Christies leven hangt af van een commissie Middenstand moet stem laten horen in Straatsburg Hongaarse kabinet moest onverwachts aftreden Pseudo-vogelpest thans „onder de knie" Rijnsburgse Boys won met grote cijfers Beslissende degradatiestrijd voor Ons Eiland 2 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 3 JUU 1953 *f Motie verworpen Die de afschaffing van de doodstraf in Engeland kan adviseren (Van onze Londense correspondent) Zoals gemeld heeft het Britse Lagerhuis met 265 tegen 195 stemmen een motie verworpen, waarin werd voorgesteld een wetsontwerp in te dienen strekkend tot de opschorting van de doodstraf voor de duur van vijf jaar. In 1948, toen Labour nog aan het bewind was, werd eenzelfde motie met een stemmenmeerderheid van 23 aangenomen, doch deze beslissing van de Engelse volksvertegenwoordiging werd later door het hogerhuis teniet •gedaan. De motie was ingediend door de jurist én pacifist Sydney Silverman, dezelfde parlementariër die vijf jaar geleden tot een soortgelijke actie tegen de doodstraf besloot. Tot aanleiding diende de ver klaringen welke in de rechtszaak tegen de inmiddels ter dood veroordeelde vrouwenmoordenaar Christie zijn afge legd. Ter rechtszitting heeft Christie be kend. een zekere mevrouw Evans te heb ben vermoord, die twee jaar geleden met haar dertien maanden oude dochtertje levenloos in een washok is aangetroffen. De man van het slachtoffer, een bus chauffeur. is ondanks zijn hardnekkig ontkennen schuldig bevonden aan de moord op de baby en ter dood veroor deeld. Hoewel Christie blijft volhouden, niet verantwoordelijk voor de dood van het kind te zijn, hebben zijn tegenstrijdige verklaringen voor de rechtbank de zaak- Evans in een kwalijke reuk gebracht. Een groot deel van het Engelse publiek is er thans van overtuigd, dat Christie ook de baby heeft geworgd en dat Evans on schuldig is opgehangen. Deze laatste overtuiging, dat Evans onschuldig is op gehangen. bleek ook Sydney Silverman te hebben. Tijdens de indiening van dê motie verklaarde hij tenminste, dat Evans op vals bewijsmateriaal veroordeeld was. De kreten .schande" en „neen" welke van de regeringsbanken opstegen, sche nen hem in het geheel niet te storen, want evenlater herhaalde hij zijn be schuldiging nog eens. Uitspraak geëist doodstraf kende rechtssystemen dervonden. Hij deed voorts een beroep op de Lagerhuisleden, zich by het stemmen niet door partijpolitieke overwegingen te laten leiden doch alleen door het geweten. Het onherroepelijke van de doodstraf was volgens deze scherpe socialist altijd een ding geweest dat het juridische denken heeft beïnvloed. Als er een fout wordt gemaakt, zeide hij, dan is er niets waarmee deze fout later hersteld kan worden. Silverman haalde nog een bericht aan uit de News Chronicle van gisteren, waarin omonwonden beweerd wordt, dat Christie tegenover een gevangenisbeamb te heeft bekend, ook het dochtertje van Evans te hebben vermoord. Hij eiste in dit verband een uitspraak van de rege ring over de al of niet juistheid van de aangehaalde bewering. De al even bekende jurist Hylton Foster, die min of meer als woordvoerder van de regering optrad, was het niet met Silverman eens. Er was volgens hem geen enkel bewijs aémwezig dat het Engelse publiek door de zaak-Christie wantrouwend tegenover de justitie was komen te staan. Overhaaste conclusies waren gevaarlijk en het was ook niet gewenst, iets over Christie te zeggen zo lang de periode van beroep nog niet ver streken was. Bovendien kon niemand een absolute mening over de zaak-Evans heb ben als hij het volledige bewijsmateriaal niet nauwkeurig bestudeerd had. Hylton Foster sprak nog de hoop uit. dat de minister van Buitenlandse Zaken een openbaar onderzoek naar de feiten zou Huisvuil kan millioen ton mest opleveren Tien millioen uit tegenwaarde voor compostbedrijven Het tekort aan organische mest kan al