heer De Boer weer de zelfde bevoegdheden als voorheen, ter wijl de algemene ledenvergadering van De Ommelanden straks haar keus zal doen uit een voordracht van het be stuur, bestaande' uit een drietal. Aan de heer J. Th. Wierenga, die i.vm. de wens tot terugkeer van de heer De Boer ont slag had gevraagd, is décharge verleend •ls waarnemende beheerder van De Ommelanden. Met onmiddellijke ingang heeft de heer Wierenga zijn functie neergelegd. Voorts wordt vernomen, dat De Om melanden gisteren de door de arbitrage commissie toegewezen boete van f 42.000 aan de algemene Nederlandse Agrarisch® Bedrijfsbond (A.N.A.B.) heeft voldaan. Er zal binnenkort onder leiding van de dispensatiecommissie een bespreking worden gehouden tussen De Ommelan- de A.N.A.B. over een door de Om melanden aanhangig gemaakte dispensa tie-aanvrage. De door het oude bestuur enkele maan den geleden aangestelde technische ad viseur van De Ommelanden, de heer C. Jelsma. heeft met het nieuwe bestuur besprekingen gevoerd over zyn positie by De Ommelanden. Er zyn over en weer voorwaarden gesteld, die door de heer Jelsma thans nader worden bestudeerd. Van het accepteren van de voorwaarden zal afhangen of de heer Jelsma in zijn functie gehandhaafd blyft. De gezamenlijke scheepshypotheekban- ken in Nederland hebben in 1952 f35 millioen (v.j. iéts minder) nieuwe lenin gen gesloten, terwijl f22.7 (17.5) min werd afgelost, waardoor het uitstaande bedrag tót 104.2 min vooruitging tegen over f86.1 min aan pandbrieven schuldbekentenissen. Het 4% pet rente- type deed in 1932 zijn intrede. gevoerd. V. had de transactie afgesloten, S. had voor de verzending gezorgd. In Singapore had dit geen moeilijkheden opgeleverd, omdat dit een vrije haven is en de zending niet door de douane werd gecontroleerd Het geld hadden zy ont vangen, en naar zij beweerden, gedeeld met een Engelsman, die te Singapore switch-affaires zou doen voor een Ame rikaanse firma en onder wiens invloed zy zouden hebben gehandeld. De bank werd later schadeloos gesteld. Om alles volkomen echt te doen ge lijken, hadden zy de vaten met kroko dillenhuiden, die nat en gezouten den verzonden, met zout gevuld, hetgeen dezelfde uitslag geeft aan de buitenkant, als wanneer zij de eigenlijke lading had den verstuurd. Leguanenvellen worden echter droog verzonden en derhalve had den zij voor de inhoud van deze kisten jute zakken genomen. Beide verdachten waren op 6 Maart in Nederland gearresteerd. S. was naar Nederland gekomen voor een andere transactie en was op verzoek van de Amsterdamse firma aanwezig bij de controle van de zending. Tevoren had hy de firma reeds van de zwendel op de hoogte gesteld, naar hy zei, omdat hy berouw van zijn daad had gekregen en hoopte, de zaak nog in het reine te kun- brengen. Het was niemand duidelijk, rom V. naar Nederland was geko- Desgevraagd zei hy, dat hy wilde pogen, met de gedupeerde firma tot een vergelijk te komen. De officier van Justitie eiste tegen F. J. V. twee jaar gevangenisstraf met af trek en tegen R. J. S. anderhalf jaar, /eneens met aftrek van preventief. De verdedigers vielen de dagvaarding m, waarin stond, dat de verdachten de oplichting te Amsterdam hadden ge pleegd. Volgens hen was dit in Singa pore gebeurd. Ze vroegen hun cliënten onmiddellijk in vrijheid te stellen. Dit verzoek werd echter afgewezen. Uit spraak op 14 Juli a.s. Geschil is nu echt van de baan... „Ik voel me goed en gelukkig," verklaarde de Sjerpa-gids Tensing De uit 13 leden bestaande Britse