leen worden opgeheven, indien meer stadsvuil tot compost wordt verwerkt. Wanneer al het huisvuil van 7 millioen mensen beschikbaar zou komen op de allerkleinste gemeenten wordt niet ge rekend zou dit ongeveer 1 millioen ton compost opleveren. Dit heeft minister Manshoit in een antwoordnota over de N.V. Vuilafvoer Mij. (V.A.M.) meegedeeld aan de Tweede Kamer. Met de vestiging van de beide ontwor pen grote compostbedrijven in Nuenen en Stróe zal, met inbegrip van dé wagons, meèr dan 9 millioen zijn gemoeid. Voor-: lopig worden deze bedrijven echter slechts voor de helft voltooid. De 10 millioen, die de minister uit de tegenwaardereke ning van de Marshall-hulp beschikbaar wil stellen voor de huisvuilverwerking, kan dan als volgt worden verdeeld: rasp- bedrijf Schiedam 500.000, bedrijf MlerlO' Nuenen voorlopig 1 millioen, uitbreiding Mierlo'Nuenen tot halfgrootbedrijf 2,6 millioen, bedrijf Stroe (halfgrootbedrijf) 3,9 millioèn, Stichting Compost 1 mil lioen en eventuele subsidies voor gemeen tebedrijven 1 millioen. Familieberichten uit andere bladen seboom-v d Bei Van Esso-Polak. zn. Haifa (Is- Kütke-Ramondt, zn, Larén. 1 Roos en Kho Liang Ie, Naarden: A T v Duim J P Bourne en A Roggeveen. Amsterdam: F Broedelet en v Dobbenburgh. Rotterdam: dr H Schoul C Houttuin. "4 jr. Ensch Amsterdam; J J Joos instellen. Tot de veroordeling bestond enige twijfel over de juistheid van het bewijsmateriaal. Christie's advocaat, die gistermiddag een bezoek aan de dodencel in de ge vangenis van Pentonville heeft gebracht, verklaarde namens zijn cliënt, dat de laatste niet bekend heeft, de baby van Evans te hebben vermoord. Geruchten in deze moesten uit de wereld worden ge holpen. daar ze de zaak van zijn cliënt (Christie, die geweigerd heeft in hoger beroep te gaan heeft nog een verzoek om gTatie lopen) ongunstig zouden kun nen beïnvloeden. Labour voorConser vatieven tegen Geanalyseerd komt de uitslag van de stemming in het Lagerhuis hierop neer, dat Labour over het algemeen vóór de opschorting van de doodstraf heeft ge stemd, terwijl de conservatieven zich vnl. tegen hebben uitgesproken. De stemming is waarschijnlijk beïn vloed geweest door de belofte van de regering, dat het rapport van de konink lijke commissie inzake de doodstraf spoe dig gepubliceerd zal worden. De rege ringswoordvoerder Hylton Foster voerde gistermiddag nog aan, dat deze speciaal ingestelde commissie van onderzoek tot limitering en zelfs afsohaffing van de doodstraf kan adviseren. Verscheidene waarnemers in Londen geloven intussen, dat de regering eerst daags tot een openbaar onderzoek in de zaak-Evans besluiten zal. Indien deze maatregel wordt afgekondigd, dan zou zij waarschijnlijk tot gevolg hebben dat Christie uitstel van executie krijgt. Onschuldig wan Executie van Christie mogelijk uitgesteld De op 15 Juli vastgestelde executie van de moordenaar John Christie, zal worden uitgesteld, indien een onderzoek naar de mogelijkheid, dat een onschuldig man is terechtgesteld, dit nodig maakt, zo heeft een woordvoerder van de Britse regering, meegedeeld. Van verschillende zijden wordt er op het ogenblik bij de Britse minister van Binnenlandse Zaken op aangedrongen, een openbaar onderzoek in te stellen of de executie van Timothy Evans wegens de moord op zijn omstreeks anderhalf- jarig dochtertje (hy werd voorts van moord op zijn vrouw verdacht) wel ge rechtvaardigd was. Er is thans twijfel genoeg over de juistheid van de terdood veroordeling van Evans en de minister van Binnenlandse Zaken zou de verzoe ken om een nieuw onderzoek in deze zaak dan ook in ernstige overweging heb ben genomen. CP o O o o V~\) OC Y/ASMIOOEt met Oprischwir goedkoopste .AVERBLAD- HAARLEM Tweede-Kamerlid mr Schmal Chr. meubileringspatroons accoord met ontwerp voor bedrijfspensioenfonds (Van onze sociale redacteur). Er zijn aan de middenstand allerlei be loften gedaan, die niet werden nageko men. De middenstanders zijn veel zv d6r belast dan alle anderen en de lichting blijft maar uit. Daardoor dreigt over sommigen de stemming te komen: het geeft allemaal niets, wat we doen. Tegen dat defaitistisch geluid moeten wij krachtig stelling nemen. Met een krach' tige houding is veel te bereiken. Maar daartoe is nodig, dat velen, die nu onge organiseerd zijn, zich aansluiten. De op wekking daartoe moet men niet aan hel hoofdbestuur overlaten. Allen moeten daaraan meewerken. Deze woorden richtte de heer E. yan Tellingen tot de vele leden en hun dames, dié gisteren te Utrecht het congres van de Christelijke Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf bijwoonden. Hij wydde verder woorden aan de pro blemen. dié de meubileringspatroons bezig houdèn. o.a. de leveranties door fabrikan ten rechtstreeks aan inrichtingen. Over wogen wordt, tezamen met de zusteror ganisaties een zwarte lijst van deze le veranciers in de bladen te publiceren. In dé lijn hiervan waarschuwde spr. ook tegen het uitschakelen van de grossiers, waardoor deze zich gaan richten op le veranties aan inrichtingen e d. Internationale organisatie Mr J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer, sprak over „De middenstand m verenigd Europa". Op geestige wyze tekende hij het werk i de Raad van Europa, waarin toch ook het geestelijk element moet spreken, al het alleen zijn. omdat in de grondslag omschreven is, dat we een gemeenschap pelijk geestelijk bezit te verdedigen heb ben. Van arbeiderszijde wordt op de organen van Verenigd Europa allerlei invloed ge oefend. Maar ook de middenstand moet zijn stem laben horen en zo, dat geen on recht gedaan wordt aan de fundamentele Protestantse overtuigingen. Thans gebeurt dat nog niet, doordat de internationale samenwerking van dé middenstand nog niet zo perfect in elkaar zit. Er is iétg van neutrale en ook van R.K. zijde, maar spr. stelde de vraag, of het geen tijd wordt, ook van de reformatorische richting uit iets te doen. Het zal heel moeilijk zijn, maar het moet gebeuren. In de middag bezochten de aanwezigen Fin liep snelste 3000 meter steeple De Fin Olavi Rinteenpaa heeft op de tweede dag /an de te Helsinki gehou den internationale atletiekwedstrijden op de 3000 meter steeple chase de snelste tyd, tot nu toe ooit op dit nummer door een athleet gemaakt, voor zich laten af drukken. Hij noteerde 8 min. 44.4 sec. De beste prestatie op dit nummer, waarvoor geen officieel wereldrecord bestaat, stond op aam van de Amerikaan Hora ce Ashenfelter. die op de Olympische Spelen te Helsinki in 8 min. 45.4 sec. de overwinning behaalde. Van Mesdag in halve finales Rob Mesdag is erin geslaagd in de Royal Regatta roeiwedstryden te Henley tot de halve finales van de Diamond Sculls (skiff) door te dringen. In de kwartfinales sloeg hij de Belg Van Stichel met vijf lengten, een tijd van 8 ec. noterend. Henk Bitter geslagen In de tweede ronde van het Wimble- don-kampioenschap voor junioren is onze landgenoot Henk Bitter uitgeschakeld. Hij verloor met 60 62 van Billy Knight (G.B.) Op bevel van Moskou Op Russisch bevel reorganisatie van het iiliaal onder Rakosi Onverwacht naar mèn te Londen aanneemt op bevel van Moskou Is het communistische kabinet-Rakosi van Hon garije afgetreden. Het nieuws werd gister- het kasteel De Haar te Haarzuilen. Daar hield ds F. Slomp (Hoorn) een causerie, -aarin hij „de les der historie" tekende n er op wees, dat na de oorlog nog altijd nationaal-socialistische tendenzen in ons land werkzaam zyn. waardoor de vrijheid steeds wordt bedreigd. Bedrijlspensioenlonds De avond tevoren was een korte huis houdelijke vergadering gehouden, waarin gesproken werd over het pensioenfonds in het meubileringsbedrijf. Na breedvoerige bespreking werd het door de Vakraad voor het meubilerings bedrijf ontwórpen reglement in gróte lijnen aanvaard. Naar