Hi- malaya-expeditie, waarbij ook de Sjerpa- gids Tensing en de Nieuw-Zeelander Hillary, die er in slaagden, de hoogste top te bedwingen, is gisteren in Londen op 'grootse wyze ontvangen. Niets ver troebelde dit ontroerend welkom; ook de onaangename vraag, wie van de twee nu eigenlijk het eerst op de top aangekomen. Het is wel begrypelijk, dat deze vraag ryst bij mensen, die de organisatie ener expeditie niet kennen. Kolonel Hunt, de leider van de expedi tie, formuleerde het op het vliegveld bij Londen aldus: „Men komt op de top van berg uitsluitend door samen werking, als resultaat van het klimmen een ander aan één touw. Het is geen kwestie, wie de eerste en wie de tweede isr elk heeft zyn eigen werk te doen, s onmisbaar voor het bereiken van het doel." Achter elkaar stapten de mannen uit het vliegtuig en stelden zich vóór de machine op. De Sjerpa Tensing, die een open hemd droeg van ruwe, taankleurige en een slobberige broek, beant woordde de begroetingen op Boeddhis tische wyze, door de handen voor het gezicht samen te drukken. Hy stond er beetje onwennig by, de Nepalees, die Engels spreekt noch verstaat. Toegejuicht door duizenden en om zwermd door tientallen journalisten, fo tografen en radio-verslaggevers gaven de stoere bergbeklimmers op het vliegveld :n persconferentie. Kolonel Hunt verklaarde als eerste, na zijn verklaring over de pijnlijke vraag, nu eigenlijk de eerste is geweest, dat zijn expeditie nóg een top van de Himalaya zal pogen te overwinnen. De kolonel zei, dat zijn oog was gevallen op vee na hoogste top ter wereld, n.l. de Kangchenjunga aan de grens van Ne pal. De berg is ruim 8000 meter hoog. Iemand vroeg Hillary wat hy voelde, onmiddellyk nadat hy aangekomen was. „Verlichting", antwoordde de Nieuw- Zeelander. Tensing werd door middel van een tolk hetzelfde gevraagd. Hy antwoordde eveneens „Verlichting." Koningin Elizabeth heeft Hillary ge ridderd. Tensing kreeg de George Madal, de Britse medaille voor dapperheid. Verlichting voelden de Nieuw-Zeelan der Hillary en de Sjerpa-gids Tensing, toen zij de hoogste top van de wereld hadden bereikt. Verlichting voelt de be langstellende mensheid, nu het wrange geschil over de vraag „Wie kwam het eerst aan?" blykt te zyn opgelost. Men is het er nu over eens, men begrypt: Hillary en Tensing waren één. toen zy de moeilijke tocht begonnen, zy kwamen ook als één man aan. Zei Tensing een maand geleden nog bittere woorden aan het adres dergenen, die dit geschil zo opzweepten, thans antwoordde hy door een tolk op de vraag van een verslag gever, hoe hy zich voelde: „Goed en gelukkig" en hy toonde een stralende glimlach. Hier ontmoeten op een stil Delfts grachtje Oost en West elkaar in een ge meenschappelijke belangstelling: de bloemen. De Boskoopse kweker immers ziet de bewondering voor zijn bloemen en planten in de ogen der vrouwen, wier taal hij niet verstaat, maar van wie hij toch begrijpt, dat zij, als hij, van Flora's kinderen houden. Ze zijn als twee exotische vlinders opeens tussen zijn begonia's, rozen en primula's, neergestreken en tersluiks kijkt hij naar die wonderlijke gewaden in gloeiende kleuren met goud doorwe ven randen. En de dames uit India ont dekken hier in dat kleine Hollandse stadje een brokje volksleven in al zijn eenvoud en toch met al zijn romantiek. Misschien zullen ze straks die plant, die in de hand van de koopman haar zo ver leidelijk wordt voorgehouden, wel ko pen, alleen maar, omdat ze even de her innering aan het grachtje, aan het caril lon, dat