wij van andere zijde vernemen, hebben ook de arbeidersorganisaties het Cöncèpt aangenomen, maar zouden dé neu trale en R.K. patroonsorganisaties, hoè. wel in principe accoord gaand, het heb ben afgewèzén, omdat zij éérst wénsen, dat verschillende lasten van het bedrijf worden afgenomen. Vondst van dierenarts Proeven in laboratorium te Boxmeer leidden tot uitstekende resultaten door de zo gevreesde pseuo-vogelpest bij kippen voorkomen schijnt te kunnen worden. Dè resultaten zijn bijzonder be vredigend, meldt het Alg. HbL- De Inspectie van de Veeartsenykundigè Dienst, welke de proefnemingen volgde, kwam tot de conclusie, dat de entstof het vaccin uitstekende resultaten geeft ter bescherming vén de ziekte. Prof. dr J. Jansen, directeur van het Instituut voor Parasitaire en Infectie ziekten te Utrecht, acht, na de proeven waargenomen te hebben, dgt de deugde lijkheid van de entstof onomstotelijk bê- ezen is. De proefnemingen in het laboratorium Nobilis te Boxmeer werden verricht door dierenarts J. H. M. Richter, die de entstof samenstelde. De experimenten liepèn over een periode van enkele maanden. Op het laboratorium werd een Als in de tijd van Hitier In slachthuis te West-Berlijn zuchten 1300 vluchtelingen In Öost-Berlijn zijn 1300 gevangenen, onder wie 300 Wést-Berlijners, geïnter neerd in een slachthuis, dat normaal niet meer dan 500 personen kan bevatten. Een ontvluchte geïnterneerde heeft ver teld, dat zijn voormalige lotgenoten m ide gehele dag. Ook bij de thans heersende warmte, in hun zaal moeten blijven, waar zij op dunne stromatrassen liggen, die zij niet mogen verlaten. Andere toiletten dan emmers midden in de ruimte, zijn er niet. De verhoren worden dag en nacht afgenomen. Oost- en West-Berlyners orden streng gescheiden gehouden. De bewaking geschiedt door de volks- politie, die bij het minste of geringste, dat zij in strijd met de voorschriften acht, met scherp over de hoofden der ge- interneerden vuurt. Twee Oost-Berlijners zijn door verdwaalde kogels getroffen en vaar gewond. Twee andere geïnterneer- ïn, een jonge vrouw en een 65-jarige ian, zijn krankzinnig geworden. Wie weigert een „bekentenis" te on dertékenen, stelt zich aan zware mishan delingen bloot. Een arts. die het kamp bezocht, bracht sléchts watten en slaap pillen mee. Na het bezoek van een dok- Tanks trekken terug De Russische tanks zijn uit Oost-Ber- lijn teruggetrokken. Op 25 Juni werd gemeld, dat ongeveer 100 tanks de stad verlaten hadden en nadien werden iedere avond groepen pantserwagens troepen teruggetrokken, aldus hebben vertegenwoordigers van de Westduitse regering in Berlijn meegedeeld. Geruchten in West-Berlijn leggen band tussen het terugtrekken vai tanks en berichten ovêr onrust aan de Poolse grens. Een vertegenwoordiger van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft te Maastricht besprekingen geopend vócr een geregelde postdienst Maastricht-Luik Brussel per helicopter. Men hoopt in September met déze dienst te kunnen beginnen aldus het A.P. Men verwacht, dat voor het eind var jaar ook passagiersvervoer zal kunnen plaats hebben. voorbehoedende behandeling vast te stel len. Een twéede contróle-groep kippen werd ongéënt gelaten. Béide groepen werden na verloop van twee maanden besmet met een bijzonder krachtige stam van het psêudo-vogel- pest virus (de Baudette stam). Alle ge- ente kippen blevén gezond en vrywel geen had hinder van het virus. De leg bijvoorbeeld bleef normaal. Van de tien niet-geënté kippén die met het virus be smet warén, stierven er echter niet min der dan zeven. Uit een ander niét géért', hok, waarin bruine leghorns waren on dergebracht. stierven dertien van de twin tig kippen aan dè vogelpest. Dè ervaringen thans met deze entstof verkregen, wijzen dus wél uit, dat de ontdekking van de Boxmeérse dieren arts zeer belangrijk voor ons land is. Na jaren vgn zoèken schijnt men dan eindelijk een entstof gevonden te héb- gen dié dè zó gévrèèidè pseudo-vogèl- pest, welke zulk een slachting onder dè Nedèrlandiè kippènstapèl gehouden heeft, kén voorkómen. ontslag van Rakosi's kabinet aanvaard, loch de ministers verzocht, de lopende aken af te doen, totdat een nieuw kabt- ïet is gevormd. De Nationale Vergadering ou zich vandaag over de vorming hièr- 'an uitspreken. Zoals eerder gemeld, werden enkele dagen geleden ingrijpende wijzigingen aangebracht In de samenstelling van het Hongaarse „politieke bureau". Volgens reizigers, die Woensdag uit Boedapest te Wenen arriveerden, hebben deze wijzigin gen aanleiding gegeven tot velerlei ge ruchten omtrent verdere belangrijke ver anderingen in de Hongaarse regering zelf. Slechts drie dagen geleden schafte men Boedapest de post van secretaris-gene raal af, welke door Rakosi werd bekleed. Voorts werd het ledenaantal van hef ..politieke bureau" verminderd van 21 tot 11. Rakosi zóu voor deze wijzigingen op dracht hebben gekregen, toen hij onlangs een bezoek aan Moskou bracht. Waar nemers te Wenen zien in de jongste maat regelen een verzwakking van de positie van Rakosi. Voordat de regering heenging, keurde zij loonsverhogingen goed voor mijnwerkers. Het algemene loonpeil wordt verhoogd met speciale bonussen voor buitengewone productie. Hlèrmede trach ten de Hongaarse communisten wellicht onlusten, zoals deze in Oost-Duitsland zijn uitgebroken, te vermijden. Wordt Quick Boys morgen kampioen? In Numansdorp kan Quick Boys mor gen landskampioen worden. De Katwij- kers behoeven slechts gelijk te spelen om hun doel te bereiken. Het slechte terrein van de door Quick Boys geadop teerde club zal de blauw-witten on: twijfeld parten spelen en N.S.V.V. zal zich ongetwijfeld van haar sportie' plicht kwijten. Toch houden wè het op de gasten. „Huizen" zal wel van de zwakste van het viertal. D.E.S., winnétt. Blauwzwart na rust overspeeld: 72 Eén minuut voor tijd trokken de Rijnsburgse voorwaartsen voor de zoveelste maal na de rust ten aanval; sneden ze door de Blauwzwart-defensie als was deze slechts uit ontbijtkoek samengesteld en dook de Wassenaarse doelman tever geefs: 72. Een klinkende overwinning voor de geelzwarten dus. En daar had het in het begin niet naar uitgezien. Want reeds in de eerste de beste nuut leverden de Wassenaarders schot tegen de doelpaal af en bleek i-endien al gauw. dat de Rijnsburgers n°g lang niet op „temperatuur" waren, tempo was aan de lage kant. terwijl het spelpeil een hoogte bereikte, die men beter een „laagte" zou kunnen noemen. De combinaties der blauwzwarten wa ren ontegenzeggelijk beter, maar hun voorhoede had van schieten weinig of geen kaas gegeten. Het was tik-tak en spel-op-de-vierkante-meter tot in het oneindige. Met een 20 voorsprong slo ten de geelzwarten de eerste helft af en daarmee mochten ze, gezien net ver toonde spel, meer dan tevreden mee zijn. Ook het eerste kwartier na Ge rust liep het nog niet best. Weliswaar brach ten de Boys de stand op 30. maar toen Nagel, die voor de rest een goede wedstrijd speelde, te lang talmde met wegwerken, nam middenvoor Van Rijn de bal op zijn slof en sloeg hij Heems kerk kansloos: 31. Dank zij een ram melende achterhoede van Blauwzwart en doelman, die kennelijk niet keeper in de wieg is gelegd, werd het waarna doelman Heemskerk iets deed wat hij in zijn carrière nog nimmer heeft gedaan: hij liet een tam schot tus- zijn benen door glippen, alsof hij een A. Barkema kampioen van „Philidor" Leidsê schaakclub „Philidor' definitief in het bezit gekomi wisselbeker, die op de Maandag in het Chr. Militair Tehuis te houden ledenver gadering zal worden uitgereikt. De tercompetitie verliep niet geheel volgens plan. Diverse spelers moesten zich terug trekken. in het bijzonder in de groepen I en III. Hier volgen de eindstanden. Groep I: 1. A. Barkema 714 p., 2. P. J. Préenen 6'/4 p.. 3. en 4. W. F. Schuss en W. F. Wakka 6 p., 5. en 6. Jac. Galjaard en H. J. W. Elemans 5 p., 7. en 8. mr J. Mulder en J. H. Aalbersberg 414 p.. Jerry Bey 4 p.. 10. P. Seller 3\4 p.. 11. dr G. Dallinga 214 p. Groep II: 1. J. Koet 714 p., 2. en 3. J. Padding en J. M. Volders 6^ p.. 4. J. A. P. Moonen 514 p., 5 Th. P. v. d. Berg en A. Geyer 5 p. 8. dr R. C. Bakhuyzen v. d. Brink Verlind 414 p.. 9. en 10. E. W. v. d. Burgh en P. Herfkens 3>4 p.. 11. J. Buurman 3 p. Groep III: 1. P. Mazurel 614 p.. 2.. 