juist speelde en aan dat spel van licht en schaduw in het water wil len vast houden. Het zijn de kleine din gen maar, die, aan wie er oog voor heeft, zoveel geluk kunnen schenken. was door de procureur-generaal (zelf een Indonesisch man) op Java. Het ver bod kwam hierop neer. dat in het ver volg in moskeeën, kerken en godsdienst scholen geen politieke onderwerpen meer behoorden te worden aangesneden. Tegen dit verbod is men van Moham medaanse zijde in het geweer eekomen. Tal van Islamietische organ;-aties heb ben bij de Indonesische regering gepro testeerd en op intrekking van het verbod aangedrongen. Men zag in het verbod een beknotting van de democratische rechten, maar ook en dat zal deze mensen zeker nog zwaarder hebben ge wogen achtte men het verbod strydig met de Islam. Waarom men het strijdig oordeelde met de Islam? Wel. omdat men in dit verbod een poging proefde om scheiding brengen tussen godsdienst en politiek. De Indonesische procureur-generaal was blijkbaar van mening, dat de godsdienst één ding was en de politiek een ander ding. De godsdienst was goed voor de ken en voor de moskeeën, maar daar »st men van de politiek afblijven. Die weer elders worden beoefend. IE deze Indonesische procureur- generaal is, weten wy niet. Maar het ons bepaald ni«>t verwonderen, wan- r hy zyn opleiding in het Westen had genoten. In elk geval schynt hij wel te zyn beïnvloed door de opvattingen, zoals zy met name in het Westen wor den aangetroffen. "it onze eigen geschiedenis immers dan behoeven we niet ver terug te gaan herinneren we nog wel uitlatin gen als dat ons staatsrecht niet met bij belteksten behoorde te worden ..bedor- Godsdienst werd dan beschouwd en particuliere aangelegenheid, die wel wilde respecteren zolang men •n bescheiden gebruik van maakte. De grenzen van de bescheidenheid achtte len al overschreden, wanneer gezocht erd naar de directe betekenis van de godsdienst voor het leven buiten de kerk en het gezin. Om het bekende woord te herhalen: met bybelteksfen staatsrecht alleen maar worden bedorven. Iets dergelijks zou men kunnen opma ken uit dat verbod van die Indonesische procureur-generaal en daartegen is het. dat het Islamietische verzet zich keert. TTET behoeft wel geen betoog, dat we dit verzet van Islamietische zijde kunnen begrypen. Niet. dat men zich uit moskeeën of kerken te pas en te onpas metallerlei politieke kwesties moeten inlaten. Maar wanneer hier beperking sprake moet zyn. dan be hoort dat een wyze zelfbeperking te zyn, niet opgelegd door een of ander ver bod Op een Frans presenteerblaadje Mits de hechte banden met Marianne gewaarborgd blijven Frankryk zal aan de Indonesische sta ten. Vietnam. Laos en Cambodja grotere zelfstandigheid verlenen. De Franse gering is bereid om aan die drie staten, die met een zekere, maar geringe van zelfbestuur reeds deel uitmaken van de Franse Unie. nieuwe financiële, militaire en politieke bevoegdheden te geven. Dit besluit van het gloednieuwe kabinet-Laniel betekent een overwin ning voor de politici die van oordeel waren, dat men te lang gewacht had met het verlenen van onafhankelijkheid aan de drie Indonesische staten. Men hoopt in Franse kringen, dat deze staten nu krachtiger zullen medewerken in de stryd tegen de communistische Vietminh. Een woordvoerder der Franse regering omschreef het doel van dit aanbod als volgt: „wy moeten de Indonesische na tionalisten aan onze zyde krijgen, willen wy de Vietminh-rebellen met succes kunnen bestrijden." Dit zeer belangryke