3. en 4. C. J. W. Conijn, J. H. v. d. Velden en C. Veldhuvzen 514 p.. 5. B. C. de Mik 5 p.. 8. L. J. Goddijn 4'4 p., 7. H. C. Bouter p., 8. J. G. Bethe 314 p.. 9. C. van Staden 10. J. i 2 p. Spel van korf en bal Na een week onderbreking wordt mor gén de promotie-degradatie-atrijd voort gezet. Ons Eiland I zal tegen K.V.S., de kampioen van 2B. niet veel moeite heb ben. De Schevénlngêrs zijn niet tegen de roodbroeken opgewassen en het zal wel eer een forse Leid se zege worden. Ons Eiland 2 heeft het heel wat moei lijker om zijn plaats in 2A tegen de kam pioen van 3A (N.S.A.) te verdedigen. De Alphenaren wonnen de eerste ontmoeting met 31 en hebben dus aan een gelijk spel voldoende om te promoveren, maar misschien zullen de roodbroeken zich op eigén terrein handhaven. Fluks 2, de laatste van 3A, ontvangt Pernix 5, kampioen van 4A. Een wed strijd die moeilijk te voorspellen is. hoé- we de Noordwijkers op eigen véld de beste kans geven. Voor de competitie wordt in 2A de Het is wèl erg Gedragen wij ons zó onmogelijk als wij „uit" zijn? Dit najaar een beschavings"eongres in Den Haag Er zijn uit verschillende landen bij diverse Nederlandse instanties klachten binnengekomen over het gedrag van derlanders. die met vacantie gaan. hebben Parijse hotelhouders er zich beklaagd, dat Ned. gasten op hun hotel kamers kookten en de afvalresten van groenten en etenswaren onopgeruimd achterlieten, dan wel probeerden, ze door W.C.'s of wastafels af te voeren! Buiten landse bezoekers, die onlangs een offi cieel bezoek aan ons land brachten, merk ten op. dat de natuur in ons land, dank zij het bezoek van vele vacantiegangers, meer verontreinigd is, dan In hun eigen land onder soortgelijke omstandigheden. En uit Zwitserland kwam het bericht, dat daar kamperende Nederlanders, die veelal met auto's langs de wegen trek ken, ook blijk gaven het befaamde FeTd'nand weef zich fe behelpen _A/ A •wé w gl M rijmpje van de schillen en de dozen on voldoende te kennen. Het euvel is met alleen Nederlands. Een Deen. die onlangs in ons land kampeerde, liet een hele mesthoop bij zijn kampecrplaats achter en spreidde daaroverheen zyn eigen nationale vlag. Men vraagt zich af. welke chauvinistische gevoelens deze man be zield hebben. Omdat het vraagstuK dus blijkbaar internationaal is wordt in het najaar in ons land een internationale con ferentie gehouden, waarin het vraagstuk aan de orde zal komen, op welke wijze men de massaal naar elders trekkende toeristen rijp kan maken voor hun reizen. Inzonderheid wenst men het onderwijs en de voorlichtingsinstituten in te schake len om de toeristen van nu en straks een juist gedrag, wèar zij zich ook mogen bevinden, bij te brengen. Zoals men weet heeft de ANWB een nieuw affiche, dat de oude „schillen en dozen"-plaat van vele jaren her vervangt, doen vervaardi gen. Wij meldden reeds, dat Reyn Dirk- sen uit Heemstede met zijn affiche „een slordig gezicht waar het ook ligt", de eerste prijs van 1.000 gulden won De prijs voor het affiche ..dat hoort in het vuilnisvat" ging naar Frans Mettes, die 400 gulden won. En de derde prijs „wie (je natuur schendt schendt het aangezicht" ngar de heer C. P. C. M. van Roemburgh te Den Haag, eveneens f 400. Bijna 101-jarige Schoonhoven»® overleden In Schoonhoven is gisteren, slechts twee degen voor zij 101 jaar zou worden, overleden de weduwe Teuntje van dei Hek—van Baren. laatste wedstrijd gespeeld tussen Pernix 4 en T.O.P. Winnen de Leidenaren. dan be reiken ze daarmee de derde plaats. Bij de junioren de big match tussen Pernix A en T.O.P., want wanneer Per nix weet te winnen, staan de oranjekra gen gelijk met T.O P. aan de kop en heb ben dan nog kampioenskansen. Echter een moeilijke opgaaf. Fluks—Ons Eiland zal een gelijk spel dicht benaderen. Het programma luidt: Prom.