besluit van het Franse kabinet werd voorafgegaan door stormachtige debat ten. Het is nog niet geheel zeker, hoe de drie staten, Vietnam. Laos en Cambodja op de Franse nota zullen reageren. Reeds heeft de vertegenwoordiger van Cam bodja gezegd, dat als Frankryk wenst te onderhandelen op basis van de bestaan de overeenkomsten, een breuk toch on- vermijdelyk zal zijn. Koning Norodom eist volledige afhankelijkheid het i DAT vandaag meer dan 115.000.000 ge zinnen in 34 landen de 31e internatio nale coöperatiedag vieren. DAT gisteren en vandaag een 50 afge vaardigden van de West-Europese bak steen- en dakpjannenindustrie in het Bouwcentrum te R'dam congresseerden. DAT tot burgemeester van Rilland- Bath m.i.v. 16 Juli is benoemd de inten dant zeemacht Nederland J. C. W. Jobse, werkzaam in Den Helder. DAT de onlangs voor het attaché examen geslaagde mr A. v. d. Willigen uit A'dam half Juli Ned. ambassade-att- taché wordt by de NAVO te Parys. DAT de 430 leden tellende Ver. van Ned. koopvaardykapiteins 1 Juli 10 jaar bestond. DAT de Ned. Bond v. Veehandelaren 22 en 23 Juli in 's Hertogenbosch zijn bondscongres en 37e alg. ledenvergade ring zal houden. DAT dierenarts J. W. Baretta uit Bilt- hoven ing. 1 Aug. benoemd is tot dir. aan de slagers vakschool ii^ Utrecht als opvolger van de gepensionneerde Th. DAT de laboratoriuminstallatie van het in Bogota (Columbia) geopende mond- en klauwzeerinstituut door ons land is geleverd. DAT het bezoek aan de nu gesloten beurs Interleder te Utrecht o.m.. omdat er geen lederwaren ingezonwen waren, 20 pet minder was dan vorig jaar. DAT te Groningen op 80-jarige leeftyd is overleden H. Hazenberg, die van 1927 tot 1939 burgemeesters van Oldekerk ls geweest en voor de A.R. party o.a. zit ting heeft gehad in de prov. staten. DAT wegens het inademen van de dampen, die zich hebben ontwikkeld ty- dens de brand bij de Albatros superfos- faatfabrieken N.V. te Pernis, drie perso neelsleden in het ziekenhuis moesten worden opgekomen. DAT de Lloydsohepen Marken en Sla mat vanmiddag gelyktydig uit Rotter dam naar Indonesië zouden vertrekken. DAT de commissie volkstuinwezen (voorzitter ir C. L. W. Buys), die aan minister Mansholt advies zal uitbrengen over een wetteiyke bescherming van het volkstuinwezen, in Den Haag is geïnstal leerd door ir A. W. v. d. Plassche, direc teur-generaal van de landbouw. de vraag, of de nieuwe Franse offerte daaraan voldoet. Herinneren wy er nog aan dat de Franse regering de heer Maurice Dejean, een ervaren deskundige in Aziatische zaken en voormalig ambassadeur in To kio. benoemd heeft tot Hoge Commis saris in Indo-China. Het is zijn taak daar de besprekingen over de politieke her vormingen te openen. De Franse rege ring neemt echter het standpunt in, dat niet getornd mag worden aan het be ginsel van de Franse Unicen dat de te verlenen onafhankelykheid en sc reiniteit zich zullen voltrekken binnen het raam der reeds eerder gesloten dragen. Resumerende, gezien de benoeming van Maurice Dejean (want de Franse Hoge opperbevelhebber in Indo-China, generaal Navarre kreeg niet de post Hoge Commissaris in Indo-China) wordt in de Franse politiek het zwaartepunt verlegd van het militaire naar het civiele element. Generaal Navarre, de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indo-China. heeft een nieuw krijgsplan tegen de communistische Vietminh. Hy zou groot offensief willen inzetten in herfst, teneinde de Roden hiertoe het initiatief te ontnemen. De Suezkanaal-kwestie Egypte zal besprekingen niet hervatten Tenzij Londen instemt met eisen van Cairo De Brits-Egyptische besprekingen over de bases in de Suezkanaalzone zullen niet worden hervat, tenzy Engeland in stemt met de Egyptische eisen. Dit heeft een Egyptische woordvoerder gisteren te Cairo verklaard. Het gTote struikelblok schynt te zyn de kwestie van de Britse technici, die in de zone zullen achterblijven als de mi litaire vertrokken zyn. Egypte wil deze technici langzamerhand door Egyptena- ren vervangen. Engeland eist echter, dat de deskundigen nog 20 30 jaar moeten blijven. Deze mensen hebben het voor zichzelf beseft, dat het een averechtse remedie zyn voor Indonesië, voor hun land hun volk. wanneer er een kloof tus- godsdienstig en politiek leven zou worden gegraven. Vele Christenen in Oosten en in Westen zullen hun protest kunnen aanvoelen. Trouwens, het is nog niet zolang ge leden. dat in hetzelfde Indonesië een be wijs werd geleverd, hoezeer men daar de betekenis van de godsdienst voor het leven erkent Dat was. toen het In donesische ministerie van Godsdienstza ken zich critiek veroorloofde op de machtige organisatie van de Unesco. Deze Unesco legt. zoals men weet. grote belangstelling en activiteit aan de dag op het gebied van het onderwijs. Maar wat was het Indonesische ministerie godsdienstzaken opgevallen? Dat de Unesco van haar belangsteling scheen uit te sluiten het godsdienstonderwijs. En in Indonesië gevoelde men by zoveel activiteit van de Unesco dit gebrek aan belangstelling voor het godsdienstonder- wys als een duidelyke leemte. Merkwaardige geluiden zyn het, die ons op deze wyze uit Indonesië berei ken. We hebben zo onze critiek op veel wat daar gebeurt Maar dan staan we plotseling toch ook weer beschaamd. Want dit zyn opmerkingen, die zeer velen In het Westen zich mogen aan trekken. Hier heeft Indonesië talryke Westerlingen iets te leren, waarvan we alleen maar mogen hopen, dat het niet met een schouderophalen zal worden ge passeerd. Spoorbomen niet gesloten Auto in Leidschendam door trein gegrepen Echtpaar uit Leiderdorp sprong uit wagen Doordat de brugwachter eerste klas G. V. uit Leidschendam had verzuimd de spoorwegbomen neer te laten, is Don derdagavond op de bewaakte overweg aan de Westvlietweg te Le.dschendam, op het baanvak Den Haag—Utrecht, een personenauto door een trein gegrepen. De bestuursters van de auto. mevr. A. P. M. Versteeg uit Leiderdorp, en haar echtgenoot zagen kans nog juist uit de wagen te springen. Negen meter voor de spoorwegover gang zag mevr. Versteeg twee lichten opdoemen. Zy remde onmiddellyk. maar kon niet verhinderen, dat de auto, die een snelheid van 70 km had. door de trein werd gegrepen en in de berm be neden aan de spoordyk werd geslingerd. De wagen werd volkomen vernield. Het echtpaar bleef ongedeerd. De Amerikaanse procureur-generaal. Herbert Brownell heeft medegedeeld, dat de tweede Poolse piloot, die onlangs met een MIG-straaljager uit Polen is gevlucht, luitenant Jazwinski, naar Washington zal komen als gast van de Amerikaanse luchtmacht. Luitenant Jazwinski zal 11 Juli per vliegtuig in New York aankomen. (Advertentie) VAMMJS^ Droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wisselende bewolking. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en West. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 4.27 tot 21.02 uur; maan: uur 's nachts tot 15.31 uur. Maandag: zon 4.28 tot 21.01 uur; maan: 0.22 tot 16.55 uur. Op II Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1