-degr. Ie kl. Z.-H.-N.: Ons Eiland K.V.S. (4.15 u. Pernix-terrein). Prom.-degr. 2e kl. A Z.-H.-N.: Ons Eiland 2—N.S.A. Prom.-degr. 3e kl. A Z.-H.-N.: Fluks 2— Pernix 5. 2e kh A Z.-H.-N.: Pérnix 4—'TO.P. (2.30 uur). Ju». Leiden A: Pérnix A—T.O.P. (3.30 uur); Fluks A—Ons Eiland. Om de wereldtitel jeugd- schaak De wereldkampioenschappen schaken voor juniores zijn vandaag te Kopenhagen begonnen. Onder de 20 deelnemers bevindt zich de huidige kampioen B. Ivkov (Joego slavië). die drie jaar geleden in Bir mingham de eerste wereldkampioen werd. Ditmaal nemen geen landen van het Sowjetblok deel. De deelnemers zyn: Oostenrijk, Zwit serland, Joegoslavië. IJsland, Canada, Argentinië. Finland. Engeland. West- Duitsland. Noorwegen. Italië. Saar, Amerika. Denemarken. Nederland, Zwe den, Israël. België, Frankrijk en Spanje. Wimbledon Doris of Maureen Doris Hart, de kampioene van 1951 en Maureen Connolly, winnares van het vorig jaar, zullen morgen het beslissende duel om de dames enkelspel titel Wimbledon voeren. Beide speelsters plaatsten zich met groot machtsvertoon in de finale. Doris Hart sloeg Dorothy Knode-Head met 62 62, Maureen Con nolly zette Shirley Fry met nog meei gemak op zij: 61 61. In het herendubbelspel is men ook aan dc eindstrijd toe. Het is een volko men Australische aangelegenheid, want Rose en Hartwig ener- en Rose wall en Hoad anderzijds zullen elkaar het kam pioenschap betwisten. Sleutelstad Z.C.R. (dames) 4—0 Ondank* het gemis van de goalgetters L. Welters en A. Oostrom werd het voor de Leidse dames toch een verdiende over- winning. Voor rust wist R. Oostrom de stand op 10 te brengen en in de tweede helft waren het de dames A. Fasseur, L. Wolters en R. Oostrom die de score tot 4—0 opvoerden 't Verklaarde uitzicht keepertje van de adspiranten was: 42. Niettemin begon Rijnsb. Boys van dat ogenblik af te „hameren"; kwam Blauw zwart. dat tussen twee haakjes slechts twee spelers uit het eerste elftal had meegebracht, aanvallend in het stuk practisch niet meer voor en dartelden de geelzwarten vrywel aan één stuk door ten aanval. En scoorden maar .doelpun ten. alsof ze voor de aardigheid een beetje aan het goalkicken waren. Zo won Rijnsb. Boys dan met 7—2, maar het laatste half uur was het wèl een een zijdige vertoning Hoe de Duitse knoop te onwarren? namelijk, dat lieden, verkerende in een geëmotionneerde toestand, de neiging heb ben allerlei politieke zaken te overschat ten. Eisenhower doelde hierbij speciaal op de toestand in Korea, maar zijn be zadigd woord geldt zeer zeker ook voor Duitsland. Over een 25 jaar vindt men de ..straks" bereikte oplossing zowel voor het Koreaanse als Duitse probleem heel normaal en gewoon. Wat ls er van alle grote verschuivingen, volgens het be faamde ..tractaat van Versailles" terecht gekomen? Mens en wereld zijn steeds in beweging, in dynamische verandering en in de politiek komt zulks tot uiting. A!s met veel gewichtigheid beweerd wordt, dat de Sowjetleiders Duitsland beschou wen als de ..sleutel van Europa" en iedere verzwakking der Russische posi tie in Duitsland tevens een knauw geeft aan de Sowjetpositie in de gehele wereld, wordt daarmee niets bijzonders verteld. Maar ook de jongste gebeurte nissen in Oost- Duitsland bewijzen het dit deel van Duitsland is al niet „statisch" meer, de beweging heeft ingezet, de verandering voltrekt zich en geen dictatuur zal deze natuurlijke révolte kunnen remmen. Met een gewijzigd Duitsland krijgt men te maken met andere ..sleutels"; het kunne» er zijn van Russische makelij of van Amerikaans, zelfs van Adenauers fabri kaat. Vandaar, dat behalve de Westelijke mogendheden ook de Russen een koorts achtige diplomatieke activiteit aan de dag leggen. Zij willen voorkomen, dat op de conferentie, reeds „klein-Bermuda" ge doopt. de politieke richtlijnen voor Duits land uitsluitend in de richting van Bonn zullen gaan. Adenauer, de Westduitse Bondskanse lier. die zich ten aanzien van Bermuda feitelijk genegeerd voelde, heeft de han dige zet uitgehaald met de Westelijken te verzekeren, dat zijn plan voor het be stuur over Duitsland, ingeval van hereniging der beide zones, reeds kant en klaar ligt. De heren kunnen er op de conferentie van klein-Bermuda de diplomatieke hoofden over buigen. Bo vendien heeft de Westduitse Bondsdag de eisen voor vrije verkiezingen in beide zones herhaald, wil er ooit een vredes verdrag voor geheel Duitsland met een souvereine regering tot stand komen. Wij wijzen er op. dat de socialisten geen succes hadden met hun voorstel, onmid dellijk na klein-Bermuda. met de Rus sen te gaan praten. Wat voor zin heeft het feitelijk, met de Sowjets een vier- mogendheden-conferentie op touw te zet ten, zolang het terreurregiem in de Ooste lijke zone voortduurt. Ideologisch valt het toe te juichen de Duitse eenheid te her stellen. maar dat moet dan toch een. democratische eenheid worden en zijn de Sowjets daartoe bereid? Zou, indien de Russen vrije verkiezingen in hun zone weren, het volk dan niet opnieuw te hoop moeten lopen? Nu is het opmerkelijk, dat Eisenhower weliswaar verklaard heeft, dat de opstand in Oost-Duits]and „zich verspreidde als lopend vuurtje" maar dat Amerika geen actieve steun aan dat vuurtje zal verlenen. Nuchter beschouwd ligt een democratisch gereinigde Oostduitse zone voorlopig nog niet als een keurige vloer mat tussen West-Europa en Sovjet-Rus land. Tegenover de wensdroom van een herenigd Duitsland staat nog altijd de meer nuchtere realiteit van een West- Duitsland als stevige partner der West- europese mogenheden. Ofschoon niemand mindér dan de Amerikaanse Hoge Com missaris, James Conént. in Duitsland, de tactische uitspraak deed als zou het ver drag voor een Europees Defensie systeem, het E.D.G.. helemaal niet ia tegenspraak zijn met eén verenigd Duits land. Washington wil in leder geval, dat het Europese legerverdrag er komt. Dezer aagen besloot de Amerikaanse Senaat aan Eisenhower de bevoegdheid te ver lenen een milliard dollar van de militaire hulp aan de NATO-landen in te houden, wanneer de zes landen het EDG niet wil. Jen ratificeren. Voorts is van groot be lang voor Europa te vernemen, dat de Amerikaanse Senaat bepaald heeft, dat de M.S.A., dus het orgaan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland, met ingang van 1 Juli 1955 zal worden opgehevén, terwijl de daadwerke lijke hulp reeds een jaar later zal wor den beëindigd. In de Senaat weerklonk de waarschuwing, dat als Europa na zeven jaar nog niet op eigen benen kan staan, het daartoe nooit in staat zal wezen De Amerikaanse „stok achter de deur" teneinde het verdrag betreffende de Euro pese Defensiegemeenschap, het EDG er door te krijgen, ls niet slechts zichtbaar, maar reeds voelbaar. Allerlei factoren w'er er toe mede- de onzekerheid over het EDG te doen voortduren, gezien de houding der Duitse socialisten, terwijl het standpunt van Laniel. dat dan gedeeld zou moeten worden door de Franse As semble al evenmin duidelijk is. Spoedig zullen wij r.u van de leidende lieden op de conferentie „klein-Bermuda" gaan vernemen, hoe men zich als voor beeld van practische politiek, de ontwar ring van de Duitse knoop denkt. Wij her halen. wat wy reeds vroeger schreven, dat allereerst een AmerikaansEuropese een heid van inzicht moet worden bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5